Απουσιολόγοι

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ε πες μωρέ ότι είναι πράξη εκδικήσεις. Επειδή εσύ δεν μπορείς να κάνεις κοπάνα/απουσία λόγου απουσιολογίου, δεν νομίζω, λογικά είσαι ακόμα το παιδί που φοβάται τους γονείς του ή τους καθηγητές και ξεσπάς πάνω τους και έβαλες τα περί νόμου και περί δικαίου ως δικαιολογία για της δικιά σου επίθεση.

Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα ε? Για κάποιο ανεξήγητο λόγο βάζετε ταμπέλες στα "παιδιά του απουσιολογίου", ως αυτά που φοβούνται τους γονείς τους, και βρίσκουν μέσω των απουσιων διέξοδο, ένα μέσο εκδίκησης, για την κοροϊδία του "φυτού", ή αυτού που αναγκάζεται να μείνει πίσω όταν οι άλλοι την κοπανάνε... Πιο παιδιάστικο πράγμα,δεν έχω ξανακούσει... Ακου 'κει εκδίκηση...
Ποια εκδίκηση? Η απουσιούλα? Ένα λογικό άτομο, γιατί με αυτή τη λογική δίνεται το απουσιολόγιο σε ένα άτομο, δεδομένου ότι έχει βγάλει το μεγαλύτερο βαθμό, οπότε ας πούμε, (λέμε τώρα...), ότι ειναι πιο υπεύθυνο, δεν κάθεται να σκεφτεί με βάση προσωπικές συμπάθειες και αντιπάθειες, λες και άλλη δουλειά, δεν είχε να κάνει...
Μιλάς περί νόμου, εγώ στο ποστ του, δε βρήκα καμία δικαιολογία. Έτσι έχουν τα πράγματα. Την κοπανάνε και μετά απαιτούν να τους τη σβήσεις. Ε, συμφωνω με τον κύριο Alex1996, υπάρχει και ένα όριο, το σχολείο, έτσι λειτουργεί, ας το σεβαστούμε όσο μπορούμε, να περνάνε ομαλά οι μέρες, γιατί αλλιώς, αν κοιτάμε συνέχεια, συμπάθειες, εκδικητικές τάσεις, δε θα τα πάμε καλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απο την στιγμή που ο απουσιολόγος έχει ευθύνη να βάζει απουσίες και αν δεν το κάνει μπορεί να μπλέξει δεν νομίζω ότι μπορούμε να λέμε ότι βάζει απυσίες λόγο κακίας. Ύστερα, στο λύκειο καλώς ή κακώς μετράνε οι απουσίες, δεν νομίζω ότι ο εκάστοτε απουσιολόγος είναι σε θέση να αντιτίθεται σε αυτό και να κάνει του κεφαλιού του. Και στο κάτω κάτω αν θέλει κάποιος να είναι έξω μαγκιά του, αλλά να πάρει την απουσία του όπως ορίζει ο νόμος και να μην κάθεται να γλύφει τον απουσιολόγο για να τον καλύψει. Τώρα τα άλλα περί πρωινού ξυπνήματος είναι τουλάχιστον χαζά. Ξέρεις ότι το σχολείο αρχίζει στις 8 δεν μπορεί να λες ότι σου αρέσει να δαιβάζεις βράδυ και για αυτό δεν μπορείς να ξυπνάς νωρίς.

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι ο απουσιολόγος που γουστάρει να βάζει απουσίες στους συμμαθητές του. Κάποτε υπήρξα σε αυτή τη θέση και πάντα κάλυπτα όσους μπορούσα, αλλά κάτι τέτοιες συμποριφορές απο άτομα που πιστεύουν ότι τους χρωστάς να μην τους βάζεις απουσία με έκαναν κάθε χρόνο ,κανοντάς "αλχημείες" να προσπαθώ να αποφύγω αυτόν τον μπελά, και τουλάχιστον για τώρα τα έχω καταφέρει.:P

Να φοράτε και ποδιές λοιπόν κι όποιος τολμήσει και βάλει άλλο χρώμα, να αποβάλλεται!
Δε λυπάμαι καθόλου που τελείωσα το σχολείο, αυτά που ακούω με ξενίζουν αφάνταστα, κάποια στιγμή ομως φαντάζομαι κι εσείς θα αποβάλλετε την κακομοιριά της δευτεροβάθμιας, φυσική ροή των πραγμάτων είναι.
-----------------------------------------
Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα ε? Για κάποιο ανεξήγητο λόγο βάζετε ταμπέλες στα "παιδιά του απουσιολογίου", ως αυτά που φοβούνται τους γονείς τους, και βρίσκουν μέσω των απουσιων διέξοδο, ένα μέσο εκδίκησης, για την κοροϊδία του "φυτού", ή αυτού που αναγκάζεται να μείνει πίσω όταν οι άλλοι την κοπανάνε... Πιο παιδιάστικο πράγμα,δεν έχω ξανακούσει... Ακου 'κει εκδίκηση...
Ποια εκδίκηση? Η απουσιούλα? Ένα λογικό άτομο, γιατί με αυτή τη λογική δίνεται το απουσιολόγιο σε ένα άτομο, δεδομένου ότι έχει βγάλει το μεγαλύτερο βαθμό, οπότε ας πούμε, (λέμε τώρα...), ότι ειναι πιο υπεύθυνο, δεν κάθεται να σκεφτεί με βάση προσωπικές συμπάθειες και αντιπάθειες, λες και άλλη δουλειά, δεν είχε να κάνει...
Μιλάς περί νόμου, εγώ στο ποστ του, δε βρήκα καμία δικαιολογία. Έτσι έχουν τα πράγματα. Την κοπανάνε και μετά απαιτούν να τους τη σβήσεις. Ε, συμφωνω με τον κύριο Alex1996, υπάρχει και ένα όριο, το σχολείο, έτσι λειτουργεί, ας το σεβαστούμε όσο μπορούμε, να περνάνε ομαλά οι μέρες, γιατί αλλιώς, αν κοιτάμε συνέχεια, συμπάθειες, εκδικητικές τάσεις, δε θα τα πάμε καλά....


Ημουν κι εγώ απουσιοτέτοιος και μάλιστα κολλητή μου φίλη επί χρόνια ήταν η Μαντάμ του Απουσιολογίου της γενιάς μου στην περιοχή...6 συναπτά χρόνια, είχε γίνει διάσημη. Αν ήξερες πόσες απουσίες ειχε βάλει σε άτομα που ηταν μέσα στο μάθημα μονο για λόγους εκδικησης για άσχετα θέματα, θα άλλαζες γνώμη γι'αυτά που λες. Αντίστοιχα ειχε κρυψει πάρα πολλές απο μενα και άλλους φίλους...Απο που προκύπτει οτι ο πρώτος στο βαθμο ειναι κι υπεύθυνος; Κι από που προκύπτει οτι αυτός βαζει πάνω απ'τα προσωπικά του το...καθήκον; Δεν ισχυουν αυτά που λες, ειναι θεωρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ημουν κι εγώ απουσιοτέτοιος και μάλιστα κολλητή μου φίλη επί χρόνια ήταν η Μαντάμ του Απουσιολογίου της γενιάς μου στην περιοχή...6 συναπτά χρόνια, είχε γίνει διάσημη. Αν ήξερες πόσες απουσίες ειχε βάλει σε άτομα που ηταν μέσα στο μάθημα μονο για λόγους εκδικησης για άσχετα θέματα, θα άλλαζες γνώμη γι'αυτά που λες. Αντίστοιχα ειχε κρυψει πάρα πολλές απο μενα και άλλους φίλους...Απο που προκύπτει οτι ο πρώτος στο βαθμο ειναι κι υπεύθυνος;

δίνεται το απουσιολόγιο σε ένα άτομο, δεδομένου ότι έχει βγάλει το μεγαλύτερο βαθμό, οπότε ας πούμε, (λέμε τώρα...), ότι ειναι πιο υπεύθυνο

Κι από που προκύπτει οτι αυτός βαζει πάνω απ'τα προσωπικά του το...καθήκον; Δεν ισχυουν αυτά που λες, ειναι θεωρίες.

Δηλαδή, συγγνώμη, για να καταλάβω... Εσύ ενώ εισαι μες στην τάξη, και θες ξέρω γω να παρακολουθήσεις το μάθημα, ενδιαφέρεσαι τέλοσπάντων, έχεις την παρέα σου στο σχολείο, και εισαι απουσιολόγος... Και προσπαθείς να βρεις τρόπους για να εκμεταλλευτείς την ιδιότητά σου, για να την "μπεις" σε κάποιους που αντιπαθείς και να τους τη φέρεις?
Για μένα, η φίλη σου ήταν απλά πολύ ανώριμη...

Ναι, αλλη έννοια δεν είχα, να βάζω επανελλημμένα απουσίες σε όποια κωλόπαιδα αντιπαθώ, έτσι επειδή μου κάπνισε, μη χάσω...
Εμ, νομίζω ότι από τη 1η λυκείου και μετά, αυτά τα παιδιάστικα πράγματα παύουν να υπαρχουν. Ο καθένας κοιτα τη δουλειά του, και όποιος έχει άλλες απόψεις, "κάτσε θα σε κανονίσω εγώ", και "η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο", ας πάει άλλη μια γύρα από το νηπιαγωγείο...

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα για να σχοληθείς. Στη συγκεκριμένη περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπορεις να νομίζεις ότι θέλεις, αλλά αυτό δεν ισχύει κατ'ανάγκη. Η φίλη μου ηταν απλά άνθρωπος όπως όλοι, γιατι προσπαθείς να πείσεις ότι ολα γινονται κατ'ευχην και οτι ο μαθητής του 19 ειναι άλλης πάστας άνθρωπος που "δεν κάνει τέτοια"; Ενώ το ξέρεις πολύ καλά οτι η πραγματικότητα ειναι πολύ μακριά απ'αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μπορεις να νομίζεις ότι θέλεις, αλλά αυτό δεν ισχύει κατ'ανάγκη. Η φίλη μου ηταν απλά άνθρωπος όπως όλοι, γιατι προσπαθείς να πείσεις ότι ολα γινονται κατ'ευχην και οτι ο μαθητής του 19 ειναι άλλης πάστας άνθρωπος που "δεν κάνει τέτοια"; Ενώ το ξέρεις πολύ καλά οτι η πραγματικότητα ειναι πολύ μακριά απ'αυτό...


Χαχα, καλά εγώ όσους απουσιολόγους ξέρω, η συμπεριοφορά τους, απέχει πολύ από αυτό που περιγράφεις εσύ...
Ωστόσο, ναι άνθρωποι είμαστε με αδυναμίες, και μπορει πολλές φορές να υπερβούμε τα όριά μας... Πάντως, μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Δηλαδή, συγγνώμη, για να καταλάβω... Εσύ ενώ εισαι μες στην τάξη, και θες ξέρω γω να παρακολουθήσεις το μάθημα, ενδιαφέρεσαι τέλοσπάντων, έχεις την παρέα σου στο σχολείο, και εισαι απουσιολόγος... Και προσπαθείς να βρεις τρόπους για να εκμεταλλευτείς την ιδιότητά σου, για να την "μπεις" σε κάποιους που αντιπαθείς και να τους τη φέρεις?
Για μένα, η φίλη σου ήταν απλά πολύ ανώριμη...

Ναι, αλλη έννοια δεν είχα, να βάζω επανελλημμένα απουσίες σε όποια κωλόπαιδα αντιπαθώ, έτσι επειδή μου κάπνισε, μη χάσω...
Εμ, νομίζω ότι από τη 1η λυκείου και μετά, αυτά τα παιδιάστικα πράγματα παύουν να υπαρχουν. Ο καθένας κοιτα τη δουλειά του, και όποιος έχει άλλες απόψεις, "κάτσε θα σε κανονίσω εγώ", και "η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο", ας πάει άλλη μια γύρα από το νηπιαγωγείο...

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα για να σχοληθείς. Στη συγκεκριμένη περίπτωση.

+1000! Ετσι ειναι!Εγω δεν σημειωσα ποτε καποιον που ηταν μεσα στην ταξη λογω αντιπαθειας αν ειναι δυνατον!
Απλα κατα τη δικη μου αποψη το σωστο ειναι να γραφεις στο απουσιολογιο την πληρη(πλην ελαχιστων εξαιρεσεων) αληθεια...
Και η αληθεια ειναι να γραφεις ποιος λειπει και οχι να τον καλυπτεις επειδη τον συμπαθεις, η να βαζεις επιτηδες σε καποιον επειδη τον αντιπαθεις...τελος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δυστυχώς αύριο, τις τρεις τελευταίες ώρες, κατα 99% θα είμαι απουσιολόγος. Γιατί; γιατί πολύ απλά όλοι οι προηγούμενοι θα έχουν πάει να κάνουν την τελική πρόβα για την παρέλαση στον Ελπιδοφόρο, το κοντινό γήπεδο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα ε? Για κάποιο ανεξήγητο λόγο βάζετε ταμπέλες στα "παιδιά του απουσιολογίου", ως αυτά που φοβούνται τους γονείς τους, και βρίσκουν μέσω των απουσιων διέξοδο, ένα μέσο εκδίκησης, για την κοροϊδία του "φυτού", ή αυτού που αναγκάζεται να μείνει πίσω όταν οι άλλοι την κοπανάνε... Πιο παιδιάστικο πράγμα,δεν έχω ξανακούσει... Ακου 'κει εκδίκηση...
Ποια εκδίκηση? Η απουσιούλα? Ένα λογικό άτομο, γιατί με αυτή τη λογική δίνεται το απουσιολόγιο σε ένα άτομο, δεδομένου ότι έχει βγάλει το μεγαλύτερο βαθμό, οπότε ας πούμε, (λέμε τώρα...), ότι ειναι πιο υπεύθυνο, δεν κάθεται να σκεφτεί με βάση προσωπικές συμπάθειες και αντιπάθειες, λες και άλλη δουλειά, δεν είχε να κάνει...
Μιλάς περί νόμου, εγώ στο ποστ του, δε βρήκα καμία δικαιολογία. Έτσι έχουν τα πράγματα. Την κοπανάνε και μετά απαιτούν να τους τη σβήσεις. Ε, συμφωνω με τον κύριο Alex1996, υπάρχει και ένα όριο, το σχολείο, έτσι λειτουργεί, ας το σεβαστούμε όσο μπορούμε, να περνάνε ομαλά οι μέρες, γιατί αλλιώς, αν κοιτάμε συνέχεια, συμπάθειες, εκδικητικές τάσεις, δε θα τα πάμε καλά....
Δεν έβαλα καμία ταμπέλα, μίλησα προσωπικά στον κύριο απουσιολόγο τον Άλεξ, το ότι εσύ παραπονέθηκες δηλώνει άλλα πράγματα για σένα.
Τώρα το λέμε απουσιούλα πριν το λέγαμε "να πάρω ΕΓΩ την τεράστια ευθύνη".
Άμα πάρεις τους κύριους λόγους, είναι δυο συνήθως και εδώ μέσα είναι σίγουρα αυτοί. Ο πρώτος είναι ότι φοβάσαι τους καθηγητές, δεν έχεις τι να χάσεις άμα δεν το μάθει ο καθηγητής, αλλά φοβάσαι να μην το μάθει. Ο δεύτερος είναι το μίσος (άμα δεν σ'αρέσει η λέξη εκδίκηση τόσο πολύ) ειδικά όταν δηλώνεις πράγματα όπως "εγώ είμαι μέσα ενώ εσύ είσαι για καφέ, είναι ο νόμος, η θεία δίκη και τα λοιπά". Το παρακλάδι του δεύτερου λόγου το "γιατί δεν κάνω εγώ απουσίες" έχει πάλη κάποιους λόγους. Είτε φοβάσαι τους γονείς σου είτε το σχολείο, μιλώντας για μαθήματα που κοιμάστε και για μονόωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Δεν έβαλα καμία ταμπέλα, μίλησα προσωπικά στον κύριο απουσιολόγο τον Άλεξ, το ότι εσύ παραπονέθηκες δηλώνει άλλα πράγματα για σένα.
Τώρα το λέμε απουσιούλα πριν το λέγαμε "να πάρω ΕΓΩ την τεράστια ευθύνη".
Άμα πάρεις τους κύριους λόγους, είναι δυο συνήθως και εδώ μέσα είναι σίγουρα αυτοί. Ο πρώτος είναι ότι φοβάσαι τους καθηγητές, δεν έχεις τι να χάσεις άμα δεν το μάθει ο καθηγητής, αλλά φοβάσαι να μην το μάθει. Ο δεύτερος είναι το μίσος (άμα δεν σ'αρέσει η λέξη εκδίκηση τόσο πολύ) ειδικά όταν δηλώνεις πράγματα όπως "εγώ είμαι μέσα ενώ εσύ είσαι για καφέ, είναι ο νόμος, η θεία δίκη και τα λοιπά". Το παρακλάδι του δεύτερου λόγου το "γιατί δεν κάνω εγώ απουσίες" έχει πάλη κάποιους λόγους. Είτε φοβάσαι τους γονείς σου είτε το σχολείο, μιλώντας για μαθήματα που κοιμάστε και για μονόωρες.


Α δηλαδή η περίπτωση να ενδιαφέρομαι για το μάθημα και να θέλω να παρακολουθήσω δεν υπάρχει ε?
Αν εσυ βαριέσαι και κοιμάσαι σε μαθήματα, να μην λες τα ίδια και για τους άλλους.
Πρέπει σώνει και καλά, να φοβάμαι είτε τους καθηγητές είτε τους γονείς μου που θα με κάνουν ντα, άμα φύγω από το σχολείο χωρίς την άδειά τους... Οϊμέ.... Τι τραβάμε και εμείς οι φιλομαθείς χορεύτριες... Πρέπει δηλαδή πάντα κάτι να φοβάμαι?

Μα απουσιούλα είναι, το συγκεκριμένο χαρτί, είναι απλά ένα κωλόχαρτο, αλλά συγγνώμη, η ευθύνη παραμένει ευθύνη... Και είναι μεγάλη, και βαρετή και και και...Στα πλαίσια των σχολικών κανόνων, δε μπορώ να καταλάβω,πού είναι ακριβώς το πρόβλημα, για ποιο λόγο υποστηρίζετε το ότι υπάρχει μίσος. Για όνομα... Σχολείο ειναι... Κάποιες αντιζηλίες θα υπάρχουν. Από το λύκειο και μετά, κυριαρχεί η ωριμότητα, εκτός από ελάχιστες εξαιρεσεις βέβαια, που κατ'εμέ, δηλώνουν όρεξη για ανόητα μαθητικά παιχνιδάκια και πείσματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν ενδιαφερεσαι για το μάθημα δεν θα μεταχειριστείς ποτέ τη φράση "εγώ που κάθομαι μεσα ειμαι ο μαλάκας;", όπως έκανε ο μικρος μας φίλος απο πάνω, φανερώνει εντελώς άλλα πράγματα. Κόμπλεξ, αδυναμία, ζήλεια, κακία κλπ. Νομίζω οτι αντιλαμβάνεσαι πολύ καλά τι θέλω να πω, δεν χρειάζεται να το κουράζουμε.
Ποια ειναι η ευθύνη οταν ξέρεις οτι ορισμένοι καθηγητές, γνωστά ζωάκια, δεν θα παρουν χαμπάρι; Το κάνεις για να τα χεις καλά με ποιον; Με τον εαυτό σου; Τόση ευθιξία έχεις πια και θα σε...βαραίνουν οι τύψεις αν κρύψεις απουσία εκεί που μπορείς; Ή εισαι πολύ ευαίσθητη, ή ακουώ κουφά...
Το οτι κυριαρχει η ωριμότητα στο Λύκειο και μετά ομολογώ πρώτη φορά το ακούω, περίεργη οπτική έχεις. Μαθήτρια εισαι και μαθητικά παιχνιδάκια θα κάνεις. Μηπως εισαι φοιτήτρια και δεν το ξέρω; Αν και δεν καταλαβαινω τι θες να δειξεις με όλο αυτό. Αυτό που θέτω ειναι, για μια ακόμη φορα...Οταν μπορεις να μη βάλεις απουσίες γιατι να βάλεις; Δεν συζηταω περιπτώσεις που δε μπορεις, το ξεκαθαρίζω.
-----------------------------------------
+1000! Ετσι ειναι!Εγω δεν σημειωσα ποτε καποιον που ηταν μεσα στην ταξη λογω αντιπαθειας αν ειναι δυνατον!
Απλα κατα τη δικη μου αποψη το σωστο ειναι να γραφεις στο απουσιολογιο την πληρη(πλην ελαχιστων εξαιρεσεων) αληθεια...
Και η αληθεια ειναι να γραφεις ποιος λειπει και οχι να τον καλυπτεις επειδη τον συμπαθεις, η να βαζεις επιτηδες σε καποιον επειδη τον αντιπαθεις...τελος!

Γιατι ειναι το σωστό; Επειδη στο λέει η φιλόλογός σου ή κάποιο άλλο νούμερο που το παίζει καθηγητής; Θα τον κανεις να παρακολουθήσει μαθημα τον άλλον αν δεν γουστάρει μονο και μονο επειδή θα τον αναγκασεις να κάτσει μέσα στην τάξη; Τι λογική ειναι αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Χαχα, καλά εγώ όσους απουσιολόγους ξέρω, η συμπεριοφορά τους, απέχει πολύ από αυτό που περιγράφεις εσύ...
Ωστόσο, ναι άνθρωποι είμαστε με αδυναμίες, και μπορει πολλές φορές να υπερβούμε τα όριά μας... Πάντως, μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο.

Μαλλον δεν ξερεις εμενα. Επειδη καποιος εχει το μεγαλυτερο βαθμο μεσα στην ταξη δεν τον κανει διαφορετικο ή εξωγηινο. Και εγω απουσιολογος ειμαι και μαλλιστα εχω το μεγαλυτερο βαθμο στην 3η γυμνασιου αλλα ειμαι και ο μεγαλυτερος φασαριοζης μεσα στην ταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Αν ενδιαφερεσαι για το μάθημα δεν θα μεταχειριστείς ποτέ τη φράση "εγώ που κάθομαι μεσα ειμαι ο μαλάκας;", όπως έκανε ο μικρος μας φίλος απο πάνω, φανερώνει εντελώς άλλα πράγματα. Κόμπλεξ, αδυναμία, ζήλεια, κακία κλπ. Νομίζω οτι αντιλαμβάνεσαι πολύ καλά τι θέλω να πω, δεν χρειάζεται να το κουράζουμε.
Ποια ειναι η ευθύνη οταν ξέρεις οτι ορισμένοι καθηγητές, γνωστά ζωάκια, δεν θα παρουν χαμπάρι; Το κάνεις για να τα χεις καλά με ποιον; Με τον εαυτό σου; Τόση ευθιξία έχεις πια και θα σε...βαραίνουν οι τύψεις αν κρύψεις απουσία εκεί που μπορείς; Ή εισαι πολύ ευαίσθητη, ή ακουώ κουφά...

Το οτι κάποιοι ζητούν να διαγραφούν οι απουσίες, ενώ την έχουν κοπανίσει, δεν έχει καμία σχέση με το τι θέλει να κάνει εκείνος μέσα στην τάξη.
Προσωπικά, δε μεταχειρίστηκα τη φράση που χρησιμοποίησες ως παράδειγμα, δε με ενδιαφέρει αν θα φύγει ή θα μείνει ο άλλος, αναφορικά με το τι θα κάνω εγώ, αυτό που με ενοχλεί είναι ότι υπάρχουν απαιτήσεις για να σβηστούν ή σου κρατάνε μούτρα αν δεν το κάνεις, λες και ήρθε η συντέλεια του κόσμου, λες και οι σχέσεις σου κρίνονται απο την απουσία, και από το πόσες σβήνεις. Ε για όνομα, ξυπνήστε λίγο για να δείτε ότι σε επίπεδο κοινωνικών σχέσεων υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα από αυτά.

Ευθύνη, ας πούμε όχι απέναντι στους καθηγητές, ευθύνη γενικά, σαν επιπλέον "αρμοδιότητα", να πας να το φέρεις, να γράψεις τα ονόματα, να το υπογράψουν, να μην κανεις μουτζούρες, να το πάρεις πίσω κλπ κλπ κλπ. Ηθική τιμή και βλακειες δεν είναι σε καμία περίπτωση. Ευθύνη για το αν θα βάλεις ή όχι την απουσία, πάλι δε νομίζω αν είναι. Τη βάζεις και ξεμπερδεύεις, ή αν μπορείς την αποφεύγεις σε κάποιες περιπτώσεις, χωρίς να μπερδεύεις τις ηλιθιότητες περί συμπαθειών σου, και όλα καλά.


Το οτι κυριαρχει η ωριμότητα στο Λύκειο και μετά ομολογώ πρώτη φορά το ακούω, περίεργη οπτική έχεις. Μαθήτρια εισαι και μαθητικά παιχνιδάκια θα κάνεις. Μηπως εισαι φοιτήτρια και δεν το ξέρω; Αν και δεν καταλαβαινω τι θες να δειξεις με όλο αυτό. Αυτό που θέτω ειναι, για μια ακόμη φορα...Οταν μπορεις να μη βάλεις απουσίες γιατι να βάλεις; Δεν συζηταω περιπτώσεις που δε μπορεις, το ξεκαθαρίζω.
-----------------------------------------

Ε, κάπως έτσι δεν πάνε τα πράγματα στις περισσότερες περιπτώσεις? Όταν μεγαλώνεις, ωριμάζεις...??????
Στο λύκειο, που από εκεί και πέρα υπάρχουν οι σοβαρές παρέες, και οι χαβαλετζίδικες, αλλά και αυτές πάλι, είναι πιο σοβαρές από του γυμνασίου, υπάρχει επίγνωση της κοινωνικής θέσης, του αυτοπροσδιορισμού στο σύνολο κλπ, του καθρεφτισμού σου ως άτομο στην κοινωνία, και συνάμα συνειδητοποίηση. Παράλληλα, υπάρχει το διάβασμα, και στην παρούσα, φάση, με τόσα που έχω στο μυαλό μου, το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτώ και είναι το αν θα θιχτεί ο άλλος αν δεν του τη σβήσω, ή αν θα με βρίζουν. Και με τον άλλον, την ίδια ηλικία έχουμε, σε 7 μήνες θα έχουμε τελειώσει, θα βγούμε έξω, τις μαθητικες κόντρες θα έχουμε στο μυαλό μας? Σε λίγο, έτσι όπως παρουσιάζετε τις αντιζηλίες, θα γυρίσουμε πίσω στο μαμ κακά και νάνι,στα χρόνια του νηπιαγωγείου και του δημοτικού, που κρατούσε μούτρα ο ένας στον άλλον, για παρόμοιες βλακείες.
Συμφωνώ στο όπου μπορείς, να μην τη βάλεις, αλλά δε μπορώ να ακούω ότι ισχύει αυτό με τις συμπάθειες γιατί πολυ απλά το θεωρώ άπίστευτα γελοίο και δε θεωρώ ότι ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatetensor

Νεοφερμένος

Ο skatetensor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
οι απουσιολογοι ειναι τα καλυτερα παιδια:jumpy::no1::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Επιτελους και καποιος που υποστηριζει και τους απουσιολογους εδω μεσα! Επιτελους!
-----------------------------------------
Αν ενδιαφερεσαι για το μάθημα δεν θα μεταχειριστείς ποτέ τη φράση "εγώ που κάθομαι μεσα ειμαι ο μαλάκας;", όπως έκανε ο μικρος μας φίλος απο πάνω, φανερώνει εντελώς άλλα πράγματα. Κόμπλεξ, αδυναμία, ζήλεια, κακία κλπ. Νομίζω οτι αντιλαμβάνεσαι πολύ καλά τι θέλω να πω, δεν χρειάζεται να το κουράζουμε.
Ποια ειναι η ευθύνη οταν ξέρεις οτι ορισμένοι καθηγητές, γνωστά ζωάκια, δεν θα παρουν χαμπάρι; Το κάνεις για να τα χεις καλά με ποιον; Με τον εαυτό σου; Τόση ευθιξία έχεις πια και θα σε...βαραίνουν οι τύψεις αν κρύψεις απουσία εκεί που μπορείς; Ή εισαι πολύ ευαίσθητη, ή ακουώ κουφά...
Το οτι κυριαρχει η ωριμότητα στο Λύκειο και μετά ομολογώ πρώτη φορά το ακούω, περίεργη οπτική έχεις. Μαθήτρια εισαι και μαθητικά παιχνιδάκια θα κάνεις. Μηπως εισαι φοιτήτρια και δεν το ξέρω; Αν και δεν καταλαβαινω τι θες να δειξεις με όλο αυτό. Αυτό που θέτω ειναι, για μια ακόμη φορα...Οταν μπορεις να μη βάλεις απουσίες γιατι να βάλεις; Δεν συζηταω περιπτώσεις που δε μπορεις, το ξεκαθαρίζω.
-----------------------------------------


Γιατι ειναι το σωστό; Επειδη στο λέει η φιλόλογός σου ή κάποιο άλλο νούμερο που το παίζει καθηγητής; Θα τον κανεις να παρακολουθήσει μαθημα τον άλλον αν δεν γουστάρει μονο και μονο επειδή θα τον αναγκασεις να κάτσει μέσα στην τάξη; Τι λογική ειναι αυτή;

Οχι ειναι το σωστο επειδη ετσι θεωρω εγω...Οχι επειδη ετσι θεωρει ο καθηγητης μου...
Επισης δεν σημαινει οτι εγω θεωρω πως ειμαι μ******ς επειδη παρακολουθω το μαθημα. Παρακολουθω επειδη μου αρεσει....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Έχοντας υπάρξει απουσιολόγος,έχω να πω ότι είμαστε πολύ καλά παιδιά εεε...!!!:P:P
Αλλά γενικά εξαρτάται από τον χαρακτήρα του καθενός πως θα αντιμετωπίζει αυτό που κρατάει στα χέρια του(ένα ροζ βιβλιαράκι είναι ρε συ Μαρίααα:ntomata:- - -χαλάρωσε<--κάτι δικά μου προσωπικά)
Εγώ πάντως πολύ γουστάρα να καλύπτω και να γλιτώνω άτομα...Και δεν την είχα δει καθόλου κάπως νομίζω...
:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatetensor

Νεοφερμένος

Ο skatetensor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
μερικοι νομιζουν οτι οι απουσιολογοι ειναι παιδια απο αλλο πλανητη

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Είσαι από άλλο πλανήτη;;;:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Α δηλαδή η περίπτωση να ενδιαφέρομαι για το μάθημα και να θέλω να παρακολουθήσω δεν υπάρχει ε?
Αν εσυ βαριέσαι και κοιμάσαι σε μαθήματα, να μην λες τα ίδια και για τους άλλους.
Πρέπει σώνει και καλά, να φοβάμαι είτε τους καθηγητές είτε τους γονείς μου που θα με κάνουν ντα, άμα φύγω από το σχολείο χωρίς την άδειά τους... Οϊμέ.... Τι τραβάμε και εμείς οι φιλομαθείς χορεύτριες... Πρέπει δηλαδή πάντα κάτι να φοβάμαι?

Μα απουσιούλα είναι, το συγκεκριμένο χαρτί, είναι απλά ένα κωλόχαρτο, αλλά συγγνώμη, η ευθύνη παραμένει ευθύνη... Και είναι μεγάλη, και βαρετή και και και...Στα πλαίσια των σχολικών κανόνων, δε μπορώ να καταλάβω,πού είναι ακριβώς το πρόβλημα, για ποιο λόγο υποστηρίζετε το ότι υπάρχει μίσος. Για όνομα... Σχολείο ειναι... Κάποιες αντιζηλίες θα υπάρχουν. Από το λύκειο και μετά, κυριαρχεί η ωριμότητα, εκτός από ελάχιστες εξαιρεσεις βέβαια, που κατ'εμέ, δηλώνουν όρεξη για ανόητα μαθητικά παιχνιδάκια και πείσματα....
πωωωωωωωωω...
Δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που να του αρέσουν όλα τα μαθήματα, μπορεί μια εξαίρεση, μια στον πλανήτη (δεν είσαι εσύ), και άμα νομίζεις ότι είσαι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος είναι απλά μια δικαιολογία που έχει φτιάξει στο μυαλό του για να δικαιολογήσει τον φόβο σας, δεν ζητώ να την αποδεχτείτε δημόσια, ζητώ όμως να μην γράφεται μπούρδες στο θέμα.
Ναι, οι άνθρωποι φοβούνται έχουν ανασφάλειες είναι στην φύση τους να τα έχουν αυτά τα αισθήματα, άμα νομίζεις ότι έχεις ανοσία σε αυτά ή είσαι πολύ ανώριμοι ή έχεις ψυχολογικά προβλήματα, απλά διαφέρουν στην ποσότητα και στην σημαντικότητά από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Δεν είναι ευθύνη είναι ένα τίποτα, γιατί δεν υπάρχει σωστή και παραδειγματική τιμωρία και δεν θα γίνει ποτέ αναζήτηση του δράστη. Είναι μια πλασματική ευθύνη που φτιάχνεται για να νιώθεται ότι γίνατε άνθρωποι με ευθύνες, σας συνιστώ να πηγαίνετε για ψώνια μόνοι σας και χωρίς λίστα, να ταίσετε πιο πολύ αυτή την πλασματική σας ανάγκη και ίσως να εκπαιδεύσετε και την μνήμη σας λιγάκι.
Υποστηρίζω ότι υπάρχει η μίσος που δεν είναι τόσο μίσος αλλά μια μικρή εκδίκηση που νιώθεις και ο ίδιος ντροπή γι'αυτήν που την κάνεις επειδή ο ίδιος ζηλεύεις την ικανότητα του αλλουνού μαθητή που μπορεί να κάνει απουσία όποτε θέλει. Πάλι δεν ζητώ να το αποδεχτείτε αλλά σταματήστε να υποστηρίζεται μια ανύπαρκτη πλευρά. Ή άλλη περίπτωση που ανάφερα, είναι όταν φοβάσαι το σχολείο να μην μάθει ότι έκανες κάτι """τυπικά""" παράνομο. Αυτά τα δυο ισχύουν όταν βάζεις απουσία σε έναν μαθητή που στην τελική θα μπορούσε να την είχε γλιτώσει, μόνο αυτά τα δυο. Το πρώτο (το μίσος/η εκδίκηση) ισχύει όταν εσύ (ο απουσιολόγος) ΔΕΝ μπορείς να κάνεις απουσία, τους λόγους μην με κάνετε να τους ξαναπώ, είτε φοβάσαι το σχολείο είτε τους γονείς σου, μιλώντας πάντα σε μαθήματα άχρηστα για σένα και με το περιθώριο να μπορείς να κάνεις απουσία.
Αυτά είναι τα δεδομένα, έτσι λειτουργεί το μυαλό, υπάρχουν εξαιρέσεις που θα τις δείτε μόνο σε σενάρια για anime σειρές. Ψυχολογικά προβλήματα άμα δεν το πιάσατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatetensor

Νεοφερμένος

Ο skatetensor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
3 συνοχομενα χρονια εχω το απουσιολογιο αλλα ο αναπληρωτικος δεν το θελει . ασ βαζουν οι καθηγητες απουσιες:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το παίρνει ο επόμενος του αναπληρωματικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top