Απαγόρευση των κινητών τηλεφώνων στο σχολικό χώρο

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Ναι, εντάξει, αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις. Πάντως στην τιβί έχουμε δει τόσα και τόσα σχολεία που είναι σε αθλία κατάσταση, δεν ξέρεις με έναν σεισμό τι μπορεί να γίνει :|

Έστω, αν γίνει κάτι έκτατο, καταλαβαίνεις μάι πόιντ :)

Βρε Γιώργο,ας φτιάξουν τα σχολεία τότε,τα κινητά που κολλάνε???Και σεισμός μπορεί να γίνει,και πλημμύρα,και πυρκαγιά αλλά αυτός δεν είναι λόγος ύπαρξης των κινητών στο σχολείο,ήμαρτον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Λοιπον θα πω δυο πραγματακια...
Το κινητο στο σχολειο τα παιδια ΔΕΝ το εχουν για να παιρνουν τους γονεις τους.ΟΚ;Το γεγονος ομως οτι μπορει να θελουν να παρουν για να πουν κατι πολυ προωπικο που ΔΕΝ θα μπορουν να το κανουν απο το γραφειο δεν μπορει να το αποκλεισει κανεις!Ετσι;
Μου ειχε τυχει και ημουν σε πολυ δυσκολη θεση να μιλησω απο εκει!(Μην μου πειτε να πω στο διευθυντη ή την γραμματεα να βγουν εξω!Απλουστατα δεν γινεται)
(Το παραπανω ειναι παρεθενση)

Το 2ο και σημαντικο ειναι το γεγονος οτι ο μαθητης πολλες φορες μετα το σχολειο στο καπακι μπορει να χρειαστει να παει φροντηστηριο,μαθηματα,προπονησεις κτλ κτλ.(Εγω ετσι εκανα)
Αρα το κινητο, αναγκαστικα θα πρεπει να το εχει παο το πρωι μαζι του.
Απλουστατα θα πρεπει να βαλει στο νιονιο του να μην το χρησιμοποιει μεσα στην ταξη αφου απαγορευεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
ΛΝαι πρέπει να τον διδάξει το σχολείο. Πρέπει να ρίχνει και "τιμωρίες" στις επαναλαμβανόμενες παραβατικές συμπεριφορές. Αλλά μάι πόιντ ιζ ότι ο πραγματικός ρόλος της τιμωρίας είναι να υποβάλλει το μαθητή σε σκέψεις, ώστε να καταλάβει ο μαθητής (αλλά και οι υπόλοιποι) ότι δεν θα πρέπει να ξανακάνει τη Χ ή Ψ ενέργεια γιατί είναι θέμα σεβασμού προς τον καθηγητή κι όχι θέμα εκφοβισμού.

Αν και ανοίγεις μεγάλο κεφάλαιο και οφφτόπικ επίσης :P
Το σχολείο από μόνο του δεν μπορεί να καταστείλει την παραβατική συμπεριφορά ακόμα και αν χρησιμοποιεί τα καλύτερα θεωρητικά πλαίσια που υπάρχουν όταν μετά το σχολείο στο σπίτι δεν υπάρχει κανένας έλεγχος... Όταν το παιδί στο σπίτι δεν έχει καμία συνέπεια για την συμπεριφορά του στο σχολείο...
Και δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί αλλά μπορεί να θεωρώ τον διευθυντή μου τον μεγαλύτερο #@#@$% (που μια χαρά είναι ο άνθρωπος πραγματικά) και μπορεί να μην τον σέβομαι ως άνθρωπο αλλά έχω μάθει να σέβομαι την θέση του και την ηλικία του...

απλό και κατανοητό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Καλά τώρα ψύλλους στ'άχυρα ψάχνουμε...

Το συντομότερο ανέκδοτο είναι "ελληνική παιδεία" απ'όλες τις απόψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ρε Γιωργο, θα μας τρελανεις τελειως!!!!
Δηλαδη τωρα λες οτι τα παιδια εχουν κινητα στο σχολειο για περιπτωση σεισμου η αλλων καταστροφων??
Φυσικά και όχι, τα έχουν συνήθως για να μιλάνε με φίλους ή για μόστρα. Εγώ έφερα ένα ακραίο παράδειγμα περίπτωσης όπου θα μπορούσε να ήταν χρήσιμο. Αυτά βέβαια δεν συμβαίνουν τέτοια καθε μέρα και δεν προβλέπονται, οπότε και δεν έχει νόημα να το έχει μαζί του ο μαθητής στην πλειονότητα των περιπτώσεων.

Το να το έχει μαζί του για περιπτώσεις έκτατης ανάγκης δεν είναι κακό. Το να το χρησιμοποιεί όμως σαν τη μόνη δικαιολογία, ενώ μόνο γι'αυτό δεν το χρησιμοποιεί είναι κάπως.. [και είναι ουσιατικά αυτό που λες εσύ, io-io :)]

Επισης, ποσες φορες εχεις δει μαθητη να μιλαει με τους γονεις του απο το σχολειο? Λες να μη φτανουν 2 τηλεφωνα???
Καμία, μιλάνε μόνο με φίλους :|


Κι αν το παιδι θελει κατι πολυ προσωπικο μπορει α) να χρησιμοποιησει το γραφειο του διευθυντη και να ζητησει να μιλησει μονος του (σε μας τουλαχιστον παντα μονος σου ησουν αν ηθελες να παρεις τηλ ή β) να περιμενει να παει σπιτι του!
Σ' αυτό πάω πάσο, δεν το 'χα σκεφθεί :)


Βέβαια, για να ξανακάνω το δικηγόρο του διαβόλου (:P), πόσους διευθυντές/γραμματείς/καθηγητές ξέρεις που θα αφήσουν το γραφεί τους για να μιλήσει το μικρό με τους δικούς του;

Η αλήθεια πάντως είναι ότι τα πολύ προσωπικά περιστατικά (πουχου χτύπα ξύλο συγγενής στην εντατική) δεν συμβαίνουν συχνά. Και γι'αυτό (ξέχασα να το τονίσω) αυτά είναι εξαιρέσεις κι όχι ο κανόνας :)



Πάντως θυμάμαι ούτε εγώ είχα κινητό στο σχολείο, γιατί δεν το χρειαζόμουν εκεί μέσα. Το είχα μόνο τις Δευτέρες, που πήγαινα καπάκι φροντιστήριο.
Το 2ο και σημαντικο ειναι το γεγονος οτι ο μαθητης πολλες φορες μετα το σχολειο στο καπακι μπορει να χρειαστει να παει φροντηστηριο,μαθηματα,προπονησεις κτλ κτλ.(Εγω ετσι εκανα)
Αρα το κινητο, αναγκαστικα θα πρεπει να το εχει παο το πρωι μαζι του.
Απλουστατα θα πρεπει να βαλει στο νιονιο του να μην το χρησιμοποιει μεσα στην ταξη αφου απαγορευεται.
Αυτό ακριβώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στο (πολύ ορθό κατ'εμέ) επιχείρημα του Πάνου πάντως, δεν απάντησε κανείς. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σε ποιο επιχείρημα αναφέρεσαι? γιατί εγώ δεν το θεωρώ καν επιχείρημα το ότι ΑΝ πρέπει να επικοινωνήσει ο μαθητής με τους γονείς του πως θα το κάνει....



γιατί αν υπάρχει τέτοιο θέμα, ας παίρνει το κινητό του, ας το κλεινει, ας το δίνει το πρωί στον διευθυντή του σχολείου, κι ΑΝ στη διάρκεια της μέρας πρέπει να επικοινωνήσει για σοβαρότατο λογο με το σπιτι του, το ζητάει, το ανοιγει και καλει.

Υπερβολική ενέργεια σε υπερβολικό (κατ εμε) επιχείρημα (αν ειναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν εννοώ αυτό το επιχείρημα, εννοώ αυτό:

Αλήθεια, υποθέτουμε ότι ένας μαθητής χρησιμοποιεί το κινητό του και για τις δυνατότητες PIM, αλήθεια τι κάνει αυτός ο μαθητής; Ή μήπως δεν αναγνωρίζεται την ανάγκη για την κατοχή μιας συσκευής με λειτουργίες PIM από έναν μαθητή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τι είναι PIM; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ουσιαστικά organiser :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δευτέρα και Τρίτη Λυκείου κατέληγα να γράφω τόσα διαγωνίσματα που έχανα το μπούσουλα. Από τη στιγμή που τα πέρναγα στο κινητό μου (στο ημερολόγιο για την ακρίβεια) με βοήθησε πάρα πολύ :)



Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο, πάντως εμένα αυτό μου 'ρθε. Θα μπορούσα κάποιος να πει ότι υπάρχουν και οι λεγόμενες "αντζέντες" ή να περάσει τα διαγωνίσματα στο κινητό στο σπίτι, αλλά εμένα αυτό μου ήταν πολύ πιο βολικό :)
Έτσι μόλις έκανα ανασκόπηση του μήνα, οι ημέρες που είχα γράψει κάτι ήταν bold-αρισμένες κι ήξερα ότι τότε έγραφα κάτι.





Έπρεπε να ψάξω, όντως :P
Θενξ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ας εχει ατζεντα. Το κινητο εχει ως πρωταρχικη του χρηση την επικοινωνια με αλλα ατομα. Και αυτο απαγορευεται στα σχολεια. Με την ιδια λογικη, θα επρεπε να τα επιτρεψουμε γιατι εχουν calculator!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα το calculator επιτρέπεται αρκετές φορές ζητάνε και καθηγητες.

Όσο για την ατζέντα, μην συγκινείς την απλή χειρόγραφη με ένα smartphone ή PDA γιατί δεν έχει νόημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Βρε Exposed, ποσα πραγματα μπορει να εχει καποιος μαθητης να κανει που να μην τον βολευει η χειρογραφη ατζεντα? Εγω παντως ακομα αυτη χρησιμοποιω.
Και ενταξει, ας το χρησιμοποιει. Ας το εχει μαζι του. ΚΛΕΙΣΤΟ. Οταν φυγει απο το σχολειο, ας το ανοιξει. Εκτος αν μου πεις οτι θελει να τον ειδοποιει το κινητο του για το ποιο μαθημα εχει την επομενη ωρα....

Οσο για το calculator, εννοω του κινητου. Ενα απλο calculator το ξερω οτι επιτρεπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δε σας έχει μιλήσει κανένας για τα ημερίσια ημερολόγια ε? :P


τι να πω...
προφανώς δεν έχω να πω κάτι... είμαι πολλά χρόνια πίσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και ενταξει, ας το χρησιμοποιει. Ας το εχει μαζι του. ΚΛΕΙΣΤΟ. Οταν φυγει απο το σχολειο, ας το ανοιξει.
Ουσιαστικά εδώ είναι το πρόβλημά μας.. Εφόσον τα περισσότερα παιδιά ΔΕΝ μπορούν για τους Χ, Ψ λόγους να το κάνουν αυτό, πέφτει η ολική απαγόρευση..:/:


Κάτι σαν "πονάει δόντι-κόβει κεφάλι" ένα πράγμα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Παιδιά συγνώμη αλλά νομίζω χάνουμε την ουσία...
Εντάξει,χρήσιμο θα ήταν να το έχει το κινητό σαν ηλεκτρονική ατζέντα αλλά σε καμία περίπτωση απαραίτητο!!!

Χρήσιμο θα ήταν με αυτήν την έννοια να έχει και ένα laptop και να ανοίγει την Mathematica κάθε φορά που έχει Μαθηματικά,να το πάρει και αυτό μαζί του??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βρε Exposed, ποσα πραγματα μπορει να εχει καποιος μαθητης να κανει που να μην τον βολευει η χειρογραφη ατζεντα? Εγω παντως ακομα αυτη χρησιμοποιω.
Και ενταξει, ας το χρησιμοποιει. Ας το εχει μαζι του. ΚΛΕΙΣΤΟ. Οταν φυγει απο το σχολειο, ας το ανοιξει. Εκτος αν μου πεις οτι θελει να τον ειδοποιει το κινητο του για το ποιο μαθημα εχει την επομενη ωρα....
okey άλλα για να το έχει κλειστό και να μπορεί να το χρησιμοποιεί σαν ατζέντα πρέπει να είναι λίγο ακριβό (δλδ να υποστηρίζει flight mode), γιατί μπορεί να θέλει να σημειώσει ένα διαγώνισμα που γράφει, τέσπα δεν είναι και τόσο τραγικό αυτό αλλά εδώ μιλάμε για ολική απαγόρευση των κινητών στο σχολείο, τι θα κάνει ο μαθητής; θα τα γράφει σε χαρτάκια και μετά στο σπίτι του στο outlook? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μου φαίνεται οτι εδω πέρα ο καθένας κρίνει εξ'ιδίων τα αλλότρια. Ο ένας "δεν χρησιμοποιώ PIM άρα δεν είναι απαραίτητες", ο άλλος "δεν μεγάλωσα με κινητό, άρα τι το χρειάζονται αυτοί;", ο άλλος "εγώ χρησιμοποιώ πολύ δυνατότητες PIM άρα τι θα κάνει ο 1 στους 1000 σαν εμένα;" κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top