Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
απλα αποστηθισε τα.σορρυ κιολας αλλα πραγματικα με τοσο κακογραμμενο και απαραδεκτο βιβλιο δε σου μενει να κανεις και κατι αλλο.

μπορεις αν θες να βαζεις και πλαγιοτιτλους αν νομιζεις οτι θα βοηθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Θα ήθελα την βοήθεια σας.Θέλω λίγο να διαβάσω τα πρώτα κεφάλαια της Ιστορίας αλλά το βιβλίο είναι λίγο κακογραμμένο και δεν μπορώ να τα καταλάβω.Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω;

τα εχετε κανει στο σχολειο τα μαθηματα που θες να διαβασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Θα ήθελα την βοήθεια σας.Θέλω λίγο να διαβάσω τα πρώτα κεφάλαια της Ιστορίας αλλά το βιβλίο είναι λίγο κακογραμμένο και δεν μπορώ να τα καταλάβω.Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω;

Από μόνη σου ή τα έχετε κάνει;;;;;
----------------------------------

Μετά είδα ότι και η Ραφ έχει την ίδια απορία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
αυτο απο μενα .. https://www.disabled.gr/lib/?p=17535
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θα ήθελα την βοήθεια σας.Θέλω λίγο να διαβάσω τα πρώτα κεφάλαια της Ιστορίας αλλά το βιβλίο είναι λίγο κακογραμμένο και δεν μπορώ να τα καταλάβω.Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω;

Το βιβλίο μπορεί να είναι κακογραμμένο (και όντως είναι, αν δεν έχει αλλάξει) όμως σε αυτό θα εξεταστείς και με αυτό πρέπει να ασχοληθείς. Τώρα φυσικά για δική σου διευκόλυνση θα μπορούσες ίσως να διαβάσεις με κάποια μέθοδο (π.χ. υπογράμμιση) ή από κάποιο άλλο βιβλίο βοηθητικό (αν και αμφιβάλλω αν υπάρχουν τέτοια στην ιστορία). Ό,τι όμως και να κάνεις κρατάς το σχολικό σαν οδηγό. Αυτό θα σου ζητήσουν στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ.Ο τρόπος σου ήταν πολύ καλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The King

Νεοφερμένος

Ο Βασίλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Υπάρχουν σε μορφή PDF (e-book) να τα κατεβασει καποιος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
www.pi-schools.gr παιδαγωγικό ινστιτούτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
προσπαθησε να βρεις τα κυριοτερα σημεια του μαθηματος και να μαθεις αυτα...πχ στην αρχη που εχει τους πολιτισμους να ξες που περιπου ηταν στο χαρτη,λιγα για τη θρησκεια τους,ποτε αρχισε και ποτε τελειωσε ο πολιτισμος.....(το βιβλιο ειναι οντως ελεος...εχει και τη λεπτομερεια της λεπτομερειας μεσα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
προσπαθησε να βρεις τα κυριοτερα σημεια του μαθηματος και να μαθεις αυτα...πχ στην αρχη που εχει τους πολιτισμους να ξες που περιπου ηταν στο χαρτη,λιγα για τη θρησκεια τους,ποτε αρχισε και ποτε τελειωσε ο πολιτισμος.....(το βιβλιο ειναι οντως ελεος...εχει και τη λεπτομερεια της λεπτομερειας μεσα..)
:iagree::iagree:
Αλλά δεν είναι δύσκολος ο τρόπος που μου είπατε οπότε δεν κουράστηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The King

Νεοφερμένος

Ο Βασίλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια δεν μπορω να λυσω με τιποτα την παρακατω ασκηση χημειας.μπορειτε να με βοηθησετε?
ποσα ml διαλυματος υδροχλωριοιυ,περιεκτικοτητας 38% w\w και πυκνοτητας 1,2 g\ml,πρεπει να αραιωθουν με 400 ml νερου,ωστε να προκυψει διαλυμα με περιεκτικοτητα 20%w\w?.η πυκνοτητα του νερου ειναι 1 g\ml
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
έχετε όλους τους τύπους και αποδείξεις της άλγεβρας και της Γεωμετρίας μαζεμένες ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι;; Στο γυμνάσιο για να περάσει κάποιος μια τάξη έπρεπε να έχει 38 (από τα τρία τρίμηνα ή με τη βοήθεια του γραπτού στο τέλος). Στο λύκειο πως είναι;; Πόσο χρειάζεται κάποιος για να περάσει;; Μου έχουν πει ότι θα πρέπει να έχει 9 μέσο όρο. Το μέσο όρο πως τον μετράμε;; Ευχαριστώ..!! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θέλεις Γ.Μ.Ο. τουλάχιστον 9.5 (δε ξέρω, άλλαξε σε 9; ). Το Μ.Ο. τον βρίσκεις αν προσθέσεις τους βαθμούς όλων των μαθημάτων και ύστερα διαιρέσεις με τον αριθμό των μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Θέλεις Γ.Μ.Ο. τουλάχιστον 9.5 (δε ξέρω, άλλαξε σε 9; ). Το Μ.Ο. τον βρίσκεις αν προσθέσεις τους βαθμούς όλων των μαθημάτων και ύστερα διαιρέσεις με τον αριθμό των μαθημάτων.
Και αν βρω για παράδειγμα 15 μέσο όρο στο πρώτο τετράμηνο σημαίνει ότι έχω περάσει;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

missdenim

Νεοφερμένος

Η natassoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
στο λυκειο ειναι διαφορετικά!
ειναι 2 τετραμηνα...1η διαφορα!!!
ο μεσος ορος ειναι 9,5 ... δηλαδη αν εχεις σε ενα μαθημα 14 και 16 ...βγαζεις πρωτα τον μεσο ορο αυτων των 2 που ειναι 15 ... και στις εξετασεις γραψεις 10 και κανεις 15+10/2=12,5 ...αυτος ειναι ο μεσος ορος του μαθηματος!
αν εχεις κατω απο 9,5 σε ενα μαθημα...και εχεις καλους βαθμους στα υπολοιπα...συμψηφιζονται και περνας...!!
δν ξερω αμα τα καταλαβες ετσι οπως στα ειπα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Και αν βρω για παράδειγμα 15 μέσο όρο στο πρώτο τετράμηνο σημαίνει ότι έχω περάσει;; :hmm:

Όχι. Αυτός είναι ο τρόπος του Γυμνασίου (κακώς τον ανέφερα). Αυτό που είπε η missdenim είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
στο λυκειο ειναι διαφορετικά!
ειναι 2 τετραμηνα...1η διαφορα!!!
ο μεσος ορος ειναι 9,5 ... δηλαδη αν εχεις σε ενα μαθημα 14 και 16 ...βγαζεις πρωτα τον μεσο ορο αυτων των 2 που ειναι 15 ... και στις εξετασεις γραψεις 10 και κανεις 15+10/2=12,5 ...αυτος ειναι ο μεσος ορος του μαθηματος!
αν εχεις κατω απο 9,5 σε ενα μαθημα...και εχεις καλους βαθμους στα υπολοιπα...συμψηφιζονται και περνας...!!
δν ξερω αμα τα καταλαβες ετσι οπως στα ειπα :P
Σ'ευχαριστώ πολύ, Νατάσα (; ).. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω κάτι
Εχτές πήρα το βοήθημα τις γλώσσας έκθεσης Του Σαββάλα αλλά είναι άλλα ντάλλα μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος ποια χρονολογίας είναι;;;;
Οι συγγραδφείς Είναι ο Σπ.Κούτρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top