Απουσιολόγοι

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μιβ εδώ δεν ήρθαμε για να την πούμε ο ένας στον άλλον όπως μάλλον νομίζεις εσύ.
Άμα δεν δεχεσαι την άλλη άποψη πάσο και ρέστα.
Μην γίνεσαι όμως κουραστικός γιατί το ύφος σου καταντάει μονότονο.

Ον τώρα.
Αν κάποιοι έχουν το απουσιολόγιο και θεωρούν ότι πάντα πρέπει να καλύπτουν οκ. Υπάρχουν άλλοι που δεν καλύπτουν αλλά δεν τους δημιουργούν πρόβλημα τα κομπλεξικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μιβ εδώ δεν ήρθαμε για να την πούμε ο ένας στον άλλον όπως μάλλον νομίζεις εσύ.
Άμα δεν δεχεσαι την άλλη άποψη πάσο και ρέστα.
Μην γίνεσαι όμως κουραστικός γιατί το ύφος σου καταντάει μονότονο.

Ον τώρα.
Αν κάποιοι έχουν το απουσιολόγιο και θεωρούν ότι πάντα πρέπει να καλύπτουν οκ. Υπάρχουν άλλοι που δεν καλύπτουν αλλά δεν τους δημιουργούν πρόβλημα τα κομπλεξικά.

Καλά τώρα το αν ο απουσιολόγος ή οι άλλοι ειναι το κομπλεξικό σηκώνει πολλή κουβέντα. Και στο λέω επειδή εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θα ρθεις...


PS: Στα ελληνικά το username μου να το λες ΜΙΒ με κεφαλαία, διαφορετικά Μιχάλη. Ευχαριστώ που θα το εφαρμόσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Καλά τώρα το αν ο απουσιολόγος ή οι άλλοι ειναι το κομπλεξικό σηκώνει πολλή κουβέντα. Και στο λέω επειδή εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θα ρθεις...


PS: Στα ελληνικά το username μου να το λες ΜΙΒ με κεφαλαία, διαφορετικά Μιχάλη. Ευχαριστώ που θα το εφαρμόσεις. :)

Μα υπάρχουν κομπλεξικοί και από τις 2 μεριές:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Ημουν αποσιολόγος μέχρι τη β λυκείου .. Παντα εσβηνα απουσίες που ίσως μου έλεγαν να σβήσω αν και βέβαια εμεις ειμαστε μικρή ταξη(19 άτομα, νησί βλέπετε) οποτε είχαμε άλλη σχέση... απο ένα σημείο το είχα βαρεθεί κιαι ξεχνούσα να σημειώνω... αλλα τι να κάνουμε!!είχες αυθύνη βέβαια και πολλές φορές εκανα βλακείες με το απουσιολόγιο και με φώναζε η διευθύντρια(ο,τι χειρότεροοοοο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ημουν αποσιολόγος μέχρι τη β λυκείου .. Παντα εσβηνα απουσίες που ίσως μου έλεγαν να σβήσω αν και βέβαια εμεις ειμαστε μικρή ταξη(19 άτομα, νησί βλέπετε) οποτε είχαμε άλλη σχέση... απο ένα σημείο το είχα βαρεθεί κιαι ξεχνούσα να σημειώνω... αλλα τι να κάνουμε!!είχες αυθύνη βέβαια και πολλές φορές εκανα βλακείες με το απουσιολόγιο και με φώναζε η διευθύντρια(ο,τι χειρότεροοοοο)

Ναι αυτό είναι ένα πρόβλημα με το διευθυντή..μπήκα φέτος δυστυχώς κ εγώ σ'αυτό το τρυπάκι πολλές φορές με το θέμα των απουσιών κ πέρασα κάμποσες φορές την πόρτα του διευθυντή!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
ημουν σχεδον καθε χρονο απουσιολογος γιατι δεν μπορουσα να το ξεφορτοθω, και λογικα αυτο θα γινει και φετος. απουσιες εβαζα μονο σ αυτουσ που ελειπαν ολες τις ωρες, για να μπορεσουν μετα να τις δικαιολογησουν. στους αλλους δεν ηθελα να βαλω, δεν εβαζα...
ποτε δεν τον χωνεψα σαν θεσμο, κυριως για τον εγωιστικο λογο, δηλαδη την εκμεταλλευση του απουσιολογου.. και φυσικα δεν μιλαω για εκμεταλλευση απο τους συμμαθητες,αλλα απο το συστημα. αν ο απουσιολογος ηταν πραγματικα ο υπευθυνος θα μπορουσε να το χρησιμοποιει οπως θελει,βαζοντας οσες απουσιες θελει, και αν γινοταν κατι ας αναλαμβανε ευθυνη.τωρα ομως ολοι οι καθηγητες εχουν κανει καραμελα το '"αν παθει κατι ο αλλος ενω ειναι εκτος ταξης και δεν εχει απουσια, εμενα θα κυνηγανε".τοτε να εχεις εσυ το νου σου, εμενα τι με νοιαζει;ας μην οριζοταν απουσιολογος και ο μονος υπευθυνος ας ηταν ο καθηγητης,εγω δεν ειμαι γραμματεας κανενος χωρις καποιο ανταλλαγμα.και εχω και πολυ πιο σοβαρα πραγματα να θυμαμαι απο το να μετραω παιδια και να τρεχω πρωι και μεσημερι στο γραφειο.αυτοι ετσι κι αλλιως τους μετρανε, εμενα τι με θελουν;απλα να εκτελω διαταγες;ποτε δεν το εκανα και δεν σκοπευω να το κανω αν δεν εχω να κερδισω κατι.
και εννοειται πως δεν εχω κανενα δικαιωμα να "τιμωρω" τους αλλους επειδη εφυγαν απο την ταξη. το αν εχουν τη δυνατοτητα να περασουν στην επομενη ταξη δεν μπορει να κριθει με το αν ηταν εκει η οχι, αλλα μονο απο το πως θα γραψουν στις εξετασεις,δειχνοντας τι εχουν μαθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Γίνεται να πάρεις απαλλαγή από απουσιολόγος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν ξέρω λεπτομέρειες πάντως ναι γίνεται!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Γίνεται να πάρεις απαλλαγή από απουσιολόγος?

Και βέβαια γίνεται. Δε σε αναγκάζει κανείς. Ζήτα το από το διευθυντή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Και βέβαια γίνεται. Δε σε αναγκάζει κανείς. Ζήτα το από το διευθυντή.



Βασικά δεν είναι για μένα αλλά για την κοπέλα που έχουμε βγάλει μαζί τον ίδιο βαθμό και θέλει να μου πασάρει το απουσιολόγιο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι για μένα αλλά για την κοπέλα που έχουμε βγάλει μαζί τον ίδιο βαθμό και θέλει να μου πασάρει το απουσιολόγιο.:P
Είναι πολύ εύκολο να μην το πάρεις...Απλά το λες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
και εννοειται πως δεν εχω κανενα δικαιωμα να "τιμωρω" τους αλλους επειδη εφυγαν απο την ταξη. το αν εχουν τη δυνατοτητα να περασουν στην επομενη ταξη δεν μπορει να κριθει με το αν ηταν εκει η οχι, αλλα μονο απο το πως θα γραψουν στις εξετασεις,δειχνοντας τι εχουν μαθει

Δεν τους τιμωρεί ο απουσιολόγος. Η ανευθυνότητά τους τους τιμωρεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αν ανάγκαζαν τα παιδιά να κρατάνε και το απουσιόλογιο ήμαρτον
-----------------------------------------
ημουν σχεδον καθε χρονο απουσιολογος γιατι δεν μπορουσα να το ξεφορτοθω, και λογικα αυτο θα γινει και φετος. απουσιες εβαζα μονο σ αυτουσ που ελειπαν ολες τις ωρες, για να μπορεσουν μετα να τις δικαιολογησουν. στους αλλους δεν ηθελα να βαλω, δεν εβαζα...
Αυτό δε λέγεται απουσιολόγος. Βαρεμένος λέγεται
αν ο απουσιολογος ηταν πραγματικα ο υπευθυνος θα μπορουσε να το χρησιμοποιει οπως θελει,βαζοντας οσες απουσιες θελει, και αν γινοταν κατι ας αναλαμβανε ευθυνη.
Πας καλά? Ο απουσιολογος θα πάρει την ευθύνη?
Αυτοί που έκαναν το κάτι να την πάρουν

τωρα ομως ολοι οι καθηγητες εχουν κανει καραμελα το '"αν παθει κατι ο αλλος ενω ειναι εκτος ταξης και δεν εχει απουσια, εμενα θα κυνηγανε".τοτε να εχεις εσυ το νου σου, εμενα τι με νοιαζει;ας μην οριζοταν απουσιολογος και ο μονος υπευθυνος ας ηταν ο καθηγητης,εγω δεν ειμαι γραμματεας κανενος χωρις καποιο ανταλλαγμα και εχω και πολυ πιο σοβαρα πραγματα να θυμαμαι απο το να μετραω παιδια και να τρεχω πρωι και μεσημερι στο γραφειο.αυτοι
Ας αρνιοσουν κοπελιά.
Βλακείες λες.

.ετσι κι αλλιως τους μετρανε, εμενα τι με θελουν;απλα να εκτελω διαταγες;ποτε δεν το εκανα και δεν σκοπευω να το κανω αν δεν εχω να κερδισω κατι.
και εννοειται πως δεν εχω κανενα δικαιωμα να "τιμωρω" τους αλλους επειδη εφυγαν απο την ταξη. το αν εχουν τη δυνατοτητα να περασουν στην επομενη ταξη δεν μπορει να κριθει με το αν ηταν εκει η οχι, αλλα μονο απο το πως θα γραψουν στις εξετασεις,δειχνοντας τι εχουν μαθει
Βλακείες νο2.

Δεν τιμωρείς!
Αφού δέχτηκες ΚΑΝΕ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΕΘΕΣΑΝ!
Βαρεμένοι όλοι πια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
βασικα, το απουσιολογιο πρεπει να ειναι δουλεια του καθηγητη και οχι του μαθητη
-----------------------------------------
Δεν τους τιμωρεί ο απουσιολόγος. Η ανευθυνότητά τους τους τιμωρεί.

το σχολειο δεν ειναι ο μοναδικος τροπος να διαδοθεί η γνωση. ΑΝ ειναι σε θεση να περασει το μαθημα επειδη γνωριζει επαρκως την εξετασθεα υλη, τοτε γιατι οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
το σχολειο δεν ειναι ο μοναδικος τροπος να διαδοθεί η γνωση. ΑΝ ειναι σε θεση να περασει το μαθημα επειδη γνωριζει επαρκως την εξετασθεα υλη, τοτε γιατι οχι;

Σωστότατο αυτό που λες. Αλλά ο νόμος λέει πως στις 51 αδικαιολόγητες απουσίες μένεις(κάτι που δεν συμφωνώ, αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι τα πράγματα). Εκεί επικεντρώνω. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι στο χέρι του καθενός αν περάσει την τάξη ή όχι, ξέροντας πως στις 51 απουσίες μένει. Την ευθύνη με καμιά παναγιά δεν την έχει ο απουσιολόγος. Μόνο ένας ανεύθυνος κατηγορεί κάποιον άλλο για τα δικά του λάθη. Κρίμα όμως που οι περισσότεροι άνθρωποι το κάνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
ημουν σχεδον καθε χρονο απουσιολογος γιατι δεν μπορουσα να το ξεφορτοθω, και λογικα αυτο θα γινει και φετος. απουσιες εβαζα μονο σ αυτουσ που ελειπαν ολες τις ωρες, για να μπορεσουν μετα να τις δικαιολογησουν. στους αλλους δεν ηθελα να βαλω, δεν εβαζα...
ποτε δεν τον χωνεψα σαν θεσμο, κυριως για τον εγωιστικο λογο, δηλαδη την εκμεταλλευση του απουσιολογου.. και φυσικα δεν μιλαω για εκμεταλλευση απο τους συμμαθητες,αλλα απο το συστημα. αν ο απουσιολογος ηταν πραγματικα ο υπευθυνος θα μπορουσε να το χρησιμοποιει οπως θελει,βαζοντας οσες απουσιες θελει, και αν γινοταν κατι ας αναλαμβανε ευθυνη.τωρα ομως ολοι οι καθηγητες εχουν κανει καραμελα το '"αν παθει κατι ο αλλος ενω ειναι εκτος ταξης και δεν εχει απουσια, εμενα θα κυνηγανε".τοτε να εχεις εσυ το νου σου, εμενα τι με νοιαζει;ας μην οριζοταν απουσιολογος και ο μονος υπευθυνος ας ηταν ο καθηγητης,εγω δεν ειμαι γραμματεας κανενος χωρις καποιο ανταλλαγμα.και εχω και πολυ πιο σοβαρα πραγματα να θυμαμαι απο το να μετραω παιδια και να τρεχω πρωι και μεσημερι στο γραφειο.αυτοι ετσι κι αλλιως τους μετρανε, εμενα τι με θελουν;απλα να εκτελω διαταγες;ποτε δεν το εκανα και δεν σκοπευω να το κανω αν δεν εχω να κερδισω κατι.
και εννοειται πως δεν εχω κανενα δικαιωμα να "τιμωρω" τους αλλους επειδη εφυγαν απο την ταξη. το αν εχουν τη δυνατοτητα να περασουν στην επομενη ταξη δεν μπορει να κριθει με το αν ηταν εκει η οχι, αλλα μονο απο το πως θα γραψουν στις εξετασεις,δειχνοντας τι εχουν μαθει

Λοιπόν.
Ο fasdag είπε κάτι σωστό. Το απουσιολόγιο θα έπρεπε να είναι ευθύνη του Καθηγητή. Αυτό δεν σημαίνει ότι για έναν μαθητή το απουσιολόγιο είναι μεγάλη ευθύνη.

Πρώτον. Όταν πας σε μία δουλειά και ο καλύτερος εργαζόμενος να είσαι, πρέπει να έχεις σύστημα. Δηλαδή: έρχομαι την τάδε ώρα, έχω τα δείνα βιβλία και γενικά ό,τι σημαίνει οργάνωση.

Δεύτερον. Εγώ είμαι απουσιολόγος. Οι μόνες φορές που λείπω είναι όταν είμαι βαριά άρρωστος και όταν αργώ αργώ γιατί αργεί να έρθει το σχολικό.
Δεν είναι άδικο για έναν συνεπή μαθητή να "χαρακτηρίζεται" το ίδιο με έναν αδιάφορο;

Τρίτον. Πρώτη φορά ακούω μαθητή να εντάσσει πολιτικές έννοιες σε ένα έγγραφο. Τι "σύστημα" και κουραφέξαλα; Είναι μία ευθύνη την οποία σας τη ζητούν και δεν σας υποχρεώνουν. Επίσης δεν είναι θεσμός, αλλά είναι μία τυπική διαδικασία.

Τέταρτον. Ποιον τιμωρείς; Αυτόν που χαλάει την ηρεμία της τάξης; Αυτόν που αποσπά κάποιον από την προσοχή του μαθήματος; Αν το θεωρείς αυτό τιμωρία, ναι καλά κάνουν. Δεν μπορεί να μιλάμε για καλύτερα σχολεία αν δεν γίνουμε εμείς καλύτεροι μαθητές. Όποιος δεν γουστάρει για τον α ή β λόγο ας φύγει. Δεν έχει θέση στο σχολέιο.

Πέμπτον. Τι ανταλλάγματα αναφέρεις; Έπρεπε να σε πληρώνουν; Ή μήπως να σου έβαζαν καλύτερους βαθμούς;

Έκτον. Το απουσιολόγιο είναι ένας παράγοντας σύμφωνα με τον οποίον καθορίζεται η ισότητα των μαθητών στην τάξη. Συνεπώς και η δικαιοσύνη.
Άρα λυπάμαι που στο λέω αλλά φέρθηκες άδικα εις βάρος άλλων συμμαθητών σου επειδή ουσιαστικά βαριέσαι αλλά δεν μπορείς να πεις τίποτα.
Κρίνεις το σύστημα χωρίς να είσαι ικανή να το κατηγορήσεις άμεσα.

Αυτά. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Αν και αναφέρεσαι σε συγκεκριμένο μέλος,θέλω να ρωτήσω ορισμένα πράγματα,γιατί κι εγώ απουσιολόγος είμαι και αν και έχω ζητήσει να δώσω το απουσιολόγιο,κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό σύμφωνα με το Διευθυντή,με αποτέλεσμα να μη βάζω απουσίες και να αφήνω τον εκάστοτε καθηγητή να τις συμπληρώνει.Θεωρείς ότι το απουσιολόγιο είναι δείγμα της απόλυτα σωστής και τυπικής εκπλήρωσης των υποχρεώσεων του μαθητή,τον οποίο μάλιστα ταυτίζεις με εργαζόμενο.Δε νομίζω ότι όλοι εκλαμβάνουν το ρόλο τους ακριβώς έτσι.Πώς χαρακτηρίζεται το ίδιο ένας "συνεπής" μαθητής με έναν άλλο αδιάφορο;Ο όποιος "αδιάφορος" μαθητής,μέσα από τη σχολική διαδικασία θα φανεί ότι δεν ενδιαφέρεται,κάτι που δεν είναι αναγκαστικά κακό,ιδιαίτερα στα πλαίσια ενός τόσο σαθρού εκπαιδευτικού συστήματος.Επίσης,έχω την εντύπωση ότι η εγκύκλιος προβλέπει την καταγραφή απουσιών,επομένως το απουσιολόγιο δε χαρακτηρίζεται ως απλά μια τυπική διαδικασία(διορθώστε με αν κάνω λάθος).Ο μαθητής που δε θέλει,δεν έχει όρεξη,δεν τον ενδιαφέρει να παρακολουθήσει κάποιες διδακτικές ώρες,δεν είναι αυτόματα ένα άτομο που δεν έχει θέση στο σχολείο.Ακόμα η τιμωρία ειδικά στο σχολείο,δε θεωρώ ότι είναι κι ο αποτελεσματικότερος τρόπος διατήρησης του επιπέδου,αν θέλουμε να μιλάμε για σωστή παιδεία.Τέλος,δεν μπορώ να καταλάβω πώς το απουσιολόγιο έχει συνδεθεί με την ηθική επιβράβευση και ικανοποίηση του μαθητή.Νομίζω ότι είναι καλύτερο να διαβάζεις για να κατακτήσεις γνώσεις για τον ίδιο σου τον εαυτό,για την επίτευξη και υλοποίηση των στόχων σου.Συγγνώμη για το εκτενές κείμενο,αλλά ήθελα να εκφράσω την άποψη μου,κυρίως επειδή νιώθω απόλυτα βεβαρημένη με κάτι που δε θέλω(μάλλον έγινε λίγο δακρύβρεχτο σ' αυτό το σημείο:P),με μια διαδικασία που δε συμφωνώ και γι' αυτό κι απαξιώνω(όσο μπορώ...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Αν και αναφέρεσαι σε συγκεκριμένο μέλος,θέλω να ρωτήσω ορισμένα πράγματα,γιατί κι εγώ απουσιολόγος είμαι και αν και έχω ζητήσει να δώσω το απουσιολόγιο,κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό σύμφωνα με το Διευθυντή,με αποτέλεσμα να μη βάζω απουσίες και να αφήνω τον εκάστοτε καθηγητή να τις συμπληρώνει.Θεωρείς ότι το απουσιολόγιο είναι δείγμα της απόλυτα σωστής και τυπικής εκπλήρωσης των υποχρεώσεων του μαθητή,τον οποίο μάλιστα ταυτίζεις με εργαζόμενο.Δε νομίζω ότι όλοι εκλαμβάνουν το ρόλο τους ακριβώς έτσι.Πώς χαρακτηρίζεται το ίδιο ένας "συνεπής" μαθητής με έναν άλλο αδιάφορο;Ο όποιος "αδιάφορος" μαθητής,μέσα από τη σχολική διαδικασία θα φανεί ότι δεν ενδιαφέρεται,κάτι που δεν είναι αναγκαστικά κακό,ιδιαίτερα στα πλαίσια ενός τόσο σαθρού εκπαιδευτικού συστήματος.Επίσης,έχω την εντύπωση ότι η εγκύκλιος προβλέπει την καταγραφή απουσιών,επομένως το απουσιολόγιο δε χαρακτηρίζεται ως απλά μια τυπική διαδικασία(διορθώστε με αν κάνω λάθος).Ο μαθητής που δε θέλει,δεν έχει όρεξη,δεν τον ενδιαφέρει να παρακολουθήσει κάποιες διδακτικές ώρες,δεν είναι αυτόματα ένα άτομο που δεν έχει θέση στο σχολείο.Ακόμα η τιμωρία ειδικά στο σχολείο,δε θεωρώ ότι είναι κι ο αποτελεσματικότερος τρόπος διατήρησης του επιπέδου,αν θέλουμε να μιλάμε για σωστή παιδεία.Τέλος,δεν μπορώ να καταλάβω πώς το απουσιολόγιο έχει συνδεθεί με την ηθική επιβράβευση και ικανοποίηση του μαθητή.Νομίζω ότι είναι καλύτερο να διαβάζεις για να κατακτήσεις γνώσεις για τον ίδιο σου τον εαυτό,για την επίτευξη και υλοποίηση των στόχων σου.Συγγνώμη για το εκτενές κείμενο,αλλά ήθελα να εκφράσω την άποψη μου,κυρίως επειδή νιώθω απόλυτα βεβαρημένη με κάτι που δε θέλω(μάλλον έγινε λίγο δακρύβρεχτο σ' αυτό το σημείο:P),με μια διαδικασία που δε συμφωνώ και γι' αυτό κι απαξιώνω(όσο μπορώ...).

Αυτά να τα πεις σε όσους κάνουν φασαρία και δεν αφήνουν εμένα και την υπόλοιπη τάξη να ακούσουμε μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Τέλος,δεν μπορώ να καταλάβω πώς το απουσιολόγιο έχει συνδεθεί με την ηθική επιβράβευση και ικανοποίηση του μαθητή

Ακριβώς αυτό.

Μας λένε ότι είσαι ο καλύτερος, είσαι υπόδειγμα συμπεριφοράς, καλός μαθητής και το απουσιολόγιο αυτό είναι η επιβράβευση των κόπων σου. Κουραφέξελα. Πραγματικά οι καθηγητές και τ' άτομα που πιστεύουν ότι το να είσαι απουσιολόγος είναι ηθική επιβράβευση, να το πάρουν αυτοί και να το βάλουν εκεί που ξέρουν. Εγώ δεν έχω καμία υποχρέωση να κάθομαι να μετράω τα κεφάλια μέσα στην τάξη, να καταγράφω αυτούς που λείπουν και να τρέχω κάθε πρωί στο διευθυντή να δώσω αναφορά. ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ, όχι υπάλληλοι. Αναλαμβάνουμε μια ευθύνη μόνο και μόνο για να τα ξύνει ο εκάστοτε διευθυντής και οι καθηγητές και να μην έχουν την ευθύνη να εποπτεύουν τα παιδιά. Sorry που θα το πω, αλλά αυτός που σκέφτηκε να βάλει ένα παιδί να εποπτεύει ένα άλλο είναι και πολύ μεγάλος μα****ς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Chronis25,δεν αναφέρθηκα στη φασαρία που παρεμποδίζει το μάθημα.Αλλά και σ' αυτή την περίπτωση,αν θέλεις,υπάρχουν άλλοι τρόποι επαναφοράς της ησυχίας.Δεν πιστεύω ότι η απουσία είναι λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top