Απουσιολόγοι

skatetensor

Νεοφερμένος

Ο skatetensor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Πρόβλημα του διευθυντή αυτό.

αν πω τον διευθυντη και δεν θελει κανενας να παρει το απουσιολογιο θα πει να το κρατησω εγω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Πες ότι δεν το θέλεις ίσως;;; Άμα σου πει είναι υποχρεωτικό ζήτα τον νόμο που το λέει (νόμο γιατί εμάς μας έχουν πρήξει ότι είναι δημόσιο έγγραφο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.



...καλά παιδιά είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ρε γαμώτο, έλεος πραγματικά, δε μπορώ να καταλάβω πού ειναι το πρόβλημά σου.
Επαναλαμβάνω, αν εσύ έχεις πρόβλημα και δεν έχεις όρεξη να παρακολουθήσεις, δεν ισχύει το ίδιο και για τους άλλους... Αδυνατώ να καταλάβω τα κόμπλεξ κάποιων ανθρώπων που τα προβλήματά τους τα ταυτίζουν με αυτά του συνόλου. Φέτος, ναι μου αρέσουν σχεδόν όλα τα μαθήματα, πραγματικά, εκτός από τη Φυσική και γενικής και κατευθυνσης, που πραγματικά τις απεχθάνομαι και τις δύο. Διαβάζω και τα γενικής όσο μπορώ, γιατί θεωρώ ότι και αυτά έχουν κάτι να μου προσφέρουν. Δεν φεύγω από το μάθημα επειδή μπορεί να τα βρίσκω σκούρα ή να χάνω το έδαφος κάτω από τα πόδια μου, θα αρχίσω να "λακάω" από Φλεβάρη και μετά, τώρα δε βρίσκω το λόγο να το κάνω. Γενικά δεν έχω πρόβλημα να πάρω απουσία, έχω βάλει και στον εαυτό μου επειδή άργησα, δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου, δε με νοιάζει αν θα πάρω απουσία ή όχι πραγματικά, και πίστεψέ με, οι γονείς δε θα με μαλώσουν αν θα πάρω, πραγματικά χέστηκαν, έχουν με άλλα να ασχοληθούν.

Τις εξωσχολικές μου γνώσεις, εγώ βρίσκω τρόπο και τις παίρνω, και φυσικά δεν προέρχονται από τα φροντιστήρια... Λέγεται "ενδιαφέροντα" αυτό... Προσωπικά, δε θεωρώ τις γνώσεις του σχολείου άχρηστες αλλά απίστευτα περιορισμένες, και εξειδικευμένες.

Το απουσιολόγιο, δε μπορεί με κανένα τρόπο να επηρεάσει άμεσα και ουσιαστικά τη ζωη ενός μαθητή, δεν έχει σημασία, και μόνο που το λες αυτό, είναι απίστευτα βλακώδες, κανεις λες και οι απουσιολόγοι είναι άτομα με ψυχολογικά προβλήματα, που αν δεν το αρνηθούν είναι δακτυλοδεικτούμενοι. Ούτε κόμπλεξ κατωτερότητας έχω, ούτε με νοιάζει, πραγματικά δεκάρα δε δίνω τι λένε οι άλλοι για μένα, το μόνο που κάνω είναι να μετράω ατομα, και να γράφω ονοματακια, υπόθεση 1', και το μόνο που μου τη σπάει είναι ότι πρέπει να πηγαινοφέρνω το κωλόχαρτο κάθε μέρα, αλλά δεν επηρέαζει άμεσα τη ζωή μου καθόλου μα καθόλου. Όταν ο καθηγητής είναι και ούφο, τότε δεν γράφω ονόματα αν είναι δυνατόν.
Κανένα μίσος δε νιώθω για κανένα, το θεωρώ ανούσιο.

Και για κατατόπισέ με λίγο, πού έχεις εντοπίσει το ψυχολογικό μου πρόβλημα με βάση αυτά που λέω, περί ωριμότητας και για το αν μπαίνουν οι απουσίες με βάση συμπάθειες και αντιπάθειες, γιατί πραγματικά έχω πάθει πλάκα με αυτά που διαβαζουν τα ματάκια μου.
Πάλι, πωωωωωωωωωωωωωωω...
Άκουσε με κορίτσι μου, ο ορισμός του κόστους όπως έχεις μάθει και στην ΑΟΘ πάει κάπως έτσι: "το πραγματικό κόστος ενός αγαθού είναι όλα τα αγαθά που θυσιάστηκαν για αυτό" δλδ αντί να πάρεις πατατάκια πείρες εισιτήριο για το μέτρο το θεώρησες πιο χρήσιμο από τα πατατάκια εκείνη την στιγμή. Το ίδιο ισχύει για τον χρόνο, όταν πχ θα προτιμούσες να βγεις με το αγόρι σου για να συζητήσετε ένα πρόβλημα του από το να παρακολουθήσεις θρησκευτικά, ο καθένας το ορίζει όπως θέλει εγώ μπορεί να προτιμήσω να πάω για καφέ από το να κάνω ΑΟΘ πχ. Η μόνη διαφορά είναι ο λόγος και το πόσο συχνά γίνεται.

Όταν λοιπόν επιλέξεις να κάνεις το Χ(=ότι θες) από το Ψ(=μάθημα) αφού έχεις ευκαιρία να ΜΗΝ πάρεις απουσία γιατί να μην την γλιτώσεις. Ο μόνος λόγος που το κάνεις είναι επειδή πάντα πρέπει να κρατάς μια πισινή μπορεί να αρρωστήσω μπορεί να θέλω να διαβάσω κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Πάλι, πωωωωωωωωωωωωωωω...
Άκουσε με κορίτσι μου, ο ορισμός του κόστους όπως έχεις μάθει και στην ΑΟΘ πάει κάπως έτσι: "το πραγματικό κόστος ενός αγαθού είναι όλα τα αγαθά που θυσιάστηκαν για αυτό" δλδ αντί να πάρεις πατατάκια πείρες εισιτήριο για το μέτρο το θεώρησες πιο χρήσιμο από τα πατατάκια εκείνη την στιγμή. Το ίδιο ισχύει για τον χρόνο, όταν πχ θα προτιμούσες να βγεις με το αγόρι σου για να συζητήσετε ένα πρόβλημα του από το να παρακολουθήσεις θρησκευτικά, ο καθένας το ορίζει όπως θέλει εγώ μπορεί να προτιμήσω να πάω για καφέ από το να κάνω ΑΟΘ πχ. Η μόνη διαφορά είναι ο λόγος και το πόσο συχνά γίνεται.

Όταν λοιπόν επιλέξεις να κάνεις το Χ(=ότι θες) από το Ψ(=μάθημα) αφού έχεις ευκαιρία να ΜΗΝ πάρεις απουσία γιατί να μην την γλιτώσεις. Ο μόνος λόγος που το κάνεις είναι επειδή πάντα πρέπει να κρατάς μια πισινή μπορεί να αρρωστήσω μπορεί να θέλω να διαβάσω κλπ κλπ.

Μη μου παραθέτεις ορισμούς και βλακείες, δεν έχει σημασία τι γίνεται με το ΑΟΘ, εγώ για άλλα σου μίλησα, έχεις λανθασμένα ταυτίσει τον απουσιολόγο με το παιδί που δεν επιτρέπεται να φύγει από την τάξη, αυτόν που φοβάται τους γονείς του, ε λοιπον, καμία σχέση.

Και στο κάτω κάτω, γ' λυκείου είμαι, ότι γουστάρω θα κάνω, αν θέλω να κάτσω σπίτι μου μια μέρα για να διαβάσω, θα το κάνω, αν θέλω να κρατησω απουσίες για αργοτερα, θα το κάνω, τι το κακό υπάρχει σε αυτό, και τι σχέση υπάρχει με το "μίσος" και την 'εκδίκηση" που περιγράφεις?

Ε ναι, σε αυτή τη φάση, επιλέγω να μείνω στην τάξη. Πολύ τις έχετε θεοποιήσει τις απουσίες δηλαδή και τον απουσιολόγο μαζί, και δεν καταλαβαίνω το λόγο.
Γενικά, έχεις μεγάλο πρόβλημα με το όλο θέμα, ξεπέρασέ το, το σχολείο θα τελειώσει σε 7 μήνες, και εσύ θα θυμάσαι το "βλαμμένο" τον απουσιολόγο? Ή τις ιδεατές σου καταστάσεις αντιζηλίας και εκδίκησης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Μη μου παραθέτεις ορισμούς και βλακείες, δεν έχει σημασία τι γίνεται με το ΑΟΘ, εγώ για άλλα σου μίλησα, έχεις λανθασμένα ταυτίσει τον απουσιολόγο με το παιδί που δεν επιτρέπεται να φύγει από την τάξη, αυτόν που φοβάται τους γονείς του, ε λοιπον, καμία σχέση.

Και στο κάτω κάτω, γ' λυκείου είμαι, ότι γουστάρω θα κάνω, αν θέλω να κάτσω σπίτι μου μια μέρα για να διαβάσω, θα το κάνω, αν θέλω να κρατησω απουσίες για αργοτερα, θα το κάνω, τι το κακό υπάρχει σε αυτό, και τι σχέση υπάρχει με το "μίσος" και την 'εκδίκηση" που περιγράφεις?

Ε ναι, σε αυτή τη φάση, επιλέγω να μείνω στην τάξη. Πολύ τις έχετε θεοποιήσει τις απουσίες δηλαδή και τον απουσιολόγο μαζί, και δεν καταλαβαίνω το λόγο.
Γενικά, έχεις μεγάλο πρόβλημα με το όλο θέμα, ξεπέρασέ το, το σχολείο θα τελειώσει σε 7 μήνες, και εσύ θα θυμάσαι το "βλαμμένο" τον απουσιολόγο? Ή τις ιδεατές σου καταστάσεις αντιζηλίας και εκδίκησης?

Οι πρώτες 2 παράγραφοι είναι νανούρισμα. Άμα θες απάντηση διάβασε τα προηγούμενά ποστ, όμως διάβασε τα γτ τώρα δεν ξέρω τι κάνεις.

Ας μην το πάμε προσωπικά γιατί μιλάς για άκυρα πράγματα. Ούτε μπορώ να καταλάβω τι σκέφτεσαι εκεί πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Οι πρώτες 2 παράγραφοι είναι νανούρισμα. Άμα θες απάντηση διάβασε τα προηγούμενά ποστ, όμως διάβασε τα γτ τώρα δεν ξέρω τι κάνεις.

Ας μην το πάμε προσωπικά γιατί μιλάς για άκυρα πράγματα. Ούτε μπορώ να καταλάβω τι σκέφτεσαι εκεί πέρα.

Ελα, έλα να δούμε, πολύ το κουράσαμε το θέμα. Λες άσχετα πράγματα. Και ούτε καν απαντάς, σε αυτο που σε ρωτάω. Αναλώνεσαι σε ανούσιες γενικεύσεις. Δε χρειάζεται να ξαναδιαβάσω τα ποστ σου, τα έχω καταλάβει μια χαρά, αυτό που αδυνατώ να κατανοήσω είναι η λογική των συσχετισμων που κάνεις... Για ποια πλασματική ανάγκη μου μιλάς.... Ξαναδιάβασε εσύ ο ίδιος αυτά που είπες, περί "μίσους" που νιώθει αυτός που κατά τη γνώμη σου, ζηλεύει αυτούς που κάνουν απουσίες ενώ ο ίδιος δε μπορεί (έλεος) και πες μου αν είναι λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
πωωωωωωωωω...
Δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που να του αρέσουν όλα τα μαθήματα, μπορεί μια εξαίρεση, μια στον πλανήτη (δεν είσαι εσύ), και άμα νομίζεις ότι είσαι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος είναι απλά μια δικαιολογία που έχει φτιάξει στο μυαλό του για να δικαιολογήσει τον φόβο σας, δεν ζητώ να την αποδεχτείτε δημόσια, ζητώ όμως να μην γράφεται μπούρδες στο θέμα.
Ναι, οι άνθρωποι φοβούνται έχουν ανασφάλειες είναι στην φύση τους να τα έχουν αυτά τα αισθήματα, άμα νομίζεις ότι έχεις ανοσία σε αυτά ή είσαι πολύ ανώριμοι ή έχεις ψυχολογικά προβλήματα, απλά διαφέρουν στην ποσότητα και στην σημαντικότητά από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Δεν είναι ευθύνη είναι ένα τίποτα, γιατί δεν υπάρχει σωστή και παραδειγματική τιμωρία και δεν θα γίνει ποτέ αναζήτηση του δράστη. Είναι μια πλασματική ευθύνη που φτιάχνεται για να νιώθεται ότι γίνατε άνθρωποι με ευθύνες, σας συνιστώ να πηγαίνετε για ψώνια μόνοι σας και χωρίς λίστα, να ταίσετε πιο πολύ αυτή την πλασματική σας ανάγκη και ίσως να εκπαιδεύσετε και την μνήμη σας λιγάκι.
Υποστηρίζω ότι υπάρχει η μίσος που δεν είναι τόσο μίσος αλλά μια μικρή εκδίκηση που νιώθεις και ο ίδιος ντροπή γι'αυτήν που την κάνεις επειδή ο ίδιος ζηλεύεις την ικανότητα του αλλουνού μαθητή που μπορεί να κάνει απουσία όποτε θέλει. Πάλι δεν ζητώ να το αποδεχτείτε αλλά σταματήστε να υποστηρίζεται μια ανύπαρκτη πλευρά. Ή άλλη περίπτωση που ανάφερα, είναι όταν φοβάσαι το σχολείο να μην μάθει ότι έκανες κάτι """τυπικά""" παράνομο. Αυτά τα δυο ισχύουν όταν βάζεις απουσία σε έναν μαθητή που στην τελική θα μπορούσε να την είχε γλιτώσει, μόνο αυτά τα δυο. Το πρώτο (το μίσος/η εκδίκηση) ισχύει όταν εσύ (ο απουσιολόγος) ΔΕΝ μπορείς να κάνεις απουσία, τους λόγους μην με κάνετε να τους ξαναπώ, είτε φοβάσαι το σχολείο είτε τους γονείς σου, μιλώντας πάντα σε μαθήματα άχρηστα για σένα και με το περιθώριο να μπορείς να κάνεις απουσία.
Αυτά είναι τα δεδομένα, έτσι λειτουργεί το μυαλό, υπάρχουν εξαιρέσεις που θα τις δείτε μόνο σε σενάρια για anime σειρές. Ψυχολογικά προβλήματα άμα δεν το πιάσατε.

εεμ αυτα τα σκεφτηκες μονος σου η τα συζητησες με κανα φιλο σου και καταληξατε στα παραπανω....."συμπερασματα"???
δηλαδη εσυ εχεις προφανως μεγαλο προβλημα για να τα πιστευεις ολα αυτα...αααχ αλι σ' εμας τα καημενα φυτα-απουσιολογους με τα ανιατα ψυχολογικα προβληματα...:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ρε γαμώτο, έλεος πραγματικά, δε μπορώ να καταλάβω πού ειναι το πρόβλημά σου.
Επαναλαμβάνω, αν εσύ έχεις πρόβλημα και δεν έχεις όρεξη να παρακολουθήσεις, δεν ισχύει το ίδιο και για τους άλλους... Αδυνατώ να καταλάβω τα κόμπλεξ κάποιων ανθρώπων που τα προβλήματά τους τα ταυτίζουν με αυτά του συνόλου. Φέτος, ναι μου αρέσουν σχεδόν όλα τα μαθήματα, πραγματικά, εκτός από τη Φυσική και γενικής και κατευθυνσης, που πραγματικά τις απεχθάνομαι και τις δύο. Διαβάζω και τα γενικής όσο μπορώ, γιατί θεωρώ ότι και αυτά έχουν κάτι να μου προσφέρουν. Δεν φεύγω από το μάθημα επειδή μπορεί να τα βρίσκω σκούρα ή να χάνω το έδαφος κάτω από τα πόδια μου, θα αρχίσω να "λακάω" από Φλεβάρη και μετά, τώρα δε βρίσκω το λόγο να το κάνω. Γενικά δεν έχω πρόβλημα να πάρω απουσία, έχω βάλει και στον εαυτό μου επειδή άργησα, δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου, δε με νοιάζει αν θα πάρω απουσία ή όχι πραγματικά, και πίστεψέ με, οι γονείς δε θα με μαλώσουν αν θα πάρω, πραγματικά χέστηκαν, έχουν με άλλα να ασχοληθούν.

Τις εξωσχολικές μου γνώσεις, εγώ βρίσκω τρόπο και τις παίρνω, και φυσικά δεν προέρχονται από τα φροντιστήρια... Λέγεται "ενδιαφέροντα" αυτό... Προσωπικά, δε θεωρώ τις γνώσεις του σχολείου άχρηστες αλλά απίστευτα περιορισμένες, και εξειδικευμένες.

Το απουσιολόγιο, δε μπορεί με κανένα τρόπο να επηρεάσει άμεσα και ουσιαστικά τη ζωη ενός μαθητή, δεν έχει σημασία, και μόνο που το λες αυτό, είναι απίστευτα βλακώδες, κανεις λες και οι απουσιολόγοι είναι άτομα με ψυχολογικά προβλήματα, που αν δεν το αρνηθούν είναι δακτυλοδεικτούμενοι. Ούτε κόμπλεξ κατωτερότητας έχω, ούτε με νοιάζει, πραγματικά δεκάρα δε δίνω τι λένε οι άλλοι για μένα, το μόνο που κάνω είναι να μετράω ατομα, και να γράφω ονοματακια, υπόθεση 1', και το μόνο που μου τη σπάει είναι ότι πρέπει να πηγαινοφέρνω το κωλόχαρτο κάθε μέρα, αλλά δεν επηρέαζει άμεσα τη ζωή μου καθόλου μα καθόλου. Όταν ο καθηγητής είναι και ούφο, τότε δεν γράφω ονόματα αν είναι δυνατόν.
Κανένα μίσος δε νιώθω για κανένα, το θεωρώ ανούσιο.

Και για κατατόπισέ με λίγο, πού έχεις εντοπίσει το ψυχολογικό μου πρόβλημα με βάση αυτά που λέω, περί ωριμότητας και για το αν μπαίνουν οι απουσίες με βάση συμπάθειες και αντιπάθειες, γιατί πραγματικά έχω πάθει πλάκα με αυτά που διαβαζουν τα ματάκια μου.

Δεν χρειάζονται όλα αυτά...Δε μου εξήγησες ακόμη γιατι να βάλεις απουσία όταν μπορείς να μη βάλεις. Καταλαβαινω οτι σκέφτεσαι "ναι αλλα αυτος θα εχει περισσότερο όριο στο τελος για να κατσει να διαβάσει" και ειναι λογικό γιατι οσες κρύβεις εσύ, δεν θα μπορούν να σου κρύψουν άλλοι. Ο απουσιοguy δύσκολα κρύβεται. Υποκειμενικό, λοιπόν. Ανταγωνιστικά και χάριν συμφέροντος το βλέπεις και καλά κάνεις. Δεν ισχύει κάτι διαφορετικό απ'αυτό. Στην κολλητή σου προφανώς και δεν θα πεις όχι στο να κρύψεις, κάνω λάθος; Εκτος κι αν εισαι τοσο τυπική και θρασυς που θα γυρισεις να της πεις "εγω θα κανω τη δουλεια μου οπως οριζει ο νόμος". Δε μου αρέσουν οι τυπολάτρες. Σε κάθε νόμο υπάρχει κάτι που λέγεται πνεύμα και κάτι που λέγεται γράμμα. Το γράμμα αφορά τον καθηγητη σου που ειναι δημόσιος υπάλληλος. Το πνεύμα υποτιθεται οτι πρεπει να αφορά ενα σωστα σκεπτόμενο άτομο. Μη μου λες λοιπόν όλα τα παραπάνω, εισαι εντελως λάθος, αν πραγματικά εισαι τόσο τυπική όσο θελεις να φαίνεσαι και κρατάς εντελώς ανεξαρτητη τη δουλειά σου απ'τις παρέες σου, τότε μάλλον δε μιλάω με άνθρωπο, αλλά με bot machine. To ιδανικό ειναι να κρυβεις εκει που μπορείς και χαίρομαι που λες ότι το κάνεις. Λυπάμαι που ειναι τοσο αρνητικός σε αυτό ο μικρός μας φίλος, φαντάζομαι όμως οτι αυτο οφείλεται στο αποστειρωμένο και ηλίθιο περιβάλλον του Γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Πραγματικα απο οσα διαβασε μεχρι τωρα δεν εχω καταληξει ακομα πιο ειναι το σωστο. Ειμαι απουσιολογος και κρυβω απουσιες για να μην παρεξηγηθω το λεω. Δλδ οντως απο την μια πλευρα υπαρχει η αντιληψη 'αν μπορω να κρυψω μια απουσια γτ να μην την κρυψω' και θα ηταν ανωριμο απο καποιον να μην κρυβει απουσιες λογω ζηλιας ή εκδικησης αλλα και απο την αλλη πλευρα δεν εχει καποιος αδικο να σκεφτεται 'έιμαι εγω μαλακας και καθομαι πανω ενω σκυλοβαριεμαι'. Ακομα οταν εχεις αναλαβει κατι τετοιο ειναι μια ευθυνη και πρεπει να εισαι αντικειμενικος με ολους και να μη λογαριαζεις φιλιες κλπ. Επισης αν καποιος πιστευει οτι πρεπει να βαζει απουσιες πρεπει να βαζει σε ολους οχι να κρυβει τις απουσιες της φιλης της που κοντευει να μεινει.Νομιζω οτι σε αυτα που ειπα δεν υπαρχει λαθος και σωστο. Ο καθενας διαλεγει αυτο που θεωρει ο ιδιος πιο σωστο. Εγω παντως θα συνεχισω να κρυβω απουσιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ελα, έλα να δούμε, πολύ το κουράσαμε το θέμα. Λες άσχετα πράγματα. Και ούτε καν απαντάς, σε αυτο που σε ρωτάω. Αναλώνεσαι σε ανούσιες γενικεύσεις. Δε χρειάζεται να ξαναδιαβάσω τα ποστ σου, τα έχω καταλάβει μια χαρά, αυτό που αδυνατώ να κατανοήσω είναι η λογική των συσχετισμων που κάνεις... Για ποια πλασματική ανάγκη μου μιλάς.... Ξαναδιάβασε εσύ ο ίδιος αυτά που είπες, περί "μίσους" που νιώθει αυτός που κατά τη γνώμη σου, ζηλεύει αυτούς που κάνουν απουσίες ενώ ο ίδιος δε μπορεί (έλεος) και πες μου αν είναι λογικά.

εεμ αυτα τα σκεφτηκες μονος σου η τα συζητησες με κανα φιλο σου και καταληξατε στα παραπανω....."συμπερασματα"???
δηλαδη εσυ εχεις προφανως μεγαλο προβλημα για να τα πιστευεις ολα αυτα...αααχ αλι σ' εμας τα καημενα φυτα-απουσιολογους με τα ανιατα ψυχολογικα προβληματα...:whatever:

Η κυρία Ελπίδα και εσύ Δέσποινα διαβάσετε τα μισά μου ποστ σε αυτό το θέμα και παίρνετε λέξεις και ζητάτε απαντήσεις σε μαλακίες.
Εγώ μίλησα για μια συγκεκριμένη περίπτωση, μια, όχι όλες (γτ είδα κάπου ότι γενικεύω κιόλας). Η περίπτωση αυτή είναι απλή, ένας απουσιολόγος, πάει να μπει μέσα στην τάξη γιατί έχει μάθημα, ένας μαθητής τον πλησιάζει και του λέει "μην μου βάλεις απουσία αυτήν την ώρα" ο καθηγητής ο συγκεκριμένος δεν είναι του είδους κοιτάω-με-κατάλογο-αυτούς-που-λείπουν οπότε έχεις δυο επιλογές, ή να του βάλεις απουσία ή να μην του βάλεις. Άμα επιλέξεις την πρώτη δλδ να του βάλεις απουσία ενώ θα μπορούσε να την είχε γλιτώσει μόνο και μόνο τότε και μόνο τότε, τότε ισχύουν αυτά που είπα, ή το κάνει λόγου μίσους ή λόγου φόβου. Τι είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε? Όλα αυτά περί νόμου "έσφαλε και πρέπει να την πληρώσει, το δίκιο είναι αυτό" αυτά είναι δικαιολογίες να κρύψετε τον αληθινό λόγο, και προφανώς μιλάω για την προσπάθεια, δλδ δεν του έβαλες απουσία αλλά την είδε ο καθηγητής και την έβαλε αυτός δεν μετράει. Μιλάω μόνο για αυτήν την συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάω για όλους τους απουσιολόγους, μην αντιδράτε σαν τούβλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ παιδιά , μιάς και είμαι απουσιολόγος φέτος (στη Κατεύθυνση - πρώτη φορά) , θα ήθελα πω και εγώ κάτι γι'αυτό !
Λοιπόν , καταρχάς μέχρι τώρα δεν έχω κρύψει απουσία (δεν έχει χρειαστεί)!
Αλλά , πιστεύω ότι , γιατί να κρύψω κάποιου απουσία ?... για να κάνει κοπάνα ?? η επειδή δε θέλει να παρακολουθήσει (πχ.) Φυσική Κατ. !
Ναι όντως μπορεί να βαριέται ! Και εγώ μπορεί να βαριέμαι ! Όπως και άλλα παιδιά , αλλά δε σημαίνει ότι θα αδειάσει η τάξη ! Γίνεται μάθημα και πρέπει να είσαι εκεί!
Εξάλλου γι'αυτό υπάρχουν απουσίες ... αν βαριέσαι , να κάτσεις σπίτι !
Και επίσης νομίζω οτι άν το κάνω σε έναν , θα μου ζητάνε όλοι μετά να τους καλύπτω!
Επιπρόσθετα , θα ήθελα να τονίσω , πως άν χρειαστεί μπορεί να παραβώ τους "κανόνες" όπως λέτε ! Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
δικιο εχει ο chris. κι εσυ κυριε orathac δε φαινοταν πια να μιλας μονο για τοσο λιγους απουσιολογους οπως λες, αν και ετσι κ αλλιως μαλλον δεν μπορεις να καταλαβεις οτι αν δεν βαλεις στον αλλο απουσια το πιο πιθανο ειναι να παρεις κ εσυ απουσια κ οχι μονο μιας ωρας...ακομα κ αν ο καθηγητης στο ασχετο φωναξει το ονομα ενος μαθητη που λειπει και δει οτι δεν υπαρχει απουσια , ο απουσιολογος θα βρει το μπελα του μετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
. κι εσυ κυριε orathac δε φαινοταν πια να μιλας μονο για τοσο λιγους απουσιολογους οπως λες, αν και ετσι κ αλλιως μαλλον δεν μπορεις να καταλαβεις οτι αν δεν βαλεις στον αλλο απουσια το πιο πιθανο ειναι να παρεις κ εσυ απουσια κ οχι μονο μιας ωρας...ακομα κ αν ο καθηγητης στο ασχετο φωναξει το ονομα ενος μαθητη που λειπει και δει οτι δεν υπαρχει απουσια , ο απουσιολογος θα βρει το μπελα του μετα...

Δεν φαινόταν επειδή εσύ διάβασες ένα ποστ μου και αυτό δεν το κατάλαβες. Και ο chris δεν έχει δίκιο γιατί ότι λέω το κάνει και ο ίδιος και αυτό φαίνεται μέσα από αυτήν την πρόταση "γιατί να κρύψω κάποιου απουσία ?... για να κάνει κοπάνα ?? η επειδή δε θέλει να παρακολουθήσει (πχ.) Φυσική Κατ. !
Ναι όντως μπορεί να βαριέται ! Και εγώ μπορεί να βαριέμαι ! Όπως και άλλα παιδιά , αλλά δε σημαίνει ότι θα αδειάσει η τάξη ! Γίνεται μάθημα και πρέπει να είσαι εκεί!" άμα δεν μπορείς να δεις μέσα από τα λόγια του πάλι δεν φταίω εγώ.

Υπάρχουν άπειρες λύσεις τόσα χρόνια είχαμε 1 απουσιολόγο, μου'χει βάλει πολύ λίγες απουσίες στο σύνολο οι καθηγητές την έπιαναν συχνά, έλεγε μια ηλίθια δικαιολογία και την άφηναν, δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο στην εξυπνάδα, απλά το μυαλό της ήταν μεγαλύτερο από μια πατάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Εγώ παιδιά , μιάς και είμαι απουσιολόγος φέτος (στη Κατεύθυνση - πρώτη φορά) , θα ήθελα πω και εγώ κάτι γι'αυτό !
Λοιπόν , καταρχάς μέχρι τώρα δεν έχω κρύψει απουσία (δεν έχει χρειαστεί)!
Αλλά , πιστεύω ότι , γιατί να κρύψω κάποιου απουσία ?... για να κάνει κοπάνα ?? η επειδή δε θέλει να παρακολουθήσει (πχ.) Φυσική Κατ. !
Ναι όντως μπορεί να βαριέται ! Και εγώ μπορεί να βαριέμαι ! Όπως και άλλα παιδιά , αλλά δε σημαίνει ότι θα αδειάσει η τάξη ! Γίνεται μάθημα και πρέπει να είσαι εκεί!
Εξάλλου γι'αυτό υπάρχουν απουσίες ... αν βαριέσαι , να κάτσεις σπίτι !
Και επίσης νομίζω οτι άν το κάνω σε έναν , θα μου ζητάνε όλοι μετά να τους καλύπτω!
Επιπρόσθετα , θα ήθελα να τονίσω , πως άν χρειαστεί μπορεί να παραβώ τους "κανόνες" όπως λέτε ! Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα !


...δείχνεις ιδανικός για τη δουλειά. το΄χεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Οι απουσιολόγοι όλοι ειναι σάικος! Σε αυτό καταλήξαμε :P Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει φυσιολογικός απουσιολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Δεν χρειάζονται όλα αυτά...Δε μου εξήγησες ακόμη γιατι να βάλεις απουσία όταν μπορείς να μη βάλεις. Καταλαβαινω οτι σκέφτεσαι "ναι αλλα αυτος θα εχει περισσότερο όριο στο τελος για να κατσει να διαβάσει" και ειναι λογικό γιατι οσες κρύβεις εσύ, δεν θα μπορούν να σου κρύψουν άλλοι. Ο απουσιοguy δύσκολα κρύβεται. Υποκειμενικό, λοιπόν. Ανταγωνιστικά και χάριν συμφέροντος το βλέπεις και καλά κάνεις. Δεν ισχύει κάτι διαφορετικό απ'αυτό. Στην κολλητή σου προφανώς και δεν θα πεις όχι στο να κρύψεις, κάνω λάθος; Εκτος κι αν εισαι τοσο τυπική και θρασυς που θα γυρισεις να της πεις "εγω θα κανω τη δουλεια μου οπως οριζει ο νόμος". Δε μου αρέσουν οι τυπολάτρες. Σε κάθε νόμο υπάρχει κάτι που λέγεται πνεύμα και κάτι που λέγεται γράμμα. Το γράμμα αφορά τον καθηγητη σου που ειναι δημόσιος υπάλληλος. Το πνεύμα υποτιθεται οτι πρεπει να αφορά ενα σωστα σκεπτόμενο άτομο. Μη μου λες λοιπόν όλα τα παραπάνω, εισαι εντελως λάθος, αν πραγματικά εισαι τόσο τυπική όσο θελεις να φαίνεσαι και κρατάς εντελώς ανεξαρτητη τη δουλειά σου απ'τις παρέες σου, τότε μάλλον δε μιλάω με άνθρωπο, αλλά με bot machine. To ιδανικό ειναι να κρυβεις εκει που μπορείς και χαίρομαι που λες ότι το κάνεις. Λυπάμαι που ειναι τοσο αρνητικός σε αυτό ο μικρός μας φίλος, φαντάζομαι όμως οτι αυτο οφείλεται στο αποστειρωμένο και ηλίθιο περιβάλλον του Γυμνασίου.

Είπα ότι όποτε μπορώ, δε βάζω. Και επαναλαμβάνω, ότι αυτό που με ενοχλεί με τα σβησίματα των απουσιών, είναι ότι κάποιοι σου ζητούν επίμονα να το κάνεις, ακόμα και αν δε μπορείς, ή το χειρότερο απ'όλα, ότι φεύγουν από το μάθημα, ενώ για 2 απουσίες μένουν στην ίδια τάξη. Εντάξει τότε δε θα βάλεις, αλλά πόσο ηλίθια μπορεί να είναι αυτά τα άτομα...
Φέτος, όλοι μα όλοι οι καθηγητές μου δεν παίρνουν χαμπάρι πολλά, ειδικα της γενικής, δεν έχω γράψει πολλές απουσίες φέτος, αλλά αυτό δε μπορεί να γίνεται συνέχεια, αν είναι έτσι, ας καταργηθεί τελείως το συγκεκριμενο χαρτί, ας γίνει το σχολείο "μπάτε σκύλοι αλέστε", όποιος θέλει μπαίνει, όποιος θέλει βγαινει... Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, σίγουρα μπορεί να αποφεύγεται όλο αυτό με τον απουσιολόγο, δηλαδή να μη βάζει απουσίες, αλλά μην τα ισοπεδώνετε όλα... Αν σε κάποιους αυτό γίνεται επανελημμένα, το εκμεταλλεύονται. Δεν έχω πρόβλημα να αποφύγω την απουσία, αλλά πραγματικά πες μου σε τι θα τους ωφελήσει... Αυτοί θα χάσουν, αν φεύγουν για άλλο λόγο και όχι για να πάνε να διαβάσουν, στις τελευταίες τάξεις, πχ.
Δεν είναι το θέμα, εγώ κάθομαι, αυτος φεύγει, ας πάρει απουσία να μάθει άλλη φορά, το θέμα είναι η ανάληψη ευθυνών, κανένα απολύτως μισος ή εχθρική επιτηδευμένη συμπεριφορα, τίποτα. Απλώς, να δουν μερικά άτομα ότι με το να γίνεται όλο αυτό συνέχεια, δεν κερδίζουν κάτι.


Α, και όταν διάβασα αυτό στα κόκκινα, πραγματικά έμεινα μα***ας...
Συγγνώμη, αλλά με δουλεύεις? Πού σου φαίνεται το περίεργο? Εεεεε, σε σχολείο είμαστε όχι σε κανονικό χώρο εργασίας... Είναι ένα πρώιμο στάδιο βασικά, αλλά πίστεψέ με, μια χαρά μπορώ να αποφύγω, αυτό για το οποίο μιλάς, και ναι, θέλω να είμαι τυπική, το τι κάνω στις παρέες μου και πως με αντιμετωπίζουν δεν έχει σχέση με το απουσιολόγιο, ούτε με τιποτε άλλο.

Δεν κάνω διακρίσεις ως προς αυτούς που θα κρύψω, ή δε θα κρύψω, αναφορικά με αυτό που είπες για την κολλητή μου.


Η κυρία Ελπίδα και εσύ Δέσποινα διαβάσετε τα μισά μου ποστ σε αυτό το θέμα και παίρνετε λέξεις και ζητάτε απαντήσεις σε μαλακίες.
Εγώ μίλησα για μια συγκεκριμένη περίπτωση, μια, όχι όλες (γτ είδα κάπου ότι γενικεύω κιόλας). Η περίπτωση αυτή είναι απλή, ένας απουσιολόγος, πάει να μπει μέσα στην τάξη γιατί έχει μάθημα, ένας μαθητής τον πλησιάζει και του λέει "μην μου βάλεις απουσία αυτήν την ώρα" ο καθηγητής ο συγκεκριμένος δεν είναι του είδους κοιτάω-με-κατάλογο-αυτούς-που-λείπουν οπότε έχεις δυο επιλογές, ή να του βάλεις απουσία ή να μην του βάλεις. Άμα επιλέξεις την πρώτη δλδ να του βάλεις απουσία ενώ θα μπορούσε να την είχε γλιτώσει μόνο και μόνο τότε και μόνο τότε, τότε ισχύουν αυτά που είπα, ή το κάνει λόγου μίσους ή λόγου φόβου. Τι είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε? Όλα αυτά περί νόμου "έσφαλε και πρέπει να την πληρώσει, το δίκιο είναι αυτό" αυτά είναι δικαιολογίες να κρύψετε τον αληθινό λόγο, και προφανώς μιλάω για την προσπάθεια, δλδ δεν του έβαλες απουσία αλλά την είδε ο καθηγητής και την έβαλε αυτός δεν μετράει. Μιλάω μόνο για αυτήν την συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάω για όλους τους απουσιολόγους, μην αντιδράτε σαν τούβλα.


Διαβάζοντας τα ποστ σου, σχημάτισα την εντύπωση, και ακόμα τη διατηρώ, ότι γενικεύεις, και τώρα λες απλά ότι δεν το κάνεις, και ότι αναφέρεσαι σε πολύ συγκεκριμένη περίπτωση. Ειδικά εκεί που λες για ψυχολογικά προβλήματα, μου έρχεται να βάλω τα γέλια.
Και μην είσαι απόλυτος. Ή μίσος, ή φόβος, όλα τα άλλα γιοκ.
Επίσης πριν όπως τα διατύπωσες, μου έδωσες την εντύπωση ότι μιλούσες για όλους. Τέλοσπάντων, εκεί που διαφωνώ μαζί σου είναι στο ότι
α) καταρχάς πετάς υπονοούμενα, χωρίς να δικαιολογείς.
β) βλέπεις ένα κόσμο με μίσος ως απαραίτητο, τον οποίο εγώ χαρακτηρίζω ως περιττό, ειδικά στην γ'λυκείου
γ) φαντάζεσαι ότι ο απουσιολόγος δε μπορει να κάνει απουσία, επειδή, είναι απουσιολόγος... Για μένα, εδώ, βάζεις ταμπέλες και γενικεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Οι απουσιολόγοι όλοι ειναι σάικος! Σε αυτό καταλήξαμε :P Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει φυσιολογικός απουσιολόγος.

Τι εννοεις φυσιολογικος απουσιολογος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
τι λες βρε παιδάκι μ? δεν υπάρχει φυσιολογικός απουσιολόγος?
υπάρχει ορισμός για το φυσιολογικό?
εγώ είμαι στην κατεύθυνση απουσιολόγος, δε χρειάζεται να βάζω απουσίες.. ποτέ δε βάζω.. άμα βάλει ο καθηγητής καλώς, αλλιώς εγώ..
τεσπά και δε συμφωνώ στο ότι οι απουσιολόγοι είναι σπασικλάκια.. έχω βουλώσει πολλά στόματα και συνεχίζω..
το ότι ένας άνθρωπος είναι έξυπνος έτσι ώστε να οργανώνει σωστά το διάβασμά του ζώντας μια πολυδιάσταστη και έντονη ζωή και πάράλληλα να μπορεί σε όλα αυτά να συνδυάζει το διάβασμα, είναι the bεst και δε μπορούν να το κάνουν όλοι.. σε αντίθεση με τους άλλους τους κακούς ας πούμε μαθητές.. δεν είναι αυτοί φυτά αν κοκαλώνουν σε μια θέση με τις ώρες στο πισι, και είναι αυτός που διαβάζει αρκετά? ε μη λέμε ^**..**^ τώρα..
μπουρδολογίες..! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Οι απουσιολόγοι όλοι ειναι σάικος! Σε αυτό καταλήξαμε :P Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει φυσιολογικός απουσιολόγος.
No comms!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top