Ασχολείστε με το τραγούδι;

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το τι εκφράζει είναι προφανές νομίζω, μίσος. Για ποιο λόγο και σε ποιόν απευθύνεται δεν το ξέρω, έχω ακούσει φήμες οτι είναι γραμμένο για τον George Bush τον νεότερο, και δε μου φαίνεται καθόλου παράλογο.

Σουρεαλιστικό είναι το εξώφυλλο, οι δυο γυμνές κοπέλες έχουν κεφάλια πουλιών, το μωρό κάτω δεν έχει μάτια και το σύνολικό έργο δεν βγάζει και πολύ νόημα, με τις πρώτες ματιές τουλάχιστον. Αυτό εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση.Αυτο ακουγετε ενδιαφερον..Αν ισχυε το πρωτο δλδ ο τραγουδιστης να μισει τον εαυτο του.Ποιο ειναι το νοημα να το γραφει.Αυτο μπορει να μεταβιβαστει και σε αλλους..Δλδ να αρχισουν να σκεφτονται οι αλλοι τι δεν τους αρεσει πανω του.Και τι ειναι αυτο που δεν του αρεσει?Ειναι κατι που μπορει να αλλαηει ή κατι που ειναι εμφυτο και δεν μπορει να αλλαξει?Αν ισχυει το δευτερο δεν εχω τπτ αλλο να πω επειδε γι'αυτο το θεμα εχω ξαναμιλησει.
-----------------------------------------
Το τι εκφράζει είναι προφανές νομίζω, μίσος. Για ποιο λόγο και σε ποιόν απευθύνεται δεν το ξέρω, έχω ακούσει φήμες οτι είναι γραμμένο για τον George Bush τον νεότερο, και δε μου φαίνεται καθόλου παράλογο.

Σουρεαλιστικό είναι το εξώφυλλο, οι δυο γυμνές κοπέλες έχουν κεφάλια πουλιών, το μωρό κάτω δεν έχει μάτια και το σύνολικό έργο δεν βγάζει και πολύ νόημα, με τις πρώτες ματιές τουλάχιστον. Αυτό εννοώ.
καλα τον Μπους το εχουνε θαψει σχεδον ολοι αλλα γιατι να τα πει καποιος αυτα.Με το να τα λεει μονο θα χειροτερευε η κατασταση.Ωσο για το εξωφυλλο δεν μ'αρεσει να βλεπω τετοιες εικονες οχι το οτι με φοβηζουν η τιποτα απλως δεν μ'αρεσουν.Ευχαριστω για την διευκρινηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δε με πείθει αυτή η ερμηνεία γιατί πιο πάνω κάπου λέει "though we won't ever meet, I rembember your name", οπότε δύσκολο να μιλάει για τον εαυτό του.

Είμαστε πολύ εκτός θέματος ε, τώρα το συνειδητοποίησα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
μερικοι απο εμας που ψιλομισουμε τους εαυτους μας το κανουμε ή επειδη μισουμε ολους τους αλλους και δεν θελουμε να το δειξουμε ή επειδη πραγματικα μετα απο ενα γεγονος μισησαμε τον εαυτο μας. προσοπικα μου ειναι δυσκολο να βρω τι μισω πανω μου αν και νομιζω πως ειμαι κοντα στο να το βρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όχι.Σέβομαι την ψυχική ηρεμία των γύρω μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
μερικοι απο εμας που ψιλομισουμε τους εαυτους μας το κανουμε ή επειδη μισουμε ολους τους αλλους και δεν θελουμε να το δειξουμε ή επειδη πραγματικα μετα απο ενα γεγονος μισησαμε τον εαυτο μας. προσοπικα μου ειναι δυσκολο να βρω τι μισω πανω μου αν και νομιζω πως ειμαι κοντα στο να το βρω...
Και αν το βρεις πιστευεις οτι θα σου κανει καλο.Καλα λεω πως το τραγουδι θα σας κανει να ψαχνεστε:P.Εγω λεω βρες τις αδυναμιες σου ή αυτο που δεν σ'αρεσει πανω σου κα αν γινεται αλλαξε το.Πχ εισαι παχουλος και δεν σ'αρεσει κανε διατροφη/διαιτα και γυμναστικη και καθαρισες.Κατι τετοιο τεσπα.
-----------------------------------------
Δε με πείθει αυτή η ερμηνεία γιατί πιο πάνω κάπου λέει "though we won't ever meet, I rembember your name", οπότε δύσκολο να μιλάει για τον εαυτό του.

Είμαστε πολύ εκτός θέματος ε, τώρα το συνειδητοποίησα :P
Ναι βγηκαμε εκτος θεματος.Μηπως πρεπει να το κοψουμε ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
ειμαι μια χαρα αλλα με θεωρω χαλια. ας το αφησουμε καλυτερα γιατι βγηκαμε πολυ οφ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι θα μεταφέρω κάποια μηνύματα στα εκτός θέματος σε λίγο. Flower princess αν θες να συνεχιστεί η κουβεντούλα, ρίξε pm ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Βάλε αυτό το "μίσος" από τη μια και βάλε και την αγάπη του κάθε Μιχάλη και Klaus Meine από την άλλη. Τι κάνει πιο καλό στον ακροατή. Τι κάνει πιο καλό στη σκέψη. Τι κάνει πιο καλό στη μουσική.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η τέχνη δεν είναι τέχνη όταν υπηρετεί μια ιδεολογία. Είναι αυτό που λέμε στρατευμένη τέχνη. Η τέχνη γενικά πιστεύω πως είναι για τους ανθρώπους για να τους βοηθήσει να ξεφύγουν από κάποιοες άσχημες καταστάσεις και όχι για να τους καθοδηγήσει. Ή ακόμη, δεν είναι για να λύσει τα ποικίλα κοινωνικοοικονομικοπολιτικα-και-δε-συμμαζεύεται προβλήματα, αλλά για να βοηθήσει να αποφευχθούν, εξευγενίζοντας και καλλιεργώντας τους ανθρώπους. Γι' αυτό τι προτιμάς μιας και είμαστε στο τραγούδι; Ένα κομμάτι που κατακρίνει τα πάντα, αρχές, κυβερνήσεις και υποστηρίζει την αναρχία, ή κάτι που θα σε ηρεμήσει και θα σου διδάξει να βρίσκεις την ευθύνη πάντα στον εαυτό σου, για να βελτιώσεις τον κόσμο;;; Στο κάτω κάτω, η μουσική συγκεκριμένα, είναι για να εκφράσει καταστάσεις που δεν εκφράζονται με άλλο τρόπο (Beethoven) και δυστυχώς το μίσος και η κάθε είδους αγανάκτηση μπορεί πολύ εύκολα να εξωτερικευθεί...
Όσο για το λεξιλόγιο (και όχι μόνο), πραγματικά μπορεί να με κρίνετε, αλλά η μουσική είναι ψυχαγωγία. Άγει την ψυχή και το πνεύμα προς τα υψηλότερα, τα ιδανικά και δεν τη διασκεδάζει σε κάθε είδους ακαθαρσίες. (Πολύ φιλολογικά μου βγαίνουν, αλλά με πιάνει ένα κάτι όταν μιλώ για μουσική... :)
-----------------------------------------
Μελωδία είναι μια ακολουθία νοτών και συνεπώς και με καθαρά μουσικά κριτήρια δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη χροιά. Επίσης μιας και ανέφερες το heavy metal (δεν είμαι κανένας υπερασπιστής του είδους υπάρχουν άλλοι εδώ για αυτό), μάλλον δεν έχεις ακούσει αρκετά πράγματα για να λες αυτό που λες. Υπάρχουν εξαιρετικοί τραγουδιστές. Αν είσαι και soprano όπως λες με εκπλήσσει που απορρίπτεις το είδος με τόση ελαφρότητα. Άκου για παράδειγμα τον Michael Kiske στο Keeper of the Seven Keys ή τον Geoff Tate στο Take Hold of The Flame (απλά παραδείγματα) και θα διαπιστώσεις ότι δεν ουρλίαζουν για να εκφράζονται. Δε σου λέω ότι πρέπει να σου αρέσει το είδος σώνει και καλά, αυτό προφανώς δεν έχει νόημα. Σου λέω να κρίνεις τους τραγουδιστές με όσο γίνεται αντικειμενικότερα μουσικά κριτήρια. Με τη σφαιρική γνώση της μουσικής δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Ok, τώρα ντρέπομαι, μετά από το κήρυγμα που έβγαλα. Είναι αλήθεια πως είμαι αρκετά φανατισμένη με τη μουσική, όχι ότι θέλω όλοι να ακούν τη μουσική μου, αλλά δεν καταλαβείνω πως γίνεται να μην την ακούν... Το θέμα με την ξένη μουσική (γενικά, αλλά και περισσότερο με τη μέταλ) είναι πως πρόκειται περισσότερο για τρόπο σκέψης και ιδεολογία, με την οποία εγώ δε συμφωνώ. Επίσης, δεν μπορώ να είμαι οπαδός ενός συγκροτήματος του οποίου τα μέλη δε με εμπνέουν, με τον τρόπο που ζουν για κάποιο ιδανικό, για κάτι όμορφο στη ζωή μου...Πώς μπορώ να ακολουθώ τις ιδέες κάποιοων πρεζάκηδων, που αλλάζουν γυναίκες κάθε βράδυ, και ζουν μες στη χλιδή και την ανία, προσπαθώντας να αυτοκτονήσουν με πρωτότυπο τρόπο για να προκαλέσουν εντύπωση; Οκ, και αυτό ακόμη ακούγεται φανατισμένο, αλλά σε κάποια πράγματα έχω ψάξει και αυτή τη στιγμή μιλώ θετικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ας ξεκινήσω ανάποδα. Έκανα paste ένα κομμάτι στίχων που λέει πως είμαστε όλοι ίσοι, είμαστε όλοι άνθρωποι και ότι δεν έχουμε ανάγκη κανένα star system. Και εσείς μείνατε στις λέξεις. Τα ανώτερα ιδανικά δεν έχουν καμία σχέση με το λεξιλόγιο. Ιδανικά για μένα είναι να εκτιμάς τον εαυτό σου, να μπορείς να αμφισβητείς τον κόσμο σου και να μπορείς να διαλέξεις πως θα ζεις και τι άνθρωπος θα είσαι.

Συμφωνώ πως η μουσική δε θα λύσει τα προβλήματα. Οι άνθρωποι θα το κάνουν. Όπως είπε και ο Dylan "Δε μπορεί κανένα τραγούδι να αλλάξει τον κόσμο. Δεν είμαι κανένας εκφραστής καμίας επανάστασης, αλλά το πως είναι ο κόσμος με οδηγεί στο να γράψω τα τραγούδια που γράφω." Δεν είναι λοιπόν στρατευμένη η τέχνη. Δε γράφονται τα τραγούδια για να αλλάξουν τους καιρούς. Οι καιροί δίνουν την έμπνευση στους καλλιτέχνες να γράψουν μουσική. Όταν ο Woody Guthrie πήγε στην California και είδε τους ανθρώπους να δουλεύουν σα σκλάβοι στα χωράφια και να τους εκμεταλλεύονται οι πιο πλούσιοι, έγραψε το "Pastures of Plenty" και το "This Land is Your Land". Όταν ο Dylan έμαθε πως ο William Zanzinger σκότωσε μια καθαρίστρια χωρίς κανένα λόγο και καταδικάστηκε σε 6 μήνες με εγγύηση, επειδή ήταν μαύρη, έγραψε το "The Lonesome Death of Hattie Carrol". Η Buffy St.Marrie έγραψε το "Universal Soldier" σαν απάντηση στους πολέμους και οι Beatles γράψανε το "Imagine" σαν οραματισμό ενός καλύτερου κόσμου.

Αυτά τα τραγούδια λοιπόν διαφήμισαν την αναρχία; Αυτά τα κομμάτια δεν καλλιεργούν τους ανθρώπους που τα ακούνε; Αυτά τα τραγούδια δε μιλάνε για ένα καλύτερο κόσμο;

Η μουσική υπάρχει για να εκφράσει τα πάντα. Είτε αυτό λέγεται εσωτερική κραυγή, είτε λέγεται αγάπη, είτε λέγεται μίσος, είτε λέγεται αγανάκτηση, είτε λέγεται ευγνωμοσύνη, είτε λέγεται ανάγκη. Και αν διαφωνούμε σε αυτό, εκεί τελειώνει και η κουβέντα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ok, τώρα ντρέπομαι, μετά από το κήρυγμα που έβγαλα. Είναι αλήθεια πως είμαι αρκετά φανατισμένη με τη μουσική, όχι ότι θέλω όλοι να ακούν τη μουσική μου, αλλά δεν καταλαβείνω πως γίνεται να μην την ακούν... Το θέμα με την ξένη μουσική (γενικά, αλλά και περισσότερο με τη μέταλ) είναι πως πρόκειται περισσότερο για τρόπο σκέψης και ιδεολογία, με την οποία εγώ δε συμφωνώ. Επίσης, δεν μπορώ να είμαι οπαδός ενός συγκροτήματος του οποίου τα μέλη δε με εμπνέουν, με τον τρόπο που ζουν για κάποιο ιδανικό, για κάτι όμορφο στη ζωή μου...Πώς μπορώ να ακολουθώ τις ιδέες κάποιοων πρεζάκηδων, που αλλάζουν γυναίκες κάθε βράδυ, και ζουν μες στη χλιδή και την ανία, προσπαθώντας να αυτοκτονήσουν με πρωτότυπο τρόπο για να προκαλέσουν εντύπωση; Οκ, και αυτό ακόμη ακούγεται φανατισμένο, αλλά σε κάποια πράγματα έχω ψάξει και αυτή τη στιγμή μιλώ θετικά...


Κοιτα, εδω κανεις ενα τεραστιο λαθος να τα βαζεις ολα στο ιδιο τσουβαλι. Η metal ειναι ενα μουσικο ειδος τεραστιο, με δεκαδες παρακλαδια και καλλιτεχνες, προφανως και δεν ειναι ολοι πρεζακηδες και οπως τους περιγραφεις. Υπαρχουν παρα πολυ ομορφες δημιουργιες στο χωρο της μεταλ και δεν ειναι σωστο να σνομπαρεις τοσες χιλιαδες συγκροτηματα χωρις να τα εχεις ακουσει.
Επισης η μουσικη δεν ειναι παντα για να εκφραζει ολοκληρες ιδεολογιες, αυτο εξαρταται αποκλειστικα απο τον καλλιτεχνη. Η μουσικη και οι τεχνες ειναι τροπος εκφρασης γενικα, απο κει και περα εξαρταται απο τον καθε ανθρωπο το τι θα φτιαξει, οποτε δε μπορεις να γενικευεις με τετοιο τροπο.



Flower Princess γιατι σε ενοχλουν τοσο οι βρισιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Κοιτα, εδω κανεις ενα τεραστιο λαθος να τα βαζεις ολα στο ιδιο τσουβαλι. Η metal ειναι ενα μουσικο ειδος τεραστιο, με δεκαδες παρακλαδια και καλλιτεχνες, προφανως και δεν ειναι ολοι πρεζακηδες και οπως τους περιγραφεις. Υπαρχουν παρα πολυ ομορφες δημιουργιες στο χωρο της μεταλ και δεν ειναι σωστο να σνομπαρεις τοσες χιλιαδες συγκροτηματα χωρις να τα εχεις ακουσει.
Επισης η μουσικη δεν ειναι παντα για να εκφραζει ολοκληρες ιδεολογιες, αυτο εξαρταται αποκλειστικα απο τον καλλιτεχνη. Η μουσικη και οι τεχνες ειναι τροπος εκφρασης γενικα, απο κει και περα εξαρταται απο τον καθε ανθρωπο το τι θα φτιαξει, οποτε δε μπορεις να γενικευεις με τετοιο τροπο.



Flower Princess γιατι σε ενοχλουν τοσο οι βρισιες;

Δεν μ'ενοχλουν ακριβως...Αλλα οταν σκευφτομαι οτι αρχικα το να βριζει κανεις δεν ηταν κατι το δεδομενο ή τουλαχιστον παλια (δεν μιλας για πριν εναν μεσαιωνα) ήταν κατι πολυ βαρυ και δεν το χρησιμοποιουσαν και τοσο.Γενικα με νοιαζει πιο πολυ η εννοια της βρισιας παρα η βρισια.Πχ. οταν νευριαζω μπορω να αποκαλεσω καποιον βλακα ή χαζο αλλα για μενα αυτο δεν ειναι βρισια...Τωρα καποιες αλλες λεξεις πχ οπως ο τιτλος του τραγουδιου που αναφερε το αρνακι προηγουμενως μου φαινεται πολυ βαρυ (οχι πως δεν υπαρχουν χειροτερες) και αν ηταν να πω ποτε τετοιες λεξεις θα ηταν αν ειμουν παρα παρα πολυ υπερβολικα νευριασμενη.Αλλα τωρα ας μην παμε εκτος θεματος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν μ'ενοχλουν ακριβως...Αλλα οταν σκευφτομαι οτι αρχικα το να βριζει κανεις δεν ηταν κατι το δεδομενο ή τουλαχιστον παλια (δεν μιλας για πριν εναν μεσαιωνα) ήταν κατι πολυ βαρυ και δεν το χρησιμοποιουσαν και τοσο.Γενικα με νοιαζει πιο πολυ η εννοια της βρισιας παρα η βρισια.Πχ. οταν νευριαζω μπορω να αποκαλεσω καποιον βλακα ή χαζο αλλα για μενα αυτο δεν ειναι βρισια...Τωρα καποιες αλλες λεξεις πχ οπως ο τιτλος του τραγουδιου που αναφερε το αρνακι προηγουμενως μου φαινεται πολυ βαρυ (οχι πως δεν υπαρχουν χειροτερες) και αν ηταν να πω ποτε τετοιες λεξεις θα ηταν αν ειμουν παρα παρα πολυ υπερβολικα νευριασμενη.Αλλα τωρα ας μην παμε εκτος θεματος...:)


Κοιτα ουτε εμενα μου αρεσει να βριζω, αλλα δεν απορριπτω τραγουδια επειδη περιεχουν βρισιες. Ενα τραγουδι ειναι στιχοι και μουσικη, θα απερριπτες ενα τραγουδι μονο για το στιχο ακομα κ αν σου αρεσε η μουσικη; Εξαλλου οι λεξεις χρησιμοποιουνται για να εκφρασουν κατι, αν εσυ κολλας μονο στη λεξη επειδη δε σου αρεσει εσενα να βριζεις τοτε θα χασεις το νοημα το οποιο μπορει να ειναι και πολυ σημαντικο. Οπως προσπαθησαν να σου δειξουν και οι αλλοι πιο πανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Κοιτα ουτε εμενα μου αρεσει να βριζω, αλλα δεν απορριπτω τραγουδια επειδη περιεχουν βρισιες. Ενα τραγουδι ειναι στιχοι και μουσικη, θα απερριπτες ενα τραγουδι μονο για το στιχο ακομα κ αν σου αρεσε η μουσικη; Εξαλλου οι λεξεις χρησιμοποιουνται για να εκφρασουν κατι, αν εσυ κολλας μονο στη λεξη επειδη δε σου αρεσει εσενα να βριζεις τοτε θα χασεις το νοημα το οποιο μπορει να ειναι και πολυ σημαντικο. Οπως προσπαθησαν να σου δειξουν και οι αλλοι πιο πανω.
Πρωτον δεν απορριπτω τραγουδια απλως δεν θελω να τα ακουω αν δεν θελω.Μερικοι λενε οτι τα λογια σε ενα τραγουδι ειναι αυτο που πρεπει να κοιταμε και οχι απαραιτητα η μελωδια (εγω παντος σε αυτο το θεμα ειμαι 50/50).Ακουω ολες τα ειδη μελωδιες δηλ.αν μια φιλη μου πει να ακουσω ενα τραγουδι π.χ κλασικο δεν θα πω οτι δεν μ'αρεσουν τα κλασικα ή ειναι βαρετα γι'αυτο δεν τα ακουω.Ακουω ολες τις μελωδιες αλλα αν οι στιχοι ειναι χαλια τοτε ή βρισκω το τραγουδι σε καραοκε (δεν το'χω κανει ακομα) ή δεν το ξανα ακουω.Ξερω οτι οι λεξεις χρησιμοποιουντα για να εκφρασουν κατι.Οταν ομως ενα τραγουδι ειναι γεματο με υβριζουσες λεξεις τι αλλο να εκφρασει ο τραγουδιστης αφου δινει πιο πολυ εμφαση στο να βριζει παρα να τραγουδαει.Στο κατω κατω οταν διαβασεις τα λογια του τραγουδιου αυτο που θα σου μεινει αρχικα ειναι το κομματι με τις βρισιες.Και μετα αναρωτιομαστε γιατι τα παιδια βριζουν ή συμπεριφερονται ασχημα απο μικρη ηλικια.Εγω πιστευω πως οι τραγουδιστες ως ''προτυπα'' πρεπει να δινουν το καλο παραδειγμα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να εκφραστουν αλλα αν ειναι να λενε τετοιες λεξεις γιατι να μην μπορουν να πουν αλλες.Δεν θελω να ειμαι εκτος θεματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δεν σου λεω κατι γεματο με βρισιες, αλλα να οπως το Fuck You των Archive, σκεψου οτι τετοια τραγουδια εχουν γραφτει ακριβως για να εκφρασουν ενα ακραιο συναισθημα στο οποιο κ εσυ ειπες οτι θα μπορουσες να βρισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
δεν σου λεω κατι γεματο με βρισιες, αλλα να οπως το Fuck You των Archive, σκεψου οτι τετοια τραγουδια εχουν γραφτει ακριβως για να εκφρασουν ενα ακραιο συναισθημα στο οποιο κ εσυ ειπες οτι θα μπορουσες να βρισεις.

Αν ηταν να βρισω παντως (που ειναι πολυ πολυ σπανιο) δεν θα το εκανα σ'ενα τραγουδι...Αν εχω ενα προσωπικο προβλημα με καποιον το να το εκθετω στο κοινο θα εκανε την κατασταση χειροτερη.Αν θες να κου πεις τιποτα αλλο στειλε μου π.μ.Επειδη δεν θελω και παλι να ειμαι εκτος θεματος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
εγω παλι τραγουδαω σιχνα σε καραοκε.Και μια μερα ηρθε ενα φιλος μου να με ακουσει γιατι δεν πιστευε πως ειχα καλη φονει ακομα και αν του το λεγανε οι αλοι!!!Και με ακουσε να τραγουδαω τον προσκηνητι του ιωανιδη απο οτι μου ειπε γιατι δεν τον κιταζα ειχε μινει με ανιχτο το στομα με αποτελεσμα μετα να μου πει αν ηθελα να επερνα μερος στο συγροτιμα που ειχε σαν τραγουδιστις και εγω φισικα δεχτικα και τωρα αρχιζουμε και βγαζουμε δικαμας τραγουδια με μελοδια και στιχους δικους μας !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
συστηματικα και (ψιλο)οργανωμενα απο 10, 11 χρονων..

και τωρα εχω φτασει να εχω μια πολυ καλη φωνη
προσπαθω να μαθω και κιθαρα για νατα συνδυασω.. αλλα το παθος μου απο μικρη ειναι το τραγουδι..δηλαδη και μπαντα να αποκτησω η τραγουδιστρια θελω να ειμαι και δεν πα να παιζω τη καλυτερη κιθαρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_marillia1

Νεοφερμένος

Η Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
παίζω κιθάρα αρκετά χρόνια και τα τελευταία 3 το έχω συνδιάσει με το τραγούδι.μαζευόμαστε και με φίλους και φτιάχνουμε μια ομάδα και τραγουδάμε και παίζουμε μαζί,έχουμε ένα διαμέρισμα των γονιών μιας φίλης που το έχουμε γεμίσει με όργανα,μικρόφωνα ,ενισχυτές κ.α. και μαζευόμαστε και παίζουμε.είμαστε αφασία...ευτυχώς με τους γείτονες δεν έχουμε πρόβλημα!!!βέβαια με το τραγούδι είχα κόλλημα από παλιά...για αυτό ξεκίνησα και κιθάρα και μετά ήρθαν και η χορωδία και η φωνητική.χορωδία κάνω ακόμη αλλά πλέον μόνο στο σχολείο .φωνητική σταμάτησα λόγω του φορτωμένου προγράμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgegabgab

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
κιθάρα παίζω τα τελευταία 5 χρόνια έτσι όταν δεν παίζω κομμάτια κλασσικά (στην κλασσική) αλλά κομμάτια, δικά μου ή άλλων στην ηλεκτροακουστική μου βγαίνει η φωνή αυθόρμητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top