Απορίες για κατατακτήριες Μαθηματικό ΕΚΠΑ

Nevsky

Νεοφερμένος

Ο Nevsky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά να κάνω κατατακτήριες για το μαθηματικό ΕΚΠΑ του χρόνου. Έχω τελειώσει τμήμα φυσικής με άριστα και στην ώρα μου, τώρα κάνω μεταπτυχιακό πάνω σε θεωρητική φυσική, αλλά όλα αυτά τα χρόνια διαπιστώνω ότι η πραγματική μου αγάπη είναι τα μαθηματικά και ότι θα προτιμούσα να είμαι κακός μαθηματικός παρά μέτριος ή καλός φυσικός.

Σκοπεύω παράλληλα να εργαστώ, έστω part time για να εστιάσω στη σχολή, και έχω διάφορα προσόντα οπότε το οικονομικό δεν είναι θέμα. Ωστόσο έχω κάποιες απορίες:

1) Είναι απαιτητικές οι κατατακτήριες εξετάσεις του ΕΚΠΑ; Εάν διαβάσω εντατικά για 3 μήνες θα έχω πιθανότητες να περάσω;

2) Εγώ σκοπεύω να κυνηγήσω τα μαθηματικά φουλ, και για μεταπτυχιακό και για διδακτορικό. Θα παίξει αρνητικό ρόλο ότι θα ξεκινήσω αυτή τη σταδιοδρομία σε πιο προχωρημένη ηλικία σε σχέση με τον μέσο 18χρόνο;

3) Ως προς τη δυσκολία του ίδιου του τμήματος. Ακόμα και στο φυσικό τα μαθήματα που μάρεζαν περισσότερο ήταν τα πιο "μαθηματικοποιημένα"/θεωρητικά και στον ελεύθερο μου χρόνο ασχολούμαι πολύ με μαθηματικά που απαιτούν μια αποδεικτική διαδικασία, αλλά δεν έχω κάποια αντικειμενική κρίση για τις μαθηματικές μου ικανότητες. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω εάν κάνω για τη σχολή; Αυτός είναι ο πιο ανασταλτικός παράγοντας για εμένα προσωπικά.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Γεια σου (υποψήφιε) συνάδελφε.

Η συνήθης μου εισαγωγή σε τέτοια πράγματα είναι ότι "μην ασχοληθείς καν με μαθηματικό στην Ελλάδα", ότι είναι "παρακμιακή επιστήμη" κλπ κλπ.

Αλλά βλέποντας ότι έχεις τελειώσει φυσικό με άριστα και είσαι μεταπτυχιακός φυσικός, μπορώ τουλάχιστον να συμπεράνω ότι γνωρίζεις πέντε πράγματα. Οπότε πάω στο ψητό:

  1. Βλέποντας την ύλη εδώ δημιουργείται μια ιδιάζουσα αντίφαση. Η ύλη αυτή εννοείται ότι είναι τερατώδης, μιας και στα περισσότερα πανεπιστήμια τα επιμέρους μαθήματα χωρίζονται σε δύο βαθμίδες οπότε πρακτικά η ύλη που θα κληθείς να διαβάσεις δεν είναι τριών, αλλά στην πραγματικότητα έξι μαθημάτων. Επίσης, κρίνοντας από τα αποτελέσματα (googlaρέ απλά "Αποτελέσματα κατατακτηρίων μαθηματικό ΕΚΠΑ") περνάνε ελάχιστοι κάθε χρόνο (λιγότεροι από 10). Αυτό προφανώς δεν είναι μόνο ζήτημα δυσκολίας εξετάσεων, αλλά και ποσόστωσης γιατί 12% των περίπου 200 ατόμων που παίρνει κάθε χρόνο δίνει ανοικτές θέσεις γύρω στις 24. Τώρα είτε αυτές οι θέσεις μένουν απλήρωτες γιατί απλά δεν πάει να δώσει κόσμος, ή είναι τόσο δύσκολες οι εξετάσεις που περνάνε πολύ λιγότεροι από όσοι δίνουν. Αυτό δεν το ξέρω και ούτε προκύπτει άμεσα από τα αποτελέσματα. Το μόνο ελαφρυντικό για το όλο ζόρι είναι ότι περνάς Γ' εξάμηνο και όχι Α'. Γλιτώνεις κατ' αυτόν τον τρόπο ένα χρόνο.

    Όμως, ειλικρινά, δεν θα το πρότεινα να μπεις μέσω κατατακτηρίων. Η βάση του τμήματος στις Πανελλήνιες είναι εδώ και 4 χρόνια κάτω από 15.500. Εφόσον γνωρίζεις φυσική γνωρίζεις και μαθηματικά (στις πιο normie και ασαφείς εκφάνσεις τους βέβαια) οπότε τα μαθηματικά και η φυσική Γ' Λυκ θα σου φανούν παιχνιδάκι. Πάλεψέ το λίγο με τη χημεία, η έκθεση είναι κουμάρι όπως και να το κάνεις.

    Σε σχέση με την ύλη των κατατακτηρίων, η ύλη των πανελληνίων είναι παραμυθάκι.

    Βέβαια, η μόνη άγνωστή μου μεταβλητή είναι για το πόσοι δίνουνε στο ΕΚΠΑ. Δεν ξέρω αν ξέρεις, πάντως εαν προκηρυχτούν λέω γω τώρα 10 θέσεις για κατατακτήριες, περάσουν με το 30/60 6 άτομα, τα υπόλοιπα 4 θα πρέπει απλά να γράψουν 30 στο σύνολο. Πρακτικά, εαν μπορείς να μάθεις πόσοι δίνουν για Μαθηματικό ΕΚΠΑ κατατακτήριες και πόσοι περνάνε και καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι #ατόμων που περνάνε >= #ατόμων που δίνουν τότε πάνε δώσε κατατακτήριες γιατί σίγουρα θα περάσεις με ένα στοιχειώδες διάβασμα.​
  2. Καθόλου. Στο δικό μου τμήμα, πρόεδρος ήταν επί δεκαετίες μαθηματικός που πήρε πτυχίο στα 32 του (ψάξε λίγο, γνωστός είναι). Γενικά αυτά με τις ηλικίες αν δεν είσαι αθλητής μην τα πολυψάχνεις. Θα δέσει και καλύτερα το φυσικομαθηματικό πακέτο σου.​
  3. Θέλει απλά υπομονή. Η επαγγελματική σχολή μαθηματικών απαιτεί τόνους υπομονής και χτίζει χαρακτήρα που κατ' εμέ καμία άλλη σχολή δεν χτίζει. Μπορεί να είσαι ο καλύτερος και πάλι να κόβεσαι. Μπορεί να πηγαίνεις τελείως αδιάβαστος και να περνάς πανηγυρικά. Απλά πήγαινε στις διαλέξεις. Αυτό δυστυχώς δεν μπορούσα να κάνω εγώ και την έβγαλα ψιλο-εξ-αποστάσεως. Να κοινωνικοποιείσαι και λίγο. Ιδίως στο ΕΚΠΑ που αντικειμενικά είναι καταπληκτικό τμήμα, πιστεύω θα είσαι κομπλέ.​
Για ό,τι άλλο θες, πες μου.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
παραξενο παντως απο φυσικο να θες να πας μαθηματικο συνηθως το αντιθετο ακουγεται απο μαθηματικο να πηγαινει φυσικο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
παραξενο παντως απο φυσικο να θες να πας μαθηματικο συνηθως το αντιθετο ακουγεται απο μαθηματικο να πηγαινει φυσικο.
Είναι αρκετά αλληλεπικαλυπτόμενες επιστήμες, τουλάχιστον σε προπτυχιακό επίπεδο.

Το αμφιμονοσήμαντο αυτό φαινόμενο είναι πάρα πολύ κοινό.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Με μια φράση. Το μαθηματικό είναι μαθηματικό. Το άσχημο της ιστορίας είναι ότι έχουν επηρεαστεί πολύ την παρακμιακή κατάσταση της χώρας και αντιμετωπίζονται ως σχολικό μάθημα.

παραξενο παντως απο φυσικο να θες να πας μαθηματικο συνηθως το αντιθετο ακουγεται απο μαθηματικο να πηγαινει φυσικο.

Όχι απαραίτητα. Στο εξωτερικό αρκετοί φοιτητές του Φυσικού επιλέγουν κάποια μαθήματα από το Μαθηματικό ειδικά όσοι θέλουν να ασχοληθούν με Στατιστική ή Θεωρητική Φυσική. Η άλγεβρα (διαφορίσιμων) ομάδων και η θεωρία τελεστών είναι ο βασικός τρόπος έκφρασης στη Φυσική Στοιχειωδών Σωματιδίων. Στην Ελλάδα είναι απλά πτυχίο Φυσικού και πτυχίο Μαθηματικού να πάμε για ιδιαίτερα μαθήματα σε μαθητές και φοιτητές.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά να κάνω κατατακτήριες για το μαθηματικό ΕΚΠΑ του χρόνου. Έχω τελειώσει τμήμα φυσικής με άριστα και στην ώρα μου, τώρα κάνω μεταπτυχιακό πάνω σε θεωρητική φυσική, αλλά όλα αυτά τα χρόνια διαπιστώνω ότι η πραγματική μου αγάπη είναι τα μαθηματικά και ότι θα προτιμούσα να είμαι κακός μαθηματικός παρά μέτριος ή καλός φυσικός.

Σκοπεύω παράλληλα να εργαστώ, έστω part time για να εστιάσω στη σχολή, και έχω διάφορα προσόντα οπότε το οικονομικό δεν είναι θέμα. Ωστόσο έχω κάποιες απορίες:

1) Είναι απαιτητικές οι κατατακτήριες εξετάσεις του ΕΚΠΑ; Εάν διαβάσω εντατικά για 3 μήνες θα έχω πιθανότητες να περάσω;

2) Εγώ σκοπεύω να κυνηγήσω τα μαθηματικά φουλ, και για μεταπτυχιακό και για διδακτορικό. Θα παίξει αρνητικό ρόλο ότι θα ξεκινήσω αυτή τη σταδιοδρομία σε πιο προχωρημένη ηλικία σε σχέση με τον μέσο 18χρόνο;

3) Ως προς τη δυσκολία του ίδιου του τμήματος. Ακόμα και στο φυσικό τα μαθήματα που μάρεζαν περισσότερο ήταν τα πιο "μαθηματικοποιημένα"/θεωρητικά και στον ελεύθερο μου χρόνο ασχολούμαι πολύ με μαθηματικά που απαιτούν μια αποδεικτική διαδικασία, αλλά δεν έχω κάποια αντικειμενική κρίση για τις μαθηματικές μου ικανότητες. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω εάν κάνω για τη σχολή; Αυτός είναι ο πιο ανασταλτικός παράγοντας για εμένα προσωπικά.
Πιστεύω ότι ελάχιστα άτομα δίνουν κατατακτηριες στο μαθηματικό κ ακόμα λιγότεροι είναι εκείνοι που πάνε έστω κ λίγο προετοιμασμενοι. Οπότε το μόνο που σου μένει είναι να γράψεις έστω κ τη βάση στα τρία μαθήματα. Φαντάζομαι από τις 12-15 θέσεις που δίνουν,θα καλύπτονται οι 3-4.Διαβασε κάνα 3μηνο κ δώσε.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ελάχιστα άτομα δίνουν κατατακτηριες στο μαθηματικό κ ακόμα λιγότεροι είναι εκείνοι που πάνε έστω κ λίγο προετοιμασμενοι. Οπότε το μόνο που σου μένει είναι να γράψεις έστω κ τη βάση στα τρία μαθήματα. Φαντάζομαι από τις 12-15 θέσεις που δίνουν,θα καλύπτονται οι 3-4.Διαβασε κάνα 3μηνο κ δώσε.
Και εγώ έτσι νιώθω. Θεωρώ αδύνατο να προκηρύσσονται 24 θέσεις και να πληρούνται μόνο οι 12, ακόμη και με το 30 συνολικά.

Αλλά και πάλι, δεν ξέρω 100% και δεν επιθυμώ να πω κάτι που ίσως βλάψει τον ΟΡ. Ειλικρινά, η καλύτερη λύση θα ήταν ένα απλό τηλεφώνημα στη γραμματεία.
 

Nevsky

Νεοφερμένος

Ο Nevsky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Εννοείται σκόπευω να πάρω τηλέφωνο στη γραμματεία, απλά ήθελα μια πρώτη επαφή εδώ να δω.
 

antonis97

Νεοφερμένος

Ο antonis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα, εγώ έδωσα σήμερα το τελευταίο μάθημα στις κατατακτήριες του Μαθηματικού του ΕΚΠΑ. Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι, πες μου.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

antonis97

Νεοφερμένος

Ο antonis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ήρθαν 11 άτομα. Οι 2 έδωσαν για να μπουν στο Α εξάμηνο και οι άλλοι 9 για το Γ εξάμηνο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

antonis97

Νεοφερμένος

Ο antonis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έτσι είναι θεωρητικά, όμως αυτό βοηθάει αν κοπείς κάπου για πολύ λίγο. Τα θέματα δεν είναι εύκολα, πρέπει να γράψεις σε όλα τη βάση γιατί είναι πολύ δύσκολο να γράψεις σε κάποιο μάθημα πάρα πολύ καλά.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Έτσι είναι θεωρητικά, όμως αυτό βοηθάει αν κοπείς κάπου για πολύ λίγο. Τα θέματα δεν είναι εύκολα, πρέπει να γράψεις σε όλα τη βάση γιατί είναι πολύ δύσκολο να γράψεις σε κάποιο μάθημα πάρα πολύ καλά.
Το γνωρίζω, έχω σπουδάσει μαθηματικό:lol:

Καλά αποτελέσματα να έχεις ρε γίγαντα!

Άντε και συνάδερφοι.
 

antonis97

Νεοφερμένος

Ο antonis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Το ελπίζω!
 
Τελευταία επεξεργασία:

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Nevsky

Νεοφερμένος

Ο Nevsky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Το ελπίζω!
Αν επιτρέπεται, τα θέματα ήταν σαν αυτά π.χ. παλιών εξεταστικών;

Επίσης εσύ πως προετιμάστηκες; Εγώ σκέφτομαι να παρακολουθήσω διαλέξεις + προτεινόμενη βιβλιογραφία/υλικό eclass.

Όπως και να έχει καλή επιτυχία να έχεις!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Αν επιτρέπεται, τα θέματα ήταν σαν αυτά π.χ. παλιών εξεταστικών;

Επίσης εσύ πως προετιμάστηκες; Εγώ σκέφτομαι να παρακολουθήσω διαλέξεις + προτεινόμενη βιβλιογραφία/υλικό eclass.

Όπως και να έχει καλή επιτυχία να έχεις!
Είσαι τυχερός γιατί τα μαθηματικά είναι μια αντικειμενική επιστήμη: από όπου και να διαβάσεις, το ολοκλήρωμα θα είναι ένα.

Διάβασε από διαλέξεις, σημειώσεις ή εαν σου αρέσει από κάποιο βιβλίο.

Απλά λύνε λύνε λύνε ασκήσεις στα πάντα. Μόνο έτσι θα σου μείνουν.
 

antonis97

Νεοφερμένος

Ο antonis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Είναι τα θέματα παρόμοιας δυσκολίας με αυτά που δίνουν στις εξεταστικές τους;
Αυτό δεν το ξέρω, δεν έχω δει θέματα εξεταστικών.
Επίσης εσύ πως προετιμάστηκες; Εγώ σκέφτομαι να παρακολουθήσω διαλέξεις + προτεινόμενη βιβλιογραφία/υλικό eclass.
Προσωπικά θεωρώ ότι δεν αρκεί, χρειάζεται και το κάτι πιο εξειδικευμένο θεωρώ. Κάποιο φροντιστήριο ή έστω σημειώσεις από καποιο φοιτητή, αν βρεις. Είναι και ανάλογα την επαφή που είχες με τα μαθηματικά πριν τις κατατακτήριες. Εννοείται αξίζει να το δοκιμάσεις, απλά ρισκάρεις να χάσεις έτσι ενα χρόνο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
E ποιος ανώμαλος να πάει να σπουδάσει μαθηματικά για να τον κατατάσσει η κενωνία σε άνεργο-εκπαιδευτικό; :rant: :hehe:

Παραθέτω μια συμβουλή ενός καθηγητή Πανεπιστημίου στα μαθηματικά: ο καλύτερος τρόπος είναι να αναλύσεις γράφοντας όλα μια φορά στο χαρτί. Έτσι μένουν στον εγκέφαλο. Διάβασμα εφημερίδας δεν βοηθάει. Επίσης από προσωπική εμπειρία προσπαθείστε να βλέπετε γραφικά πως πάνε κάποια πράγματα γιατί βοηθάει την σκέψη. Για παράδειγμα στην Στατιστική, όταν υπολογίζουμε το διάστημα εμπιστοσύνης με τον επόμενο κώδικα,

CI = mu + c(-1,1) * qt(quantile, df = n-1) * sigma/sqrt(n)​

όπου mu, sigma είναι στατιστικά μέτρα της κανονικής κατανομής και n είναι το μέγεθος δείγματος.

Μπορείτε να βρείτε την μαθηματική έκφραση που έχω γράψει; Το ± φαίνεται για παράδειγμα ως διάνυσμα c(-1,1) για να υπολογισθούν τα άκρα του διαστήματος. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσετε να βρείτε περισσότερο νόημα στη μελέτη μαθηματικών θεωριών. Με αυτό το παράδειγμα στατιστικής θέλω να δείξω πόσο πιο κατανοητά μπορούν να γίνουν τα μαθηματικά μελετώντας κάτι άλλο, όπως τα διανύσματα. :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top