[Α' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
yeap. Αλλά σπάνια θα βρεις ΚΑΛΟ φιλόλογο. Εγώ πραγματικά το μετάνιωσα που δεν πήγα στη Β' λυκείου φροντηστήριο, έστω λατινικά μόνο, γιατί στα άλλα της κατ. είχα άλλους καθηγητές. Αλλά πού να ξερα; :/:

Τεσπα, υγεία μωρέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γεια χαρα.. ξερει κανεις που μπορω να βρω καποιο καλο βοηθημα για την γραμματικη των λατινικων;;;
(για πανελληνιες) ειτε καποιο pdf ειτε καποιο βιβλιο του εμποριου.. ο οργανισμος εχει τετιο βιβλιο που το δινει στους μαθητες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.

mariathess

Νεοφερμένος

Η mariathess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γραμματική Λατινικών - Εκδόσεις Ζήτη . Είναι πολυ καλό και έχει και ο οργανισμός μία γραμματικη Latina grammatica ένα πρασινο ειναι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Βέβαια το εγχειρίδιο του οργανισμού είναι κάπως ... απαράδεκτο (για να το πω κομψά!:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariathess

Νεοφερμένος

Η mariathess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κάπως ? Είναι ελεεινό ευτυχώς που υπάρχουν άλλα βοηθήματα αλλιώς ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissTH94

Νεοφερμένος

Η MissTH94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα!Θέλω να ρωτήσω όσους πάτε θεωρητική σχετικά με τα επίθετα των λατινικών γιατί δεν πάω φροντιστήριο.Απλά θέλω μια επιβεβαίωση και σε περίπτωση που έχω κάνει λάθος,σας παρακαλώ,διορθώστε με...Ελπίζω να μην βαρεθείτε να διαβάζετε,αλλά είναι ανάγκη κάποιος να απαντήσει.

Στα λατινικά τα επίθετα χωρίζονται σε 2 κατηγορίες...Δευτερόκλιτα και τριτόκλιτα.

Στα δευτερόκλιτα
τις καταλήξεις των επιθέτων τις παίρνουμε από το αρσενικό της Β κλίσης των ουσιαστικών (-us και -er) και από το ουδέτερο της ίδιας κλίσης δηλαδή αυτά που τελειώνουν σε -um).Από την πρώτη κλίση παίρνουμε τα θηλυκά που τελειώνουν σε -α.

Έτσι έχουμε

Ενικός--> Bonus-boni-bono-bonum-bone-bono
Βona-bonae-bonae-bonam-bona-bona
Bonum-boni-bono-bonum-bonum-bono
Πληθυντικός--> Boni-bonorum-bonis-bonos-boni-bonis
Bonae-bonarum-bonis-bonas-bonae-bonis
bona-bonorum-bonis-bona-bona-bonis.

Τώρα πάμε στο liberi.

Ενικός--> Liber-liberi-libero-liberum-liber-libero τα άλλα γένη δεν τα γράφω γιατί είναι ίδια με τα πάνω.
Πληθυντικός-->Liberi-liberorum-liberis-liberos-liberi-liberis

Επίσης έχω και το Pulcher το οποίο κλίνεται όπως το socer.

Τώρα πάμε στα τριτόκλιτα.Εδώ το θέμα είναι πολύ πολύπλοκο και προσπαθούσα με τις ώρες να βρω μια άκρη.Εδώ είναι το σημείο που θέλω πιο πολύ να με βοηθήσετε και γι'αυτό θα τα γράψω όλα.

Μονοκατάληκτα...

Αρσενικό-θηλυκό Ενικός και πληθυντικός.
ferox-feroces
ferocis-ferocum
feroci-ferocibus
ferocem-feroces
feroce-ferocibus
ferox-feroces

Ουδέτερο Ενικός και Πληθυντικός
ferox-ferocia
ferocis-ferocum
feroci-ferocibus
ferox-ferocia
feroce-ferocibus
ferox-ferocia

Δικατάληκτα

Αρσενικό και Θηλυκό Ενικός και πληθυντικός
Facilis-faciles
facilis-facilium
facili-facilibus
facilem-faciles
facilis-faciles
facili-facilibus

Ουδέτερο Ενικός και Πληθυντικός
facile-facilia
facilis-facilium
facili-facilibus
facile-facilia
facile-facilia
facili-facilibus

Και τέλος τα τρικατάληκτα

Αρσενικό Ενικός και πληθυντικός
celer-celeres
celeris-celerum
celeri-celeribus
celerem-celeres
celer-celeres
celeri-celeribus

Θηλυκό Ενικός και Πληθυντικός
celeris-celeres
celeris-celerium
celeri-celeribus
celerem-celeres
celeris-celeres
celeri-celeribus

Και το Ουδέτερο Ενικός και πληθυντικός
celere-celeria
celeris-celeria
celeri-celeribus
celere-celeria
celere-celeria
celeri-celeribus

Όση ώρα τα έγραφα εδώ μου φαινόντουσαν σωστά αλλά και πάλι θέλω να μου πείτε εσείς.Γράφω την Δευτέρα και δεν προλαβαίνω να ρωτήσω συμμαθητή μου και την ύλη την πήραμε την τελευταία μέρα.

Τελικά είναι σωστά ή λάθος;:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
παιδια μπορει να μ πει καποιοσ τους αρχικουσ χρονουσ του appellο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Appello, appelavi, appelatum, appelare. Ομαλό της Α' συζυγίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostakisss

Νεοφερμένος

Ο Kώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λοιπον στον πλαγιο λογο π.χ. το τu γινετε ille/is-ea-id
H απορια μου ειναι στον πλαγιο αλλαζω τις αντωνυμιες πτωση? η απλα οπου βλεπω τu αλλάζω σε ιλλε(και το is-ea-id απλα το αφηνω ονομαστικη αναλογa με το υποκειμενο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Παιδιά φέτος θα πάω Β Λυκείου...κατεύθυνση Θεωρητική...πιστεύετε ότι θα χρειαστώ βοήθεια με τα Λατινικά ???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Αρσενικό-θηλυκό Ενικός και πληθυντικός.
ferox-feroces
ferocis-ferocium
feroci-ferocibus
ferocem-feroces
feroce-ferocibus
ferox-feroces

Ουδέτερο Ενικός και Πληθυντικός
ferox-ferocia
ferocis-ferocium
feroci-ferocibus
ferox-ferocia
feroce-ferocibus
ferox-ferocia

Και τέλος τα τρικατάληκτα

Αρσενικό Ενικός και πληθυντικός
celer-celeres
celeris-celerium
celeri-celeribus
celerem-celeres
celer-celeres
celeri-celeribus

Θηλυκό Ενικός και Πληθυντικός
celeris-celeres
celeris-celerium
celeri-celeribus
celerem-celeres
celeris-celeres
celeri-celeribus

Και το Ουδέτερο Ενικός και πληθυντικός
celere-celeria
celeris-celeria
celeri-celeribus
celere-celeria
celere-celeria
celeri-celeribus

Τα υπογραμμισμένα είναι αυτά που είχες λάθος :)

Παιδιά φέτος θα πάω Β Λυκείου...κατεύθυνση Θεωρητική...πιστεύετε ότι θα χρειαστώ βοήθεια με τα Λατινικά ???:hmm:

Με σωστό και μεθοδικό διάβασμα και ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ της γραμματικής δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εξαρτάται και αν έχεις καλό καθηγητή και στη Β λυκείου.
Δυστυχώς εμείς φέτος δεν προλάβαμε να τελειώσουμε την ύλη στο σχολείο, με αποτέλεσμα να μείνει ο πλάγιος λόγος στο τελευταίο μάθημα και να τον παραδώσει σε 10 λεπτά.Εγώ πήγαινα φροντιστήριο και τα είχα κάνει ήδη, όχι όμως και κάποιοι άλλοι που τώρα βασανίζονται.

Το πρόβλημα στη Γ είναι ότι πολλά και ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ πράγματα διδάσκονται προς το τέλος του βιβλίου, δηλαδή για να μάθεις πχ τις πλάγιες ερωτήσεις και πως εκφέρονται κλπ θα πρέπει να πας στο μάθημα 44 ? (νομίζω αυτό είναι κιόλας)
Αν κάνεις φροντιστήριο συνήθως όταν βρίσκεις ένα συντακτικό φαινόμενο (πχ μια πλάγια ερώτηση) το μαθαίνεις νωρίτερα και έτσι έχεις περισσότερο χρόνο για αφομοιώση. Το ίδιο βέβαια και αν έχεις καλό καθηγητή σχολείο. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

Στα τριτόκλιτα επίθετα θα θυμάσαι :

1. έχουν αφαιρετική σε -i
2. γενική πληθυντικού σε -ium
3. στο ουδέτερο γένος οι τρεις όμοιες πτώσεις (ονομ/αιτ/κλητ) σε -ia
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerabi

Νεοφερμένος

Ο kerabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Ειμαι ενα νέο μέλος στο site ασχολούμαι με τα θεωρητικα μαθήματα(ερασιτεχνικά) και εχω μια απορια στα λατινικά.
Η απορία μου ειναι η εξής:
Γιατι στη φραση a priori χρησιμοπειήται η αφαιρετικη(αν ειναι αφαιρετική?) priori και οχι priore, συμφωνα με του κανονες της κλισης των παραθετικων για τα επίθετα συγκριτικού βαθμού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι αφαιρετική. Πηγή

Τώρα το γιατί χρησιμοποιείται o τύπος priori δεν γνωρίζω. Θα συνεχίσω πάντως την έρευνα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerabi

Νεοφερμένος

Ο kerabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχω βρει αυτο: ουσιαστικο prioris, -oris, δε ξερω ομως αν ειναι το σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Πιστεύω (με κάθε επιφύλαξη)ότι είναι δοτική ενικού του prior (συγκριτικός βαθμός του prae)=πρότερος
Εξάλλου το a priori σημαίνει "εκ των προτέρων"
Βέβαια δεν θυμάμαι αυτήν την στιγμή αν στέκει "a+δοτική" και αν ο συγκεκριμένος εμπρόθετος δηλώνει χρόνο.
Θα το ψάξω καλύτερα.

Ψάχνοντας βρήκα αυτό:
https://en.wiktionary.org/wiki/Talk:a_priori
In the Post-classical period, the ablative in -i becomes more and more prominent (Pliny writes "a priori parte" in his Naturalis Historia). This looks like a Classical dative, but in this case it is ablative.
Οπότε είναι αφαιρετική!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ψάχνοντας βρήκα αυτό:
https://en.wiktionary.org/wiki/Talk:a_priori
Οπότε είναι αφαιρετική!!

εδώ λέει είναι δοτική :P
https://latindictionary.wikidot.com/adjective:prior

Γιατί τα τριτόκλιτα κάνουν αφαιρετική σε -e

Αλλά υποθέτω είναι από αυτά που δε θα μάθουμε ποτέ, αφού το χρησιμοποιούσαν και έτσι και αλλιώς. Κάτι ξέρει ο Plinius :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εδώ λέει είναι δοτική :P
https://latindictionary.wikidot.com/adjective:prior

Γιατί τα τριτόκλιτα κάνουν αφαιρετική σε -e

Αλλά υποθέτω είναι από αυτά που δε θα μάθουμε ποτέ, αφού το χρησιμοποιούσαν και έτσι και αλλιώς. Κάτι ξέρει ο Plinius :P

Δεν λέει ότι είναι δοτική αλλά ότι υπάρχει ο ίδιος τύπος και για την δοτική. :P

Πιο πολύ για αφαιρετική την κόβω μετά και από το ετυμολογικό site που linkαρα παραπάνω και που εμπιστεύομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top