[Α' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
iners inertes
inertis inertium
inerti inertibus
inertem inertes
iners inertes
inerti inertibus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deppfreak87

Νεοφερμένος

Η Deppfreak87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Υπάρχει ένας κανόνας που λέει πως τα κύρια ονόματα β' κλίσης που λήγουν σε -ius κάνουν αφαιρετική σε -i και όχι σε -e. Όπως για παράδειγμα το Ovidius. Ίσως να είναι και λίγο χαζή η ερώτησή μου, αλλά μπορεί να μου πει κάποιος για το Brennus ας πούμε ή το Gallus αν κλίνονται κανονικά? :confused: Κάνουν δηλαδή Brenne και Galle? Ξέρω πως δε λήγουν σε -ius, αλλά δε μου "κολλάει"! Ευχαριστώ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Υπάρχει ένας κανόνας που λέει πως τα κύρια ονόματα β' κλίσης που λήγουν σε -ius κάνουν αφαιρετική σε -i και όχι σε -e. Όπως για παράδειγμα το Ovidius. Ίσως να είναι και λίγο χαζή η ερώτησή μου, αλλά μπορεί να μου πει κάποιος για το Brennus ας πούμε ή το Gallus αν κλίνονται κανονικά? :confused: Κάνουν δηλαδή Brenne και Galle? Ξέρω πως δε λήγουν σε -ius, αλλά δε μου "κολλάει"! Ευχαριστώ... :)

σωστό πρέπει να είναι...γιατί αν θυμάμαι καλά ο κανόνας αναφέρεται συγκεκριμένα σε κύρια ονόματα που λήγουν σε -ius...και επίσης ανώμαλα είναι και το deus και τα υπερδισύλλαβα ονόματα σε -ius και -ium που κάνουν συναίρεση στην γενική ενικού...οπότε..Brenne και Galle..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deppfreak87

Νεοφερμένος

Η Deppfreak87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
σωστό πρέπει να είναι...γιατί αν θυμάμαι καλά ο κανόνας αναφέρεται συγκεκριμένα σε κύρια ονόματα που λήγουν σε -ius...και επίσης ανώμαλα είναι και το deus και τα υπερδισύλλαβα ονόματα σε -ius και -ium που κάνουν συναίρεση στην γενική ενικού...οπότε..Brenne και Galle..:P

Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasMetalhead

Νεοφερμένος

Ο KostasMetalhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μην ανησυχείς καθόλου και εγώ πέρυσι στα Λατινικά στο Διαγώνισμα του Α τετραμήνου δεν είχα γράψει καθόλου καλά, γιατί απλούστατα ήταν αρχή.Αργότερα όμως με εντατικό διάβασμα των κειμένων, γραμματικής, λεξιλογίου, συντακτικού και ύστερα από πάρα πολλές επαναλήψεις έγραψα στο τέλος 20!!! Τα Λατινικά ήταν και θα είναι το αγαπημένο μου μάθημα.Η πρώτη μου αποτυχία όχι μονον δεν με πτώησε αλλά αντίθετα με έκανε να πεισμώσω και τελικά στο τέλος πέτυχα το επιθυμητό αποτέλεσμα.Να θυμάσαι 2 πράγματα: Οχι άγχος και η επανάληψη είναι το ήμιση της επιτυχίας.Αυτά από μένα και καλή συνέχεια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noula1993

Νεοφερμένος

Η noula1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
το ουσιαστικό Caligoula,-ae είναι α' κλισης.... αλλα αρσενικου γένους.... το απαρέμφατο του θα κλίνεται σύμφωνα με αρσενική ή θυλυκή μετοχή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
δεν καταλαβα τι εννοεις... !! τα ουσιαστικα δεν εχουν απαρεμφατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostakisss

Νεοφερμένος

Ο Kώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

Ρε παιδια καποιος αν μπορει να μου εξηγησει στη δευτερη ασκηση , στα κενα τα ουσιαστικα που καταλαβαινώ σε πια πτωση πρεπει να τα βαλω?
ή απο τα ουσιαστικα το ρημα σε πιο προσωπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

Ρε παιδια καποιος αν μπορει να μου εξηγησει στη δευτερη ασκηση , στα κενα τα ουσιαστικα που καταλαβαινώ σε πια πτωση πρεπει να τα βαλω?
ή απο τα ουσιαστικα το ρημα σε πιο προσωπο?
θα πρέπει να βρεις ως τι λειτουργεί το ουσιαστικό που εχεις κάθε φορά για να καταλάβεις σε ποια πτώση πρέπει να μπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ele7

Νεοφερμένος

Η ele7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά θέλω βοήθεια σε κάτι!! Πώς θα κάνω απαρεμφατική την πρόταση:urbs ab hostibus occupata est
???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά θέλω βοήθεια σε κάτι!! Πώς θα κάνω απαρεμφατική την πρόταση:urbs ab hostibus occupata est
???
χρειαζεσαι και εξαρτηση!ας υποθεσουμε οτι η εξαρτηση ειναι cicero dixit θα γινει...cicero dixit urbem ab hostibus occupatam esse.το ρημα σου θα μετατραπει σε απαρεμφατο του ιδιου χρονου,δηλαδη παρακειμενος στην προκειμενη περιπτωση και το υποκειμενο του θα μπει σε πτωση αιτιατικη(urbem)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ele7

Νεοφερμένος

Η ele7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μμ τελειαααα!!! ευχαριστω πολυυυυ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Επειδή θα δηλώσω θεωρητική και επειδή θέλω να μπαίνω λίγο στο πνεύμα των Λατινικών μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε κάποιο βιβλίο έτσι για διάβασμα
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
ξεκουράσου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι γενικο!τα μαθηματα της θεωρητικης κατευθυνσης ειναι δυσκολα αρκετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι γενικο!τα μαθηματα της θεωρητικης κατευθυνσης ειναι δυσκολα αρκετα?

Σχετικά είναι αυτά τα πράγμματα. Αν κάτσεις και διαβάσεις, και δεν έχεις κενά, δε νομίζω να δυσκολευτείς καθόλου. Ειδικά στα Λατινικά, διάβαζε από την αρχή πολύ καλά, γιατί μετά θα πρέπει να τα καλύψεις και θα φας πολύ χρόνο.
Γενικά όμως δε θα' λεγα ότι είναι δύσκολα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Σχετικά είναι αυτά τα πράγμματα. Αν κάτσεις και διαβάσεις, και δεν έχεις κενά, δε νομίζω να δυσκολευτείς καθόλου. Ειδικά στα Λατινικά, διάβαζε από την αρχή πολύ καλά, γιατί μετά θα πρέπει να τα καλύψεις και θα φας πολύ χρόνο.
Γενικά όμως δε θα' λεγα ότι είναι δύσκολα.:P
βασικα θα παω και φροντιστηριο αλλα ετσι ρωταω για να προετοιμαζομαι ψυχολογικα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολα, μην αγχώνεσαι άδικα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολα, μην αγχώνεσαι άδικα.:P
ευχαριστω λαουρα.θα δουμε αν θα εχω αγχος τον σεπτεμβρη,οταν θα αρχισουν τα μαθηματα.δεν θελω να ειμαι προκατειλημμενος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
κανε το σταυρο σου να τυχεις σε καλο καθηγητη στο σχολειο, αν εχεις και ορεξη,πιστεψε με ουτε φροντηστηρια δεν θα θες,η παραδοση απ το σχολειο,ειδικα στη β' σε καλυπτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top