Βιολογία Vs Ιατρική

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
σου αρεσει ομως??? αυτο θελω να μου πεις..... σου αρεσει η ιδεα να εισαι φαρμακοποιος???? γιατι οκ σιγουρη δουλεια θα εχεις..... αλλα ειναι αυτο που πντα ηθελες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
αυτός ήταν εξ αρχής ο στόχος ΜΟΥ και γι αυτόν πάλευα.Και η σχολή μου αρέσει πάρα πολυ.Αν έδινα φέτος πάλι φαρμακευτική θα δήλωνα 1η επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Φίλε NicolasM, είχα βρεθεί κι εγώ σε παρόμοιο δίλημμα πριν από αρκετά χρόνια, καθώς είχα τα μόρια για ιατρική Αλεξανρούπολης και Ηρακλείου, αλλά κυρίως λόγω οικονομικών δυσκολιών, δεν μπορούσα εκείνη την χρονική περίοδο να αφήσω την οικογένειά μου. Ετσι τελείωσα Βιολογία Αθήνας και τώρα βρίσκομαι στο πέμπτο έτος της ιατρικής. Προς θεού δεν σου λέω να ακολουθήσεις διαδρομή αντίστοιχη με την δική μου, λόγω μεγάλης διάρκειας και απίστευτων δυσκολιών, αλλά εφόσον θες να ασχοληθείς με την έρευνα και ειδικότερα με κάποιον κλάδο της γενετικής όπως πχ γενετική μηχανική, τότε θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να διαλέξεις το βιολογικό. Στην ιατρική είχαμε όλα κι όλα δύο μαθήματα βιολογίας, εκ των οποίων μόνο το ένα( βιολογία II) εμπεριείχε καποια κεφάλαια γενετικής ανθρώπου και μόνο. Εν κατακλειδει ως ιατρος θα έχεις κάποιο υπόβαθρο να ασχοληθείς με γενετικά ζητήματα πού αφορούν αποκλειστικά τον ανθρωπο, ενώ ως βιολόγος, εκτός του ανθρώπου, θα έχεις την υποδομή να εργαστείς ερευνητικά και με όλα τα υπόποιπα έμβια όντα. Εμένα το όνειρό μου από τότε πού θυμάμαι τον εαυτό μου, για πολλούς και διάφορους λόγους, ήταν να γίνω καρδιολόγος και σε πρίπτωση που και εσύ επιθυμούσες κάτι αντίστοιχο ( κλινική ιατρική), τότε δεν θα μπορούσε καν να τεθεί το συγκεκριμένο δίλημμα. Θα πρέπει να ξέρεις πώς η βιολογία και ειδικοτερα οι τομεις πού αναφέρεις ( μοριακή, γενετική, κυτταρική, βιοτεχνολογία κλπ.) είναι , σε μεγάλο βαθμό, μία καθαρά εργαστηριακή επιστήμη και εαν δεν αγαπάς την ερευνητική διαδικασία και δεν αντέχεις τα εξαντλητικά ωράρια πού αυτή απαιτεί, δεν θα σταθεί δυνατό να πραγματοποιήσεις τους στόχους σου, όποιοι κι αν είναι αυτοί ( όσον αφορά τον ερευνητικό τομέα πάντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
σου αρεσει ομως??? αυτο θελω να μου πεις..... σου αρεσει η ιδεα να εισαι φαρμακοποιος???? γιατι οκ σιγουρη δουλεια θα εχεις..... αλλα ειναι αυτο που πντα ηθελες???

Φάρμακειο έχει στις εποχές μας ειναι δύσκολο να το παρατήσεις και να ακολουθήσεις το όνειρο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλησπέρα σας (μετά από πάρα πολύ καιρό) και καλά αποτελέσματα από Πανελλήνιες μεριά...

Στον όλο τον ανώτερο προβληματισμό και λόγω πόλης (Αθήνα που θέλετε) και λόγω επιλογής σπουδών σχετικά με γενετική κ.λ.π.... ακόμα και ως "καβάντζα" στις επιλογές σας στο μηχανογραφικό 2013 μιας και ακόμα δεν ξέρετε περί μορίων για σχέδια και επιλογές τμημάτων...

Αναφέρω το νέο (πλέον) τμήμα στο ΓΠΑ που από Γεωπονική Βιοτεχνολογία θα είναι στον τίτλο του σκέτο Βιοτεχνολογία (το σχετικό ΠΔ έχει ήδη εκδοθεί) και ΔΕΝ θα χορηγεί πτυχίο Γεωπόνου-Τμήμα τάδε (4ετές πτυχίο) παρόλο που θα είναι στο ΓΠΑ...

Αν και νέο τμήμα (νέος οδηγός σπουδών από το 2013-2014) και όλα ακόμα υπό ζύμωση... ωστόσο υπάρχει ήδη (έστω και ως προσχέδιο) μια λίστα μαθημάτων στο προπτυχιακό του πρόγραμμα: https://diavouleusi.aua.gr/sites/default/files/attachedfiles/TBB.pdf

Προσωπικά θα επέλεγα για αυτό τον τομέα (ακόμα και για ερευνητικές βλέψεις) που συζητείται την Ιατρική, για διάφορους λόγους (μερικοί αναφέρθηκαν ήδη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

herein

Νεοφερμένος

Η herein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Άσε που η herein στοχεύει για ιατρική και έχει λόγο να προσπαθεί να σε πείσει να μην τη δηλώσεις.Το έχει γράψει στο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ2013. Απλά ανήθικο herein.

what? σε καμία περίπτωση δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Μόνος του είπε ότι η βιολογία είναι η επιστήμη που τον ενδιαφέρει και είχε ενδοιασμούς μόνο και μόνο επειδή έγραψε καλά στις πανελλήνιες. Επειδή δηλαδή εσύ βλέπεις τις πανελλήνιες ανταγωνιστικά δε θα μου βγει εμένα το όνομα. Και στην τελικά είπα ότι στόχευα Ιατρική στο ΑΠΘ ενώ ο/η φίλος/η παραπάνω έκανε λόγω για κάποια ιατρική της επαρχίας. Είμαι δηλαδή ανήθικη επειδή είδα κάποιον να καίγεται να μάθει τι δυνατότητες του προσφέρει το Βιολογικό Αθήνας σχετικά με την έρευνα και σκέφτηκα να μοιραστώ αυτό που ξέρω από το Βιολογικό ΑΠΘ, ότι δηλαδή μη σε ανησυχεί το θέμα της οικολογίας γιατί υπάρχει πιθανότητα για εξειδίκευση μέσα στη σχολή; :worry: I don't know. Λυπάμαι που ζούμε σε έναν κόσμο που σκέφτεται όπως εσύ. Προσωπικά ελπίζω να περάσει εκεί ακριβώς που θέλει και να μην επηρεαστεί από κανέναν, όχι δηλαδή όπως μια φίλη μου πέρσυ που ενώ δεν το σκεφτόταν για Ιατρική πήγε λόγω βαθμού και πίεσης γονέων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
να ρωτήσω κατι.Υπάρχει έρευνα στον κλάδο της βιολογίας στην ελλάδα πέρα από τον ακαδημαϊκό χώρο?Και πόσοι απασχολούνται?Επίσης ε
Χω υπόψιν ότι για να ασχοληθείς με την έρευνα στη βιολογία(όπως και στη φαρμακευτική ή ιατρική) δεν αρκεί μόνο να ακολουθήσεις συγκεκριμένες σπουδές.Πρέπει να σαι πάρα πολυ καλός στον κλάδος σου.Με μεταπτυχιακά τουλάχιστον και με πολλές δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά.Πώς μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις πριν καν μπεις κάπου και πάρεις μια γεύση τι εστί ακαδημαικές σπουδές?Και ο φίλος που ρώτησε ας μας απαντήσει αν θέλει.Το επαγγελματικό τον απασχολεί ή θέλει να σπουδάσει αυτό που γουστάρει χωρίς να τον νοιάζει να ζήσει από το συγκεκριμένο?Επίσης είναι διατεθειμένος να αναγκαστεί να εγκαταλείψει την Ελλάδα για την έρευνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος σύμβουλος να αποφασίσει καλύτερα από εμένα.

Ουσιαστικά, μιας και θίχτηκε το θέμα της αμοιβής, αυτός είναι και ο κύριος λόγος που βρίσκομαι σε δίλημμα. Έχω στην οικογένεια ιατρό, ξέρω ότι είναι σαφώς πιο σταθερό και αμυντικό επάγγελμα, και αυτό παίζει σημαντικό ρόλο, δεν το αγνοώ. Απλώς τα ραντεβού, οι συνταγογραφίες, ακόμη και το κλινικό μέρος, δεν με ελκύουν ιδιαίτερα.
Από την άλλη, το Βιολογικό είναι μια σχολή που θα είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω, ενώ όσοι βιολόγοι έχω ρωτήσει δεν μου είπαν κάτι αρνητικό για αυτήν. Στην Ελλάδα μέλλον δεν θα έχω, αλλά θα έχω κατάρτιση να συνεχίσω σε κάποιον ερευνητικό κλάδο της βιολογίας (τον οποίο προφανώς δεν μπορώ να γνωρίζω από τώρα με ακρίβεια) ή θα τελειώσω και μόνο για καθηγητής θα κάνω; Αυτό φοβάμαι...

Προς απάντηση στον thanasis93, ναι είμαι διατεθειμένος, διότι έχω Καναδική υπηκοότητα και μητέρα που έχει σπουδάσει στο McGill, οπότε μπορώ να συνεχίσω εκεί την σταδιοδρομία μου. Αρκεί να έχω καλούς βαθμούς. Αλλά θα προτιμούσα να μην είμαι άνεργος :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
what? σε καμία περίπτωση δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Μόνος του είπε ότι η βιολογία είναι η επιστήμη που τον ενδιαφέρει και είχε ενδοιασμούς μόνο και μόνο επειδή έγραψε καλά στις πανελλήνιες. Επειδή δηλαδή εσύ βλέπεις τις πανελλήνιες ανταγωνιστικά δε θα μου βγει εμένα το όνομα. Και στην τελικά είπα ότι στόχευα Ιατρική στο ΑΠΘ ενώ ο/η φίλος/η παραπάνω έκανε λόγω για κάποια ιατρική της επαρχίας. Είμαι δηλαδή ανήθικη επειδή είδα κάποιον να καίγεται να μάθει τι δυνατότητες του προσφέρει το Βιολογικό Αθήνας σχετικά με την έρευνα και σκέφτηκα να μοιραστώ αυτό που ξέρω από το Βιολογικό ΑΠΘ, ότι δηλαδή μη σε ανησυχεί το θέμα της οικολογίας γιατί υπάρχει πιθανότητα για εξειδίκευση μέσα στη σχολή; :worry: I don't know. Λυπάμαι που ζούμε σε έναν κόσμο που σκέφτεται όπως εσύ. Προσωπικά ελπίζω να περάσει εκεί ακριβώς που θέλει και να μην επηρεαστεί από κανέναν, όχι δηλαδή όπως μια φίλη μου πέρσυ που ενώ δεν το σκεφτόταν για Ιατρική πήγε λόγω βαθμού και πίεσης γονέων.

Διάβασε όσοι τι έγραψες και πες μου τι τον προτρέπεις να ακολουθήσει.Ένα καλό λόγο για την ιατρική που την έχεις και στόχο δεν είπες.Και σημασία δεν έχει τόσο το περιεχόμενο όσο το ότι το έγραψες υποκρύπτοντας ότι ενδιαφέρεσαι φέτος για ιατρική και αποφεύγοντας να αναφέρεις γιατί εσύ προτομές αυτή τη σχολή και όχι το βιολογικό.Αυτό θα έπρεπε να κάνεις για να μη μπορεί κανείς να σου πει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Φίλε NicolasM, είχα βρεθεί κι εγώ σε παρόμοιο δίλημμα πριν από αρκετά χρόνια, καθώς είχα τα μόρια για ιατρική Αλεξανρούπολης και Ηρακλείου, αλλά κυρίως λόγω οικονομικών δυσκολιών, δεν μπορούσα εκείνη την χρονική περίοδο να αφήσω την οικογένειά μου. Ετσι τελείωσα Βιολογία Αθήνας και τώρα βρίσκομαι στο πέμπτο έτος της ιατρικής. Προς θεού δεν σου λέω να ακολουθήσεις διαδρομή αντίστοιχη με την δική μου, λόγω μεγάλης διάρκειας και απίστευτων δυσκολιών, αλλά εφόσον θες να ασχοληθείς με την έρευνα και ειδικότερα με κάποιον κλάδο της γενετικής όπως πχ γενετική μηχανική, τότε θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να διαλέξεις το βιολογικό. Στην ιατρική είχαμε όλα κι όλα δύο μαθήματα βιολογίας, εκ των οποίων μόνο το ένα( βιολογία II) εμπεριείχε καποια κεφάλαια γενετικής ανθρώπου και μόνο. Εν κατακλειδει ως ιατρος θα έχεις κάποιο υπόβαθρο να ασχοληθείς με γενετικά ζητήματα πού αφορούν αποκλειστικά τον ανθρωπο, ενώ ως βιολόγος, εκτός του ανθρώπου, θα έχεις την υποδομή να εργαστείς ερευνητικά και με όλα τα υπόποιπα έμβια όντα. Εμένα το όνειρό μου από τότε πού θυμάμαι τον εαυτό μου, για πολλούς και διάφορους λόγους, ήταν να γίνω καρδιολόγος και σε πρίπτωση που και εσύ επιθυμούσες κάτι αντίστοιχο ( κλινική ιατρική), τότε δεν θα μπορούσε καν να τεθεί το συγκεκριμένο δίλημμα. Θα πρέπει να ξέρεις πώς η βιολογία και ειδικοτερα οι τομεις πού αναφέρεις ( μοριακή, γενετική, κυτταρική, βιοτεχνολογία κλπ.) είναι , σε μεγάλο βαθμό, μία καθαρά εργαστηριακή επιστήμη και εαν δεν αγαπάς την ερευνητική διαδικασία και δεν αντέχεις τα εξαντλητικά ωράρια πού αυτή απαιτεί, δεν θα σταθεί δυνατό να πραγματοποιήσεις τους στόχους σου, όποιοι κι αν είναι αυτοί ( όσον αφορά τον ερευνητικό τομέα πάντα).

Αυτό επιθυμώ, να έχω και ευρύτερες γνώσεις πέραν του ανθρώπου, εξάλλου κλάδοι όπως η γενετική και βιοτεχνολογία βασίζονται σε άλλους οργανισμούς. Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά πόσο θα μου αρέσει τελικά η έρευνα, αν θα τα βγάλω πέρα ή αν θα είμαι καλός κτλ. Αλλά σίγουρα αυτά με ενδιαφέρουν πιο πολύ από τις καθαρά Ιατρικές επιστήμες. Σε ευχαριστώ για την συμβουλή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος σύμβουλος να αποφασίσει καλύτερα από εμένα.

Ουσιαστικά, μιας και θίχτηκε το θέμα της αμοιβής, αυτός είναι και ο κύριος λόγος που βρίσκομαι σε δίλημμα. Έχω στην οικογένεια ιατρό, ξέρω ότι είναι σαφώς πιο σταθερό και αμυντικό επάγγελμα, και αυτό παίζει σημαντικό ρόλο, δεν το αγνοώ. Απλώς τα ραντεβού, οι συνταγογραφίες, ακόμη και το κλινικό μέρος, δεν με ελκύουν ιδιαίτερα.
Από την άλλη, το Βιολογικό είναι μια σχολή που θα είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω, ενώ όσοι βιολόγοι έχω ρωτήσει δεν μου είπαν κάτι αρνητικό για αυτήν. Στην Ελλάδα μέλλον δεν θα έχω, αλλά θα έχω κατάρτιση να συνεχίσω σε κάποιον ερευνητικό κλάδο της βιολογίας (τον οποίο προφανώς δεν μπορώ να γνωρίζω από τώρα με ακρίβεια) ή θα τελειώσω και μόνο για καθηγητής θα κάνω; Αυτό φοβάμαι...

Προς απάντηση στον thanasis93, ναι είμαι διατεθειμένος, διότι έχω Καναδική υπηκοότητα και μητέρα που έχει σπουδάσει στο McGill, οπότε μπορώ να συνεχίσω εκεί την σταδιοδρομία μου. Αρκεί να έχω καλούς βαθμούς. Αλλά θα προτιμούσα να μην είμαι άνεργος :p

φίλε μου ότι και να λένε οι άλλοι είναι καθαρά δικό σου θέμα η επιλογή.Βλέπεις τα δεδομένα,τις προτεραιότητες στους στόχους που έχεις θέσει,τα επεξεργάσεζαι,τα συζητάς όχι σε φόρουμ αλλά με άτομα που ξέρεις ότι θα σε συμβουλέψουν θέλοντας μόνο το καλό σου και αποφασίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος σύμβουλος να αποφασίσει καλύτερα από εμένα.

Ουσιαστικά, μιας και θίχτηκε το θέμα της αμοιβής, αυτός είναι και ο κύριος λόγος που βρίσκομαι σε δίλημμα. Έχω στην οικογένεια ιατρό, ξέρω ότι είναι σαφώς πιο σταθερό και αμυντικό επάγγελμα, και αυτό παίζει σημαντικό ρόλο, δεν το αγνοώ. Απλώς τα ραντεβού, οι συνταγογραφίες, ακόμη και το κλινικό μέρος, δεν με ελκύουν ιδιαίτερα.
Από την άλλη, το Βιολογικό είναι μια σχολή που θα είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω
, ενώ όσοι βιολόγοι έχω ρωτήσει δεν μου είπαν κάτι αρνητικό για αυτήν. Στην Ελλάδα μέλλον δεν θα έχω, αλλά θα έχω κατάρτιση να συνεχίσω σε κάποιον ερευνητικό κλάδο της βιολογίας (τον οποίο προφανώς δεν μπορώ να γνωρίζω από τώρα με ακρίβεια) ή θα τελειώσω και μόνο για καθηγητής θα κάνω; Αυτό φοβάμαι...

Προς απάντηση στον thanasis93, ναι είμαι διατεθειμένος, διότι έχω Καναδική υπηκοότητα και μητέρα που έχει σπουδάσει στο McGill, οπότε μπορώ να συνεχίσω εκεί την σταδιοδρομία μου. Αρκεί να έχω καλούς βαθμούς. Αλλά θα προτιμούσα να μην είμαι άνεργος :p

βιολογικο δαγκωτο.. εληξε η συζητηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
βιολογικο δαγκωτο.. εληξε η συζητηση

Επιβεβαιώνεις τον Bertrand Rusell.Χααχα.Αστειεύομαι.Ακόμα είναι νωρίς.εδώ δεν έχει δει ακόμη τους βαθμούς του.Έχει καιρό μπροστά του να σκεφτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι εδώ και καιρό μπροστά στο εξής δίλημμα:
Κατά πάσα πιθανότητα, έχω αρκετά μόρια για να μπω σε κάποια Ιατρική στην επαρχία. Αξίζει να την θυσιάσω για να μπω στο Βιολογικό Αθήνας;
Είμαι κάτοικος Αθήνας, οπότε αυτό είναι αρκετά σημαντικό από μόνο του. Αλλά εκτός αυτού, η επιστήμη που με ενδιαφέρει είναι η Βιολογία, σε μοριακό επίπεδο κατά κύριο λόγο. Με κεντρίζουν μαθήματα όπως γενετική, μοριακή βιολογία, κυτταρολογία, χημεία, ατομική φυσική κλπ, ενώ πολύ λιγότερο οικοσυστήματα, οικολογία, ανθρωπολογία και παρεμφερή.

τέλος συζήτησης-σκέψης...θέλεις βιολογικό? θα πας βιολογικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Δεν τον επιβεβαιωνω... Με αυτο που γραφει ο νικ απανταει μονος του στην ερωτηση που ο ιδιος εθεσε... Εγω απλως του το επιβεβαιωνω.... Οσο για τους βαθμους, οντως ειναι αληθεια οτι δεν τους ξερετε και κανετε εικασιες. Καλο ειναι που εχετε σχηματισει μια α γνωμη για το τι θα μπει στο μηχανογραφικο αλλα ως εκει...... Το βλεπω πολυ αυτο στο ischool, δεν βγηκαν τα αποτελεσματα και γραφουν οι αλλοι εκτιμω οτι εβγαλα τοσο τι να βαλω, ο αλλος σιγουρα εγραψα τοσα κλπ... χαλαρωστε λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

herein

Νεοφερμένος

Η herein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Διάβασε όσοι τι έγραψες και πες μου τι τον προτρέπεις να ακολουθήσει.Ένα καλό λόγο για την ιατρική που την έχεις και στόχο δεν είπες.Και σημασία δεν έχει τόσο το περιεχόμενο όσο το ότι το έγραψες υποκρύπτοντας ότι ενδιαφέρεσαι φέτος για ιατρική και αποφεύγοντας να αναφέρεις γιατί εσύ προτομές αυτή τη σχολή και όχι το βιολογικό.Αυτό θα έπρεπε να κάνεις για να μη μπορεί κανείς να σου πει τίποτα.

Έχεις δίκιο. Και εγώ στη θέση σου μάλλον αυτό θα σκεφτόμουν, απλά δεν είμαι στη θέση σου και το να με πεις ανήθικη, ενώ δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου, μου χτύπησε κάπως. :P Δεν έγραψα γιατί πρέπει να πάει Ιατρική 1ο γιατί δεν αισθάνθηκα να δείχνει κάποιο ενδιαφέρον γι' αυτήν - συγκριτικά με τη Βιολογία - και 2ο είναι προφανές γιατί θα προτιμούσε κανείς την Ιατρική, γιατί την προτιμώ εγώ δηλαδή. Αποκλειστικά για το ανθρωπιστικό κομμάτι της δουλειάς και την επικοινωνία με τον ασθενή. Αν διάβαζα στο ποστ του έστω και μια σειρά που να λέει ότι "ναι, μ'αρέσει η γενετική αλλά από την άλλη θα ήθελα να δω και τα κλινικά μαθήματα της Ιατρικής" να είσαι σίγουρος ότι θα τον προέτρεπα για Ιατρική (ίσως και καθόλου για Βιολογία). Δεν ξέρω για σένα, αλλά εμένα δε με ενδιαφέρει τι έγραψαν οι άλλοι. Ενδιαφέρομαι πολύ περισσότερο για το τι έγραψα εγώ, τι έκανα εγώ. Αν τα μόριά μου για την Ιατρική αρκούν, καλώς, αν δεν αρκούν, no big deal, προσπαθείς ξανά. (άλλωστε, δε δίνω πρώτη φορά ) Προσωπικά, χαίρομαι να βλέπω παιδιά που έγραψαν καλά και που πέρασαν εκεί που ήθελαν, ακόμα και αν αυτό είναι η Ιατρική που ήθελα εγώ, διότι το επάγγελμα αυτό το βλέπω με αγάπη, την ίδια αγάπη που μάλλον μοιράζομαι με εκείνους που δήλωσαν επίσης Ιατρική - και αυτό είναι κάτι που μας ενώνει, δε μας χωρίζει. Γενικά οι πανελλήνιες είναι ένα ακόμη παράδειγμα για το πως το σημερινό εκπαιδευτικό σύστημα παρεκκλίνει αυτό το ρόλο που θα έπρεπε να είχε στη ζωή των παιδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Και εγώ στη θέση σου μάλλον αυτό θα σκεφτόμουν, απλά δεν είμαι στη θέση σου και το να με πεις ανήθικη, ενώ δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου, μου χτύπησε κάπως. :P Δεν έγραψα γιατί πρέπει να πάει Ιατρική 1ο γιατί δεν αισθάνθηκα να δείχνει κάποιο ενδιαφέρον γι' αυτήν - συγκριτικά με τη Βιολογία - και 2ο είναι προφανές γιατί θα προτιμούσε κανείς την Ιατρική, γιατί την προτιμώ εγώ δηλαδή. Αποκλειστικά για το ανθρωπιστικό κομμάτι της δουλειάς και την επικοινωνία με τον ασθενή. Αν διάβαζα στο ποστ του έστω και μια σειρά που να λέει ότι "ναι, μ'αρέσει η γενετική αλλά από την άλλη θα ήθελα να δω και τα κλινικά μαθήματα της Ιατρικής" να είσαι σίγουρος ότι θα τον προέτρεπα για Ιατρική (ίσως και καθόλου για Βιολογία). Δεν ξέρω για σένα, αλλά εμένα δε με ενδιαφέρει τι έγραψαν οι άλλοι. Ενδιαφέρομαι πολύ περισσότερο για το τι έγραψα εγώ, τι έκανα εγώ. Αν τα μόριά μου για την Ιατρική αρκούν, καλώς, αν δεν αρκούν, no big deal, προσπαθείς ξανά. (άλλωστε, δε δίνω πρώτη φορά ) Προσωπικά, χαίρομαι να βλέπω παιδιά που έγραψαν καλά και που πέρασαν εκεί που ήθελαν, ακόμα και αν αυτό είναι η Ιατρική που ήθελα εγώ, διότι το επάγγελμα αυτό το βλέπω με αγάπη, την ίδια αγάπη που μάλλον μοιράζομαι με εκείνους που δήλωσαν επίσης Ιατρική - και αυτό είναι κάτι που μας ενώνει, δε μας χωρίζει. Γενικά οι πανελλήνιες είναι ένα ακόμη παράδειγμα για το πως το σημερινό εκπαιδευτικό σύστημα παρεκκλίνει αυτό το ρόλο που θα έπρεπε να είχε στη ζωή των παιδιών.

Τέλος πάντων.Δεν είχα σκοπό να θίξω εσένα αλλά αυτό που θεώρησα(μπορεί και λάθος) ότι πάει έμμεσα να γίνει.Γιατί επειδή είχα από μικρός συναναστροφές με παιδιά που είχαν στόχο ιατρικές ξέρω πως σκέφτονται οι 9 στους 10.Ο ένας κοιτάει πως θα φάει τον άλλον.Όλα για το ΣΤΌΧΟ.Για μερικούς δε είχα την υποψία ότι μπορεί να τους ένοιαζε περισσότερο να μη περάσει ο άλλος από το να κοιτάνε τι θα κάνουν αυτοί.Αυτό που λένε λαικά ¨να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα¨.Φταίει το εκπαιδευτικό σύστημα αλλά όχι μόνο αυτό.Γιατι δε σκέφτονται όλοι έτσι.Είναι και θέμα ήθους και στάσης ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν έχω δει βαθμούς αλλά ξέρω πόσο έχω γράψει περίπου. Δεν είμαι υπεραισιόδοξος, απλώς δεν θέλω να περιμένω μέχρι την τελευταία στιγμή για να πάρω αυτήν την απόφαση, ό,τι και αν έχω γράψει.
Φαίνεται να ρωτάω κάτι αυτονόητο, μιας και όντως αυτά που με ενδιαφέρουν είναι πιο πολύ βιολογικά παρά ιατρικά θέματα, αλλά η Ιατρική δεν παύει να είναι μια σχολή με μεγαλύτερο κύρος και πολλές δυνατότητες ανέλιξης, οπότε το σενάριο να ακολουθήσω την ίδια πορεία μέσω Ιατρικής φαντάζει πιο ιδανικό και ασφαλές. Αλλά από όσο καταλαβαίνω, κάτι τέτοιο θα είναι δυνατό στην εξειδίκευση και αν... οπότε μάλλον δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Δεν έχω δει βαθμούς αλλά ξέρω πόσο έχω γράψει περίπου. Δεν είμαι υπεραισιόδοξος, απλώς δεν θέλω να περιμένω μέχρι την τελευταία στιγμή για να πάρω αυτήν την απόφαση, ό,τι και αν έχω γράψει.
Φαίνεται να ρωτάω κάτι αυτονόητο, μιας και όντως αυτά που με ενδιαφέρουν είναι πιο πολύ βιολογικά παρά ιατρικά θέματα, αλλά η Ιατρική δεν παύει να είναι μια σχολή με μεγαλύτερο κύρος και πολλές δυνατότητες ανέλιξης, οπότε το σενάριο να ακολουθήσω την ίδια πορεία μέσω Ιατρικής φαντάζει πιο ιδανικό και ασφαλές. Αλλά από όσο καταλαβαίνω, κάτι τέτοιο θα είναι δυνατό στην εξειδίκευση και αν... οπότε μάλλον δεν αξίζει.

λαθος τακτικη προσεγγισης... το να δηλωσεις ιατρικη λογω βαθμου οδηγει μαθηματικα στην αποτυχια και την δυστυχια...... αφου σ αρεσουν τα βιολογικ, γινε βιολογος... στη ιατρικη η βιολογια- βιοχημεια-χημεια δεν κατεχουν την θεση που τους αρμοζει, περιοριζονται τα 3 πρωτα εξαμηνα και θεωρουνται δευτερευοντα απο καθηγητες και φοιτητες... μετα παπαλα, δεν θα τα ξαναδεις... οι καθηγητες που δεν διδασκουν τετοια μαθηματα ( οι γιατροι δηλαδη) δεν εχουν ιδεα απο αυτες τις επιστημες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Δεν έχω δει βαθμούς αλλά ξέρω πόσο έχω γράψει περίπου. Δεν είμαι υπεραισιόδοξος, απλώς δεν θέλω να περιμένω μέχρι την τελευταία στιγμή για να πάρω αυτήν την απόφαση, ό,τι και αν έχω γράψει.
Φαίνεται να ρωτάω κάτι αυτονόητο, μιας και όντως αυτά που με ενδιαφέρουν είναι πιο πολύ βιολογικά παρά ιατρικά θέματα, αλλά η Ιατρική δεν παύει να είναι μια σχολή με μεγαλύτερο κύρος και πολλές δυνατότητες ανέλιξης, οπότε το σενάριο να ακολουθήσω την ίδια πορεία μέσω Ιατρικής φαντάζει πιο ιδανικό και ασφαλές. Αλλά από όσο καταλαβαίνω, κάτι τέτοιο θα είναι δυνατό στην εξειδίκευση και αν... οπότε μάλλον δεν αξίζει.

Οι γονείς σου τι άποψη έχουν?Τους ρώτησες?Και πρόσεχε...δε σου λέω πως ότι σου πουν αυτό είναι και τέλειωσε.ΕΣΎ θα κρίνεις τι θέλεις.Απλά πιστεύω πως εκεί θα βρεις μια αποψη-συμβουλή με καθαρά καλές προθέσεις μιας και όπως λες δε μπορείς να αποφασίσεις και θές μια γνώμη.Γιατί μόνο εκείνοι νοιάζονται πραγματικά να σε βοηθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top