Βιολογία Vs Ιατρική

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μαλάκα σύνελθε λίγο όμως μ' όλο αυτό με τις προθέσεις.

Κανείς εδώ μέσα δε θέλει να, ΩΩΩ, ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ(!!) αυτόν που ρώτησε. Πολύ απλά δεν τον ξέρουμε τον τύπο, τι μας νοιάζει στην τελική να τον σαμποτάρουμε? Προσωπικά εντελώς, χέστηκα τι θα κάνει.

Η συμβουλή γενικά "μίλα μόνο με άτομα που ξέρεις και νοιάζονται" είναι όσο πιο για τον πούτσο πάει. Δε ζει σε γυάλα, κι αύριο δε θα 'χει μόνο το μπαμπά ερέθισμα. Ίσα ίσα, χίλιες φορές καλύτερα το internet τη στιγμή που δεν υπάρχει συμφέρον στις απαντήσεις. Ή ακόμα κι αν υπάρχει, trolls or whatever the hell your miserable mind comes up with, αυτός που ρωτάει μπορεί να διασταυρώσει άπειρες πληροφορίες, αφού ψάξει μόνος του, και να καταλήξει. Η αντικειμενικότητα δεν προκύπτει απ' το πόσο σε συμπαθεί αυτός που σου δίνει πληροφορίες, αλλά απ' το πώς τις διαχειρίζεσαι εσύ που τις παίρνεις.

Η μάνα του το καλό του θέλει, ναι, αλλά το ίδιο και οι μάνες τόσων άλλων που, ωω κοίτα σύμπτωση, κατέληξαν τελικά να σπουδάζουν κάτι άλλο απ' αυτό που τους έλεγαν.

Γιατί άραγε? Mhmm, the plot thickens...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
τι ειναι αυτο το γαμω κυρος? και πρωτα απ ολα ποιος ειπε οτι η ιατρικη εχει περισσοτερο κυρος(αν και για τις επιστημες δν θα επρεπε να υπαρχει καν αυτος ο ορος) απ τη βιολογια....για τις γιαγιαδες ναι εχει (γτ ο γιατρος ειναι ο σωτηρας τους) ...ειχα εναν φιλο π μπηκε ιατρικη αθηνας με 19500 κατι (υστερα απο πιεση γονιων, δν λεω οι γονεις βοηθανε παρα πολυ ,αλλα κανουν εξισου πολυ μεγαλη ζημια οταν εμπλεκονται στις επιλογες των παιδιων τους) και μετα την παρατησε γτ πολυ απλα δν το γουσταρε το πραμα
so , θα προτεινα ο καθε ενας να κανει επιλογες με βαση αυτο που γουσταρει και του ταιριαζει...αλλωστε ο ιατρος προσφερει υπηρεσιες οπως ολοι (ολα τα επαγγελματα) δν εχει κατι ξεχωριστο (ειναι ξεχωριστος τους 2 μηνες μετα τα αποτελεσματα ...γνωστο κουτσομπολιο) ...ελπιζω να βοηθησα (αν και δν ειπα κατι ξεχωριστο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
τι ειναι αυτο το γαμω κυρος? και πρωτα απ ολα ποιος ειπε οτι η ιατρικη εχει περισσοτερο κυρος(αν και για τις επιστημες δν θα επρεπε να υπαρχει καν αυτος ο ορος) απ τη βιολογια....για τις γιαγιαδες ναι εχει (γτ ο γιατρος ειναι ο σωτηρας τους) ...ειχα εναν φιλο π μπηκε ιατρικη αθηνας με 19500 κατι (υστερα απο πιεση γονιων, δν λεω οι γονεις βοηθανε παρα πολυ ,αλλα κανουν εξισου πολυ μεγαλη ζημια οταν εμπλεκονται στις επιλογες των παιδιων τους) και μετα την παρατησε γτ πολυ απλα δν το γουσταρε το πραμα
so , θα προτεινα ο καθε ενας να κανει επιλογες με βαση αυτο που γουσταρει και του ταιριαζει...αλλωστε ο ιατρος προσφερει υπηρεσιες οπως ολοι (ολα τα επαγγελματα) δν εχει κατι ξεχωριστο (ειναι ξεχωριστος τους 2 μηνες μετα τα αποτελεσματα ...γνωστο κουτσομπολιο) ...ελπιζω να βοηθησα (αν και δν ειπα κατι ξεχωριστο)

μεγαλη αληθεια..... ελα να την πεις και στην μανα μου λιγο που νομιζει οτι ολοι οι αλλοι ειναι χαζοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η ιατρικη ειναι δυσκολη, απαιτητικη και πρεπει να την θες. Δεν ειναι: εβγαλα 19.200 ας δηλωσω ιατρικη γτ εχει κυρος αντι για βιολογια που εχει 17,000 πχ. Οχι, αν δεν σ αρεσει θα γινεις κακος γιατρος και θα στερησεις τη θεση απο ενα παιδι που το θελει περισσοτερο απο σενα.

Δηλωστε με βαση τα γουστα σας και οχι με βαση τα μορια σας και τα ονειρα των γονιων του που θα δουν τον κανακαρη τους. Το επαγγελμα που εν μερει διαλεγετε τωρα θα σας κυνηγα μεχρι τα 65 σας. Τουλαχιστον ας κανετε κατι που αγαπατε. Απλη λογικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Να δείτε όλοι σας, τώρα λόγω οικονομικής κρίσης που πλέον οι σπουδές θα αποτελούν πολυτέλεια για όσους έχουν λύσει το "βιοποριστικό" πως θα αλλάξουν οι απόψεις για τις σπουδές και ό,τι συνοδεύει αυτές. Τόσα χρόνια που έδεναν τα σκυλιά με τα λουκάνικα, οι σπουδές στη χώρα μας αποτελούσαν ένα είδος χόμπυ γι' αυτό και όλοι αναλωθήκαμε ασκόπως σε ανούσιες συγκρίσεις επιστημών. Το ίδιο και οι Έλληνες γονείς οι οποίοι λόγω καταβολών μεγάλωσαν με σεξουαλικό απωθημένο το Πανεπιστήμιο. Επαναλαμβάνω, έχει μεγάλη διαφορά η επιστήμη από το επάγγελμα. Δεν γίνεται να "χαντακώνουμε" επιστήμες επειδή δεν θεωρούμε "σέξυ" τις επαγγελματικές επιλογές..στην Ελλάδα! Πλέον στην παγκόσμια κοινότητα που ζούμε, δεν έχει σημασία τι πουλάει και τι δεν πουλάει στην Ελλάδα. Η χώρα μας ανέκαθεν ήταν ουρά στις διεθνείς εξελίξεις της οικονομίας, της επιστήμης και της τεχνολογίας. Πέρα από τους χρυσούς αιώνες της φιλοσοφίας των μαθηματικών και της αστρονομίας, η Βυζαντινοθωμανοκρατία έφερε τον Ελληνικό πολιτισμό στο γύψο για πάνω από 1.000 χρόνια..όταν σε άλλες χώρες μελετούσαν ακολουθίες φυσικών αριθμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
μεγαλη αληθεια..... ελα να την πεις και στην μανα μου λιγο που νομιζει οτι ολοι οι αλλοι ειναι χαζοι

hahahaha... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
μεγαλη αληθεια..... ελα να την πεις και στην μανα μου λιγο που νομιζει οτι ολοι οι αλλοι ειναι χαζοι

Mister κάνε 10% όσο προλαβαινεις!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
εννοια σου κι εχω παρει τα μετρα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marilou96

Νεοφερμένος

Η marilou96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
εννοια σου κι εχω παρει τα μετρα μου
Αφου οπως φαινεται δεν την ηθελες της οατρικη πηγες κ εσυ εκει απο πιεση ??? ρε παιδια οπως ηδη προαναφερθηκε μην μπαινετε σε σχολες που δεν θελετε...οχι για εσας αλλα για τα παιδια π εχουν φτυσει αιμα για το ονειρο τους κ δεν τα καταφεραν γιατι καποιος αποφασισε μια ωραια πρωια να παει...ελεος πια..... φιλος μου μαζεψε το 2011 19.200 μορια κ απο εκει που δεν ηξερε αν ηθελε πολυτεχνειο η ιατρικη πηγε ιατρικη ετσι για την αποκατασταση.....αποφασισε ρε φιλε(δεν μιλαω σε εσενα αποκλειστικα) τι θες κ δηλωσε κ οχι επειδη σου καπνισε να παρεις τη θεση απο αλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ο λόγος που μιλάω για προθέσεις Shadowfax είναι γιατί ο καθένας θα πετάξει μια εξυπνάδα στο παιδί που ρώτησε αλλά κατά βάθος ¨χέστηκε¨ όπως λες κι εσύ για το αν θα αποφασίσει σωστά και για το αν θα το μετανιώνει μετά από 10 χρόνια.Επίσης με αυτά που βλέπω έχω κάθε δικαίωμα νομίζω να τον προτρέψω,όχι να μην ακούει αλλά να μη δίνει μεγάλη βάση σ´αυτά που του λένε ξένοι.Το άλλο πάλι με τους φοιτητές της ιατρικής που κατηγορούν τη σχολή τους είναι φαινόμενο πραγματικά.Δίνουν τα πάντα για να μπουν,έστω τελευταίοι,και μόλις μπουν από το 1ο κιόλας εξάμηνο αρχίζουν να την κατηγορούν στους άλλους..δύσκολη,πολλά χρόνια,πρέπει να σ´αρέσει πολύ,λες και αυτοί είχαν ιδέα από το επάγγελμα του γιατρού πριν μπουν και ήταν 100% σίγουροι ότι είναι γεννημένοι για αυτό.Με τα μαθηματικά τη φυσική και την έκθεση κρίνονται οι περισσότεροι ως καλύτεροι για να μπουν με το σύστημα που ισχύει.Βιολογία,χημεία γράφουν και οι μέτριοι μαθητές μ´αυτά που βάζουν.Να σου πω και κάτι τελευταίο για να δεις πώς σκέφτονται μερικοί.Δυό παιδιά από το φροντιστήριο μου που είχαν γράψει τις μεγαλύτερες βαθμολογίες και πέρασαν ιατρική απθ την επόμενη χρονιά έκαναν μηχανογραφικό με το 10%.Και ξέρεις τι δήλωσαν?ΜΟΝΟ ΙΑΤΡΙΚΕΣ.Ο λόγος??κρατήσου...για να φάνε 2 θέσεις από άλλους γιατί λέγανε πως πολλοί γιατροί έχουν μαζευτεί στην Ελλάδα.Και τελικά τις φάγανε.Ο ένας πολλές φορές κοιτάει πώς θα φάει τον άλλον.Γίαυτό πιστεύω δε μπορείς να δίνεις μεγάλη βάση εύκολα στην άποψη ξένων ειδικά για τόσο ευαίσθητα ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αυτη τη μαλακια με τις θεσεις κοφτε την..... Ειναι το πιο χαζο επιχειρημα που εχω ακουσει.... Οποιος θελει μια σχολη, να φροντισει να διαβασει, να γραψει και να περασει... Τι νομιζετε δηλαδη οτι μονο αυτοι που δεν περνανε φτυνουν αιμα??? Αυτοι που περασαν δηλαδη??? Τι??? Βρηκαν τα θεματα στο δρομο???? Για να περασαν παει να πει οτι εξαντληθηκαν και σωματικα και ψυχολογικα και μπορει και παραπανω απο αυτους που δεν τα καταφεραν... Δεν αναφερομαι προσωπικα, γενικα, το εχω ακουσει πολυ αυτο και μου την δινει.. Ενταξει τωρα αυτο που διαβασα παραπανω απο τον θαναση ειναι χοντρο και ειναι εξαιρεση... ενταξη εκει σηκωνονται ολα ψηλα... χερια, ποδια, κεφαλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Αυτη τη μαλακια με τις θεσεις κοφτε την..... Ειναι το πιο χαζο επιχειρημα που εχω ακουσει.... Οποιος θελει μια σχολη, να φροντισει να διαβασει, να γραψει και να περασει... Τι νομιζετε δηλαδη οτι μονο αυτοι που δεν περνανε φτυνουν αιμα??? Αυτοι που περασαν δηλαδη??? Τι??? Βρηκαν τα θεματα στο δρομο???? Για να περασαν παει να πει οτι εξαντληθηκαν και σωματικα και ψυχολογικα και μπορει και παραπανω απο αυτους που δεν τα καταφεραν... Δεν αναφερομαι προσωπικα, γενικα, το εχω ακουσει πολυ αυτο και μου την δινει

αυτό τι σχέση έχει όμως με το 10%.Ποια είναι η λογική σ´αυτό που κάνουν.Τρώνε τη θέση όχι από αυτούς που δε τα κατάφεραν.Αλλά από αυτούς που την 1η χρονιά έπιαναν τη Βάση,δήλωσαν όμως κάπου αλλού,όπως ο φίλος μπορεί φέτος να δηλώσει βιολογικό,και μετά το μετάνιωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
ναι εκανα edit και το σχολιασα αυτο που εγραψες... εκει ενταξει ειναι κλασσικο φαινομενο ψωνισμενων φοιτητων ιατρικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το σημαντικο ειναι για καποιον να κανει τη δουλεια που του αρεσει, η δουλεια τρωει τουλαχιστον το 1/3 της μερας σου, αμα 40 χρονια κανεις κατι που δεν σου αρεσει, εσυ θα εισαι δυστυχισμενος.

Η ιατρικη ειναι ονειρο πολλων γονιων και κυριως γονιων που ειναι ασχετοι με το επαγγελμα διοτι βλεπουν γιατρους με μεγαλα αυτοκινητα, πολυτελη σπιτια και τα λοιπα. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι πρεπει να δηλωνετε ο,τι θελουν οι δικοι σας ή να δηλωνετε βασει των μοριων σας. Αλλωστε δεν θα κανουν οι γονεις σας το επαγγελμα, εσεις θα το κανετε. Και πιστευω το χειροτερο ειναι καποιος να παει ιατρικη για τα ''λεφτα''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Το σημαντικο ειναι για καποιον να κανει τη δουλεια που του αρεσει, η δουλεια τρωει τουλαχιστον το 1/3 της μερας σου, αμα 40 χρονια κανεις κατι που δεν σου αρεσει, εσυ θα εισαι δυστυχισμενος.

Η ιατρικη ειναι ονειρο πολλων γονιων και κυριως γονιων που ειναι ασχετοι με το επαγγελμα διοτι βλεπουν γιατρους με μεγαλα αυτοκινητα, πολυτελη σπιτια και τα λοιπα. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι πρεπει να δηλωνετε ο,τι θελουν οι δικοι σας ή να δηλωνετε βασει των μοριων σας. Αλλωστε δεν θα κανουν οι γονεις σας το επαγγελμα, εσεις θα το κανετε. Και πιστευω το χειροτερο ειναι καποιος να παει ιατρικη για τα ''λεφτα''.

Και μένα μου αρέσει φίλε να γίνω εφοπλιστής.Ξέρεις πόσο μου αρέσει?Είναι όνειρο ζωής.Γιατί ο Μαρινάκης πήρε τα καράβια απότον πατέρα του?ΑΔΙΚΙΑ!Αυτός δε το είχε όνειρο ζωής.Του τα έδωσε γιατί είναι γιος του.Έπρεπε να μου τα δώσει.
Αυτά που γράφω(προφανώς ειρωνικά) είναι της ίδιας λογικής.Άλλο το τι θέλεις φίλε και άλλο τι μπορείς να κάνεις.Και αν το παράδειγμα αυτό σου φαίνεται χαζό σκέψου πως είναι πιο βάσιμο το επιχείρημα.Γιατί σ´αυτό δεν έχεις τη δυνατότητα να κριθείς αξιοκρατικά με κάποιον τρόπο για να αποδείξεις ότι εσύ αξίζεις περισσότερο να ¨πάρεις τα καράβια¨ και να εκπληρώσεις το όνειρό σου να γίνεις εφοπλιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Και μένα μου αρέσει φίλε να γίνω εφοπλιστής.Ξέρεις πόσο μου αρέσει?Είναι όνειρο ζωής.Γιατί ο Μαρινάκης πήρε τα καράβια απότον πατέρα του?ΑΔΙΚΙΑ!Αυτός δε το είχε όνειρο ζωής.Του τα έδωσε γιατί είναι γιος του.Έπρεπε να μου τα δώσει.
Αυτά που γράφω(προφανώς ειρωνικά) είναι της ίδιας λογικής.Άλλο το τι θέλεις φίλε και άλλο τι μπορείς να κάνεις.Και αν το παράδειγμα αυτό σου φαίνεται χαζό σκέψου πως είναι πιο βάσιμο το επιχείρημα.Γιατί σ´αυτό δεν έχεις τη δυνατότητα να κριθείς αξιοκρατικά με κάποιον τρόπο για να αποδείξεις ότι εσύ αξίζεις περισσότερο να ¨πάρεις τα καράβια¨ και να εκπληρώσεις το όνειρό σου να γίνεις εφοπλιστής.

Θεωρω αστοχο το σχολιο σου:hmm:.

Το νοημα αυτου που εγραψα ειναι οτι την δουλεια που κανεις ΠΡΕΠΕΙ να την επιλεγεις εσυ, εννοειται σε λογικα πλαισια ή εστω να την κυνηγας, με βαση τις προτιμησεις σου. Κι οχι να επηρεαζεσαι απο τι λενε οι υπολοιποι, ακομα και οι γονεις σου πολλες φορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Θεωρω αστοχο το σχολιο σου:hmm:.

Το νοημα αυτου που εγραψα ειναι οτι την δουλεια που κανεις ΠΡΕΠΕΙ να την επιλεγεις εσυ, εννοειται σε λογικα πλαισια ή εστω να την κυνηγας, με βαση τις προτιμησεις σου. Κι οχι να επηρεαζεσαι απο τι λενε οι υπολοιποι, ακομα και οι γονεις σου πολλες φορες.

με αυτό το χαζό παράδειγμα προσπαθώ να σου πω ότι αν κάποιος έχει τις δυνατότητες και είναι όνειρό του μπορεί να το κυνηγήσει και να το πετύχει.Δεν υπάρχουν απροσπέλαστα εμπόδια για να τα καταφέρει.Εκτός και αν πράγματι δεν έχει τις δυνατότητες.Γιατί το πιο δύσκολο πολλές φορές είναι να ξέρεις να αποδέσεσαι τις αδυναμίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
με αυτό το χαζό παράδειγμα προσπαθώ να σου πω ότι αν κάποιος έχει τις δυνατότητες και είναι όνειρό του μπορεί να το κυνηγήσει και να το πετύχει.Δεν υπάρχουν απροσπέλαστα εμπόδια για να τα καταφέρει.Εκτός και αν πράγματι δεν έχει τις δυνατότητες.Γιατί το πιο δύσκολο πολλές φορές είναι να ξέρεις να αποδέσεσαι τις αδυναμίες σου.

Συνεχιζω να μην καταλαβαινω που διαφωνεις μαζι μου...

Τι σχεση εχει αυτο που λες με αυτο που εγραψα για την επιλογη σχολης?? Κι εγω ειμαι τις αποψης οτι αν καποιος επιθυμει κατι και εχει τις δυνατοτητες μπορει να πετυχει το στοχο του. Αλλο αυτο, αλλο το να κανει σωστη επιλογη σχολης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Συνεχιζω να μην καταλαβαινω που διαφωνεις μαζι μου...

Τι σχεση εχει αυτο που λες με αυτο που εγραψα για την επιλογη σχολης?? Κι εγω ειμαι τις αποψης οτι αν καποιος επιθυμει κατι και εχει τις δυνατοτητες μπορει να πετυχει το στοχο του. Αλλο αυτο, αλλο το να κανει σωστη επιλογη σχολης...

ΔΕν έχει σχέση μ´αυτό.Έχει σχέση μαυτό που ανέφερες:¨γιατί να στερήσει από ένα άλλο παιδί τη θέση¨.Η απάντηση στην ουσία είναι γιατί είναι δικαίωμα του και μπορεί να επιλέξει ότι θέλει.Οι άλλοι πώς και με ποιο δικαίωμα κρίνουν την επιλογή του?Τους αφορά?επειδή τους στερεί τη θέση?Γιατί,τους εμπόδιζε κανείς να γράψουν καλύτερα και να του στερήσουν εκείνοι την αντίστοιχη θέση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ΔΕν έχει σχέση μ´αυτό.Έχει σχέση μαυτό που ανέφερες:¨γιατί να στερήσει από ένα άλλο παιδί τη θέση¨.Η απάντηση στην ουσία είναι γιατί είναι δικαίωμα του και μπορεί να επιλέξει ότι θέλει.Οι άλλοι πώς και με ποιο δικαίωμα κρίνουν την επιλογή του?Τους αφορά?επειδή τους στερεί τη θέση?Γιατί,τους εμπόδιζε κανείς να γράψουν καλύτερα και να του στερήσουν εκείνοι την αντίστοιχη θέση?

Ρε φιλε, δν απαντησες τουλαχιστον στο μηνυμα που το ειχα γραψει αυτο να ξερω που διαφωνουμε :P

Ειναι μια αποψη κι αυτο, δεν αντιλεγω. Με αυτη τη λογικη του ανταγωνισμου εχεις δικιο οντως. Σιγουρα ο καθενας επιλεγει ο,τι θελει και κανει το μεγιστο δυνατο να το πετυχει. Πιο αρνητικο θεωρω, παντα κατα την αποψη μου, να πιανεις θεση στο πανεπιστημιο που εισαι σιγουρος οτι δεν θα πας, απλα για εχεις μια θεση μεχρι να ξαναδωσεις. Κι αυτο ομως μπορεις να πεις οτι για καποιους ειναι ''ηθικα'' λαθος, γιατι ο αλλος απλα θελει τα προνομια του φοιτητη κι αφου μπορουσε το εκανε. Δεκτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top