Γενικό -  Αντιμετώπιση κενών στα Μαθηματικά και τη Φυσική

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Φέτος θα πάω στη Γ' λυκείου και έχω ξεκινήσει ήδη τις επαναλήψεις προηγούμενων τάξεων στα μαθηματικά με σκοπό να καλύψω κάποια κενά που είχα και έχω.
Μιας που έχω έναν μήνα προσθεσμία μέχρι να ανοίξουν τα σχολεία και να μπω καλά στο κλίμα του διαβάσματος [ε οκ στις αρχές της χρονιάς τα πράγματα τη πρώτη εβδομάδα είναι κάπως χαλαρά μέχρι να ζεσταθούμε], σκοπεύω να ξεκινήσω και διάβασμα φυσικής Α + Β λυκείου με σκοπό να φρεσκάρω και να καλύψω και εκεί τυχόν κενά σε πράγματα που θα μου χρειαστούν απαραίτητα στη Φυσική Κατεύθυνσης της Γ΄.

Τώρα να πάρω: Φυσική Α' λυκείου - Φυσική Β' λυκείου & Φυσική Β λυκείου κατεύθυνσης, λίγο δύσκολο να κάτσω να τα μπουκώσω όλα στο μυαλό μου μέσα σε ένα μήνα ενώ παράλληλα θα διαβάζω και μαθηματικά. :/:

Γι αυτό λοιπόν, θα ήθελα να μου αναφέρετε όσοι γνωρίζετε τα απαραίτητα μαθήματα/ κεφάλαια που θεωρούντε must ότι πρέπει να τα ξέρω ώστε να αντεπεξέλθω στις νέες θεωρίες που θα συναντήσω..


Τι άγχος με έχει πιάσει το τελευταίο καιρό.. :/:






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Δεν θα χρειαστεί να πάρεις καν την Φυσική Κατεύθυνσης 2ας Λυκείου.Απλά από το 5ο κεφάλαιο να θυμάσαι τι είναι η αυτεπαγωγή (είναι κάτι το οποίο απλά αναφέρεται στην 3η Λυκείου).Όλα τα άλλα δεν θα τα συναντήσεις φέτος.

Η Α Λυκείου γενικά χρειάζεται.(όλες οι εξισώσεις διαφόρων κινήσεων που υπάρχουν στο βιβλίο,καθώς πολύ καλά και τα ΘΜΚΕ κ ΑΔΜΕ,τα οποία θα συναντήσεις πολύ στις ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Δεν θα χρειαστεί να πάρεις καν την Φυσική Κατεύθυνσης 2ας Λυκείου.Απλά από το 5ο κεφάλαιο να θυμάσαι τι είναι η αυτεπαγωγή (είναι κάτι το οποίο απλά αναφέρεται στην 3η Λυκείου).Όλα τα άλλα δεν θα τα συναντήσεις φέτος.

Η Α Λυκείου γενικά χρειάζεται.(όλες οι εξισώσεις διαφόρων κινήσεων που υπάρχουν στο βιβλίο,καθώς πολύ καλά και τα ΘΜΚΕ κ ΑΔΜΕ,τα οποία θα συναντήσεις πολύ στις ασκήσεις.
Thanks για την απάντηση ! :)






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
είναι πολύ πιο cool να χρησιμοποιείς ΑΔΕ (αρχή διατήρησης ενέργειας) από ΘΜΚΕ και ΑΔΜΕ :D (σχετικό - άσχετο)

επίσης όταν ένα μέγεθος είναι διάνυσμα, καλύτερα να το δηλώνεις έτσι. Και μετά να βγάζεις το διάνυσμα και να αλλάζεις το πρόσημο. Π.χ. στο νεύτονα :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
:help:

Βρίσκομαι στην ίδια φάση. Βέβαια, δε νομίζω ότι έχω το χρόνο να κάνω Τις επαναλήψεις, αλλά πείτε μου κάποια στάνταρ σημεία. Η αυτεπαγωγή, οι εξισώσεις κινήσεων, αδε κ.τ.λ., είναι σημαντικά. Προβληματίζομαι, για το αν θα ήταν καλύτερο να διαβάσω τα "καινούργια" ή να διαθέσω περισσότερο χρόνο και για επανάληψη...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fcandreas

Νεοφερμένος

Ο fcandreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Νομίζω και οι ταλαντώσεις τις έχει στο βιβλίο της β' λυκείου αλλά είναι εκτός...στη Γ θα τα κάνεις αναλυτικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
:help:

Βρίσκομαι στην ίδια φάση. Βέβαια, δε νομίζω ότι έχω το χρόνο να κάνω Τις επαναλήψεις, αλλά πείτε μου κάποια στάνταρ σημεία. Η αυτεπαγωγή, οι εξισώσεις κινήσεων, αδε κ.τ.λ., είναι σημαντικά. Προβληματίζομαι, για το αν θα ήταν καλύτερο να διαβάσω τα "καινούργια" ή να διαθέσω περισσότερο χρόνο και για επανάληψη...:hmm:
Από Β' Λυκείου δεν θα σου χρειαστεί σχεδόν τίποτα. :)

Τις ταλαντώσεις θα τις μάθεις απ' την αρχή και τα λίγα πράγματα από νόμους Ohm και RLC κυκλώματα θα τα ξαναδείς.

Πιο σημαντική είναι η Α' Λυκείου. Αυτήν να φρεσκάρεις αν θες.



Και γνώμη μου να ξεκουραστείς λίγο αυτούς τους μήνες γιατί σε περιμένει μία δύσκολη χρονιά. Που απλά είναι.... ιδιαίτερη. Θα βγαίνεις λιγότερο και θα διαβάζεις περισσότερο (όσο προχωρά ο χρόνος, όχι νταν από Σεπτέμβρη), αλλά μόνο για ένα χρόνο.



Στην τελική ό,τι δεν θυμάσαι εγώ (καλά, εμείς :P) είμαστε εδώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Στην τελική ό,τι δεν θυμάσαι εγώ (καλά, εμείς :P) είμαστε εδώ. :)

:kissing:

Ευχαριστώ πολύ πολύ! Ήδη έχω κάνει α.α.τ. (Τι κατόρθωμα! :P), και λίιιγο από κρούσεις. Και είμαι στις ηλεκτρικές. Βέβαια, χρειάζεται να λύσω κι άλλες ασκήσεις και στα προηγούμενα. Προς το παρόν, δεν προλαβαίνω το "φρεσκάρισμα". Με βλέπω στην παραλία να διαβάζω για να περάσω την ώρα μου το βιβλίο της Ά λυκείου. [Κρίμα, ήθελα να διαβάσω κάτι πιο ευχάριστο. ΑΟΔΕ ας πούμε...:P:P:P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ρηνούλα μου :), μην αγχώνεσαι. Αν αρχίζεις και τρέχεις από τώρα τι θα κάνεις το Πάσχα; :hehe:

Το ότι δίνονται 2-3 μήνες για διακοπές βασίζεται προφανώς σε κάποιο σκεπτικό: ο ανθρώπινος εγκέφαλος χρειάζεται ξεκούραση. Κι από Σεπτέμβρη με το καλό ξεκινάς την προετοιμασία σου.

ΑΟΔΕ είχα ξεκινήσει εγώ μέσα Σεπτέμβρη και δεν είχα πρόβλημα, παρεμπιπτώντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ας με συγκρατήσει κάποιος...:P

Δίκιο έχεις, θέλω ξεκούραση. Με τα μυαλά που έχω θα βγάλω τώρα όλη την ύλη και το Πάσχα θα κάθομαι...:D

Τι άγχος κι αυτό φέτος. Θα προσπαθήσω να το ελέγξω. Εσύ να περιμένεις τις απορίες μου παρακαλώ...:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fcandreas

Νεοφερμένος

Ο fcandreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αντέχω, αντέχω! :D



Κι επί του θέματος, εάν θα 'θελες να δεις κάποια βασικά πράγματα, κυρίως περί τριβών θα 'λεγα. :)
Πώς ορίζονται, τι είναι στατική, τι είναι ολίσθησης και λοιπά.


Αλλά αν ήθελες να δεις κάτι εγώ θα σου 'λεγα να κοίταζες παραγώγους από μαθηματικά γενικής καθώς θα σου λύσουν τα χέρια στις Α.Α.Τ. στην φυσική κατεύθυνσης. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Αχ, ωραία. Μ'αρέσουν οι παράγωγοι. Και θα με βοηθήσουν στο να βρίσκω ρυθμούς, αν το'χω πιάσει το νόημα. Οπότε να αποστηθίζω λιγότερα...:D

Οκ με τις τριβές. Αυτές θα κοιτάξω τώρα και αν δεν καταλάβω κάτι θα σε ρωτήσω.

Ευχαριστώ και πάλιιιιι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ω μα φυσικά. Όλοι ψαρώνουν στο "βρείτε τον ρυθμό μεταβολής της κινητικής ενέργειας". :P


Που είναι απλά το:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
LOL.

Ήδη νιώθω καλύτερα...:D

Αυτό νομίζω μπορώ να το βγάλω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Κι επίσης να παρακαλάς στην επιτροπή που βάζει τα θέματα να μην είναι ο Δρυς. Αυτός ο τύπος από το Πολυτεχνείο. Όλες οι άλλες χρονιές, εκτός από τις δικές του, είναι doable. :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spiros-ago

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά ξεκίνησα θερινά φροντιστήρια για την Γ λυκείου και από τι βλέπω αρχίζουν να με χτυπάνε τα κενά στην Φυσική και στα μαθηματικά κατεύθυνσης. Χρειάζομαι την βοήθειά σας. Θέλω να μου πει οποιοσδήποτε τι θα χρειαστώ από τα μαθήματα των προηγούμενων τάξεων ώστε σιγά σιγά να αναπληρώσω τα κενά. Και ιδικά στην Φυσική!
Σας Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annmary

Νεοφερμένος

Η annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
στη φυσικη να ξερεις οτι θα χρειαστεις την κυκλικη κινηση και γενικα τα ειδη των κινησεων απο την α λυκειου....να μπεις στη λογικη...τωρα στα μαθηματικα καλα ειναι να ξερεις απο περσι τις εξισωσεις κυκλου,ελλειψης κλπ γτ οπως ειδες χρειαζονται ελαφρως στους μιγαδικους...υπαρχουν και καποιες αλλες απαραιτητες γνωσεις..εγω ειχα βρει στο ινετρνετ ενα αρχειο που τις ειχε συγκεντρωμενες..αν θες να σου στειλω το λινκ!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spiros-ago

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι σε παρακαλώ αν μπορείς... Θα μου κάνεις μεγάλη χάρη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
φυσικη κυκλικη κινηση και γενικα εξισωσεις κινησεων, ξερεις ευθυγραμμη ομαλη, ευθυγραμμη ομαλα επιταχυνομενη...απο της β' λυκειου και τιποτα να μην κοιταξεις οκ θα εισαι.....:P

μαθηματικα τωρα, την ευθεια καλα, ελαφρως τις κωνικες τομες(να αναγνωριζεις τι παριστανει καθε εξισωση το λιγοτερο..), βασικη τριγωνομετρια(ολα τα ημιτονα και τα συνημιτονα γνωστων γωνιων απ'εξω!!) και ιδιοτητες λογαριθμων! και επισης απο α' λυκειου το τριωνυμο και οτιδηποτε σχετικο μ'αυτο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top