Βάσεις 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
εχουν περασει 3 μερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
εχιυν περασει 3 μερες
ξερω εγω:hmm:Μηπως πρεπει να περασουν 6-7 μερες ακομα:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
θα δειξειιιιιιιιιι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Για τους πολιτικους μηχανικους απθ??? το εθνος ειπε εως κ 19300 αλλα αν νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
το εθνος λεει αυτα επειδη συνεργαζεται με καρδιολογουσ και περνει ποσαστα απο αυτουσ(εννοω απο τα εγκεφαλικα που παθαινουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis..A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Εγω τον τελευταιο καιρο εχω φαει πολλη μουρμουρα και πολυ πρηξιμο απο τους παντες για να δηλωσω πρωτο το Βιολογικο και καθολου τη Φαρμακευτικη. Καλα, τους γονεις τους δικαιολογω γιατι δεν θελουν να χασουν το μοναχογιο τους :P (δεν περναω Αθηνα, μονο για Πατρα εχω καποιες ελπιδες).

Μακαρι να περασω τελευταιος στην Πατρα, να ανεβει μονο 30 μορια (περυσι ειχε μια ανοδο μεταξυ 10-20 μοριων και ειχαμε αναλογη αυξηση αριστουχων με τη φετινη, φετος παιρνει και παραπανω ατομα).
τελικα κι εγω δεχομαι την ιδια πιεση για δηλωσω πρωτα βιολογια αθηνας και μετα φαρμακευτικη στην πατρα(αν και δεν εχει νοημα) απο τους γονεις μου..εδω που τα λεμε η βιολογια μου αρεσει περισοοτερο αλλα απ οτι φαινεται με την φαρμακευτικη θα βρω πιο ευκολα δουλεια..αυτο το αγχος δεν το ειχα ουτε την περιοδο που διναμε εξετασεις...τι ειναι αυτο το πραγμα πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Κρις, νομιζω και περσι ειχε αυξηση εισακτεων η Πατρα

Η περίπτωση του Chris_90 είναι μιά από τις εκατοντάδες που αποδεικνύουν περίτρανα την αποτυχία αυτού του εκπαιδευτικού συστήματος. Γιατί μη μου πείτε ότι ένας μαθητής των 18500+ μορίων δεν είναι ικανός να σπουδάσει Ιατρική.Συμφωνούμε σε αυτό έτσι?
Τι πρέπει να γίνει λοιπόν?Να καταργηθούν οι εξετάσεις να ανοίξουν τα πανεπιστήμια και εκεί να πέφτει μετά το τσεκούρι.Γιατί όποιος από τύχη βρεθεί στην Ιατρική(ή αλλού) θα καταλάβει μέσα στα Πανεπιστήμια ότι λάθος δρόμο διάλεξε και ότι επιστήμονας θα γίνει αυτός που το θέλει πολύ και ταυτόχρονα το αξίζει.Από το συνδυασμό αυτών των δύο θα προκύψει το αποτέλεσμα.
Καί όχι σαν τώρα να βλέπεις το παιδί να ψήνεται από το άγχος γιά το ποιά σχολή να δηλώσει που στο φινάλε μπορεί και να μην του αρέσει αλλά λόγοι άλλοι να του το επιβάλουν.Εγώ πιστεύω ότι αν υπήρχαν οι υποδομές ώστε να εισάγονται όλοι στα Πανεπιστήμια θα ανέβαινε κατακόρυφα το επίπεδο της Παιδείας υπό την έννοια ότι κάθε ένας θα επέλεγε συνειδητά να σπουδάσει κάτι που θα το αγαπάει και όχι να παίζει ζάρια σε ποιά σχολή θα βρεθεί.Δεν νομίζω να στενοχωρηθεί εξ ίσου, αν δεί μετά κάποιος ότι δεν μπορεί να τα καταφέρει και φύγει από μιά σχολή.Τουλάχιστον δοκίμασε.Τώρα με το σύστημα που υπάρχει δεν σου επιτρέπεται να δοκιμάσεις.
Πείτε μου εσείς με το χέρι στην καρδιά.Είναι αρκετή μιά τρίωρη εξέταση σε ένα μάθημα γιά να πιστοποιήσει ότι αξίζεις να σπουδάσεις σε μιά σχολή? Εγώ αμφιβάλλω πολύ εσείς?
Αντί οι κυβερνώντες να κάνουν αυτά που είπα και που είναι γενική απαίτηση(εμένα ως φροντιστή μάλλον δεν με συμφέρει αλλά μιλάμε γιά το δίκαιο τώρα) το απόγευμα όπως μού είπε η σύζυγος ο υπουργός παιδείας υπέγραψε την εγκύκλιο γιά τα ιδιωτικά κολλέγια- πανεπιστήμια αν κατάλαβα καλά.Ακούσατε κάτι επ αυτού?

Διαφωνω με τα bold
Νομιζω πως αν σημερα βγαινουν 700 γιατροι και 1400 δικηγοροι , με το συστημα που προτεινετε θα βγαινουν 1700 γιατροι και 2400 δικηγοροι.
Δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε καποιον απο δω μεσα, αλλα απο διαφορους γνωστους μου παρατηρω πως ενα μεγαλο ποσοστο οσων επιδιωκουν υψηλοβαθμες σχολες ειναι κυριως λογω πρεστιζ και οχι επειδη το αγαπουν πραγματικα. Επομενως θα ειναι πολυ εντονοτερο το φαινομενο ολων οσων μπαινουν "μη συνειδητα" σε μια σχολη. Για το "τσεκουρι" που λετε, δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ευδοκιμησει πρακτικα στην Ελλαδα.
Προκυπτουν βεβαια και αλλα προβληματα (υποδομων κλπ) που δεν ειναι της παρουσης.
Πρσωπικα θα προτιμουσα καποιο διαγωνισμο, οσο το δυνατον αντικειμενικοτερο γινεται ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!θα μπω κατευθείαν στο ψητό..!Κτηνιατρική α.π.θ. με 18558 μόρια λέτε να την πιάσω ή λίγο δύσκολο?Έχει μεγάλη ζήτηση σαν σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Κρις, νομιζω και περσι ειχε αυξηση εισακτεων η Πατρα



Διαφωνω με τα bold
Νομιζω πως αν σημερα βγαινουν 700 γιατροι και 1400 δικηγοροι , με το συστημα που προτεινετε θα βγαινουν 1700 γιατροι και 2400 δικηγοροι.
Δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε καποιον απο δω μεσα, αλλα απο διαφορους γνωστους μου παρατηρω πως ενα μεγαλο ποσοστο οσων επιδιωκουν υψηλοβαθμες σχολες ειναι κυριως λογω πρεστιζ και οχι επειδη το αγαπουν πραγματικα. Επομενως θα ειναι πολυ εντονοτερο το φαινομενο ολων οσων μπαινουν "μη συνειδητα" σε μια σχολη. Για το "τσεκουρι" που λετε, δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ευδοκιμησει πρακτικα στην Ελλαδα.
Προκυπτουν βεβαια και αλλα προβληματα (υποδομων κλπ) που δεν ειναι της παρουσης.
Πρσωπικα θα προτιμουσα καποιο διαγωνισμο, οσο το δυνατον αντικειμενικοτερο γινεται ομως...
Δεν έπρεπε να διαφωνείς aleka.
Επειδή ακριβώς θέτω ως όρο να το αγαπάει πραγματικά και δεν το τονίζεις αυτό(εγώ έβαλα τα bold), ένας που επέλεγε να πάει γιατρός μόνο γιά το πρεστιζ να ήσουν σίγουρη ότι θα τα παράταγε αφού δεν έιχε όρεξη γιατί δεν θα αγαπούσε τη σχολή.Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να γίνεις ειδικά γιατρός μέσα από μιά πολύχρονη ταλαιπωρία, αν δεν αγαπάς να γίνεις γιατρός.Το πρεστίζ δεν φτάνει.Δεν ξέρω τι σπουδάζεις και φαίνεται να έχεις την άποψη ότι είναι απλά τα πράγματα αλλά δεν είναι έτσι γιά όλες τις σχολές.
Είναι απλό.Κι εγώ θέλω να είμαι πρόεδρος της Αμερικής αλλά δεν θέλω να μπω στη διαδικασία των εκλογών γιατί ξέρω τη μοίρα μου.Θα γίνω ποτέ πρόεδρος?
Έπειτα άντε πως τελειώνει ένας τέτοιος φοιτητής την Ιατρική(ή Νομική).Νομίζεις ότι μπορεί να σταθεί στον επαγγελματικό στίβο?Φυσικά όχι.
Οπότε αυτό εννοώ.Να είναι τα πράγματα σχεδιασμένα έτσι που να μπορεί το σύστημα να αποβάλλει όσους δεν μπορούν και δεν αγαπούν αυτό που θέλουν να σπουδάσουν.
Γιατί σίγουρα το σημερινό σύστημα με τον ένα βαθμολογητή να σου βάζει πέντε μόρια πιό κάτω τα οποία θα σε βγάζουν από τη σχολή της αρεσκείας σου δεν μπορείς να πείς ότι είναι και το καλύτερο.Ποιός είναι ο βαθμολογητής.Ο Θεός?Καί να γράψεις μέσα σε τρείς ώρες?
Η αξιολόγησή σου έπρεπε να γίνεται σε βάθος χρόνου.Δεν είναι απόφαση κορώνα-γράμματα τι παγωτό θα αγοράσω.Είναι απόφαση ζωής γιά τους περισσότερους.
Το σύστημα φαίνεται δίκαιο υπό την έννοια ότι όλοι υπόκεινται στην ίδια φανομενικά δίκαιη διαδικασία.Όμως δεν είναι επί της ουσίας και τόσο δίκαιο.
Και τότεα φού έχουμε το καλύτερο σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια γιατί δεν μας ...αντιγράφουν οι ξένοι να εφαρμόσουν κι αυτοί το ίδιο?
Εγώ σου λέω ότι ως χώρα έχουμε χάσει πολλά χρόνια τώρα την αξιοπιστία μας.
Μα προβληματίσου επί τέλους κι εσύ και όσοι σκέφτονται σαν και σένα.Δεν είναι παράξενο ένας φροντιστής (όπως εγώ) να έχει αυτές τις απόψεις?
Δεκάδες άλλοι συνάδελφοί μου θα με βρίζουν διαβάζοντας αυτά που γράφω.
Και μη μου πείς ότι εσύ μπορεί να έχεις λύσει το οικονομικό σου και μιλάς έτσι.Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.
Αλλά είμαστε η μόνη χώρα στον κόσμο που κοντεύουμε να έχουμε φροντιστήριο στο παιδί ακόμη και πώς να μάθει να ψήνει καφέ!!!
Εμένα με ενδιαφέρει πρωτίστως να ανέβει επίπεδο η χώρα μου.Τώρα αγωνιάτε όλοι σε ποιά σχολή θα μπείτε.Δεν αγωνιάτε αν μεθαύριο δεν θα έχετε δουλειά?
Δεκάδες σχολές γιά υπολογιστές, τηλεπικοινωνίες, οικονομικά,μηχανικοί κ.λ.π
Τι θα κάνουν όλα αυτά τα παιδιά όταν θα τελειώσουν τις σχολές τους?Λές και η Ελλάδα είναι βιομηχανικός παράδεισος.Τέλος πάντων.Ας μη σας δηλητηριάζω τη χαρά που μπήκατε σε κάποια σχολή(εξ άλλου και μεις όταν μπήκαμε, το τελευταίο που μας ενδιέφερε ήταν η επαγγελματική αποκατάσταση.Μετά έρχεται ο προβληματισμός.Γιά την ώρα χαρείτε αυτό που έχετε και μη σταματάτε να ονειρεύεστε.Η φοιτητική ζωή είναι η καλύτερη.Είναι η δική σας στιγμή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Και τότεα φού έχουμε το καλύτερο σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια γιατί δεν μας ...αντιγράφουν οι ξένοι να εφαρμόσουν κι αυτοί το ίδιο?


Σχετικά με αυτό, αναφέρω κάτι, έτσι για την πλάκα. Ο μαθηματικός μου στο σχολείο, έλεγε κάποια στιγμή ότι το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι το πιο σωστό και πιο δίκαιο. Επέμενε τόσο μάλιστα, που υποστήριζε ότι οι Γερμανοί θέλουν να το υιοθετήσουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Κρις, νομιζω και περσι ειχε αυξηση εισακτεων η Πατρα



Διαφωνω με τα bold
Νομιζω πως αν σημερα βγαινουν 700 γιατροι και 1400 δικηγοροι , με το συστημα που προτεινετε θα βγαινουν 1700 γιατροι και 2400 δικηγοροι.
Δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε καποιον απο δω μεσα, αλλα απο διαφορους γνωστους μου παρατηρω πως ενα μεγαλο ποσοστο οσων επιδιωκουν υψηλοβαθμες σχολες ειναι κυριως λογω πρεστιζ και οχι επειδη το αγαπουν πραγματικα. Επομενως θα ειναι πολυ εντονοτερο το φαινομενο ολων οσων μπαινουν "μη συνειδητα" σε μια σχολη. Για το "τσεκουρι" που λετε, δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ευδοκιμησει πρακτικα στην Ελλαδα.
Προκυπτουν βεβαια και αλλα προβληματα (υποδομων κλπ) που δεν ειναι της παρουσης.
Πρσωπικα θα προτιμουσα καποιο διαγωνισμο, οσο το δυνατον αντικειμενικοτερο γινεται ομως...

Δέν μπορώ πραγματικα να καταλάβω όλα αυτά που λέγονται για "πρεστιζ" σχολών κτλ. Θεωρώ απαράδεκτο κάποιος να επιλέγει ιατρική,νομική κτλ μόνο και μόνο για να λένε:" Α ΝΑ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ,Α ΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ" εξαλλου είμαι βέβαιος πως οι περισσότεροι που το κάνουν για τον λόγο αυτό στο τέλος είτε γίνονται αποτυχημένοι είτε τα παρατάνε είτε απλά δεν τους αρέσει τίποτε άλλο και συμβιβάζονται σε αυτό που σπούδασαν (που και παλι δεν νομίζω. Όλοι μας εχουμε τις κλισεις και τα ενδιαφεροντα μας). Και μου τη δίνει που σχεδόν όλοι οι γνωστοί μου πέρασαν ιατρική,φαρμακευτική,πολυτεχνεία, απλά επειδή αυτό "έπιασαν". ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΠΙΑΣΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΟΛΗ;;;ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΟΛΗ;ΤΖΑΚΠΟΤ;το θέμα είναι ποιά σχολή θα σε βοηθήσει να ασκήσεις το επάγγελμα που σε ενδιαφέρει.Προσωπική μου άποψη ,όμως. Δεν σημαίνει πως είναι σωστή. Απλά αυτό πιστεύω,αυτό υποστηρίζω. Εγώ θέλω ιατρική. όλοι μου λένε να μήν πάω. άλλωστε και στρωμένη δουλειά έχω και όλοι στο "σοϊ" προσπαθούν να με πείσουν να γίνω πολιτικός μηχανικός γιατί παππούς,μπαμπάς,μαμά αυτή τη δουλειά κάνουν. Αλλά ΔΕΝ ΘΕΛΩ, δεν μαρεσει. Αν το σπουδασω θα γινω αποτυχημένος κατα πασα πιθανότητα. Δεν μπορω να με φανταστω μια ζωη να ασχολουμαι με οικοδομές. Απο μικρός ήθελα ιατρική και όλοι προσπαθουσαν να ματαιώσουν τα ονειρά μου "για να συνεχιστει η παραδοση" όπως διαρκώς μου λένε. Δεν παω ιατρικη επειδη εχει πρεστιζ αλλωστε αναλογο (και στην περιπτωση μου μεγαλυτερο) "πρεστιζ" θα ειχε αν πηγαινα πολ.μηχανικών ειδικα τη στιγμη που ολοι τριγυρω μου ειναι απογοητευμενοι που θα παω ιατρικη. Εκτονώθηκα τώρα... Αλλά κουράστηκα πια. Όσο για το προηγουμενο μήνυμα,πιστεύω πως αρχικά άν ηταν ελεύθερη η είσοδος στα πανεπιστήμια,όντως, όλοι θα μαζεύονταν στισ σχολές με "κυρος",αλλά μετά απο πολλά χρόνια όταν δεν θα μπορούσαν να βγαλουν την σχολή ή όταν θα αποτύγχαναν συνεχώς επειδή αυτό που σπούδαζαν δεν θα τους εξέφραζε,το φαινόμενο αυτό θα περιορίζονταν. Στο κάτω κάτω δεν θα δωσουμε εμεις λύση. Να δώσουν λύση οι αρμόδιοι και να πάψουν να ξύνονται στα γραφειάκια τους. Γι'αυτό τους ψηφίζουμε,όχι για το ξύσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Γιάννη έχεις απόλυτο δίκιο... (τι είναι η σχολή ΤΖΑΚΠΟΤ?? ) :):lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Φίλε keepbrething έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό υποστηρίζω κι εγώ και χαίρομαι που οι γονείς μου με στήριξαν και δεν με πίεσαν να γίνω δικηγόρος επειδή είναι ο πατέρας μου. Όμως η κοινωνική καταξίωση, παίζει μεγάλο ρόλο στην επιλογή πολλών. Για να σου δώσω κι ένα παράδειγμα, πας να φτιάξεις το αμάξι σου. Όταν δεις τον μηχανικό, θα του πεις "Μάστορα, μου χάλασε το αμάξι, για έλα φτιάξ' το". Αν όμως αρρωστήσεις κάποια στιγμή και πας στο γιατρό, θα του πεις "Σας παρακαλώ γιατρέ, βοηθήστε με, είμαι άρρωστος κλπ" Αυτή η συμπεριφορά όλων μας επηρεάζει πολλά παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Φίλε keepbrething έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό υποστηρίζω κι εγώ και χαίρομαι που οι γονείς μου με στήριξαν και δεν με πίεσαν να γίνω δικηγόρος επειδή είναι ο πατέρας μου. Όμως η κοινωνική καταξίωση, παίζει μεγάλο ρόλο στην επιλογή πολλών. Για να σου δώσω κι ένα παράδειγμα, πας να φτιάξεις το αμάξι σου. Όταν δεις τον μηχανικό, θα του πεις "Μάστορα, μου χάλασε το αμάξι, για έλα φτιάξ' το". Αν όμως αρρωστήσεις κάποια στιγμή και πας στο γιατρό, θα του πεις "Σας παρακαλώ γιατρέ, βοηθήστε με, είμαι άρρωστος κλπ" Αυτή η συμπεριφορά όλων μας επηρεάζει πολλά παιδιά
Ναι καλά λες. Αλλά για να είμαι ειλικρινής προτιμώ να με αποκαλούν "μάστορα" παρά στον πληθυντικό με όλες τις ανούσιες φραστικές τυπικότητες που πλαισιώνουν τις προσφωνήσεις γιατρών. Κουραφέξαλα. Να δείς όμως όταν ο γιατρός δεν καταφέρει να κάνει καλά τον ασθενή πως χάνονται όλες αυτές οι τυπικότητες και πώς αρχίζουν τα μπινελίκια. Όλα είναι θέμα ανάγκης. Και ο γιατρός και ο μηχανικός άνθρωποι είναι με ίσα δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Φίλε keepbrething έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό υποστηρίζω κι εγώ και χαίρομαι που οι γονείς μου με στήριξαν και δεν με πίεσαν να γίνω δικηγόρος επειδή είναι ο πατέρας μου. Όμως η κοινωνική καταξίωση, παίζει μεγάλο ρόλο στην επιλογή πολλών. Για να σου δώσω κι ένα παράδειγμα, πας να φτιάξεις το αμάξι σου. Όταν δεις τον μηχανικό, θα του πεις "Μάστορα, μου χάλασε το αμάξι, για έλα φτιάξ' το". Αν όμως αρρωστήσεις κάποια στιγμή και πας στο γιατρό, θα του πεις "Σας παρακαλώ γιατρέ, βοηθήστε με, είμαι άρρωστος κλπ" Αυτή η συμπεριφορά όλων μας επηρεάζει πολλά παιδιά

Δεν σε ενοχλεί(και προσβάλει ταυτόχρονα) που αυτή η τύποις καλή συμπεριφορά μπορεί να είναι αποτέλεσμα του φόβου που έχει ο φτωχός Έλληνας μην του ζητήσει ο γιατρός κανένα φακελλάκι(ευτελισμός του όρκου του Ιπποκράτη) ενώ ο μηχανικός ξέρει ότι ένα γειά που θα τού πεί ο πελάτης είναι ειλικρινές?
Είναι σίγουρο πως ο μηχανικός θα έχει περισσότερους αληθινούς φίλους παρά τον γιατρό.
Έπειτα είναι μη συγκρίσιμα τα γεγονότα αφού άλλο υγεία του ανθρώπου και άλλο "υγεία" του αυτοκινήτου.

Μιά απλή ερώτηση.Πιστεύετε ότι ο Κούγιας είναι ευτυχισμένος στη ζωή του?
Γιατί στο φινάλε όλοι την ευτυχία στοχεύουμε έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κρις, νομιζω και περσι ειχε αυξηση εισακτεων η Πατρα
Ειχε, ναι. Και στην τελικη, περα απο στατιστικα και αναλυσεις, νομιζω οτι δικαιουμαι τουλαχιστον να ελπιζω οτι θα μπω. :P

Δεν ειχε καμια τρελη αυξηση η Πατρα περυσι (παρολο που και περυσι αυξηθηκαν οι αριστουχοι, απλα ηταν κυριως στην περιοχη 18-19). Κατω απο 20 μορια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Δεν έπρεπε να διαφωνείς aleka.
Επειδή ακριβώς θέτω ως όρο να το αγαπάει πραγματικά και δεν το τονίζεις αυτό(εγώ έβαλα τα bold), ένας που επέλεγε να πάει γιατρός μόνο γιά το πρεστιζ να ήσουν σίγουρη ότι θα τα παράταγε αφού δεν έιχε όρεξη γιατί δεν θα αγαπούσε τη σχολή.Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να γίνεις ειδικά γιατρός μέσα από μιά πολύχρονη ταλαιπωρία, αν δεν αγαπάς να γίνεις γιατρός.Το πρεστίζ δεν φτάνει.Δεν ξέρω τι σπουδάζεις και φαίνεται να έχεις την άποψη ότι είναι απλά τα πράγματα αλλά δεν είναι έτσι γιά όλες τις σχολές.
Είναι απλό.Κι εγώ θέλω να είμαι πρόεδρος της Αμερικής αλλά δεν θέλω να μπω στη διαδικασία των εκλογών γιατί ξέρω τη μοίρα μου.Θα γίνω ποτέ πρόεδρος?
Έπειτα άντε πως τελειώνει ένας τέτοιος φοιτητής την Ιατρική(ή Νομική).Νομίζεις ότι μπορεί να σταθεί στον επαγγελματικό στίβο?Φυσικά όχι.
Οπότε αυτό εννοώ.Να είναι τα πράγματα σχεδιασμένα έτσι που να μπορεί το σύστημα να αποβάλλει όσους δεν μπορούν και δεν αγαπούν αυτό που θέλουν να σπουδάσουν.
Γιατί σίγουρα το σημερινό σύστημα με τον ένα βαθμολογητή να σου βάζει πέντε μόρια πιό κάτω τα οποία θα σε βγάζουν από τη σχολή της αρεσκείας σου δεν μπορείς να πείς ότι είναι και το καλύτερο.Ποιός είναι ο βαθμολογητής.Ο Θεός?Καί να γράψεις μέσα σε τρείς ώρες?
Η αξιολόγησή σου έπρεπε να γίνεται σε βάθος χρόνου.Δεν είναι απόφαση κορώνα-γράμματα τι παγωτό θα αγοράσω.Είναι απόφαση ζωής γιά τους περισσότερους.
Το σύστημα φαίνεται δίκαιο υπό την έννοια ότι όλοι υπόκεινται στην ίδια φανομενικά δίκαιη διαδικασία.Όμως δεν είναι επί της ουσίας και τόσο δίκαιο.
Και τότεα φού έχουμε το καλύτερο σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια γιατί δεν μας ...αντιγράφουν οι ξένοι να εφαρμόσουν κι αυτοί το ίδιο?
Εγώ σου λέω ότι ως χώρα έχουμε χάσει πολλά χρόνια τώρα την αξιοπιστία μας.
Μα προβληματίσου επί τέλους κι εσύ και όσοι σκέφτονται σαν και σένα.Δεν είναι παράξενο ένας φροντιστής (όπως εγώ) να έχει αυτές τις απόψεις?
Δεκάδες άλλοι συνάδελφοί μου θα με βρίζουν διαβάζοντας αυτά που γράφω.
Και μη μου πείς ότι εσύ μπορεί να έχεις λύσει το οικονομικό σου και μιλάς έτσι.Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.
Αλλά είμαστε η μόνη χώρα στον κόσμο που κοντεύουμε να έχουμε φροντιστήριο στο παιδί ακόμη και πώς να μάθει να ψήνει καφέ!!!
Εμένα με ενδιαφέρει πρωτίστως να ανέβει επίπεδο η χώρα μου.Τώρα αγωνιάτε όλοι σε ποιά σχολή θα μπείτε.Δεν αγωνιάτε αν μεθαύριο δεν θα έχετε δουλειά?
Δεκάδες σχολές γιά υπολογιστές, τηλεπικοινωνίες, οικονομικά,μηχανικοί κ.λ.π
Τι θα κάνουν όλα αυτά τα παιδιά όταν θα τελειώσουν τις σχολές τους?Λές και η Ελλάδα είναι βιομηχανικός παράδεισος.Τέλος πάντων.Ας μη σας δηλητηριάζω τη χαρά που μπήκατε σε κάποια σχολή(εξ άλλου και μεις όταν μπήκαμε, το τελευταίο που μας ενδιέφερε ήταν η επαγγελματική αποκατάσταση.Μετά έρχεται ο προβληματισμός.Γιά την ώρα χαρείτε αυτό που έχετε και μη σταματάτε να ονειρεύεστε.Η φοιτητική ζωή είναι η καλύτερη.Είναι η δική σας στιγμή).

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι Έλληνες δεν είμαστε ώριμοι για ένα τέτοιο σύστημα ελεύθερης εισαγωγής - επιλογής στους πρωτοετείς. Σε άλλες χώρες όπου εφαρμόζεται (π.χ. Γαλλία, Βέλγιο) δεν υπάρχουν κόμπλεξ όπως εδώ και το παιδί ενός γιατρού θα θέλει π.χ. να γίνει μαραγκός και θα έχει και την υποστήριξη των γονιών του. Σε περίπτωση που εφαρμοστεί εδώ, θα βρεθούμε τον Σεπτέμβιο με 20.000 πρωτοετείς στην Ιατρική και άλλους τόσους στην Νομική και τα παιδαγωγικά. Φυσικά τα επόμενα έτη η κατάσταση θα εξομαλύνεται, αλλά με τί υποδομές θα μπορέσουν οι σχολές αυτές να αντέξουν τόσους φοιτητές; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Δεν έπρεπε να διαφωνείς aleka.
Επειδή ακριβώς θέτω ως όρο να το αγαπάει πραγματικά και δεν το τονίζεις αυτό(εγώ έβαλα τα bold), ένας που επέλεγε να πάει γιατρός μόνο γιά το πρεστιζ να ήσουν σίγουρη ότι θα τα παράταγε αφού δεν έιχε όρεξη γιατί δεν θα αγαπούσε τη σχολή.Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να γίνεις ειδικά γιατρός μέσα από μιά πολύχρονη ταλαιπωρία, αν δεν αγαπάς να γίνεις γιατρός.Το πρεστίζ δεν φτάνει.Δεν ξέρω τι σπουδάζεις και φαίνεται να έχεις την άποψη ότι είναι απλά τα πράγματα αλλά δεν είναι έτσι γιά όλες τις σχολές.
Είναι απλό.Κι εγώ θέλω να είμαι πρόεδρος της Αμερικής αλλά δεν θέλω να μπω στη διαδικασία των εκλογών.Θα γίνω ποτέ πρόεδρος?
Έπειτα άντε πως τελειώνει ένας τέτοιος φοιτητής την Ιατρική(ή Νομική).Νομίζεις ότι μπορεί να σταθεί στον επαγγελματικό στίβο?
Φυσικά όχι.
Οπότε αυτό εννοώ.Να είναι τα πράγματα σχεδιασμένα έτσι που να μπορεί το σύστημα να αποβάλλει όσους δεν μπορούν και δεν αγαπούν αυτό που θέλουν να σπουδάσουν.
Γιατί σίγουρα το σημερινό σύστημα με τον ένα βαθμολογητή να σου βάζει πέντε μόρια πιό κάτω τα οποία θα σε βγάζουν από τη σχολή της αρεσκείας σου δεν μπορείς να πείς ότι είναι και το καλύτερο.Πιός είναι ο βαθμολογητής.Ο Θεός?Καί να γράψεις μέσα σε τρείς ώρες?
Η αξιολόγησή σου έπρεπε να γίνεται σε βάθος χρόνου.Δεν είναι απόφαση κορώνα-γράμματα τι παγωτό θα αγοράσω.Είναι απόφαση ζωής γιά τους περισσότερους.
Το σύστημα φαίνεται δίκαιο υπό την έννοια ότι όλοι υπόκεινται στην ίδια φανομενικά δίκαιη διαδικασία.Όμως δεν είναι επί της ουσίας και τόσο δίκαιο.
Και τότεα φού έχουμε το καλύτερο σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια γιατί δεν μας ...αντιγράφουν οι ξένοι να εφαρμόσουν κι αυτοί το ίδιο?
Εγώ σου λέω ότι ως χώρα έχουμε χάσει πολλά χρόνια τώρα την αξιοπιστία μας.
Μα προβληματίσου επί τέλους κι εσύ και όσοι σκέφτονται σαν και σένα.Δεν είναι παράξενο ένας φροντιστής (όπως εγώ) να έχει αυτές τις απόψεις?
Δεκάδες άλλοι συνάδελφοί μου θα με βρίζουν διαβάζοντας αυτά που γράφω.
Και μη μου πείς ότι εσύ μπορεί να έχεις λύσει το οικονομικό σου και μιλάς έτσι.Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.
Αλλά είμαστε η μόνη χώρα στον κόσμο που κοντεύουμε να έχουμε φροντιστήριο στο παιδί ακόμη και πω να μάθει να ψήνει καφέ!!!
Εμένα με ενδιαφέρει πρωτίστως να ανέβει επίπεδο η χώρα μου.Τώρα αγωνιάτε όλοι σε ποιά σχολή θα μπείτε.Δεν αγωνιάτε αν μεθαύριο δεν θα έχετε δουλειά?
Δεκάδες σχολές γιά υπολογιστές, τηλεπικοινωνίες, οικονομικά,μηχανικοί κ.λ.π
Τι θα κάνουν όλα αυτά τα παιδιά όταν θα τελειώσουν τις σχολές τους?Λές και η Ελλάδα είναι βιομηχανικός παράδεισος.Τέλος πάντων.Ας μη σας δηλητηριάζω τη χαρά που μπήκατε σε κάποια σχολή(εξ άλλου και μεις όταν μπήκαμε το τελευταίο που μας ενδιέφερε ήταν η επαγγελματική αποκατάστασηΜετά έρχεται ο προβληματισμός.Γιά την ώρα χαρείτε αυτό που έχετε και μη σταματάτε να ονειρεύεστε.Η φοιτητική ζωή είναι η καλύτερη.Είναι η δική σας στιγμή).)

Διακρινω μια επιθετικοτητα; Τεσπα.
Μιλατε για μια ριζικη αναδιαμορφωση η οποια δεν ξερω αν και κατα ποσο ειναι δυνατον αυτη να γινει. Και οχι μονο λογω υποδομων (ποιος θα επιλεξει να σπουδασει πολιτικος μηχανικος στο ΕΜΠ και ποιος στην Ξανθη; ) αλλα και θεμα νοοτροπιας.Και αυτη νομιζω πως δεν αλλαζει ευκολα.
Πολυ ωραιο αυτο που προτεινετε, δεν αντιλεγω, αλλα οχι για την Ελληνικη πραγματικοτητα.
Στη Γαλλια εφαρμοζεται ακριβως αυτο που λετε αλλα υπαρχει μια βασικη διαφορα εκεινων μ εμας: εκει δεν απαιτουν οι γονεις η οι φοιτητες να εχουν ολοι πτυχιο τριτοβαθμιας. Καταλαβαινετε για ποιο πραγμα μιλαω;
Προσωπικα ειμαι η πρωτη που κατακρινω το συστημα αυτο, καθως οπως εχω πει και σε αλλο τοπικ εχασα την πρωτη μου επιλογη για λιγα μορια. Και εγω θα προτιμουσα η επιδοση μου να κρινεται σε βαθος χρονου οπως λετε, αν ηταν ετσι θα ειχα μπει. Το θεμα της επαγγελματικης αποκαταστασης με απασχολουσε παρα πολυ τοτε που εκανα μηχανογραφικο και γι αυτο ειχα ψαξει αρκετα οσες σχολες μ ενδιεφεραν εστω και λιγο. Επισης, αν επελεξα τελικα μια σχολη, πηγα γνωριζοντας και τι δυνατοτητες εχω τελειωνοντας και προβληματα τα οποια ενδεχεται ν αντιμετωπισω βγαινοντας απο κει. Δεν πηρα μια αποφαση αμεσως μολις ειδα τα μορια μου, αλοιμονο.

keepbreathing, δεν αναφερθηκα σε κανενα απο το φορουμ. Μιλησα για ατομα με τα οποια συναναστρεφομαι και εχουν αυτη τη λογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
keepbreathing, δεν αναφερθηκα σε κανενα απο το φορουμ. Μιλησα για ατομα με τα οποια συναναστρεφομαι και εχουν αυτη τη λογικη.
Όχι Αλέκα καμμία σχέση. Δεν τα είπα όλα αυτά επειδή θίχτηκα απ'τα λεγόμενά σου ή κάτι τέτοιο. Αντιθέτως. Εξάλλου όπως είδες συμφώνησα λέγοντας οτι οι περισσότεροι γνωστοί μου ενδιαφέρονται για το "κυρος" και όχι για τη σχολή αυτή καθ'αυτή. Απλά είμαι φορτωμένος με το περιβάλλον μου που με πιέζει για άλλη σχολή,είδα και τη συζήτηση σου με τον lostG και γι'αυτό τα είπα αυτά. Εσύ αλήθεια σε ποιά σχολή είσαι; Και ποιά ήταν η πρώτη σου επιλογή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Διακρινω μια επιθετικοτητα; Τεσπα.
Μιλατε για μια ριζικη αναδιαμορφωση η οποια δεν ξερω αν και κατα ποσο ειναι δυνατον αυτη να γινει. Και οχι μονο λογω υποδομων (ποιος θα επιλεξει να σπουδασει πολιτικος μηχανικος στο ΕΜΠ και ποιος στην Ξανθη; ) αλλα και θεμα νοοτροπιας.Και αυτη νομιζω πως δεν αλλαζει ευκολα.
Πολυ ωραιο αυτο που προτεινετε, δεν αντιλεγω, αλλα οχι για την Ελληνικη πραγματικοτητα.
Στη Γαλλια εφαρμοζεται ακριβως αυτο που λετε αλλα υπαρχει μια βασικη διαφορα εκεινων μ εμας: εκει δεν απαιτουν οι γονεις η οι φοιτητες να εχουν ολοι πτυχιο τριτοβαθμιας. Καταλαβαινετε για ποιο πραγμα μιλαω;
Προσωπικα ειμαι η πρωτη που κατακρινω το συστημα αυτο, καθως οπως εχω πει και σε αλλο τοπικ εχασα την πρωτη μου επιλογη για λιγα μορια. Και εγω θα προτιμουσα η επιδοση μου να κρινεται σε βαθος χρονου οπως λετε, αν ηταν ετσι θα ειχα μπει. Το θεμα της επαγγελματικης αποκαταστασης με απασχολουσε παρα πολυ τοτε που εκανα μηχανογραφικο και γι αυτο ειχα ψαξει αρκετα οσες σχολες μ ενδιεφεραν εστω και λιγο. Επισης, αν επελεξα τελικα μια σχολη, πηγα γνωριζοντας και τι δυνατοτητες εχω τελειωνοντας και προβληματα τα οποια ενδεχεται ν αντιμετωπισω βγαινοντας απο κει. Δεν πηρα μια αποφαση αμεσως μολις ειδα τα μορια μου, αλοιμονο.

keepbreathing, δεν αναφερθηκα σε κανενα απο το φορουμ. Μιλησα για ατομα με τα οποια συναναστρεφομαι και εχουν αυτη τη λογικη.

aleka συζητάμε εδώ.Καμία επιθετικότητα.Και άν τα περισσότερα παιδιά του ischool δεν ήταν αυτά που είναι με τους τόσους προβληματισμούς δεν θα έκανα τον κόπο να μπαίνω να χαλάω την ώρα μου.
Σκέψεις κάνουμε, γιατί πιστεύω ότι όλοι θέλουμε μιά καλύτερη Παιδεία που θα λύνει προβλήματα.

Γιατί στην παράθεση που έκανες(μήνυμα #1642) δεν άφησες και την τελευταία πρόταση?Ήταν όλο το ζουμί.Γιατί αποκόπτοντάς την δείχνει το κείμενό μου επιθετικό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top