Απορίες σε ασκήσεις Μαθηματικών

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω για να απαντήσω,

Δυστυχώς δεν γνωρίζω για να απαντήσω εγώ προσωπικά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι αυτό το ξέρω του χρόνου ευτυχώς θα επικεντρωθώ στα μαθήματα που θα χρειαστώ, τα μαθηματικα φέτος μαζί με την φυσική μου έχουν φάει όση ώρα έχω ξοδέψει για όλα τα άλλα μαζί χωρίς πλάκα 😂
αλγεβρα β να τα πηγαινεις πολυ καλα σιγουρα τριγωνομετρια,εκθετικα,λογαριθμοι για την φυσικη επισης καλη επαφη με την γεωμετρια και τα διανυσματα της β θα σου κανουν την ζωη πιο ευκολη :)
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
το θεμα 2 τι ακριβως σε δυσκολευει??το πρωτο ερωτημα ειναι αναξιο καν αναφορας.το δευτερο ερωτημα μονος σου το απαντησες.παρε το εσωτερικο γινομενο μηδεν κανε την επιμεριστικη ιδιοτητα και το βγαλες.στο τριτο ερωτημα παρε το μετρο του διανυσματος στο τετραγωνο που σε αντιθεση με τους μιγαδικους ισχυει κανονικα η ιδιοτητα κανε την ταυτοτητα και το βρηκες.ειναι μια ασκηση κυριολεκτικα της πλακας
Όπως προανέφερα μπορεί μια άσκηση που σε κάποιον να φαινεται εύκολη εμένα να με δυσκολέψει καθώς στην αρχή τα πήγαινα καλά και μετά το έχασα, ρώτησα συγκεκριμένα για το β2 και όχι για τα άλλα 2 καθώς εκείνα τα κατάλαβα και τα εκανα! Σχετικά με το β ξεκίνησα κάπως αλλά βγήκα σε αδιέξοδο, δεν έχω κάποιον συγγενή που να μπορούσε να με βοηθήσει οπότε κατέληξα εδώ
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Παιδια μιας και βλεπω οτι προτιθεστε να λυσετε αποριες, να παραθεσω και εγω μια δικια μου.
συν(2Α+Β+Γ) - συν(Β+Γ)=0
Σκεφτηκα πως εχοντας ως δεδομενο οτι Α+Β+Γ=180° τοτε 2Α+2Β+2Γ=360° αρα εαν προσθεσω κατα μελη γινεται συν(2Α+2Β+2Γ) και στο σημειο αυτο κολλαω😂
Θα μπορουσα ισως να πω οτι Β+Γ= 180°-Α αλλα δεν με εβγαζε καπου
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
αλγεβρα β να τα πηγαινεις πολυ καλα σιγουρα τριγωνομετρια,εκθετικα,λογαριθμοι για την φυσικη επισης καλη επαφη με την γεωμετρια και τα διανυσματα της β θα σου κανουν την ζωη πιο ευκολη :)
Από αυτά που είπες μόνο στην τριγωνομετρια έχουμε μπει, ευχαριστώ θα έχω τον νου μου και στα υπόλοιπα!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Όπως προανέφερα μπορεί μια άσκηση που σε κάποιον να φαινεται εύκολη εμένα να με δυσκολέψει καθώς στην αρχή τα πήγαινα καλά και μετά το έχασα, ρώτησα συγκεκριμένα για το β2 και όχι για τα άλλα 2 καθώς εκείνα τα κατάλαβα και τα εκανα! Σχετικά με το β ξεκίνησα κάπως αλλά βγήκα σε αδιέξοδο, δεν έχω κάποιον συγγενή που να μπορούσε να με βοηθήσει οπότε κατέληξα εδώ
μα το δυσκολο σε πολλα εισαγωγικα σου κοψε να το κανεις δηλαδη να πεις εσωτερικο γινομενο μηδεν.δεν μπορουσες να κανεις μια επιμεριστικη ιδιοτητα γυμνασιου?
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
μα το δυσκολο σε πολλα εισαγωγικα σου κοψε να το κανεις δηλαδη να πεις εσωτερικο γινομενο μηδεν.δεν μπορουσες να κανεις μια επιμεριστικη ιδιοτητα γυμνασιου?
Έκανα την επιμεριστικη αλλά το αποτέλεσμα που έβγαλα ήταν εντελώς λάθος
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
οσο για τη φυσικη θα χρειαστεις τα πολυ βασικα απο τα διανυσματα.ακομα και αυτο με το εσωτερικο γινομενο τον τυπο δε θα τον χρησιμοποιησεις πουθενα.απλα να ξερεις οτι ειναι αριθμο.τα βασικα ειναι ο κανονας του παραλληλογραμμου για συνισταμενη δυναμεων,αυτο πως βρισκεις τη διευθυνση με την εφαπτομενη και πραγματα στοιχειωδη.το μεγαλο ζορι ειναι να κατανοησεις τη ροπη που ναι εξωτερικο γινομενο και ετσι οπως το εξηγουνε στο λυκειο πρεπει να χεις καλο καθηγητη για να μην ζοριστεις.αμα εχεις καθηγητη της πλακας θα ζοριστεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και ακομα ακομα και τριγωνομετρια απο οτι εχω δει κατα καιρους το χουν ξεφτιλισει τελειως και σου δινουν ποσο ισουται το ημιτονο και συνημιτονο βασικων γωνιων.δηλαδη πραγματα γυμνασιου.και κει θα πρεπει να ξερεις τα τελειως βασικα.δηλαδη πως ειναι η γραφικη του ημιτονου,συνημιτονου,εφαπτομενης,περιοδος κτλπ.φυσικα αν δεν κανω λαθος στα διακροτηματα θα χρειαστεις καναν τυπο με το αθροισμα γωνιων.ειναι πραγματα και κει στοιχειωδη
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
οσο για τη φυσικη θα χρειαστεις τα πολυ βασικα απο τα διανυσματα.ακομα και αυτο με το εσωτερικο γινομενο τον τυπο δε θα τον χρησιμοποιησεις πουθενα.απλα να ξερεις οτι ειναι αριθμο.τα βασικα ειναι ο κανονας του παραλληλογραμμου για συνισταμενη δυναμεων,αυτο πως βρισκεις τη διευθυνση με την εφαπτομενη και πραγματα στοιχειωδη.το μεγαλο ζορι ειναι να κατανοησεις τη ροπη που ναι εξωτερικο γινομενο και ετσι οπως το εξηγουνε στο λυκειο πρεπει να χεις καλο καθηγητη για να μην ζοριστεις.αμα εχεις καθηγητη της πλακας θα ζοριστεις
Ευχαριστώ θα έχω τον νου μου και σε αυτά να τα προσέξω.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Παιδια μιας και βλεπω οτι προτιθεστε να λυσετε αποριες, να παραθεσω και εγω μια δικια μου.
συν(2Α+Β+Γ) - συν(Β+Γ)=0
Σκεφτηκα πως εχοντας ως δεδομενο οτι Α+Β+Γ=180° τοτε 2Α+2Β+2Γ=360° αρα εαν προσθεσω κατα μελη γινεται συν(2Α+2Β+2Γ) και στο σημειο αυτο κολλαω😂
Θα μπορουσα ισως να πω οτι Β+Γ= 180°-Α αλλα δεν με εβγαζε καπου
2Α+Β+Γ=Α+Α+Β+Γ=180+Α συν(180+Α)=-συνΑ συν(Β+Γ)=συν(180-Α)=-συνΑ οποτε -συνΑ+συνΑ=0 και voila
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
για το θεμα 2ο θα σου δωσω υποδειξη την αρχη για να το προσπαθησεις αν θελεις μονος παραπερα
γνωριζεις οτι το Μ ειναι μεσον του ΑΒ αρα μπορεις να βρεις τις συντεταγμενες του (χμ=χα+χβ/2, yμ=ya+yb/2)
μετα θα βρεις το διανυσμα ΑΒ και το διανυσμα ΓΜ
γνωριζεις οτι το εσωτερικο γινομενο τους ειναι 20 ..
θα βρεις το μετρο του διανυσματος ΑΒ το οποιο ειναι ευκολο μιας και εχεις βρει απο παραπανω τις συντεταγμενες ,το ιδιο θα κανεις και για το ΓΜ και θα βρεις και το συνημιτονο των δυο διανυσματων απο τον τυπο που υπαρχει στο σχολικο ..
αν εχεις προβλημα γραψε εδω ξανα :)
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
για το θεμα 2 μια λυση
στο τελος εχει αριθμητικο .. κατσε να το διορθωσω
94D0FEE8-557C-47A6-BB85-1D4999915C43.jpeg

Το εσωτερικό γινόμενο είναι καθαρός αριθμός και όχι διάνυσμα (όπως ολοσωστα γράφεις μετά τις ισοδυναμιες).
Σχεδόν ασήμαντη λεπτομέρεια αλλά καθοριστική για την έννοια του έργου αργότερα:)
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
View attachment 73841
Το εσωτερικό γινόμενο είναι καθαρός αριθμός και όχι διάνυσμα (όπως ολοσωστα γράφεις μετά τις ισοδυναμιες).
Σχεδόν ασήμαντη λεπτομέρεια αλλά καθοριστική για την έννοια του έργου αργότερα:)

View attachment 73841
Το εσωτερικό γινόμενο είναι καθαρός αριθμός και όχι διάνυσμα (όπως ολοσωστα γράφεις μετά τις ισοδυναμιες).
Σχεδόν ασήμαντη λεπτομέρεια αλλά καθοριστική για την έννοια του έργου αργότερα:)
σωστα τα λες .. μου ξεφυγε :/ θα επρεπε να ειναι 0 οπως γραφεται και παρακατω
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
τα 2 πρωτα ερωτηματα του δευτερου θεματος ειναι απλα το τριτο βγαινει αν παρεις το εσωτερικο γινομενο του ΑΒ με ΑΓ και βγαζοντας το αρνητικο.προσοχη στη σωστη φορα των διανυσματων για να μην κανεις λαθος.το δ ερωτημα θελει σχημα λογικα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
View attachment 73828το 2ο από εδώ πως μπορώ να το βρω; όταν είναι κάθετα έχουν 0 μέχρι εκεί καλά, το κ όμως...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 73831πως μπορώ να ξεκινήσω εδώ; μου φαίνεται κινέζικο, δεν θυμάμαι να έχουμε κάνει τέτοια άσκηση μέχρι να κλείσουμε

Εδω ειναι το θεμα 2
οτι ειπαν τα αλλα παιδια.
 

Συνημμένα

  • θεμα 2.pdf
    125.9 KB · Εμφανίσεις: 122

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Ορίστε; (δεν κατάλαβα)
Επίσης θέλω να σε ευχαριστήσω!

Το δεν καταλαβα πηγαινει στο οτι δεν ανοιγει το αρχειο?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ορίστε; (δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ) (ναι την άσκηση την κατάλαβα όταν την έγραφα)
Επίσης θέλω να σε ευχαριστήσω!

Α ωραια το 3 θεμα το εχεις ή να το κανουμε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Το δεν καταλαβα πηγαινει στο οτι δεν ανοιγει το αρχειο?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Α ωραια το 3 θεμα το εχεις ή να το κανουμε?
Νομίζω ότι θα το μπορέσω, δεν χρειάζεται τέτοια ώρα, είσαι από τους λίγους Γιάννη, σε έχω πετύχει και σε αλλα θέματα απλά 👏
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα το μπορέσω, δεν χρειάζεται τέτοια ώρα, είσαι από τους λίγους Γιάννη, σε έχω πετύχει και σε αλλα θέματα απλά 👏
Κοιτα Αλεξανδρε,
ο ανθρωπος που εβαλε αυτες τις ασκησεις ηξερε τι εκανε.
Με την 2η σου εμαθε το εσωτερικο γινομενο και το μετρο διανυσματος
Και με την 3η θελει να σου μαθει την την απεικονιση το διανυσματος στο επιπεδο τις πραξεις με τις συντεταγμενες του και τον υπολογισμο του εσωτερικου γινομενου με τον πηγαιο τροπο. Αν τα εχεις καταλαβει εισαι οκ.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Κοιτα Αλεξανδρε,
ο ανθρωπος που εβαλε αυτες τις ασκησεις ηξερε τι εκανε.
Με την 2η σου εμαθε το εσωτερικο γινομενο και το μετρο διανυσματος
Και με την 3η θελει να σου μαθει την την απεικονιση το διανυσματος στο επιπεδο τις πραξεις με τις συντεταγμενες του και τον υπολογισμο του εσωτερικου γινομενου με τον πηγαιο τροπο. Αν τα εχεις καταλαβει εισαι οκ.
το τριτο μονο το δ ερωτημα αξιζει
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Κοιτα Αλεξανδρε,
ο ανθρωπος που εβαλε αυτες τις ασκησεις ηξερε τι εκανε.
Με την 2η σου εμαθε το εσωτερικο γινομενο και το μετρο διανυσματος
Και με την 3η θελει να σου μαθει την την απεικονιση το διανυσματος στο επιπεδο τις πραξεις με τις συντεταγμενες του και τον υπολογισμο του εσωτερικου γινομενου με τον πηγαιο τροπο. Αν τα εχεις καταλαβει εισαι οκ.
Εντάξει είμαι απλά έπρεπε να τα ξανά θυμηθώ, είχε χαθεί αυτό το καθημερινό και ξεκίνησα μετά από 5 μέρες λόγο των γιορτών, δυσκολεύουν ούτως ή άλλως και αυτή η αδράνεια δεν μου έκανε καλό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το τριτο μονο το δ ερωτημα αξιζει
Έχει και Δ θέματα 😂 απλά δεν θεώρησα σωστό να ζητήσω κάτι παραπάνω από αυτό που χρειαζόμουν εκείνη την ώρα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top