Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
η σχολή μοριακής βιολογιάς όταν ιδρύθηκε (όλοι λέγανε για αυτή την σχολή) τότε λέγανε πως έχει και καλή επαγγελματική αποκατάσταση (τα ίδια που λέγανε και για την ΣΕΜΦΕ) (η βάση παλιά ήταν πολύ μεγάλη και τώρα έχει πέσει λίγο κάτω από την βιολογία Αθήνας).

Η σχολή σαν σχολή είναι κορυφαία και αποκτάς γνώσεις που ο απλός βιολόγος δεν έχει αλλά ως εκεί. Στην αγορά εργασίας (για Ελλάδα) υπάρχει σοβαρό πρόβλημα (ξέρω παιδιά με διδακρορικό ) που βρίσκουν θέσεις 700ευρών και αναγκαστηκά πάνε προς το εξωτερικό.

Ένας μοριακός βιολόγος π.χ. ενώ έχει τις κατάλληλες γνώσες δεν μπορεί να ανοίξει μικροβιολογικό εργαστήρι (ενοείται ο μοριακός βιολόγος να μην κάνει διαγνώσεις απλώς τις δοκιμασίες). Συνεπώς με το πτυχείο μοριακού βιολόγου δεν μπορείς να ανοίξεις δικιά σου επιχείρηση (μόνο φροντιστήριο).

@nPb έχεις δίκιο αν κάποιος του αρέσει η σχολή να πάει . Αλλά πολλά παιδιά πάνε σε αυτήν την σχολή και νομίζουν πως με το πτυχίο τους θα βρούν δουλειά στην Ελλάδα (στο αντικείμενο τους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ολοι εσεις με ενα απλο πτυχιο θα γινεται καθηγητες πανεπιστημιου...οτι πειτε.... ποσοι καθηγητες χρειζονται στην ελλαδα? 30-40? ξερεις ποσοι αποφοιτοι υπαρχουν απο το ΜΒΓ μεχρι τωρα?

Κανείς δεν δήλωσε ως μοναδικό του στόχο και προτεραιότητα να γίνει καθηγητής πανεπιστημίου.. οι προοπτικές που διανοίγονται είναι απείρως περισσότερες. Περιγράφονται στο ΦΕΚ-"έκθεση ιδεών". Μπορεί να βρει κανείς πολλές καλές ιδέες για το τι μπορεί να κάνει μετά τη ΜΒΓ..

Παίδες, όταν κάποιος επιλέγει κάτι και το κάνει συνειδητά, θα πρέπει πρώτα να έχει λάβει υπόψιν του όλα τα σενάρια. Π.χ την πιθανότητα να χρειαστεί να φύγει εξωτερικό για κάποια χρόνια. Γιατί κρίνουμε τη ΜΒΓ μόνο εντός των συνόρων της Ελλάδας; Είναι μία σχολή που σου προσφέρει τη δυνατότητα να ξεφύγεις από αυτή τη χώρα. Να μείνεις στο εξωτερικό για κάποια χρόνια θεωρείται γενικά ότι προσφέρει πολλά στο μυαλό και στην παιδεία ενός ανθρώπου. Και το λέω αυτό χωρίς να αποκλείω το σενάριο να θέλεις να μείνεις Ελλάδα!! Λογικό κ αυτό. Απλά εκφράζονται πολύ πεσιμιστικές θεωρήσεις..

Να σχολιάσω επίσης ότι τα πράγματα γενικά είναι δύσκολα στην Ελλάδα. Πείτε ένα επάγγελμα που έχει μέλλον, σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση με λεφτά.. να ξέρουν κ τα παιδιά που θα δώσουν φέτος πανελλαδικές.. να μην αποπροσανατολίζονται από ανέφικτους στόχους και όνειρα..

Ένας μοριακός βιολόγος π.χ. ενώ έχει τις κατάλληλες γνώσες δεν μπορεί να ανοίξει μικροβιολογικό εργαστήρι (ενοείται ο μοριακός βιολόγος να μην κάνει διαγνώσεις απλώς τις δοκιμασίες). Συνεπώς με το πτυχείο μοριακού βιολόγου δεν μπορείς να ανοίξεις δικιά σου επιχείρηση (μόνο φροντιστήριο).

Για να ανοίξει κανείς μικροβιολογικό εργαστήριο θέλει πολύ κεφάλαιο φίλε μου. Λεφτά τα οποία αν δεν έχουν οι γονείς σου δεν θα σκεφτείς καν να ανοίξεις ούτε φροντιστήριο-δική σου επιχείρηση.. σωστά;

Να προσθέσω ότι, άλλο δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας(όπως παρουσιάζεται) και άλλο τα λεφτά είναι λίγα.. // τα λεφτά είναι λίγα γιατί αυτό το κράτος πάει κατά διαόλου και όλο υποβαθμίζεται.. δε συμβαίνει μόνο στους αποφοίτους της ΜΒΓ αυτό. Καλή η Ελλάδα, την αγαπάμε και θέλουμε να μείνουμε εδώ. Αλλά έως πότε θα μας γ&%$ει;;;

Τα όνειρα μας συμφωνώ ότι πρέπει να έχουν κάποια βάση, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος πόση βάση δίνουμε στα όνειρα αυτά, αν θέλουμε να έχουν και σύνορα

-------------------------------------------------------------------------------

Η ιστοσελίδα του Γραφείου Διασύνδεσης Σπουδών & Σταδιοδρομίας του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου, παρέχει σύνθετη αναζήτηση για απασχόληση, με επιλογές στην Ελλάδα ή στο Εξωτερικό, για δημόσιο ή ιδιωτικό φορέα.. βάλτε στο πτυχίο: ΜΟΡΙΑΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ & ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ και θα έχετε μία πλήρη εικόνα αποτελεσμάτων αναζήτησης εργασίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Αν ανήξεις μια επιχείρηση από το 0 ξεικινάς σιγά σιγά με απλά μηχανήματα αρχικά (δύσκολο). Για το μικροβιολογικό εργαστήρι χρειάζεται αρκετά μεγάλο κεφάλαιο (άλλα και να φύγει κάποιος για δουλειά, διδακτορικά στο εξωτερικό) θέλεις επίσης μεγάλο κεφάλαιο -(το οποίο θα αργίσει κιόλας να αποδόσει).
Όταν κάποιος θέλει να βγάλει πολλά λεφτά πρέπει να ρισκάρει και μόνο μια δική σου επιχείρηση μπορεί να τα προσφέρει αυτά τα λεφτά

Όσο για τα όνειρα καλά τα λες αλλά σκέψου πως θα σκέφτεσαι μετά από 5 χρόνια τότε οι περισσότεροι θέλουν κάπου να βολευτούνε και πολλοί λίγοι κυνηγάνε την τύχη τους έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Όταν κάποιος θέλει να βγάλει πολλά λεφτά πρέπει να ρισκάρει και μόνο μια δική σου επιχείρηση μπορεί να τα προσφέρει αυτά τα λεφτά

Όσο για τα όνειρα καλά τα λες αλλά σκέψου πως θα σκέφτεσαι μετά από 5 χρόνια τότε οι περισσότεροι θέλουν κάπου να βολευτούνε και πολλοί λίγοι κυνηγάνε την τύχη τους έξω.

Αυτή είναι η διαφορά μας. Τα άτομα που θα 'ρθουν ΜΒΓ δεν έρχονται πρώτιστα για να βγάλουν πολλά λεφτά, αλλά για να κυνηγήσουν το μεράκι τους. Έρευνα και επιστήμη λέγεται. Και όσοι ψάχνονται για Μοριακή το βρίσκουν φοβερό, φευγάτο και άκρως συναρπαστικό.. Δεν σκέφτονται μόνο τα πολλά λεφτά..

Έχει σχολιαστεί και πρότερα σε αυτό το thread, ότι το βόλεμα είναι αυτό που έσπρωξε την Ελλάδα σε αυτή την κατρακύλα και πλέον κανείς πτυχιούχος δεν πληρώνεται πάνω από 700 ευρώ..

Οι περισσότεροι επιδιώκουν πάντα το βόλεμα. Αντίθετα τα μυαλά που θα αποφοιτήσουν από ΜΒΓ, επειδή κατά κύριο λόγο θα ασχολούνται με έρευνα και επιστήμη, καλό θα είναι το βόλεμα να το ξεχάσουν πριν καν δηλώσουν τη σχολή.

Η επιστήμη χτίζεται από ανθρώπους ανήσυχους, γεμάτους ενθουσιασμό και όχι από βολεμένους που ψάχνουν την καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τα ονειρα ειναι καλα ωστοσο καποτε ξυπνας και πρεπει να ζησεις στην καθημερινη ζωη. Οταν εχεις οικογενεια, αντρα και παιδια (η οταν θες να κανεις οικογενεια) δεν σε ταιζουν τα ονειρα.

Ολοι εσεις με ενα απλο πτυχιο θα γινεται καθηγητες πανεπιστημιου...οτι πειτε.... ποσοι καθηγητες χρειζονται στην ελλαδα? 30-40? ξερεις ποσοι αποφοιτοι υπαρχουν απο το ΜΒΓ μεχρι τωρα?

Αν ηθελα να βολευτω θα πηγαινα με stage γλυφοντας, απλα δεν το εκανα. Και δεν μπορω να επιβιωσω με τα 400 ευρω του διδακτορικου (υποτροφια) η τα 900 ευρω (με συμβαση) ενος μεταδιδακτορικου ερευνητη. Αυτοι ειναι οι μισθοι. Δεν ερχομαι απο πλουσια οικογενεια, και ουτε παιρνω χρηματα απο γονεις. Ειναι ντροπη να προσπαθω να βρω μια αξιοπρεπη δουλεια και μισθο?
Ο καθενα κανει οτι θελει. Οπως εσεις εκφραζετε αποψεις ετσι κανουμε και εμεις ωστε αυτοι που ενδιαφερονται να μαθαινουν και τα καλα και τα ασχημα και αναλογα να αποφασιζουν.
Στο κατω κατω ενα φορουμ ειναι εδω και πιστευω κανενας δεν πρεπει να λαμβανει αποφασεις απο τι διαβαζει σε καθε φορουμ...

αυτα τα ολιγα, και χαμηλωστε την τεστοστερονη σας και τις μετα-εφηβικες ορμονες και ελατε στον πραγματικο κοσμο.
Μα ποιός είπε πως με ένα πτυχίο περιμένει να γίνει καθηγητής πανεπιστημίου;Oυτε καν νομίζω πως είπε κάποιος πως θέλει να γίνει.
Θα σου απαντήσουν μέσω της κλασικής ερώτησης: «γιατί δεν πας να εργαστείς σαν ερευνητής Μοριακός Βιολόγος ή σαν ακαδημαϊκός Μοριακός Βιολόγος στο εξωτερικό; (Δ.Ευρώπη, ΗΠΑ)».
Kαι γιατί να μην το ρωτήσουμε;
{ Μου τι δίνουν πάρα πολύ άνθρωποι όταν μιλάνε και δουλειές και επαγγελματικές προοπτικές θεωρητικού τύπου (με επιχειρήματα καφενείου), ενώ δεν έχουν καμία προσωπική άποψη από επαγγέλματα ή δεν έχουν εργαστεί στην ζωή τους σε κάποια αγορά εργασίας (π.χ. Ελλάδας, ΗΠΑ, Αγγλίας,...κτλ) ή δεν έχουν κατ' ιδίαν ενημέρωση από ανθρώπους επιστήμονες του επαγγέλματος...:fss:
Κι εμένα μου τη δίνουν(γένος θηλυκό) άνθρωποι που προσποιούνται ότι έχουν επιχειρηματα.Γιατί μόνο φιγούρα βλέπω να πουλάς,δεν έχεις πει τίποτα με στοιχεία.Kαι να η απόδειξη:
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1836568&postcount=212
Kι όμως εγώ ξέρω προσωπικά 2 Έλληνες που χωρίς μέσο,χωρίς τα λεφτά των γονιών τους,δουλεύουν αυτή τη στιγμή σε πολύ υψηλό επίπεδο έρευνας στις ΗΠΑ,και όχι σε βιοτεχνολογίες γουρουνιών.Αλλά σε ένα forum βέβαια είναι εύκολο να πετάς μια βλακεία και μετά να χαίρεσαι μόνος σου.
Αν εγώ έχω επιχειρήματα καφενείου εσύ δεν έχεις καθόλου επιχειρήματα.Βγάλε το σκασμό λοιπόν,εκτός να για μια φορά στη ζωή σου αποφασίσεις να πεις κάτι το ουσιαστικό.
Και το θέμα ξέρετε ποιό είναι;Αν θέλαμε να γίνουμε γιατροί,δικηγόροι,μηχανικοί,τότε όλοι θα μας χάιδευαν το κεφαλάκι και θα μας λέγαν μπράβο.Επειδή όμως θέλουμε να ασχοληθούμε με κάτι το οποίο δεν εντυπωσιάζει τη μάζα θα πρέπει να ανεχτούμε τα κακόβουλα σχόλια του καθενός.Σας ζητούμε απλά να είστε αντικειμενικοί και να μας πείτε:μη διαλέξετε αυτή τη σχολή για τον χ και τον ψ λόγο.Όχι να λέτε βλακείες που δεν τις στηρίζετε πουθενά.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
...δεν λέω τίποτα άλλο cris@tos ..αφήνω τα χρόνια και την εργασιακή πραγματικότητα σε Ελλάδα και εξωτερικό να μιλήσουν...:) (δηλ. τα άψυχα νούμερα..)

Δεν είσαι εσύ ο αρμόδιος για να βγάλω το σκασμό...ή για το πως θα μιλήσω σε ένα topic. Τις διαταγές σου αλλού, εκεί όπου μπορούν να πωληθούν. Μάθε φίλε, πρώτα να ακούς γνώμες μεγαλύτερων σε ηλικία ατόμων και μετά να εκφέρεις γνώμη ή κριτική. Αλλά όποιος έχει την μύγα ξυγκιάζεται, μυγιάζεται,...και ότι άλλο σε -ται. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου, για το αν διαφωνείς ή όχι με τα γραφόμενά μου. Απλά παραθέτω μια προσωπική άποψη, που ίσως να ενοχλεί κάποιους επειδή κρύβει αλήθειες που και υποκειμενικά να τις δούμε ή και όχι, αλήθειες είναι πάλι. Στο φόρουμ, μπορούμε να γράφουμε ότι θέλουμε χωρίς χουντικό χαφιεδίστικο έλεγχο. Eπειδή δεν με ξέρεις και από χθές, βούλωσέ το. Η επιστημονική μου παιδεία, δεν σου το επιτρέπει. Οι υποδείξεις και τα νταηλίκια εκεί που σε παίρνουν. Μάθε να συζητάς πρώτα και έπειτα, τα λέμε...:bye:

....η προσβολή "γένους θηλυκού" δεν ξεπλένεται εύκολα...:fss:
δεν ανοίγω το στόμα μου, επειδή σέβομαι τους κανόνες για έναν υγιή δημοκρατικό διάλογο πολιτισμένου επιπέδου αλλά και τους κανόνες του φόρουμ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Και κάπως έτσι,η συζήτηση τελείωσε χωρίς ούτε ένα επιχείρημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
...δεν λέω τίποτα άλλο cris@tos ..αφήνω τα χρόνια και την εργασιακή πραγματικότητα σε Ελλάδα και εξωτερικό να μιλήσουν...:) (δηλ. τα άψυχα νούμερα..)

...
Απλά παραθέτω μια προσωπική άποψη, που ίσως να ενοχλεί κάποιους επειδή κρύβει αλήθειες που και υποκειμενικά να τις δούμε ή και όχι, αλήθειες είναι πάλι.

τα χρόνια και η εργασιακή πραγματικότητα, συμφωνώ, θα μιλήσουν σε λίγα χρόνια. Παρ' όλα αυτά κανείς δεν ισχυρίστηκε ως τώρα ότι η άποψη του κρύβει αλήθειες.. η δήλωση αυτή ξεφεύγει και προκαλεί. Ο cris@tos έχει πολύ δίκιο, δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο επιχείρημα ως τώρα. Μόνο αοριστίες και γενικότητες..

nPB είσαι φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών του Πανεπ. Πατρών. Θα ήταν υπεύθυνο εκ μέρους σου να δηλώσεις ότι δεν έχεις άμεση σχέση με το αντικείμενο που απασχολεί τους άμεσα ενδιαφερόμενους για τη ΜΒ&Γ. Η γνώμη σου μετράει και καλώς να την καταθέσεις, αλλά δεν είσαι καν απόφοιτος του τμήματος μας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Δεν μιλάω σαν φοιτητής Μαθηματικών...αλλά σαν φοιτητής έχοντας μιλήσει και με καθηγητές Πανεπιστημίου, στα πλαίσια των γενικών συζητήσεων για τις επιστήμες, την αγορά εργασίας,...κτλ. Στο κτίριο του Τμήματός μου, σε κάποιες πτέρυγες, συστεγάζεται και το Τμήμα Βιολογίας. Βασικά, η όλη μου άποψη, στηρίζεται σε όσα έχω ακούσει από ειδικούς της επιστήμης σας που κάποιοι εξ'αυτών συνεργάζονται ερευνητικά με τους δικούς μας καθηγητές. :) Αν και αυτοί οι ειδικοί της επιστήμης σας, λένε μ^**($ς πάω πάσο...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ε, τα βιολογικά τι να μας πουν!! Είναι εντελώς αλλού.. άσε που οι καθηγητές τους είναι κάτι βροντόσαυροι, που δεν λένε να πεθάνουν. Αυτό ισχύει τουλάχιστον για το βιολογικό Θεσ/νίκης. Οι δικοί μας είναι όλοι 35-45, με τα μάστερ τους, τα phd και ta postdoc τους.. έχουν κάνει χρόνια έρευνα στο εξωτερικό και συνεχίζουν εδώ στο τμήμα μας. Έχουν πολύ καλή γνώση των εξελίξεων που τρέχουν αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Είναι γεγονός ότι τα πράγματα είναι δύσκολα τώρα στην Ελλάδα, αλλά οι προοπτικές διευρύνονται συνεχώς και αυτό είναι αναμφισβήτητο.. ίδωμεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
...ναι, αλλά κάποιοι καθηγητές του Τμ.Βιολογίας Πατρών ήταν διδακτορικοί υπότροφοι και συνεργάτες του F.Crick και μετέπειτα πρωτεργάτες της ίδρυσης Ελληνικών Τμ.Βιολογίας μέσω της "ίδρυσης" του νέου κλάδου αυτού της Βιολογίας στην Ελλάδα. Άσε, που κάποιοι άλλοι εξ' αυτών εργάστηκαν στην ΝASA σε θέματα βιολογίας και αστροφυσικής...Το πρώτο Τμήμα Βιολογίας στην Ελλάδα, 4τους φοίτησης, ιδρύθηκε στο Πανεπιστήμιο Πατρών, το 1966.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
σε αυτούς respect.. αν και δε νομίζω ότι κανένας από αυτούς, έχοντας γνωρίσει τη μαγεία αυτής της επιστήμης, να έχει αμφιβολίες για το μέλλον αυτού του κλάδου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
...ναι, αλλά κάποιοι καθηγητές του Τμ.Βιολογίας Πατρών ήταν διδακτορικοί υπότροφοι και συνεργάτες του F.Crick και μετέπειτα πρωτεργάτες της ίδρυσης Ελληνικών Τμ.Βιολογίας μέσω της "ίδρυσης" του νέου κλάδου αυτού της Βιολογίας στην Ελλάδα. Άσε, που κάποιοι άλλοι εξ' αυτών εργάστηκαν στην ΝASA σε θέματα βιολογίας και αστροφυσικής...Το πρώτο Τμήμα Βιολογίας στην Ελλάδα, 4τους φοίτησης, ιδρύθηκε στο Πανεπιστήμιο Πατρών, το 1966.
Kαι αυτό σημαίνει πως εσύ είσαι αξιόπιστη πηγή;Λίγο-πολύ μας λες πως η μοριακή βιολογία και η γενετική δεν έχουν τίποτα να μας προσφέρουν ως επιστήμες!Αυτό ξέρουν όλοι όσοι έχουν ασχοληθεί έστω και ελάχιστα με το θέμα πως δεν ισχύει.
Περιμένω επιχειρήμα,ακόμα.
Μου λες να μην ακολουθήσω αυτόν τον κλάδο:
1.Γιατί να μην το κάνω;
2.Τι θα μου πρότεινες να κάνω;
Είναι τόσο δύσκολo να απαντήσεις;
-----------------------------------------
Δεν μιλάω σαν φοιτητής Μαθηματικών...αλλά σαν φοιτητής έχοντας μιλήσει και με καθηγητές Πανεπιστημίου, στα πλαίσια των γενικών συζητήσεων για τις επιστήμες, την αγορά εργασίας,...κτλ. Στο κτίριο του Τμήματός μου, σε κάποιες πτέρυγες, συστεγάζεται και το Τμήμα Βιολογίας. Βασικά, η όλη μου άποψη, στηρίζεται σε όσα έχω ακούσει από ειδικούς της επιστήμης σας που κάποιοι εξ'αυτών συνεργάζονται ερευνητικά με τους δικούς μας καθηγητές. :) Αν και αυτοί οι ειδικοί της επιστήμης σας, λένε μ^**( πάω πάσο...:bye:
Toυ τμήματος βιολογίας,όχι μβ&γ.Δε με ενδιαφερει τι λέει ο κάθε καθηγητάκος που διδάσκει εντομολογία ή αναπαραγωγή βατράχων,γιατί το δικό τους αντικειμενο,για το οποίο μιλούν και το οποίο δε με ενδιαφέρει, φυσικά και δεν προσφερεται για μεγάλη εξέλιξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πσσσ κρισάτε σε συμπαθώ σε εκτιμώ αλλά γίνε πρώτα και εσύ "καθηγητάκος" και μετά μίλα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
1.Δεν ενδιαφέρομαι να βολευτώ.
2.Και να γίνω,θα είναι πάνω σε ένα αντικείμενο το οποίο μου αρέσει και δε θα στρέφομαι εναντίον του όπως κάνουν αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
1.Δεν ενδιαφέρομαι να βολευτώ.
2.Και να γίνω,θα είναι πάνω σε ένα αντικείμενο το οποίο μου αρέσει και δε θα στρέφομαι εναντίον του όπως κάνουν αυτοί.

Δεν κατάλαβες ακριβώς το σχόλιο μου αλλά δε πειράζει.Όσον αφορά το 2.Βλέπεις λίγους επαγγελματίες να στρέφονται κατά της δουλειάς τους στη σημερινή εποχή;:PO καθένας βλέπει τα χάλια του χώρου του.

ΒΤw βάλε τηγ γλώσσα μέσα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
cris@tos δεν είπα πουθενά να μην ακολουθήσεις το κλάδο της Μοριακής Βιολογίας...Επίσης, δεν ανέφερα πουθενά πως η μοριακή βιολογία και η γενετική δεν έχουν τίποτα να μας προσφέρουν ως επιστήμες...:) Αλλού εστιάστηκε το σχόλιό μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Με σχόλια όπως αυτό που παρέθεσες προηγουμένως μας αποτρέπεις εμμέσως,εστω κι αν δεν το καταλαβαίνεις.
Γιατί δεν απαντάς σε αυτά που ρωτάω;:(
Kαι γιατί δε λες συγκεκριμένα τι σου ξινίζει και λες ό,τι λες.
Υπάρχει μια πολύ ωραία φράση στις πρώτες σελίδες του θέματος.
Θα σε παρακαλούσα να μη δινεις αναληθείς πληροφορίες γιατι κάποιος που μπορεί να ενδιαφερεται να απογοητευτει με αυτα τα ψεμματα και να αποφυγει ενα επαγγελμα που θα τον εκανε να χαμογελάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
απάντηση στα 1). και 2).:
Δεν αποτρέπω κανέναν...τίποτα δεν είναι τέλειο και ανθηρό σε χιλιάρικα ευρώ...:)
βέβαια σε αυτήν την ζωή, σε όλον τον κόσμο των 7 δις, όλοι αγωνίζονται για τον επιούσιο (είτε επιστημονικώς είτε χειρονακτικώς)...κανείς δεν εργάζεται για την ψυχή της φουκαριάρας της μανούλας του...όπως επίσης κανείς δεν σπουδάζει για να σπουδάζει...τρώγοντας τσέπες άλλων (π.χ. γονιών) Όλοι σπουδάζουν με ανταποδωτικό τέλος...και θα μου πεις ότι τότε, γιατί κάποιοι λιώνουν στην επιστήμη; Γιατί πολύ απλά, θέλουν σαν αυριανοί επιστήμονες-επαγγελματίες να είναι καλοί σε αυτό που θα κάνουν (=γνώσεις). Γι' αυτό και έχουμε επαγγελματίες υπόδειγμα αλλά και του πωπού. Ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Το θέμα, είναι να σπουδάζεις κάτι με σαφές αντίκρισμα στην αγορά εργασίας και σε άσχημους καιρούς. Θα μου πεις τι; Δεν ξέρω. Τίποτα, δεν είναι βέβαιο. Καλή συνέχεια στην προετοιμασία των Πανελληνίων Εξετάσεων και μακάρι να γίνεις ένας κορυφαίος επιστήμονας Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής...:fss:

Απλά συχαίνομαι να ακούω άτομα, να διαφημίζουν έναν κλάδο όταν δεν κάθονται να παραδεχθούν την ωμή αλήθεια, ότι αυτή την στιγμή όλος ο πλανήτης παρουσιάζει μια οικονομική κρίση επαγγελμάτων (πολλών εξ'αυτών επιστημονικά επαγγέλματα) και ότι στην Ελλάντα, είναι γελοίο να μιλάμε για...προοπτικές στις επιστήμες, από την στιγμή που δεν έχουμε τίποτα (υπηρεσίες και βιομηχανίες)! Αλλά περισσότερο ουτοπικό και είναι αν αναφερόμαστε στις εργασιακές προοπτικές στο εξωτερικό π.χ. ΗΠΑ, Αγγλία,...κτλ, όταν δεν γνωρίζουμε σαφώς την εργασιακή καθημερινότητα (π.χ. in επαγγέλματα, φορολογικό σύστημα, αγορά εργασίας, καθημερινότητα διαβίωσης,...κτλ) και ακούμε ωραίες ονειρεμένες περιγραφές πιθανολογικού χρόνου από άτομα που δεν έχουν ζήσει στις χώρες αυτές σαν απλοί φορολογούμενοι πολίτες - μετανάστες! Από την άλλη, λυπάμαι για την μετακινούμενη παραπληροφόρηση πολλών εδώ μέσα. Δεν θεωρώ ότι κατέχω το αλάθητο. Απλά τυγχάνω να έχω προσβάσεις στο εξωτερικό (π.χ. συγγενείς, φίλους ακαδημαϊκούς,...κτλ) και ίσως γνωρίζω κάποια πράγματα καλύτερα. Αλλά, πάντα κρατάω και μια μικρή επιφύλλαξη. ;) Γιατί, αν δεν δεις με τα ίδια σου τα μάτια, όταν θα τρως το αγγούρι της καθημερινότητας π.χ. στο Mανχάταν, μπορεί ότι έχεις ακούσει να είναι και λίγο ψέμα (ελληνικό στοιχείο: φουσκωμένες υπερφύαλες αληθοφανείς περιγραφές).


...έχω μια περιέργεια πάντως σαν φοιτητής:

Γιατί όλοι οι φοιτητές στο 1ο-2ο έτος του Πανεπιστημίου, ξεκινούν με βλέψεις ερευνητού-ακαδημαϊκού και στο τέλος των σπουδών μόνο το 1% πάει προς αυτήν την κατεύθυνση αθόρυβα μέσω του έργου του (π.χ. υποτροφίες, διακρίσεις, άριστοι βαθμοί,...κτλ); Πέρασα και εγώ από αυτήν την ειδική κλιμακτήριο του ψώνιου με τυμπανοκρουσίες...αλλά περιέργως και ευτυχώς, άλλαξα μυαλά και απόψεις λόγω καταστάσεων που βίωσα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
@foreverfreak

Απατασαι οτι τα δικαιωματα των βιολογων ειναι λιγοτερα... για πες μας αφου ξερεις ποια ακριβως ειναι τα λιγοτερα δικαιωματα?
Μου αρεσει που 18χρονοι χωρις να εχουν σπουδασει, διαβασει ΦΕΚ βγαζουν ευκολα συμπερασματα. Για παραδειγμα οι βιολογοι μπορουν να συμμετασχουν σε διαγωνισμους για καθηγητες, οι μοριακοι ΟΧΙ. τουλαχιστον ακομα και για τα τελευταια 10-12 χρονια.
Τωρα στα νοσοκομεια, αρχισαν οι μοριακοι βιολογοι να εχουν παρομοια δικαιωματα με των βιολογων. Δες προκυρηξη για θριασιο
https://www.thriassio-hosp.gr/index.cfm?Level1=10&Level2=2&Level3=0&NewsID=686

Οτι θα οριστουν τα δικαιωματα θα οριστουν, αλλα σε καμια 5-10 χρονια. Επιπλεον αν καποιος θελει να κανει "επιστημη¨ χρειζεται διδακτορικο επομενως παιρνεις ειδικευση, και το πρωτο πτυχιο (βιολογια η μοριακη) δεν εχει καμια διαφορα, εννοω δεν μπορεις να κανεις ΤΙΠΟΤΑ με ενα απλο πτυχιο εκτος απο να δουλεψεις σαν καθηγητης η τεχνικος σε καποιο εργαστηριο.

Οπως ελεγαν οι αρχαιοι οψομεθα.
Καταρχας να σας δωσω συγχαρητηρια για το εξαιρετο υφος σας:)!! Εγω μπορει να ειμαι ενας αμυαλος 18αρης (ειμαι σιγουρος πως εσεις στα 27 ειστε πολυ πιο ωριμη:P), αλλα πρωτον φροντιζω να μιλαω κοσμια και σε καμια περιπτωση επιθετικα στον αλλο, και δευτερον διαβαζω καλα τα λεγομενα του, πριν κατεβασω ενα λογιδριο χωρις βαση... Αν λοιπον διαβασετε καλυτερα τι λεω παραπανω, θα δειτε πως λεω χαρακτηριστικα αυτο "τονιζω πως δεν ειμαι σιγουρος"!! Αυτο ομως δε σας εμποδισε να μου απαντησετε με το αντιστοιχο ειρωνικο υφος "για πες μας αφου ξερεις, ποια ακριβως ειναι τα λιγοτερα δικαιωματα?"... Οποτε, λοιπον, ειναι καλο να βουταμε τη γλωσσα μας στο μυαλο και να προσεχουμε τα λεγομενα του αλλου, πριν ξεστομισουμε ο,τι μας κατεβει!! Και οσο για το αν μπορει ο Μοριακος Βιολογος να γινει καθηγητης, πλεον ναι, μπορει:)... Τα δικαιωματα υπογραφηκαν μετα τον τελαυταιο διαγωνισμο του Ασεπ, γι αυτο προφανως δε μπορουσατε να λαβετε μερος!! Απλως καντε λιγο υπομονη και θα δειτε πως εχουμε δικιο... Α, και κατι τελευταιο, εκ των πραγματων δε μπορουν ολοι οι ανθρωποι να γινουν καθηγητες!! Και δεν αναφερομαι μονο στις περιορισμενες θεσεις:P:P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top