Βία από καθηγητές

Sulfur

Νεοφερμένος

Η Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
θυμαμαι τωρα με τα βιβλια που λετε οτι ενας καθηγητης μας μας ελεγε να κανουμε ησυχια και οποιοι δεν τον ακουγαν πετουσα ορι εβρισκε πανω στην εδρα!Μια φορα μιλουσε ο πισω μου και κοντεψα να φαω τον μαρκαδορο στο κεφαλι τελευταια στιγμη τον ειδα και εσκυψα και πετυχε τον πισω μου!και η διπλανη μου πηγε να το παθει με τον μαρκαδορο αλλα τελευταια στιγμη της λεει σκυψε και τσουπ ο μαρκαδοροσ πετυχε παλι τους πισω!Αλλα ενταξει οχι με πολυ δυναμη κατα τα αλλα ηταν παρα πολυ καλος καθηγητης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timteam

Νεοφερμένος

Ο timteam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εμεις στο γυμνασιο ειχαμε εναν διευθυντη φασιστα , που δεν ανεχοταν σκουλαρικια , ζελε στα μαλλια , πιο ''προκλητικο'' ντυσιμο απο τα κοριτσια κτλ.:s

Πολλες φορες ειχε χειροδικησει σε παιδια και ειχαμε κανει καταληψη 1 εβδομαδα γι' αυτο τον λογο(δεν μας χαλασε που χασαμε και μαθημα):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Στο Γυμνάσιο (δεν θυμάμαι σε ποιά τάξη) δυό αγόρια είχαν μαλώσει και ο ένας χτύπησε τον άλλον στη μύτη (που είχε κάνει πρόσφατα εγχείρηση).
Την επόμενη ώρα είχαμε Θρησκευτικά. Δεν κάναμε μάθημα. Ο καθηγητής Θεολογίας χαστούκιζε όλη την ώρα τον πρώτο μαθητή. Ακόμη νοιώθω τύψεις που παγώσαμε και δεν το κάναμε θέμα. Καθηγητής Θεολογίας k*** my a**!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ στα τρια χρόνια του Γυμνασίου που έκανα γαλλικά είχα 2 διαφορετικές καθηγήτριες. Η μια που την είχα μέχρι την 2α Γυμνασίου μου είχαν πει ότι μια φορά νευριάσε τόσο πολύ που είπε σε ένα παιδί " Η πηδάς από το παράθυρο ή σε ρίχνω". Και αυτό είναι σίγουρο γιατί το παιδί αυτό ήταν ο πατέρας από ενα φίλο μου:P. Και η δεύτερη που είχα στην τρίτη Γυμνασίου μας είχε πει η ίδια ότι όταν μια φορά ήταν επιτηρήτρια στις Πανελλήνιες, είχε αναγκάσει ένα παιδί να ΦΑΕΙ το σκονάκι του για να μην τον αναφέρει στην Κεντρική Επιτροπή:(

Περιττό να πω ότι 3 χρόνια τα γαλλικά ήταν το χειρότερο μου μάθημα...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Εγώ στα τρια χρόνια του Γυμνασίου που έκανα γαλλικά είχα 2 διαφορετικές καθηγήτριες. Η μια που την είχα μέχρι την 2α Γυμνασίου μου είχαν πει ότι μια φορά νευριάσε τόσο πολύ που είπε σε ένα παιδί " Η πηδάς από το παράθυρο ή σε ρίχνω". Και αυτό είναι σίγουρο γιατί το παιδί αυτό ήταν ο πατέρας από ενα φίλο μου:P. Και η δεύτερη που είχα στην τρίτη Γυμνασίου μας είχε πει η ίδια ότι όταν μια φορά ήταν επιτηρήτρια στις Πανελλήνιες, είχε αναγκάσει ένα παιδί να ΦΑΕΙ το σκονάκι του για να μην τον αναφέρει στην Κεντρική Επιτροπή:(

Περιττό να πω ότι 3 χρόνια τα γαλλικά ήταν το χειρότερο μου μάθημα...:'(

μια μονο λεξη...ΕΛΕΟΣ!!!!...(και με το δικιο σου ηταν το χειροτερο σου μαθημα!...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εμενα μου εχει πει θεια μου οτι οταν πηγαινε 6η Δημοτικου (κατα το 1979-80), ο δασκαλος ειχε πεταξει ενα σφυρι (:!:) σε εναν μαθητη μεσα στην ταξη επειδη ειχει ερθει αδιαβαστος. Το σφυρι περασε ξυστα απο το κεφαλι του παιδιου και τελικα εσπασε το τζαμι του παραθυρου και επεσε στην αυλη. Ευτυχως δεν πετυχε κανεναν. Ολα αυτα εγιναν σε δημοτικο της επαρχιας και το θεμα δεν πηρε διαστασεις. Μαλιστα μου λεει οτι οι γονεις πηγαιναν στο δασκαλο του χωριου και του λεγαν: "βαρα το παιδι να στρωσει". Και μιλαμε για μολις 28 χρονια πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
απο τις ηλιθιες αντιληψεις του παρελθοντος που ευτυχως τωρα ακουω μονο απο τη γιαγια μου ...και αυτη τα περασε στα παιδικα της χρονια αυτα γιατι ουσα εκπαιδευτικος η ιδια δεν ακολουθησε τετοιες τακτικες παρ ολο που ηταν αρκετα δημοφιλεις στην εποχη της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τουλαχιστον εσενα τα εχει περασει μονο η γιαγια σου. Εμενα τα εχει περασει και η μανα μου που ειναι 36 χρονων, και η θεια μου που ειναι 40 και ο πατερας μου που ειναι 41! Στην επαρχια (και ειδικα στα χωρια) αυτες οι αντιληψεις αυτες αργησαν παρα πολυ να σταματησουν να υπαρχουν. Σταματησαν οταν πηραν συνταξη οι δασκαλοι αυτης της γενιας (απο τα μεσα της δεκαετιας του '80 και ισως και λιγο αργοτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
μα και γω απο επαρχια ειμαι..σου λεω οτι ηταν δημοφιλεις οι αντιληψεις αυτες..και μετα βεβαια αναρωτιομαστε πως οι πρακτικες βιας ηταν (και εν μερει ειναι) τοσο συνηθισμενες στα πλαισια των οικογενειων (σε γυναικα,παιδια κλπ)...με τετοια παιδεια που πηραν ορισμενοι ...τι αλλο θα εκαναν ? ΕΛΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ισα-ισα οι δικοι μου λογω των τραυματικων εμπειριων που ειχαν και στο σχολειο και απο τους γονεις τους, δεν απλωσαν ΠΟΤΕ χερι πανω μας. Μονο μια φορα με ειχε χτυπησει ο πατερας μου. Αλλα στο χωριο απ' οτι ακουω οι γονεις (οχι οι δασκαλοι ευτυχως) εφαρμοζουν ακομα αυτην την πρακτικη, δυστυχως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
μαλλον οι γονεις μας-ευτυχως- ειναι η εξαιρεση...εγω ξερω πολλους που το συνεχιζουν στα πλαισια της οικογενειας:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μαλλον οι γονεις μας-ευτυχως- ειναι η εξαιρεση...εγω ξερω πολλους που το συνεχιζουν στα πλαισια της οικογενειας:(

κι εγω επισης ξερω πολλους....και ειναι κακο να υπαρχουν γονεις που εχουν το ξυλο σαν τιμωρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonbin

Νεοφερμένος

Ο jasonbin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Στην Δ' δημοτικού είχαμε μια που έδερνε κανονικά και το περίεργο ήταν ότι δεν της είχε κάνει κανένας γονιός ιστορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
στο νηπιαγωγείο..γυρνούσαμε στο νηπιαγωγείο(το κτίριο) από έκδρομη..στο δρόμο περασαμε από ένα σπίτι,στη αυλή του οποίου υπήρχε τριανταφυλλιά η οποία προεξείχε από το φράχτη..ε σαν κοριτσάκι και εγώ έκοψα τριαντάφυλλο..και μόλις το είδε με σφαλιάρισε τοσο δυνατά που μου γύρισε το κεφάλι :S ακόμα το θυμάμαι :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
οουπςςς...αυτο πονεσε...:worry:

σε εμενα δεν εχει συμβει τιποτα....
στο τμημα μου ναι...
ποπο και πολυυυυ φαση...!!!
WoW να προσπαθουμε να συγκρατησουμε τα γελια και να μην μπορουμε ... να κοιτιομαστε να δουμε αμα γελαει ο αλλος...ποποπο! τι θεαματα ητανε αυτα...
χαχαοχοαο
στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν εφτεγε με τιποτα ο καθηγητης...ειναι ο πιο ηρεμος απο ολους...ησυχα ησυχα κανει μια χαρα το μαθημα του...τελεια! δεν φταιει αυτος αμα εχουμε γαιδουρια στην ταξη!!οοοχου!
λοιπον να το διηγηθω λεπτομερως...:
την πιανει απο το μαλλι την κανει 2-3 περα δωθε, την πιανει απο το αυτι την κανει 2-3 περα δωθε και μετα νομιζω την χτυπησε ή πανω στο κεφαλι(στο πισω μερος και ψηλα) με την παλαμη ή εδωσε χαστουκι...αλλα δεν θυμαμαι!!
και μετα αυτη ΕΜΕΙΝΕ! και του ειπε οτι "απαγορευεται να αγγιζει τα παιδια" σηκωθηκε και εφυγε...αλλα χτυπησε κουδουνι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Λοιπόν καταρχάς ας πω και 'γω την ιστορία μου. Ήμουν έκτη δημοτικού στην αυλή με κάτι φίλους και βρίζαμε κάτι παιδιά του γυμνασίου που ήταν στο διπλανό σχολείο. Εγώ δεν πολυέβριζα, ούτε οι άλλοι, αλλά ένα παιδί από την τάξη μου δεν ξέρω πως και γιατί έβριζε μάνες, σπίτια, παναγίες. Θα το είχαν κάνει τόπι στο ξύλο άν δεν υπήρχαν τα κάγκελα ανάμεσα στα δύο σχολεία. Μια στιγμή έρχετε μια καθηγήτρια από το γυμνάσιο, ρωτάει το όνομα του παιδιου που έβριζε και σηκώνεται και φεύγει. Στο μάθημα μετά το διάλλειμα μπαίνει ξαφνικά ο διευθηντής μες την τάξη σαν σίφουνας και ουρλιάζοντας ρωτάει ποιος είναι ο "ταδε". Το παιδί τρομαγμένο και αφού όλοι ψιλοκαταλάβαμε τι παίχτηκε, λέει "έγώ κύριε". Διασχείζει την αίθουσα ο διευθηντής και σε δύο δευτερόλεπτα στέκεται πάνω από το κεφάλι του παιδιού. Το κοιτούσε με ένα έξαλλο ύφος και του έλεγε να μην ξαναπατήσει το πόδι του σε αυτό το σχολείο φωνάζωντας τόσο δυνατά που αποκλείεται να μην τον άκουσε όλο το σχολείο. Το παιδί είχε κλάσει μέντα και προσπαθούσε να κάνει πίσω την καρέκλα. Τότε όταν το παιδί έχει καταφέρει να στηρίξει την καρέκλα στα δύο πισινά της πόδια ο διευθηντής του τραβάει μια σφαλιάρα που τον πετάει κάτω και παραλίγο να κάνει και γκελ στο πάτωμα.:P Εκεί όλοι προσπαθούσαμε να μην γελάσουμε και δεν τα καταφέρναμε... Προσπάθησα να διαβάσω ένα κείμενο και μόνο έτσι κατάφερα να μην σκάσω στα γέλια μπροστά σε όλη την τάξη και την ησυχία που επικρατούσε πλέον.




Πώς πιστεύετε ότι πρέπει να αντιδρά ο μαθητής σε αυτές τις περιπτώσεις;


Λοιπόν η βία είναι κάτι που δεν ανέχομαι ειδικά απ'αυτούς τους ανθρώπους. Να τι πρέπει να κάνει ένας μαθητής άμα βρεθεί θύμα βίας από καθηγητή. Καταρχήν την μέρα που θα γίνιε το συμβάν θα πρέπει να πάρει το στυλό του χειρότερου εχθρού του στο σχολείο. Την επόμενη μέρα μετά το περιστατικό θα έχει πάρει από το σπίτι του: ένα ζευγάρι πλαστικά γάντια, μία μπλούζα ακόμη, ένα καπέλο, ένα τηλεκοντρολ και πολύ θάρρος. Καθρίζεις το τηλακοντρολ και το αγκίζεις μόνο με τα γάντια. Μόλις τελιώνει το μάθημα και χτυπάει κουδούνι για διάλειμμα πολλές φορές ο καθηγητής μένει μόνος του στην τάξη για να συμπληρώσει το Βιβλίο Υλης. Βγάζεις μόλις χτυπάει το κουδούνι προσεχτικά χωρίς να σε δει κανείς την μπλούζα, το καπέλο(το φοράς), τα γάντια και το τηλεκοντρολ και τα κρύβεις πάνω σου(τσέπη,κάτω από το μπλουζάκι, κλπ)Βγαίνεις στο μπαλκόνι μαζί με τα άλλα παιδιά χωρίς να κατέβεις τις σκάλες για την αυλή. Εκεί περιμένεις 10-20 δευτερόλεπτα να κατέβουν τα παιδιά και τότε αλλάζεις γρήγορα-γρήγορα την μπλούζα, βάζεις τα γάντια και πέρνεις το τηλεκοντρόλ. Μέχρι τώρα έχουν περάσει 40-50 δευτερόλεπτα από τότε που βγήκες έξω. Μπαίνεις μέσα ήσυχα και γρήγορα χωρίς να σε πολυ δει ο καθηγητής, πας από πίσω του και τον βαράς με όλη σου την δύναμη στο πίσω μέρος του κεφαλιού με το τηλεκοντρολ έτσι ώστε να μείνει αναίσθητος. Μετά έρχεται να παίξει ρόλο το στυλό που βούτηξες την προηγούμενη μέρα από τον εχθρό σου. Παίρνεις το στυλό και τώρα εξαρτάται από το πόσο θυμωμένος είσια. Αν σου φτάνει απλά να πονέσει πολύ ο καθηγητής απλά προσπαθείς να του τρυπήσεις το πα΄νω μέρος της παλάμης του με το στυλό χτυπώντας το με όλη σου την δύναμη. Μετά αφήνεις το στυλό εκεί. Αλλιώς αν θες να τον κάνεις να νιώσει και υπερβολικό πόνο και τεράστια ντροπή, του τρυπάς το πέ** του. Βγάζεις τα γάντια, τα βάζεις στην τσέπη σου, αλλάζεις πάλι την μπλούζα σου, βγάζεις το καπέλο το αφήνεις μέσα στην τσαντα σου και βάζεις το τηλεκοντρόλ κάτω από την μπλούζα έτσι ώστε να μην φαίνεται. Κατεβένεις κάτω και αφήνεις το τηλεκοντρόλ, χωρίς να το ακουμπάς με τα χέρια σου, αλλά με την μπλούζα τώρα που δεν φορά γάντια, στο μακρινότερο από τα σκαλιά σκουπιδοντενεκέ. Μέχρι τώρα έχουν περάσει 4-5 λεπτά και αν υποθέσουμε ότι το διάλειμμα αυτό είναι 10λεπτο πας και κάθεσαι με την παρέα σου και μιλάς για αμάξια.:whistle:



Αυτό στην περίπτωση που ο καθηγητής σας τραβήξει το αυτί. Αν σας σφαλιαρίσει, ή χτυπήσει με κανα χάρακα κλπ. τότε ισχύουν άλλα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top