Βάσεις 2023 - προβλέψεις μετά τα αποτελέσματα και τους πίνακες

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Vanillatack

Νεοφερμένος

Η Vanillatack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν ξέρω.Γλωσσα έχουν γράψει πολύ καλύτερα.Για την γλώσσα άποψη μου είναι πως δεν κοιτάς μόνο τα 18-20.Αλλα και τα 17-18.Μην σου πω και τα 16-17.Παντα η έκθεση μείωνε τις βαθμολογίες των μαθητών.Τωρα πολλοί μαθητές έχουν γράψει πολύ καλά σε αυτό το μάθημα.Τωρα στα άλλα μαθήματα φυσική είναι οριακά χειρότερα στα 18-20,στην βιολογία έχουν αυξηθεί τα 19-20 όπως και στην χημεία αλλά έχουν μειωθεί τα 18-19 και στα δύο.Μαθητης είμαι κι εγώ .Φέτος έδωσα.Αν ανέβουν και παραπάνω δεν θα με ξαφνιάσει λόγω της γλώσσας ..
Ναι πραγματι υπάρχουν σχεδόν 1.000 άτομα περισσότερα από πέρσι που έγραψαν 16-20 στη γλώσσα. Φυσική χημεία τα 18-20 είναι λιγοτερα αλλά βιολογία περισσότερα . Μάλλον λοιπόν θα είναι ανοδος
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Δεν ξέρω.Γλωσσα έχουν γράψει πολύ καλύτερα.Για την γλώσσα άποψη μου είναι πως δεν κοιτάς μόνο τα 18-20.Αλλα και τα 17-18.Μην σου πω και τα 16-17.Παντα η έκθεση μείωνε τις βαθμολογίες των μαθητών.Τωρα πολλοί μαθητές έχουν γράψει πολύ καλά σε αυτό το μάθημα.Τωρα στα άλλα μαθήματα φυσική είναι οριακά χειρότερα στα 18-20,στην βιολογία έχουν αυξηθεί τα 19-20 όπως και στην χημεία αλλά έχουν μειωθεί τα 18-19 και στα δύο.Μαθητης είμαι κι εγώ .Φέτος έδωσα.Αν ανέβουν και παραπάνω δεν θα με ξαφνιάσει λόγω της γλώσσας ..
Κατ εμέ θα ανέβουν αλλά άντε 200 μόρια. Περισσότερο πιστεύω πολύ δύσκολα.
 

Vanillatack

Νεοφερμένος

Η Vanillatack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν ξέρω.Γλωσσα έχουν γράψει πολύ καλύτερα.Για την γλώσσα άποψη μου είναι πως δεν κοιτάς μόνο τα 18-20.Αλλα και τα 17-18.Μην σου πω και τα 16-17.Παντα η έκθεση μείωνε τις βαθμολογίες των μαθητών.Τωρα πολλοί μαθητές έχουν γράψει πολύ καλά σε αυτό το μάθημα.Τωρα στα άλλα μαθήματα φυσική είναι οριακά χειρότερα στα 18-20,στην βιολογία έχουν αυξηθεί τα 19-20 όπως και στην χημεία αλλά έχουν μειωθεί τα 18-19 και στα δύο.Μαθητης είμαι κι εγώ .Φέτος έδωσα.Αν ανέβουν και παραπάνω δεν θα με ξαφνιάσει λόγω της γλώσσας ..
Εσυ τι πεδίο είσαι;
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Υγείας είμαι.Εγραψα 18450.Με κατέστρεψε η έκθεση.Ημουν πολύ αγχωμενος και δεν μπορούσα να γράψω τίποτα.Εγραψα 15,1..,ενώ έγραφα πολύ πιο πάνω..Αλλά το περιμενα.Μην σου πω περίμενα και πιο κατω
 

Vanillatack

Νεοφερμένος

Η Vanillatack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Υγείας είμαι.Εγραψα 18450.Με κατέστρεψε η έκθεση.Ημουν πολύ αγχωμενος και δεν μπορούσα να γράψω τίποτα.Εγραψα 15,1..,ενώ έγραφα πολύ πιο πάνω..Αλλά το περιμενα.Μην σου πω περίμενα και πιο κατω
Αρχικά συγχαρητήρια . Συμπάσχω , εγώ στη γλώσσα εχασα 2 πολλαπλης γιατι έκανα λάθος αντιγραφη , χωρίς να έχω κάνει κάποιο λάθος και το ανακάλυψα όταν είδα τα καρτελάκια στο σχολείο ότι και οι δυο διορθωτές μοτ είχαν κόψει τα δυο πολλαπλης . Γελοίο αλλά προσπαθώ να μη το σκέφτομαι , ιδέα δεν είχα όταν βγήκα από το μάθημα
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Υγείας είμαι.Εγραψα 18450.Με κατέστρεψε η έκθεση.Ημουν πολύ αγχωμενος και δεν μπορούσα να γράψω τίποτα.Εγραψα 15,1..,ενώ έγραφα πολύ πιο πάνω..Αλλά το περιμενα.Μην σου πω περίμενα και πιο κατω
Καλά βρε δεν σε κατέστρεψε κιόλας, 18.450 έβγαλες, άριστο είναι
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Αρχικά συγχαρητήρια . Συμπάσχω , εγώ στη γλώσσα εχασα 2 πολλαπλης γιατι έκανα λάθος αντιγραφη , χωρίς να έχω κάνει κάποιο λάθος και το ανακάλυψα όταν είδα τα καρτελάκια στο σχολείο ότι και οι δυο διορθωτές μοτ είχαν κόψει τα δυο πολλαπλης . Γελοίο αλλά προσπαθώ να μη το σκέφτομαι , ιδέα δεν είχα όταν βγήκα από το μάθημα
Επειδή κοίταξα κι εγώ τα αποκόμματα..Στην έκθεση μου έβαλαν και οι δύο 5/20 στην περιληψη.Εχασα όλες τις μονάδες από εκεί.3 μονάδες στα είκοσι μόνο από την περίληψη.
 

Vanillatack

Νεοφερμένος

Η Vanillatack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Επειδή κοίταξα κι εγώ τα αποκόμματα..Στην έκθεση μου έβαλαν και οι δύο 5/20 στην περιληψη.Εχασα όλες τις μονάδες από εκεί.3 μονάδες στα είκοσι μόνο από την περίληψη.
Όχι ρε συυυυ , νταξει κοιτά αυτά συμβαινουν και στους καλύτερους , ωστόσο σίγουρα περνάς σε κάποια ιατρικη
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Οπότε, θα σου έλεγα να μην κοιτάς την γλώσσα γιατί θεωρητικά επειδή στα άλλα μαθήματα έγραψα σχεδόν είκοσι θα περίμενε κανείς ότι και στη γλώσσα θα έπαιρνα υψηλό βαθμό κάτι που δεν ισχύει..😅.Προσπαθώ αυτό να σκέφτομαι και για τα άλλα παιδια που έγραψαν 19-20 σε φυσική,χημεία,βιολογια για να πάρω κουραγιο
 

El_

Νεοφερμένος

Η El_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Με 18850 πόσες πιθανότητες έχω να πιάσω ημμυ ΕΜΠ; Είναι 380 μόρια πάνω από την περυσινή βάση ωστόσο όλοι μιλάνε για άνοδο των βάσεων φέτος...
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ναι αλλά η Νομική της Αθήνας για παράδειγμα, το 2021 είχε 18.157 μόρια. Δεν ήταν 500 μόρια πάνω σε σχέση με πέρυσι. Κι αν δεις τις πρώτες προτιμήσεις το 2021 ήταν 1.187 και το 2022 1.169 παρά τη μείωση των υποψηφίων. Δεν ξέρω, μου φαίνεται υπερβολική η πρόβλεψη 18.470 που κυκλοφορεί αλλά θα μάθουμε σε 20 μέρες... Στα τμήματα της Θεσσαλονίκης και της Κομοτηνής που είχαν πολύ μεγαλύτερη πτώση πέρυσι το +500 είναι όντως πολύ πιθανό ενδεχόμενο.
Φέτος ήταν υπερβολικά υψηλές οι βαθμολογίες για κάποιο λόγο. Εγώ πριν 5 χρόνια με 19300 περίπου ήμουν 4ος στο πεδίο, και η πρώτη πανελλαδικά που είναι γνωστή μου είχε 19372. Φέτος σ ένα τυχαίο σάιτ που μπήκα είδα 4-5 άτομα με 19700+ και φυσικά το ανεπανάληπτο 20κ (πάντα για τη θεωρητική).

Και πάλι βέβαια μου φαίνεται υπερβολικό το 18500+ για νομική. Οι υποψήφιοι είναι 18κ ενώ παλιότερα άγγιζαν τους 30κ, και ακόμα και τότε δεν είχαμε τόσο ψηλή βάση, παρά τον πολύ μεγαλύτερο ανταγωνισμό. Επίσης πλέον η ψυχολογία κοντράρει τη νομική και συγκεντρώνει πολλούς αριστούχους. Όταν προ δεκαετίας η βάση της νομικής ήταν 18500+ ουσιαστικά δεν υπήρχε άλλη ελκυστική σχολή, η φούσκα των παιδαγωγικών είχε σκάσει και η ψυχολογία θεωρούταν ριψοκίνδυνη επιλογή, οπότε οι περισσότεροι δήλωναν νομική και ανέβαινε η βάση.

Παντως μου κάνουν εντύπωση οι τόσο μεγάλες βαθμολογίες, ενώ η ύλη έχει διπλασιαστεί. Σίγουρα αυτό που έχω ακούσει από καθηγητές υποτιμητικά ως «γενιά του γουέμπεξ», δηλαδή ότι τα παιδιά λογω κορωνοϊού περνούσαν τις τάξεις για πλάκα χωρίς ουσιαστική αξιολόγηση και άρα ότι δεν έχουν καθόλου καλές βάσεις, φαίνεται δεν ισχύει.
 

Gogosps

Νεοφερμένος

Ο Gogosps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, για πολιτικών Επιστημών και διοίκησης Αθήνα τι πιστεύετε ότι θα γίνει με τις βάσεις;
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,725 μηνύματα.
Ερώτηση και οποίος ξέρει ας μου απαντήσει. Αν κάποιο παιδί έχει πιάσει τα μόρια του τμηματος που θέλει όμως δεν πιάνει την ΕΒΕ του τμήματος μπορεί να το δηλώσει η όχι;;
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,725 μηνύματα.

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,725 μηνύματα.
Όχι,δεν θα το εμφανίζει..
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Μια τελευταία ερώτηση. Το τμήμα Στατιστικής του ΟΠΑ είχε πέρσι βάση 13.827, υπάρχει περίπτωση φέτος να αυξηθεί πολύ;; Δηλαδή αύξηση άνω των 250 μορίων;;
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Μια τελευταία ερώτηση. Το τμήμα Στατιστικής του ΟΠΑ είχε πέρσι βάση 13.827, υπάρχει περίπτωση φέτος να αυξηθεί πολύ;; Δηλαδή αύξηση άνω των 250 μορίων;;
Δυστυχώς,δεν γνωρίζω για την κατεύθυνση αυτή.Μπορεις να πατήσεις "εκτιμησεις βάσεων αει-τει" όπου αναφέρει τις προβλέψεις του σαιτ για τις βάσεις όλων των σχολων
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Μια τελευταία ερώτηση. Το τμήμα Στατιστικής του ΟΠΑ είχε πέρσι βάση 13.827, υπάρχει περίπτωση φέτος να αυξηθεί πολύ;; Δηλαδή αύξηση άνω των 250 μορίων;;
Λέγεται ότι δεν θα υπάρχουν ιδιαίτερες αυξομοιωσεις στις βάσεις στο 4ο πεδίο. Από την άλλη βέβαια, οι επιδόσεις στα μαθηματικά(που έχει υψηλό συντελεστή το συγκεκριμένο αν δεν κάνω λάθος) ήταν σχετικά καλύτερες οπότε δεν είναι και πολύ απίθανο
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top