Απουσιολόγοι

s1tSa

Νεοφερμένος

Η Αφροξυλάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
κ εγω απουσιολογοσ ειμαι εδω κ 2 χρονια...

δε μ νοιαζει τ απουσιολογιο γτ ειναι μεγααααααλη ευθυνη κ οοοολο τ χανω...

ετσι τ τελευταιο 3μηνο τ εδωσα στν επομενη κ εχω τ κεφαλι μ ησυχο...

ειναι βλακεια αυτο τ πραγμα...και αυτο π μ τ δινει πιο πλυ ειναι οτι τσ δικαιολογω οσεσ

απουσιεσ μπορω κ μαλιστα ενασ 8 ειχε μεινει αν δεν τ δικαιολογουσα κ μετα μ λενε

μαλακι*στ τυπου με εδιωξε απο τν ταξη αλλα δν ειπε ν βαλεισ απουσια...τ ν τσ πεισ

μετα???και χωρισ τ απουσιολογιο παλι φυτο μ λενε βεβαια αλλα βρηκα τν απαντηση

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΦΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΣΕ ΧΩΜΑ!!!!!!!!!!!

τ εχω τυπωσει σ μπλουζα...............................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μην τρώς φωνήεντα απο τα άρθρα και βάζε τελικό σίγμα, δεν διαβάζεται αυτό που έγραψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
παιδια στν πρωτη ημουν βασικος απουσιολογος κ στν δευτερα αναπληρωματικος. το μθμ μ το πηρα οτν ΚΑΤΑΛΑΘΩΣ δν εβαλα 7 απουσιες σ ενα παιδι κ οκ δν εγινε φασαρια αλλα ηταν σαν ν εκτεθηκα καπως στους καθηγητες. (τοτε ημουν καπως σπασικλακι:lol:) κ μ πειραξε! τεσπα απο δω κ περα δν χαλιεμαι για καθε ενα π τ καπνισε ν τν κοπανησει καποια ωρα. μαλιστα του λεω οτι ο απουσιολογος δν σβηνει απουσιες κ αν εχει προβλημα ας μ παει στν διευθυντη...... τουλαχιστν ξεκαθαριζεις τν θεση σ, αν κ προσωπικα δν αισθανομαι μειονεκτικα π ειμαι τ απουσιολογιο, ακομα κ εαν ειναι ευθυνη. κ στ 5μελες ειμαι κτλ. το απουσιολογιο το εχω βγαλει κ παρατσουκλια κ ριχνω κ γελιο οτν τ σκεφτομαι μ τους φιλους μ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
εγώ νομίζω ότι όλα είναι θέμα χαρακτήρα
αυτός που θα βγει απουσιολόγος στην πρώτη τάξη το πρώτο τρίμηνο με κλήρωση μπορεί να είναι υπερόπτης αλλά μπορεί και όχι.
εγω βγήκα απουσιολόγος με το βαθμό στο δεύτερο τρίμηνο της πρώτης και είμαι ακόμα.
αυτή η ιστορία για τους σπασίκλες και τα φυτά με ενοχλεί πολύ.
γιατί ρε παιδιά να κοροιδεύει ένα μαθητής που τα έχει παρατήσει και έρχεται στο σχολείο μονο και μονο για να το παίζει μάγκας και να κοροηδεύει το άλλο το παιδί που διαβάζει ? εγώ πιστεύω δικαίωμά του είναι να διαβάζει όσο και όπως θέλει.
δεν λέω να είναι κάποιος που διαβάζει 12 ώρες την ημέρα και να είναι αποκομμένος από όλα,αλλά και να είναι δεν έχει κανείς δικαίωμα να τον κοροηδεύει και να τον λέει γλάστρα και φυτό .:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoni

Νεοφερμένος

Η Θεώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σωστα ολα αυτα αλλα οταν πατε στο λυκειο θα δειτε οτι τα πραγματα ειναι πιο χαλαρα... Εννοω δηλαδη οτι δεν θα σας πειραζουν, να σας λενε σπασικλακια και τετοια.Ισως επειδη τα παιδια εχουν ωριμασει (λεμε τωρα) και καταλαβαινουν το οτι να διαβαζει καποιος και να προσπαθει για το μελλον του δεν ειναι κακο. Απο την αλλη ισως να ζηλευουν και λιγο γιατι βλεπουν οτι τωρα που πλησιαζουν οι παννελλαδικες οτι οι καλοι μαθητες εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να περασουν στη σχολη που θελουν. Προσωπικα πιστευω οτι σε βλεπουν με περισσοτερο σεβασμο και θαυμασμο. Ετσι τουλαχιστον συμβαινει στο δικο μου σχολειο. Βεβαια και ο καλοσ απουσιολογος πρεπει και απο μερος του να μην υπερηφανευεται και οσο μπορει να γλιτωνει απουσιες. Τοτε θα δειτε ποσο θα τον πανε οι αλλοι... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
και εγώ αυτό κάνω(όταν μπορώ γιατί δεν είμαστε και πολλά παιδιά στο τμήμα!!)
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
επειδη στο παρελθον εχω υπάρξει πολλές φορές απουσιολόγος θα μιλησω από αυτή την πλευρά.είναι μεγάλη ευθύνη το αποσιολόγιο και για αυτό το λόγο δεν το θέλω αλλά... δεν είναι τόσο απλό να σβήνουμε απουσίες, αντίθετα είναι επικίνδυνο και για τον απόντα αλλά και για τον απουσιολόγο.εγώ προσωπικά ποτέ δεν έχω σβήσει από μόνη μου απουσίες όχι από κακία ή υπεροψία αλλά επειδή θέλω να είμαι όσο πιο τυπική μπορώ.ευτυχώς μέχρι τώρα δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα στις σχέσεις μου με τους συμμαθητές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω. Φέτος θα είμαι απουσιολόγος μιας και μόνο 2 παιδιά βγάλανε 20. Ξέρω ότι θα αρχίσουν να λένε να μην γράφω απουσίες και τέτοια αλλά νομίζω ότι είναι μεγάλη ευθύνη. Μάλλον θα πάω στον διευθυντή και θα του εκθέσω το πρόβλημα μπας και με απαλλάξει από αυτό το βάρος:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Εγώ είμαι απουσιολόγος από την α γυμνασίου και ποτέ κανένα παιδί δν μου ζήτησε να μην του βάλω απουσία ή να τη σβήσω...οπότε δν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα μέχρι τώρα...ούτε σπασικλάκι,ούτε φυτό με λένε αφού με ξέρουν από το δημοτικό,ξέρουν ότι δν είμαι φυτό και τέτοια και ότι είμαι μέσα σε όλα...οπότε δν υπάρχει πρόβλημα:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Εγώ δεν ήμουν ποτέ απουσιολόγος (κι ούτε πρόκειται έτσι όπως πάω:P)....αλλά δε νομίζω να είναι λόγος για αυτά τα παιδιά να τους αποκαλείτε φυτά και σπασικλάκια και ούτω καθ'εξής....μπορεί να κοροϊδεύετε τώρα αλλά κάποτε θα κάνετε τα πάντα για να βρεθείτε στη θέση τους...είναι παιδιά που διαβάζουν και καλά κάνουν γιατί κάποτε θα τους χρειαστούν αυτές οι γνώσεις...κι όταν θα έρθει αυτή η στιγμή, αυτοί που κορόιδευαν ως τότε θα τα βρουν μπαστούνια (δε λέω για κάποιον εδώ..γενικά μιλάω)....κι αυτά τα "σβήσε μου καμιά απουσία" να κοπούν...όποιος δε θέλει να έχει απουσίες να φροντίσει να μην κάνει...με αυτό που λέτε φέρνετε τον απουσιολόγο σε δύσκολη θέση....πραγματικά πιστεύω ότι όσοι κοροϊδεύουν θα έπρεπε να το ξανασκεφτούν...αυτή είναι γνώμη μου....(ξαναλέω ότι ΔΕΝ αναφέρομαι σε κάποιον από δω μέσα!!)

Υ.Γ.: πρώην πεθερά ουδέν σχόλιον από μέρους σου!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas221117

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
παράδειγμα είναι ο αδερφός μου...που έγινε στην 3η γυμνασιου απουσιολόγος με λίγο σχετικά διάβασμα...έκανε και τις βόλτες του...έπαιζε και στον υπολογιστή;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Είμαι απουσιολόγος 3 χρόνια και εώς τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με σβήσιμο απουσιών κλπ. Δε χρειάστηκε...Παλιά στενοχωριόμουν πολύ με τα σχόλια του τύπου "φυτό,σπασικλάκι ,κλπ" τα οποία εξακολουθώ να ακούω με τη διαφορά ότι πλέον δε δίνω σημασία...Τα αγνοώ επιδεικτικά! Δεν θα κάτσω να σκάσω για σχόλια που δε με χαρακτηρίζουν. Δεν είμαι φυτό ,διαβάζω πολύ λιγότερο από πολλούς συμμαθητές μου ,βγαίνω πολύ περισσότερο,έχω 2 εξωσχολικές δραστηριότητες που απορροφούν αρκετό από το χρόνο μου και πάλι τα καταφέρνω. Έχω φτάσει λοιπόν στο σημείο να είμαι περήφανη για τον εαυτό μου επειδή μπορώ να συνδυάζω ορισμένα πράγματα χωρίς να στερούμαι απολύτως τίποτα...Δεν έχω να αποδείξω κάτι,άλλωστε αυτοί που με γνωρίζουν καλά με ξέρουν στην πραγματικότητα.Πλέον οι απουσιολόγοι δεν είναι τα παιδία της δεκαετίας του 50 που ήταν όλοι τη μέρα με ένα βιβλίο στο χέρι και υπερηφανεύονταν για τον τίτλο τους.Έχουν αλλάξει. Απλά ο όρος "απουσιολόγος" είναι αναπόσπαστα συνδεδεμένος με το"φυτό" και τον "σπασίκλα" επειδή είναι ένας τρόπος να υποβιβάζεις τον άλλο και να τον κάνεις να νιώθει άσχημα για κάτι το οποίο άλλοι παλεύουν εργατοώρες! Δεν είναι υπεροψία -κατά τη γνώμη μου-το να μη σβήνεις απουσία (ενώ μπορεί να θέλεις) επειδή ο καθηγητής περιμένει στη γωνία να δει πότε θα του κρύψεις κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Εγώ σε όλο το γυμνάσιο ήμουν δεύτερος απουσιολόγος. Όταν έλειπε η κοπέλα που ήταν πρώτη απουσιολόγος το έπαιρνα εγώ το απουσιολόγιο. Ευτυχώς δεν είχε τύχει να μου ζητήσει ποτέ κανείς να τον καλύψω. Και βασικά δεν επρόκειτο να καλύψω κανέναν. Εγώ τι είμαι; Ο μαλάκας;

Στο λύκειο η ίδια κοπέλα ήταν αρχικά απουσιολόγος. Οι κολλητές της άρχισαν να της ζητάνε να τις καλύπτει, όταν αυτές έκαναν κοπάνες και αυτή το έκανε. Μετά οι άλλοι άρχισαν να αντιδρούν. Η κοπέλα το έπιασε το νόημα και είπε πως δεν το θέλει το απουσιολόγιο. Οι επόμενοι τρεις επιλαχόντες αρνηθήκαμε επίσης να το πάρουμε.

Τελικά το πήρε μια άλλη κοπέλα, η οποία τις περισσότερες φορές τους κάλυπτε.. Όταν όμως καμμιά φορά αρνιόταν να τους καλύψει την έβριζαν κι από πάνω.. Κι αυτή βέβαια ήταν λίγο βλαμμένη, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα είχε σχεδόν πάντα δίκιο.

Για 'μένα πάντως οι απουσιολόγοι επιτελούν λειτούργημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!..evaki..!!!

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ποτέ δεν το 'θελα το απουσιολόγιο... Σαν τιμωρία μου φαινόταν πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εμένα το χειρότερο πράγμα που μου συνέβη με το απουσιολογιλίκι είναι να με στριμώξουν οι 3 "μάγκες" της τάξης για να τους καλύψω σε κοπάνα και να μην τους γράψω και η καθηγήτρια το κατάλαβε, έφαγα 1ήμερη και αυτοί δεν χρεώθηκαν ΚΑΝ την απουσία για την κοπάνα. Καλά για "ευχαριστώ" ούτε λόγος!!! Από τότε τέρμα οι χάρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εγώ ήμουν απουσιολόγος από τη Β γυμνασίου μέχρι τη Γ Λυκείου :P
Επειδή μάλιστα ήμουν κ "υπεράνω πάσης υποψίας" είχα σβήσει απουσίες κ απουσίες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Εγώ ήμουν απουσιολόγος από τη Β γυμνασίου μέχρι τη Γ Λυκείου :P
Επειδή μάλιστα ήμουν κ "υπεράνω πάσης υποψίας" είχα σβήσει απουσίες κ απουσίες :D

Aκριβώς το ίδιο και εγώ.Όταν μου ζητούσαν ευγενικά να τις σβήσω το έκανα ανεπιφύλακτα και φυσικά λόγω προτέρου εντίμου βίου κανείς δεν το έπαιρνε χαμπάρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Και εγώ στο λύκειο ήμουν απουσιολόγος. Όταν ήταν να κάνει απουσία ωριαία κάποιος ή σε εκδρομή δεν του έβαζα... Γιατί κάποιος που απεχθάνεται λόγου χάρη τα μαθηματικά να κάθεται να τα παρακολουθεί. Βέβαια με είχαν πιάσει....Έτσι είναι αυτά. Προσπάθησε να πάρει την ευθύνη πάνω του το παιδί που δεν του έβαλα την απουσία γιατί ήταν φιλότιμος. Από την άλλη εγώ προσπάθησα να επηρεάσω τους καθηγητές ώστε να μην πάρει μεγάλη τιμωρία . Πάντως βοήθησα κάποια παιδιά ειδικά στην τρίτη να μην μείνουν από απουσίες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγώ ήμουν απουσιολόγος από τη Β γυμνασίου μέχρι τη Γ Λυκείου :P
Επειδή μάλιστα ήμουν κ "υπεράνω πάσης υποψίας" είχα σβήσει απουσίες κ απουσίες :D
Κι εγω τη χρονια που ημουν απουσιολογος (Α Λυκειου) ειχα σβησει παρα πολλες απουσιες. Αν πω τις κομπινες που ειχα επινοησει (γιατι ειχαμε μια στριγγλα φιλολογο που συμπληρωνε αυτη το απουσιολογιο, μην τυχον και της ξεφυγει κανενας) θα παω φυλακη και ειλικρινα δεν το θελω :P.

p.s. Απο τους "υπερανω πασης υποψιας" ημουν κι εγω. Απ' εξω ησυχος και απο μεσα διαβολακι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
p.s. Απο τους "υπερανω πασης υποψιας" ημουν κι εγω. Απ' εξω ησυχος και απο μεσα διαβολακι :D

Σε εμένα θεωρούσαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έχω καλύψει μαθητή, οπότε δεν είχα προβλήματα :D.

Επίσης θυμάμαι ότι όποιο σοβαρό θέμα (για μαθητές ή για εκδρομές) συζητιόταν στο γραφείο, πήγαινα με αφορμή ότι θα ψάξω τα φύλλα του απουσιολογίου κ έτσι άκουγα τη συζήτηση και είχα ανταπόκριση με τα παιδιά έξω... πολύ γέλιο:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top