Απουσιολόγοι

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Μην ταυτίζεις τον εαυτό σου με το πλήθος όλων των άλλων ατόμων. Αν εσύ έκανες κοπάνα για να πιείς καφέ, αυτό δεν σημαίνει πως θα το κάνουν κι όλοι οι άλλοι. Δεν ξέρω τι γινόταν στο σχολείο σου, αλλά εγώ έρχομαι αντιμέτωπη με διάφορες καταστάσεις. Και στο κάτω-κάτω ακόμα και μπάλα να θέλει να παίξει ο άλλος, λογικό το θεωρώ που έχουμε γυμναστική 2 ώρες τη βδομάδα, αν κρίνει πως θα του προσφέρει περισσότερα από μια ώρα θρησκευτικών πχ. καλά θα κάνει.



" Όσοι λένε πως είναι ευθύνη και καθήκον το να βάζεις σταυρουδάκια σ'ένα χαρτί ελπίζω να διατηρήσουν την συναίσθησή τους αυτή και ως δημόσιοι υπάλληλοι, γιατί πολύς κόσμος τίνει να την λησμονεί." Κι εμείς το έχουμε μια ζωή το χαρτάκι, δεν κάνουμε έτσι.



Κάνουν το σωστό από νομικής πλευράς, είναι όμως το νομικό πάντοτε ηθικό; Μεγάλη και ώριμη κοπελιά, συγκεντρώσου λίγο. Έχω πρόβλημα με τον ηλίθιο θεσμό του απουσιολογίου και με τους βολεμένους καθηγητάκους. Έχω γνωρίσει αξιόλογους ανθρώπους εκεί μέσα κι έχω μάθει πολλά πράγματα και ξέρω να εκτιμάω, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα κάθομαι και σαν ζωάκι να δέχομαι αμάσητο ό,τι μου πλασάρουν.
Κι όταν κάτι δεν μ'αρέσει θα το λέω, δεν θα το ανέχομαι.



Μα έχουμε 114 απουσίες όριο, αν όντως η κατάσταση ήταν τόσο τραγική όσο την περιγράφετε, και οι 25 μαθητές στην τάξη μου, και οι 50 στην Β' Λυκείου θα είχαμε ως το τέλος του έτους 114 απουσίες, όσες μας δίνονται δηλαδή και θα την κοπανούσαμε. Γιατί κάτι τέτοιο δεν υφίσταται όμως;


εγω οντως οταν εκανα κοπανα το εκανα για να πιω καφε, αλλα στο τελος ειχα 5 αδικαιολογητες. Κι αυτο οχι γιατι ετρεχα σα βλαμενο ανωριμο να παρακαλαω τους απουσιολογους να μη μου βαλλουν απουσια, αλλα επειδη ηθελα να ειμαι στο μαθημα. Ο λογος που δεν εχουν ολοι 114 ειναι διττος. Αφενος, υπαρχει κατι που λεγεται γονιος, ωραια που θα ηταν αν μαθαινε οτι το καμαρι του εχει 114 απουσιες...και αφετερου, ολοι φοβουνται να ειναι στο οριο, διοτι αν σου τυχει κ κατι μενεις...παντα αφηνεις ενα περιθωριο. Αυτο που προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις, ωντας μεγαλη κ ωριμη οπως πολυ σωστα παρατηρησες, ειναι οτι ειναι επιεικως ηλιθιο να θεωρεις ανηθικο να βαζεις απουσιες σε καποιον! Σκεφτεσαι λιγο τι λες? Για απουσιες μιλαμε, δε σου ειπαμε να παρεις το βουρδουλα κ να τους κοπανησεις! Απουσιες που ολοι γνωριζουν οτι ειναι στον κανονισμο του σχολειου να μπαινουν, που ολοι γνωριζουν οτι αν δεν μπουν και γινει αντιληπτο, ο απουσιολογος θα τα ακουσει, οχι ο κλαψιαρης που επαιζε μπαλα. Κ αν οπως λες, δικαιωμα του να παιζει μπαλα, που οντως ειναι, σου ξαναλεω, υποχρεωση του να παρει την απουσια. Δε σε βλεπω να απαντας σ αυτο το επιχειρημα. Το μονο που κανεις ειναι να αναμασας το ποσο ανηθικο ειναι. Ναι, πρεπει να προσθεσουμε κ μια εντεκατη εντολη νομιζω, ου σημειωσεις τον συμμαθητη σου στο απουσιολογιο. Απαντησε μου λοιπον σε αυτο: Καθε συστημα εχει κανονες, υποχρεωσεις κ δικαιωματα. Απαραιτητη για την ομαλη κοινωνικη συμβιωση ειναι η τηρηση των κανονων αυτων, η συνειδητοποιηση των υποχρεωσεων, και η διεκδικηση των δικαιωματων. Οποιος πηγαινει σχολειο, ειδικα στο λυκειο που ειναι προαιρετικη η φοιτηση, αλλα κ στο γυμνασιο, καλειται να αποδεχτει τους κανονες κ τις αρχες που το διεπουν. Αυτο ειναι απαραιτητο για την μετεπειτα ομαλη του ενταξη στο κοινωνικο συνολο. Το ατομο αυτο εχει το δικαιωμα να μην ερθει σχολειο μια μερα, να φυγει μια ωρα η ο,τι αλλο θελει. Εχει ομως και την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να δεχτει την απουσια. Λες οτι ειναι ανηθικο να βαζει ο απουσιολογος την απουσια, εγω ομως αλλιως το βλεπω, ειναι ανηθικο να αψηφας τους κανονες κ να κρυβεσαι απο τις υποχρεωσεις σου. Κι αυτο γιατι η συνεπεια κ η αναληψη ευθυνων ειναι αυτα που θα σε κανουν ηθικο ατομο οταν βγεις στην κοινωνια, οχι το να το παιζεις σωτηρας γλυτωνοντας απουσιες.
Αυτο με τα χαρτακια κ το δημοσιο δεν το πολυκαταλαβα να σου πω την αληθεια. Το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως αγαπω τη δουλεια που διαλεξα να ασκησω, προσπαθω παρα πολυ για να τα καταφερω, κ οταν τα καταφερω θα κανω τα παντα για να ειμαι συνεπης.
Παω τωρα να πω 10 αβε μαρια μπας κ με συγχωρεσει ο Θεος που εβαζα απουσιες στα παιδια που φευγαν απο την ταξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
@Χριστιάννα

Από τα γραφόμενά σου, φαίνεται πως είσαι η κλασική περίπτωση μαθητή που βλέπει θεωρίες συνωμοσίας εις βάρος των μαθητών και προσπάθεια κατάργησης της ελευθερίας τους κλπ, κλπ, κλπ!!! Ελεος, ένα απουσιολόγιο σου δώσανε! Δεν χρειάζεται να πάθεις κρίση συνείδησης!!!! Grow up, όπως είπε και Ο αναγνώστης!!!

Το απουσιολόγιο είναι ένα τυπικό έγγραφο που καθορίζει την ορθή λειτουργία του σχολείου. Ο κόσμος λειτουργεί με κανόνες, δικαιώματα και υποχρεώσεις, δεν μπορεί να κάνει ο καθένας ό,τι γουστάρει!!! Εφ'όσον το απουσιολόγιο ανατίθεται σε κάποιον μαθητή, αυτός οφείλει να το συμπληρώνει σωστά. Είναι μια υποχρέωση, όπως πάρα πολλές άλλες που θα κληθεί να αντιμετωπίσει στη μετέπειτα ζωή του, ως ενήλικας πλέον. Και, πίστεψέ με, οι υποχρεώσεις της ενήλικης ζωής είναι πολύ περισσότερες!!! Ως σωστή μαθήτρια, έχεις ευθύνη του εγγράφου που σου έχει ανατεθεί. Αν οι συμμαθητές σου σε αποκαλούν "ρουφιάνο", σημαινει πως δεν αντιλαμβάνονται έννοιες όπως υποχρεώσεις και ευθύνη. Μην επηρεάζεσαι από αυτά που σου λένε οι άλλοι! Σημασία έχει να κάνεις εσυ σωστά τη δουλειά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Show me some mercy. Υeah, εγώ είμαι η μικρή, ανώριμη, επαναστάτρια, το 'χω (ήθελα να ξερα, οράματα έχετε και τα λέτε αυτά). Για το καλό σας πάντως, θα ήταν χρήσιμο να μην επαναπαύεστε. Αν όλοι έλεγαν: "δεν λες καλά που εμείς έχουμε σχολείο, όταν υπάρχουν άλλοι που δεν ξέρουν τι σημαίνει αυτή η λέξη" δεν θα είχε συμβεί καμία αλλαγή. Απλά θα κάθονταν όλοι στην μιζέρια τους και μάλλον ούτε η λέξη εξέλιξη θα ήξεραν τι πάει να πει. Τέτοιες απόψεις τις περίμενα από παιδάκια που επηρεάζονται εύκολα από τους μεγαλύτερους, όχι όμως από μεγάλες και ώριμες ( using italics => irony, γιατί δεν το καταλάβατε μου φαίνεται) φοιτήτριες.

Εγώ λέω να κάνω αυτό που λέει το ρητό, changer le monde commence par se changer soi-même, είτε σε κάτι μεγάλο είτε σε κάτι μικρό όπως τ'απουσιολόγιο.
Keep going. I'm done here. (Y)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
τι σχεση εχει το απουσιολογιο με την προσπαθεια να αλλαξεις τον κοσμο?? ενθαρρυνοντας καποιον να μην ερχεται στο σχολειο εσυ θα κανεις την αλλαγη?

ασ'το καλυτερα, γιατι αντι να απαντας στα ερωτηματα που σου θετω, προτιμας να στρεφεις τη συζητηση σε ασχετους εντελως παραγοντες...οταν καταλαβεις τι σου ειπα, εδω θα ειμαι να διαβασω την απαντηση σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Show me some mercy. Υeah, εγώ είμαι η μικρή, ανώριμη, επαναστάτρια, το 'χω (ήθελα να ξερα, οράματα έχετε και τα λέτε αυτά). Για το καλό σας πάντως, θα ήταν χρήσιμο να μην επαναπαύεστε. Αν όλοι έλεγαν: "δεν λες καλά που εμείς έχουμε σχολείο, όταν υπάρχουν άλλοι που δεν ξέρουν τι σημαίνει αυτή η λέξη" δεν θα είχε συμβεί καμία αλλαγή. Απλά θα κάθονταν όλοι στην μιζέρια τους και μάλλον ούτε η λέξη εξέλιξη θα ήξεραν τι πάει να πει. Τέτοιες απόψεις τις περίμενα από παιδάκια που επηρεάζονται εύκολα από τους μεγαλύτερους, όχι όμως από μεγάλες και ώριμες ( using italics => irony, γιατί δεν το καταλάβατε μου φαίνεται) φοιτήτριες.

Εγώ λέω να κάνω αυτό που λέει το ρητό, changer le monde commence par se changer soi-même, είτε σε κάτι μεγάλο είτε σε κάτι μικρό όπως τ'απουσιολόγιο.
Keep going. I'm done here. (Y)


Αν θέλεις να παραστήσεις την αγανακτησμένη νέα μαθήτρια που στρέφεται εναντίον του κατεστημένου, καλόν θα ήταν να προσπαθήσεις να αντικρούσεις τα επιχειρήματά μας και να μην μας ειρωνεύεσαι, ούτε να κάνεις επίδειξη γνώσης ξένων γλωσσών (αγγλικά και γαλλικά)...

Οσο για "το καλό μας", αυτό άσε να το κρίνουμε εμείς!!! Δεν χρειαζόμαστε τις συμβουλές μιας άγνωστης!!!

Αν πιστεύεις ότι θα άλλάξεις τον κόσμο επειδή δεν σημειώνεις τις απουσίες σε ένα απουσιολόγιο, πραγματικά δεν ξέρω τι να πω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Τελικα πηρα το απουσιολογιο.Απουσια σε παιδια που ξερω οτι διαβαζουν εγω δεν βαζω(πρωτες και τελευταιες ωρες και σε μαθηματα που δεν μας προσφερουν τιποτα).Αν το καταλαβει ο καθηγητης ας βαλει μονος του.Απλα να πω οτι ειναι απιστευτα κουραστικο να ανεβαινεις πρωι-πρωι 3 οροφους για να το παρεις.Τι τιμητικο και κουραφεξαλα:PΑν η πρωην απουσιολογος δεν ηταν κουλη ουτε που θα το ακουμπουσα.


Y.Γ Ακομα περιμενω να δω αν και ποτε θα γινει διαθεσιμο το παλιο theme
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archimidis

Νεοφερμένος

Ο Archimidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
κανονικά παίρνει τουλάχιστον ημερήσια αποβολή αν βρεθεί ότι δεν σημειώνει τις απουσίες πάνω από μία φορά. στο σχολείο μας έτσι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Νομίζω πως αυτός που με κάλυψε πιο πολύ από όλους είναι ο Zed.
Είχα πάντα το απουσιολόγιο και θεωρώ πως είναι μεγάλη βλακεία να ανήκει στις αρμοδιότητες του μαθητή το να βάζει υπογραφές. Δεν τον τιμά αυτό, για την ακρίβεια δεν παίζει να του προσφέρει τίποτα, εκτός από το να ξέρει πως εκτός των άλλων έχει μια ακόμη υποχρέωση.
Δε συμφωνώ όμως και με το άλλο άκρο που λέει ότι όποιος θέλει έρχεται στο σχολείο, και αν χρειαστεί φεύγει και δεν τρέχει κάτι. Τρέχει και παρατρέχει, και αν όντως ο λόγος της κοπάνας είναι η δουλειά θα έπρεπε να το διευθετήσει πιο ώριμα αυτό. Αλλά επειδή γενικά για καφέ και βόλτα μυρίζει η κατάσταση, ας πάρει την απουσία του εκείνη την ώρα και ας είναι όλοι νομικά καλυμμένοι. Αλλά να την πάρει από τον καθηγητή. Δεν καταλαβαίνω πως στο δημοτικό είναι δουλειά του δασκάλου να έχει μάτια και στην πλάτη του για να μην πάθει κάτι κάποιο παιδί, και με το που μπούμε γυμνάσιο ξαφνικά ξεπροβάλει μεταξύ μας ένας ο οποίος θα είναι το άγρυπνο μάτι των συμμαθητών του.
Και για όσους λένε, αν δεν το θέλεις το απουσιολόγιο, είναι ανάλογο του αν δε θες παρέλαση δεν κάνεις. Και όμως πολλάκις οι καθηγητές σε αναγκάζουν και σε πιέζουν να το κάνεις. Τι θα κάνεις θα κινηθείς νομικά εναντίον τους? Το παίρνεις και τραβάς τον υπόλοιπο χρόνο ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Δεν σας έχει τύχει ποτέ να σας ζητάει ένας συμμαθητής σας να μην του βάλεις απουσία ενώ αυτός είναι έξω για κοπάνα?Έχω ακούσει κάποιες περιπτώσεις απουσιολόγων που υποκείπτουν και τελικά δεν την βάζουν την απουσία για χάρη των συμμαθητών τους!!!Δεν νομίζεται πως αυτό δίχνει ανευθυνότητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑngieP.

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Είμαι Γ λυκείου και δύο χρόνια τώρα είμαι πρώτη απουσιολόγος! Μου έχει τύχει κι εμένα να μου ζητούν να τους καλύψω απουσία ενώ κάθονται στο προαύλιο και δεν έχουν πατήσει όλη την ώρα στην τάξη! Σε περίπτωση καθηγητή που μας ξέρει και μας έχει μάθει δεν μπορώ να κάνω κάτι! Η απουσία μπαίνει! Αν όμως είναι κανένας που τον έχουμε πρώτη φορά και δε μας έχει μάθει ακόμα τότε δεν τη βάζω την απουσία! Αλλά ευτυχώς δεν είναι και συχνό φαινόμενο αυτό της κοπάνας στην τάξη μου, σπάνια συμβαίνει, οπότε είναι όλα μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μια απορία που μου δημιουργήθηκε από τα τελευταία posts..
Ποιος ο λόγος να αναθέτουν το απουσιολόγιο σε έναν μαθητή ενώ και οι ίδιοι οι καθηγητές γνωρίζουν την συγκάλυψη που κάνουμε και πολλοί καθηγητές κάθονται και μετράνε τα παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Μια απορία που μου δημιουργήθηκε από τα τελευταία posts..
Ποιος ο λόγος να αναθέτουν το απουσιολόγιο σε έναν μαθητή ενώ και οι ίδιοι οι καθηγητές γνωρίζουν την συγκάλυψη που κάνουμε και πολλοί καθηγητές κάθονται και μετράνε τα παιδιά;
Πιστεύω πως αυτό γίνεται για να γίνουν οι μαθητές περισσότερο υπεύθυνοι και να τηρούν τους κανόνες του σχολείου μόνοι τους, χωρίς να χρειάζεται δηλαδή κάποιος να τους ελέγχει συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πιστεύω πως αυτό γίνεται για να γίνουν οι μαθητές περισσότερο υπεύθυνοι και να τηρούν τους κανόνες του σχολείου μόνοι τους, χωρίς να χρειάζεται δηλαδή κάποιος να τους ελέγχει συνέχεια.
Μα η τήρηση των κανόνων και η υπευθυνότητα θα πρέπει να καλλιεργηθεί μόνο στους απουσιολόγους;
Υπάρχουν και άλλοι βαθμοί, και το ότι κάποιος δεν είναι άριστος μαθητής δεν σημαίνει πως δεν είναι ικανός να αναπτύξει ή δεν έχει αναπτύξει ήδη αυτές τις αρετές (?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Μα η τήρηση των κανόνων και η υπευθυνότητα θα πρέπει να καλλιεργηθεί μόνο στους απουσιολόγους;
Υπάρχουν και άλλοι βαθμοί, και το ότι κάποιος δεν είναι άριστος μαθητής δεν σημαίνει πως δεν είναι ικανός να αναπτύξει ή δεν έχει αναπτύξει ήδη αυτές τις αρετές (?)
Προφανώς και αυτό δεν αφορά μόνο τους αποσιολόγους. Ολοι οι μαθητές οφείλουν να σεβαστούν τον συμμαθητή τους - απουσιολόγο και να λειτουργούν όλοι σε ένα κλίμα υπευθυνότητας και τήρησης των κανόνων. Δηλαδή και ο απουσιλόγος να συμπληρώνει σωστά το απουσιολόγιο αλλά και οι συμμαθητές του να μην τον φέρνουν σε δύσκολη θέση, ζητώντας του να τους σβήσει απουσίες κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Προφανώς και αυτό δεν αφορά μόνο τους αποσιολόγους. Ολοι οι μαθητές οφείλουν να σεβαστούν τον συμμαθητή τους - απουσιολόγο και να λειτουργούν όλοι σε ένα κλίμα υπευθυνότητας και τήρησης των κανόνων. Δηλαδή και ο απουσιλόγος να συμπληρώνει σωστά το απουσιολόγιο αλλά και οι συμμαθητές του να μην τον φέρνουν σε δύσκολη θέση, ζητώντας του να τους σβήσει απουσίες κλπ.
Aν ήταν αυτός ο στόχος, μάλλον δεν τον πέτυχαν:P

Γιατί θεωρείς ότι θα πρέπει να σέβομαι τον απουσιολόγο;
Ή εκτός αν εννοείς αμοιβαίο σεβασμό προς όλους επομένως και στον απουσιολόγο που εντάσσεται στο σύνολο των όλων...

έστω λοιπον πως ηταν αυτος ο λογος,εφοσον βλεπουν ποσο ''υπευθυνα'' ενεργουμε , γιατι συνεχίζουν αυτο το θεσμο;:hmm:
απ'οτι ξερω δεν ειναι φαινομενο μονο της δικης μας δεκαετιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στο σχολείο μου όλοι οι καθηγητές ύστερα από απόφαση του διευθυντή πάντα μετράνε πριν υπογράψουν το απουσιολόγιο και πάντα πάνω πάνω στο απουσιολόγιο γράφει δύναμη του τμήματος. Έτσι είναι πολύ δύσκολο να γίνει κάτι. Ο διευθυντής μας είπε ότι το επέβαλε αυτό βασικά για να προστατέψει τους απουσιολόγους από πιέσεις. Το σύστημα δουλεύει και πολύ σπάνια ξεχνά κάποιος καθηγητής να μετρήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δυναμη και εμεις βαζαμε,και σαν μικρο σχολειο οι καθηγητες ηξεραν τους μαθητες του..

και στην τελικη εφοσον οι καθηγητες μετρανε τι δουλεια κανει ο απουσιολογος; εννοω γιατι δεν καταργειτε ο θεσμος η τελοςπαντων να του δωσουν αλλη μορφη εφοσον βλεπουν οτι δυσλειτουργει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
και στην τελικη εφοσον οι καθηγητες μετρανε τι δουλεια κανει ο απουσιολογος; εννοω γιατι δεν καταργειται ο θεσμος η τελος παντων να του δωσουν αλλη μορφη εφοσον βλεπουν οτι δυσλειτουργει;
Συμφωνώ μαζί σου.Όμως δεν σκέφτηκα κάτι. Έχεις εσύ να προτείνεις τρόπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου.Όμως δεν σκέφτηκα κάτι. Έχεις εσύ να προτείνεις τρόπο?
Όχι αυτή τη στιγμή, βαριέμαι να σκεφτώ:P
Υπάρχουν περισσότερο μορφωμένοι ανθρωποι στα υπουργεια, ας το συζητησουν...
Και να σκεφτω κατι, θα αλλαξει;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όχι αυτή τη στιγμή, βαριέμαι να σκεφτώ:P
Υπάρχουν περισσότερο μορφωμένοι ανθρωποι στα υπουργεια, ας το συζητησουν...
Και να σκεφτω κατι, θα αλλαξει;;)
Πιστεύω γενικά ότι όταν νομίζουμε ότι κάτι δεν είναι σωστό δεν αρκεί να γρινιάζουμε αλλά να προτείνουμε και λύσεις και να μην περιμένουμε από άλλους να τις σκεφτούν. Ακόμα και για αυτό που συζητάμε αν έχουμε πρόταση και την γράψουμε υπάρχει ελπίδα ότι ίσως κάποιος τη διαβάσει και τη σκεφτεί. (Νομίζεις ότι δεν μας διαβάζουν και καθηγητές και ακόμα και από το υπουργείο?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top