Γενικό -  Αντιμετώπιση κενών στα Μαθηματικά και τη Φυσική

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ζιγκφριντ δεν θα συμφωνησω μαζι σου..
εν μερει αυτα που λες ειναι σωστα σχετικα με τη δομημενη μαθηση,αλλα αν καποιος το βαλει στοχο,συνειδητοποιησει/βρει τα κενα του και εκμεταλλευτει το χρονο που διαθετει μπορει να τα καταφερει... οχι παντα βεβαια,εξαρταται το προβλημα,δεν αντιλεω.
αλλα αμα γινει σωστη δουλεια δεν σε επηρεαζουν τα κενα που ειχες..
το πιστευω αυτο,καθως στο δημοτικο φοιτησα στη δευτερα και στην τεταρτη δημοτικου στο εξωτερικο. οχι μονο δεν ειχα κενα οταν επεστρεψα στην Ελλαδα,καταφερα κ στο εξωτερικο να ειμαι απο τους καλυτερους μαθητες.
στο γυμνασιο,οταν μπηκαμε στις εξισωσεις η βαθολογια μου επεσε και δεν καταλαβαινα τιποτα. απο τεμπελια φυσικα γιατι επαναπαυομουν.. και απο το 19 στα μαθηματικα επεσα στο 13. εκατσα το καλοκαιρι πριν παω λυκειο και μου εκανε μαθημα ο αδερφος μου..ΟΛΑ απο την αρχη, 4 μερες απο 5 ωρες την ημερα συνεχομενα. και στην α λυκειου στην αλγεβρα ειχα 19 και παλι.
ετσι για πλακα,σε 4 μερες εκανα την υλη μιας χρονιας. ολα γινονται αμα το θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι όση προσπάθεια και αν κάνεις θα σε επηρεάσουν και δεν θα τα πας καλά... Η σωστά δομημένη μάθηση επιτυγχάνεται με συστηματικό διάβασμα σε όλες τις τάξεις. Και ιδιαίτερο πρόβλημα θα έχεις και στην τρίτη, γιατί εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν.

τα λες πολυ σωστα.να και ενας ανθρωπος που λεει τα πραγματα εξω απο τα δοντια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι όση προσπάθεια και αν κάνεις θα σε επηρεάσουν και δεν θα τα πας καλά... Η σωστά δομημένη μάθηση επιτυγχάνεται με συστηματικό διάβασμα σε όλες τις τάξεις. Και ιδιαίτερο πρόβλημα θα έχεις και στην τρίτη, γιατί εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν.
κάνεις μεγάλο λάθος.

γνωρίζω πολλά άτομα μαζί και εμενα που είχαμε κενά από την α λυκείου λόγω καθηγητών περισσότερο και στις πανελλήνιες βγάλαμε 18+ χιλιάδες μόρια.

αν θες κάτι πολύ, δε πα να χεις και τα άπειρα κενά, θα τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Εγώ πάντως διαφωνώ. Υπάρχει και ο παράγοντας της τύχης. οκ υπάρχουν άτομα που έβγαλαν 18 χιλιάδες μόρια, απλά και μόνο επειδή στάθηκαν κάπως τυχεροί. Αν κάποιος επιδιώκει τη σιγουριά πρέπει να είναι προετοιμασμένος από χρόνιο διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Εγώ πάντως διαφωνώ. Υπάρχει και ο παράγοντας της τύχης. οκ υπάρχουν άτομα που έβγαλαν 18 χιλιάδες μόρια, απλά και μόνο επειδή στάθηκαν κάπως τυχεροί. Αν κάποιος επιδιώκει τη σιγουριά πρέπει να είναι προετοιμασμένος από χρόνιο διάβασμα.
ποια τύχη ρε συ, θέληση χρειάζεται

και ναι, διάβαζα και στο γυμνάσιο 19+ έβγαζα πάντα, απλά έτυχε στο λύκειο να χουμε σκράπες καθηγητές και να αποκτήσω κενά, με 17+ την είχα βγάλει την α λυκείου, μετά β και γ με βοήθεια καθηγητών 19+

δεν είναι θέμα τύχης αλλά ενδιαφέροντος και όρεξης για μάθηση και ενασχόληση με τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
κ εγω αυτο πιστευω..
εξεταζοντας τον παραγοντα τυχη,θα λεγα οτι ειναι λιγο απιθανο να τα καταφερεις..
το πολυ πολυ να ευνοηθεις καπως αλλα κ αυτο το λεω με επιφυλαξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θύματουσχολείου

Νεοφερμένος

Ο Θύματουσχολείου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όχι,καμία σχέση.Και εγώ χαλάρωσα πάρα πολύ στην πρώτη λυκείου αλλά με καλό διάβασμα στην τρίτη(καλό διάβασμα,αλλά μην φανταστείς τρελά πράγματα,ξενύχτια δηλαδή και τέτοια) κατάφερα να έρθω πρώτος στο σχολείο και περνάω σίγουρα ιατρική Αθήνας.Για την τρίτη δεν χρειάζεται σχεδόν καθόλου να ξέρεις την ύλη της πρώτης.Χαλάρωσε και μην πιεστείς πολύ στην δευτέρα,δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Όχι,καμία σχέση.Και εγώ χαλάρωσα πάρα πολύ στην πρώτη λυκείου αλλά με καλό διάβασμα στην τρίτη(καλό διάβασμα,αλλά μην φανταστείς τρελά πράγματα,ξενύχτια δηλαδή και τέτοια) κατάφερα να έρθω πρώτος στο σχολείο και περνάω σίγουρα ιατρική Αθήνας.Για την τρίτη δεν χρειάζεται σχεδόν καθόλου να ξέρεις την ύλη της πρώτης.Χαλάρωσε και μην πιεστείς πολύ στην δευτέρα,δεν αξίζει.

:no1::no1::no1:
Κ εγώ θα σου έλεγα να μην αγχωθείς καθόλου,γιατί η ύλη της α λυκείου δεν χρησιμεύει για αργότερα στις επόμενες τάξεις του λυκείου..βέβαια μερικά πράγματα πάντα χρειάζονται θα τα συναντήσεις πάλι μπροστά σου,αλλά άμα αρχίσεις από φέτος ένα καλό μεθοδικό διάβασμα,ώστε να μην σου δημιουργηθούν επιπρόσθετα κενά,θα τα πας πολύ καλα!:iagree::no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
και γω είχα ένα τέτοιο πρόβλημα κυρίως γιατί απεχθάνομαι φσική και άλγεβρα αλλά με φροντιστήριο και στρώσιμο γίνεται.βέβαια όλοι αυτό μου λένε αλλα θέλει προσπαάθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Δεν παίζουν και πολύ σημαντικό ρόλο,πιστεύω μπορείς να τα καλύψεις με συστηματικό διάβαζα,τουλάχιστον στη θεωρητική,για τα άλλα δεν ξέρω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
και γω είχα ένα τέτοιο πρόβλημα κυρίως γιατί απεχθάνομαι φσική και άλγεβρα αλλά με φροντιστήριο και στρώσιμο γίνεται.βέβαια όλοι αυτό μου λένε αλλα θέλει προσπαάθεια
φυσικά κ γίνεται..όλα γίνονται αν υπάρχει θέληση κ συστηματικό διάβασμα..δεν υπάρχει "δεν μπορώ" υπάρχει "δν θέλω"!!εε η φυσική κ η άλγεβρα επειδή είναι ατιμούτσικα μαθήματα θέλουν αρκετή προσπάθεια για να καλύψεις τα κενά σου,διότι είναι κ θέμα μυαλού πολλές φορές.. στα θεωρητικά από την άλλη,χωρίς να είμαι της θεωρητικής βέβαια:P πιστεύω πως μπορείς εύκολα με συστηματικό διάβασμα να ανακάμψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
(επειδή βαριέμαι να διαβάσω τώρα όλο το thread)

Ναι αν έχεις κενά στην Α' (Μιλάμε για σοβαρά κενά), θα έχεις πρόβλημα στη Γ' αλλά και στη Β΄.

ΑΛΛΑ πρωτίστως μην αγχώνεσαι από τη δευτέρα δε θα βοηθήσει πουθενά. Δεύτερον αν αποφασίσεις να πας φροντιστήριο στα κατεύθυνσης, μπορεί να ταλαιπωρηθείς λίγο αλλά περιστασιακά θα μάθεις αυτά που πρέπει να μάθεις (πχ να παίζεις τις ταυτότητες των μαθηματικών στα δάχτυλα, παραγοντοποίηση κλπ - για θεωρητική δεν ξέρω).

Επιπλέον μη διανοηθείς να αφήσεις κενά ΚΑΙ στη δευτέρα γιατί κλαψ...

ΥΓ: Όσον αφορά στη φυσική, επειδή φέτος ελάχιστα θα κάνεις αυτά που έκανες πέρυσι, καλό θα ήταν το επόμενο καλοκαίρι να πάρεις ένα βοήθημα και να λύνεις μόνος σου τις εύκολες ασκήσεις άμα θεωρείς ότι έχεις κενά και εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johN.21

Νεοφερμένος

Ο johN.21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
(επειδή βαριέμαι να διαβάσω τώρα όλο το thread)

Ναι αν έχεις κενά στην Α' (Μιλάμε για σοβαρά κενά), θα έχεις πρόβλημα στη Γ' αλλά και στη Β΄.

ΑΛΛΑ πρωτίστως μην αγχώνεσαι από τη δευτέρα δε θα βοηθήσει πουθενά. Δεύτερον αν αποφασίσεις να πας φροντιστήριο στα κατεύθυνσης, μπορεί να ταλαιπωρηθείς λίγο αλλά περιστασιακά θα μάθεις αυτά που πρέπει να μάθεις (πχ να παίζεις τις ταυτότητες των μαθηματικών στα δάχτυλα, παραγοντοποίηση κλπ - για θεωρητική δεν ξέρω).
Mα στις ταυτότητες κ την παραγόντοποίηση δεν Έχω κανένα απολύτως πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
...παράδειγμα έφερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

busted

Νεοφερμένος

Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδιά απο Φυσική Α' Λυκείου ποια κεφάλαια χρειάζονται? Όχι τόσο για τη Β' αλλα κυρίως για τη Γ'.. Λιγο off αλλα ήθελα να μάθω :)

Χρειαζονται ολα εκτος απο βαρυτητα...

ΠΑΑΑΑΡΑ πολυ σημαντικο ειναι το τελευταιο κεφαλαιο με την ενεργεια (ΘΜΚΕ, ΑΔΜΕ, Ισχυς) και η ορμη.. Και για Β αλλα ειδικα για τη Γ αυτο..
-----------------------------------------
ποια τύχη ρε συ, θέληση χρειάζεται

και ναι, διάβαζα και στο γυμνάσιο 19+ έβγαζα πάντα, απλά έτυχε στο λύκειο να χουμε σκράπες καθηγητές και να αποκτήσω κενά, με 17+ την είχα βγάλει την α λυκείου, μετά β και γ με βοήθεια καθηγητών 19+

δεν είναι θέμα τύχης αλλά ενδιαφέροντος και όρεξης για μάθηση και ενασχόληση με τα μαθήματα.

Γιατι κανεις δεν καταλαβαινει οτι δεν μπορουμε πλεον να βασιζομαστε στο σχολειο;;
Υπαρχουν ΤΟΣΟΙ μλκες εκει μεσα, αν σου κατσει ενας θα τα λουζεσαι αργοτερα στη Γ..
Που και μλκας να μην ειναι παλι εσυ τα κενα θα τα εχεις γιατι η υλη ειναι αδυνατο να βγει οπως πρεπει σε τοσο χρονο που διατιθεται.. Αλλα εστω θα εχεις μια ιδεα περι τινος προκειται.. Κατι ειναι κ αυτο:P

Φροντιστηριο και παλι φροντιστηριο... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Χρειαζονται ολα εκτος απο βαρυτητα...

ΠΑΑΑΑΡΑ πολυ σημαντικο ειναι το τελευταιο κεφαλαιο με την ενεργεια (ΘΜΚΕ, ΑΔΜΕ, Ισχυς) και η ορμη.. Και για Β αλλα ειδικα για τη Γ αυτο..
-----------------------------------------


Γιατι κανεις δεν καταλαβαινει οτι δεν μπορουμε πλεον να βασιζομαστε στο σχολειο;;
Υπαρχουν ΤΟΣΟΙ μλκες εκει μεσα, αν σου κατσει ενας θα τα λουζεσαι αργοτερα στη Γ..
Που και μλκας να μην ειναι παλι εσυ τα κενα θα τα εχεις γιατι η υλη ειναι αδυνατο να βγει οπως πρεπει σε τοσο χρονο που διατιθεται.. Αλλα εστω θα εχεις μια ιδεα περι τινος προκειται.. Κατι ειναι κ αυτο:P

Φροντιστηριο και παλι φροντιστηριο... :D


Μην τα μηδενίζουμε και όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abc(boy)

Νεοφερμένος

Ο abc(boy) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σίγουρα δεν έκανες καλά που άφησες κενά αλλά αφού κάνεις φροντηστήριο και διάβαζεις νομίζω θα τα καταφέρεις
Be cool and try for the best!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη X.

Νεοφερμένος

Η Έφη X. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι ο καθενας μπορει να καλυψει τα κενα του,αν τα εντοπισει νωρις..
Και εγω στην α' λυκειου δεν ηξερα τιποτα απο φυσικη, φετος στη β' κανω ιδιαιτερα και εχω καλυψει ολα μου τα κενα...Πλεον ειμαι απο τους καλυτερους στη φυσικη..
Αν το παρεις αποφαση θα το κανεις..Δεν ειναι τοσο δυσκολο εφοσον προσπαθησεις..
Πιστευω οτι στη β' αν προσπαθησεις θα καταφερεις να καλυψεις ολα τα κενα..
Τωρα αν το αφησεις μεχρι τη γ',δν ξερω..Αλλα και παλι πιστευω οτι ολα ειναι πιθανα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleena

Νεοφερμένος

Η eleena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τα μαθηματικα της α λυκειου ειναι απαραιτητα..(εγω βλεπω απο τους συμμθητες μου που εχουν κενα και δυσκολευονται πολυ..) ακομη η φυσικη σχεδον ολη ειναι και αυτη απαραιτητη και περισσοτερο για την γ λυκειου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας!
πάω β λυκείου....εχω πρόβλημα με την φυσική κατεύθυνσης... ενώ είμαι πολύ καλή μαθήτρια ειδικά στην τεχνολογική κατεύθυνση (ά τετράμηνο- μαθηματικά 19, φυσική 18 ) έχω πολλά κενά στην ύλη της πρώτης λυκείου φυσική... και γενικά όσον αφορά κίνηση, θμκε, ορμή κτλ είμαι παντελώς άσχετη... αυτό θα με επηρρεάσει αρκετά του χρόνου? και αν ναι, μόνη μου, τι να κάτσω να διαβάσω για να καλύψω τα κενά μου? έχω αγχωθεί τρελά, και δεν ξέρω αν το καλοκαίρι θα προλάβω να καλύψω τα κενά της πρώτης και ταυτόχρονα να κάνω προετοιμασία για του χρόνου....και οι σχολές που θέλω ειναι απο 18 και πάνω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top