Απορίες για κατατακτήριες Μαθηματικό ΕΚΠΑ

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Θέλω να μοιραστώ έναν άλλον προβληματισμό με όσους θέλουν να απαντήσουν:

Άμα εγώ κάνω κατατακτήριες, υπάρχει περίπτωση όταν έρθει η ώρα να κάνω αιτήσεις για διδακτορικό να με δουν ως κάποιον που θέλει να είναι "αιώνιος φοιτητής"; Μήπως καλύτερα να αποπειραθώ να κάνω μεταπτυχιακό μαθηματικών και να μείνω σε πράγματα που είναι πιο κοντά στην εμπειρία μου σαν φυσικός; (ήτοι θεωρία αναπαραστάσεων κτλ.)
Αυτό που λές είναι άτοπο, δεν μετράει και δεν το κοιτάζει κανένας.

Απλά θα σε συμβούλευα να σκεφτείς εαν όντως ενδιαφέρεσαι να πας σε αυτό το μονοπάτι.
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, βγήκαν τα αποτελέσματα και τελικά δεν πέρασα(θα προσπαθήσω πάλι του χρόνου). Παρόλα αυτά θα ήθελα να μάθω τους βαθμούς μου. Πινακάκι με τους βαθμούς δεν αναρτούν. Πήρα τηλέφωνο να μάθω τους βαθμούς και δεν μου τους λένε επειδή δεν είμαι στους επιτυχόντες(αν ήμουν μου είπαν κανένα πρόβλημα θα μου τους λέγανε), ο μόνος τρόπος λοιπόν είναι να πάω από εκεί. Γιατί τέτοια μυστικοπάθεια; Υπάρχει κάποιος νόμος που τους αποτρέπει να μου πουν τα αποτελέσματα; Ούτε με αριθμό πρωτοκόλλου ή με μέιλ δε δεχόντουσαν να μου τα πουν. Τα υπόλοιπα τμήματα πως στο καλό μπορούν και αναρτούν ελεύθερα τους πίνακες με τους αριθμούς πρωτοκόλλου;
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, βγήκαν τα αποτελέσματα και τελικά δεν πέρασα(θα προσπαθήσω πάλι του χρόνου). Παρόλα αυτά θα ήθελα να μάθω τους βαθμούς μου. Πινακάκι με τους βαθμούς δεν αναρτούν. Πήρα τηλέφωνο να μάθω τους βαθμούς και δεν μου τους λένε επειδή δεν είμαι στους επιτυχόντες(αν ήμουν μου είπαν κανένα πρόβλημα θα μου τους λέγανε), ο μόνος τρόπος λοιπόν είναι να πάω από εκεί. Γιατί τέτοια μυστικοπάθεια; Υπάρχει κάποιος νόμος που τους αποτρέπει να μου πουν τα αποτελέσματα; Ούτε με αριθμό πρωτοκόλλου ή με μέιλ δε δεχόντουσαν να μου τα πουν. Τα υπόλοιπα τμήματα πως στο καλό μπορούν και αναρτούν ελεύθερα τους πίνακες με τους αριθμούς πρωτοκόλλου;
Λες να σε έριξαν πολύ οι Πιθανότητες Ι ;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, βγήκαν τα αποτελέσματα και τελικά δεν πέρασα(θα προσπαθήσω πάλι του χρόνου). Παρόλα αυτά θα ήθελα να μάθω τους βαθμούς μου. Πινακάκι με τους βαθμούς δεν αναρτούν. Πήρα τηλέφωνο να μάθω τους βαθμούς και δεν μου τους λένε επειδή δεν είμαι στους επιτυχόντες(αν ήμουν μου είπαν κανένα πρόβλημα θα μου τους λέγανε), ο μόνος τρόπος λοιπόν είναι να πάω από εκεί. Γιατί τέτοια μυστικοπάθεια; Υπάρχει κάποιος νόμος που τους αποτρέπει να μου πουν τα αποτελέσματα; Ούτε με αριθμό πρωτοκόλλου ή με μέιλ δε δεχόντουσαν να μου τα πουν. Τα υπόλοιπα τμήματα πως στο καλό μπορούν και αναρτούν ελεύθερα τους πίνακες με τους αριθμούς πρωτοκόλλου;
Καταρχάς λυπάμαι που δεν πέρασες. Καλή επιτυχία του χρόνου!

Κατά δεύτερον, ο νόμος είναι συγκεκριμένος: μπορείς να δεις τους βαθμούς και τα γραπτά σου κατόπιν γραπτού αιτήματος στο τμήμα και για συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο.

Οι υπάλληλοι της γραμματείας ακολουθούν το νόμο, δεν κάνουν κάτι άλλο.
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Λες να σε έριξαν πολύ οι Πιθανότητες Ι ;
Σίγουρα, στις πιθανότητες έγινε η σφαγή σε όλους. Μόνο 2 άτομα μπόρεσαν να πιάσουν τη βάση.

Καταρχάς λυπάμαι που δεν πέρασες. Καλή επιτυχία του χρόνου!

Κατά δεύτερον, ο νόμος είναι συγκεκριμένος: μπορείς να δεις τους βαθμούς και τα γραπτά σου κατόπιν γραπτού αιτήματος στο τμήμα και για συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο.

Οι υπάλληλοι της γραμματείας ακολουθούν το νόμο, δεν κάνουν κάτι άλλο.
Ευχαριστώ! Θα μάθω τα αποτελέσματα μέσα στην εβδομάδα. Θα ήθελα να δω και το γραπτό για να δω ότι τα στοιχεία είναι εντάξει, υποπτεύομαι ότι στις πιθανότητες υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να σβήστηκαν τα στοιχεία μου κατά το ξεκόλλημα, γιατί δεν εφαρμόστηκε σωστά η κόλλα. Η γραμματεία μου είπε ότι δεν έχει τα γραπτά, θα έπρεπε; Θα συνεννοηθώ μαζί τους προτού πάω.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Υπάρχει λόγος που θέλεις τόσο πολύ να μάθεις τους βαθμούς σου? Θαλεω να πω ότι εάν ας πούμε έβλεπες δύο 20ρια κ ένα 3,θα διάβαζες μόνο εκείνο που δεν έγραψες καλά?Αφού πήρες την απόφαση να ξαναδώσεις,καλό είναι να ρίξεις διάβασμα κ στα 3 μαθήματα.Τωρα η απόκρυψη βαθμών είναι όντως κάτι το οποίο νμζω δε συνηθίζεται Έχω δει πολλές λίστες επιτυχόντων κατατακτηρίων,ορισμένες έχουν ακόμα κ τα ονόματα των συμμετεχόντων,ολόκληρα!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Υπάρχει λόγος που θέλεις τόσο πολύ να μάθεις τους βαθμούς σου? Θαλεω να πω ότι εάν ας πούμε έβλεπες δύο 20ρια κ ένα 3,θα διάβαζες μόνο εκείνο που δεν έγραψες καλά?Αφού πήρες την απόφαση να ξαναδώσεις,καλό είναι να ρίξεις διάβασμα κ στα 3 μαθήματα.Τωρα η απόκρυψη βαθμών είναι όντως κάτι το οποίο νμζω δε συνηθίζεται Έχω δει πολλές λίστες επιτυχόντων κατατακτηρίων,ορισμένες έχουν ακόμα κ τα ονόματα των συμμετεχόντων,ολόκληρα!
Δεν είναι ζήτημα απόκρυψης. Απλά βαρέθηκαν να βγάλουν τα αναλυτικά αποτελέσματα. Προφανώς αν πάει και κάνει αίτηση θα μάθει τους βαθμούς του. Απλά δεν βρίσκω το νόημα. Κόπηκε. Τέλος.

Απαγορεύεται δια νόμου η ένσταση επί των βαθμών. Τι θα κερδιθεί ακριβώς;
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Υπάρχει λόγος που θέλεις τόσο πολύ να μάθεις τους βαθμούς σου? Θαλεω να πω ότι εάν ας πούμε έβλεπες δύο 20ρια κ ένα 3,θα διάβαζες μόνο εκείνο που δεν έγραψες καλά?Αφού πήρες την απόφαση να ξαναδώσεις,καλό είναι να ρίξεις διάβασμα κ στα 3 μαθήματα.Τωρα η απόκρυψη βαθμών είναι όντως κάτι το οποίο νμζω δε συνηθίζεται Έχω δει πολλές λίστες επιτυχόντων κατατακτηρίων,ορισμένες έχουν ακόμα κ τα ονόματα των συμμετεχόντων,ολόκληρα!
Οκ, τζάμπα παιδεύομαι που προσπαθώ να μάθω τους βαθμούς, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, αλλά θα ήθελα να δω ότι βαθμολογήθηκα όσο περίμενα.

Ναι, και τα 3 μαθήματα θα τα δουλέψω εξίσου καλά, ήδη ξεκίνησα να διαβάζω πάλι τα συγγράματα(πιο αναλυτικά), και λύνω καθημερινά σειρές ασκήσεων που υπάρχουν στην eclass(μου τις πρότειναν φοιτητές του τμήματος).
Δεν είναι ζήτημα απόκρυψης. Απλά βαρέθηκαν να βγάλουν τα αναλυτικά αποτελέσματα. Προφανώς αν πάει και κάνει αίτηση θα μάθει τους βαθμούς του. Απλά δεν βρίσκω το νόημα. Κόπηκε. Τέλος.

Απαγορεύεται δια νόμου η ένσταση επί των βαθμών. Τι θα κερδιθεί ακριβώς;

Η αναβαθμολόγηση ναι απαγορεύεται.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Σίγουρα, στις πιθανότητες έγινε η σφαγή σε όλους. Μόνο 2 άτομα μπόρεσαν να πιάσουν τη βάση.


Ευχαριστώ! Θα μάθω τα αποτελέσματα μέσα στην εβδομάδα. Θα ήθελα να δω και το γραπτό για να δω ότι τα στοιχεία είναι εντάξει, υποπτεύομαι ότι στις πιθανότητες υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να σβήστηκαν τα στοιχεία μου κατά το ξεκόλλημα, γιατί δεν εφαρμόστηκε σωστά η κόλλα. Η γραμματεία μου είπε ότι δεν έχει τα γραπτά, θα έπρεπε; Θα συνεννοηθώ μαζί τους προτού πάω.
Την πληροφορία για το πόσοι γράψανε τουλαχ βάση, πώς την γνωρίζεις;
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Από τον αριθμό των επιτυγχόντων στο Γ εξάμηνο.
Εντωμεταξύ αυτό δεν το έχω καταλάβει, η κατάταξη στο Γ εξάμηνο τι σου εξασφαλίζει; αν δεν κάνω λάθος πρέπει να τα περάσεις όλα τα μαθήματα των πρώτων δύο εξαμήνων
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Εντωμεταξύ αυτό δεν το έχω καταλάβει, η κατάταξη στο Γ εξάμηνο τι σου εξασφαλίζει; αν δεν κάνω λάθος πρέπει να τα περάσεις όλα τα μαθήματα των πρώτων δύο εξαμήνων
Θεωρητικά ναι, αλλά εαν είναι από συναφή σχολή του αναγνωρίζονται.

Δηλ. αν είναι από θετική σχολή πρακτικά οι λογισμοι και οι γραμμικές αναγνωρίζονται οπότε ελάχιστα μαθήματα από τα πρώτα δύο εξάμηνα μένουν να περαστούν.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Θεωρητικά ναι, αλλά εαν είναι από συναφή σχολή του αναγνωρίζονται.

Δηλ. αν είναι από θετική σχολή πρακτικά οι λογισμοι και οι γραμμικές αναγνωρίζονται οπότε ελάχιστα μαθήματα από τα πρώτα δύο εξάμηνα μένουν να περαστούν.
Το θέμα είναι ότι αν πρακτικά δεν χάνει ή κερδίζει κάτι από την κατατάξη στο γ εξάμηνο, μήπως είναι πιο συμφέρον να διαβάσει κανείς Γεωμετρία Ι αντί για Πιθανότητες Ι
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι αν πρακτικά δεν χάνει ή κερδίζει κάτι από την κατατάξη στο γ εξάμηνο, μήπως είναι πιο συμφέρον να διαβάσει κανείς Γεωμετρία Ι αντί για Πιθανότητες Ι
Τι να σου πω ρώτα τον ΟΡ όταν περάσει.
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι αν πρακτικά δεν χάνει ή κερδίζει κάτι από την κατατάξη στο γ εξάμηνο, μήπως είναι πιο συμφέρον να διαβάσει κανείς Γεωμετρία Ι αντί για Πιθανότητες Ι
Στην αίτηση δεν σου έδιναν την επιλογή να επιλέξεις αν θα συμμετάσχεις στις εξετάσεις του Α ή του Γ εξαμήνου, ήταν με βάση το πρώτο πτυχίο σου. Στον Απειροστικό ΙΙ υπήρχε ένα πλεονέκτημα για όσους ήταν για το Α εξάμηνο, μπορούσαν να γράψουν τα 3 από τα 4 θέματα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Στην αίτηση δεν σου έδιναν την επιλογή να επιλέξεις αν θα συμμετάσχεις στις εξετάσεις του Α ή του Γ εξαμήνου, ήταν με βάση το πρώτο πτυχίο σου. Στον Απειροστικό ΙΙ υπήρχε ένα πλεονέκτημα για όσους ήταν για το Α εξάμηνο, μπορούσαν να γράψουν τα 3 από τα 4 θέματα.
Το πλεονέκτημα δεν είναι πόσα θέματα αρκεί να γράψεις σε ένα μάθημα των κατατακτηρίων. Η κατάταξη σε μεγαλύτερο εξάμηνο σου επιτρέπει να τελειώσεις πιο γρήγορα την σχολή κυρίως . Οπότε κάποιος ο οποίος κατατάσσεται στο Α εξάμηνο έχει πιο λίγη ύλη στην οποία εξετάζεται , αλλά χάνει το πλεονέκτημα του να μπορεί να αποφοιτήσει πιο γρήγορα λόγω του κατώτατου χρονικού διαστήματος φοίτησης που απαιτείται για αποφοίτηση .
 

Guest 992419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα,
Μία ερώτηση σχετική με τη συζήτηση σας.
Είμαι απόφοιτος οικονομικών (αριστούχος) και θέλω να προχωρήσω σε διδακτορικό στα οικονομικά στις ΗΠΑ. Στις αιτήσεις για διδακτορικά στις ΗΠΑ μετράνε πολύ μαθήματα μαθηματικών όπως Real Analysis, Measure Theory, Topology, Functional Analysis, etc.) αλλά εγώ δυστυχώς δεν είχα τη δυνατότητα να εξεταστώ σε τέτοια στο προπτυχιακό μου. Οπότε θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:
Πως θα σας φαινόταν η ιδέα να δώσω κατατακτήριες για το μαθηματικό τον ερχόμενο Δεκέμβρη, να εγγραφώ στο μαθηματικό του ΕΚΠΑ προκειμένου να δώσω μερικά μαθήματα κατά την εξεταστική του Ιουνίου του 2024 και του Σεπτεμβρίου του 2024 και έπειτα να αρχίσω τη διαδικασία αιτήσεων για διδακτορικά?
Γενικά θεωρώ είμαι καλός στα μαθηματικά και ότι θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στη δυσκολία των rigorous και proof-based μαθηματικών του ΕΚΠΑ (συν ότι δεν θα έχω άλλες υποχρεώσεις).

Επίσης, θεωρείτε με τρεις-τέσσερις μήνες εντατικού διαβάσματος θα είναι εφικτό να εισαχθώ? Είδα την ύλη για τα τρία μαθήματα και πολλά από τα θέματα μου είναι ήδη γνωστά οπότε πιστεύω δεν θα έχω θέμα, αλλά θέλω και μία έξτρα γνώμη.
Επίσης θεωρείτε θα κακοφαίνεται στην αίτηση μου το ότι δεν θα έχω προπτυχιακό στα μαθηματικά, αλλά απλά ότι θα έχω περάσει επιτυχώς και με τον τάδε βαθμό 6-7 μαθήματα?
Τέλος, αν δώσω κατατακτήριες και επιτύχω, ποιο είναι το πρώτο εξάμηνο στο οποίο μπορώ να δώσω εξετάσεις?
Θα μπορούσα πχ να δώσω από τον Φεβρουάριο του 24?

Σας ευχαριστώ πολύ
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα,
Μία ερώτηση σχετική με τη συζήτηση σας.
Είμαι απόφοιτος οικονομικών (αριστούχος) και θέλω να προχωρήσω σε διδακτορικό στα οικονομικά στις ΗΠΑ. Στις αιτήσεις για διδακτορικά στις ΗΠΑ μετράνε πολύ μαθήματα μαθηματικών όπως Real Analysis, Measure Theory, Topology, Functional Analysis, etc.) αλλά εγώ δυστυχώς δεν είχα τη δυνατότητα να εξεταστώ σε τέτοια στο προπτυχιακό μου. Οπότε θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:
Πως θα σας φαινόταν η ιδέα να δώσω κατατακτήριες για το μαθηματικό τον ερχόμενο Δεκέμβρη, να εγγραφώ στο μαθηματικό του ΕΚΠΑ προκειμένου να δώσω μερικά μαθήματα κατά την εξεταστική του Ιουνίου του 2024 και του Σεπτεμβρίου του 2024 και έπειτα να αρχίσω τη διαδικασία αιτήσεων για διδακτορικά?
Γενικά θεωρώ είμαι καλός στα μαθηματικά και ότι θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στη δυσκολία των rigorous και proof-based μαθηματικών του ΕΚΠΑ (συν ότι δεν θα έχω άλλες υποχρεώσεις).

Επίσης, θεωρείτε με τρεις-τέσσερις μήνες εντατικού διαβάσματος θα είναι εφικτό να εισαχθώ? Είδα την ύλη για τα τρία μαθήματα και πολλά από τα θέματα μου είναι ήδη γνωστά οπότε πιστεύω δεν θα έχω θέμα, αλλά θέλω και μία έξτρα γνώμη.
Επίσης θεωρείτε θα κακοφαίνεται στην αίτηση μου το ότι δεν θα έχω προπτυχιακό στα μαθηματικά, αλλά απλά ότι θα έχω περάσει επιτυχώς και με τον τάδε βαθμό 6-7 μαθήματα?
Τέλος, αν δώσω κατατακτήριες και επιτύχω, ποιο είναι το πρώτο εξάμηνο στο οποίο μπορώ να δώσω εξετάσεις?
Θα μπορούσα πχ να δώσω από τον Φεβρουάριο του 24?

Σας ευχαριστώ πολύ

Εάν ο στόχος σου είναι τα οικονομικά και έχεις ήδη πτυχίο οικονομικών ( και λογικά μεταπτυχιακό ; ) , ποιος ο λόγος να πας να σπουδάσεις μαθηματικά ; Υποτίθεται ότι στο πλαίσιο του PhD σου , τουλάχιστον έναν χρόνο θα τον φας στο να καλύψεις γνώσεις που απαιτούνται για την έρευνα σου . Εάν θέλουν να ξέρεις πραγματική και συναρτησιακή ανάλυση , καθώς και τοπολογία και θεωρία μέτρου , ας σε βάλουν να τα παρακολουθήσεις και να τα περάσεις όσο θα είσαι στο πρόγραμμα.

Θα ήταν εντελώς τρελό το να πρέπει να βγάζεις ένα οικονομικο τμήμα και στην συνέχεια να χρειάζεται να βγάλεις και δεύτερο τμήμα για να συνεχίσεις ερευνητικά . Εάν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν καν τμήματα οικονομικών και θα πήγαινες εξαρχής σε ένα τμήμα μαθηματικών .

Οπότε όχι , εάν ο ύστατος σκοπός σου είναι τα οικονομικά και όχι τα μαθηματικά αυτά καθεαυτα , τότε δεν βλέπω τον λόγο να σπουδάζεις μαθηματικά . Εκτός εάν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ σαν επιστήμη που θες να μάθεις όσα περισσότερα γίνεται . Εάν όμως αυτό δεν είναι ο στόχος σου , τότε δεν χρειάζεται να ασχοληθείς και να περάσεις τόσα μαθήματα που απαιτούνται για ένα πτυχίο μαθηματικών και πιθανότατα να μην σου είναι καν τόσο χρήσιμα στο διδακτορικό σου τα περισσότερα .
 

Guest 992419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστω για την απάντηση.
Κάποιες έξτρα πληροφορίες: η θεωρητική έρευνα στα οικονομικα με την οποία θέλω και να ασχοληθώ (πχ general equilibrium theory, game theory) είναι αρκετα μαθηματικοποιημενη (game theory νομίζω θεωρείται και branch των μαθηματικών) αλλά δυστυχώς τα ελληνικά οικονομικα προγράμματα δεν προσφέρουν τα κατάλληλα μαθηματικά εργαλεία για την εις βάθος ανάλυση των συγκεκριμένων ερευνητικών πεδίων.
Ο λόγος που σκέφτομαι αυτό με τις κατατακτήριες είναι α) να κάνω πιο ανταγωνιστική την αίτηση μου και να μπορώ να συγκριθώ με κάποιον από ένα πανεπιστημιο στο εξωτερικό που έχει ήδη διδαχθεί αυτά τα μαθήματα, β) θεωρώ τα μαθηματικά σε βοηθανε πολύ στο να αναπτύξεις έναν φορμαλ τροπο σκέψης το οποίο χρειάζεται σε πάσης φύσεως έρευνα, γ) τα θεωρητικά μαθηματικά μου αρέσουν σε ένα βαθμό (αλλά όπως σωστά υπέθεσες δεν είναι ο απώτερος μου στόχος)

Για να το πω διαφορετικα,
Αν είχα σιγουρη την εισαγωγή μου στο πανεπιστημιο Χ είτε το 2024 είτε το 2025, θα προτιμούσα να μπω το 2025 για να βελτιώσω πριν πάω τα μαθηματικά μου..
και στο πλανο που ανέφερα ουσιαστικά από Σεπτέμβρη μέχρι μέσα Δεκέμβρη σκεφτόμουν να διαβάζω για κατατακτήριες και μετά να διαβάζω μέχρι και το καλοκαίρι όσο περισσότερα μαθηματικά μπορώ και να εξεταστώ στις περιόδους του Ιουνίου και του Σεπτεμβρίου
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για την απάντηση.
Κάποιες έξτρα πληροφορίες: η θεωρητική έρευνα στα οικονομικα με την οποία θέλω και να ασχοληθώ (πχ general equilibrium theory, game theory) είναι αρκετα μαθηματικοποιημενη (game theory νομίζω θεωρείται και branch των μαθηματικών) αλλά δυστυχώς τα ελληνικά οικονομικα προγράμματα δεν προσφέρουν τα κατάλληλα μαθηματικά εργαλεία για την εις βάθος ανάλυση των συγκεκριμένων ερευνητικών πεδίων.
Ο λόγος που σκέφτομαι αυτό με τις κατατακτήριες είναι α) να κάνω πιο ανταγωνιστική την αίτηση μου και να μπορώ να συγκριθώ με κάποιον από ένα πανεπιστημιο στο εξωτερικό που έχει ήδη διδαχθεί αυτά τα μαθήματα, β) θεωρώ τα μαθηματικά σε βοηθανε πολύ στο να αναπτύξεις έναν φορμαλ τροπο σκέψης το οποίο χρειάζεται σε πάσης φύσεως έρευνα, γ) τα θεωρητικά μαθηματικά μου αρέσουν σε ένα βαθμό (αλλά όπως σωστά υπέθεσες δεν είναι ο απώτερος μου στόχος)

Για να το πω διαφορετικα,
Αν είχα σιγουρη την εισαγωγή μου στο πανεπιστημιο Χ είτε το 2024 είτε το 2025, θα προτιμούσα να μπω το 2025 για να βελτιώσω πριν πάω τα μαθηματικά μου..
και στο πλανο που ανέφερα ουσιαστικά από Σεπτέμβρη μέχρι μέσα Δεκέμβρη σκεφτόμουν να διαβάζω για κατατακτήριες και μετά να διαβάζω μέχρι και το καλοκαίρι όσο περισσότερα μαθηματικά μπορώ και να εξεταστώ στις περιόδους του Ιουνίου και του Σεπτεμβρίου

Στο εξωτερικό δηλαδή τα τμήματα οικονομικών κάνουν τόσο προχωρημένα μαθηματικά στο προπτυχιακό τους ; Μου φαίνεται κοροϊδία να σε υποχρεώσουν να βγάλεις δεύτερη σχολή για να σε δεχτούν . Να χαλάσεις 4 χρόνια μαθαίνοντας πράγματα που μόνο ένα 20% θα φανεί χρήσιμο , το οποίο το μάθαινες και στα πλαίσια του διδακτορικού σου .

Τωρα όσον αφορά στο α) , οκει valid point αλλά θα σπουδάζεις δεύτερο προπτυχιακό και θα κάνεις και διδακτορικό ταυτόχρονα ; Υποτίθεται ότι το διδακτορικό είναι full time εργασία . Μου φαίνεται υπερβολικά ζορικο όλο αυτό , ανεξάρτητα πόσο καλός είσαι .

Σχετικά με το β , δεν διαφωνώ , έτσι είναι αλλά νομίζω ότι τουλάχιστον για την γενική περίπτωση , είναι λίγο ακραίο να πηγαίνεις να τελειώνεις το μαθηματικό επειδή αναπτύσσει τον τρόπο σκέψης σου . Και λίγο κλισέ ομολογώ . Όλες οι σπουδές αναπτύσσουν τον τρόπο σκέψης σου , απλώς η καθεμία με διαφορετικό τρόπο . Σίγουρα τα μαθηματικά και ορισμένες άλλες επιστήμες κάποια κλικ παραπάνω , αλλά αυτό από μονο του δεν είναι ικανή αφορμή , ειδάλλως όλοι θα πήγαιναν να βγάλουν το μαθηματικό and nothing would be done στο τέλος της ημέρας .

Για εμένα όλα εξαρτώνται από τον ανταγωνισμό . Εάν ας πούμε οι άλλοι είναι κυρίως μαθηματικοί , και εσύ έχεις την όρεξη και το ενδιαφέρον , τότε ναι , ενδεχομένως να αξίζει να δώσεις κατατακτήριες . Εάν οι άλλοι δεν είναι κυρίως μαθηματικοί , τότε μάλλον δεν αξίζει .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top