Αν ο φίλος σας ήταν ομοφυλόφιλος, τι θα κάνατε;

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
η αποψη μου ειναι οτι δυο ανθρωποι πρεπει να μην ειναι γκει.ο καθενασ μπορει να κανει αυτο που θελει.αλλα εγω με αυτο το πραγμα δεν μπορω να συμβιβαστω.αυτο δεν σημαινει οτι θα σουταρα ενα τετοιο ατομο.αλλα θα προσπαθουσα να τον κανω να καταλαβει το λαθος.με αυτην την προσωπικη επιλογη του καταστρεφεται χωρισ να το καταλαβαινει

Τι παει να πει "πρέπει να μην είναι γκέι";; Δεν το κάνουν από μόδα, έμφυτο είναι. Και δεν καταστρέφεται. Που το στηρίζεις αυτό; Καταστρέφεται επειδή είναι ομοφυλόφιλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
η αποψη μου ειναι οτι δυο ανθρωποι πρεπει να μην ειναι γκει.ο καθενασ μπορει να κανει αυτο που θελει.αλλα εγω με αυτο το πραγμα δεν μπορω να συμβιβαστω.αυτο δεν σημαινει οτι θα σουταρα ενα τετοιο ατομο.αλλα θα προσπαθουσα να τον κανω να καταλαβει το λαθος.με αυτην την προσωπικη επιλογη του καταστρεφεται χωρισ να το καταλαβαινει
έχεις την εντύπωση ότι είναι επιλογή να είσαι ομοφυλόφιλος ή όχι? Φυσικά όλοι αν είχαν την επιλογή θα διάλεγαν να είναι εταιρόφυλοι για να έχουν μια πιο εύκολη ζωή αλλα δυστηχώς δεν πρόκειται για επιλογή, έτσι είναι, έτσι έχουν γεννηθεί. Ούτε πρόκειται για λάθος που πρέπει να αντιληφθούν. Δυστηχώς πολλοί ομοφυλόφυλοι εξαιτίας στάσης σαν τη δική σου δεν μπορούν να αποδεχτούν τον εαυτό τους, βρίσκουν ότι δεν είναι φυσιολογικοι, ότι αυτο που τους συμβαίνει είναι λαθος και οδηγούνται στην κατάθλιψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
δεν ειναι παντα εμφυτο.τα μεσα μαζικης ενημερωσεις μασ κανουν πλυσεισ εγκεφαλου καθημερινα σε πολλα θεματα οπως αυτα.το ατομο καταστρεφεται,γιατι θα φτασει σε καποια στιγμη και θα το μετανοιωσει γιατι η συνειδηση ειναι μεγαλη .περα,απο αυτο ειμαι υποχρεωμενος σαν ανθρωπος να πω το σωστο και το ορθο.περα απο αυτο,γιατι πρεπει να αφηνουμε τισ αδυναμιεσ μας να μας κατακλυζουν?πρεπει να τις ξεπερασουμε αν θελουμε να γινουμε αξιοι.αρα,το επιχειρημα σου περι εμφυτου δεν πιανει τοπο.πχ σε ενα εγκληματια του αρεσει να σκοτωνει.θα πρεπει να το κανει επειδη του αρεσει?τελοσ παντων ο καθενασ μπορει να κανει αυτο που θελει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
δεν ειναι παντα εμφυτο.τα μεσα μαζικης ενημερωσεις μασ κανουν πλυσεισ εγκεφαλου καθημερινα σε πολλα θεματα οπως αυτα.το ατομο καταστρεφεται,γιατι θα φτασει σε καποια στιγμη και θα το μετανοιωσει γιατι η συνειδηση ειναι μεγαλη .περα,απο αυτο ειμαι υποχρεωμενος σαν ανθρωπος να πω το σωστο και το ορθο.περα απο αυτο,γιατι πρεπει να αφηνουμε τισ αδυναμιεσ μας να μας κατακλυζουν?πρεπει να τις ξεπερασουμε αν θελουμε να γινουμε αξιοι.αρα,το επιχειρημα σου περι εμφυτου δεν πιανει τοπο.πχ σε ενα εγκληματια του αρεσει να σκοτωνει.θα πρεπει να το κανει επειδη του αρεσει?τελοσ παντων ο καθενασ μπορει να κανει αυτο που θελει

Δε νομίζω να γίνει κάποιος ομοφυλόφιλος επειδή το είδε στην τηλεόραση. Μπορεί ίσως να πειραματιστεί. Δεν θα το μετανιώσει επειδή είναι η φύση του τέτοια. Το σωστό και το ορθό το δικό σου ίσως να είναι το λανθασμένο του άλλου. Το σκέφτηκες αυτό; Και ξαναλέω δεν είναι αδυναμία είναι η φύση τους τέτοια. Ένας ομοφυλόφιλος δεν μπορεί να γίνει άξιος δηλαδή;
Το παράδειγμά σου δεν το κατάλαβα. Αφού λες ότι του αρέσει να σκοτώνει.

Εφόσον το πιστεύεις αυτό γιατί λες ότι θα του αλλάξεις γνώμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
δεν ειναι παντα εμφυτο.τα μεσα μαζικης ενημερωσεις μασ κανουν πλυσεισ εγκεφαλου καθημερινα σε πολλα θεματα οπως αυτα.το ατομο καταστρεφεται,γιατι θα φτασει σε καποια στιγμη και θα το μετανοιωσει γιατι η συνειδηση ειναι μεγαλη .περα,απο αυτο ειμαι υποχρεωμενος σαν ανθρωπος να πω το σωστο και το ορθο.περα απο αυτο,γιατι πρεπει να αφηνουμε τισ αδυναμιεσ μας να μας κατακλυζουν?πρεπει να τις ξεπερασουμε αν θελουμε να γινουμε αξιοι.αρα,το επιχειρημα σου περι εμφυτου δεν πιανει τοπο.πχ σε ενα εγκληματια του αρεσει να σκοτωνει.θα πρεπει να το κανει επειδη του αρεσει?τελοσ παντων ο καθενασ μπορει να κανει αυτο που θελει
Και ποιος ορίζει το ορθό, και το σωστο? Και καποιος που είναι ομοφυλόφυλος δεν είναι άξιος μόνο και μόνο επειδή έχει μια διαφορετική σεξουαλική προτήμηση? Τόσοι άνθρωποι 100 φορες πιο σπουδαίοι απο σένα κι απο μένα ήταν ομοφυλόφιλοι και το να συγκρίνεις έναν ομοφυλόφυλο με ένα δολοφόνο δεν σηκώνει καν σχολιασμό γιατί είναι γελοίο. Επηρεάζει κανένας κάποιος επειδή είναι ομοφυλόφυλος, στερει απο κάποιον κάτι? Έκανε κάποιο κακο? Ελπίζω ποτέ να μην έρθει φίλος σου και να σου πει πως είναι ομοφυλοφιλος γιατί τον βλέπω να πηδάει απο το μπαλκόνι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
^^Καλά τα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
με το παραδειγμα θελω να σου δειξω οτι δεν κοιταμε τι αρεσει σε καποιον αλλα λεμε με αμεροληψια το ορθο.ειμαι αναξιοσ να αμφισβητησω την αξια του καθενος.αυτο το ειπα αναφερομενοσ στις αδυναμιες και οχι μονο για τον ομοφυλοφιλο.τα ατομα επιρρεαζονται ευκολα μεσα απο την τηλεοραση σε αυτο το θεμα.οχι απο αυτουσ που ειναι πραγματικα ομοφυλοφιλοι αλλα απο τους υποτιθεμενουσ ανδρες.και με αυτη την αποψη μου δεν μειωνω κανεναν ανθρωπο.γιατι ολοι κανουμε λαθη.αλλα πολλεσ φορεσ πρεπει να υπαρχουν ατομα που μπορουν να μασ κανουν να το συνειδητοποιησουμε.και η ομοφυλοφιλια επιρρεαζει αρνητικα τον θεσμο της οικογενειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Πότε θα καταλάβεις ότι δεν είναι λάθος να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος;
Δεν είναι επιλογή τους. Και επαναλαμβάνω το ορθό δεν το ορίζεις εσύ. Γι' αυτόν/η ορθό είναι να έχει σχέση με άντρα/γυναικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
αλλα θα προσπαθουσα να τον κανω να καταλαβει το λαθος.με αυτην την προσωπικη επιλογη του καταστρεφεται χωρισ να το καταλαβαινει
Μπορώ να επιβεβαιώσω από πρώτο χέρι ότι μόνο προσωπική επιλογή δεν είναι.
Αν ήταν επιλογή, δεν νομίζω κανείς να επέλεγε να γίνει γκέι σε μια κοινωνία όπως αυτή της Ελλάδας παλιότερα αλλά και σήμερα.

Ισχυρισμούς για λάθος επιλογές και παραλληρισμούς με εγκλήματα δεν θα αντικρούσω. Άλλωστε το θέμα σκοπό έχει την καταγραφή των αντιδράσεων των ετεροφυλοφίλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
δεν ειναι παντα εμφυτο.τα μεσα μαζικης ενημερωσεις μασ κανουν πλυσεισ εγκεφαλου καθημερινα σε πολλα θεματα οπως αυτα.το ατομο καταστρεφεται,γιατι θα φτασει σε καποια στιγμη και θα το μετανοιωσει γιατι η συνειδηση ειναι μεγαλη .περα,απο αυτο ειμαι υποχρεωμενος σαν ανθρωπος να πω το σωστο και το ορθο.περα απο αυτο,γιατι πρεπει να αφηνουμε τισ αδυναμιεσ μας να μας κατακλυζουν?πρεπει να τις ξεπερασουμε αν θελουμε να γινουμε αξιοι.αρα,το επιχειρημα σου περι εμφυτου δεν πιανει τοπο.πχ σε ενα εγκληματια του αρεσει να σκοτωνει.θα πρεπει να το κανει επειδη του αρεσει?τελοσ παντων ο καθενασ μπορει να κανει αυτο που θελει

1) Με την ίδια λογική, σε έναν παράλληλο κόσμο, κάποιος θα μετανιώσει που είναι straight επειδή η πλειοψηφία είναι gay. Τι λέτε???

2) Το να γίνεις εγκληματίας είναι επιλογή. Το να είσαι ομοφυλόφιλος δεν κάνει κακό σε κανέναν. Ο ομοφυλόφιλος βιαστής είναι άλλο θέμα που μπαίνει στην κατηγορία του ανεπίτρεπτου και βλαβερού (αν αυτό είχες κατά νου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
δεν το οριζω εγω το σωστο σε καμια περιπτωση.το οριζει ο θεος.και η οικογενεια ειναι σημαντικη.υπαρχει αντρασ και γυναικα .και ο ενασ ζει για τον αλλον.και οπως σου ειπα ο καθενας ασ κανει ο,τι θελει.εγω δεν σουταρω ατομα .αλλα προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
δεν το οριζω εγω το σωστο σε καμια περιπτωση.το οριζει ο θεος.και η οικογενεια ειναι σημαντικη.υπαρχει αντρασ και γυναικα .και ο ενασ ζει για τον αλλον.και οπως σου ειπα ο καθενας ασ κανει ο,τι θελει.εγω δεν σουταρω ατομα .αλλα προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος.

Ο ποιος? Τύπου 10 Εντολών, τι να κάνεις και τι να μην κάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
με το παραδειγμα θελω να σου δειξω οτι δεν κοιταμε τι αρεσει σε καποιον αλλα λεμε με αμεροληψια το ορθο.ειμαι αναξιοσ να αμφισβητησω την αξια του καθενος.αυτο το ειπα αναφερομενοσ στις αδυναμιες και οχι μονο για τον ομοφυλοφιλο.τα ατομα επιρρεαζονται ευκολα μεσα απο την τηλεοραση σε αυτο το θεμα.οχι απο αυτουσ που ειναι πραγματικα ομοφυλοφιλοι αλλα απο τους υποτιθεμενουσ ανδρες.και με αυτη την αποψη μου δεν μειωνω κανεναν ανθρωπο.γιατι ολοι κανουμε λαθη.αλλα πολλεσ φορεσ πρεπει να υπαρχουν ατομα που μπορουν να μασ κανουν να το συνειδητοποιησουμε.
Η συζήτηση μαζί σου είναι ανώφελη γιατι έχεις διαστρεβλομένη άποψη για το σωστό και το λάθος. Ένας άνθρωπος δεν γίνετε, γενιέται ομοφυλόφυλος και όπως κάποιος ομοφυλόφυλος δεν μπορεί να γίνει εταιρόφυλος έτσι και το αντίθετο. Επίσης, με το να πείσεις κάποιον ότι κάνει λάθος όπως λες και να τον φέρεις στον ''ίσιο'' δρόμο το μόνο που θα καταφέρεις είναι είτε να τον κάνεις δυστηχισμένο, είτε να κάνει αυτός άλλους δυστηχισμένου δημιουργόντας μια οικογένεια η οποία 100% στο μέλλον θα ανακαλύψει την πραγματική του ταυτοτητα και τα πληγωθεί. Δεν είναι λάθος να είναι κανεις ομοφυλόφιλος και εσύ δεν έχεις κανένα δικαίωμα να του πεις τι είναι το σωστό για να ικανοποιήσεις τον εγωισμό σου που σου καθορίζεται απο τις δικές σου αντιλήψεις και να τον κάνεις δυστηχισμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
αν υπηρχε φιλε μου κοινωνια που να εχει πλειοψηθια ελα να το συζητησουμε.δεν προκειται να υπαρξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
αν υπηρχε φιλε μου κοινωνια που να εχει πλειοψηθια ελα να το συζητησουμε.δεν προκειται να υπαρξει.

Γι' αυτό σου είπε παράλληλο κόσμο.
Και μην είσαι τόσο απόλυτος. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michalis karami

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εγω θα το αποδεχομουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
δεν προκειται να συμβει κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
δεν προκειται να συμβει κατι τετοιο.

Μην είσαι απόλυτος λέμε. Τι είσαι και το γνωρίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michalis karami

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
γιατι οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top