Βάσεις 2023: που περάσατε - σχολιασμός βάσεων

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εχεις σχεση και η μαμα λεει να πατε γ καφε επειδη ειναι γιατρος?
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Εχεις σχεση και η μαμα λεει να πατε γ καφε επειδη ειναι γιατρος?
Όχι, υποθετικό σενάριο. Έστω ότι μια θεία σε ρωτάει αν έχεις σχέση. Απαντάς όχι για να αποφύγεις περεταίρω ερωτήσεις . Και σου λέει "ωραία ,ξέρω τον τάδε είναι καλό παιδί και γιατρός με πολλά λεφτά κλπ ,θα πάτε για καφέ να γνωριστείτε; Κάπως έτσι
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μια επιλογη ειναι δεν ειμαι σε mood για γνωριμια αυτην τ περιοδο.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,015 μηνύματα.
Ε
Είσαι πολύ καχύποπτη. Μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι, αυτοί έχουν δικαίωμα να σε σχολιάζουν για τα πάντα, εσύ όχι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ωραία, και τι λες ; Γιατί δεν θες να πας για καφέ
Αν έχεις σχέση σαφώς εξηγείς ότι είσαι σε σχέση και δεν θα βγείτε. Δεν νομίζω να είναι τόσο χαμηλοί κάποιοι που να μην το σεβαστούν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι, υποθετικό σενάριο. Έστω ότι μια θεία σε ρωτάει αν έχεις σχέση. Απαντάς όχι για να αποφύγεις περεταίρω ερωτήσεις . Και σου λέει "ωραία ,ξέρω τον τάδε είναι καλό παιδί και γιατρός με πολλά λεφτά κλπ ,θα πάτε για καφέ να γνωριστείτε; Κάπως έτσι
Εκεί το πας κυριλατα "εχ άσε βρε θεία τώρα δεν έχω υπομονή για τέτοια":laugh:
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ε

Αν έχεις σχέση σαφώς εξηγείς ότι είσαι σε σχέση και δεν θα βγείτε. Δεν νομίζω να είναι τόσο χαμηλοί κάποιοι που να μην το σεβαστούν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εκεί το πας κυριλατα "εχ άσε βρε θεία τώρα δεν έχω υπομονή για τέτοια":laugh:
Δεν μου έχει συμβεί αυτό αλλά το κόβω στο άμεσο μέλλον να γίνεται 😂το πιο εκνευριστικό με αυτές είναι πως όταν οι κόρες τους ήταν στην δική μου ηλικία ούτε που να το ακούσουν για αγόρια/γνωριμίες/προξενιά, στην ζωή μου όμως μια χαρά ξέρουν και ανακατεύονται 🤬🤬🤬
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Δεν μου έχει συμβεί αυτό αλλά το κόβω στο άμεσο μέλλον να γίνεται 😂το πιο εκνευριστικό με αυτές είναι πως όταν οι κόρες τους ήταν στην δική μου ηλικία ούτε που να το ακούσουν για αγόρια/γνωριμίες/προξενιά, στην ζωή μου όμως μια χαρά ξέρουν και ανακατεύονται 🤬🤬🤬
Ολα θα σου πανε περιφημα!!
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Τα χρόνια εκείνα λοιπόν που έβγαζαν με ονόματα τα αποτελέσματα και όχι με κωδικό υποψηφίου, είχαμε μια "οικογενειακή φίλη" που είχε διαφημίσει την κόρη της (τούβλο) αστέρι. Πέρασε λοιπόν κάπου με 6-7κ μόρια στην Σάμο, και έλεγε στον κόσμο ότι πέρασε....ΗΜΜΥ Πάτρας 😂. Έκανε εν τω μεταξύ αίτηση μετεγγραφής για Πάτρα , νοίκιασε σπίτι εκεί πριν βγουν αποτελέσματα, ΔΕΝ της βγήκε, και πήρε για Γιάννενα 😂.
Επειδή λοιπόν η σχολή αυτή είναι η ceid που είναι αρκετά ζορικη, έχει 6+ χρόνια και ούτε πρόκειται να την βγάλει ποτέ.

Αλά ελληνικόν.:laugh::laugh:
Εδώ βλέπουμε τον μέσο κουτσομπόλη που χαίρεται με την αποτυχία του άλλου; :) Αν πέρασε στο Τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής https://www.cse.uoi.gr/ δεν το λες και αποτυχία, άλλο αν δεν την βγάλει τη σχολή ποτέ.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ πολλοί ξέρετε ότι κατάγομαι από χωριό. Στα χωριά λοιπόν δεν μπορείς να κρύψεις και πολλά.
Τίποτα δεν κρύβεται! Εγώ μολις γύρισα από εκκλησία και είπα με ρώτησαν 10+ θείες ποτε θα πάρω πτυχίο,τι βαθμό έχω και ποσα χρωστάω + τι θέμα θα ειχει η πτυχιακή και που θα κάνω μεταπτυχιακό γιατί τα παιδιά τους 25 χρόνων είχαν τελειώσει με τα μεταπτυχιακά και είχαν καλές δουλειές (εγώ είμαι 20 εντωμεταξύ)
Και μετά για επιβεβαίωση ρωτούσαν και τη μάνα μ 🤡
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πήρε για Γιάννενα 😂.
η σχολή πληροφορικής στα Γιάννενα είναι πανδυσκολη είναι ένας ξάδελφος μου εκεί και η δυσκολία είναι τεράστια! Πολυ διαβασμα και οι βαθμοί μπαίνουν με το σταγονόμετρο! Αλλά σαν σχολή είναι πολυ καλή

Είχα αδελφό φίλου μου που τελειώσε το μηχανικών πληροφορικής στη Πάτρα με 8,5+ και πήγε κατευθείαν με υποτροφία στην Αγγλία. Μιλαμε για διαβασμα αλλά το παιδί είχε πόρωση με τη πληροφορικη και τα μαθηματικά
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ολα θα σου πανε περιφημα!!
Μακάρι!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εδώ βλέπουμε τον μέσο κουτσομπόλη που χαίρεται με την αποτυχία του άλλου; :) Αν πέρασε στο Τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής https://www.cse.uoi.gr/ δεν το λες και αποτυχία, άλλο αν δεν την βγάλει τη σχολή ποτέ.
Προφανώς και ΔΕΝ είναι αποτυχία, αλλά η συγκεκριμένη σχολή είναι πάρα πολύ δύσκολη και αν κάποιος περάσει εκεί "Κατά τύχη" και χωρίς να του αρέσει πιθανότατα θα τα παρατήσει ή δεν θα προλάβει να την τελειώσει με τον περιορισμό του ν+2
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ωωω τι μου θύμησες!!!!
Λοιπόν εγώ πολλοί ξέρετε ότι κατάγομαι από χωριό. Στα χωριά λοιπόν δεν μπορείς να κρύψεις και πολλά. Τα χρόνια εκείνα λοιπόν που έβγαζαν με ονόματα τα αποτελέσματα και όχι με κωδικό υποψηφίου, είχαμε μια "οικογενειακή φίλη" που είχε διαφημίσει την κόρη της (τούβλο) αστέρι. Πέρασε λοιπόν κάπου με 6-7κ μόρια στην Σάμο, και έλεγε στον κόσμο ότι πέρασε....ΗΜΜΥ Πάτρας 😂. Έκανε εν τω μεταξύ αίτηση μετεγγραφής για Πάτρα , νοίκιασε σπίτι εκεί πριν βγουν αποτελέσματα, ΔΕΝ της βγήκε, και πήρε για Γιάννενα 😂.
Επειδή λοιπόν η σχολή αυτή είναι η ceid που είναι αρκετά ζορικη, έχει 6+ χρόνια και ούτε πρόκειται να την βγάλει ποτέ.

Αλά ελληνικόν.:laugh::laugh:

Μια μικρη (not) παρενθεση σχετικα με το παραπανω σχολιο, επειδη με πληγωνει λιγο οταν βλεπω οτι αφηνεται να εννοηθει πως ειναι καταντια να περασει καποιος Σαμο... Το επιπεδο σπουδων αλλωστε, δεν αντιπροσωπευεται απ τα μορια που θα εχει η βαση της εκαστοτε σχολης, αυτο ειναι γνωστο.

Η σχολη στη Σαμο (Μηχανικων ΠΕΣ ή ΜΠΕΣ) ειναι πολυτεχνικη σχολη του ιδιου βελινεκους με το CEID και τα Γιαννενα, οποτε κακως διακωμωδείται ως κατωτερη των υπολοιπων. Ο λογος που εμπαιναν ατομα με λιγα μορια, ηταν επειδη οι περισσοτεροι υποψηφιοι κοιτανε πρωτα να κανουν τη λεγομενη φοιτητικη ζωη και υστερα να σπουδασουν (αν μεινει χρονος), οποτε μεχρι πρότινος δηλωναν σχολες με κριτηριο την τοποθεσια και οχι το αντικειμενο απαραιτητα, με αποτελεσμα να τη σνομπαρουν μεχρι πριν μπει η ΕΒΕ κ ετσι περνουσαν εκει αρκετοι φοιτητες "κομητες", των 3000-4000 μοριων που ετυχε να τη δηλωσουν, γιατι εμεναν αρκετες θεσεις ελευθερες.

Και καπου εδω ηρθε η εφαρμογη της ΕΒΕ που λεγατε πριν, η οποια σε καποιες περιπτωσεις τελικα καλως μπηκε (αν και δε συμφωνω πληρως με τον τροπο που εφαρμοζεται, θα ηταν προτιμοτερο να μπει η σταθερη βαση του 10 οπως παλια), οπου με τον τροπο αυτον τελικα, καταφεραν οι σχολες της παραμεθωριου να φιλτραρουν τους φοιτητες "κομητες" που εριχναν τη βαση τους.

Στα 250 ατομα ομως που επαιρνε το ΜΠΕΣ μεχρι πριν την ΕΒΕ, εκτος απο τους παραπανω φοιτητες, υπηρχαν και ατομα που εγραψαν αξιολογα και ηταν συνειδητοποιημενα για την επιλογη τους. Αυτα τα ατομα τελειωσαν τη σχολη και τωρα ειναι σε θεσεις του εξωτερικου μαζι με αποφοιτους του CEID, χωρις να υστερουν απ τους συναδελφους τους σε κατι. Οι αλλοι που ειπαμε πριν, απλα τα παρατησαν στον πρωτο χρονο, διοτι ειναι λογικο να μη μπορεις να αποδωσεις αν δε διαβαζεις.

Ξερω, σας τη σπαω λιγο, αλλα διαβαζουν και παιδια που μολις μπηκαν σε σχολες σαν αυτη και μπορει να νιωθουν ασχημα διαβαζοντας τετοια σχολια, με αποτελεσμα να απογοητευτουν και να τα παρατησουν πριν καν δουν τι πραγματικα παιζει πηγαινοντας εκει, οποτε καλο ειναι να εχουν μια εικονα και απ την απεναντι οχθη.

Κλεινει η παρενθεσις. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
γώ μολις γύρισα από εκκλησία και είπα με ρώτησαν 10+ θείες ποτε θα πάρω πτυχίο,τι βαθμό έχω και ποσα χρωστάω + τι θέμα θα ειχει η πτυχιακή και που θα κάνω μεταπτυχιακό γιατί τα παιδιά τους 25 χρόνων είχαν τελειώσει με τα μεταπτυχιακά και είχαν καλές δουλειές (εγώ είμαι 20 εντωμεταξύ)
Και μετά για επιβεβαίωση ρωτούσαν και τη μάνα μ 🤡
Εξελιγμένες θείες για να ξέρουν τι είναι πτυχιακή 😂
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εγω προτιμω την βαση του 10,ετσι ωστε να κοβονται οσοι πετανε χαρταετο αλλα κ να μην αδικουνται οσοι γραφουνε καλα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εξελιγμένες θείες για να ξέρουν τι είναι πτυχιακή 😂
Αμε! Αφου έχουν εγγονούς κλπ που λογικά τους τα έχουν πει…μια χαρά τα ξέρουν αυτά οι θείες σε μενα…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια μικρη (not) παρενθεση σχετικα με το παραπανω σχολιο, επειδη με πληγωνει λιγο οταν βλεπω οτι αφηνεται να εννοηθει πως ειναι καταντια να περασει καποιος Σαμο... Το επιπεδο σπουδων αλλωστε, δεν υποδηλωνεται απ τα μορια που θα εχει η βαση της εκαστοτε σχολης, αυτο ειναι γνωστο.

Η σχολη στη Σαμο (Μηχανικων ΠΕΣ ή ΜΠΕΣ) ειναι πολυτεχνικη σχολη του ιδιου βελινεκους με το CEID και τα Γιαννενα, οποτε κακως διακωμωδείται ως κατωτερη των υπολοιπων. Ο λογος που εμπαιναν ατομα με λιγα μορια, ηταν επειδη οι περισσοτεροι υποψηφιοι κοιτανε πρωτα να κανουν τη λεγομενη φοιτητικη ζωη και υστερα να σπουδασουν (αν μεινει χρονος), οποτε μεχρι πρότινος δηλωναν σχολες με κριτηριο την τοποθεσια και οχι το αντικειμενο απαραιτητα, με αποτελεσμα να τη σνομπαρουν μεχρι πριν μπει η ΕΒΕ κ ετσι περνουσαν εκει αρκετοι φοιτητες "κομητες", των 3000-4000 μοριων που ετυχε να τη δηλωσουν, γιατι εμεναν αρκετες θεσεις ελευθερες.

Και καπου εδω ηρθε η εφαρμογη της ΕΒΕ που λεγατε πριν, η οποια σε καποιες περιπτωσεις τελικα καλως μπηκε (αν και δε συμφωνω πληρως με τον τροπο που εφαρμοζεται, θα ηταν προτιμοτερο να μπει η σταθερη βαση του 10 οπως παλια), οπου με τον τροπο αυτον τελικα, καταφεραν οι σχολες της παραμεθωριου να φιλτραρουν τους φοιτητες "κομητες" που εριχναν τη βαση τους.

Στα 250 ατομα ομως που επαιρνε το ΜΠΕΣ μεχρι πριν την ΕΒΕ, εκτος απο τους παραπανω φοιτητες, υπηρχαν και ατομα που εγραψαν αξιολογα και ηταν συνειδητοποιημενα για την επιλογη τους. Αυτα τα ατομα τελειωσαν τη σχολη και τωρα ειναι σε θεσεις του εξωτερικου μαζι με αποφοιτους του CEID, χωρις να υστερουν απ τους συναδελφους τους σε κατι. Οι αλλοι που ειπαμε πριν, απλα τα παρατησαν στον πρωτο χρονο, διοτι ειναι λογικο να μη μπορεις να αποδωσεις αν δε διαβαζεις.

Ξερω, σας τη σπαω λιγο, αλλα διαβαζουν και παιδια που μολις μπηκαν σε σχολες σαν αυτη και μπορει να νιωθουν ασχημα διαβαζοντας τετοια σχολια, με αποτελεσμα να απογοητευτουν και να τα παρατησουν πριν καν δουν τι πραγματικα παιζει πηγαινοντας εκει, οποτε καλο ειναι να εχουν μια εικονα και απ την απεναντι οχθη.

Κλεινει η παρενθεσις. :)
Αυτό ισχύουν σε όλες τις χαμηλοβαθμες σχολες! Ξέρω παιδί από Σάμο (μαθηματικό…ναι η σχολή meme με τα 3000 μόρια) που τελείωσε στα 4 χρόνια το μαθηματικό με 7,5 και τώρα είναι Data Analyst σε εταιρεία στη ολλανδια! Ήταν από τους λίγους αξιόλογους φοιτητες εκεί και πήρε ότι του άξιζε! Όσοι έπεσαν στη παγίδα της ξέφρενης φοιτητικής ζωής δεν τελείωσαν ποτε τη σχολή και τη παράτησαν στο 3ο έτος
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,015 μηνύματα.
Εδώ βλέπουμε τον μέσο κουτσομπόλη που χαίρεται με την αποτυχία του άλλου; :) Αν πέρασε στο Τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής https://www.cse.uoi.gr/ δεν το λες και αποτυχία, άλλο αν δεν την βγάλει τη σχολή ποτέ.
Το τμήμα είναι εξαιρετικο αλλά δεν θα το βγάλει ποτέ. Δεν την ενδιαφέρει η ενασχόληση με το πεδίο. Πήγε εκεί γιατί ήταν "πανεπιστήμιο" (δεν ήθελε ΤΕΙ).
Να σημειώσω ότι όχι δεν χαίρομαι με την αποτυχία της, αλλά όταν πας και κατακρίνεις όλους τους συμμαθητές σου, λέγοντας "εσείς δεν θα περάσετε πουθενά καλά" και λες ότι "εγώ σίγουρα θα περάσω ιατρική", και λες ψέματα στους συγγενείς σου ότι πέρασες άλλου, Ε εκεί τα θέλει ο κ*λος σου να σε κράξουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τίποτα δεν κρύβεται! Εγώ μολις γύρισα από εκκλησία και είπα με ρώτησαν 10+ θείες ποτε θα πάρω πτυχίο,τι βαθμό έχω και ποσα χρωστάω
Εννοείται η κλασσική αναφορά σε όλα τα ακαδημαϊκά :laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια μικρη (not) παρενθεση σχετικα με το παραπανω σχολιο, επειδη με πληγωνει λιγο οταν βλεπω οτι αφηνεται να εννοηθει πως ειναι καταντια να περασει καποιος Σαμο... Το επιπεδο σπουδων αλλωστε, δεν αντιπροσωπευεται απ τα μορια που θα εχει η βαση της εκαστοτε σχολης, αυτο ειναι γνωστο.

Η σχολη στη Σαμο (Μηχανικων ΠΕΣ ή ΜΠΕΣ) ειναι πολυτεχνικη σχολη του ιδιου βελινεκους με το CEID και τα Γιαννενα, οποτε κακως διακωμωδείται ως κατωτερη των υπολοιπων. Ο λογος που εμπαιναν ατομα με λιγα μορια, ηταν επειδη οι περισσοτεροι υποψηφιοι κοιτανε πρωτα να κανουν τη λεγομενη φοιτητικη ζωη και υστερα να σπουδασουν (αν μεινει χρονος), οποτε μεχρι πρότινος δηλωναν σχολες με κριτηριο την τοποθεσια και οχι το αντικειμενο απαραιτητα, με αποτελεσμα να τη σνομπαρουν μεχρι πριν μπει η ΕΒΕ κ ετσι περνουσαν εκει αρκετοι φοιτητες "κομητες", των 3000-4000 μοριων που ετυχε να τη δηλωσουν, γιατι εμεναν αρκετες θεσεις ελευθερες.

Και καπου εδω ηρθε η εφαρμογη της ΕΒΕ που λεγατε πριν, η οποια σε καποιες περιπτωσεις τελικα καλως μπηκε (αν και δε συμφωνω πληρως με τον τροπο που εφαρμοζεται, θα ηταν προτιμοτερο να μπει η σταθερη βαση του 10 οπως παλια), οπου με τον τροπο αυτον τελικα, καταφεραν οι σχολες της παραμεθωριου να φιλτραρουν τους φοιτητες "κομητες" που εριχναν τη βαση τους.

Στα 250 ατομα ομως που επαιρνε το ΜΠΕΣ μεχρι πριν την ΕΒΕ, εκτος απο τους παραπανω φοιτητες, υπηρχαν και ατομα που εγραψαν αξιολογα και ηταν συνειδητοποιημενα για την επιλογη τους. Αυτα τα ατομα τελειωσαν τη σχολη και τωρα ειναι σε θεσεις του εξωτερικου μαζι με αποφοιτους του CEID, χωρις να υστερουν απ τους συναδελφους τους σε κατι. Οι αλλοι που ειπαμε πριν, απλα τα παρατησαν στον πρωτο χρονο, διοτι ειναι λογικο να μη μπορεις να αποδωσεις αν δε διαβαζεις.

Ξερω, σας τη σπαω λιγο, αλλα διαβαζουν και παιδια που μολις μπηκαν σε σχολες σαν αυτη και μπορει να νιωθουν ασχημα διαβαζοντας τετοια σχολια, με αποτελεσμα να απογοητευτουν και να τα παρατησουν πριν καν δουν τι πραγματικα παιζει πηγαινοντας εκει, οποτε καλο ειναι να εχουν μια εικονα και απ την απεναντι οχθη.

Κλεινει η παρενθεσις. :)
Πολύ σωστά τα λες, αυτό ισχύει δυστυχώς για όλες τις χαμηλοβαθμες σχολές (η χαμηλή βάση οφείλεται στην μακρινή απόσταση). Η Σάμος από το χωριό μου σε ώρες είναι πιο μακριά από το να πάμε στις γειτονικές χώρες με αυτοκίνητο, κυριολεκτικά στο άλλο άκρο δηλαδή, οπότε στο χωριό να περάσει κάποιος Σάμο θεωρούταν πολυυυ εξτριμ από άποψη απόστασης.

Ο καλός φοιτητής θα βρει τον δρόμο του σε όποια σχολή και αν είναι ανεξαιρέτως βάσης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τι θέμα θα ειχει η πτυχιακή
Έλα καλέ ξέρουν και την πτυχιακή;; Μοντέρνες οι θειτσες εκει :laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω προτιμω την βαση του 10,ετσι ωστε να κοβονται οσοι πετανε χαρταετο αλλα κ να μην αδικουνται οσοι γραφουνε καλα.
Να μπει όμως αυτή η βάση και στα κολλέγια. Δεν έχει νόημα με 9,998 να μην περνάς Πανεπιστήμιο δημοσίου αλλά να βγαίνεις δικηγόρος από κολλέγιο.
Η εβε είναι ένα καλό μέτρο αλλά θέλει να τροποποιηθεί λίγο. Όπως είχα ξαναπάει δηλαδή, να υπάρχει δεύτερη φάση αιτήσεων όπου υποψήφιοι πολύ κοντά στην εβε να έχουν την δυνατότητα να εισαχθούν σε τμήματα με κενές θέσεις, εφόσον έχουν κάποια απαραίτητα κριτήρια (ελάχιστο βαθμό που θα διαλέγει η σχολή σε 1-2 μαθήματα κατεύθυνσης, τυχόν εθελοντικές εργασίες, προηγούμενη εργασιακή εμπειρία κτλ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,860 μηνύματα.
Αυτά τα άτομα συνήθως τρώνε ένα δυνατό reality check κάπου στον 2-3 μήνα αφού μπουν στη σχολή, μη σου πω και στον πρώτο, τα βρίσκουν σκούρα
Ειδικά στο csd :ermm: Αναγούλα μου φέρνουν οι αναμνήσεις από εκεί λολ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,015 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι όλοι αυτοί που απαξιοιυσαν τα ΤΕΙ πως να αισθάνονται τώρα που έγιναν Πανεπιστήμια;
Ανάλογα το άτομο φαντάζομαι. Άλλοι είναι σε άρνηση άλλοι μετανιώνουν που δεν πήγαν στο τμήμα που ήθελαν επειδή είχε την ταμπέλα του (ΤΕΙ)
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Τωρα και με τα ιδιωτικα πανεπιστημια θεωρειται οτι τα δημοσια θα εχουν ακομα λιγοτερους εισαχτεους?
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Τωρα και με τα ιδιωτικα πανεπιστημια θεωρειται οτι τα δημοσια θα εχουν ακομα λιγοτερους εισαχτεους?
Ναι εξάλλου πολλά παιδιά που γνωρίζω εγώ δεν δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στις πανελλήνιες αφού υπάρχει η λύση του ιδιωτικού...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top