Απορίες σχετικά με τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Γειάαα σας!
βάζω αυτό το post γιατί έχω απορίες σχετικά με τι συμπλήρωση μηχανογραφικού...:redface:
όσοι από εσάς θα συμπληρώσουν και θα καταθέσουν μηχανογραφικό φέτος, η όσοι από εσάς απλά γνωρίζουν τη γραφειοκρατία και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται, ας πουν εδώ αυτό που ξέρουν :D

εγώ τελειωσα ήδη μια σχολη και τώρα θα δώσω με το 10% να περάσω σε μια άλλη.
προσπαθώ να επικοινωνήσω με το σχολείο μου αλλα δε μπορώ να το κάνω άμεσα, για αυτό ρωτάω και εδώ.
εννοείται ότι κάποια στιγμή θα περάσω και από εκεί να τα μάθω από πρώτο χέρι - αλλα πριν από αυτό, είπα να ρωτήσω εσάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
λοιπον η αποψη μου ειναι απλα μην το κανεις αυτο .-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βρε κανσερ το παιδί μπορεί να θέλει να το κάνει για το πάσο...χιχιχιχι....Εγώ γι'αυτο λέω να το κάνω...Όποιος ξέρει ας πει κι εμένα γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλουυυυυυυυυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Ακριβώς ίδια περίπτωση. Κι εγώ πριν λίγο γύρισα από το σχολείο, πήγα να πάρω το μηχανογραφικό. Θα πρέπει να σου δώσουν και μια βεβαίωση (πρόσβασης? - κάτι τέτοιο τέλος πάντων) και επιπλέον, αν δε μπορείς η ίδια να το καταθέσεις, θα πρέπει να κάνεις μια εξουσιοδότηση σε άλλον (αυτό το διάβασα, αν θυμάμαι καλά στο in.gr).

Έχω όμως την εξής ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ για μένα, απορία... όποιος ξέρεις κάτι, plz να μου πει:

Τελείωσα το σχολείο το 2000 από Θετική Κατεύθυνση, είχα δηλώσει τα Πεδία Υγείας και Τεχνολογικών Επιστημών. Δεν είχα πάρει ως μάθημα επιλογής το "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας", αλλά την Πληροφορική, και αν θυμάμαι καλά τότε τελικά δεν εξετάστηκε κανένα επιλογής, παρά μόνο η Οικονομική Θεωρία, πανελλαδικά.

Τώρα, θα δώσω με το 10%, με, υποτίθεται, +6 μόρια (Αφού 6 χρόνια έχουν περάσει από τότε). Θέλω να δηλώσω "Μαρκετινγκ και Επικοινωνίας" στο ΟΠΑ, αλλά σε κάτι αρχεία excel που βρήκα, για το υπολογισμό των μορίων, επειδή η Οικονομική Θεωρία, από ό,τι κατάλαβα πλέον (ή ήταν πάντα;;;) είναι υποχρεωτικό μάθημα, κατά κάποιον τρόπο, για να δηλώσεις το Πεδίο της Οικονομίας και Διοίκησης, βγάζω τελικά για αυτό το πεδίο 16.300 + 600 (λόγω των 6 χρόνων) μόρια... πολύ λίγα για να πιάσω τη σχολή...

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Πράγματι, και σε εμένα, που είμαι από την πρώτη χρονιά που τέθηκε σε εφαρμογή το νέο σύστημα, ισχύει ότι θα έπρεπε να είχα δώσει την Οικονομική Θεωρία;;;; Μήπως, για την περίπτωσή μου, γίνεται άλλος υπολογισμός των μορίων;;; Αν είναι άσχημα τα πράγματα, τότε δε λέει να δηλώσω τμήμα ενός πεδίου, που δεν πρόκειται να το πιάσω ΠΟΤΕ!!! Και να φανταστείτε ότι στα άλλα πεδία (εκτός από αυτό των ανθρωπιστικών επιστημών), με την προσάυξηση των μορίων πιάνω 19.500 μόρια... Γκανέμς' :(

Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
κοιταξτε

καταλαβαινεται οτι με αυτες σας τις κινησεις πληττετε ατομα περσινων χρονων τα οποια για x,y λογους δεν εχουν μεινει ευχαριστημενα απο τις επιλογες τους και ελπιζουν πως θα επανορθωσουν κατα καποιο τροπο με το να δοκιμασουν με το 10% ?

ουσιαστικα κλεβετε (μεταφορικα το λεω δεν μου ερχεται η καταλληλη λεξη) θεσεις απο ατομα τα οποια τις εχουν αναγκη!!!!:mad: :mad:
και δυστυχως ειστε πολλοι αυτοι που το κανετε...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω χωρίς το Α.Ο.Θ δεν μπαίνεις σε σχολή του 5ου πεδίου...Ήταν βέβαια μάθημα επιλογής αλλά υποχρεωτικό για να δηλώσεις οικονομικές σχολές...Οπότε λογικά θα έχεις ποινή μορίων στην περίπτωση που σου επιτρέπουν να τις δηλώσεις :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
χχαχααχχαχαχχχαχαχααχ καλό το ανέκδοτο cancer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
τι να πω χαιρομαι που σε ευχαριστησα :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βρε κανσερ είναι μια δυνατότητα που δίνει το σύστημα και καλώς ή κακώς όποιος θέλει μπορεί να το εκμεταλευτεί....Ακόμα και αν δεν σου αρέσει είναι δικαίωμα του καθενός να το χρησιμοποιήσει αφού του δίνεται η δυνατότητα! Και μιλάω κι εγώ που ο αδερφός μου τώρα τέλειωσε και θα κάνει μηχανογραφικό...Αλλά δεν μπορώ να τα βάλω με τον καθένα που μπορεί να το κάνει γιατί κι εγώ το σκέφτομαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
σιγά μη θυσιάσω το μέλλον μου (έτσι όπως το βλέπω εγώ), γιατί ο άλλος κινδυνεύει να μην μπει στο πανεπιστήμιο.
my2cents.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
σορρυ αλλα δεν τα εβαλα με κανενα!
απλως εξεφρασα μια αποψη και ζητω ειλικρινα συγγνωμη αν εγινε με καπως εντονο τροπο ωστοσο..
αλλοι τονισαν χαρακτηριστικα οπως το χιουμορ:whistle:
σιγουρα ειναι δικαιο σας (μας) ωστοσο τα παραπανω που ανεφερα αποτελουν γεγονοτα και μαλιστα σε τεοιες περιπτωσεις γινονται πολυ χειροτερα "κολπα" σε αυτο το παραθυρακι του νομου. Πραγματι δεν μου αρεσει αυτο που γινεται και νομιζω εχω και εγω δικαιωμανα εκφραζω τη δυσαρεσκεια μου.Ωστοσο σαν ατομα δεν ειστε ουτε οι πρωτοι ουτε οι τελευταιοι που σκεφτονται να επειχηρησουν κατι τετοιο και απο την αλλη ο Βολταιρος (ελπιζω να μη πεταω κοτσανα) ειχε πει Δε συμφωνω με τις πραξεις αλλα θα κανω οτιδηποτε για να υπερασπιστω τα δικαιωματα σου?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
και που'σαι παλικαρι 29 ετων το εχεις ηδη χασει το παιχνιδι-μελλον!!!! Καλημερα!!!

εντιτ:η εστω το εχεις περιορισει αρκετα!! παρε επιτελους το βαρος των ευθυνων σου με το να γυριζεις 11 χρονια πισω δεν αλλαζει κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
για μένα λέει?ε? ε? ε? ε?

Κοτζάμ παλικάρι :hehe::hehe::hehe::hehe:

εdit για το edit σου: το δικό μου μέλλον έχει ήδη αρχίσει και φαντάζει αμέτρητο. Διάβαζε πλιζ πίσω από τις γραμμές, κατάλαβε πλιζ ότι η πρόταση ήταν ρητορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Άσχετο αλλά το παιδί είναι η γλυκιά μας η Giovanna που θέλει να δώσει σε άλλη σχολή που είναι το όνειρο της....Σόρρυ κοπέλα μου αλλά δεν είχα παρατηρήσει ποιος είχε κάνει το θέμα....Μάκιααααααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Cancerman:
κοιταξτε

καταλαβαινεται οτι με αυτες σας τις κινησεις πληττετε ατομα περσινων χρονων τα οποια για x,y λογους δεν εχουν μεινει ευχαριστημενα απο τις επιλογες τους και ελπιζουν πως θα επανορθωσουν κατα καποιο τροπο με το να δοκιμασουν με το 10% ?

ουσιαστικα κλεβετε θεσεις απο ατομα τα οποια τις εχουν αναγκη!!!!:mad: :mad:
και δυστυχως ειστε πολλοι αυτοι που το κανετε...:(

Είμαστε κλέφτες και το κράτος (που μας δίνει αυτή τη δυνατότητα, αρχικλεφταρας)... Και ποιος σου λέει ότι αυτοί που δίνουν με το 10% και είναι παλαιότερων ετών (όχι οι περσινοί υποψήφιοι), ότι είναι ευχαριστημένοι με τις σχολές που τέλειωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
φιλαρακο Doo το παλικαρι ειναι μεσα στα πλαισια της ποιητικης αδειας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλέ απαντήστε στην κοπέλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Cancerman:
και που'σαι παλικαρι 29 ετων το εχεις ηδη χασει το παιχνιδι-μελλον!!!! Καλημερα!!!

εντιτ:η εστω το εχεις περιορισει αρκετα!! παρε επιτελους το βαρος των ευθυνων σου με το να γυριζεις 11 χρονια πισω δεν αλλαζει κατι

Ο κιμάς κάνει για μπιφτέκια και παστίτσιο, όχι για μυαλό.
Δε δίνω εγώ αγόρι μου πάλι μηχανογραφικό, ξεκόλλα. ΑΝ έδινα, ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΖΟΡΙ ΤΡΑΒΑΝΕ ΑΛΛΟΙ.

Το κατάλαβες τώρα ή να με μουτζώσω ΠΑΛΙ που ασχολήθηκα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nana:
Είμαστε κλέφτες και το κράτος (που μας δίνει αυτή τη δυνατότητα, αρχικλεφταρας)... Και ποιος σου λέει ότι αυτοί που δίνουν με το 10% και είναι παλαιότερων ετών (όχι οι περσινοί υποψήφιοι), ότι είναι ευχαριστημένοι με τις σχολές που τέλειωσαν.

κοιτα να το κανεις αυτο στο πρωτο χρονο ΟΚ στο 2 στο 3 μια χαρα να δεχτω

οταν ομως τελειωνεις τη σχολη μηπως λεω μηπως λιγο αργα δεν το καταλαβες οτι δε σου αρεσει η σχολη??
την ιδια συζητηση την εχω ξανακανει 2 3 φορες
δεν ξερω. εγω το τι θελω να Δηλωσω το σκεφτομαι απο την πρωτη Λυκειου εχω παρει μια φαση ή εστω ενα γενικο πλανο ρε παιδια δε μπορεις να βγεις απο τη σχολη και να πεις ααα δε μαρεσει ας περασω αλλου αλλα 5 χρονια σπουδων

ειλικρινα λυπαμαι αλλα απλα δε μου κολλαει αυτο το επιχειρημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
μουτζωσε ΜΕ παλι παλι παλι:) :) :)

ε ενταξει φτανει τοσο.

εντιτ ρητορικες ηταν και οι απαντησεις...
αα by the way με το κιμα κανεις και ωραια σουτζουκακια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top