Ανώτερα Μαθηματικά

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Και συμπληρώνω :
(εν' όψει εξέτασης διακριτών την άλλη βδομάδα :P)
Παράδειγμα σχέσης ισοδυναμίας : a Ξ4 b , .

5. Η Μερική Διάταξη :
Μερική διάταξη στο σύνολο Α λέγεται μια σχέση στο Α που είναι αυτοπαθής, αντισυμμετρική και μεταβατική. Δηλαδή η είναι μερική διάταξη στο Α αν :

  • και , και
  • και
Παραδείγματα :

  1. Η σχέση " " στο είναι μια σχέση μερικής διάταξης.
  2. Η σχέση " " στο δυναμοσύνολο ενός συνόλου, είναι επίσης μία σχέση μερικής διάταξης.
6. H Ολική διάταξη :
Έστω R σχέση μερικής διάταξης η οποία ορίζεται σ' ένα σύνολο Α. Αν επιπλέον είτε ή , τότε η R ονομάζεται σχέση ολικής διάταξης.

Σχόλιο : Η σχέση 1) του τελευταίου παραδείγματος είναι και ολικής διάταξης ενώ η 2) δεν είναι και ολικής διάταξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
η σχέση μερικής διάταξης λέγεται επίσης και σχέση διάταξης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ερώτηση: το κέντρο συμμετρίας μιας καμπύλης σχετίζεται με κάποιον τρόπο με το σημείο καμπής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
ερώτηση: το κέντρο συμμετρίας μιας καμπύλης σχετίζεται με κάποιον τρόπο με το σημείο καμπής?


Χωρίς να είμαι και σίγουρος νομίζω πως δεν σχετίζονται μεταξύ τους.
Δίνω τους ορισμούς

Κέντρο Συμμετρίας

Έστω η συνάρτηση . Για να είναι το σημείο Κ(λ/2,μ/2) κέντρο συμμετρίας πρέπει και αρκεί

1. για κάθε χ ανήκει Α

2. για κάθε χ ανήκει Α


Σημείο Καμπής


Εστω μια συνάρτηση f παραγωγίσιμη σ΄ένα διάστημα (α,β) με εξαίρεση ίσως ένα σημείο του . Αν

1.η f είναι κυρτή στο και κοίλη στο ή αντιστρόφως

2.η Cf έχει εφαπτομένη στο

τότε το σημείο Α ονομάζεται σημείο καμπής της Cf.


Kαι ένα παράδειγμα

οι πολυωνυμικές συναρτήσεις άρτιου βαθμού δεν έχουν κέντρα συμμετρίας ωστόσο μπορεί να έχουν σημεία καμπής.

π.χ


Κώστας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorilla1906

Νεοφερμένος

Ο gorilla1906 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χμμμ...Ενδιαφέρον..Το σημείο καμπής είναι μία τοπική έννοια..Η καμπύλη γενικά μπορεί να είναι εξωτική..Εξέτασε αν μπορείς να βρεις ένα δ>0 έτσι ώστε στο διάστημά (x-δ,x+δ) αν το ο x είναι σημείο καμπής, τότε είναι κέντρο συμμετρίας..Έχω την εντύπωση ότι τοπικά μπορείς να δείξεις ότι κάθε σημείο μίας καμπύλης μπορεί σε ένα μικρό διάστημα να θεωρηθεί προσεγγιστικά ως κέντρο συμμετρίας..Οπότε δεν θα βρεις σχέση μεταξύ των δύο εννοιών.. Το αντίστροφο δεν ισχύει ούτε τοπικά ούτε γενικά.. Η f(x)=x έχει κέντρο συμμετρίας κάθε σημείο της..Σωστά;
Καλημέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Η f(x)=x έχει κέντρο συμμετρίας κάθε σημείο της..Σωστά;


Γενικά η πολυωνυμική συνάρτηση 1ου βαθμού έχει άπειρα κέντρα συμμετρίας τα οποία είναι τα σημεία που ανήκουν στη Cf.


Κώστας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorilla1906

Νεοφερμένος

Ο gorilla1906 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όταν λες άπειρα σημεία συμμετρίας το διαχωρίζεις από την δική μου;; Υπάρχει κάποιο σημείο στην Cf το οποίο να μην είναι κέντρο συμμετρίας;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Όταν λες άπειρα σημεία συμμετρίας το διαχωρίζεις από την δική μου;; Υπάρχει κάποιο σημείο στην Cf το οποίο να μην είναι κέντρο συμμετρίας;;


Όχι το ίδιο ακριβώς λέμε. Ότι η έχει άπειρα κέντρα συμμετρίας τα οποία θα είναι όλα τα σημεία που ανήκουν στη γραφική της παράσταση και αυτό διότι ισχύει η εξής πρόταση

Αν μια συνάρτηση έχει κέντρο συμμετρίας το σημείο και τότε

Ειδικότερα τώρα αν μια πολυωνυμική συνάρτηση (περιττού βαθμού) και έχει κέντρο συμμετρίας τότε αυτό θα ανήκει στη




Πάντως η συμμετρία έχει ωραίες εφαρμογές και στον υπολογισμό ολοκληρωμάτων. Ισχύει η βασική πρόταση


Έστω f μια συνεχής συνάρτηση στο [a,b].Αν η Cf έχει κέντρο συμμετρίας τότε:

.



Κώστας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Αν και δεν νομίζω να το δεί κάποιος μιας και το θέμα παραμένει ανενεργό εδώ και πολλούς μήνες,θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει τίποτα περί οκτωνίων και κουατερνίων?(Αποτελούν διδακταία ύλη του πανεπιστημίου?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν και δεν νομίζω να το δεί κάποιος μιας και το θέμα παραμένει ανενεργό εδώ και πολλούς μήνες,θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει τίποτα περί οκτωνίων και κουατερνίων?(Αποτελούν διδακταία ύλη του πανεπιστημίου?)
https://www.google.gr/#hl=el&q=octonions&aq=6&aqi=g1g-s4g2g-s1&aql=&oq=octon&gs_rfai=&fp=2227e1cee0d4542d
https://www.google.gr/#hl=el&q=quaternions&aq=1&aqi=g-s1g3g-s2g4&aql=&oq=quate&gs_rfai=&fp=2227e1cee0d4542d
Πρώτη φορά τα ακούω. Ενδιαφέρον έχουν πάντως, ας μην κατάλαβα και πολλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
Α, αυτά τα ξέρω απλά δεν τα ξέρω με τέτοια ονόματα...χεχεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Α, αυτά τα ξέρω απλά δεν τα ξέρω με τέτοια ονόματα...χεχεχε
Μια μέρα στην αρχή της Α λυκείου ο φυσικός μας είπε κάτι που ανακάλυψε ο Newton και μια συμμαθήτρια μου πετάχτηκε και είπε: "όχι κύριε, ο Νεύτωνας το ανακάλυψε και όχι ο Newton"!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
Αυτά τα μαθηματικά πρέπει να ανήκουν στον κλάδο των Θεμελίων των Μαθηματικών και Θεωρία Κατηγορημάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Οπως απο τους πραγματικους που αναπαριστανται σε ευθεια περασαμε στους μιγαδικους ,λογικο επομενο ειναι σε τρεισδιαστατους και πολυδιαστατους χωρους να δημιουργουμε ευρυτερες ομαδες αριθμων,αν και δεν νομιζω πως ειναι τοσο απλο οσο το παρουσιαζω.Παντος τα διαβασα στα "μαθηματικα επικαιρα"του Τευκρου και σε μια σχετικη αναζητηση περι κουατερνιων στο google,βρηκα ενα αρχειο που παρουσιασε ο Λυγερος και τιποτα παραπανω,δυστυχως...
εδιτ:Το θεμα ομως ειναι απο εκει που οι μιγαδες "επινοηθηκαν" για το ι²=-1,τα αλλα 2 που χρησιμευουν πρακτικα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ορεστης

Νεοφερμένος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα είναι δυνατόν κάποιος να με βοηθήσει επιβεβαιώνοντας ότι οι παρακάτω ασκήσεις είναι λυμένες σωστά και να με βοη θησει με καποιες αποριες μου ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων.
1 :Να βρεθεί το πολυώνυμο taylor για την f(x)=2+ln(5-x^3) γύρω από το σημείο χ0=0
2: Να βρεθεί το ολικό διαφορικό της συνάρτησης z=5yx^2-7xy^2 Να βρεθεί μια προσεγγιστική τιμή της συνάρτησης για το σημείο (2,02 .3,99) με βάση το ολικό διαφορικό
3: Σε ένα νοσοκομείο το 35% των ανθρώπων έχουν προσβληθεί από μια ασθενεια.Ποια η πιθανότητα σε ένα τυχαίο δείγμα 7 ανθρώπων οι 4 να έχουν προσβληθεί?Ποια η πιθανότητα σε ένα δείγμα 5 ανθρώπων οι 4 να μην έχουν προσβληθεί?
Υ.Σ λόγω χώρου θα αναρτήσω από κάτω τις λυσεις

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Έλυσα τη την δευτερη ασκηση με τα διαφορικα ως εξης:αρχικα εκανα μερικη παραγωγηση ως προς χ
θf/θx=5y*2x-7y^2=10yx-7y^2
Επειτα ως προς y
θf/θy=5x^2-7x*2y=5x^2-14xy
Και τελος εφαρμοσα τον τυπο του διαφορικου και βγηκε αυτο :
df=θf/θx*dx+θf/θy*dy=( 10yx-7y2)*dx+ ( 5x^2-14xy )*dy
Ωστοσο για το δευτερο σκελος της ερωτησης τι κανω? Βαζω οπου χ 2,02 και οπου y 3,99?
Έλυσα τη τρίτη ως εξής :Για το πρώτο έχω n=7, p=0,35 X= 4
fx(4)=(7/4)* 0,35^4 *0,65^3=0,0071925
Για το δεύτερο n=5, p=0,65 X=4
fx(4)=(5/4)*0,65^4*(1-0,65)^1= 1.25*0.178*0.35=0,077875
Είναι σωστή με διωνυμική κατανομη την έκανα
Με το taylor δε έβγαλα άκρη μπορεί να με βοηθήσει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
Καλησπέρα είναι δυνατόν κάποιος να με βοηθήσει επιβεβαιώνοντας ότι οι παρακάτω ασκήσεις είναι λυμένες σωστά και να με βοη θησει με καποιες αποριες μου ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων.
1 :Να βρεθεί το πολυώνυμο taylor για την f(x)=2+ln(5-x^3) γύρω από το σημείο χ0=0
2: Να βρεθεί το ολικό διαφορικό της συνάρτησης z=5yx^2-7xy^2 Να βρεθεί μια προσεγγιστική τιμή της συνάρτησης για το σημείο (2,02 .3,99) με βάση το ολικό διαφορικό
3: Σε ένα νοσοκομείο το 35% των ανθρώπων έχουν προσβληθεί από μια ασθενεια.Ποια η πιθανότητα σε ένα τυχαίο δείγμα 7 ανθρώπων οι 4 να έχουν προσβληθεί?Ποια η πιθανότητα σε ένα δείγμα 5 ανθρώπων οι 4 να μην έχουν προσβληθεί?
Υ.Σ λόγω χώρου θα αναρτήσω από κάτω τις λυσεις
=

Ειναι ο τυπος του taylor .
Βρισκεις απο τη μηδενικη εως την 5η παραγωγο της f(x) που εχεις, υπολογιζεις για χ=0 την καθε τιμη και αντικαθιστας στον αρχικο τυπο .
Ελπιζω να καταλαβες .
Το ολικο διαφορικό μ φαίνεται σωστο. Στατιστική ας απαντήσει κανενας αλλος δεν το χω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ορεστης

Νεοφερμένος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Για τη 2η άσκηση που λέει βρείτε τη τιμή 2,02 l 3,99 τι κάνω? έχω κολλησει.επιπελον για το taylor μήπως επειδή μου λέει γύρω από το σημείο Χο=0 είναι σειρά maclaurin η όχι σορυ είμαι άσχετος.Το ταυλορ άμα γίνεται να το εξηγήσεις λίγο η άμα έχεις καμία δημειωση.Ευχαριστω σορυ είμαι άσχετος με μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,242 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Για τη 2η άσκηση που λέει βρείτε τη τιμή 2,02 l 3,99 τι κάνω? έχω κολλησει.επιπελον για το taylor μήπως επειδή μου λέει γύρω από το σημείο Χο=0 είναι σειρά maclaurin η όχι σορυ είμαι άσχετος.Το ταυλορ άμα γίνεται να το εξηγήσεις λίγο η άμα έχεις καμία δημειωση.Ευχαριστω σορυ είμαι άσχετος με μαθηματικα


Η σειρα Maclaurin ειναι απλα ειδικη περιπτωση της σειρας taylor ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ορεστης

Νεοφερμένος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Α επίσης για τη δεύτερη άσκηση που με λέει να βρω μια προσεγγιστική τιμή της συνάρτησης για το 2,02 3,99 τι κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top