Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

Μαρια Π

Νεοφερμένος

Η Μαρια Π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
@foreverfreak

Απατασαι οτι τα δικαιωματα των βιολογων ειναι λιγοτερα... για πες μας αφου ξερεις ποια ακριβως ειναι τα λιγοτερα δικαιωματα?
Μου αρεσει που 18χρονοι χωρις να εχουν σπουδασει, διαβασει ΦΕΚ βγαζουν ευκολα συμπερασματα. Για παραδειγμα οι βιολογοι μπορουν να συμμετασχουν σε διαγωνισμους για καθηγητες, οι μοριακοι ΟΧΙ. τουλαχιστον ακομα και για τα τελευταια 10-12 χρονια.
Τωρα στα νοσοκομεια, αρχισαν οι μοριακοι βιολογοι να εχουν παρομοια δικαιωματα με των βιολογων. Δες προκυρηξη για θριασιο
https://www.thriassio-hosp.gr/index.cfm?Level1=10&Level2=2&Level3=0&NewsID=686

Οτι θα οριστουν τα δικαιωματα θα οριστουν, αλλα σε καμια 5-10 χρονια. Επιπλεον αν καποιος θελει να κανει "επιστημη¨ χρειζεται διδακτορικο επομενως παιρνεις ειδικευση, και το πρωτο πτυχιο (βιολογια η μοριακη) δεν εχει καμια διαφορα, εννοω δεν μπορεις να κανεις ΤΙΠΟΤΑ με ενα απλο πτυχιο εκτος απο να δουλεψεις σαν καθηγητης η τεχνικος σε καποιο εργαστηριο.

Οπως ελεγαν οι αρχαιοι οψομεθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δηλαδή να ρωτήσω εγώ που είμαι 18χρονος όταν ένα φεκ εκδίδεται δεν αποτελεί νόμο του κράτους; Δεν ξέρω για αυτό ρωτάω,Και αν κάνει(ω) λάθος εξήγησε μου τι σημαίνει αυτό και τι ρόλο παίζει https://www.mbg.duth.gr/index.php?rm=20 (πρώτη ανακοίνωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Για παραδειγμα οι βιολογοι μπορουν να συμμετασχουν σε διαγωνισμους για καθηγητες, οι μοριακοι ΟΧΙ. τουλαχιστον ακομα και για τα τελευταια 10-12 χρονια.
Έχει αναφερθέι χωρίς υπερβολή,ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ φορές σε υτό το θέμα πως και οι μοριακοί μπορούν να δώσουν ΑΣΕΠ.Βέβαια αυτό που ξαχνάμε είναι πως σε αυτή τη σχολή δεν πας να δώσεις ΑΣΕΠ.
Αντικειμενικότητα φυσικά και δεν υπάρχει,καθένας πιστεύει πως η σχολή του είναι καλύτερη γι αυτό και την επέλεξε.Το θέμα είναι πως όταν οι βιολόγοι θα πίνουν το καφεδάκι τους επειδή βαριούνται να παρακολουθήσουν μαθήματα που δεν τους ενδιαφέρουν(ορνιθολογία,ηθολογία πτηνών:lol:) οι μοριακοί θα κάνουν μαθήματα που τους αρέσουν,και θα έχουν και ίδια δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Έχει αναφερθέι χωρίς υπερβολή,ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ φορές σε υτό το θέμα πως και οι μοριακοί μπορούν να δώσουν ΑΣΕΠ.Βέβαια αυτό που ξαχνάμε είναι πως σε αυτή τη σχολή δεν πας να δώσεις ΑΣΕΠ.

Γιατί όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αν θες να γίνεις καθηγητής πας σε βιολογικό.Εκτός αν δεν έχεις τα μόρια.Για το δημόσιο μιλάμε πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια Π

Νεοφερμένος

Η Μαρια Π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν διαβασεις το ΦΕΚ, θα δεις οτι για ορισμενα ζητηματα, ποιοτητας η επαγγελαμτικης επαρκειας παραπεμπει σε κειμενη νομοθεσια. Αν πας στην κειμενη νομοθεσια (εβαλα δικηγορο οπως και καποιο ατομο πριν) υπαρχει ΚΕΝΟ! δηλαδη το ΦΕΚ πρεπει να ειναι επισυναπτομενο με την εκαστοτε νομολογια. Αυτο δεν εχει γινει. Οπως μου ειπε ο δικηγορος μου προς το παρων το ΦΕΚ (που δεν ειναι νομος) ειναι μια καλη εκθεση ιδεων.

Σε ολα τα ΣΑΙΝΙΑ των 18 ετων που λενε για τον ΑΣΕΠ. ΦΕΤΟΣ εκανα τα χαρτια μου για ωρομισθια, και ενισχυτικη διδασκαλια και με απερριψαν απο την διαδικασια γιατι δεν υπαρχει προκυρηξη που να αναφερεται σε μοριακη βιολογια οι παρομοιες βιοεπιστημες. Αυτο γινεται μονο σε καποια νοσοκομεια εκανα παραθεση πριν(10 θεσεις τον χρονο) και εκει μιλαν γενικα για βιοεπιστημες. Επισης ποριφθηκε και η ενσταση μου για καθηγητρια.

Δεν ειμαι δικηγορος να σας το εξηγησω, αλλα καθηγητης δεν γινεται.Τουλαχιστον οχι μεχρι να παρατεθουν οι διευκρινιστικοι νομοι.

Ποτε θα γινει αυτο?? αν πηρε για ενα ΦΕΚ 10 χρονια..υπολογιστε.



Δηλαδή να ρωτήσω εγώ που είμαι 18χρονος όταν ένα φεκ εκδίδεται δεν αποτελεί νόμο του κράτους; Δεν ξέρω για αυτό ρωτάω,Και αν κάνει(ω) λάθος εξήγησε μου τι σημαίνει αυτό και τι ρόλο παίζει https://www.mbg.duth.gr/index.php?rm=20 (πρώτη ανακοίνωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Και εγώ για τη συγκεκριμένη σχολή στοχεύω και όλοι με αποτρέπουν... Βέβαια έχω συγγενή που σπουδάζει εκεί και μου είχε πει πως απαιτεί πολλή "όρεξη" ( ο συγκεκριμένος ξημεροβραδιάζεται στη σχολή με καθηγητές ) και ότι δεν προσφέρεται για αραλίκι.. Για την επαγγελματική αποκατάσταση δεν μου έδωσε όμως ενθαρρυντικές απαντήσεις (τουλάχιστον για Ελλάδα) γι'αυτό και εγώ έχω αρχίσει να στρέφομαι και προς άλλες κατευθύνσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αν σου μείνει αποθημένο όμως δεν πρόκειται να πάρεις την ίδια ευχαρίστηση από αυτήν που θα έπαιρνες από άλλο επάγγελμα.:(
Άλλωστε ποιά σχολή έχει αποκατάσταση;Απλά κάποιες θεωρούνται καλές επειδή έχουν όνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εάν ένα υπογεγραμμένο ΦΕΚ είναι απλά αναγκαίο, αλλά όχι επαρκές για την κατοχύρωση των περιεχομένων του, τότε κενό έχει μάλλον το νομοθετικό σύστημα αυτής της χώρας!..

Δηλαδή ο Παπούλιας υπογράφει και εκθέσεις ιδεών ενίοτε; Πόσο υποβιβασμό θα υποστεί πια το αξίωμα του προέδρου της δημοκρατίας;!

Σημαντικό και μη εξαιρετέο το δικαίωμα να θέλει να δώσει κανείς ΑΣΕΠ για να γίνει καθηγητής στο δημόσιο.. αλλά υπάρχει συντομότερος και ευκολότερος δρόμος για αυτή την επαγγελματική επιλογή. βλ. βιολογικά..

Από την άλλη, όποιος έχει ξεκαθαρίσει μέσα του ότι θέλει να ονειρεύεται έρευνα κ επιστήμη σχετική με τη μ.β&γ., μάλλον θα έχει απαξιώσει εντελώς μία πιθανή κατάληξη στο δημόσιο..

Όσοι σκέφτεστε σοβαρά τη ΜΒΓ, να 'ρθείτε γιατί όνειρο σας είναι η έρευνα και όχι το βόλεμα στο δημόσιο. Για το δεύτερο τα βιολογικά είναι η καλύτερη επιλογή. Φύγατε με τα 1.000!.. Για το πρώτο όμως, η επαγγελματική πορεία σας θα είναι διαφορετική και αυτό θα πρέπει να είναι απαίτηση και αξίωση μετά από 4 χρόνια σπουδών σε αυτή τη σχολή. Όχι απλά ψώνιο και απαξία απέναντι στα βιολογικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
...πάντως γνωρίζω αρκετούς καθηγητές Πανεπιστημίου ή ερευνητές, οι οποίοι επέλεξαν τον δρόμο του καθηγητηλικίου (δευτεροβάθμια εκπαίδευση) στα πρώτα χρόνια τους, προκειμένου να γαϊδουροδέσουν οικονομικά και εργασιακά (στάνταρ μισθός, οργάνωση προσωπικής ζωής, δημιουργία οικογένειας) στην παραγωγική ηλικία (όχι μετά τα 35-40 χρόνια) και να κάνουν την τρέλα τους πραγματικότητα (μεταδιδακτορικές σπουδές, έρευνα, επιστήμη)...και με πιθανή τότε, πραγματικότητα σήμερα, ανταμοιβή των κόπων τους (καθηγητική ή ερευνητική έδρα σε κάποιο Πανεπιστήμιο ή Ερευνητικό Κέντρο, αντίστοιχα)...:)

υ.σ.: δεν είναι ωραία τα πιθανοτικά ρίσκα ζωής χωρίς σαφές πρόγραμμα και σαφή πυξίδα πορείας στο αβέβαιο μέλλον...
διότι δεν έχουμε πολλές ζωές ώστε να δοκιμάζουμε και να απορρίπτουμε επιλογές με στατιστικό σφάλμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Και εγώ για τη συγκεκριμένη σχολή στοχεύω και όλοι με αποτρέπουν... Βέβαια έχω συγγενή που σπουδάζει εκεί και μου είχε πει πως απαιτεί πολλή "όρεξη" ( ο συγκεκριμένος ξημεροβραδιάζεται στη σχολή με καθηγητές ) και ότι δεν προσφέρεται για αραλίκι.. Για την επαγγελματική αποκατάσταση δεν μου έδωσε όμως ενθαρρυντικές απαντήσεις (τουλάχιστον για Ελλάδα) γι'αυτό και εγώ έχω αρχίσει να στρέφομαι και προς άλλες κατευθύνσεις..

Είμαι πολύ σίγουρος ότι όσοι σε αποτρέπουν για ΜΒΓ, έχουν μαύρα μεσάνυχτα από αυτή την επιστήμη και τις σχετικές εξελίξεις που λαμβάνουν χώρα. Δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο για να καταλάβεις ποια σχολή είναι πιο πολλά υποσχόμενη, βάσει των προοπτικών που θα έχεις ως απόφοιτος. Και όσοι κρίνουν βάσει της δεκαετίας 2000-2010 την έχουν ήδη πατήσει. Τα πράγματα διαμορφώνονται πολύ διαφορετικά πλέον και οι απόψεις πολλών βιολόγων και γιατρών φαντάζουν εντελώς παλαιολιθικές. Τη σκόνη μας θα φάνε όσοι μας αμφισβητούν και αυτό να μου το θυμηθείτε.. όλοι όσοι ψάχνεστε, όποια πορεία και να ακολουθήσετε.

Όταν επέλεξα αυτή τη σχολή, είχα κοιτάξει μόνο το πρόγραμμα σπουδών και τίποτα άλλο δε με ένοιαξε.. ;)
-----------------------------------------
...πάντως γνωρίζω αρκετούς καθηγητές Πανεπιστημίου ή ερευνητές, οι οποίοι επέλεξαν τον δρόμο του καθηγητηλικίου (δευτεροβάθμια εκπαίδευση) στα πρώτα χρόνια τους, προκειμένου να γαϊδουροδέσουν οικονομικά και εργασιακά (στάνταρ μισθός, οργάνωση προσωπικής ζωής, δημιουργία οικογένειας) στην παραγωγική ηλικία (όχι μετά τα 35-40 χρόνια) και να κάνουν την τρέλα τους πραγματικότητα (μεταδιδακτορικές σπουδές, έρευνα, επιστήμη)...και με πιθανή τότε, πραγματικότητα σήμερα, ανταμοιβή των κόπων τους (καθηγητική ή ερευνητική έδρα σε κάποιο Πανεπιστήμιο ή Ερευνητικό Κέντρο, αντίστοιχα)...:)

υ.σ.: δεν είναι ωραία τα πιθανοτικά ρίσκα ζωής χωρίς σαφές πρόγραμμα και σαφή πυξίδα πορείας στο αβέβαιο μέλλον...
διότι δεν έχουμε πολλές ζωές ώστε να δοκιμάζουμε και να απορρίπτουμε επιλογές με στατιστικό σφάλμα!

μαζί σου στο πρώτο αν και θεωρώ ότι η ακαδημαϊκή καριέρα δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός. Ιδίως στον τομέα μας, η έρευνα και τα οφέλη που προκύπτουν από αυτή θα πρέπει να θεωρούνται σημαντικότερα από το να παρκάρει κανείς το γάιδαρο του!!

Υ.Γ.: Όταν ο άνθρωπος προσπαθεί να σχεδιάσει τέλειους κύκλους ή πραγματικά ευθείες γραμμές, μάλλον ξεχνάει ότι ο Ευκλείδης θεωρείται πια ξεπερασμένος, τουλάχιστον από προχωρημένους ακαδημαϊκούς.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
υ.σ.: δεν είναι ωραία τα πιθανοτικά ρίσκα ζωής χωρίς σαφές πρόγραμμα και σαφή πυξίδα πορείας στο αβέβαιο μέλλον...
διότι δεν έχουμε πολλές ζωές ώστε να δοκιμάζουμε και να απορρίπτουμε επιλογές με στατιστικό σφάλμα!
Ούτε έχουμε πολλές ζωές ώστε να συμβιβαστούμε σε αυτήν.Τον συμβιβασμό τον αφήνω για άλλους.Αν σκοτώσω ποτέ τα όνειρά μου,τότε σίγουρα δεν θα το κάνω στα 18.
Ο συμβιβασμός δεν πρόκειται να φέρει την ευτυχία,παρά μόνο ένα βόλευμα και μια μετριότητα.Άλλωστε η ζωή είναι πολύ ωραία για να τη θυσιάσεις για μια μέτρια σιγουριά.
Τα πιθανά ρίσκα φυσικά και είναι ωραία,λογικά δεν είναι.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
δεν λέω να μην κάνουμε όνειρα...διότι άνθρωπος δίχως όνειρα και επιθυμίες ίσον νεκρός! :p

απλά, αναφέρομαι σε εφικτά όνειρα που το κόστος τους είναι μικρό σε μια πιθανή αναποδιά στην ζωή, διότι αν είναι να καταστραφούμε τελείως χωρίς πισογύρισμα (λόγω ηλικίας) δεν λέει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Nα σε ρωτήσω κάτι;Τι ζόρι τραβάς στο κάτω-κάτω;Εμένα δε μου αρέσει τίποτα άλλο.Αν θεωρρείς πως υπάρχει κάποιος σίγουρος δρόμος προς την επιτυχία,πες τον μου κι εμένα.Γιατί βλέπω ότι σου είναι πολύ εύκολο να πετάς αοριστίες και να μας το παίζεις έξυπνος και μάγκας του πληκρολογίου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Nα σε ρωτήσω κάτι;Τι ζόρι τραβάς στο κάτω-κάτω;Εμένα δε μου αρέσει τίποτα άλλο.Αν θεωρρείς πως υπάρχει κάποιος σίγουρος δρόμος προς την επιτυχία,πες τον μου κι εμένα.Γιατί βλέπω ότι σου είναι πολύ εύκολο να πετάς αοριστίες και να μας το παίζεις έξυπνος και μάγκας του πληκρολογίου.:)

γιατί αρπάχτηκες τώρα; :hmm:
μήπως θα μας απαγορέψεις να μιλάμε κιόλας; ε; :hmm: :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Γιατί δεν απαντάς τώρα;:hmm:
Λοιπον,και σε αυτό,και σε άλλο θέμα προσπαθείς να ξενερώσεις παιδι΄που έχουν όρεξη να ασχοληθούν με τη γενετική.Δώσε κι ένα επιχείρημα.Ανεργία;Πού δεν υπάρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Γιατί δεν απαντάς τώρα;:hmm:
Λοιπον,και σε αυτό,και σε άλλο θέμα προσπαθείς να ξενερώσεις παιδι΄που έχουν όρεξη να ασχοληθούν με τη γενετική.Δώσε κι ένα επιχείρημα.Ανεργία;Πού δεν υπάρχει;


Δεν μίλησα για την ανεργία.
Εξάλλου η ανεργία είναι υποκειμενικό θέμα και καθαρά προσωπικό. Οπότε δεν μου πέφτει λόγος να μιλήσω για την ανεργία. Όπως την βλέπει ο καθένας. :)

Α...δεν προσπαθώ να ξενερώσω κανέναν...;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ωραία,και τι είναι όλα αυτά περί ονείρων που αναφέρεις;Πιο μίλησε για ανέφiκτα όνειρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια Π

Νεοφερμένος

Η Μαρια Π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τα ονειρα ειναι καλα ωστοσο καποτε ξυπνας και πρεπει να ζησεις στην καθημερινη ζωη. Οταν εχεις οικογενεια, αντρα και παιδια (η οταν θες να κανεις οικογενεια) δεν σε ταιζουν τα ονειρα.

Ολοι εσεις με ενα απλο πτυχιο θα γινεται καθηγητες πανεπιστημιου...οτι πειτε.... ποσοι καθηγητες χρειζονται στην ελλαδα? 30-40? ξερεις ποσοι αποφοιτοι υπαρχουν απο το ΜΒΓ μεχρι τωρα?

Αν ηθελα να βολευτω θα πηγαινα με stage γλυφοντας, απλα δεν το εκανα. Και δεν μπορω να επιβιωσω με τα 400 ευρω του διδακτορικου (υποτροφια) η τα 900 ευρω (με συμβαση) ενος μεταδιδακτορικου ερευνητη. Αυτοι ειναι οι μισθοι. Δεν ερχομαι απο πλουσια οικογενεια, και ουτε παιρνω χρηματα απο γονεις. Ειναι ντροπη να προσπαθω να βρω μια αξιοπρεπη δουλεια και μισθο?
Ο καθενα κανει οτι θελει. Οπως εσεις εκφραζετε αποψεις ετσι κανουμε και εμεις ωστε αυτοι που ενδιαφερονται να μαθαινουν και τα καλα και τα ασχημα και αναλογα να αποφασιζουν.
Στο κατω κατω ενα φορουμ ειναι εδω και πιστευω κανενας δεν πρεπει να λαμβανει αποφασεις απο τι διαβαζει σε καθε φορουμ...

αυτα τα ολιγα, και χαμηλωστε την τεστοστερονη σας και τις μετα-εφηβικες ορμονες και ελατε στον πραγματικο κοσμο.

Ωραία,και τι είναι όλα αυτά περί ονείρων που αναφέρεις;Πιο μίλησε για ανέφiκτα όνειρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Τα ονειρα ειναι καλα ωστοσο καποτε ξυπνας και πρεπει να ζησεις στην καθημερινη ζωη. Οταν εχεις οικογενεια, αντρα και παιδια (η οταν θες να κανεις οικογενεια) δεν σε ταιζουν τα ονειρα.

Ολοι εσεις με ενα απλο πτυχιο θα γινεται καθηγητες πανεπιστημιου...οτι πειτε.... ποσοι καθηγητες χρειζονται στην ελλαδα? 30-40? ξερεις ποσοι αποφοιτοι υπαρχουν απο το ΜΒΓ μεχρι τωρα?

Αν ηθελα να βολευτω θα πηγαινα με stage γλυφοντας, απλα δεν το εκανα. Και δεν μπορω να επιβιωσω με τα 400 ευρω του διδακτορικου (υποτροφια) η τα 900 ευρω (με συμβαση) ενος μεταδιδακτορικου ερευνητη. Αυτοι ειναι οι μισθοι. Δεν ερχομαι απο πλουσια οικογενεια, και ουτε παιρνω χρηματα απο γονεις. Ειναι ντροπη να προσπαθω να βρω μια αξιοπρεπη δουλεια και μισθο?
Ο καθενα κανει οτι θελει. Οπως εσεις εκφραζετε αποψεις ετσι κανουμε και εμεις ωστε αυτοι που ενδιαφερονται να μαθαινουν και τα καλα και τα ασχημα και αναλογα να αποφασιζουν.
Στο κατω κατω ενα φορουμ ειναι εδω και πιστευω κανενας δεν πρεπει να λαμβανει αποφασεις απο τι διαβαζει σε καθε φορουμ...

αυτα τα ολιγα, και χαμηλωστε την τεστοστερονη σας και τις μετα-εφηβικες ορμονες και ελατε στον πραγματικο κοσμο.

Συμφωνώ μαζί σου! :no1: :no1:
Έχω και εγώ την ίδια άποψη, αλλά με κράζουν στο παρόν φόρουμ...

Ξέρεις τι θα σου απαντήσουν τώρα; :) Θα σου απαντήσουν μέσω της κλασικής ερώτησης: «γιατί δεν πας να εργαστείς σαν ερευνητής Μοριακός Βιολόγος ή σαν ακαδημαϊκός Μοριακός Βιολόγος στο εξωτερικό; (Δ.Ευρώπη, ΗΠΑ)».



{ Μου τι δίνουν πάρα πολύ άνθρωποι όταν μιλάνε και δουλειές και επαγγελματικές προοπτικές θεωρητικού τύπου (με επιχειρήματα καφενείου), ενώ δεν έχουν καμία προσωπική άποψη από επαγγέλματα ή δεν έχουν εργαστεί στην ζωή τους σε κάποια αγορά εργασίας (π.χ. Ελλάδας, ΗΠΑ, Αγγλίας,...κτλ) ή δεν έχουν κατ' ιδίαν ενημέρωση από ανθρώπους επιστήμονες του επαγγέλματος...:fss:

(δεν απευθύνομαι σε σένα Μαρία Π) }
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top