Απουσιολόγοι

iri_22

Νεοφερμένος

Η iri_22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Όλα τα χρόνια στο σχολείο απουσιολόγος ήμουν. Το θέμα δεν είναι ότι δεν καλύπταμε τους συμμαθητές μας μόνο για να μη φωνάξουν οι καθηγητές ή για να έχουμε την εύνοια τους. Αλλά για σκεφτείτε ως απουσιολόγοι να θέλαμε να κάνουμε κοπάνα. Δεν θα το καταλάβαινε αμέσως ο καθηγητής? Και αν κάποιο παιδί πάθαινε κάτι εκτός σχολείου (κούφια η ώρα), ποιος θα είχε την ευθύνη??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Στο σχολείο μας είναι μόδα τώρα να το συμπληρώνουν οι καθηγητές το απουσιολόγιο .

ΑΥΤΟ είναι που πρέπει να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Χαζομάρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
??? Τί είναι χαζομάρες; Ο θεσμός του απουσιολογίου προκαλεί σοβαρές εντάσεις και ζυλοτυπίες ανάμεσα στα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο κανονισμός είναι ξεκάθαρος και δεν υπάρχει καμία ένταση που να δικαιολογείται. Απλά δεν είναι δουλειά του μαθητή να κάθεται να συμπληρώνει και να ευθύνεται για έγγραφα του Κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε, άλλο οι κανονισμοί και άλλο το τί γίνεται στην πραγματικότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Μαλώστε πλάκα έχετε:P...Εγώ απλά ξέρω ότι έχω απουσιολόγιο Γ.Π. κ κατέυθυνσης κ δεν παλεύεται με τίποτα ρε παιδιά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δε μαλώνουμε (θέλω να πιστεύω), απλώς συχνά έχουμε αλληλοσυγκρουόμενες απόψεις.

Εμένα μου έχουν ένα απουσιολόγιο, 2 σε 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
Δε μαλώνουμε (θέλω να πιστεύω), απλώς συχνά έχουμε αλληλοσυγκρουόμενες απόψεις.

Εμένα μου έχουν ένα απουσιολόγιο, 2 σε 1.
2 σε 1?τι εννοεις εμενα μου ειχαν τρια διαφορετικα καθε χρονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
σε μας οι κοπανες αρχισανε ηδη...στα σχολεια σας τι γινεται ? πηρε μπρος το τρενο των απουσιων ή ακομα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
παντως στο δικο μας τον προηγουμενο χρονο ειχαμε βαρεθει να συμπληρωνουμε.μπορει να ειμαστε μικρο χωριο αλλα διπλα απο το σχολειο υπαρχει καφετερια-ιντερνετ καφε,ε καταλαβαινεται τι γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Σε μας όχι ακόμα...Σε καμία βδομάδα αναμένεται να αρχίσουν κ οι πρώτοι κοπανατζήδες να εκδηλώνονται:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
2 σε 1?τι εννοεις εμενα μου ειχαν τρια διαφορετικα καθε χρονο

Εννοώ ότι έχω το απουσιολόγιο του τμήματος στη γενική παιδεία και έχω και το απουσιολόγιο για τη θετική κατεύθυνση, αλλά για να μην κρατάω δύο, απλώς γράφω στο απουσιολόγιο της γενικής παιδείας όταν έχουμε κατεύθυνση και οι απουσιολόγοι των άλλων δύο κατευθύνσεων κάνουν το ίδιο πράγμα.

σε μας οι κοπανες αρχισανε ηδη...στα σχολεια σας τι γινεται ? πηρε μπρος το τρενο των απουσιων ή ακομα?:P

Με μένα απουσιολόγο, θα αργήσουν...:P Καταλαβαίνετε...

Για τις άλλες τάξεις δεν ξέρω, αλλά εγώ και η κοπέλα που είναι απουσιολόγος στο άλλο τμήμα της δευτέρας τάξης του σχολείου μου (2 τμήματα έχει η Β') είμαστε και οι δύο αυστηροί στο θέμα των απουσιών και δεν καλύπτουμε κοπάνες. Και επειδή στο τμήμα μας έχουμε δύο παλιούς που μείνανε από απουσίες, οι υπόλοιποι το σκέφτονται σοβαρά να κάνουν ξανά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εμεις ειχαμε παιδια που στη μια αδικαιολογητη θα εμεναν, αλλα εξακολουθουσαν να κανουν κοπανες! Τους ελεγα: "ρε παιδια θα χασετε τη χρονια για μ**ακιες, προσεχετε" και μου απαντουσαν: "σιγα αφου εχουμε εσενα να μας καλυπτεις".

Κι εγω επειδη δεν ηθελα να μεινουν, εξακολουθουσα να τους καλυπτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γιατί; Αυτοί δηλαδή εσένα σου συμπεριφέρονταν καλά; Ήταν "φίλοι κολλητοί"; (Δε σε επιπλήττω, επιπλήττω τη λογική σου:P, τέλος πάντων θα στο πω κατάμουτρα γιατί θέλω να είμαι ειλικρινής μαζί σου, να μην αφήνεις τους άλλους να σε εκμεταλλεύονται.) Τέλος πάντων, εγώ, αν ήταν μια φορά που κάποιος έκανε κοπάνα και έμενε με μία απουσία, δε θα του την έβαζα, αλλά αν το ξανάκανε (θα τον προειδοποιούσα), θα του έβαζα... Αλλά δεν είμαστε υποχρεωμένοι οι απουσιολόγοι να υφιστάμεθα τις συνέπειες της ανευθυνότητας των άλλων "ψευτόμαγκων"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Και 'γω είμαι φέτος απουσιολόγος... Είμαι στη γενική παιδεία και μάλλον στην κατεύθυνση, αν και ακόμα δεν έχουμε απουσιολόγιο στο μάθημα επιλογής και στις κατευθύνσεις...

Στο Λύκειο δεν ήμουν ξανά απουσιολόγος, όμως ήμουν στην Γ γυμνασίου και ξέρω από πρώτο χέρι το όλο θέμα: "μη μου βάλεις απουσία!" (λέγαν και κανα "σε παρακαλώ" στις καλύτερες περιπτώσεις, ενώ άλλες φορές απλά περίμεναν ότι θα τους κάλυπτα χωρίς να πουν τίποτα... :P), "γιατί δεν έβαλες απουσία στον Χ;" (η ερώτηση των καθηγητών κάθε φορά που έπαιρναν χαμπάρι ότι κάποιος έλειπε...:P).
Έχω ακούσει και το εξής φοβερό: "Ρε Αλίκη γιατί αργείς;;;; Άντε! Θέλουμε να φύγουμε!" (ένας συμμαθητής μου, επειδή έπρεπε να ειδοποιήσω όλους τους άλλους και μετά να διακτινιστώ στο γραφείο των καθηγητών για να πάρουμε παρουσίες, μετά από περίπατο... Είχα εκνευριστεί αφάνταστα όταν μου το πε!)

Είναι όντως ενοχλητικό πολλοί να σου ζητάνε χάρες και να ξέρεις ότι αν καλύψεις κάποιον υπάρχει "κίνδυνος" να εκτεθείς σε κάποιο καθηγητή. Γιατί υποτίθεται ότι είσαι απουσιολόγος επειδή είσαι άτομο εμπιστοσύνης και παίρνεις σοβαρά τη "δουλειά" σου... Παρ' όλα αυτά εγώ καλύπτω όποιους μπορώ, χωρίς διακρίσεις -αν είναι φίλος ή όχι- αν και δεν θεωρώ σωστή την πράξη τους. Εγώ όσες φορές έκανα κοπάνα στο λύκειο έπαιρνα ωραιότατα την απουσία μου και έφευγα... (Αν και τα πράγματα στην Γ είναι πιο ζόρικα...)
Βέβαια αν διαβάσει κατάλογο ο καθηγητής, ή μετρήσει, δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Απλά βάζω την απουσία και τελειώνει η ιστορία...:iagree:

p.s. πάντως σε μας από σήμερα κιολας άρχισαν οι κοπάνες... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και 'γω είμαι φέτος απουσιολόγος... Είμαι στη γενική παιδεία και μάλλον στην κατεύθυνση, αν και ακόμα δεν έχουμε απουσιολόγιο στο μάθημα επιλογής και στις κατευθύνσεις...

Στο Λύκειο δεν ήμουν ξανά απουσιολόγος, όμως ήμουν στην Γ γυμνασίου και ξέρω από πρώτο χέρι το όλο θέμα: "μη μου βάλεις απουσία!" (λέγαν και κανα "σε παρακαλώ" στις καλύτερες περιπτώσεις, ενώ άλλες φορές απλά περίμεναν ότι θα τους κάλυπτα χωρίς να πουν τίποτα... :P), "γιατί δεν έβαλες απουσία στον Χ;" (η ερώτηση των καθηγητών κάθε φορά που έπαιρναν χαμπάρι ότι κάποιος έλειπε...:P).
Έχω ακούσει και το εξής φοβερό: "Ρε Αλίκη γιατί αργείς! Άντε! Θέλουμε να φύγουμε!" (ένας συμμαθητής μου, επειδή έπρεπε να ειδοποιήσω όλους τους άλλους και μετά να διακτινιστώ στο γραφείο των καθηγητών για να πάρουμε παρουσίες, μετά από περίπατο... Είχα εκνευριστεί αφάνταστα όταν μου το πε!)

Είναι όντως ενοχλητικό πολλοί να σου ζητάνε χάρες και να ξέρεις ότι αν καλύψεις κάποιον υπάρχει "κίνδυνος" να εκτεθείς σε κάποιο καθηγητή. Γιατί υποτίθεται ότι είσαι απουσιολόγος επειδή είσαι άτομο εμπιστοσύνης και παίρνεις σοβαρά τη "δουλειά" σου... Παρ' όλα αυτά εγώ καλύπτω όποιους μπορώ, χωρίς διακρίσεις -αν είναι φίλος ή όχι- αν και δεν θεωρώ σωστή την πράξη τους. Εγώ όσες φορές έκανα κοπάνα στο λύκειο έπαιρνα ωραιότατα την απουσία μου και έφευγα... (Αν και τα πράγματα στην Γ είναι πιο ζόρικα...)
Βέβαια αν διαβάσει κατάλογο ο καθηγητής, ή μετρήσει, δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Απλά βάζω την απουσία και τελειώνει η ιστορία...:iagree:

p.s. πάντως σε μας από σήμερα κιολας άρχισαν οι κοπάνες... :P

Τί μου θύμισες τώρα... Εμείς μετά από περίπατο μας βάζουν να περιμένουμε στις τάξεις για να έρθει ο καθηγητής να πάρει απουσίες... Και μου λένε συνέχεια "Άντε, μας είδες; Φεύγουμε!". Τους λέω κι εγώ "Δε θα είναι δικό μου φταίξιμο αν έρθει ο καθηγητής και σας βάλει απουσία". Και ουρλιάζουν: "Αφού μας είδες!". Μια φορά μάλιστα, ένας να μην τον χρακτηρίσω τώρα γιατί είναι από τα πιο βλαμμένα άτομα που έχω γνωρίσει, μου είπε να πάρω την απουσία του και να τη βάλω @@@@@@@@@@@@@@... Εκεί, λοιπόν, νευρίασα, την επόμενη μέρα είχε επιθετική συμπεριφορά και έτσι τον πήγα στο γραφείο και μπήκε ωραιότατα στο ποινολόγιο, και από τότε δεν ξανάβγαλε κιχ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Μα ναι! Οι περισσότεροι φέρονται λες και ο απουσιολόγος είναι κανας Θεός και μπορεί να σβήνει απουσίες με το μαγικό ραβδάκι και να πείθει τους καθηγητές με αστερόσκονη ότι είναι όλοι παρόντες...:P
Και καλά, πάει το παλιάμπελο... Το σπαστικό είναι που κάθονται και τους κατηγορούν! "Ρε τον ηλίθιο, μου έβαλε απουσία! Τι περιμένεις απ΄το φυτό;" (ευτυχώς για μένα δεν το χω ακούσει ποτέ... Πώς να ακούσω κάτι τέτοιο βέβαια αφού πάντα φρόντιζα να καλύπτω απουσίες; -και δεν το μετανιώνω...-) Ρε φιλε δηλαδή, σκέψου ότι ο καθηγητής δεν είναι ηλίθιος. Μπορεί να είναι αφηρημένος και να μην προσέξει ότι κάποιος λείπει, αλλά αυτό είναι θέμα τύχης... Δεν γίνεται πάντα!

Αυτό πάντως που όντως είναι άδικο (και που μου έχει τύχει) είναι ο απουσιολόγος να καλύπτει μόνο την παρέα του...:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
"Ρε τον ηλίθιο, μου έβαλε απουσία! Τι περιμένεις απ΄το φυτό;"
Αυτο ακουγα τις ελαχιστες φορες που τολμουσα να βαλω απουσια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αυτο ακουγα τις ελαχιστες φορες που τολμουσα να βαλω απουσια...

Αυτό ακούω σχεδόν κάθε εβδομάδα... :) Δε με νοιάζει, ξέρω ποιος είμαι και δε χρειάζομαι ένα μάτσο κομπλεξικά γαϊδούρια να μου το πούνε...

Που λέτε για την κάλυψη απουσιών "της παρέας", εγώ πολλές φορές έπρεπε να δείχνω υπομονή γιατί πολλά άτομα έφευγαν για να κάνουν πρόβες για μπάσκετ/βόλεϋ και άλλες εκδηλώσεις/δραστηριότητες, και έτσι πολλοί μου έλεγαν μετά "ο τάδε έλειπε, γιατί δε του έβαλες απουσία;" Τί λες ρε φίλε, λογαριασμό θα σου δώσω για το σε ποιον βάζω απουσία; Άμα θες πάρε το απουσιολόγιο και δες το, και πήγαινε να ρωτήσεις τους ίδιους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top