Απουσιολόγοι

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
έχω πολλά παραδείγματα πρώην συμμαθητών μου που απουσίαζαν σχεδόν πάντα από ένα συγκεκριμένο μάθημα
Μου έχει πει ο πατέρας μου ότι στην εποχή του υπήρχε όριο απουσιών για κάθε μάθημα. Νομίζω 7 για κάθε ώρα. Και όποιος το ξεπερνούσε πήγαινε επαναξεταστέος στο μάθημα αυτό το Σεπτέμβριο. Τώρα δεν υπάρχει τέτοιο όριο. Έχω συμμαθητή που στη βιολογία (1ωρο) που είναι 1η ώρα δεν πατάει σχεδόν ποτέ. Στο 1ο τετράμηνο έχει παύλα και η βιολόγος τον κυνηγάει να τον βρει μια φορά να του βάλει βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Το όριο απουσιών ανά μάθημα θα έπρεπε να εξαρτάται από το συνολικό αριθμό των διδακτικών ωρών του κάθε μαθήματος. Σαφώς δεν μπορείς να έχεις δικαίωμα για τον ίδιο αριθμό απουσιών σε ένα εβδομαδιαίως μονόωρο και σε ένα εβδομαδιαίως τετράωρο μάθημα. Όπως επίσης πιστεύω πως εάν δεν έχεις πατήσει όλη τη χρονιά σε ένα μάθημα, δεν μπορείς να πας σαν κύριος στο τέλος της σχολικής χρονιάς να το δώσεις. (Αν ήταν προαιρετικές οι παρακολουθήσεις, δε θα υπήρχε το σύστημα των απουσιών. Τώρα που υπάρχει, σημαίνει ότι - απροσδιόριστο ακόμη - μέρος των παρακολουθήσεων υποχρεούσαι να είσαι στο μάθημα.) Όλα αυτά εφόσον λόγος γίνεται για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και εφόσον πιστεύουμε πως όταν τελειώσουμε το σχολείο, οφείλουμε και θέλουμε να έχουμε μια σωστή και όσο το δυνατό πιο πολύπλευρη γενική παιδεία και μόρφωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Συμφωνώ στο οτι θα έπρεπε να είναι αρμοδιότητα του καθηγητή να παίρνει παρουσίες στην τάξη. Και πιστεύω επίσης πως πρέπει να σταματήσει η λογική πως ένα μέτρο δεν θα ληφθεί επέιδή θα γίνει μπάχαλο. Είναι και αυτό μία πιθανότητα αλλά θα πρέπει να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε έτσι, για να μην γίνεται αυτό.
Από την στιγμή που το Υπουργείο θα θέσπιζε ένα τέτοιο νόμο (αν μάλιστα υπήρχε και μία μικρή κύρωση αν κάποιος δεν τον΄εφάρμοζε) οι καθηγητές μας θα ήταν υποχρεωμένοι να τον κάνουν είτε το θέλουν είτε όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
ειμαι απουσιολογοσ τησ ταξησ μου. προσφατα ο λυκειαρχησ μασ καταργησε τα απουσιολογια επειδη ειχαν επανηλλειμενωσ κλαπει και πλεον μασ δινει φυλλα κομμενα απο απουσιολογια . και μασ επιβαλλει να τα κουβαλλαμε μαζι μασ. ζητησα να μην ειμαι πλεον γιατι πολυ απλα δεν μπορω να αναλαβω μια τοσο μεγαλη ευθυνη αλλα δεν με αλλαζουν και υποστηριζεται απο τον λυκειαρχη οτι δεν μπορω. (δεν λεω οτι ποτε δεν καλυψα απουσιεσ αλλα τωρα πλεον ειμαι υπευθυνη για οτιδηποτε συμβει. ) θα μπορουσε καποιοσ να παραθεσει καποιο εγγραφο σχετικα με το τι μπορω να κανω για να απαλλαγω και τι προβλεπεται απο το νομο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Και εγω ειμαι απουσιολογος φετος.Εγω πιστευω οτι δεν το παιζουν ολοι οι απουσιολογοι ανωτεροι.Και στο γυμνασιο που δεν ημουν απουσιολογος την ιδια γνωμη ειχα για να μην λετε οτι δεν θελω να με κατηγορησω.Στεναχωριεμαι οταν βαζω απουσιες και ειδικα ωριαιες αλλα δεν γινεται να τους καλυψω .

ειμαι απουσιολογοσ τησ ταξησ μου. προσφατα ο λυκειαρχησ μασ καταργησε τα απουσιολογια επειδη ειχαν επανηλλειμενωσ κλαπει και πλεον μασ δινει φυλλα κομμενα απο απουσιολογια . και μασ επιβαλλει να τα κουβαλλαμε μαζι μασ. ζητησα να μην ειμαι πλεον γιατι πολυ απλα δεν μπορω να αναλαβω μια τοσο μεγαλη ευθυνη αλλα δεν με αλλαζουν και υποστηριζεται απο τον λυκειαρχη οτι δεν μπορω. (δεν λεω οτι ποτε δεν καλυψα απουσιεσ αλλα τωρα πλεον ειμαι υπευθυνη για οτιδηποτε συμβει. ) θα μπορουσε καποιοσ να παραθεσει καποιο εγγραφο σχετικα με το τι μπορω να κανω για να απαλλαγω και τι προβλεπεται απο το νομο?
Ο μονος τροπος να απαλαγεις ειναι να μην βγαζεις μεγαλους βαθμους αλλα ειναι τελειως χαζο να μην διαβαζεις τοσο επειδη δεν θες να εχεις το απουσιολογιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Πες «δεν το θελω». Δικαιωμα σου να απαλαγεις, υποχρεωση τους να δεχτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariaretrela

Νεοφερμένος

Η mariaretrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Λοιπόν!Είμαι απουσιολόγος και η αλήθεια είναι πως για να το καταφέρω αυτό διάβαζα και διάβαζω αρκετές ώρες!Εντάξει συμφωνώ κάτα ένα μέρος με αυτούς που με λένε φυτό και δεν με πείραξε ποτέ!Η γνώμη μου για τους απουσιολόγους είναι η καλύτερη,διότι κάνω παρέα αποκλειστικά και μόνο με απουσιολόγους!Μερικοί απουσιολόγοι είναι ψωνάρες,άλλοι πάλι έχουν την εύνοια των καθηγητών και για άλλους πάλι όλα τα παραπάνω είναι μύθος.Πρέπει πάντως να είναι σεβαστά πρόσωπα απο τους συμμαθητές τους,γιατί αυτοί ουσιαστικα τραβάνε ολη την ευθήνη για όποιον λειπει ή δεν είχε απλως όρεξη να μπει εκεινη την ώρα μέσα στο τμήμα!Γι'αυτό για όποιον βγαίνει να μας πει φυτά,ας το κάνουν,αλλά με μέτρο!!(φιλικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,099 μηνύματα.
Λοιπόν!Είμαι απουσιολόγος και η αλήθεια είναι πως για να το καταφέρω αυτό διάβαζα και διάβαζω αρκετές ώρες!Εντάξει συμφωνώ κάτα ένα μέρος με αυτούς που με λένε φυτό και δεν με πείραξε ποτέ!Η γνώμη μου για τους απουσιολόγους είναι η καλύτερη,διότι κάνω παρέα αποκλειστικά και μόνο με απουσιολόγους!Μερικοί απουσιολόγοι είναι ψωνάρες,άλλοι πάλι έχουν την εύνοια των καθηγητών και για άλλους πάλι όλα τα παραπάνω είναι μύθος.Πρέπει πάντως να είναι σεβαστά πρόσωπα απο τους συμμαθητές τους,γιατί αυτοί ουσιαστικα τραβάνε ολη την ευθήνη για όποιον λειπει ή δεν είχε απλως όρεξη να μπει εκεινη την ώρα μέσα στο τμήμα!Γι'αυτό για όποιον βγαίνει να μας πει φυτά,ας το κάνουν,αλλά με μέτρο!!(φιλικά)

:hmm:

υποθέτω πως πας γυμνάσιο. Έχεις λίγο ψωνιστεί με το απουσιολόγιο και επηρεασμένη από τις απόψεις των γύρω σου έχεις γενικά αποκτήσει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου. Για μένα το απουσιολόγιο δεν έχει κανένα νόημα και μόνο κακό μπορεί να κάνει και δυστυχώς εσένα σου έχει κάνει. Μακάρι να το καταλάβεις γρήγορα.


Φυσικά και την ευθύνη δεν την κρατάνε οι μαθητές (καμία απολύτως ευθύνη) την ευθύνη για τους μαθητές που λείπουν τους κρατάνε οι καθηγητές που βάζουν υπογραφή (ο απουσιολόγος καμία υπογραφή δε βάζει απλά κάνει αγγαροδουλειά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν!Είμαι απουσιολόγος και η αλήθεια είναι πως για να το καταφέρω αυτό διάβαζα και διάβαζω αρκετές ώρες!Εντάξει συμφωνώ κάτα ένα μέρος με αυτούς που με λένε φυτό και δεν με πείραξε ποτέ!Η γνώμη μου για τους απουσιολόγους είναι η καλύτερη,διότι κάνω παρέα αποκλειστικά και μόνο με απουσιολόγους!Μερικοί απουσιολόγοι είναι ψωνάρες,άλλοι πάλι έχουν την εύνοια των καθηγητών και για άλλους πάλι όλα τα παραπάνω είναι μύθος.Πρέπει πάντως να είναι σεβαστά πρόσωπα απο τους συμμαθητές τους,γιατί αυτοί ουσιαστικα τραβάνε ολη την ευθήνη για όποιον λειπει ή δεν είχε απλως όρεξη να μπει εκεινη την ώρα μέσα στο τμήμα!Γι'αυτό για όποιον βγαίνει να μας πει φυτά,ας το κάνουν,αλλά με μέτρο!!(φιλικά)
Διαβαζεις για το μονο και μονο για ενα κωλοχαρτο που λεγεται απουσιολόγιο ? 1° fail . Εισαι απλα για λυπηση αν το κανεις μονο για αυτο .Γιατι να ειναι η γνωμη σου καλυτερη για τους απουσιολογους απο ποτε εχει να κανει ο χαρακτηρας με τον βαθμο ? 2° fail .Τελος , το τριτο και μεγαλυτερο (αμα θες πες το και μακρυτερο δεν κολλαω εκει ) fail << Πρέπει πάντως να είναι σεβαστά πρόσωπα απο τους συμμαθητές τους,γιατί αυτοί ουσιαστικα τραβάνε ολη την ευθήνη για όποιον λειπει ή δεν είχε απλως όρεξη να μπει εκεινη την ώρα μέσα στο τμήμα!>> τι συλλογιστικη πορεια ειναι αυτη ? Απο την αρχη μεχρι το τελος βασιζεται σε σαθρα θεμελια και αρα ειναι εντελως αβασιμη και ατοπη. Για κανενα μα κανενα λογο ο σεβασμος δεν πρεπει να υπαγορευεται αλλα να κερδιζεται . Δηλαδη με τα τρυπια και ανυπαρκτα (σαν την αμυνα της εθνικης οταν λειπουν 3 στοπερ ) επιχειρηματα σου προσπαθεις να μας πεισεις οτι επειδη ταχα κουβαλαν ολη την ευθηνη( που δεν την κουβαλα αρα ,παλι, ατοπο! )για αυτον που λειπει . Και στο κατω κατω αμα δεν γουστερναν το απουσιολογιο ας μην το παιρναν δεν τους το χωσαν υποχρεωτικα στην μαπα τους ηθελαν και το πηραν γιαυτο μοκο .
ΥΣ: Και εγω απουσιολογος ειμαι .
Edit: Ξεχασα να πω οτι το ποστ σου ειναι ενα συνοθηλευμα μαλακιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariaretrela

Νεοφερμένος

Η mariaretrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για αυτό ειλικρινά είσαι ο πρώτος που μου λεει κάτι τέτοιο και με βάζεις σε σκέψη!Όντως γυμνάσιο!(φιλικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Mαλακιες... 6 χρονια απουσιολογος ειμαι ποτε δεν ειχα προβλημα με κανεναν... Ισα ισα πολλες φορες ετυχε να μη βαζω απουσιες (ενα φιλαρακι μου περσυ γλιτωσε καμια 20αρα ετσι) και ολα καλα.. Δεν νομιζω οτι το ποστο εχει κατι το ιδιαιτερο... Μπορω να πω πως ωρες ωρες το βαριεμαι κιολας... Σιγα τα αυγα.. Το θεμα ειναι οι πανελληνιες, για ολα τα αλλα.. Οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,099 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για αυτό ειλικρινά είσαι ο πρώτος που μου λεει κάτι τέτοιο και με βάζεις σε σκέψη!Όντως γυμνάσιο!(φιλικά)

Οι άλλοι που σου την λένε πάνω και κάτω είναι μαθητές λυκείου οχι απαραίτητα πιο ώριμοι από σένα αλλά συνειδητοποιημένοι και έχουν συνιθίσει το σύστημα της δευτεροβάθμιας, τώρα αυτοί βλέπουν όλο και πιο κοντά τους τις πανελλήνιες και το μόνο που δε τους νοιάζει είναι ένα απουσιολόγιο (όταν πας λύκειο πιστεύω ότι και εσύ θα αλλάξεις πολλές από τις απόψεις σου).

Η νοοτροπία αυτή την γεννάει το ίδιο το σύστημα και οι ίδιοι οι καθηγητές. Προσωπικά θα θεωρούσα ιδανικό στην δευτεροβάθμια να μην υπήρχαν απουσιολόγιο αλλά διαγωνισμοί πανελλήνιοι (πανελλήνιος διαγωνισμός χημεία, βιολογίας, αρχαίων... ).
Αυτό το λέω επειδή το καλύτερο δώρο για έναν απουσιολόγο μαθητή γυμνασίου είναι να μπουν στην τάξη 2 παιδιά καλύτερα (ως προς την απόδοση από αυτόν ώστε να έχει έναν στόχο να τους περάσει και να προσπαθει΄όλο και περισσότερο).

Με τους πανελλήνιους διαγωνισμούς ο κάθε μαθητής θα έχει στόχο ανεξάρτητα με το πόσο καλός θα είναι. Οι Πανελλήνιοι διαγωνισμοί φυσικά να μην μπαίνουν στο έλεγχο επίδοσης θα είναι εντελώς ξεχωριστοί όπως οι διαγωνισμοί μαθηματικής εταιρίας.

Διαβαζεις για το μονο και μονο για ενα κωλοχαρτο που λεγεται απουσιολόγιο ? 1° fail . Εισαι απλα για λυπηση αν το κανεις μονο για αυτο .Γιατι να ειναι η γνωμη σου καλυτερη για τους απουσιολογους απο ποτε εχει να κανει ο χαρακτηρας με τον βαθμο ?

Πραγματικά φίλε αν με βάζανε πίσω στο γυμνάσιο τωρα θα ήμουν ο χειρότερος μαθητής (δε θα διάβαζα κειμενα, εκθεση και αρκετά άλλα μαθήματα γιατί απλά δε τα θεωρώ σημαντικά).

Όταν ήμουν στο γυμνάσιο είχαν έναν στοχο να γράφω σε κάθε τρίμηνο παραπάνω από την προηγουμενη φορά (δεν ήμουν άριστος μαθητής) αν δεν είχα αυτο΄τον στοχο (το βαθμό τον θεωρώ ανούσιο πλέον δε θα διάβαζα )

. Καμιά φορά το να μεγαλοποιούμε τα πράγματα (ή να μας τα μεγαλοποιούν άλλοι) είναι ένας τρόπος για να θεσπίσουμε στόχους ώστε να διαβάζουμε και πράγματα που δε μας ενδιαφέρουν.

Τα παιδιά με υπερβολική ευφυία πάρα πολλές φορές είναι κακοί μαθητές. Ο λόγος είναι ότι σνομπάρουν τους στόχους που δίνει το σχολείο π.χ. το απουσιολόγιο ή ο βαθμός και πολλές φορές αυτο΄επηρεάζει αρνητικά και όλη την ζωή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πραγματικά φίλε αν με βάζανε πίσω στο γυμνάσιο τωρα θα ήμουν ο χειρότερος μαθητής (δε θα διάβαζα κειμενα, εκθεση και αρκετά άλλα μαθήματα γιατί απλά δε τα θεωρώ σημαντικά).

Όταν ήμουν στο γυμνάσιο είχαν έναν στοχο να γράφω σε κάθε τρίμηνο παραπάνω από την προηγουμενη φορά (δεν ήμουν άριστος μαθητής) αν δεν είχα αυτο΄τον στοχο (το βαθμό τον θεωρώ ανούσιο πλέον δε θα διάβαζα )

. Καμιά φορά το να μεγαλοποιούμε τα πράγματα (ή να μας τα μεγαλοποιούν άλλοι) είναι ένας τρόπος για να θεσπίσουμε στόχους ώστε να διαβάζουμε και πράγματα που δε μας ενδιαφέρουν.

Τα παιδιά με υπερβολική ευφυία πάρα πολλές φορές είναι κακοί μαθητές. Ο λόγος είναι ότι σνομπάρουν τους στόχους που δίνει το σχολείο π.χ. το απουσιολόγιο ή ο βαθμός και πολλές φορές αυτο΄επηρεάζει αρνητικά και όλη την ζωή τους.
Φοκο , εχει διαφορα το να μεγαλοποιησεις κατι απο το να το κανεις τον μοναδικο σου στοχο δηλαδη οταν αγωνιζεσαι για το απουσιολογιο και μονο αυτο τοτε χανεις την ουσια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Λοιπόν!Είμαι απουσιολόγος και η αλήθεια είναι πως για να το καταφέρω αυτό διάβαζα και διάβαζω αρκετές ώρες!Εντάξει συμφωνώ κάτα ένα μέρος με αυτούς που με λένε φυτό και δεν με πείραξε ποτέ!Η γνώμη μου για τους απουσιολόγους είναι η καλύτερη,διότι κάνω παρέα αποκλειστικά και μόνο με απουσιολόγους!Μερικοί απουσιολόγοι είναι ψωνάρες,άλλοι πάλι έχουν την εύνοια των καθηγητών και για άλλους πάλι όλα τα παραπάνω είναι μύθος.Πρέπει πάντως να είναι σεβαστά πρόσωπα απο τους συμμαθητές τους,γιατί αυτοί ουσιαστικα τραβάνε ολη την ευθήνη για όποιον λειπει ή δεν είχε απλως όρεξη να μπει εκεινη την ώρα μέσα στο τμήμα!Γι'αυτό για όποιον βγαίνει να μας πει φυτά,ας το κάνουν,αλλά με μέτρο!!(φιλικά)

Μικρή,δεν είναι όλη η ζωή διάβασμα,βαθμοί και απουσιολόγια.Ακόμα γυμνάσιο πας,η μαγεία βρίσκεται εκεί έξω και όχι μέσα σ'ένα γκρίζο σχολικό κελί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα δεν ειναι ολες οι αιθουσες, κελια!
Μην γενικευουμε καταστασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα δεν ειναι ολες οι αιθουσες, κελια!
Μην γενικευουμε καταστασεις...

Αναφέρομαι σ'ένα γενικότερο ιδεολογικό πλαίσιο,σχετικά με το εκπαιδευτικό σύστημα.
"Και μόνο επειδή σ'άφησαν να στολίσεις το κελί σου,μην νομίσεις στιγμή ότι είσαι ελεύθερος."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
και γω απο τοτε που πηγα επαλ απουσιολογος ειμαι..γλυτωνω απουσιες οσες φορες μπορω και ειδικα σε παιδια που δουλευουν και λογικο ειναι να μην μπορουν να ξυπνησουν το πρωι.υπαρχουν απουσιολογοι καλυπτουν απουσιες και αλλοι που το βρισκουν ως τροπο αντιποινων σε συμαθητες που δε συμπαθουν κτλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
γιατί πρέπει να πηγαίνουμε στα άκρα;; ούτε τίποτα το σπουδαίο είναι το να πάρεις το απουσιολόγιο, ούτε εξαρτάται ο χαρακτήρας σου και οι σχέσεις με τους συμμαθητές σου απ' το αν κουβαλάς έναν κωλοφάκελο κάθε πρωί που πας στην τάξη...κι όπως είπαν και παραπάνω, κι εγώ 5 χρόνια είμαι απουσιολόγος στην τάξη μου...κανένας δεν ήρθε να μου πουλήσει φιλία γι'αυτό το λόγο, όπως και κανείς φίλος μου δεν μ' έκανε πέρα γι'αυτό το λόγο...τις περισσότερες φορές κι όποτε μπορώ σβήνω τις απουσίες, όταν αυτό δεν εφικτό τους το εξηγώ κι όλα ωραία...γενικά θα'ταν καλό να μη μεγαλοποιούμε το θέμα και να μην βγάζουμε συμπεράσματα απ'τις ταμπέλες που βάζουμε..π.χ. <<οι απουσιολόγοι>>!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
εμας ο απουσιολογος ειναι πολυ μαλακας..μεχρι και στο κενο βαζει απουσιες..θυμαμαι κιολας μια φορα που ειχα παρει αδεια απο τον διευθυντη και αυτος μου εβαλε απουσια και διπλα εγραψε "κοπανα"...και οταν του βαζουν οι καθηγητες απουσια δεν τις σημειωνει το λαμογιο..νομιζει οτι ειναι και καποιος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βασιλική22

Νεοφερμένος

Η βασιλική22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
ειμαι απουσιολογος κ δεν το βρισκω καθολου κολακευτικο.Αντιθετως,νομιζω οτιειναι ο,τι χειροτερο γιατι εχεις στην ευθυνη σου ενα δημοσιο εγγραφο.Προσπαθω,οπου μπορω,να γλιτωνω απουσιες αλλα φοβαμαι μη βρω κ εγω το μπελα μου οπως την προηγ εβδομαδα.Ειχα βαλει απουσια σε καποιο φιλο που ελειπε(δεν μπορουσα να το αποφυγω γτ ο συγκεκριμενος καθηγητης παντα κοιταει το απουσιολογιο)κ επειδη αλλα δυο ατομα ελειπαν σε προβα για τη γιορτη σκεφτηκα να γραψω κ σε αυτον διπλα ''προβα για γιορτη''.Ομως την επομενη μερα-κ ενω ειχα ενημερωσει το συμμαθητη κ φιλο-ο καθηγητης τον ειχε σηκωσει στο πινακα κ του λεει ''αν δεν ελειπες χθες,θα την ηξερες την ασκηση.προβα για τη γιορτη ειχες?'' κ εκεινος απαντηση οχι.Εγω ευτυχως ελειπα γιατι ειμαι κ προεδρος κ κανονιζω τα της εκδρομης,ομως τη δευτερα πιστευω οτι θα πεταξει καμια σποντα.Αποδεδειγμενα,τα θυμαται αυτα!Επισης να τονισω οτι ο συγκεκριμενος δεν δεχεται να γραφω διπλα απο τις απουσιες ''προβα'' ή ''προπονηση '' κτλ,μαλιστα μου ειχε κανει παρατηρηση που εβαλα ''προβα'' τη τελευταια φορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top