Γενικό -  Αντιμετώπιση κενών στα Μαθηματικά και τη Φυσική

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
About physics: Πιστεύετε ότι θα βάλουν απόδειξη φέτος; Εγώ δεν ξέρω γιατί αλλά το έχω αποκλείσει τελείως. Οι μόνες που ξέρω είναι από στερεό που όλες μοιάζουν πάνω-κάτω μεταξύ τους με τις στοιχειώδεις μάζες μπλα μπλα μπλα.
Μόνο το 2000 έβαλαν απόδειξη.
Το θεωρώ πολύ δύσκολο να συμβεί αν και δεν το αποκλείω.
Δεν έχει δύσκολες αποδείξεις, μόνο η εξίσωση του τρέχοντος κύματος με ζορίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Παντως αν ειναι να βαλουν αποδειξη λογικα 2ο θεμα θα πεσει και οχι πρωτο(στην φυσικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Βασικα παιδες στην φυσικη αποδειξεις θεωρουνται και τα 2α θεματα που περνεις λογους και τα λειπα οποτε για αυτο δεν βαζουν ποτε αποδειξη.Σε πηδουν στο 2ο μια και καλη xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Παντως αν ειναι να βαλουν αποδειξη λογικα 2ο θεμα θα πεσει και οχι πρωτο(στην φυσικη)

Εννοείται 2ο θα μπει η απόδειξη, αν μπει, που μακάρι να μην μπει.
Στο πρώτο είναι multiple choice και Σ-Λ.
Άλλωστε και τη μία φορά που βάλανε απόδειξη, στο 2ο ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Οι αποδείξεις στη φυσική δεν είναι πολύ δύσκολες, αλλά το θέμα είναι, αν βάλουν, πώς θα τις διατυπώσεις γιατί έχουν πολύ μπλα μπλα. Φανταστείτε πχ να βάλουν την απόδειξη από το Doppler όταν η πηγή πλησιάζει το δέκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Οι αποδείξεις στη φυσική δεν είναι πολύ δύσκολες, αλλά το θέμα είναι, αν βάλουν, πώς θα τις διατυπώσεις γιατί έχουν πολύ μπλα μπλα. Φανταστείτε πχ να βάλουν την απόδειξη από το Doppler όταν η πηγή πλησιάζει το δέκτη.
Mα αν βαλουν αποδειξη στο 1ο θα πρεπει να μην βαλουν τοτε 2ο θεμα 3 θεματα.Οποτε λιγο χλωμο.Παντα βαζουνε 3 θεματα στο 2ο σαν αποδειξεις και το 1ο εχουν ερωτησεις και Σ-Λ παντα ετσι γινεται.ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ? Υμαρτν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Απόδειξη στο 1ο ΔΕΝ πρόκειται να πέσει, κόβω το πουλί μου.
Όσον αφορά το 2ο, δε μπορείς να το αποκλείσεις όμως είτε εύκολο θα είναι(βλ. Ροπή αδρ.) είτε θα θέλει μαθηματικά(Τ διακρ), επομένως το θεωρώ απίθανο κι αυτό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Απόδειξη στο 1ο ΔΕΝ πρόκειται να πέσει, κόβω το πουλί μου.
Όσον αφορά το 2ο, δε μπορείς να το αποκλείσεις όμως είτε εύκολο θα είναι(βλ. Ροπή αδρ.) είτε θα θέλει μαθηματικά(Τ διακρ), επομένως το θεωρώ απίθανο κι αυτό.:)
Τι είναι το Τ διακρ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Τι είναι το Τ διακρ; :hmm:

Περίοδος διακροτήματος.Λίγα μαθηματικά θέλει, όμως το ποιντ μου είναι ότι δε θα προτιμούσαν να βάλουν κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Περίοδος διακροτήματος.Λίγα μαθηματικά θέλει, όμως το ποιντ μου είναι ότι δε θα προτιμούσαν να βάλουν κάτι τέτοιο.
Οπως παντα 2ο εχει κρουση σιγουρα τωρα τα υπολοιπα μπορει να ειναι ηλεκτρικη ταλαντωση με διαγραμμα περιοδου ενα κιου1 και ενα κιου2 και να βρεις με την διαφορετικη περιοδος μια σχεση κτλπ ειτε μπορει να ειναι ενεργεις κινιτητικη ενεργεια εχει πολλα αλλα 1ο θεμα ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΕΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Μακαρι να πεσει κατι φυσικη δυσκολιας θεματων 2008... Πραγματικα τι θεματα ηταν αυτα??? :P .
https://www.romvos.edu.gr/panellinies/panellinies08/themata/g_lyk/thet_k/fysiki.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Οπως παντα 2ο εχει κρουση σιγουρα τωρα τα υπολοιπα μπορει να ειναι ηλεκτρικη ταλαντωση με διαγραμμα περιοδου ενα κιου1 και ενα κιου2 και να βρεις με την διαφορετικη περιοδος μια σχεση κτλπ ειτε μπορει να ειναι ενεργεις κινιτητικη ενεργεια εχει πολλα αλλα 1ο θεμα ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΕΝ

Και γω κάτι τέτοιο βλέπω για φέτος και βέβαια το ντόπλερ είναι ΣΟΣ για όλα τα θέματα, άρα και για το 2ο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
στην φυσικη ..... δεν βαζουν ποτε αποδειξη.
Απόδειξη έβαλαν το 2002:
Σφαίρα μάζας m κινούμενη με ταχύτητα μέτρου υ1 συγκρούεται κεντρικά και ελαστικά με ακίνητη σφαίρα ίσης μάζας. Να βρείτε τις σχέσεις που δίνουν τις ταχύτητες των δύο σφαιρών, μετά την κρούση, με εφαρμογή των αρχών που διέπουν την ελαστική κρούση.
και το 2003:
Σώμα μάζας m εκτελεί γραμμική απλή αρμονική ταλάντωση. Η απομάκρυνση x του σώματος από τη θέση ισορροπίας δίνεται από τη σχέση x=Αημωt, όπου Α το πλάτος της ταλάντωσης και ω η γωνιακή συχνότητα. Να αποδείξετε ότι η συνολική δύναμη, που δέχεται το σώμα σε τυχαία θέση της τροχιάς του, δίνεται από τη σχέση F= - mω²x.
και (όπως μού έχουν πει καθηγητές) για να δώσουν όλες τις μονάδες έπρεπε να γράψεις ολόκληρο το αντίστοιχο κομμάτι του βιβλίου (σχήμα - λόγια - τύποι).
Πάντως, ακόμα και αν δεν βάλουν "καθαρή" απόδειξη, έχουν μπει ερωτήσεις (στο 2ο πάντα θέμα) που για να απαντηθούν σωστά πρέπει να ξέρεις καλά κάποια απόδειξη. Π.χ. το 2007:
Μεταξύ δύο ακίνητων παρατηρητών Β και Α κινείται πηγή S με σταθερή ταχύτητα υS πλησιάζοντας προς τον Α. Οι παρατηρητές και η πηγή βρίσκονται στην ίδια ευθεία. Η πηγή εκπέμπει ήχο μήκους κύματος λ, ενώ οι παρατηρητές Α και Β αντιλαμβάνονται μήκη κύματος λ1 και λ2 αντίστοιχα. Τότε για το μήκος κύματος του ήχου που εκπέμπει η πηγή θα ισχύει:
α. λ=(λ1+λ2 )/2 β. λ=(λ1-λ2 )/2 γ. λ= λ=(λ1.λ2 )/1+λ2 )

Επίσης το ότι δεν βάζουν συνήθως "θεωρία" δεν σημαίνει ότι αποκλείεται κάποια στιγμή να βάλουν. Και θεωρία δεν είναι μόνον οι αποδείξεις, αλλά μπορέι να είναι και κάποια ανάπτυξη (π.χ. εξηγείστε τη δημιουργία της ηλεκτρικής ταλάντωσης) ή και κάποιος ορισμός (π.χ. τι ονομάζεται κέντρο μάζας?).
--- Ηθικόν δίδαγμα: Να μελετήσετε πολύ καλά όλη τη θεωρία και μάλιστα από το σχολικό βιβλίο (αυτό ισχύει για όλα τα μαθήματα).
--- Καλή μελέτη για καλή επιτυχία...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Eχει ομως 9 χρονια τωρα που εχουνε ξεπερασει.Το θεωρουν παλιομοδιτικο.Θεωρουν μαλλον τωρα τα τελευταια χρονια οτι αρκουν οι αποδειξεις του 2ου θεματος και δεν βαζουνσ το πρωτο ! Σταματηστε να γκαντεμιαζετε τα παντα :P

Μακαρι να πεσει κατι φυσικη δυσκολιας θεματων 2008... Πραγματικα τι θεματα ηταν αυτα??? :P .
https://www.romvos.edu.gr/panellinies/panellinies08/themata/g_lyk/thet_k/fysiki.pdf
Οχι ρε συ και του 2010 ηταν πολυ ευκολα.Τα περσινα δεν ξερω ρε γαμωτο γιατι τους βγηκαν ετσι διαστημικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
B θεμα:Κρουση, ηλεκτρικη ταλαντωση, doppler
Γ θεμα:Αρμονικο ή στασιμο κυμα
Δ θεμα:Στερεο οπως παντα αλλα κτ μου λεει οτι θα βαλουν και κανα ελατηριο να κανουν την διαφορα!
Εννοειται πως μην πιστευεται τις βλακειες που λεω απλως εκανα προβλεψη στον οεφε(οτι δεν θα βαλουν μιγαδικους και θα βαλουν στερεο που θα κανει ταλαντωση) και επεσα μεσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
B θεμα:Κρουση, ηλεκτρικη ταλαντωση, doppler
Γ θεμα:Αρμονικο ή στασιμο κυμα
Δ θεμα:Στερεο οπως παντα αλλα κτ μου λεει οτι θα βαλουν και κανα ελατηριο να κανουν την διαφορα!
Εννοειται πως μην πιστευεται τις βλακειες που λεω απλως εκανα προβλεψη στον οεφε(οτι δεν θα βαλουν μιγαδικους και θα βαλουν στερεο που θα κανει ταλαντωση) και επεσα μεσα :P
Aυτα τα 3 ειναι standarακια απο εκει και περα αβυσσοςςς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadowstep00

Νεοφερμένος

Ο shadowstep00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,.....Πάω δευτέρα λυκείου και επειδή φέτος δεν τα έχω πάει τόσο καλά στα μαθηματικά θα ήθελα να σας ρωτήσω που να επικεντρωθώ κυρίως στην ύλη έτσι ώστε το καλοκαίρι να διαβάσω τα απαραίτητα που θα μου χρειαστούν για την Γ Λυκείου. Στην Α Λυκείου ήμουν άριστος στα μαθηματικά αλλά φέτος επειδή οι περισσότεροι μαθητές πάνε φροντιστήριο (ενώ εγώ δεν πάω) και αλλάξαμε έναν πολύ καλό καθηγητή στα μαθηματικά, φέτος έχω κάποια κενά, αλλά δεν είμαι εντελώς άσχετος καθώς ξέρω να βρίσκω τα βασικά.

Ποια κατά την γνώμη σας είναι τα απαραίτητα πράγματα που πρέπει να ξέρω στην Άλγεβρα και τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης από την Β Λυκείου έτσι ώστε να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα στην Γ λυκείου? Άμα έχετε και κάποια συμβουλή και για την Φυσική πείτε μου. (του χρόνου θα πάω Τεχνολογική Κατ.)

Έβαλα εδώ το post μου επειδή θέλω την γνώμη κυρίως μαθητών της Γ λυκείου. Ευχαριστώ εκ το προτέρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shadowstep00

Νεοφερμένος

Ο shadowstep00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
ok μεταφέρθηκε το θέμα μου εδώ και πήρα τις απαντήσεις που έψαχνα ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Μακαρι να πεσει κατι φυσικη δυσκολιας θεματων 2008... Πραγματικα τι θεματα ηταν αυτα??? :P .
https://www.romvos.edu.gr/panellinies/panellinies08/themata/g_lyk/thet_k/fysiki.pdf
ακομη και εγω σε αυτα τα θεματα νομιζω πως θα εγραφα πανω απο 15:)

B θεμα:Κρουση, ηλεκτρικη ταλαντωση, doppler
Γ θεμα:Αρμονικο ή στασιμο κυμα
Δ θεμα:Στερεο οπως παντα αλλα κτ μου λεει οτι θα βαλουν και κανα ελατηριο να κανουν την διαφορα!
Εννοειται πως μην πιστευεται τις βλακειες που λεω απλως εκανα προβλεψη στον οεφε(οτι δεν θα βαλουν μιγαδικους και θα βαλουν στερεο που θα κανει ταλαντωση) και επεσα μεσα :P
αν βαλουν αυτα εχω πεσει απο τωρα κατω απο τη βαση...δεν ξερω αλλα αυτα που εχω βαλει με μαυρα(και πολλα αλλααααα) με δυσκολευουν παρα πολυ..:(

Aυτα τα 3 ειναι standarακια απο εκει και περα αβυσσοςςς...
απο τα 3 στανταρακια νικο τα 2 τα εχω χασει απο τωρα...:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
απο τα 3 στανταρακια νικο τα 2 τα εχω χασει απο τωρα...:(:(
Εσενα ποτε θα σε πιασω στις φαπες? :P Δεν ειναι δυσκολα ρε συ χριστινα! Ειδικα Κρουσεις 2 τυποι ειναι και ηλεκτρικες το μονο περιεργο που μπορει να υπαρχει ειναι αν σου αλει διαγραμμα περιοδου απλα να μην μπερδεψεις ξερω γω το Τ1 με το Τ2 δεν θα σου τα δινει αυτοτελη τα στοιχεια θα πρεπει να τα βρεις απο διαγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top