Απορίες σε ασκήσεις Μαθηματικών

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία και πολλές χαρές! Λοιπόν το θέμα μου είναι σχετικά με τα μαθηματικά, αν και ντρέπομαι που ζηταω βοήθεια που να μην μπορώ να προσφέρω και εγώ κάποιο αντάλλαγμα, έχω κάποιες ασκήσεις που με παιδεύουν μέρες τώρα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη, έχουμε κάποιον που να τα πηγαίνει καλά με τα μαθηματικά να μου εξηγήσει κάποιες απορίες που έχω; (προσωπικό μήνυμα θα στείλω αν γίνεται)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία και πολλές χαρές! Λοιπόν το θέμα μου είναι σχετικά με τα μαθηματικά, αν και ντρέπομαι που ζηταω βοήθεια που να μην μπορώ να προσφέρω και εγώ κάποιο αντάλλαγμα, έχω κάποιες ασκήσεις που με παιδεύουν μέρες τώρα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη, έχουμε κάποιον που να τα πηγαίνει καλά με τα μαθηματικά να μου εξηγήσει κάποιες απορίες που έχω; (προσωπικό μήνυμα θα στείλω αν γίνεται)
Γεια σου Αλεξανδρε, καλη χρονιά. Τι να δωσεις ? τιποτα να μην δωσεις. Η γνωση ειναι ανοικτη σε ολους και καθε ενας εχει δικαιωμα σε αυτη και οποιος την εχει πρεπει να την δινει.
Νομιζω οτι στην Β' κανετε γραμμικη αλγεβρα ( αμομα την χρωσταω) , για πες μηπως ξερουμε.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αναφερεσαι στην γενικης ή κατευθυνσης;
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Κοιτάξτε να πω την ιστορία από την αρχή, όσο ειμασταν ανοικτά τα ήξερα αλλά δυσκολεύουν έπρεπε να τα εκανα καπάκι αφού κλείναμε, δεν το έκανα με αποτέλεσμα να τεμπελιαζω και να τα ξεχάσω 😅😞, λοιπόν έχω διανύσματα,εσωτερικά γινόμενα, θεωρητικά θα έπρεπε να μου ήταν εύκολο, έχω ψάξει τα πάντα τι θεωρίες, τι ασκήσεις, τι γκουγκλ και άκρη δεν έβγαλα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αναφερεσαι στην γενικης ή κατευθυνσης;
Κατεύθυνση κυρίως, έχω και ένα φυλλάδιο γενικής αλλά της κατεύθυνσης με βασανίζει, θέλω να τελειώνω αυτό που ξεκινάω και μετά να συνεχίζω με τα άλλα οπότε δεν το πολύ είδα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Κοιτάξτε να πω την ιστορία από την αρχή, όσο ειμασταν ανοικτά τα ήξερα αλλά δυσκολεύουν έπρεπε να τα εκανα καπάκι αφού κλείναμε, δεν το έκανα με αποτέλεσμα να τεμπελιαζω και να τα ξεχάσω 😅😞, λοιπόν έχω διανύσματα,εσωτερικά γινόμενα, θεωρητικά θα έπρεπε να μου ήταν εύκολο, έχω ψάξει τα πάντα τι θεωρίες, τι ασκήσεις, τι γκουγκλ και άκρη δεν έβγαλα
Αχ τα διανυσματακια ειναι παιδεμα και τα εσωτερικα γινομενα οτι πιο γλυκο στα διανυσματα.
Αναμενουμε.
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
IMG_20210102_172026.jpg
το 2ο από εδώ πως μπορώ να το βρω; όταν είναι κάθετα έχουν 0 μέχρι εκεί καλά, το κ όμως...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

IMG_20210102_171924.jpg
πως μπορώ να ξεκινήσω εδώ; μου φαίνεται κινέζικο, δεν θυμάμαι να έχουμε κάνει τέτοια άσκηση μέχρι να κλείσουμε
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
View attachment 73828το 2ο από εδώ πως μπορώ να το βρω; όταν είναι κάθετα έχουν 0 μέχρι εκεί καλά, το κ όμως...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 73831πως μπορώ να ξεκινήσω εδώ; μου φαίνεται κινέζικο, δεν θυμάμαι να έχουμε κάνει τέτοια άσκηση μέχρι να κλείσουμε
Λοιπον,, για το 2ο θεμα : τον συμβολισμο
1609601467974.png

δεν το εχω ξαναδει, σημαινει οτι η γωνια μεταξυ διανυσματων α και β ειναι π/3?
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Λοιπον,, για το 2ο θεμα : τον συμβολισμο
View attachment 73833
δεν το εχω ξαναδει, σημαινει οτι η γωνια μεταξυ διανυσματων α και β ειναι π/3?
Πολυ ωραια η γωνια μεταξυ διανυσματων α και β ειναι π/3?
δουλευω το θεμα 2 .
μετα θα δουμε το θεμα 3 με το ωραιο λ.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ηθελα να ρωτησω, τα μαθηματικα γενικης χρησιμευουν καθολου στην κατευθυνση της Β;
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Πολυ ωραια η γωνια μεταξυ διανυσματων α και β ειναι π/3?
δουλευω το θεμα 2 .
μετα θα δουμε το θεμα 3 με το ωραιο λ.
Μην μου λες για λ, την ζωή μου έχει φάει, δεν μπορούν να βάζουν μόνο αριθμούς; 😂 επίσης ευχαριστώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ηθελα να ρωτησω, τα μαθηματικα γενικης χρησιμευουν καθολου στην κατευθυνση της Β;
Μαθηματικά γενικής από ότι κατάλαβα εννοείς άλγεβρα μάλλον, φέτος ναι έχει κάποια στοιχεία που χρειάζονται και στο άλλο μάθημα (μεταξύ των μαθηματικά/άλγεβρα) όπως την τριγωνομετρια που από ότι νομίζω την θεωρούν από τα βασικότερα για την β λυκείου 🤷‍♂️
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Μην μου λες για λ, την ζωή μου έχει φάει, δεν μπορούν να βάζουν μόνο αριθμούς; 😂 επίσης ευχαριστώ
πιστεψε με, το λ και το κ ειναι οτι πιο γλυκο και βασικο στο διανυσματικο λογισμο.
το πανεπιστημιο παρακαλαμε να μας ζητανε αυτα.
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
πιστεψε με, το λ και το κ ειναι οτι πιο γλυκο και βασικο στο διανυσματικο λογισμο.
το πανεπιστημιο παρακαλαμε να μας ζητανε αυτα.
Εγώ υγείας θα πάω με το καλό του χρόνου, μαθηματικά αν και θα ήθελα πολύ να τα πηγαίνω τέλεια δεν το έχω πολύ οπότε και κάτι που μπορεί να φαίνεται εύκολο σε κάποιους εμένα μπορεί να με δυσκολέψει όπως αυτά που έστειλα για παράδειγμα!
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εχω ακουσει ομως οτι η φυσικη της Γ συνδεεται αρρηκτα με τα μαθηματικα κατευθυνσης της Β
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
View attachment 73828το 2ο από εδώ πως μπορώ να το βρω; όταν είναι κάθετα έχουν 0 μέχρι εκεί καλά, το κ όμως...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 73831πως μπορώ να ξεκινήσω εδώ; μου φαίνεται κινέζικο, δεν θυμάμαι να έχουμε κάνει τέτοια άσκηση μέχρι να κλείσουμε
για το θεμα 2 μια λυση
στο τελος εχει αριθμητικο .. κατσε να το διορθωσω
 

Συνημμένα

  • CamScanner 01-02-2021 18.03.jpg
    CamScanner 01-02-2021 18.03.jpg
    287.9 KB · Εμφανίσεις: 179

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Εγώ υγείας θα πάω με το καλό του χρόνου, μαθηματικά αν και θα ήθελα πολύ να τα πηγαίνω τέλεια δεν το έχω πολύ οπότε και κάτι που μπορεί να φαίνεται εύκολο σε κάποιους εμένα μπορεί να με δυσκολέψει όπως αυτά που έστειλα για παράδειγμα!
Γεγονος ειναι οτι αυτα τα μαθηματικα ( διανυσματα) ειναι βασικοτατα για την φυσικη. Εσυ στο υγειας ( εκτος μηχ βιοιατρικης) η φυσικη σου θα ειναι περιγραφικη και καποια εφαρμογη τυπου, οποτε το μαρτυριο σου ειναι μεχρι τις πανελληνιες.
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εχω ακουσει ομως οτι η φυσικη της Γ συνδεεται αρρηκτα με τα μαθηματικα κατευθυνσης της Β
Δυστυχώς δεν γνωρίζω για να απαντήσω,
Εχω ακουσει ομως οτι η φυσικη της Γ συνδεεται αρρηκτα με τα μαθηματικα κατευθυνσης της Β
Δυστυχώς δεν γνωρίζω για να απαντήσω εγώ προσωπικά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γεγονος ειναι οτι αυτα τα μαθηματικα ( διανυσματα) ειναι βασικοτατα για την φυσικη. Εσυ στο υγειας ( εκτος μηχ βιοιατρικης) η φυσικη σου θα ειναι περιγραφικη και καποια εφαρμογη τυπου, οποτε το μαρτυριο σου ειναι μεχρι τις πανελληνιες.
Ναι αυτό το ξέρω του χρόνου ευτυχώς θα επικεντρωθώ στα μαθήματα που θα χρειαστώ, τα μαθηματικα φέτος μαζί με την φυσική μου έχουν φάει όση ώρα έχω ξοδέψει για όλα τα άλλα μαζί χωρίς πλάκα 😂
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
το θεμα 2 τι ακριβως σε δυσκολευει??το πρωτο ερωτημα ειναι αναξιο καν αναφορας.το δευτερο ερωτημα μονος σου το απαντησες.παρε το εσωτερικο γινομενο μηδεν κανε την επιμεριστικη ιδιοτητα και το βγαλες.στο τριτο ερωτημα παρε το μετρο του διανυσματος στο τετραγωνο που σε αντιθεση με τους μιγαδικους ισχυει κανονικα η ιδιοτητα κανε την ταυτοτητα και το βρηκες.ειναι μια ασκηση κυριολεκτικα της πλακας
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top