Βιολογία Vs Ιατρική

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Τι να το κάνεις το δημόσιο αφού σε λίγο όλα ιδιωτικά θα γίνουν ο ΕΟΠΥΥ και το ΕΣΥ δεν αντέχουν άλλο.

Τα μαθήματα αυτά έχουν μέσα ένα σωρο΄εργαστήρια (κρυσταλλογραφία (υγράς στερεάς φάσης) φασματογραφία, pcr, φαρμακογονιδιακή.... (΄και ένα σωρό άλλα)


συνολικά διδασκόμαστε μεθοδολογίες.
Φαρμακολογίες είναι άχρηστες αλλά πάνω στα φάρμακα γίνονται πολλές έρευνες για αυτο΄και τις έβαλα. :D

Πάλι ξεφεύγεις. Οι μεθοδολογίες αυτές είναι χρήσιμες στη βιοτεχνολογία, αλλά δεν είναι βιοτεχνολογία. Και το πιπετάρισμα είναι χρήσιμο στη βιοτεχνολογία... και; Προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι αυτό που δεν κάνεις στην ιατρική και το μαθαίνεις στο βιολογικό είναι κυρίως οι υπόλοιποι οργανισμοί. Η βιολογία δεν επικεντρώνεται στον άνθρωπο. Έχει διαφορά. Η βιοτεχνολογία είναι μία επιστήμη που χρειάζεται πολλές τεχνικές και χρήση οργανισμών διαφόρων προς όφελος του ανθρώπου. Όχι μόνο παρασκευής φαρμάκων, αλλά και άλλων προϊόντων. Βιοτεχνολογία στο βιολογικό κάνεις αφού έχεις μάθει σε άλλα μαθήματα τις παραπάνω μεθόδους και τεχνικές. Κι έτσι για να καταλήξουμε κάπου αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν κάνεις ένα τμήμα δεν μπορείς να διεκδικείς το όλον.


Σε αυτό έχεις δίκιο αλλά συμβαίνει. Θεωρώ ότι θα μπορούσαν και άλλοι κλάδοι θα μπορούσαν να εξελιχθούν ως μικροβιολόγοι αλλά αυτό δε σημαίνει πως οι ιατροί που επιλέγουν αυτό το δρόμο είναι άχρηστοι.

10 χρόνια σπουδών (χωρίς το αγροτικό) δεν είναι νομίζω λίγα.
Για ρίξε μια ματιά εδώ: www.pev.gr/eggrafa/docs/Odigia%2036%2005%20mBiologi.doc
και μετά πες μου αν μπορώ να εμπιστευτώ έναν τέτοιο γιατρό. Το αγροτικό είναι προαιρετικό έτσι κι αλλιώς πλέον και νομίζω άσχετο με την ειδικότητα που συζητάμε. Και να ξέρεις ότι προς το παρόν προσωπικά αποφεύγω να ασχοληθώ με την υγεία γιατί είναι πολύ κουραστικό να τσακώνεσαι με ανθρώπους που νομίζουν ότι επειδή το πτυχίο τους είναι 6 χρόνια μπορούν να γίνουν ό, τι θέλουν και να κατέχουν όλους τους τίτλους. Μπορείτε επιτέλους να είστε γιατροί... Κάντε επιτέλους τη δική σας δουλειά σωστά και όχι των ξένων. Δεν μπορείς να βρεις στην εποχή μας 3 γιατρούς Παθολόγους να βγάζουν ίδια διάγνωση στο ίδιο άτομο. Και δε μιλώ στο περίπου. Ο ένας ίωση, ο άλλος γρίπη κι ο τρίτος αλεργία. Ασχοληθείτε καλά με αυτά που κάνετε κι αφήστε τα άλλα επαγγέλματα να κάνουν τη δική τους δουλειά σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Αν είναι έτσι οπως τα λες (που σύμφωνα με το έγγραφο σου είναι ) :( τότε έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αν είναι έτσι οπως τα λες (που σύμφωνα με το έγγραφο σου είναι ) :( τότε έχεις δίκιο.

Μακάρι η δική μας γενιά να βελτιώσει τα πράγματα προς το καλύτερο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι εδώ και καιρό μπροστά στο εξής δίλημμα:
Κατά πάσα πιθανότητα, έχω αρκετά μόρια για να μπω σε κάποια Ιατρική στην επαρχία. Αξίζει να την θυσιάσω για να μπω στο Βιολογικό Αθήνας;
Είμαι κάτοικος Αθήνας, οπότε αυτό είναι αρκετά σημαντικό από μόνο του. Αλλά εκτός αυτού, η επιστήμη που με ενδιαφέρει είναι η Βιολογία, σε μοριακό επίπεδο κατά κύριο λόγο. Με κεντρίζουν μαθήματα όπως γενετική, μοριακή βιολογία, κυτταρολογία, χημεία, ατομική φυσική κλπ, ενώ πολύ λιγότερο οικοσυστήματα, οικολογία, ανθρωπολογία και παρεμφερή. Ξέρω ότι υπάρχουν και άλλες σχολές πιο εξειδικευμένες στην Ελλάδα, αλλά τις αποκλείω λόγω απόστασης.
Στο Βιολογικό Αθήνας, αν υπάρχει κάποιος φοιτητής που να μπορεί να μου πει, θα έχω επιλογές όσον αφορά τα μαθήματα για να επικεντρωθώ σε αυτό που με ενδιαφέρει; Θα έχω αρκετές γνώσεις ώστε να κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και να ασχοληθώ με αυτό το αντικείμενο επαγγελματικά; Είναι στην τελική πιο εργαστηριακή επιστήμη η Βιολογία όπως διδάσκεται εκεί, ή θα μπορούσα να κάνω και αυτό που θέλω μέσω Ιατρικής και να έχω επιπλέον και το πτυχίο του ιατρού;

Συγγνώμη αν ακούγονται χαζές κάποιες ερωτήσεις αλλά είμαι ένας αδαής απόφοιτος λυκείου :)

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 164-165 προήλθαν από συγχώνευση με νήμα ίδιου περιεχομένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Αυτα για τα μεταπτυχιακά και την ΈΡΕΥΝΑ κλπ δε μπορείς να είσαι σίγουρος απο τώρα για το πως θα έρθουν.Δεν ειναι ΤΟΣΟ εύκολο το πανεπιστήμιο.Μη νομίζεις οτι θα παίρνεις τους βαθμούς εύκολα.Ειναι δύσκολο να γράφεις 9αρια και 10ρια.Στη θέση σου από τα δυο θα διαλεγα ιατρικη.Μπορείς αν είσαι καλός και σ´αρέσει να ασχοληθείς και με την ΈΡΕΥΝΑ.Θα έχεις και το πτυχίο του γιατρού που δε θα σε αφήσει ξεκρεμαστο αν κάτι δε πάει καλα στα σχέδια σου,όπως μπορει να γίνει με το βιολογικό.Ολοι οι μαθητες που γράφουν καλα στις πανελλήνιες νομίζουν οτι θα πανε στο πανεπιστήμιο και θα τα παίρνανε όλα εύκολα και με βαθμαρες.Μέγα λάθος.Μπορω να σου πω ότι πολυ μικρό ρόλο παίζει πως τα πηγαινες στο σχολείο.Το πανεπιστήμιο και οι ακδημαικες σπουδες έχουν άλλη φιλοσοφία.Ρώτα και τους γονείς σου.Πολύ πιθανό να σου πουν τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

herein

Νεοφερμένος

Η herein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Για Αθήνα δεν ξέρω, αλλά στο Βιολογικό Θεσσαλονίκης στο 3ο έτος οι φοιτητές επιλέγουν κατεύθυνση, μια από τις οποίες είναι και η Γενετική που σε ενδιαφέρει. Υποθέτω ότι κάτι αντίστοιχο θα γίνεται και στα υπόλοιπες σχολές; Ακόμα και κάποιος από Αθήνα να μην απαντήσει, η σχολή πρέπει να έχει το πρόγραμμα σπουδών σε κάποιο site. Εσύ πάντως από μόνος σου έγραψες "η επιστήμη που με ενδιαφέρει είναι η Βιολογία". Όποια σχολή να διαλέξεις, αυτή θα σου δώσει απλά τη βάση πάνω στην οποία εσύ θα εξελιχθείς. Ακόμα και τα μόρια για Ιατρική να πιάσεις, αν δε φαντάζεσαι τον εαυτό σου να ασχολείται με αυτό δε ξέρω κατά πόσο πρέπει να το επιλέξεις. Και από τη Βιολογία και από την Ιατρική πιστεύω ότι μπορείς αργότερα να ασχοληθείς με την έρευνα. Οπότε, αν στόχος σου είναι αποκλειστικά η έρευνα, πρέπει σε αυτή τη φάση να σκεφτείς αν αξίζει να τελειώσεις τα 6 χρόνια της Ιατρικής - με όλα τα μαθήματα που συνεπάγεται η Ιατρική, ξέρεις - ή αν μπορείς να αντέξεις τα λίγα μαθήματα οικολογίας που περιέχονται στο Βιολογικό. Τονίζω ότι για Βιολογικό Αθήνας δεν ξέρω κάτι, αλλά δε γίνεται να μην υπάρχει και σε αυτήν κάποιο είδος εξειδίκευσης στα τελευταία έτη. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
βιολογια πηγαινε.... στην ιατρικη δεν εχει τετοια μαθηματα... μετα πρεπει να κανεις ενα μεταπτυχιακο και τα υπολοιπα στην ειδικοτητα.... δηλαδη θα φας τρομερο λουκι για πολλα χρονια ενω μπορεις να κανεις αυτο που θες σε 4 χρονια σαν βιολογος... προσεχε... μην παρασυρρεσαι απο τα πολλα μορια, ουτε απο το οτι το βιολογικο θεωρειται κατωτερο της ιατρικης... θα την πατησεις ασχημα και θα βαρας το κεφαλι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Για Αθήνα δεν ξέρω, αλλά στο Βιολογικό Θεσσαλονίκης στο 3ο έτος οι φοιτητές επιλέγουν κατεύθυνση, μια από τις οποίες είναι και η Γενετική που σε ενδιαφέρει. Υποθέτω ότι κάτι αντίστοιχο θα γίνεται και στα υπόλοιπες σχολές; Ακόμα και κάποιος από Αθήνα να μην απαντήσει, η σχολή πρέπει να έχει το πρόγραμμα σπουδών σε κάποιο site. Εσύ πάντως από μόνος σου έγραψες "η επιστήμη που με ενδιαφέρει είναι η Βιολογία". Όποια σχολή να διαλέξεις, αυτή θα σου δώσει απλά τη βάση πάνω στην οποία εσύ θα εξελιχθείς. Ακόμα και τα μόρια για Ιατρική να πιάσεις, αν δε φαντάζεσαι τον εαυτό σου να ασχολείται με αυτό δε ξέρω κατά πόσο πρέπει να το επιλέξεις. Και από τη Βιολογία και από την Ιατρική πιστεύω ότι μπορείς αργότερα να ασχοληθείς με την έρευνα. Οπότε, αν στόχος σου είναι αποκλειστικά η έρευνα, πρέπει σε αυτή τη φάση να σκεφτείς αν αξίζει να τελειώσεις τα 6 χρόνια της Ιατρικής - με όλα τα μαθήματα που συνεπάγεται η Ιατρική, ξέρεις - ή αν μπορείς να αντέξεις τα λίγα μαθήματα οικολογίας που περιέχονται στο Βιολογικό. Τονίζω ότι για Βιολογικό Αθήνας δεν ξέρω κάτι, αλλά δε γίνεται να μην υπάρχει και σε αυτήν κάποιο είδος εξειδίκευσης στα τελευταία έτη. :hmm:

Συγγνώμη.Πες ότι τελικά παίρνει πτυχίο με 6 για τους χ,ψ λόγους και δε μπορεί να πάει για μεταπτυχιακά και έρυνα ή καταλάβει πως δεν είναι η έρευνα όπως την περίμενε και δεν τον εκφράζει πλέον τι κάνει?Βάζει αγγελίες για ιδιαίτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αυτα για τα μεταπτυχιακά και την ΈΡΕΥΝΑ κλπ δε μπορείς να είσαι σίγουρος απο τώρα για το πως θα έρθουν.Δεν ειναι ΤΟΣΟ εύκολο το πανεπιστήμιο.Μη νομίζεις οτι θα παίρνεις τους βαθμούς εύκολα.Ειναι δύσκολο να γράφεις 9αρια και 10ρια.Στη θέση σου από τα δυο θα διαλεγα ιατρικη.Μπορείς αν είσαι καλός και σ´αρέσει να ασχοληθείς και με την ΈΡΕΥΝΑ.Θα έχεις και το πτυχίο του γιατρού που δε θα σε αφήσει ξεκρεμαστο αν κάτι δε πάει καλα στα σχέδια σου,όπως μπορει να γίνει με το βιολογικό.

Πρώτα λες ότι δε γράφουν όλοι 10αρια στο πανεπιστήμιο, που ισχύει, OK, και μετά τι, του λες να πάει καλύτερα ιατρική για να 'χει την καβάτζα?

Διαβάζεις τι γράφεις? :P

Καταρχάς, το επιχείρημα "δε γράφουν όλοι καλά στη σχολή" πού κολλάει ακριβώς? Στο ότι η ενασχόληση με την έρευνα δεν είναι εύκολη υπόθεση, φαντάζομαι. Σωστό, ναι, αλλά μετά αυτοαναιρείσαι. Λες ιατρική τελικά γιατί μπορεί κάτι να μην πάει καλά στο βιολογικό. Τι να μην πάει καλά? Απ' αυτά που είπες πριν, μόνο το να μη γράφει καλά παίζει κι άρα να χάσει μεταπτυχιακά μπλα μπλα μπλα, που είναι η ίδια ακριβώς υπόθεση σε οποιαδήποτε σχολή, και στην ιατρική.

Να το κάνω ακόμα πιο απλό: λες ότι γενικά δε γράφει όλος ο κόσμος 10αρια. Ισχύει. Λες ότι στο βιολογικό μπορεί να πάει κάτι στραβά (=να μη γράφει καλά κι άρα να μη μπορεί να βγει έρευνα όπως σκεφτόταν στην αρχή). Ισχύει κι αυτό. Οπότε καλύτερα ιατρική όπου, αν είσαι καλός, δηλαδή αν γράφεις καλά κι έχεις βαθμούς, έχεις και την κλινική διέξοδο πέρα απ' την ερευνητική??

Μα ποιος είπε ότι δε θα 'ναι καλός στο βιολογικό, dude!?! Ή μήπως το να βγάλεις 6 χρόνια νοσοκομεία, τη στιγμή που το βασικό ενδιαφέρον σου είναι ερευνητικοί/εργαστηριακοί τομείς, είναι πιο έξυπνο/εύκολο?

Το να αντιμετωπίσεις την ιατρική σαν καβάτζα, ειδικά τη στιγμή που 'χεις άλλα βασικά ενδιαφέροντα, είναι κυριολεκτικά το χειρότερο που μπορείς να κάνεις. Ότι στην ιατρική δεν υπάρχει πιθανότητα ας πούμε να μη γράφει, να βαρεθεί, να μην την παλεύει κλινικές σε μία εξορισμού δύσκολη σχολή-- μα καλά, πότε έγινε η ιατρική λύση ανάγκης?

Για να τελειώνουμε, OP (=Original Poster, for all you forum novices out there), αν έχεις σίγουρο ότι θες έρευνα, πας βιολογικό. Δεν τρως στη μάπα κλινικές και είσαι, ειδικά προς το τέλος, πιο κοντά σ' αυτό που σ' αρέσει. Αν έχεις όμως το παραμικρό ενδιαφέρον για το κλινικό κομμάτι, πας ιατρική. Διέξοδος υπάρχει κι απ' τα δύο, απλά μιλάμε για την πιο έξυπνη εδώ ανάλογα με το τι θες να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Για Αθήνα δεν ξέρω, αλλά στο Βιολογικό Θεσσαλονίκης στο 3ο έτος οι φοιτητές επιλέγουν κατεύθυνση, μια από τις οποίες είναι και η Γενετική που σε ενδιαφέρει. Υποθέτω ότι κάτι αντίστοιχο θα γίνεται και στα υπόλοιπες σχολές; Ακόμα και κάποιος από Αθήνα να μην απαντήσει, η σχολή πρέπει να έχει το πρόγραμμα σπουδών σε κάποιο site. Εσύ πάντως από μόνος σου έγραψες "η επιστήμη που με ενδιαφέρει είναι η Βιολογία". Όποια σχολή να διαλέξεις, αυτή θα σου δώσει απλά τη βάση πάνω στην οποία εσύ θα εξελιχθείς. Ακόμα και τα μόρια για Ιατρική να πιάσεις, αν δε φαντάζεσαι τον εαυτό σου να ασχολείται με αυτό δε ξέρω κατά πόσο πρέπει να το επιλέξεις. Και από τη Βιολογία και από την Ιατρική πιστεύω ότι μπορείς αργότερα να ασχοληθείς με την έρευνα. Οπότε, αν στόχος σου είναι αποκλειστικά η έρευνα, πρέπει σε αυτή τη φάση να σκεφτείς αν αξίζει να τελειώσεις τα 6 χρόνια της Ιατρικής - με όλα τα μαθήματα που συνεπάγεται η Ιατρική, ξέρεις - ή αν μπορείς να αντέξεις τα λίγα μαθήματα οικολογίας που περιέχονται στο Βιολογικό. Τονίζω ότι για Βιολογικό Αθήνας δεν ξέρω κάτι, αλλά δε γίνεται να μην υπάρχει και σε αυτήν κάποιο είδος εξειδίκευσης στα τελευταία έτη. :hmm:

Άσε που η herein στοχεύει για ιατρική και έχει λόγο να προσπαθεί να σε πείσει να μην τη δηλώσεις.Το έχει γράψει στο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ2013.Απλά ανήθικο herein.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα να πας σε καποιο γραφειο επαγγελματικο προσανατολισμου ειτε ισιωτικο ειτε κρατικο,απ'οσο ξερω υπαρχει συμβουλος επαγγελματικου προσανατολισμου απο το κρατος σε αρκετες μεγαλες πολεις,εγω μενω πατρα και μας ειχαν πει στο σχολειο οσοι θελουμε μπορουμε να παμε στο γραφειο να μας δωσουν το τηλεφωνο του.βεβαια δεν ξερω αν εχουν τα απαραιτητα προσοντα αλλα δοκιμασε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Shadowfax δες τι είπα 3 post πιο πάνω στη herein.Γίαυτό τον λόγο.Κατάαλαβες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
δεν βοηθανε. κι εγω που πηγα τι καταλαβα???? τιποτα.... μπαινεις εκει σε ρωτανε ποσα εβγαλες, σου πετανε εκει 4-5 σχολες στα μορια σου κι αμα εσυ γουσταρεις πχ μαθηματικο πιο πολυ απο ΗΜΜΥ αλλα εχεις 18700 θα σου πουν να βαλεις ΗΜΜΥ γιατι " αμα δεν γινεις εσυ με τοσα μορια τοτε ποιος θα γινει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Shadowfax δες τι είπα 3 post πιο πάνω στη herein.Γίαυτό τον λόγο.Κατάαλαβες?

Κατάλαβα, και σου απάντησα.

Συγγνώμη.Πες ότι τελικά παίρνει πτυχίο με 6 για τους χ,ψ λόγους και δε μπορεί να πάει για μεταπτυχιακά και έρυνα ή καταλάβει πως δεν είναι η έρευνα όπως την περίμενε και δεν τον εκφράζει πλέον τι κάνει?Βάζει αγγελίες για ιδιαίτερα?

Για τους ίδιους X/Y λόγους θα βγάλει 6 και στην ιατρική. Και θα τελειώσει στα 7-8 χρόνια. Καλό ακούγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
πες ότι τελειώνει με 6 την ιατρικη και με 6 και το βιολογικό.Από την ιατρική κανονικά ειδικότητα και γιατρός.Από το βιολογικό?Ιδιαίτερα?Συν το ότι δε μπορεί να ξέρει από τώρα που δεν έχει πατήσει καν στο πανεπιστήμιο να ξέρει με σιγουριά τι θέλει.Δε λέω ότι η ιατρική έχει τις σούπερ προοπτικές όως ίσως συνέβαινε παλιότερα,απλά κ´ανω σύγκριση ΜΕΤΑΞΎ ΤΩΝ ΔΥΟ ΣΧΟΛΏΝ και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
εσυ γιατι κοιτας μονο τα λεφτα???? εχεις κολλησει με τα ιδιαιτερα.... δηλαδη τι, να σπουδασει κατι που δεν του αρεσει μονο και μονο για να κερδισει χρηματα???? εγω ξερω απο προσωπικη εμπειρια οτι οποιου του αρεσει κατι, παντα βρισκει τον τροπο να δημιουργησει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
εσυ γιατι κοιτας μονο τα λεφτα???? εχεις κολλησει με τα ιδιαιτερα.... δηλαδη τι, να σπουδασει κατι που δεν του αρεσει μονο και μονο για να κερδισει χρηματα???? εγω ξερω απο προσωπικη εμπειρια οτι οποιου του αρεσει κατι, παντα βρισκει τον τροπο να δημιουργησει..

κοιτάω ΚΑΙ τα λεφτά γιατί δε σπουδάζω από χόμπι ούτε έχω μπαμπά να μου δώσει μια επιχείρηση.Τώρα αν εσύ ή ο φίλος που ρώτησε έχετε εξασφαλισμένο το επαγγελματικό πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
κι εμενα δημοσιοι υπαλληλοι ειναι μην νομιζεις.... δηλαδη εσυ φαρμακευτικη περασες για να βγαλεις λεφτα??? δεν σου αρεσε σαν ιδεα εξ αρχης???? btw εσυ ειδικα σαν φαρμακοποιος που απ οτι καταλαβα δεν θα εχεις φαρμακιο δικο σου μολις τελειωσεις, θα πρεπει να παρεις αδεια ( που ειναι 100 χιλιαρικα αν θυμαμαι καλα) και να ανοιξεις και φαρμακειο ( αρα εξοπλισμος κλπ)... Αρα θα μπεις πολυ βαθια μεσα και ουσιαστικα θα δουλευεις για να ξεπληρωσεις αυτα.... Ασε που ανοιξει κιολας.... Και αυτο με το χομπι που λες πιστεψε με αν η σχολη σου ειναι στα ενδιαφεροντα σου και την βλεπεις σαν χομπι, μα καμια ευκαιρια να μην σου δωθει μετα, σιγουρα θα βρεις το δρομο σου... Τη ζωη πρεπει να την κυνηγας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
@thanos93 Η σύγκρισή σου είναι άκυρη, αυτό σου λέω. Κρατάς σταθερές στη μια περίπτωση που στην άλλη τις αφήνεις να τρέχουν.

Έστω ότι τελειώνει και τις δύο με 6, OK. Ερώτηση: τελειώνει και τις δύο έχοντας στο μυαλό του τι?

Έρευνα? Ε, πούλο και στις δύο περιπτώσεις τότε.

Κλινική ιατρική? Good enough, είναι αυτό που του 'πα έτσι κι αλλιώς:

Αν έχεις όμως το παραμικρό ενδιαφέρον για το κλινικό κομμάτι, πας ιατρική.

Είναι πραγματικά πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ απλό:

Αν θέλει έρευνα, βιολογικό. Η υπόθεση "μα μπορεί ν' αλλάξει ενδιαφέροντα στην πορεία" είναι άκυρη τη στιγμή που αυτό παίζει μ' οποιαδήποτε σχολή. Και ιατρική να πάει μπορεί μετά από λίγο να μη γουστάρει καθόλου αλληλεπίδραση με ασθενείς. What then?

Αν γουστάρει κλινικές, ιατρική.

Αν δεν έχει αποφασίσει τι απ' τα δύο, ιατρική. Αλλά εδώ μπαίνεις σ' άλλη συζήτηση, και δεν είναι τόσο σίγουρη η απάντηση. Ιατρική δεν πας όταν είσαι αναποφάσιστος στην αρχή, απλά επειδή "δεν ξέρω, μπορεί και να μ' αρέσουν οι κλινικές έτσι κάπως πέρα απ' την έρευνα". Δεν τη βγάζεις τη σχολή έτσι, γιατί, GUESS WHAT: ο ασθενής έχει βασικό ρόλο προπτυχιακά. Η λογική της σχολής σε πάει εκεί, πώς να το πούμε.

Για μένα έχει πολύ περισσότερο νόημα να κάτσεις και να ψάξεις το σύμπαν και για τις δύο επιλογές ΠΡΙΝ τις δηλώσεις για να ξέρεις τι παίζει πάνω κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
κι εμενα δημοσιοι υπαλληλοι ειναι μην νομιζεις.... δηλαδη εσυ φαρμακευτικη περασες για να βγαλεις λεφτα??? δεν σου αρεσε σαν ιδεα εξ αρχης???? btw εσυ ειδικα σαν φαρμακοποιος που απ οτι καταλαβα δεν θα εχεις φαρμακιο δικο σου μολις τελειωσεις, θα πρεπει να παρεις αδεια ( που ειναι 100 χιλιαρικα αν θυμαμαι καλα) και να ανοιξεις και φαρμακειο ( αρα εξοπλισμος κλπ)... Αρα θα μπεις πολυ βαθια μεσα και ουσιαστικα θα δουλευεις για να ξεπληρωσεις αυτα.... Ασε που ανοιξει κιολας.... Και αυτο με το χομπι που λες πιστεψε με αν η σχολη σου ειναι στα ενδιαφεροντα σου και την βλεπεις σαν χομπι, μα καμια ευκαιρια να μην σου δωθει μετα, σιγουρα θα βρεις το δρομο σου... Τη ζωη πρεπει να την κυνηγας

Έχει φαρμακείο η μητέρα μου.Περνούσα και ιατρική αλλά δε πήγα γιατί ΉΘΕΛΑ να έχω σίγουρο επάγγελμα και χωρίς πολύχρονες σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top