Βελτίωση επιπέδου στην Έκθεση

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μια ερώτηση ακόμα. Πιστεύετε πως η κοινωνιολογία βοηθά στην έκθεση; Ααα, τα βιβλία λέγονται "Συμβολή στην έκθεση Λύκειο". Τιμή δεν ξέρω γιατί μου τα πήρε ο μπαμπάς μου.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Πιστεύετε πως η κοινωνιολογία βοηθά στην έκθεση;
Πολύ εύστοχη η ερώτηση σου.Λοιπόν,φέτος που έχω επιλέξει τον προσανατολισμό οικονομίας&πληροφορικής μου δόθηκε η δυνατότητα να κάνω μαθήματα τα οποία ανήκουν στη θεωρητική.Πιο συγκεκριμένα,στον προσανατολισμό μου εκτός από μαθηματικά,αεππ και αοθ έχουμε ιστορία κατεύθυνσης και κοινωνιολογία.
Όσον αφορά την κοινωνιολογία , το μάθημα είναι αρκετά ενδιαφέρον και χρήσιμο , καθώς περιέχει σημαντικά στοιχεία/γνώσεις/θεωρίες που βοηθούν στην ανάπτυξη της έκθεσης(Μαρξ,Ντυρκέμ,Κοντ,Βέμπερ κλπ).Προσωπικά,έχω χρησιμοποιήσει ,σε αρκετές εκθέσεις, γνώσεις από το συγκεκριμένο μάθημα.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδια εχω 1 προβλημα θα παω γ λυκειου , αλλα δεν ξερω τιποτα απο γλωσσα στα διαγωνισματα περνω απο 10-14(standart) σκεφτηκα να μη κανω ιδιεταιρα γλωσσα και να φορτωθώ full φυσικη χημεια ??? Ειναι καλη ιδεα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st2000

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Παιδια εχω 1 προβλημα θα παω γ λυκειου , αλλα δεν ξερω τιποτα απο γλωσσα στα διαγωνισματα περνω απο 10-14(standart) σκεφτηκα να μη κανω ιδιεταιρα γλωσσα και να φορτωθώ full φυσικη χημεια ??? Ειναι καλη ιδεα?
να κανεις γλωσσα στις πανελληνιες πας προετοιμασμενος σε ολα τα μαθηματα για το καλυτερο γιατι αν καεις στη γλωσσα πχ 10-11 τι να κανεις τους καλους βαθμους σε φυσικη και χημεια για σκεψου το ειδικα αν στοχευεις μεγαλες σχολες με το νεο συστημα η εκθεση ειναι και αυτη καθοριστικο μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
ωραια ως αποφοιτος θα σου πω....εγω γενικα ειχα καλη σχεση με την εκθεση απο το γυμνασιο..οχι τιποτα ιδιαιτερο αλλα ειχα ενα καλο επιπεδο...ε το ιδιο και στο λυκειο μετα στρωθηκα στη γ λυκειου διαβασα και εγραψα 17,6 επισης διαβασα υπερβολικα φυσικη εγραψα 20 αλλα τα θεματα ηταν ΓΕΛΟΙΑ οποτε καταλαβαινεις τζαμπα διαβασμα...χημεια ημουν χαλαρουιτα μπροστα σε αυτα που διαβαζα μαθηματικα και φυσικη αλλα εγραψα 19,6 μαθηματικα δεν τα πηγα τοσο καλα 15,5 αλλα το διαβασμα που εκανα απο αποψη ωρων ξεπερναει το μετριο,οποτε προτεινο μιας και μπαινουν γελοια θεματα σε χημεια να μην κανεις υπερβολες.για φυσικη δεν ξερω αν θα ξανατολμησουν να βαλουν γελοια θεματα για αυτο κρατα ενα καλο επιπεδο....ΦΟΡΤΟΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ αλλα ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ εξαλλου οπως ειδες οι γιατροι με 20 σε ΟΛΑ και ενα 10-14 εκθεση την χαναν την ιατρικη
παρεπιπτωντως ο βαθμος προσβασης μου ηταν 250 μορια πανω απο τα μορια μου οποτε καλο ειναι να εξισσοροπησεις το διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Despina:)

Νεοφερμένος

Η Despina:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλό θα ήταν,από τη στιγμή που η έκθεση αποτελεί μάθημα που θα εξεταστείς, να ασχοληθείς με εκείνην όσο θα ασχοληθείς και με τα άλλα μαθήματα της κατεύθυνσης σου!Δεν μπορείς να παραμελήσεις κάποιο μάθημα ,αφού θέλεις να συγκεντρώσεις όσο περισσότερα μόρια γίνεται!Προσπάθησε να ΄΄τελειοποιησεις΄΄ ή τελος πάντων να γίνεις όσο καλύτερος γίνεται στα μαθήματα που θεωρείς οτί μπορείς να τα πας καλά,αλλά ταυτοχρονα προσπάθησε να καλύψεις κάποιες αδυναμίες στην έκθεση!Έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου, να διαβάσεις και να ΄΄κάνεις΄΄ το 11 στην εκθεση 16 αν το προσπαθήσεις!Καλή επιτυχία!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ευχάριστύ πολύ για της γνώμες σας με βοηθήσατε πολύ !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚώσταςX.

Νεοφερμένος

Ο ΚώσταςX. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά πως μπορώ να εντοπίζω τον τρόπο ανάπτυξης παραγράφου; (παραδείγματα,ορισμός,αιτιολόγηση,σύγκριση-αντίθεση,διαίρεση,αναλογία,συνδυασμός μεθόδων).
και πως την συνοχή κείμενου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
παιδιά πως μπορώ να εντοπίζω τον τρόπο ανάπτυξης παραγράφου; (παραδείγματα,ορισμός,αιτιολόγηση,σύγκριση-αντίθεση,διαίρεση,αναλογία,συνδυασμός μεθόδων).
και πως την συνοχή κείμενου!

Για να εντοπίζεις του τρόπους ανάπτυξης πρώτα θα καταλαβαίνεις το θέμα της παραγράφου και μετά θα κοιτάς προσεκτικά για λέξεις που συνδέονται με έναν τρόπο ανάπτυξης. Για παράδειγμα, συνήθως με το γιατί και το διότι υπάρχει αιτιολόγηση. Με το πχ, λόγου χάρη κλπ υπάρχουν παραδείγματα.

Η συνοχή του κειμένου επιτυγχάνεται με συνδετικές λέξεις: Ακόμα, επίσης, στη συνεχεια κλπ.
Επίσης, εξασφαλίζεται με επανάληψη ενός όρου, ερωταπόκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αποψη μου ειναι περα απο το διαβασμα των βοηθηματων να ακους τον καθηγητη σου,να προσπαθεις να κανεις αυτα που σου λεει,οταν κανεις μια ασκηση ειτε ειναι περιληψη ειτε ειναι το κλασσικο β1 ειτε ειναι η εκθεση αφιερωσε αρκετο χρονο ωστε να την κανεις τελεια.Ετσι θα βελτιωθεις αρκετα και θα σου μεινουν πολλα πραγματα,και οταν θα ερθει η στιγμη που θα δωσεις θα εισαι καλα προετοιμασμενος... (Το μηνυμα απευθυνεται προς καθε ενδιαφερομενο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, παω β λυκειου και η καθηγητρια μου στο σχολειο μου ειπε οτι οι εκθεσεις μου χρειαζονται περισσοτερα επιχειρηματα και με καλυτερη αιτιολογηση. μου ειπε οτι η εκφραση μου ειναι καλη αλλα υπαρχει το παραπανω προβλημα. Μπορειτε να μου προτεινετε βιβλια (δοκιμια που λενε και τετοια) τα οποια θα αναλυουν ιδεες και θα με βοηθησουν να "ξεκλειδωσω" τα επιχειρηματα μου? Υπάρχει κατι αλλο που θα προτεινατε να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Διάβαζε άρθρα εφημερίδων.Προσωπικά δεν το έκανα αλλά λένε ότι πιάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, παω β λυκειου και η καθηγητρια μου στο σχολειο μου ειπε οτι οι εκθεσεις μου χρειαζονται περισσοτερα επιχειρηματα και με καλυτερη αιτιολογηση. μου ειπε οτι η εκφραση μου ειναι καλη αλλα υπαρχει το παραπανω προβλημα. Μπορειτε να μου προτεινετε βιβλια (δοκιμια που λενε και τετοια) τα οποια θα αναλυουν ιδεες και θα με βοηθησουν να "ξεκλειδωσω" τα επιχειρηματα μου? Υπάρχει κατι αλλο που θα προτεινατε να κανω?

Θα βοηθούσε πολύ να στραφείς προς δοκιμιογράφους όπως ο Σαράντος Καργάκος που ακόμη εκδίδει κείμενα και αρθρογραφεί αλλά και άλλους οπως Παπανούτσο, Τσάτσο ή Δελμούζο. Προσωπικά μου αρέσει πολύ και ο Γιανναράς αλλά γράφει κυρίως για πολιτική και συγκεκριμένα αρθρογραφεί στην Καθημερινή την οποία ,όμως, θα μπορούσες να ξεφυλλίσεις . Έπειτα , πέρα απ τα κλασικά εκεθεσιολόγια ,που αναμασούν τα πολύ τυπικά - τετριμένα, μπορείς να δείς και συλλογές δοκιμίων όπως τα τρια τέυχη του ''Λόγος Δοκιμιακός΄'' εκδ. Gutenberg, είναι πολύ καλά και θα σε κεντρίσουν. Υπάρχει πάντα βέβεια και ο Πειστικός Λόγος

Αν είσαι Αθήνα μπορείς να μπεις σε ενα απ τα μεγάλα βιβλιοπωλεία της Ιπποκράτους ή Ακαδημίας και να βρείς θυσαυρούς. Εναλλακτικά μπορείς να googlάρεις τα πάντα και να παραγγείλεις με πολύ καλά deals ;) Όλες σχεδόν οι εφημερίδες εχουν on line εκδόσεις οπότε μπορείς να διαβάσεις ανέξοδα πάρα πολλά άρθρα

https://www.sarantoskargakos.gr/
https://www.kathimerini.gr/
https://www.koutipandoras.gr/

Καλή συνέχεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,315 μηνύματα.
Αν θέλετε να βελτιώθηκε στην έκθεση πάρτε το βήμα της Κυριακής έχει εξερετικα άρθρα που συχνά πευτουν και στις εξετάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ευχαριστω πουλ φαινονται πολυ ενδιαφεροντα αυτα που προτεινες τα εψαξα λιγο ηλεκτρονικα και τα βιβλια του κυριου σαραντου καργακου φαινονται πολυ
ελκυστικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδιά πήρα μια καθηγήτρια για το σπίτι (8€/60min)αλλά δεν ξέρω αν κανει σωστα τη δουλειά της .Γενικός μου έχει δώσει τα θέματα της εκθεσης , κάνω της περιλήψεις των κειμένων αλλά δεν της διορθώνει με βαση το κείμενο αλλά με τη συνοχή και την έκφραση . Εσεις πως κάνετε το μαθημα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο τρόπος βαθμολόγησης της περίληψης στις Πανελλαδικές είναι συγκεκριμένος (περιεχόμενο-δομή-έκφραση, τουλάχιστον έτσι γινόταν σε μένα), τι εννοείς δεν τις διορθώνει με βάση το κείμενο; Πώς αλλιώς;

Ήμουν σε φροντιστήριο, δεν έκανα ιδιαίτερα και το μάθημα περιστρεφόταν κυρίως γύρω από διορθώσεις γραπτών και οδηγίες, ανάλυση και συζήτηση θεμάτων/ασκήσεων, ανάγνωση και συζήτηση κειμένων και θεματικών ενοτήτων και θεωρία κυρίως στην αρχή, αυτά χωρίς δομημένη σειρά. Δουλειά για την επόμενη φορά έμπαινε συνήθως μια περίληψη και μια έκθεση + ενίοτε κάποιες ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ο τρόπος βαθμολόγησης της περίληψης στις Πανελλαδικές είναι συγκεκριμένος (περιεχόμενο-δομή-έκφραση, τουλάχιστον έτσι γινόταν σε μένα), τι εννοείς δεν τις διορθώνει με βάση το κείμενο; Πώς αλλιώς;

Ήμουν σε φροντιστήριο, δεν έκανα ιδιαίτερα και το μάθημα περιστρεφόταν κυρίως γύρω από διορθώσεις γραπτών και οδηγίες, ανάλυση και συζήτηση θεμάτων/ασκήσεων, ανάγνωση και συζήτηση κειμένων και θεματικών ενοτήτων και θεωρία κυρίως στην αρχή, αυτά χωρίς δομημένη σειρά. Δουλειά για την επόμενη φορά έμπαινε συνήθως μια περίληψη και μια έκθεση + ενίοτε κάποιες ασκήσεις.

Δεν διαβάζει το κείμενο για να δει αν τα στοιχεια που έχω γράψει είναι ορθά ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αυτό είναι τελείως λάθος.
Η διόρθωση της περίληψης πρέπει να γίνεται με βάση το κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αυτό είναι τελείως λάθος.
Η διόρθωση της περίληψης πρέπει να γίνεται με βάση το κείμενο.

Να την αλλάξω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top