Απαγόρευση των κινητών τηλεφώνων στο σχολικό χώρο

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Εσυ το βρίσκεις λογικό να μιλάει στο κινητό ο καθηγητής στο μάθημα;
Όχι 1 και 2 λεπτά αλλά παραπάνω...
Αν είναι να εφαρμοστεί ο νόμος και στο σχολείο μας να εφαρμοστεί και στους καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Ασε παιδι μου το κινητο κι παρακουλουθα τα μαθημα:D:D.Κατι μου λεει οτι τωρα μας γραφει μεσα απο τη ταξη.Μιτσο σου επαναλαμανω οτι δεν ξερεις τι προβλημα εχει ο καθενας.ηξερα καθηγητρια που το παιδι της ηταν αρρωστο κι ειχε επικοινωνια με το σπιτικι μεσα στο σχολειο συνεχως αλλα δεν ενοχλουσε η γυναικα ουτε κανεις ειχε διαμαρτυρηθει κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
:D :D .....με διασκεδασε αυτο το θεμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εσυ το βρίσκεις λογικό να μιλάει στο κινητό ο καθηγητής στο μάθημα;
Όχι 1 και 2 λεπτά αλλά παραπάνω...
Αν είναι να εφαρμοστεί ο νόμος και στο σχολείο μας να εφαρμοστεί και στους καθηγητές.

Κανεις ενα λαθος...Δεν ειναι να εφαρμοστει και στο σχολειο σας.Ο νομος και η απαγορευση κινητου ισχυει γενικα.Αλλο εαν σε εσας οι καθηγητες το κανουν γαργαρα.
Αφου ο καθηγητης σας μιλαει στο κινητο (κατι που απαγορευεται) γιατι δεν τον αναφερετε στο συμβουλιο;
Προτιματε ομως να κανετε το ιδιο ετσι;
Μονο που ξεχνατε κατι.Αυτος την θεση του-δουλεια την εχει...Εσεις υποτιθετε οτι παλευετε για το μελλον σας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
να αγιασει το στομα σου (και στην προκειμενη περιπτωση το πληκτρολογιο σου) φιλε Μαριε :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Όντας εκπαιδευτικός δεν μπορούσα να παραβλέψω αυτό το θέμα με τίποτα....

1) Είναι απαράδεκτο να χρησιμοποιεί ο οποιοσδήποτε κινητό μέσα στην τάξη καθηγητής ή μαθητής.
2) Στο σχολείο απαγορεύεται πλέον ρητώς η κατοχή κινητού τηλεφώνου, πόσο μάλλον η χρήση... (στο δικό μου τουλάχιστο εφαρμόζεται η διάταξη με όλες τις προβλεπόμενες κυρώσεις που επισύρει η παραβίασή της)

3) Το σχολείο δεν είναι κλειστό προς την κοινωνία. Εννοείται ότι δεν είναι τύπου "το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο" και ότι οι μαθητές είναι άνθρωποι με δικαιώματα, αλλά και υποχρεώσεις. Μπορεί οποισδήποτε γονιός (ή κηδεμόνας γενικότερα) να τηλεφωνήσει, να επισκεφτεί, ακόμη και να κρίνει σε πολιτισμένα πλαίσια, το σχολικό περιβάλλον. Δεν υπάρχει διευθυντής (και αν υπάρχει είναι για τα σίδερα) που θα απαγορέψει να φύγει ο μαθητής από το σχολείο αν παρουσιαστεί ανάγκη, πάντα όμως με τη συγκατάθεση του γονέα του.

4) Βέβαια τις υποχρεώσεις συχνά δεν τις θυμόμαστε γιατί δεν μας συμφέρουν ή θέλουμε μονιμώς να κάνουμε ό,τι μας καπνίσει

5) Γενικά, το Υπ. Παιδείας, ακολουθεί μονίμως "μαθητοπατεριστικές" τακτικές μη τύχει και χαλάσει τον ψυχικό κόσμο των νέων. Ακόμη και η διάταξη αυτή είναι αποτέλεσμα των εκπομπών των "τηλεδικαστών" και "τηλεεισαγγελέων", μόνο μέσω της τηλεόρασης παίρνονται πλέον οι αποφάσεις

6) Πιστέψτε με, αγαπητοί μου φίλοι, ότι τα παιδιά δεν είναι τόσο αθώα όσο θέλουν κάποιοι να μας τα παρουσιάζουν. Οι εποχές έχουν αλλάξει, δέχονται επιρροές από παντού, "ωριμάζουν" νωρίτερα, έχουν άποψη και...πονηρεύουν από νωρίς. Θυμούνται ότι είναι παιδιά μόνο όταν πρέπει ν' ακολουθήσουν κανόνες. Ο σωστός πολίτης, αυτός που θα στηρίξει τη μελλοντική κοινωνία πρέπει να μάθει να υπακούει σε κανόνες από νωρίς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
6) Πιστέψτε με, αγαπητοί μου φίλοι, ότι τα παιδιά δεν είναι τόσο αθώα όσο θέλουν κάποιοι να μας τα παρουσιάζουν. Οι εποχές έχουν αλλάξει, δέχονται επιρροές από παντού, "ωριμάζουν" νωρίτερα, έχουν άποψη και...πονηρεύουν από νωρίς. Θυμούνται ότι είναι παιδιά μόνο όταν πρέπει ν' ακολουθήσουν κανόνες. Ο σωστός πολίτης, αυτός που θα στηρίξει τη μελλοντική κοινωνία πρέπει να μάθει να υπακούει σε κανόνες από νωρίς
[/SIZE][/SIZE]

:clapup: :clapup: :clapup:

drteddy για προθυπουργος λεμε!! χωρις πλακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Γμτ. Σήμερα μας είπαν τελικά οτι απαγορεύονται τα κινητα εν ώρα μαθήματος. Όποιος 'πιαστεί' με κινητό στην ώρα του μαθήματος
θα παίρνει μονοήμερη αποβολή. [ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΙΡΗΣΑΝ]. Χτύπησε ενός συμμαθητή μου το κινητό στην ώρα μαθήματος και του πήραν το κινητό μέχρι το τέλος της φετινής σχολικής χρονιάς. Οσο και απίστευτο να φαίνετε είναι αληθινό... Οπότε ούτε εγω βλέπω να παίρνω κινητό στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τωρα τα κλ@σες και δεν θα το περνεις ε; Πως η μαγκια με ενα πραγματακι γιανετε κλ@σιδι ρε παιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
1]Δεν θέλω να το συνεχίσω γιατί υπάρχουν αυστηροί κανόνες
2]Όχι πως θα στεναχωριόμουν για το κινητό,αλλά έχω ήδη πολλές απουσίες και δεν θέλω να χάσω πάλι την φετινή χρονιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το να του πάρουν το κινητό μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς είναι απαράδεκτο και παράνομο Ο,ΤΙ και να έκανε. Να πάει με τους γονείς του να διαμαρτυρηθεί και να το πάρει πίσω. Κι αν ούτε τότε το δώσουν, μήνυση.

Κρόνε πρόσεχε πως εκφράζεσαι σε παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Αυτό λέει να κάνει Λία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό είχα κάνει όταν μου είχαν πάρει το κινητό στην τρίτη γυμνασίου. Είχα πάει με τη μητέρα μου και το έδωσαν. Άλλωστε ούτε καν είχε χτυπήσει, είχαν μπει και έκαναν έλεγχο στις τσάντες μας! Απαράδεκτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Αυτό με τον έλεγχο στις τσάντες πρώτη φορά το ακούω. Ε Λ Ε Ο Σ ποια! Που ζουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Γμτ. Σήμερα μας είπαν τελικά οτι απαγορεύονται τα κινητα εν ώρα μαθήματος. Όποιος 'πιαστεί' με κινητό στην ώρα του μαθήματος
θα παίρνει μονοήμερη αποβολή. [ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΙΡΗΣΑΝ]. Χτύπησε ενός συμμαθητή μου το κινητό στην ώρα μαθήματος και του πήραν το κινητό μέχρι το τέλος της φετινής σχολικής χρονιάς. Οσο και απίστευτο να φαίνετε είναι αληθινό... Οπότε ούτε εγω βλέπω να παίρνω κινητό στο σχολείο.

Καιρος ηταν! :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Αυτό με τον έλεγχο στις τσάντες πρώτη φορά το ακούω. Ε Λ Ε Ο Σ ποια! Που ζουμε!!!

Το να γκρινιάζουμε εδώ πέρα όταν συμβαίνουν τέτοια απαράδεκτα φαινόμενα δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Όπου συμβαίνει (ή συμβεί) αυτό αν κληθεί ο εισαγγελέας ξέρετε τί γίνεται; ΑΠΟΛΥΣΗ του διευθυντή... και δε το λέω εγώ, το λέει ο νόμος. Αν τώρα κάποιος φοβάται να καταγγείλει είναι δικό του πρόβλημα και ας γκρινιάζει όσο θέλει.

Και εννοείται πως αυτά τα περιστατικά είναι μεμονωμένα.

Επίσης, άμα τυχόν κυκλοφορήσουν στο ευρύ κοινό, τηλεοράσεις τσέπης, καφετιέρες τσέπης, φορ(ε)τοι υπολογιστές, εγώ λέω να τα φέρνουμε όλα σχολείο. Μπορεί να βαρεθεί κάποιος πιτσιρικάς, οπότε ας δει λίγο Αρναούτογλου να χαλαρώσει, να πιει και κάνα καφεδάκι (ίσως με κανένα τσιγάρο), να σερφάρει και στο ιντερνετ να δει καμιά τσοντούλα να φτιαχτεί... μη τύχει και μας πάθει τίποτα το παιδί και το τρέχουμε στους ψυχολόγους....

Ο θεσμός που λέγεται "σχολείο" προφανώς έρχεται σε δεύτερη μοίρα... Κρίμα... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά απο τη στιγμή που δεν ενοχλεί τους υπόλοιπους πάντως, θα προτιμούσα κάποιος να κάθεται να στέλνει μηνύματα στο κινητό ή να σερφάρει στο ίντερνετ, παρά να πιάσει ψιλή κουβεντούλα με το διπλανό του και να κάνουν φασαρία. Ας είμαστε ρεαλιστές, κάποιος που στέλνει μηνύματα ή μπαίνει στο ίντερνετ εν ώρα μαθήματος, και χωρίς το κινητό δεν θα πρόσεχε στο μάθημα. Κι εγώ όταν ήμουν μαθήτρια είχα περάσει πολλές τέτοιες στιγμές "βαρεμάρας", όπου δεν υπήρχε περίπτωση να προσέξω στο μάθημα με τίποτα (και μην μου πείτε για βαθμούς, του 18-20 ήμουν πάντα). Ε πιστευω θα ήταν καλύτερα τότε να ασχολούμαι με το κινητό μου, παρά να πιάνω κουβέντα με τη διπλανή μου όπως έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μισελ εχεις δικιο σε αυτο που λες!

απο την αλλη, ας σκεφτουμε και σκηνικο...
καποιος, εν ωρα μαθηματος, σκεφτεται μηπως του ρθε εκεινο το μειλ...
αν εχει κινητο, θα το βγαλει και θα κοιταξει επιτοπου. μπορει και να απαντησει, και να κολλησει εκει.
αν δεν εχει, θα γυρισει νοητα στο μαθημα και θα ανυπομονει να τελειωσει ωστε να γυρισει σπιτι του να παει να τσεκαρει!

και προτιμω το δευτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Μερικοί κάνετε λες και είναι κανένα έγκλημα...

Μην ξεχνάτε πως και η συμπεριφορά του μαθητή μετράει στην βαθμολογία.
Εδώ θα συμφωνήσω με την Michelle. Από το να κάθομαι να κουβεντιάζω με τον διπλανό μου είναι καλύτερα να σερφάρω στο διαδίκτυο από το κινητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καλα βρε παιδια, ειστε σοβαροι? Καλυτερα να σερφαρεις στον ιντερνετ απο το να πιασεις κουβεντουλα με τον διπλανο, κατι το οποιο ο καθηγητης θα δει και θα σταματησει?
Αν θες να σερφαρεις στο ιντερνετ να μην μπεις στην ταξη. Και δεν αρκει να εισαι στην ταξη για να μην παρεις την απουσια, πρεπει να συμπεριφερεσαι και αναλογως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top