Βιολογία Vs Ιατρική

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλο το ischool! First post!

Ανοίγω το παρόν θέμα ζητώντας απόψεις σε έναν προβληματισμό μου βλέποντας ότι σε αυτό το forum υπάρχουν άτομα που παρέχουν ουσιαστική βοήθεια σε όποιον την ζητάει.

Είμαι μαθητής β λυκείου και θέλω να σπουδάσω έχοντας στο μυαλό μου τους εξής δύο στόχους.

Θέλω να βρω έναν τρόπο ώστε ο άνθρωπος να γίνει πιο έξυπνος. Αυτό γιατί η γνώση δεν έχει τέλος ο ανθρώπινος νους όμως κάπου σταματάει.

Ο δεύτερος στόχος μου είναι η επέκταση της ανθρώπινης ζωής, είτε με μεθόδους κλωνοποίησης (δηλαδή μετάλλαξη) είτε με απλός επιμήκυνση του μέσου όρου ηληκίας.

Όμως επειδή το σχολείο μου δεν έχει αρμόδιο για το μάθημα του ΣΕΠ και δεν ξέρω κανέναν που να ασκεί κάποιο από τα προαναφερθέντα επαγγέλματα δεν ξέρω που να απευθηνθώ για να μάθω συγκεκριμένα το καταλήλότερο εκ των δύο.

Έτσι ρωτώ όσους ξέρουν να μου απαντήσουν ποιες από τις δύο επιστήμες, βιολογία ή ιατρική, είναι οι καταληλότερες για την εκπλήρωση των στόχων μου.

Ίσως να σας φαίνονται λίγο τρελά όλα αυτά αλλά όλα τα μεγάλα κατωρθόματα από μία τρέλα δεν ξεκίνησαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Για το πρώτο θα μπορούσες να γίνεις πολιτικός και αναδομήσης το εκπαιδευτικό σύστημα του κόσμου. Για το δεύτερο γίνε γεωπόνος έτσι θα δημιουργείς νέες ποικιλίες φυτών,άρα καλύτερη και περισσότερη τροφή οπότε ο κόσμος θα ζεί πιο πολύ. Αν και για το πρώτο θα σου σύστηνα και φιλοσοφία τώρα που το σκέφτομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο που θέλει Ιατρική ή Βιολογία από ότι κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Του προσφέρω εναλλακτικές. (Η κλωνοποίηση δεν είναι μετάλλαξη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είναι έτσι οκ.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
γίνε γεωπόνος έτσι θα δημιουργείς νέες ποικιλίες φυτών,άρα καλύτερη και περισσότερη τροφή οπότε ο κόσμος θα ζεί πιο πολύ

Για τη δημιουργία νέων ποικιλιών (Βελτίωση Φυτών/Plant Breeding ονομάζεται αυτός ο επιστημονικός τομέας) διδάσκεται στο Τμήμα Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής κάθε Γεωπονικού Πανεπιστημίου/Σχολής.

Επιπλέον, στη "Γεωπονία-Γεωπόνος" εκτός από τα "φυτά" περιλαμβάνονται τα "ζώα, τρόφιμα, γεωπ. βιοτεχνολογία, αγροτική οικονομία και αξιοποίηση φυσικών πόρων & γεωργ. μηχανική"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα να ακολουθησεις την επιστημη της ιατρικης γιατι πρωτον ολα αυτα σχετιζονται με την ιατρικη και δευτερον μπορεις να κανεις ανανεωση εγκεφαλικων κυτταρων.. μονο που, οκ, ετσι δεν ανακαλυπτεις εσυ νεους τροπους με στοχο την επιμηκυνση της ανθρωπινης ζωης, αλλα δουλευεις με τους ηδη υπαρχοντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εχοντας δυο γονεις γιατρους μπορω με σιγουρια να σου εγγυηθω οτι θα ηταν καλυτερο να αποφυγεις την ιατρικη.Παντως για να πετυχεις αυτους τους στοχους που εχεις μαλλον πρεπει να πας στο εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Εχοντας δυο γονεις γιατρους μπορω με σιγουρια να σου εγγυηθω οτι θα ηταν καλυτερο να αποφυγεις την ιατρικη.Παντως για να πετυχεις αυτους τους στοχους που εχεις μαλλον πρεπει να πας στο εξωτερικο.

Επειδή κι εμένα με ενδιαφέρει η ιατρική, μπορείς, σε παρακαλώ, να εξηγήσης το γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα ιατρική. Αυτα τα δυο θέματα ειναι καθαρά ιατρικής φύσεως.

Και στην βιολογία βέβαια μπορει να υπάρχει κάποιο εργαστηριο που να ασχολειται με κάποιο από αυτα τα ζητήματα, αλλα η ιατρικη είναι πιο εξειδικευμένη.

Αν σε ενδιαφερουν πια τόσο πολυ αυτά τα 2, μπορεις μαλιστα να ψαξεις να δεις αν υπαρχει ήδη κάποιο εργαστήριο σε κάποια σχολη απο τις 2 που να τα εχει ως αντικειμενο ερευνας. Αν στην πολη σου ειναι κάποια σχολη μπορεις και να επισκευτεις τα εργαστηρια το πανεπιστημιου και να μάθεις πληροφορίες, οι περισσότεροι ειναι πρόθυμοι να σε διαφωτησουν. Ετσι θα μπορεις απο φοιτητης ήδη να ασχοληθεις με αυτά.^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μμμ, μιας και μου το θύμισε αυτό το τόπικ και για να μην ανοίγω καινούριο θέμα:

είναι καλύτερα να πας Βιολογία ή Ιατρική, αν θες να ασχοληθείς με τη βλαστοκυτταρική έρευνα ή τη γενετική ιατρική/μεθόδους γενετικής θεραπείας/πρόληψης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν θες τη γνωμη μου Crook, καλυτερα Βιολογια. Η Ιατρικη ασχολειται κυριως με το ανθρωπινο σωμα και οχι τοσο με το γενετικο υλικο. Οι τομεις που σε ενδιαφερουν εχουν περισσοτερο να κανουν με το γενετικο υλικο.

Εγω την Ιατρικη ουτε που να την ακουω (ok, γουστα ειναι αυτα, αλλα τη θεωρω επαγγελμα για γερα νευρα). Εχεις την ευθυνη του να παιζεις με τις ανθρωπινες ζωες, ενα συναισθημα που δεν ειναι τοσο εντονο στην ερευνα (δηλ. δεν θα κληθεις ποτε να σωσεις εναν ανθρωπο που πεθαινει). Anyway, πρωτη μου επιλογη θα ειναι το Βιολογικο κατα 99% και τωρα τελευταια σκεφτομαι και για Γεωπονικο ως εναλλακτικη (αν δεν πιασω τα μορια του Βιολογικου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ακούστε 2 πράγματα έτσι που το ψαξα. Έρευνα στην Ελλάδα δεν υπάρχει όποιος θέλει έρευνα μάλλον θα πρέπει να ξενιτευτεί εκτός και αν έχει μέσον Ελλάδα γαρ. Εδώ πας να δεις τους καθηγητές πανεπιστημείου ενός τμήματος και οι μισοί είναι συγγενείς.:P Η μόνη δίοδος απο οποιαδήποτε σχολή φυσικής μαθηματικά βιολογία χημεια κλπ κλπ είναι η εκπαίδευση(δημόσια ιδιωτική). Στην Ελλάδα πέρα απο οποιαδήποτε άλλη χώρα όμως ισχύουν τα στερεότυπα. Δηλαδή αν θες να κάνεις οτιδήπότε έχει σχέση με επιστήμες υγείας πρέπει να τελειώσεις φαρμακευτική ή κυρίως Ιατρική τίποτα άλλο απολύτως ούτε βιολογικά ούτε ιστορίες. Αν δεν είσαι γιατρός δύσκολα τα πράγματα. Είμαστε η τελευταία ανεπτυγμένη χώρα που έχει την ειδικότητα μικροβιολόγου βιοπαθολόγου. Όλες οι άλλες χώρες χρησιμοποιούν επιστήμονες που έχουν τελειώσει μοριακή βιολογία και τα συναφή για διαγνώσειςμ, αποτελέσματα εξετάσεων βασική έρευνα στις βιολογικές επιστήμες κλπ. Εδώ πέρα για να υπογράψεις διάγνωση πρέπει να έχεις υπογραφή γιατρού.Το θέμα με ενδιαφέρει προσωπικά γιατί θέλω να σπουδάσω στο τμήμα μοριακής βιολογίας και γενετικής και ρώτησα πολλούς. Βιολόγος=εκπαίδευση έρευνα = εξωτερικό αυτός είναι ο κανόνας και βέβαια υπάρχουν εξαιρέσης. Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι μεγάλοι Έλληνες επιστήμονες την σύγχρονη εποχή έχουν καθηγητική έδρα στο εξωτερικό (ένας που μου ρχεται στο μυαλό Νανόπουλος). Σε όλα τα διαγνωστικά κέντρα στην Ελλάδα όσα είναι λέμε τώρα έχουν γιατρούς και τεχνικούς εργαστηρίων.Καλύτερα να τελειώσεις ΤΕΙ τεχνικών παρά βιολόγος. Γενικά είναι μια πάρα πολύ υποτιμημένη ειδικότητα στην Ελλαδίτσα μας. Περισσότερα και πολύ πιο ενδιαφέροντα παραπέμπω στο post περί μοριακής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
ΙΑΤΡΙΚΗ:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Aν και βέβαια δεν την έχω ψαξει ποτέ ιδιαίτερα τη διαφορά, νομίζω οτι στη βιολογία θα ασχοληθεις περισσότερο με το ίδιο το dna και όχι ιδιαίτερα με τον άνθρωπο. Δλδ πιο πιθανον ειναι να αναπτυξεις μια τεχνική που θα βοηθησει την έρευνα, παρα να ασχοληθείς με την ίδια την ασθένεια.(ολα αυτα ωστοσο προσωπικες εκτιμησεις ειναι, πιθανον να κανω και λαθος). Ο γιατρος δεν θα είναι αυτός που θα ασχοληθεί με την τελειοποιηση τεχνικων στο εργαστήριο, αλλα θα τον αφορα περισσότερο το πρακτικό μερος.

Γνωρίζω ότι αυτα τα θεματα που σε ενδιαφερουν είναι αντικειμενα ερευνας εργαστηριων στην ιατρικη, και οι περισσότεροι που ασχολουνται με αυτα ειναι γιατροι(υπαρχουν ομως και βιολογοι και χημικοί κλπ)

Γενικά σε ενα εργαστηριο είναι απαραίτητο να υπαρχουν ερευνητες πολλών ειδικοτήτων, αλλιως δεν θα λειτουργησει σωστα. Πχ επειδη στη σχολη ειχαν μια ενημερωτικη ημεριδα για την ερευνα στο πανεπιστημιο, και ενας καθηγητης μας ανεφερε οτι στο εργαστηριο βιοχημειας εχουν και εναν χημικό σκέτο, ο οποιος μπορει να μην εχει ιδιαιτερη σχεση με το αντικειμενο, αλλα τον χρειαζονται για να τους βοηθαει στις διάφορες πολυπλοκες τεχνικές.

Δλδ εσυ πρεπει να αποφασίσεις αν θελεις να επικεντρωθεις στην ανθρωπινη ασθενεια, ή γενικά στην έρευνα του κυττάρου πχ. Και απο τους 2 τομείς μπορεις να φτασεις στο αντικειμενο που σε ενδιαφερει, απλως το βλεπουν απο διαφορετικη οπτικη γωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Χρήστο (Chris_90), ούτε κι εγώ τρελαίνομαι για γιατρός... Να κάθομαι να τρέχω όλη μέρα στο νοσοκομείο... :sick:

Βιολόγος=εκπαίδευση έρευνα = εξωτερικό

Εννοείς ότι στο εξωτερικό παίρνουν βιολόγους για την έρευνα;
Ή γιατρούς;
Αμάν, έχω μπερδευτεί.

Κι εγώ νόμιζα πως η Βιολογία έχει να κάνει περισσότερο με αυτά. Η Ιατρική έχει να κάνει περισσότερο με την αναγνώριση των συμπτωμάτων και τη θεραπεία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Kοίτα, το τελικό συμπέρασμα αυτής της συζήτησης, σε περιπτωση που δεν το γνωρίζεις ήδη, είναι το ότι στην Ελλάδα ερευνα σοβαρή δεν υπάρχει. Ολοι οι τομεις ειναι υπο-υπο-υποχρηματοδοτούμενοι. Ουτε καν στα πανεπιστημια δεν δίνουν τπτ σοβαρα ποσα για αυτό το σκοπό.

Μονο στο εξωτερικό θα βρεις σοβαρα εργαστήρια που θα εχουν εξοπλισμό και χρήμα. Στην ιατρική υπάρχουν 2 μονοπατια. Είτε θα γίνεις κλινικός ιατρός και θα ασχολείσαι με την θεραπεία των ανθρωπων, είτε θα ασχοληθεις με την έρευνα. Οι περισσότεροι διαλεγουν να γίνουν κλινικοί για προφανεις λόγους(αυτη ειναι και η ουσια του επαγγελματος κατα τη γνωμη μου). Ως βιολόγος αν θες να ασχοληθεις με την έρευνα, τότε θα πρεπει να ξενιτευτεις, το ίδιο και ως γιατρος.

Τωρα αυτό που θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρα είναι οι εναλλακτικες που θα εχεις σε κάθε επαγγελμα, αν τελικα δεν ασχοληθεις με την ερευνα.(κλινικός ιατρος, καθηγητης βιολογίας και άλλα πολλά που δεν ξέρω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Παντως εμενα δεν με χαλαει και η προοπτικη του να γινω εκπαιδευτικος. Σαφως και δεν θα ειναι το πρωτο που θα κυνηγησω μολις παρω το πτυχιο της Βιολογιας (αν τελικα μπω εκει), αλλα το εχω σαν εναλλακτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
σαφέστατα:)...συμφωνώ με το κρις:P και επίσης να πω ότι δεν έχω κάποια ιδέα σχετικά με το τι κάνει ένας ερευνητής(:ntomata:)... κανείς να με διαφωτίσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Βρε Iliaso πλακα κανεις? :P Το προφανες κάνει ο ερευνητής. Διαλέγει ένα αντικειμενο έρευνας(στις μέρες μας πολυ εξειδικευμενα πράγματα) και το μελετάει.

Πχ κάνει έρευνα πάνω σε μια ουσία που ενδέχεται να έχει θεραπευτικες ιδιότητες. Νταξ, το καθημερινό του πρόγραμμα δεν περιλαμβανει εκρήξεις και τέτοια κουλά, απλως άπειρες ώρες πάνω απο δοκιμαστικούς σωλήνες, πιπέτες, φυγοκετρησεις και οθόνες υπολογιστή. Αφου πάρει τα επιθυμητα αποτελέσματα in vitro περνάει στα πειραματόζωα, μετα αν ολα πάνε καλα πάνε σε μικρη ομαδα εθελοντων κλπ κλπ.
Αυτό ήταν ενα απλο παραδειγμα.

Αναλογως με τον τομέα του, η καθημερινότητα είναι και καπως διαφορετικη. Αλλα δεν μπορώ να καταλαβω την απορία του τι κάνει ενας ερευνητης. :S :P Aν θες βέβαια να τα δεις με τα ματια σου, το μονο που έχεις να κανεις είναι να πας αυτοπροσωπως να τα δεις live.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top