Αρχαιοελληνικός πολιτισμός- Πώς νιώθετε;

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Μμμ... με τον όρο άλλες χώρες ασφαλώς δεν αναφέρομαι σε υποανάπτυκτες χώρες με παρωχημένα ήθη και έθιμα (π.χ. Πακιστάν). Αναφέρομαι κυρίως στις δυτικοευρωπαϊκές χώρες.

Και είναι bullying και όχι bulling. Ναι, δεν υπάρχει αντίστοιχος όρος στα Ελληνικά, αλλά το αυστηρό σωφρονιστικό σύστημα στα σχολεία καταργήθηκε στην Ελλάδα το αργότερο πριν από 30 χρόνια, δηλαδή όταν ο πατέρας μου πήγαινε σχολείο. Και σε ένα σχολείο όπου ο καθηγητής είχε τη βέργα και... μοίραζε χαρακιές, θα το σκεφτεί ο νταής παραπάνω να τα βάλει με ένα μικρό παιδάκι. Ενώ στην Αμερική και στη Δυτική Ευρώπη, πριν από τριάντα χρόνια, το εκπαιδευτικό σύστημα δε χαρακτηριζόταν από τόση αυστηρότητα. Επομένως, υπήρχε μεγαλύτερο θεσμικό περιθώριο να αναπτυχθεί το φαινόμενο.

Και φυσικά δεν είναι μόνο η Αγγλία και τα αγγλικά. Αυτό που παρατηρώ εδώ στην Ελλάδα και με το οποίο συμφωνεί και η Ολλανδή μητέρα μου, η οποία βλέπει τα πράγματα πιο αντικειμενικά μιας και πήγε σχολείο στην Ολλανδία και βλέπει εμένα και την αδερφή μου να πηγαίνουμε στο σχολείο εδώ, είναι ότι οι άνθρωποι δεν έχουν μάθει να σέβονται τη διαφορετικότητα του άλλου. Δε μιλάω για bullying. Μιλάω για μια κοινωνική κατάσταση, ειδικά ανάμεσα σε παιδιά, τα οποία είναι πάντα πιο αυθόρμητα, η οποία ωθεί το προβατοσύνολο να χλευάζει όσους βγουν από το κοπάδι. Μια κοινωνική κατάσταση που εισβάλλει βίαια στο χαρακτήρα του ατόμου και δε του επιτρέπει να αναπτυχθεί αρτίως.

Όσον αφορά την κακοποίηση των ζώων, το λέω και το τονίζω, ότι η Ελλάδα έχει μείνει πολύ πίσω. Ναι, η Όπρα έβγαλε το κυνοτροφείο στον αέρα επειδή ακριβώς προκάλεσε αίσθηση η κακοποίηση ζώων. Δε λέω, κι εδώ προκαλεί, αλλά δεν έχω δει πουθενά αλλού να κυνηγάνε στο δρόμο γάτες για την πλάκα τους... Επίσης, είμαστε από τις λίγες, ίσως η μοναδική ευρωπαϊκή χώρα, που αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα με τα αδέσποτα... Πάρε ένα κουτάβι για το μικρό σου κοριτσάκι, γιατί τσιρίζει ότι θέλει σκυλάκι για τα γενέθλιά της... Ναι, γαβγίζει και κλαψουρίζει, αλλά έστω... παιδί σου είναι... ---2 χρόνια μετά----> τώρα που μεγάλωσε το σκυλάκι, δε της αρέσει πια, και λες κι εσύ "Δε το παρατώ στο δρόμο;".
Εκτός αυτού, μια φορά, η γάτα ενός συμμαθητή μου γέννησε, και η μητέρα του (καθηγήτρια, καλή είναι, αλλά όσον αφορά την πολιτική της για τα ζώα...) του είπε να πετάξει τα γατάκια στα σκουπίδια... Ζωντανά! Δηλαδή Ε-Λ-Ε-Ο-Σ. Εγώ όσες φορές έχω πάει στην Ολλανδία δεν έχω συνατήσει ποτέ μα ποτέ, ούτε έχω ακούσει, για κάποιο παρόμοιο περιστατικό.

bullying.. σωστά. κάτι μου φαινότανε λάθος...

όταν λες "δεν έχω δει πουθενά αλλού" τι εννοείς; σε πόσες και ποιες χώρες έχεις βρεθεί και για πόσο χρονικό διάστημα; [edit: νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι η δική σου μαρτυρία δεν είναι αξιόπιστη. πρέπει να παρουσιάσεις έρευνες που να δείχνουν αυτά που λες.] έγω πάντως ένα έχω να πω: Π-Α-Π-Α-Ρ-Ι-Ε-Σ. αν σου αρέσει τόσο η Ολλανδία να πας να μείνεις εκεί και να μας αφήσεις εμάς τους απολίτιστους ήσυχους..

στην Ελλάδα τουλάχιστον κόμμα παιδεραστών δεν υπάρχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
bullying.. σωστά. κάτι μου φαινότανε λάθος...

όταν λες "δεν έχω δει πουθενά αλλού" τι εννοείς; σε πόσες και ποιες χώρες έχεις βρεθεί και για πόσο χρονικό διάστημα; έγω ένα έχω να πω: Π-Α-Π-Α-Ρ-Ι-Ε-Σ. αν σου αρέσει τόσο η Ολλανδία να πας να μείνεις εκεί και να μας αφήσεις εμάς τους απολίτιστους ήσυχους..

στην Ελλάδα τουλάχιστον κόμμα παιδεραστών δεν υπάρχει
+1:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
bullying.. σωστά. κάτι μου φαινότανε λάθος...

όταν λες "δεν έχω δει πουθενά αλλού" τι εννοείς; σε πόσες και ποιες χώρες έχεις βρεθεί και για πόσο χρονικό διάστημα; [edit: νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι η δική σου μαρτυρία δεν είναι αξιόπιστη. πρέπει να παρουσιάσεις έρευνες που να δείχνουν αυτά που λες.] έγω πάντως ένα έχω να πω: Π-Α-Π-Α-Ρ-Ι-Ε-Σ. αν σου αρέσει τόσο η Ολλανδία να πας να μείνεις εκεί και να μας αφήσεις εμάς τους απολίτιστους ήσυχους..

στην Ελλάδα τουλάχιστον κόμμα παιδεραστών δεν υπάρχει..

Βέβαια δεν υπάρχει. Το ότι υπάρχει κόμμα παιδεραστών δε σημαίνει ότι έχει βγει στη Βουλή... Όπως και το γεγονός ότι υπάρχουν εδώ Ζωνιανά δε σημαίνει ότι είναι κάτι που εγκρίνεται από τους υπόλοιπους... Απλώς το ανώτατο δικαστήριο έκρινε πως η βίαιη διάλυση ενός τέτοιου κόμματος θα αποτελούσε καταστρατήγηση του δικαιώματος όλων των κοινωνικών ομάδων να δρουν οργανωμένα και συνδικαλιστικά. Υπάρχει η λογική "άσε τους άλλους να κάνουν ό,τι κάνουν, αρκεί να μη σε ενοχλούν... Εσύ τον εαυτό σου πρέπει να κοιτάς, να θες να είσαι σωστός..."

Εγώ την προσωπική μου γνώμη λέω, τώρα ο καθένας βλέπει και κρίνει. Όσο αξιόπιστη είναι η δική μου γνώμη και μαρτυρία είναι και του καθενός εδώ μέσα. Και ειδικά όσον αφορά τη γνώμη που έχουν εδώ πέρα για την Ολλανδία, έχω να πω πως επηρεάζεται από τα ΜΜΕ και πως είναι ακόμα πιο υποκειμενική.

Εννοώ ότι δεν έχω δει πουθενά αλλού τόση αναισθησία και περιφρόνηση για τα ζώα. Ότι έχω βρεθεί σε Ελλάδα και Ολλανδία δε σημαίνει, φυσικά, ότι έχω μια απολύτως σφαιρική γνώμη, αλλά και απ' ό,τι έχω μιλήσει με και ακούσει από άλλους ανθρώπους από Αγγλία, Γερμανία, Σκανδιναβία, ούτε και αυτοί έχουν συναντήσει τέτοια αναισθησία προς τα ζώα.

Νομίζω πως έκανα ξεκάθαρο πως δε τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι, αυτό των απολίτιστων. Απλά εύχομαι να με άφηναν εμένα οι απολίτιστοι ήσυχο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Η παπαγαλία είναι καθαρά επιλογή του μαθητή θα έλεγα... Αν ο μαθητής ενδιαφέρεται απλά να βγάλει τον τάδε βαθμό σε μια τάξη οπου η βαθμολογία δεν έχει καμία σημασία δικό του το φταίξιμο.

Και ο ρόλος του του δασκάλου είναι να αποτρέπει το μαθητή από τις κακές επιλογές και να τον καθοδηγει στις σωστές. Άρα έχει και ο καθηγητής ευθύνες.

Εγώ αυτό που βλέπω πάντως, είναι να προωθείται η παπαγαλλία όλο και περισσότερο.

Λίγο χαζό το βρίσκω, αν τους συμπεριφέρονταν πιο ανθρώπινα (όσο ανθρώπινα μπορεί κανείς δεσπότης να συμπεριφερθεί σε δούλο τελοσπάντων), εξασφαλίζοντας την επιβίωσή τους, δε θα χρειαζόταν να μεταφέρουν άλλους δούλους και θα γλίτωναν χρόνο, κόπο και χρήματα.

Πολύ που χέστηκαν για την ανθρώπινη ζωή. Τους είχαν άφθονους τους δούλους.

Το κακό είναι, όμως, ότι ακόμα και τώρα δεν τους λείπουν οι δούλοι....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
ότι υπάρχει κόμμα παιδεραστών δε σημαίνει ότι έχει βγει στη Βουλή... Όπως και το γεγονός ότι υπάρχουν εδώ Ζωνιανά δε σημαίνει ότι είναι κάτι που εγκρίνεται από τους υπόλοιπους... Απλώς το ανώτατο δικαστήριο έκρινε πως η βίαιη διάλυση ενός τέτοιου κόμματος θα αποτελούσε καταστρατήγηση του δικαιώματος όλων των κοινωνικών ομάδων να δρουν οργανωμένα και συνδικαλιστικά. Υπάρχει η λογική "άσε τους άλλους να κάνουν ό,τι κάνουν, αρκεί να μη σε ενοχλούν... Εσύ τον εαυτό σου πρέπει να κοιτάς, να θες να είσαι σωστός..."

Εγώ την προσωπική μου γνώμη λέω, τώρα ο καθένας βλέπει και κρίνει. Όσο αξιόπιστη είναι η δική μου γνώμη και μαρτυρία είναι και του καθενός εδώ μέσα. Και ειδικά όσον αφορά τη γνώμη που έχουν εδώ πέρα για την Ολλανδία, έχω να πω πως επηρεάζεται από τα ΜΜΕ και πως είναι ακόμα πιο υποκειμενική.

Εννοώ ότι δεν έχω δει πουθενά αλλού τόση αναισθησία και περιφρόνηση για τα ζώα. Ότι έχω βρεθεί σε Ελλάδα και Ολλανδία δε σημαίνει, φυσικά, ότι έχω μια απολύτως σφαιρική γνώμη, αλλά και απ' ό,τι έχω μιλήσει με και ακούσει από άλλους ανθρώπους από Αγγλία, Γερμανία, Σκανδιναβία, ούτε και αυτοί έχουν συναντήσει τέτοια αναισθησία προς τα ζώα.

Νομίζω πως έκανα ξεκάθαρο πως δε τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι, αυτό των απολίτιστων. Απλά εύχομαι να με άφηναν εμένα οι απολίτιστοι ήσυχο...
Ε ρε μανια με τα ζωα. Η ευαισθησια προς τα ζωα επαφιεται προς το ατομο, λεμε ο Νικος ειναι εξυπνος οχι οι Ολλανδοι ειναι εξυπνοι οι Γαλλοι βρωμιαρηδες οι Ιταλοι ηλιθιοι κλπ.Μια α ψ ευαισθησια προς ενα θεμα δεν ειναι και απολυτο μετρο πολιτισμου για ενα λαο μην το χεσουμε τελειως, αλλωστε στην Ολλανδια βρισκεται το κυκλωμα παιδοφιλιας , τα ναρκωτικα πωλουνται ελευθερα, με στο παρελθον , ξεφωνημενη προεδρο , ολα αυτα δεν τιμουν ιδιαιτερως την Ολλανδια παρολη την ευαισθησια των Ολλανδων προ τα ζωα. Α και ποιοι απολιτιστοι δεν σε αφηνουν ησυχο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ε ρε μανια με τα ζωα. Η ευαισθησια προς τα ζωα επαφιεται προς το ατομο, λεμε ο Νικος ειναι εξυπνος οχι οι Ολλανδοι ειναι εξυπνοι οι Γαλλοι βρωμιαρηδες οι Ιταλοι ηλιθιοι κλπ.Μια α ψ ευαισθησια προς ενα θεμα δεν ειναι και απολυτο μετρο πολιτισμου για ενα λαο μην το χεσουμε τελειως, αλλωστε στην Ολλανδια βρισκεται το κυκλωμα παιδοφιλιας , τα ναρκωτικα πωλουνται ελευθερα, με στο παρελθον , ξεφωνημενη προεδρο , ολα αυτα δεν τιμουν ιδιαιτερως την Ολλανδια παρολη την ευαισθησια των Ολλανδων προ τα ζωα. Α και ποιοι απολιτιστοι δεν σε αφηνουν ησυχο?

Γιατί βρίσκεις τα παραπάνω αρνητικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofo

Νεοφερμένος

Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
τον θαυμάζω για αρκετούς λόγους. Πρώτον:δεν μόλυναν το περιβάλλον, δεύτερον: είχαν ότι πιο κοντινό γίνεται να έχει κανείς στη δημοκρατία, μια και μόλις είχε δημιουργηθεί (σε ορισμένες πόλεις και σε μια αρκετά σύχρονη περίοδο του αρχαιοελληνικού κόσμου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Γιατί βρίσκεις τα παραπάνω αρνητικά
Αλλο ομοφυλοφιλος αξιοπρεπης προεδρος και αλλο ξεφωνημενη, αν παραθεσω μερικες δηλωσεις του θα παθεις.Καλα οτι τα ναρκωτικα πωλουνται ελευθερα δεν χρειαζεται περετερω εξηγηση γιατι ειναι αρνητικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
τον θαυμάζω για αρκετούς λόγους. Πρώτον:δεν μόλυναν το περιβάλλον, δεύτερον: είχαν ότι πιο κοντινό γίνεται να έχει κανείς στη δημοκρατία, μια και μόλις είχε δημιουργηθεί (σε ορισμένες πόλεις και σε μια αρκετά σύχρονη περίοδο του αρχαιοελληνικού κόσμου)

Βασικά δεν ήταν και τόσο δημοκρατικοί:P, αλλά και μόνο η επινόηση της ιδέας της δημοκρατίας είναι πολύ σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Βέβαια δεν υπάρχει. Το ότι υπάρχει κόμμα παιδεραστών δε σημαίνει ότι έχει βγει στη Βουλή... Όπως και το γεγονός ότι υπάρχουν εδώ Ζωνιανά δε σημαίνει ότι είναι κάτι που εγκρίνεται από τους υπόλοιπους... Απλώς το ανώτατο δικαστήριο έκρινε πως η βίαιη διάλυση ενός τέτοιου κόμματος θα αποτελούσε καταστρατήγηση του δικαιώματος όλων των κοινωνικών ομάδων να δρουν οργανωμένα και συνδικαλιστικά. Υπάρχει η λογική "άσε τους άλλους να κάνουν ό,τι κάνουν, αρκεί να μη σε ενοχλούν... Εσύ τον εαυτό σου πρέπει να κοιτάς, να θες να είσαι σωστός..."

Εγώ την προσωπική μου γνώμη λέω, τώρα ο καθένας βλέπει και κρίνει. Όσο αξιόπιστη είναι η δική μου γνώμη και μαρτυρία είναι και του καθενός εδώ μέσα. Και ειδικά όσον αφορά τη γνώμη που έχουν εδώ πέρα για την Ολλανδία, έχω να πω πως επηρεάζεται από τα ΜΜΕ και πως είναι ακόμα πιο υποκειμενική.

Εννοώ ότι δεν έχω δει πουθενά αλλού τόση αναισθησία και περιφρόνηση για τα ζώα. Ότι έχω βρεθεί σε Ελλάδα και Ολλανδία δε σημαίνει, φυσικά, ότι έχω μια απολύτως σφαιρική γνώμη, αλλά και απ' ό,τι έχω μιλήσει με και ακούσει από άλλους ανθρώπους από Αγγλία, Γερμανία, Σκανδιναβία, ούτε και αυτοί έχουν συναντήσει τέτοια αναισθησία προς τα ζώα.

Νομίζω πως έκανα ξεκάθαρο πως δε τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι, αυτό των απολίτιστων. Απλά εύχομαι να με άφηναν εμένα οι απολίτιστοι ήσυχο...

κι εγώ έυχομαι να με αφήσουν ήσυχο οι παιδόφιλοι Ολλανδοί και οι λοιποί δυτικοευρωπαίοι βάρβαροι.. προσωπικά τρέφω πολύ μεγαλύτερο σεβασμό για τους απολίτιστους Πακιστανούς..

μόνο και μόνο το ότι υπάρχει ένα τέτοιο κόμμα είναι έγκλημα. άλλο η ελευθερία κι άλλο η ελευθεριότητα.

μόνος σου λες ότι έχεις βρεθεί και έχεις ζήσει ίσως για κάποιο χρονικό διάστημα μόνο σε δύο χώρες.. άρα δεν μπορείς να λες "αυτό το πράγμα συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα", εκτός κι αν έχεις να παραθέσεις συγκεκριμένες έρευνες που να το αποδεικνύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε ρε μανια με τα ζωα. Η ευαισθησια προς τα ζωα επαφιεται προς το ατομο, λεμε ο Νικος ειναι εξυπνος οχι οι Ολλανδοι ειναι εξυπνοι οι Γαλλοι βρωμιαρηδες οι Ιταλοι ηλιθιοι κλπ.Μια α ψ ευαισθησια προς ενα θεμα δεν ειναι και απολυτο μετρο πολιτισμου για ενα λαο μην το χεσουμε τελειως, αλλωστε στην Ολλανδια βρισκεται το κυκλωμα παιδοφιλιας , τα ναρκωτικα πωλουνται ελευθερα, με στο παρελθον , ξεφωνημενη προεδρο , ολα αυτα δεν τιμουν ιδιαιτερως την Ολλανδια παρολη την ευαισθησια των Ολλανδων προ τα ζωα. Α και ποιοι απολιτιστοι δεν σε αφηνουν ησυχο?

Κυκλώματα παιδοφιλίας βρίσκονται και στην Ελλάδα και το ξέρεις.
Τα ναρκωτικά δεν πωλούνται ελεύθερα, δεν ξέρω τί πλύση σου έχουν κάνει τα ΜΜΕ και οι φήμες, αλλά το μόνο που γίνεται είναι τα ελαφριά ναρκωτικά να πωλούνται σε συγκεκριμένα cafes και σε μία μόνο δόση, όχι παραπάνω, για ιδιωτική χρήση. Οποιαδήποτε άλλη εμπορία/αγοραπωλησία/κατοχή ναρκωτικών είναι παράνομη.
Ποιοι απολίτιστοι δε με αφήνουν ήσυχο; Οι περισσότεροι συμμαθητές μου.
Το μεγαλύτερο μέτρο πολιτισμού για έναν λαό είναι ο σεβασμός. Ο σεβασμός αυτός είναι συνδυασμός της συμπεριφοράς των μελών του μεταξύ τους και προς άλλους λαούς, και της συμπεριφοράς του προς την υπόλοιπη έμβια και άβια ύλη/περιβάλλον.
Με "ξεφωνημένη" πρόεδρο ούτε κι εγώ συμφωνώ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έκανε καλά τη δουλειά του.

Αλλο ομοφυλοφιλος αξιοπρεπης προεδρος και αλλο ξεφωνημενη, αν παραθεσω μερικες δηλωσεις του θα παθεις.Καλα οτι τα ναρκωτικα πωλουνται ελευθερα δεν χρειαζεται περετερω εξηγηση γιατι ειναι αρνητικο

Να ξαναπώ ότι δεν πωλούνται ελεύθερα,

κι εγώ έυχομαι να με αφήσουν ήσυχο οι παιδόφιλοι Ολλανδοί και οι λοιποί δυτικοευρωπαίοι βάρβαροι.. προσωπικά τρέφω πολύ μεγαλύτερο σεβασμό για τους απολίτιστους Πακιστανούς..

μόνο και μόνο το ότι υπάρχει ένα τέτοιο κόμμα είναι έγκλημα. άλλο η ελευθερία κι άλλο η ελευθεριότητα.

μόνος σου λες ότι έχεις βρεθεί και έχεις ζήσει ίσως για κάποιο χρονικό διάστημα μόνο σε δύο χώρες.. άρα δεν μπορείς να λες "αυτό το πράγμα συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα", εκτός κι αν έχεις να παραθέσεις συγκεκριμένες έρευνες που να το αποδεικνύουν.

Το γεγονός ότι θεωρείς παιδόφιλο έναν ολόκληρο λαό μόνο και μόνο επειδή υπάρχει ένα μικρό ποσοστό του που έχει ιδρύσει κόμμα παιδοφιλίας δείχνει το ποιόν της σκέψης και της νοοτροπίας σου.
Ας σέβεσαι λοιπόν ένα λαό που αντιμετωπίζει τις γυναίκες ως κατώτερα όντα.
Ε, αν σε ενδιαφέρει τόσο να πας να ψάξεις για έρευνες. Εγώ έκανα μια αναζήτηση στο Google αλλά δε βρήκα τίποτα. Πάντως εμένα οι πολλές συζητήσεις με πολίτες άλλων χωρών και η εμειρίες μου στην Ολλανδία μου φτάνουν για να βγάλω ένα συμπέρασμα.
Αντίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Αντίο. Βασικά γιατί δεν πας να μείνεις στην Ολλανδία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
λοιπον δεν εχω την αντοχη να διαβασω ολα τα post παντως σιγουρα δεν αξιζει μονο ο αρχαιοελληνικος πολιτισμος που δεν εχει καμια σχεση μαζι του ο νεοελληνικος(εεεεεληνας! νεοεεελληνας!) και μερικοι απο αυτους ηταν: αραβες μεσοποταμιοι, πολιτισμοι, κινεζοι ,και γενικα γερμανικα φιλα ,Μαγιας Μινωιτες αυτοι να δεις πολιτισμο οχι αηδίες!!! ξεχασα τους ινδους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κυκλώματα παιδοφιλίας βρίσκονται και στην Ελλάδα και το ξέρεις.
Τα ναρκωτικά δεν πωλούνται ελεύθερα, δεν ξέρω τί πλύση σου έχουν κάνει τα ΜΜΕ και οι φήμες, αλλά το μόνο που γίνεται είναι τα ελαφριά ναρκωτικά να πωλούνται σε συγκεκριμένα cafes και σε μία μόνο δόση, όχι παραπάνω, για ιδιωτική χρήση. Οποιαδήποτε άλλη εμπορία/αγοραπωλησία/κατοχή ναρκωτικών είναι παράνομη.
Ποιοι απολίτιστοι δε με αφήνουν ήσυχο; Οι περισσότεροι συμμαθητές μου.
Το μεγαλύτερο μέτρο πολιτισμού για έναν λαό είναι ο σεβασμός. Ο σεβασμός αυτός είναι συνδυασμός της συμπεριφοράς των μελών του μεταξύ τους και προς άλλους λαούς, και της συμπεριφοράς του προς την υπόλοιπη έμβια και άβια ύλη/περιβάλλον.
Με "ξεφωνημένη" πρόεδρο ούτε κι εγώ συμφωνώ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έκανε καλά τη δουλειά του.



Να ξαναπώ ότι δεν πωλούνται ελεύθερα,



Το γεγονός ότι θεωρείς παιδόφιλο έναν ολόκληρο λαό μόνο και μόνο επειδή υπάρχει ένα μικρό ποσοστό του που έχει ιδρύσει κόμμα παιδοφιλίας δείχνει το ποιόν της σκέψης και της νοοτροπίας σου.
Ας σέβεσαι λοιπόν ένα λαό που αντιμετωπίζει τις γυναίκες ως κατώτερα όντα.
Ε, αν σε ενδιαφέρει τόσο να πας να ψάξεις για έρευνες. Εγώ έκανα μια αναζήτηση στο Google αλλά δε βρήκα τίποτα. Πάντως εμένα οι πολλές συζητήσεις με πολίτες άλλων χωρών και η εμειρίες μου στην Ολλανδία μου φτάνουν για να βγάλω ένα συμπέρασμα.
Αντίο.

Με συγχωρείς πολύ φίλε μου, αλλά, άσχετα αν δεν το έχεις διατυπώσει ευθέως, εσύ έχεις μια αρνητική προκατάληψη απέναντι σε έναν ολόκληρο λαό επειδή έτυχε στο χωριό σου να υπάρχουν μερικοί βλαχομαλάκες και να σου φέρονται άσχημα (προσωπικά πιστεύω ότι σε μια τεταμμένη σχέση φταίνε κι οι δύο, αλλά τέλος πάντων...). Δηλαδή μου λες ότι εσύ δεν έκανες το ίδιο; Δεν ξέρω αν είμαι λαθος, αλλά σε ενημερώνω ότι ως φανατικός αναγνώστης σου, αυτό μου βγάζεις. Έχεις θεωρήσει, καλώς ή κακώς, ότι το ακριτικό χωριό σου αποτελεί αναπαράσταση ολόκληρης της ελληνικής κοινωνίας (12 εκατομμύρια) και του ελληνικού έθνους-πολιτισμού (18 εκατομμύρια) κι έχεις βγάλει ολόκληρα συμπεράσματα για το πως οι Έλληνες φέρονται στους ανθρώπους, στα ζώα και λοιπά επαγωγικά συμπεράσματα του στυλ "Οι Γάλλοι είναι αγενείς. Στο περσινό ταξίδι μου στη Γαλλία ενας τελωνειακός υπάλληλος μου φέρθηκε αγενέστατα."(Εκθεση-Εκφραση Γ' Λυκείου άσκηση σελίς 19). Δεν λέω φυσικά ότι αυτο που είπε ο tolisman είναι σωστό, μιας και, όσο κι αν απεχθάνομαι τους ασύδοτους που επιτρέπουν σε ένα μάτσο ανώμαλους να ιδρύουν κόμμα, δεν χαρακτηρίζεται όλη η Ολλανδία από αυτό. Αλλά σκέψου λίγο ότι έκανες και κάνεις το ίδιο. Το επιβεβαιώνεις και τώρα, αφού κατηγορείς ένα λαό 180 εκατομμυρίων ως μισογύνη, επειδή η χώρα του ονομάζεται "Ισλαμική Δημοκρατία". Κάνε σε παρακαλώ τον κόπο να διαβάσεις για το τεράστιο προοδευτικό κίνημα της Μπεναζίρ Μπούτο, γιατί μάλλον αγνοείς μερικά πράγματα. Ηρέμησε, δεν σέβονται μόνο οι Ευρωπαίοι τα ανθρώπινα δικαιώματα και μην ευρωπαίζεις τόσο πολύ. Κάθε υπερβολή κακό κάνει.
Αναγνωρίζω ότι έχεις μια προσωπική ιστορία με μερικούς άξεστους χωριάτες (κι εσύ από χωριό δεν είσαι;:P), αλλά επειδή σε θεωρώ αρκετά σκεπτόμενο άτομο, μην αφήνεις το βίωμά σου αυτό να γίνει ανθελληνική προκατάληψη.

Φιλικά πάντα και μην παρεξηγηθείς. Αυτά που έχω να πω, τα λέω στα ίσα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Με συγχωρείς πολύ φίλε μου, αλλά, άσχετα αν δεν το έχεις διατυπώσει ευθέως, εσύ έχεις μια αρνητική προκατάληψη απέναντι σε έναν ολόκληρο λαό επειδή έτυχε στο χωριό σου να υπάρχουν μερικοί βλαχομαλάκες και να σου φέρονται άσχημα (προσωπικά πιστεύω ότι σε μια τεταμμένη σχέση φταίνε κι οι δύο, αλλά τέλος πάντων...). Δηλαδή μου λες ότι εσύ δεν έκανες το ίδιο; Δεν ξέρω αν είμαι λαθος, αλλά σε ενημερώνω ότι ως φανατικός αναγνώστης σου, αυτό μου βγάζεις. Έχεις θεωρήσει, καλώς ή κακώς, ότι το ακριτικό χωριό σου αποτελεί αναπαράσταση ολόκληρης της ελληνικής κοινωνίας (12 εκατομμύρια) και του ελληνικού λαού (18 εκατομμύρια) κι έχεις βγάλει ολόκληρα συμπεράσματα για το πως οι Έλληνες φέρονται στους ανθρώπους, στα ζώα και λοιπά επαγωγικά συμπεράσματα του στυλ "Οι Γάλλοι είναι αγενείς. Στο περσινό ταξίδι μου στη Γαλλία ενας τελωνειακός υπάλληλος μου φέρθηκε αγενέστατα."(Εκθεση-Εκφραση Γ' Λυκείου άσκηση σελίς 19). Δεν λέω φυσικά ότι αυτο που είπε ο tolisman είναι σωστό, μιας και, όσο κι αν απεχθάνομαι τους ασύδοτους που επιτρέπουν σε ένα μάτσο ανώμαλους να ιδρύουν κόμμα, δεν χαρακτηρίζεται όλη η Ολλανδία από αυτό. Αλλά σκέψου λίγο ότι έκανες και κάνεις το ίδιο. Αναγνωρίζω ότι έχεις μια προσωπική ιστορία με μερικούς άξεστους χωριάτες (κι εσύ από χωριό δεν είσαι;:P), αλλά επειδή σε θεωρώ αρκετά σκεπτόμενο άτομο, μην αφήνεις το βίωμά σου αυτό να γίνει ανθελληνική προκατάληψη.

Φιλικά πάντα.

:)
Έχω ξεκαθαρίσει πως δε τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι. Από τους Έλληνες που ξέρω, υπάρχουν πολλοί καλοί. Κυρίως από τη Μακεδονία - νομίζω πως αληθεύει το ότι η Θεσσαλονίκη βγάζει τα καλύτερα παιδιά. Από κει και πέρα, κάνοντας συζητήσεις και με Έλληνες και με ξένους, βγάζω γενικευμένα συμπεράσματα.

Δε ζω σε ακριτικό χωριό (είπαμε, κωμόπολη 5000 κατοίκων 15 χλμ από το Ηράκλειο, σε ένα τέταρτο με το αυτοκίνητο έχεις φτάσει στη Βιομηχανική ζώνη/προάστια), εντάξει. Αλλά έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι κάτοικοί του είναι... βλαχομ@@@@κες, όπως είπες. Εξάλλου και οι ίδιοι λένε ότι είναι ρουφιάνοι:D.

Εν τέλει, ξέρω ότι πολλές φορές εκφράζομαι αρνητικά για την Ελλάδα ως σύνολο αλλά το κάνω γιατί την αγαπώ (όχι εντελώς όπως είναι τώρα, αλλά τον πυρήνα της, που προέρχεται από την αρχαιότητα) και γιατί θέλω να τη δω να βελτιώνεται, και γι' αυτό ασκώ μια κριτική. Γιατί τη χρειαζόμαστε αυτή την κριτική... Ίσως είναι η σύγκριση αρχαίου-νέου που με έκανε να αρχίσω να κάνω αυτή την αρνητική κριτική... Μια σύγκριση που κάνουμε όλοι μας, αλλά για την οποία οι περισσότεροι αρκούμαστε στο να λέμε "Ναι, η Ελλάδα ήταν το λίκνο του πολιτισμού" αγνοώντας τη σημερινή της κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με κάλυψες, αλλά και πάλι οι γενικεύσεις δεν είναι αποδεκτές. Δεν ισχύουν τα περί Μακεδονίας και Θεσσαλονίκης. Μπορεί να είναι απλά σύμπτωση. Ή μπορεί και να ισχύουν, αλλά δεν μπορεί κάποιος να το ισχυριστεί.
Στα μαθηματικά λέμε πως όταν ισχυριστείς κάτι, πρέπει να το αποδείξεις. Δεν αρκούν ούτε ενα τρισεκατομμύριο παραδείγματα. Αντίθετα, αν κάποιος θέλει να καταρρίψει έναν ισχυρισμό, φτάνει να βρει μια περίπτωση για την οποία δεν ισχύει. Ένα αντιπαράδειγμα. Γι'αυτο και το Πυθαγόρειο Θεώρημα λέγεται έτσι. Δεν το ανακάλυψε ο Πυθαγόρας. Ήδη στην Αίγυπτο το ήξεραν και είχαν δει οτι ίσχυε για το ένα εκατομμύριο τριγωνικά χωράφια τους στο Νείλο. Ήρθε όμως ο μόρτης ο πατριώτης μου ο Σαμιώτης και τους λέει "Αν υπάρχει έστω ένα ορθ. τρίγωνο όπου δεν ισχύει η μετρική σχέση αυτή, τότε λέτε μαλακίες". Κι έτσι απέδειξε ότι ισχύει πιθανότατα με τη μέθοδο της μαθηματικής επαγωγής. Με αυτό θέλω να πω ότι δεν μπορείς να ισχυριστείς τίποτα για μία ομάδα ανθρώπων αν δεν ξέρεις ότι αυτό ισχύει για ΚΑΘΕ μέλος της ομάδας αυτής. Συνεπώς μπορούμε μονο να μιλάμε για κοινωνικές εικασίες, όχι όμως και για συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Με κάλυψες, αλλά και πάλι οι γενικεύσεις δεν είναι αποδεκτές. Δεν ισχύουν τα περί Μακεδονίας και Θεσσαλονίκης. Μπορεί να είναι απλά σύμπτωση. Ή μπορεί και να ισχύουν, αλλά δεν μπορεί κάποιος να το ισχυριστεί.
Στα μαθηματικά λέμε πως όταν ισχυριστείς κάτι, πρέπει να το αποδείξεις. Δεν αρκούν ούτε ενα τρισεκατομμύριο παραδείγματα. Αντίθετα, αν κάποιος θέλει να καταρρίψει έναν ισχυρισμό, φτάνει να βρει μια περίπτωση για την οποία δεν ισχύει. Ένα αντιπαράδειγμα. Γι'αυτο και το Πυθαγόρειο Θεώρημα λέγεται έτσι. Δεν το ανακάλυψε ο Πυθαγόρας. Ήδη στην Αίγυπτο το ήξεραν και είχαν δει οτι ίσχυε για το ένα εκατομμύριο τριγωνικά χωράφια τους στο Νείλο. Ήρθε όμως ο μόρτης ο πατριώτης μου ο Σαμιώτης και τους λέει "Αν υπάρχει έστω ένα ορθ. τρίγωνο όπου δεν ισχύει η μετρική σχέση αυτή, τότε λέτε μαλακίες". Κι έτσι απέδειξε ότι ισχύει πιθανότατα με τη μέθοδο της μαθηματικής επαγωγής. Με αυτό θέλω να πω ότι δεν μπορείς να ισχυριστείς τίποτα για μία ομάδα ανθρώπων αν δεν ξέρεις ότι αυτό ισχύει για ΚΑΘΕ μέλος της ομάδας αυτής. Συνεπώς μπορούμε μονο να μιλάμε για κοινωνικές εικασίες, όχι όμως και για συμπεράσματα.

Αχ, το ξέρω... Αλλά είναι τόσο δύσκολο

Με αυτό θέλω να πω ότι δεν μπορείς να ισχυριστείς τίποτα για μία ομάδα ανθρώπων αν δεν ξέρεις ότι αυτό ισχύει για ΚΑΘΕ μέλος της ομάδας αυτής.

Κι αυτό αδύνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δύσκολο ή όχι, είναι η μόνη και απαραίτητη προυπόθεση για να μπορούμε να γενικεύουμε και οι γενικεύσεις μας να έχουν σωστή, λογική βαση. Διαφορετικά μπορούμε να πούμε ότι ο ισχυρισμός καταρρίπτεται όπως είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Κυκλώματα παιδοφιλίας βρίσκονται και στην Ελλάδα και το ξέρεις.
Τα ναρκωτικά δεν πωλούνται ελεύθερα, δεν ξέρω τί πλύση σου έχουν κάνει τα ΜΜΕ και οι φήμες, αλλά το μόνο που γίνεται είναι τα ελαφριά ναρκωτικά να πωλούνται σε συγκεκριμένα cafes και σε μία μόνο δόση, όχι παραπάνω, για ιδιωτική χρήση. Οποιαδήποτε άλλη εμπορία/αγοραπωλησία/κατοχή ναρκωτικών είναι παράνομη.
Ποιοι απολίτιστοι δε με αφήνουν ήσυχο; Οι περισσότεροι συμμαθητές μου.
Το μεγαλύτερο μέτρο πολιτισμού για έναν λαό είναι ο σεβασμός. Ο σεβασμός αυτός είναι συνδυασμός της συμπεριφοράς των μελών του μεταξύ τους και προς άλλους λαούς, και της συμπεριφοράς του προς την υπόλοιπη έμβια και άβια ύλη/περιβάλλον.
Με "ξεφωνημένη" πρόεδρο ούτε κι εγώ συμφωνώ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έκανε καλά τη δουλειά του
Δεν μου εχουν κανει καμμια πλυση τα ΜΜΕ , αλλη ορεξη τα ΜΜΕ δεν εχουν παρεπιπτοντως να ασχολουνται με την Ολλανδια, ολοι ξερουν οτι το δρομολογιο ειναι Ζωνιανα-Αμστερνταμ, ασε τωρα βρωμισε ο τοπος.Κυκλωματα παιδοφιλιας δεν ξερω αν υπαρχει στην Ελλαδα δεν ειναι εκει το θεμα αλλα στην Ολλανδια ειναι καρατσεκαρισμενο.Επισης δεν μπορει να βγαλεις ετοιμες γενικευσεις και συμπερασματα για ολοκληρους λαους απο 5-6 παιδια που μιλησες μεσω ιντερνετ ή απο λιγους καραβλαχους στην Ελλαδα που μπορει να χεις στο σχολειο σου.Τεσπα, το τοπικ ειναι για τον αρχαιοελληνικο πολιτισμο και οχι για την Ολλανδια και ειμαστε οφ-τοπικ,γι αυτο δεν ξαναγραφω αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Ασφαλώς περήφανος. Οι αρχαίοι Έλληνες κατόρθωσαν τα πάντα και εξύψωσαν την Ελλάδα σε τέτοιο επίπεδο ώστε να έχουμε κι εμείς κάποια διακριτή θέση ανά τον κόσμο και όχι σαν μία μικρή χώρα των Βαλκανίων.

Ασφαλώς υπήρχαν κι άλλοι πολιτισμοί. Και μερικοί εντυπωσιάζονται πιό πολύ από άλλους στην Ελλάδα. Ίσως γιατί έχουν συγκρίνει τη σημερινή πορεία της Ελλάδας με το τότε ή από περιέργεια ή η παιδεία μας δεν είναι τέτοια που να τους κάνει να ενδιαφερθούν για τον Αρχαιοελληνικό πολιτισμό.

Ένα θα σας πω. Όταν στην Ευρώπη ήρθε η Αναγέννηση και ο Διαφωτισμός και ξέφυγε από τον Μεσαίωνα και διετύπωσαν πολλές φιλοσοφίες και ανέπτυξαν επιστημονικά δεδομένα δηλαδή τον 14ο αιώνα μ.Χ., στην Ελλάδα όλα αυτά είχαν πάρει θέση τον 5ο αιώνα π.Χ.
Η φιλόσοφοι της Αρχαίας Ελλάδας, η δημοκρατία, τα μαθηματικά, η γεωμετρία, η λογική, ο πολιτισμός, η ηθική, οι Ολυμπιακοί αγώνες και γενικά ό,τι καλό έχουεμ από τον πολιτισμό μας και όλες οι αξίες που συνθέτουν τον άνθρωπο είχαν γίνει στην Αρχαία Ελλάδα το 400 π.Χ. και στην Ευρώπη το 1400 μΧ. 1800 χρόνια αργότερα.

Αν αυτό δεν είναι πρόοδος ενός πολιτσμού τότε τί είναι;;;;;;;;; Οι Αρχαίοι τα είχαν λύσει το 400 π.Χ. και οι άλλοι το 1400 μ.Χ. Αυτό είναι αρκετό για να είμαι περήφανος. Και αν συνέχιζε αυτή η ιδανική κοινωνία ποι΄ςο ξέρει που θα ε΄χιαν φθάσει σήμερα...

Θα μου πείτε και άλλοι πολιτισμοί έκαναν διάκριση και πιο πριν από τους Αρχαίους.
Δεκτό. Και μπορώ να πω πως δανειστήκαμε και εμείς στοιχεία. Αλλά τη δημοκρατία και τη φιλοσοφία δε μπορεί κανείς ΜΑ κανείς να πει πως διετυπώθηκαν σε άλλο πολιτισμό.

Για να είσαι στο 2008 και να έχεις ένα πολίτευμα του 500 π.Χ. καθώς και να μελετάς αρχαία κείμενα συγγραφέων εκείνης της περιόδου έως σήμερα, κανείς άλλος πολιτισμός δεν το κατάφερε. Προσέξτε. Δεν εννοώ αν είχε απήχηση ή αν αναδεικνύεται για το εύρος του. Αν τους κανόνες που είχαν τ΄τοε τους έχουμε και σήμερα. Και οι Ίνκας και οι Αιγύπτιοι είχαν πολιτισμό αλλά δεν μας κυβερνά ο Φαραώ σήμερα. Έχουμε Δημοκρατία. Εννοώ τους θεσμούς μιας κοινωνάις του 500 π.Χ. τους έχει σχεδόν ο μισός πλανήτης έως σήμερα. Αυτό κανένας άλλος πολιτισμός δεν το κατόρθωσε!!!
Ή να διδάσκεται αιγύπτιος συγγραφέας ή να διδάσκονται ιερογλυφικά. Κανείς. Τη στιγμή που τα αρχαία ελληνικά, ο Όμηρος, ο Αριστοτέλης αποτελούν βασικά μαθήματα στην Ευρώπη. (Δε λέω ψέματα. ΤΟ σχολείο μας έχει συνεργαστεί με τέτοια σχολεία)
Αυτό για να δουν μερικοί το εύρος του πολιτισμού μας...

Και κάτι ακόμα. Μερικοί όταν ακούνε κάποιον να περηφανεύεται για την Ελλάδα ή να αναφέρει θετικα΄στοιχεία για την Ελλάδα, ψάχνουν ένα κάρο λόγους και δικαιολογίες για να αντικρούσουν αυτά τα θετικά.
ΝΑ μην είμαστε μίζεροι. Δε λέω ότι είμαστε τέλειοι ή ότι μόνο ο δικός μας πολιτισμός είναι τέλειος και όλοι άλλοι τίποτα. Αλλά δε θα το ανεχτώ να μου κάποιος ότι δεν κάναμε τίποτα, τη στιγμή που σας ανέφερα τόσα επιχειρήματα πάνω που δεν τα κατέβασα από το κεφάλι μου....

Και όλα αυτά είναι αρκετά ώστε καποιος που ασχολείται με άλλου ςπολιτισμούς να ασχοληθεί και με το δικό μας...

Έχω άδικο ως προς αυτά που είπα για τον αρχαιοελληνικό πολιτσμό ή όχι;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top