Απορίες για κατατακτήριες Μαθηματικό ΕΚΠΑ

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Θα πω και εγώ την γνώμη μου.

Άμα έχεις τέτοιες ανασφάλειες, τότε πράγματι ένα δεύτερο πτυχίο στα μαθηματικά ή ένα μεταπτυχιακό στα μαθηματικά (γιατί όχι; ) θα βοηθήσει. Αλλά αίτηση θα κάνεις αφότου τελειώσεις το δεύτερο πτυχίο ή το μεταπτυχιακό, όχι αφότου περάσεις κάποια μαθήματα. Γιατί στην δεύτερη περίπτωση θα φανεί ανώριμο και περίεργο. Η ηλικία μην σε επηρεάζει και στα 35 μπορείς να ξεκινήσεις διδακτορικό.

Αλλά από ότι καταλαβαίνω, ένας από τους λόγους ύπαρξης των μεταπτυχιακών δεν είναι ακριβώς ο δικός σου; Σύντομη εμβάθυνση σε έναν τομέα;

Δηλαδή γιατί όχι ένα 2-ετές μεταπτυχικό στα Θεωρητικά Μαθηματικά στο ΕΚΠΑ; Ή κάποιο αλλο μεταπτυχιακό που συνδυάζει Μαθηματικά με Πληροφορική και Οικονομικά;

Γνώμη μου είναι αν είσαι νέος (22-25) μην βιαστείς για το διδακτορικό. Πάρε ένα δεύτερο πτυχίο ή ένα μεταπτυχιακό, δούλεψε 2-3 χρόνια (αν μπορείς εξωτερικό ακόμα καλύτερα) και κάνε και 1-2 δημοσιεύσεις στον τομέα που θες να κάνεις διδακτορικό. Πρότεινε αυτές τις 2 δημοσιεύσεις σε έναν καθηγητή του μεταπτυχιακού ή του δεύτερου πτυχίου ή του πρώτου πτυχίου, ή κάντες μόνος σου παράλληλα με την δουλειά με την βοήθεια κάποιου φίλου σου που έχει εμπειρία. Τελικά στα 30-32 θα έχεις βρει ακριβώς τον τομέα που σε ενδιαφέρει, και θα έχεις πιο διευρυμένο υπόβαθρο για διδακτορικό. Και θα είσαι και πιο ώριμος.

Ή αμα βιάζεσαι κάνε τώρα κατευθείαν τις δημοσιεύσεις. Δηλαδή αντί να περάσεις 6 μαθήματα σε μια δυο εξεταστικές στο μαθηματικό που λες, για να τα δείχνεις στο βιογραφικό σου, απλά κάνε δύο δημοσιεύσεις (μία το 2023 και μία το 2024). Διάλεξε ένα domain που ξέρεις καλά από το πρώτο πτυχίο και που είναι κοντά στο διδακτορικό που θες να κάνεις, κάνε τις δημοσιεύσεις με την βοήθεια φίλου που έχει εμπειρία και πιστεύω θα αξιολογηθείς πολύ πολύ καλύτερα από ότι με τα 6 μαθήματα του μαθηματικού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 992419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Εν τέλει δεν νομίζω να πάω για κατατακτήριες αλλά για να καταλάβετε γιατί το σκέφτομαι πολύ σοβαρά με τα μαθηματικά, αυτά είναι τα prerequisites από το Pennsylvania US για PhD in economics.

Screenshot 2023-06-16 at 7.17.58 AM.png

Είμαι του 2000 και αυτή τη στιγμή τελειώνω ένα μεταπτυχιακό από την ασσοε (ήταν λίγο βιαστική επιλογή). Θα προσπαθήσω να κάνω publish τη διπλωματική αυτού του μεταπτυχιακού πάνω σε ένα θέμα που με ενδιαφέρει.
Σκέφτομαι επίσης και το μεταπτυχιακό στα εφαρμοσμένα μαθηματικά από το ΕΜΠ. Έχετε κάποια γνώμη για αυτό το πρόγραμμα?
Αν καταφέρω και περάσω με καλούς βαθμούς τα μαθήματα από το ΕΜΠ (τα οποία είναι πολύ κοντά με το excellent level preparation τησ φωτο) και ταυτοχρονα κάνω publish δύο διπλωματικές κοντά στα ερευνητικά μου ενδιαφέροντα πιστεύω θα είμαι σε καλή θέση.
Γενικά δεν βιάζομαι αλλά θέλω να αρχίσω το PhD μέχρι τα 26-27.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,266 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακο
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Εν τέλει δεν νομίζω να πάω για κατατακτήριες αλλά για να καταλάβετε γιατί το σκέφτομαι πολύ σοβαρά με τα μαθηματικά, αυτά είναι τα prerequisites από το Pennsylvania US για PhD in economics.

View attachment 117144
Είμαι του 2000 και αυτή τη στιγμή τελειώνω ένα μεταπτυχιακό από την ασσοε (ήταν λίγο βιαστική επιλογή). Θα προσπαθήσω να κάνω publish τη διπλωματική αυτού του μεταπτυχιακού πάνω σε ένα θέμα που με ενδιαφέρει.
Σκέφτομαι επίσης και το μεταπτυχιακό στα εφαρμοσμένα μαθηματικά από το ΕΜΠ. Έχετε κάποια γνώμη για αυτό το πρόγραμμα?
Αν καταφέρω και περάσω με καλούς βαθμούς τα μαθήματα από το ΕΜΠ (τα οποία είναι πολύ κοντά με το excellent level preparation τησ φωτο) και ταυτοχρονα κάνω publish δύο διπλωματικές κοντά στα ερευνητικά μου ενδιαφέροντα πιστεύω θα είμαι σε καλή θέση.
Γενικά δεν βιάζομαι αλλά θέλω να αρχίσω το PhD μέχρι τα 26-27.
Το μεταπτυχιακό αυτό πιστεύω είναι κάπως βαρύ , εάν ωστόσο σε ενδιαφέρει γενικά , πέραν του σκοπού του διδακτορικού τότε κάντο . Διαφορετικά δεν βλέπω τον λόγο να μπλέξεις με μεταπτυχιακά και δευτέρα πτυχία . Εφόσον ξέρεις ακριβώς τι ζητάνε ρώτα τους τι ύλη θέλουν να έχεις καλύψει , και κάλυψε την . Δεν έχει νόημα σε αυτό το σημείο να κάνεις αόριστα πράγματα . Για εμένα εάν καλύπτεις το minimum επίπεδο , κάνε αίτηση και τα υπόλοιπα μάθε τα on the way . Ούτως η άλλως ο πρώτος χρόνος του μεταπτυχιακού επικεντρώνεται στην κάλυψη των αναγκαίων γνώσεων .
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Εν τέλει δεν νομίζω να πάω για κατατακτήριες αλλά για να καταλάβετε γιατί το σκέφτομαι πολύ σοβαρά με τα μαθηματικά, αυτά είναι τα prerequisites από το Pennsylvania US για PhD in economics.

View attachment 117144
Είμαι του 2000 και αυτή τη στιγμή τελειώνω ένα μεταπτυχιακό από την ασσοε (ήταν λίγο βιαστική επιλογή). Θα προσπαθήσω να κάνω publish τη διπλωματική αυτού του μεταπτυχιακού πάνω σε ένα θέμα που με ενδιαφέρει.
Σκέφτομαι επίσης και το μεταπτυχιακό στα εφαρμοσμένα μαθηματικά από το ΕΜΠ. Έχετε κάποια γνώμη για αυτό το πρόγραμμα?
Αν καταφέρω και περάσω με καλούς βαθμούς τα μαθήματα από το ΕΜΠ (τα οποία είναι πολύ κοντά με το excellent level preparation τησ φωτο) και ταυτοχρονα κάνω publish δύο διπλωματικές κοντά στα ερευνητικά μου ενδιαφέροντα πιστεύω θα είμαι σε καλή θέση.
Γενικά δεν βιάζομαι αλλά θέλω να αρχίσω το PhD μέχρι τα 26-27.
Καταρχάς όταν λένε στην Αμερική Proficiency in Mathematics, και ειδικά στον τομέα των οικονομικών, σε πρακτικό επίπεδο εννοούν περίπου 18 στα μαθηματικά προσανατολισμού της Γ Λυκείου. Παρότι μιλάμε για πιθανούς PhD Candidates, στην ουσία αυτό είναι το επίπεδο των μαθηματικών που εννοούν. Οπότε μην ψαρώνεις με αυτά που διαβάζεις απο την ιστοσελίδα τους.

Από ότι καταλαβαίνω μιλάς για το excellent level of preparation, όχι το minimal. Σωστά; Δηλαδή το minimal το έχεις;

Κοίτα, αν σε απορρίψουν δεν θα μπεις στην μαύρη λίστα. Δηλαδή αν μετά από 2-3 χρόνια βελτιωθείς δεν σημαίνει ότι θα σε απορρίψουν καθαρά και μόνο επειδή είχες κάνει "φτωχή" αίτηση πριν 2-3 χρόνια. Δηλάδη κάνε αίτηση τώρα (αφότου κάνεις δημοσιεύσεις) και αν σε απορρίψουν βλέπεις.

Αν δεν το έχεις το excellent level απλώς θα σου προσθέσουν 2-3 μαθήματα επιπλέον σε αυτούς τους τομείς κατά την διάρκεια του διδακτορικού και αυτό είναι όλο. Δηλαδή το μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ Εφαρμοσμένα Μαθηματικά που είναι καλό, θα σου χρησιμεύσει μόνο για να καλύψει την προσωπική σου ανασφάλεια, όχι σε κάτι άλλο. Πρακτικά οι πιθανότητες να είναι το μεταπτυχιακό αυτό ένας καθοριστικός παράγοντας για να σε αποδεχτούν είναι πολύ μικρές.
 

Guest 992419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι στο μινιμαλ είμαι
δίκιο έχετε σε γενικές γραμμές,
ο απώτερος μου στόχος είναι η έρευνα στα οικονομικά, απλά πριν προχωρησω στο διδακτορικό θα ήθελα να έχω εμβαθύνει σε pure mathematics,
δεν πιστεύω πως θα μου φανούν απαραιτήτως χρήσιμα αλλά νιώθω πως έτσι θα ωριμάσω γνωστικά
σε κάθε περίπτωση θα σκεφτώ
ευχαριστώ!!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ναι στο μινιμαλ είμαι
δίκιο έχετε σε γενικές γραμμές,
ο απώτερος μου στόχος είναι η έρευνα στα οικονομικά, απλά πριν προχωρησω στο διδακτορικό θα ήθελα να έχω εμβαθύνει σε pure mathematics,
δεν πιστεύω πως θα μου φανούν απαραιτήτως χρήσιμα αλλά νιώθω πως έτσι θα ωριμάσω γνωστικά
σε κάθε περίπτωση θα σκεφτώ
ευχαριστώ!!
Ουδεμία σχέση τα καθαρά μαθηματικά (τοπολογίες, θεωρία μέτρου, διαφορίσιμα πολυπτύγματα, θεωρία δακτυλίων, θεωρία Galois) με τα οικονομικά πλην πολύ niche κατηγοριών.

Αν θες να ασχοληθείς με τα οικονομικά, ασχολήσου με τα οικονομικά. Όλα τα άλλα είναι τσάμπα κόπος.
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ναι στο μινιμαλ είμαι
δίκιο έχετε σε γενικές γραμμές,
ο απώτερος μου στόχος είναι η έρευνα στα οικονομικά, απλά πριν προχωρησω στο διδακτορικό θα ήθελα να έχω εμβαθύνει σε pure mathematics,
δεν πιστεύω πως θα μου φανούν απαραιτήτως χρήσιμα αλλά νιώθω πως έτσι θα ωριμάσω γνωστικά
σε κάθε περίπτωση θα σκεφτώ
ευχαριστώ!!

Μην βιαστείς, κάνε το μεταπτυχιακό Εφαρμοσμένα Μαθηματικά στο ΕΜΠ ή κάτι αντίστοιχο στο ΕΚΠΑ, μία δημοσίευση κάθε χρόνο, πήγαινε δούλεψε 1-2 χρόνια στο εξωτερικό και μετά κάνε διδακτορικό. Επίσης μην κολλάς πολύ στα επίσημα πρωτόκολλα που έχουν γράψει οι γραμματείες των Πανεπιστημίων. Πάντως ναι τις πιο προχωρημένες έρευνες στα Οικονομικά, πχ στην Οικονομετρία, τις κάνουν Μαθηματικοί, Φυσικοί ή Μηχανικοί που έχουν καλό υπόβαθρο σε μαθηματικά οπότε το σκεπτικό σου έχει μια βάση.

Αν μετά από λίγα χρόνια αποφασίσεις τελικά να κάνεις διδακτορικό, θα ακολουθήσεις τα εξής βήματα:

1) Θα βρεις μόνος σου σε ποιον τομέα θέλεις να εστιάσεις την διδακτορική σου έρευνα.

2) Θα απευθυνθείς σε καθηγητές που τελείωσαν την ίδια πρώτη σχολή με το δικό σου πρώτο πτυχίο και είναι σε κάποια πανεπιστήμια εκεί που θες, π.χ. Αμερική. Αν δεν βρεις, τότε βρες γενικά καθηγητές σε Αμερικανικά Πανεπιστήμια που έχουν πρώτο πτυχίο από Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Ή γενικά κοίτα και Ευρώπη + Ρωσία, Κίνα, Ινδία. Στείλτους email. Μην ασχοληθείς με τελείως Αμερικανούς καθηγητές γιατί δεν θα υπάρχει εις βάθος κατανόηση. Θα λέτε και οι δύο "advanced mathematics" και ενώ εσύ θα εννοείς τα πιο δύσκολα μαθήματα του μαθηματικού ΕΚΠΑ αυτοί θα εννοούν απλά ένα 18 στα μαθηματικα προσανατολισμού της Γ Λυκείου.

3) Λογικά θα βρεις Έλληνα καθηγητή που τελείωσε το ίδιο πρώτο πτυχίο με εσένα. Όλα τα γραφειοκρατικά και τις απαιτήσεις και τα μαθήματα κτλ. θα τα χειριστεί αυτός μην αγχώνεσαι εσύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 992419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά η θεωρητική έρευνα στα οικονομικά (που αυτό με ενδιαφέρει) απαιτεί πολύ καλά μαθηματικά.
Καλά το λες πάντως σαν γενικό πλάνο, για την ώρα θα εστιάσω στη διπλωματική και θα προσπαθήσω να τη δημοσιεύσω

Μην βιαστείς, κάνε το μεταπτυχιακό Εφαρμοσμένα Μαθηματικά στο ΕΜΠ ή κάτι αντίστοιχο στο ΕΚΠΑ, μία δημοσίευση κάθε χρόνο, πήγαινε δούλεψε 1-2 χρόνια στο εξωτερικό και μετά κάνε διδακτορικό. Επίσης μην κολλάς πολύ στα επίσημα πρωτόκολλα που έχουν γράψει οι γραμματείες των Πανεπιστημίων. Πάντως ναι τις πιο προχωρημένες έρευνες στα Οικονομικά, πχ στην Οικονομετρία, τις κάνουν Μαθηματικοί, Φυσικοί ή Μηχανικοί που έχουν καλό υπόβαθρο σε μαθηματικά οπότε το σκεπτικό σου έχει μια βάση.

Αν μετά από λίγα χρόνια αποφασίσεις τελικά να κάνεις διδακτορικό, θα ακολουθήσεις τα εξής βήματα:

1) Θα βρεις μόνος σου σε ποιον τομέα θέλεις να εστιάσεις την διδακτορική σου έρευνα.

2) Θα απευθυνθείς σε καθηγητές που τελείωσαν την ίδια πρώτη σχολή με το δικό σου πρώτο πτυχίο και είναι σε κάποια πανεπιστήμια εκεί που θες, π.χ. Αμερική. Αν δεν βρεις, τότε βρες γενικά καθηγητές σε Αμερικανικά Πανεπιστήμια που έχουν πρώτο πτυχίο από Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Ή γενικά κοίτα και Ευρώπη + Ρωσία, Κίνα, Ινδία. Στείλτους email. Μην ασχοληθείς με τελείως Αμερικανούς καθηγητές γιατί δεν θα υπάρχει εις βάθος κατανόηση. Θα λέτε και οι δύο "advanced mathematics" και ενώ εσύ θα εννοείς τα πιο δύσκολα μαθήματα του μαθηματικού ΕΚΠΑ αυτοί θα εννοούν απλά ένα 18 στα μαθηματικα προσανατολισμού της Γ Λυκείου.

3) Λογικά θα βρεις Έλληνα καθηγητή που τελείωσε το ίδιο πρώτο πτυχίο με εσένα. Όλα τα γραφειοκρατικά και τις απαιτήσεις και τα μαθήματα κτλ. θα τα χειριστεί αυτός μην αγχώνεσαι εσύ.
 

giannis8krono

Νεοφερμένος

Ο giannis8krono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Στην αίτηση δεν σου έδιναν την επιλογή να επιλέξεις αν θα συμμετάσχεις στις εξετάσεις του Α ή του Γ εξαμήνου, ήταν με βάση το πρώτο πτυχίο σου. Στον Απειροστικό ΙΙ υπήρχε ένα πλεονέκτημα για όσους ήταν για το Α εξάμηνο, μπορούσαν να γράψουν τα 3 από τα 4 θέματα.
Επαναφέρω, ποιο ήταν το πρώτο πτυχίο σου; δεν βρισκω σε καποιο εγγραφο ή προκήρυξη των κατατακτηρίων την διάταξη των πρώτων πτυχίων
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Επαναφέρω, ποιο ήταν το πρώτο πτυχίο σου; δεν βρισκω σε καποιο εγγραφο ή προκήρυξη των κατατακτηρίων την διάταξη των πρώτων πτυχίων
αει ή τει να χεις τελειωσει οποιοδηποτε δινεις σε οποια σχολη θες.
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Επαναφέρω, ποιο ήταν το πρώτο πτυχίο σου; δεν βρισκω σε καποιο εγγραφο ή προκήρυξη των κατατακτηρίων την διάταξη των πρώτων πτυχίων
Δες την φετινή ανακοίνωση. Ήμουν στην εξέταση του Γ εξαμήνου. Η γραμματεία σε αναθέτει αυτόματα εκεί που πρέπει, δεν σου δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις.
 

NamelessHero

Νεοφερμένος

Ο NamelessHero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μήπως έχει κανείς πρόσφατα θέματα από την γραμμική άλγεβρα 2. Τα πιο πρόσφατα που βρήκα είναι του 2012.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ναι, αυτά σου λέει δε μπορεί να τα βρει
Κατάλαβα ότι αυτός εννοεί πως δεν μπορεί να βρει τα θέματα κατατακτηρίων.

Εγώ του λέω να κοιτάξει στα θέματα εξεταστικών, που σίγουρα κυκλοφορούν.
 

NamelessHero

Νεοφερμένος

Ο NamelessHero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κατάλαβα ότι αυτός εννοεί πως δεν μπορεί να βρει τα θέματα κατατακτηρίων.

Εγώ του λέω να κοιτάξει στα θέματα εξεταστικών, που σίγουρα κυκλοφορούν.
Θέματα κανονικής εξεταστικής εννοούσα. Αν έχει καποιος πιο πρόσφατα από το 2012.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Γίνεται να δώσεις κατατακτήριες για το Α εξάμηνο;
 

antonis97

Νεοφερμένος

Ο antonis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ουσιαστικά στο Α εξάμηνο μπαίνεις γιατί όλα τα μαθήματα (πέραν όσων αναγνωρίσεις από το πρώτο σου πτυχίο) είναι χρωστούμενα. Το ότι μπαίνεις στο γ εξάμηνο απλά σου δίνει την δυνατότητα να δώσεις πιο πολλά μαθήματα όταν μπεις, άρα και να τελειώσεις πιο σύντομα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Γίνεται να δώσεις κατατακτήριες για το Α εξάμηνο;
Εσυ να επιλεξεις εξαμηνο οχι..η σχολη επιλεγει που θα σε βαλει αναλογα απο τι ''τζακι'' προερχεσαι...
Ε οταν μπεις κανε του κεφαλιου σου...πηγανε και παρακολουθα το 1ο εξαμηνο αμα θες.
πχ... αν δωσεις εξετασεις για ΗΜΜΥ εμπ και εισαι :
Πολιτικος μηχανικος και αλλα πολυτεχνικα,
Σχολης ναυτικων δοκιμων τοτε πας 5ο εξαμηνο.
Αν εισαι ηλεκτρολογος ΤΕΙ ή μαθηματικος ή φυσικος κ.α..τοτε πας 3ο εξαμηνο
Αν εσαι κατι αλλο πας κουβα στο 1ο εξαμηνο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top