Αποτυχία εισαγωγής στη σχολή που θέλατε

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Και ότι είμαι ενάντια στο σύστημα αυτό, δεν σημαίνει ότι έχω αποτύχει αλλά δεν μπορώ να δεχτώ πως έχασα την πρώτη μου επιλογή το Φυσικό Αθηνών επειδή ΑΟΔΕ έγραψα 13,6 ενώ στα υπόλοιπα να έγραψα πάρα πολύ καλά ..:'(:'(Εεε δεν το δέχομαι, είναι αδικία..:'(Και για οποιοδήποτε μαθητή που έχασε την σχολή του γι' αυτό τον λόγο είναι αδικία..

Μιλάς με βάσει ένα γεγονός που σε ενόχλησε και το κατηγορείς.Δεν υπάρχει καμία αδικία.Δηλαδή τα μαθήματα του σχολείου τα κατηγορούμε...νομίζεις του πανεπιστημίου είναι διαφορετικά;Αλλά τί μας νοιάζει αφού μπήκαμε αυτό έχει σημασία.
Το ΑΟΔΕ δίνει τις βάσεις σε όλους τους φοιτητές πανεπιστημίων(και όσοι από τα ΑΤΕΙ το επιδιώξουν) που στο μέλλον θα ακολουθήσουν και θα εξελιχτούν σε διοικητικά στελέχη.Ήμουν ο πιο φανατικός ΑΝΤΙ-ΑΟΔΕ(έγραψα 15,7 :)),αλλά τώρα κατάλαβα τη σημασία του.Πχ το κεφάλαιο ''Διοίκηση Ανθρώπινων Πόρων'' το συναντάς καθημερινά(επιβράβευση ατόμου,''ηγεσία'' σε μια παρέα κτλ).

Μίλα αντικειμενικά και όχι βάσει προσωπικών εμπειριών που σε ενόχλησαν.

~~~~~~~

Για μενα παλι,οι πανελληνιες ειναι ο μονος αδιαβλητος μαθητικος θεσμος της χωρας.Ο καθε μαθητης κρινεται με βαση τις δυνατοτητες του
Αν νομιζεις πως λεω κατι λαθος,προτεινε εναν αλλο καλυτερο τροπο εξετασης
Ο καινουριος τροπος που προωθει η κυβερνηση με τη δυνατοτητα να δινεις μεχρι και 3 φορες το χρονο θα ειναι καταστροφικος.
Πολυτεχνεια και ιατρικες που ηδη ασφυκτιουν θα ξεχειλισουν και θα υπαρξει τεραστια ανεργια
Και κατι ακομα,δικαιολογω τις ατυχιες των μαθητων
αλλα τα θεματα των πανελληνιων δεν ειναι και αστροφυσικα απλα θεματα ειναι με ορισμενες πονηριες και αυτο δε συμβαινει σε ολα τα μαθηματα
Επομενως,μην κατηγορειτε το θεσμο των πανελληνιων για τη δικια σας αποτυχια.Οι περιπτωσεις παιδιων που αδικηθηκαν πραγματικα λογω ασχετων διορθωτων ειναι μετρημενες στα δαχτυλα ενος χεριου.Ασχετα αν θεωρουμε εμεις οτι μας αδικησαν ''αυτοι''
Μην ισοπεδωουμε τα παντα δεν μπορουμε ολοι να περναμε στις ιατρικοφαρμακευτικες/πολυτεχνειακες σχολες.και αυτο νομιζω ειναι κατι που πρεπει να αποδεχτουμε.

Συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚαπαΒητας

Νεοφερμένος

Ο ΚαπαΒητας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εγω ηθελα αρχιτεκτονικη τελικα περασα μηχανικος ορυκτων πορων (χανια) αλλα φετος θα ξαναδωσω κ θα μπω κ πρωτοσ στην αθηνα!:jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Προσωπικά και εγώ θέλω να περάσω στην ιατρική..! Ξέρω πως ένα λάθος στις εξετάσεις ( είτε είναι ψυχολογίας είτε να μου είχε ξεφύγει κάτι είτε είτε είτε .. ) μπορεί να μου στερήσει ένα παιδικό όνειρο! Δεν μπορώ να καταλάβω πως με 19006 π.χ μόρια μπορεί κάποιος να μπεί στην Ιατρική και κάποιος με 18900 δεν μπορεί ?! Πού αλλού συμβαίνουν αυτά?! Ούτε στην Ζιμπάμπουε... Γιατί λοιπόν αυτός που δεν συγκέντρωσε τα "κατάλληλα μόρια όπως ορίζουν οι συνθήκες" να μην καταφέρει να μπει? Οέο ? ! Γιατί ?
Όσο για την αδιαβλητότητα... μια μεγάλη μπούρδα ( μετά συγχωρήσεως ).. Γινόμαστε μάρτυρες παιδιά να δηλώνονται τελευταία στιγμή δυσλεκτικά για να εξεταστούν προφορίκα σε "μιλημένες" επιτροπές και προσωπικά να βλέπω έναν μαθητή του 13 μέχρι πρότινος , να κυνηγά την είσοδο στην Ιατρική..! Ακόμα μπορεί καποιοι να μπούν μέσω των εσπερινών ( ενώ δεν δουλεύουν το πρωϊ ) για να μπούν με χαμηλότερες βάσεις... Πόσες φορές ακούμε για διαρρόες θεμάτων ( που επιμελώς κρύβονται από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ) ... Η ουσία βέβαια του post μου είναι : Mε 19000 μόρια μπορείς να γίνεις γιατρός , ενώ με 18900 όχι ??? Για σκεφτείτε το...
πραγματικα λυπαμαι που μερικοι σκεφτονται ετσι
φανταζομαι πως εισαι καλος,τελειος αριστος μαθητης
ο μαθητης της καθε χρονιας προετοιμαζεται να του τυχουν τα πιο δυσκολα οχι να πεσουν ευκολα.Τ μορια της προηγουμενης χρονιας δεν καθοριζουν της επομενης.Τα καθοριζουν τα θεματα.
ο καλος μαθητης μπορει να τα καταφερει σε ολες τις αντιξοοτητες για αυτο αλλωστε του λενε οτι ειναι αριστος οχι πλασματικα.Οπως σωστα εχουν προαναφερει το θεμα ειναι ειτε πεσουν παλουκια ειτε πανευκολα να βγαλεις ειτε το 12000 ειτε το 19500.Δηλαδη καθε φορα να εισαι στους εκαστοτε ''πρωτους''
Φετος μια πραγματικα ευκολη χρονια οπως καταμαρτυρα η τεραστια ανοδος των σχολων υπηρχαν πολλοι αριστοι ξερεις γιατι?γιατι ο μεσος μαθητης του 17,18 που ουτε στα πιο τρελα του ονειρα δεν επιανε αυτες τις σχολες,εβγαλε 19 παρα κατι και ηθελε ιατρικη.Αυτος/η απογοητευτηκε.πρεπει να καταλαβει ομως πως αυτοι που ηταν πραγματικα προορισμενοι να περασουν στη σχολη περασαν με 19500
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΙΣΤΟς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ
οσον αφορα την εκθεση φετος το 14/15 ηταν η βαση.μην ακουω χαζομαρες .καλη εκφραση και μεσα στο θεμα να σουν ενα 15 ισως και 16 το πιανες με ολη τη χρονια μηδενικο διαβασμα.και αυτο ειναι η αποψη φιλολογου που εχει διορθωσει χιλιαδες γραπτα εδω και χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά, θα ήθελα να σας πω, να μην χάνετε το κουράγιο σας και αν είναι πραγματικά όνειρό σας, να ξαναδώσετε. Δυστυχώς υπάρχουν άτομα που γράφουν καλύτερα από εμάς κάθε χρόνο και καλύπτουν τις θέσεις των σχολών. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ένας καλός μαθητής πρέπει να πάει οπωσδήποτε ιατρική. Ξεφύγετε πια από αυτή την αηδία. Γιατροί δεν μπορούν να γίνουν όλοι, πρέπει πραγματικά να το θέλουν και όχι απλά για να λένε ότι είναι γιατροί ή η αφρόκρεμα της κοινωνίας και άλλες μπούρδες που έχω ακούσει από παιδιά φοιτητές ιατρικής. Κι εγώ έβγαλα τότε 19.000 μόρια και πέρασα από τους πρώτους στη Βιολογία, βεβαίως ήμουν από τους πρώτους που τελείωσε στα 4 χρόνια, γιατί μη νομίζετε ότι είναι εύκολη σχολή και τώρα έχω τον γιατρό να μου λεει ότι ΕΜΕΙΣ ασχολούμαστε με DNA και χαζά, ενώ έχουνε κάνει μόνο ένα μάθημα γενετικής στη σχολή!!! Εγώ όμως "γούσταρα" να πάω βιολογία και όχι ιατρική που πέρναγα και Αθηνών τότε! Να κάνετε όμως αυτό που πραγματικά θέλετε, όχι γιατί είναι in στη κοινωνία ή γιατί το θέλουν ο μπαμπάς και η μαμά.

Γι αυτά τα παιδιά που το θέλουν πραγματικά, εγώ βρίσκομαι κοντά τους και άν κάποιος από εσάς βρίσκετε στην Θεσσαλονίκη μπορώ να τον αναλάβω στη Βιολογία και να πάρει και τα 2600 μόρια που του δίνει το μάθημα! Φέτος 3 μαθητές μου πέρασαν ιατρική, 4 οδοντιατρική, 1 φαρμακευτική και 2 κτηνιατρική. Δεν έίναι διαφήμιση, κάνω αγώνα για τους μαθητές μου.-

Αυτά από μένα, καλό κουράγιο, υπομονή και επιμονή στο στόχο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Code:
   [B]Δηλαδή για να καταλάβω ρε παιδιά,ο πραγματικά άριστος μαθητής είναι αυτός που είναι αλάνθαστος στις πανελλήνιες;[/B]Εσείς αποκλείετε με τόσο απόλυτο τρόπο το ενδεχόμενο να έχει κάποιος μια κακή μέρα;Και ας πούμε ότι δεν έχει κακή μέρα.Αν στις δύο μέρες δεν προλάβει,από λάθος υπολογισμό να κάνει ολοκληρωμένη επανάληψη;Μη μου πείτε,ας πρόσεχε.Εννοείται πως εγώ έφταιγα και κάνεις άλλος για το 13 στη χημεία.Όχι γιατί είχα κακή ψυχολογία,αντιθέτως ήμου τόσο σίγουρη που ήμουν με το ένα πόδι στην ιατρική του Α.Π.Θ.Όμως τις δύο τελευταίες μέρες δεν πρόλαβα να κάνω καλή επανάληψη και την πάτησα.Κοιτάξτε,δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για την αξία μου,έφαγα τρία χρόνια της ζωής σε ένα αέναο κυνήγι για την πρωτιά και τη διάκριση και μόνο προβλήματα αποκόμισα .Ξέρω τι μπορώ να καταφέρω και τώρα πια ξέρω και τον τρόπο.Ευτύχως και  μυαλό έχω και πολυποίκιλες γνώσεις και εγώ και πάρα πολλά παιδιά που δεν πέρασαν στις πανελλαδικές.Μπορεί τώρα να σας φαίνονται αυτά σα λόγια του αέρα για να δικαιολογήσουμε την υποτιθέμενη αποτυχία μας.Όμως η ιστορία θα δείξει.Εγώ ειλικρινά ελπίζω να καταλάβετε την ασημαντότητα και την κατάρα που σέρνουν οι πανελλήνιες,αφού πρώτα περάσετε στη σχολή της επιλογής σας.Και μια συμβουλή,αν μου επιτρέπετε,σταματήστε να βγάζετε συμπεράσματα και να κρίνετε τους άλλους,χωρίς να λαμβάνετε υπόψη τις προσπάθειες,τους αγώνες και τα επιτεύγματα που ίσως έχουν και εσείς δεν τα γνωρίζετε.Πάντα φιλικά και με σεβασμό. Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα.:thanks:[/quote]

Όχι ρε παιδί!Δεν είπε κανείς τίποτα τέτοιο,νομίζω πως δεν κατάλαβες καλά το περιεχόμενο των μηνυμάτων. :)

Τα δικά μου μηνύματα είναι με αφορμή τα όσα ειπώθηκαν στη σελίδα 12.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Code:
   Δηλαδή για να καταλάβω ρε παιδιά,ο πραγματικά άριστος μαθητής είναι αυτός που είναι αλάνθαστος στις πανελλήνιες;Εσείς αποκλείετε με τόσο απόλυτο τρόπο το ενδεχόμενο να έχει κάποιος μια κακή μέρα;Και ας πούμε ότι δεν έχει κακή μέρα.Αν στις δύο μέρες δεν προλάβει,από λάθος υπολογισμό να κάνει ολοκληρωμένη επανάληψη;Μη μου πείτε,ας πρόσεχε.Εννοείται πως εγώ έφταιγα και κάνεις άλλος για το 13 στη χημεία.Όχι γιατί είχα κακή ψυχολογία,αντιθέτως ήμου τόσο σίγουρη που ήμουν με το ένα πόδι στην ιατρική του Α.Π.Θ.Όμως τις δύο τελευταίες μέρες δεν πρόλαβα να κάνω καλή επανάληψη και την πάτησα.Κοιτάξτε,δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για την αξία μου,έφαγα τρία χρόνια της ζωής σε ένα αέναο κυνήγι για την πρωτιά και τη διάκριση και μόνο προβλήματα αποκόμισα .Ξέρω τι μπορώ να καταφέρω και τώρα πια ξέρω και τον τρόπο.Ευτύχως και  μυαλό έχω και πολυποίκιλες γνώσεις και εγώ και πάρα πολλά παιδιά που δεν πέρασαν στις πανελλαδικές.Μπορεί τώρα να σας φαίνονται αυτά σα λόγια του αέρα για να δικαιολογήσουμε την υποτιθέμενη αποτυχία μας.Όμως η ιστορία θα δείξει.Εγώ ειλικρινά ελπίζω να καταλάβετε την ασημαντότητα και την κατάρα που σέρνουν οι πανελλήνιες,αφού πρώτα περάσετε στη σχολή της επιλογής σας.Και μια συμβουλή,αν μου επιτρέπετε,σταματήστε να βγάζετε συμπεράσματα και να κρίνετε τους άλλους,χωρίς να λαμβάνετε υπόψη τις προσπάθειες,τους αγώνες και τα επιτεύγματα που ίσως έχουν και εσείς δεν τα γνωρίζετε.Πάντα φιλικά και με σεβασμό. Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα.:thanks:[/quote]
δεν εθιξα ουτε εσενα ουτε την αξια των αλλων παιδιων.αλλωστε ποιος ειμαι εγω που θα χαρακτηρισει εναν ανθρωπο ως κατωτερο η ανωτερο?
εγω ειπα την αποψη μου για αυτους τους μαθητες χωρις να ανφερομαι σε σενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
συμμεριζομαι την αποψη οτι οι πανελληνιες ειναι ενας (μπορει και ο μονος ) αδιαβλητος θεσμος,δυστυχως ομως μεσα σ αυτην υπαρχουν ανθρωποι και ως γνωστον τα λαθη (και ο υποκειμενισμος) ειναι ανθρωπινα,αρα ειλικρινα λυπαμαι γαι οσους ετυχαν σε αυτες τις ''εξαιρεσεις''(?) του υποκειμενισμου,γιατι οπως και να χει δεν ειναι δυνατον στα μαθηματικα ο ενας να σου βαζει 100 και ο αλλος 85.Τωρα για το αν ειναι πετυχημενος θεσμος ,νομιζω πως οχι,συμφωνω οτι εκει φαινονται οι ''δυνατοι'' μαθητες (με εξαιρεσεις παλι) και αυτοι που εχουν ''αντερα'',ωστωσο μου ειναι αδιανοητο να πιστεψω οτι για ενα μοριο μπορει καποιος να χασει σχολη,και αυτο αποτελει λαμπρο παραδειγμα κακου προγραμματισμου τους κρατους,οι πανελληνιες κουβαλανε καταλυπα του λυκειου και αυτο ειναι πολυ κακο,κυριως για τα νευρα των υποψηφιων.Οσο για τα θεματα ειλικρινα πιστευω οτι ειναι βατα προς τα ευκολα,διοτι αρκει να εχεις διαβασεις καλα για να γραψεις.Το ''μυαλο'' και η αυτενεργεια χρειαζονται ελαχιστα.ειναι κυριως πολεμος νευρων .ωστοσο πιστευω οτι η ευκολια των μαθηματων προκειπτει απο το γεγονος οτι αυτοι που θα γραψουν ειτε ευκολα ,μπουν ειτε δυσκολα θα γραψουν,το ιδιο ισχυει για καθε μαθητη,απλα στα ευκολα θα ευνοηθει ο μεσσαιος μαθητης.Και επειδη ειμασταν σε προεκλογικη περιοδο δεν θελανε να χαλασουμε τις καρδιες μας.

παντως μεσα σε αυτο το συστημα μεγαλωνουμε και με βαση αυτο ποροχωραμε


σε αυτους που ξαναδινουν εχω να πω οτι καλα κανουν και κυνηγανε το ονειρο τους ,και να μην μεγαλοποιουμε τις πανελληνιες,σε ολους τους υπολοιπους που ειναι πια φοιτητες-φοιτητριες και ετοιμαζονται να κανουν μια νεα αρχη :''[ame="https://https://www.youtube.com/watch?v=IYRC4H64EFk"]Welcome To The Jungle[/ame]''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kobe4

Νεοφερμένος

Ο kobe4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
οσον αφορα την εκθεση φετος το 14/15 ηταν η βαση.μην ακουω χαζομαρες .καλη εκφραση και μεσα στο θεμα να σουν ενα 15 ισως και 16 το πιανες με ολη τη χρονια μηδενικο διαβασμα.και αυτο ειναι η αποψη φιλολογου που εχει διορθωσει χιλιαδες γραπτα εδω και χρονια


εισαι λαθος φιλε..δν ειναι το 14-15 η βαση..ο μεγαλυτερος βαθμος στ σχολειο μας ηταν 16 απο μαθητη με 19300+ μορια..κανα δυο 15αρια και τα αλλα π κατω..αρκετα π κατω...και δν ημασταν ολοι τοσο χαλια στ εκθεση....ειναι π θα πεσεις και μεις δν ημασταν κ τοσο "τυχεροι"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
εισαι λαθος φιλε..δν ειναι το 14-15 η βαση..ο μεγαλυτερος βαθμος στ σχολειο μας ηταν 16 απο μαθητη με 19300+ μορια..κανα δυο 15αρια και τα αλλα π κατω..αρκετα π κατω...και δν ημασταν ολοι τοσο χαλια στ εκθεση....ειναι π θα πεσεις και μεις δν ημασταν κ τοσο "τυχεροι"..

Καλά τα είπες. Και σε μας ο μεγαλύτερος βαθμός ήταν 17 περίπου από όσο θυμάμαι. Η πλειοψηφία των καλών μαθητών (18000+) είχε γράψει 14.5-16. Είναι ανάλογα που θα πέσεις. Πολύ απρόβλεπτο μάθημα το άτιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εκθεση ειναι λιγο και σε ποιον διορθωτη θα πεσεις...
παντως σχετικα με αυτο που ανεφερε η μαρια κρικελη,οτι δηλαδη δεν ειναι δυνατον να στοχευιε σε φυσικομαθηματικες και να δινει αοδε,εχω να πω οτι σμφωνω,αλλα αυτη η αποψη ειναι εντελως υποκειμενικη,καθως απο τεχνολογικη δεν πανε μονο για φυσικομαθηματικες...
το οτι ειναι κακογραμμενο το βιβλιο οκ,αλλα οχι οτι ειναι και εντελως αχρηστο(ξαναλεω οτι και εγω το θεωρω αχρηστο ,αλλα με βαση τα ΔΙΚΑ μου κρητιρια,γενικα απ οτι εχω καταλαβει απο συζητησεις ειναι αρκετα χρησιμο)
-----------------------------------------
Φετος μια πραγματικα ευκολη χρονια οπως καταμαρτυρα η τεραστια ανοδος των σχολων υπηρχαν πολλοι αριστοι ξερεις γιατι?γιατι ο μεσος μαθητης του 17,18 που ουτε στα πιο τρελα του ονειρα δεν επιανε αυτες τις σχολες,εβγαλε 19 παρα κατι και ηθελε ιατρικη.Αυτος/η απογοητευτηκε.πρεπει να καταλαβει ομως πως αυτοι που ηταν πραγματικα προορισμενοι να περασουν στη σχολη περασαν με 19500
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΙΣΤΟς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ
οσον αφορα την εκθεση φετος το 14/15 ηταν η βαση.μην ακουω χαζομαρες .καλη εκφραση και μεσα στο θεμα να σουν ενα 15 ισως και 16 το πιανες με ολη τη χρονια μηδενικο διαβασμα.και αυτο ειναι η αποψη φιλολογου που εχει διορθωσει χιλιαδες γραπτα εδω και χρονια



φιλε αμα δεν δωσεις πανελληνιες,νομιζω οτι μπορεις να λες ο,τι θελεις,δωσε πρωτα(τριτη δεν πας???)και μετα ελα να μου πεις,εγω απο τα μαθηματικα που εγραψα 14,1 εχασα 1800 μορια,δηλαδη θα εβγαζα 19000 με ενα 17 στα μαθηματικα,βεβαια την πρωτη μου επιλογη την επιασα ,αλλαειμαστε ανθρωποι και οχι μηχανες,δυστυχως ετσι αντιμετοπιζομαστε στις πανελληνιες,και μην μου πεις ''δεν ειχες προετοιμαστει σωστα'' δεν ισχυει ουτε κατα διανοια...

και γενικα εχω να πω οτι οι πανελληνιες ειναι ενας διαγωνισμος,τιποτα παραπανω ο καθενας προσπαθει να καταφερει τον σκοπο του ,οπως μπορει,εγω εγραψα μεσαια βαθμολογια στα μαθηματικα ,αλλα εγραψα τελεια σε ολα τα υπολοιπα και αυτο με εβαλε στους μηχανολογους...
μην δινεται στις πανελληνιες περισσοτερη σημασια απ οση αξιζουν ,μετα απο αυτες αρχιζουν τα σοβαρα,οσο αυτα που ακουω ''τελειοι μαθητες'',υψηλες βαθμολογιες,''δηθεν'' ανωτερωτητες και παιδια που το παιζουν ''καποιοι'' επειδη εβγαλαν 19999 ειναι κουραφεξαλα,μεγαλος βαθμος στις πανελληνιες δεν σημαινει και ανωτεροτητα,ουτε οτι μπορουμε να μειωνουμε τους αλλους.

αυτα τα λεω για καποιους πυ κανουν τους εξυπνους εδω μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Απέτυχα στα ΗΜΜΥ ΑΠΘ και στους μηχανολόγους μηχανικούς του ΑΠΘ.Η βάσεις στα πολυτεχνεία του ΑΠΘ και γενικά ανά την Ελλάδα ήταν όργιο και πίκρα.Η σιγουρία και η χαρά ότι θα περνούσα σε μια από τις δυο χάθηκαν.Τώρα είμαι αναγκασμένος να πάω πολιτικός μηχανικός στην Ξάνθη.
Όμως θα ξαναδώσω και το 18,808 θα γίνει 19,100+ δεν πτοούμε ασχέτως αν χάσω άλλο έναν χρόνο απο τη ζωή μου, ΗΜΜΥ ΑΠΘ θα πάω και τίποτα δε θα με εμποδίσει.

Όσοι δε περάσατε εκεί που θέλατε ξαναδώστε με πείσμα ,επιθυμία και απόλυτη προσήλώση στον στόχο σας θα τα καταφέτετε.

Πολύ σοφό αυτό που είπες....Πολλοί δίνουν και δεν περνάνε εκεί που θέλουν και απογοητεύονται τόσο που δεν ξαναπροσπαθούν....Είναι κρίμα ριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!Όλοι δικαιούμαστε και μια δεύτερη ευκαιρία!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Καλά τα είπες. Και σε μας ο μεγαλύτερος βαθμός ήταν 17 περίπου από όσο θυμάμαι. Η πλειοψηφία των καλών μαθητών (18000+) είχε γράψει 14.5-16. Είναι ανάλογα που θα πέσεις. Πολύ απρόβλεπτο μάθημα το άτιμο.

στο λυκειο μου ο χαμηλοτερος βαθμος ηταν 16,4 δε φταιω εγω για την περιοχη σου.και συγνωμη ποιο ηταν το δυσκολο τμημα της φετινης εκθεσης?
-----------------------------------------
εκθεση ειναι λιγο και σε ποιον διορθωτη θα πεσεις...
παντως σχετικα με αυτο που ανεφερε η μαρια κρικελη,οτι δηλαδη δεν ειναι δυνατον να στοχευιε σε φυσικομαθηματικες και να δινει αοδε,εχω να πω οτι σμφωνω,αλλα αυτη η αποψη ειναι εντελως υποκειμενικη,καθως απο τεχνολογικη δεν πανε μονο για φυσικομαθηματικες...
το οτι ειναι κακογραμμενο το βιβλιο οκ,αλλα οχι οτι ειναι και εντελως αχρηστο(ξαναλεω οτι και εγω το θεωρω αχρηστο ,αλλα με βαση τα ΔΙΚΑ μου κρητιρια,γενικα απ οτι εχω καταλαβει απο συζητησεις ειναι αρκετα χρησιμο)
-----------------------------------------




φιλε αμα δεν δωσεις πανελληνιες,νομιζω οτι μπορεις να λες ο,τι θελεις,δωσε πρωτα(τριτη δεν πας???)και μετα ελα να μου πεις,εγω απο τα μαθηματικα που εγραψα 14,1 εχασα 1800 μορια,δηλαδη θα εβγαζα 19000 με ενα 17 στα μαθηματικα,βεβαια την πρωτη μου επιλογη την επιασα ,αλλαειμαστε ανθρωποι και οχι μηχανες,δυστυχως ετσι αντιμετοπιζομαστε στις πανελληνιες,και μην μου πεις ''δεν ειχες προετοιμαστει σωστα'' δεν ισχυει ουτε κατα διανοια...

και γενικα εχω να πω οτι οι πανελληνιες ειναι ενας διαγωνισμος,τιποτα παραπανω ο καθενας προσπαθει να καταφερει τον σκοπο του ,οπως μπορει,εγω εγραψα μεσαια βαθμολογια στα μαθηματικα ,αλλα εγραψα τελεια σε ολα τα υπολοιπα και αυτο με εβαλε στους μηχανολογους...
μην δινεται στις πανελληνιες περισσοτερη σημασια απ οση αξιζουν ,μετα απο αυτες αρχιζουν τα σοβαρα,οσο αυτα που ακουω ''τελειοι μαθητες'',υψηλες βαθμολογιες,''δηθεν'' ανωτερωτητες και παιδια που το παιζουν ''καποιοι'' επειδη εβγαλαν 19999 ειναι κουραφεξαλα,μεγαλος βαθμος στις πανελληνιες δεν σημαινει και ανωτεροτητα,ουτε οτι μπορουμε να μειωνουμε τους αλλους.

αυτα τα λεω για καποιους πυ κανουν τους εξυπνους εδω μεσα...


καλα,του χρονου τα λεμε τοτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
blacksheep, μη λες πολλά από τώρα.

κάτσε γράψε πρώτα και μετά μίλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
καλα θα λεω λιγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kobe4

Νεοφερμένος

Ο kobe4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
στο λυκειο μου ο χαμηλοτερος βαθμος ηταν 16,4

δν τ πιστευω..σε οποιο σχολειο και να πηγαινεις(ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
δν τ πιστευω..σε οποιο σχολειο και να πηγαινεις(ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο)

δικο συ προβλημα..εμενα τι με κοφτει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
καλα θα λεω λιγα

και εμενα η φιλη μου στο σχολειο ειχε 12 εκθεση και πανελλαδικες εγραψε 17! ειναι πολυ απροβλεπτο μαθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
αυτο λεω.αλλα δεν ειναι και τοσο δυσκολο οσο παρουσιαζεται..ευρυτερη παιδεια χρειαζεται να εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
αυτο λεω.αλλα δεν ειναι και τοσο δυσκολο οσο παρουσιαζεται..ευρυτερη παιδεια χρειαζεται να εχεις.


ειναι απροβλεπτο ομως φιλη μου εγραψε σε ολα 19 και 20 φετος κ εκθεση 14
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michaelkaras

Νεοφερμένος

Ο michaelkaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Η αστφυφυλάκων καλή είναι ρε φίλε...?Έχω περάσει και παρουσιάζομαι 6 Οκτωβρίου...Πως την κόβεις....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top