Αναρχία

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ααα αυτο το θεμα ειναι αυτο στο οποιο μπορω να πω παρα πολλα αλλα ειμαι καινουρια και δεν μπορω να παρακολουθησω τη συνοχη της συζητησηηης:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
"Εάν θέλαμε να επικρατούσε Αναρχία και ήταν εφικτό θα είχε γίνει είδη."

Σοβαρα, βγαζεις νοημα απο αυτο το συλλογισμο?

Θελαμε? Ποιοι να θελουν? Ολοι? Υπαρχει ποτε περιπτωση να εχουν ολοι την ιδια αποψη? Εδω το μεγαλυτερο ποσοστο ουτε που ξερει τι ειναι η αναρχια, πως μπορει να αποφανθει υπερ ή κατα της?

Συμφωνα με την λογικη σου "Αν κατι ειναι εφικτο, θα ειχε γινει ειδη.."
Δηλαδη δεν θα αλλαξει τιποτα στο μελλον και ολα θα παραμεινουν στασιμα, επειδη οτι ηταν να γινει εχει ηδη γινει..
Μηπως σου περασε ποτε απ το μυαλο οτι οι συνθηκες αλλαζουν συνεχως?
Λεεω, μηπως τα πραγματα αλλαζουν συνεχως και ισως ερθει καποτε η εποχη που θα ειμαστε ετοιμοι για ενα συστημα οπως η αναρχια?

Πες μας τι πινεις και δεν μας δινεις..
Ναι βγάζω.
Δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει στην ιστορία αλλά κάποτε ζούσαμε παρόμοια.
Εάν δεν θέλαμε κάτι παραπάνω θα μέναμε εκεί στην αλληλεγγύη και στην σπηλιά.Προφανώς δεν το θέλαμε.
Πρόσεξε τι λέω πριν κρίνεις την λογική μου.Απλά δεν το ανάλυσα γιατί το θεωρούσα προφανές.
Για να μπορέσεις να δημιουργήσεις ένα αναρχικό σύστημα ΠΡΟΣΕΞΕ -σύστημα- [εσύ το έγραψες] θα πρέπει να κατανοήσεις την κοινή λογική κάτι που δεν υπάρχει.Θα πρέπει να κάνεις έναν έξυπνο να συνεννοηθεί με ένα τούβλο.Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.Δεν δέχομαι να το αρνηθείς αλλά ούτε να συμφωνήσεις.Έτσι το καταλαβαίνω-αντιλαμβάνομαι.Η αναρχία είναι μια τελείως υποκειμενική έννοια την οποία δεν μπορείς να την κάνεις αντικειμενική.Και αν δοκιμάσεις πλέον δεν θα είναι αναρχία.
Γιατί απλά θα την στρέψεις στην αντικειμενικότητά σου που πλέων έχει γίνει υποκειμενικότητα.Γιατί την δημιουργείς με δικά σου κριτήρια και είναι φυσικό διότι δεν γίνετε αλλιώς.
Δεν πίνω κάτι που δεν έχεις πιει.:D
-----------------------------------------
ααα αυτο το θεμα ειναι αυτο στο οποιο μπορω να πω παρα πολλα αλλα ειμαι καινουρια και δεν μπορω να παρακολουθησω τη συνοχη της συζητησηηης:(
Συνέχισε κάτω από εμένα να μαλώσουμε λίγο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Καταρχας ο ουτιπισμος που διατείνονται μερικοι πως διεπει ορισμενα πολιτικα συστηματα και η συνδεση της εφαρμογης τους με της συνειδησεις των ατομων σε τετοιο βαθμο , δειχνει καθαρα ελλειψη ενασχολησης με την πολιτικη οικονομια.
Η οικονομικη κατασταση ηταν αυτη που αλλαξε το πολιτικο συστημα απο φεουδαλιστικο σε καταπιταλιστικο , ηταν αναποφεκτο ,το πλεονασμα που απορροε απο το οικονομικο συστημα που χαρακτηριζε τον φεουδαλισμο με τον τροπο που ηταν κατασκευασμενος δεν μπορουσε παρα να οδηγησει σε καταχρηστικες σπαταλες και σε ατσαλη χρηση του σε σχεση με την βελτιωση των μεσων παραγωγης.Η καταπιταλιστικη δομη απ την αλλη λογο του πως ηταν δομημενη μπορουσε να χρησιμοποιησει το πλεονασμα για την αμεση βελτιωση των μεσων παραγωγης.Βαση της οικονομιας μιλησε και ο μαρξ για την εφαρμογη του κομμουνισμου και υποστηριξε πως ειναι επισης αναποφεκτη λογο του πως ειναι δομημενο το καπιταλιστικο συστημα.Η εφαρμογη των πολιτικοοικονομικων συστηματων εχει περισσοτερο να κανει με τις σχεσεις των ανθρωπων τα μεσα παραγωγης και που θα οδηγησει αυτο ,παρα με τι θεωρει καποιος κοινη αντιληψη.
Αναρχικα συστηματα εχουν δημιουργηθει και εφαρμοστει , μαλιστα ευρειας κλιμακας , απ σοσιαλιστικης φυσης μεχρι ατομιστικης φυσης.Τα ερωτηματα που θα πρεπει να αποσχολουν καποιον που τον γοητευει η αναρχια ειναι τι ειδος ιδιοκτησιας θεωρει σωστο , τι ελευθεριες τον εκφραζουν κτλ .Οταν βρει απαντηση σε αυτες τις ερωτησεις αναζητα το καταλληλο αναρχικο συστημα που τον εκφραζει και διαβαζει τα αναλογα βιβλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ναι βγάζω.
Δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει στην ιστορία αλλά κάποτε ζούσαμε παρόμοια.
Εάν δεν θέλαμε κάτι παραπάνω θα μέναμε εκεί στην αλληλεγγύη και στην σπηλιά.Προφανώς δεν το θέλαμε.
Πρόσεξε τι λέω πριν κρίνεις την λογική μου.Απλά δεν το ανάλυσα γιατί το θεωρούσα προφανές.
Για να μπορέσεις να δημιουργήσεις ένα αναρχικό σύστημα ΠΡΟΣΕΞΕ -σύστημα- [εσύ το έγραψες] θα πρέπει να κατανοήσεις την κοινή λογική κάτι που δεν υπάρχει.Θα πρέπει να κάνεις έναν έξυπνο να συνεννοηθεί με ένα τούβλο.Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.Δεν δέχομαι να το αρνηθείς αλλά ούτε να συμφωνήσεις.Έτσι το καταλαβαίνω-αντιλαμβάνομαι.Η αναρχία είναι μια τελείως υποκειμενική έννοια την οποία δεν μπορείς να την κάνεις αντικειμενική.Και αν δοκιμάσεις πλέον δεν θα είναι αναρχία.
Γιατί απλά θα την στρέψεις στην αντικειμενικότητά σου που πλέων έχει γίνει υποκειμενικότητα.Γιατί την δημιουργείς με δικά σου κριτήρια και είναι φυσικό διότι δεν γίνετε αλλιώς.
Δεν πίνω κάτι που δεν έχεις πιει.:D
Τζαμπα τοσες σελιδες συζητηση,τζαμπα 402 ποστ....πριν πεις οτι πεις πριν γραψεις ολα αυτα εχεις μπει στο κοπο να διαβασεις τουλαχιστον τοσα ποστ πανω στο θεμα?Γιατι αλλο δειχνεις..οι απαντησεις σε οσα λες εχουν δοθει,απλα βαριεσαι να διαβασεις..οταν απαντατε τουλαχιστον διαβαστε λιγο τι εχει ειπωθει μην λετε οτι μα οτι να΄ναι.Μα οχι ξαναδιαβασε λιγο τι γραφεις βγαζεις νοημα?Ποια κοινη λογικη?Γιατι να υπαρχει κοινη λογικη?Καθενας εχει την δικη του,το θεμα ειναι να χεις την συνειδηση να σεβεσαι την διαφορετικοτητα του αλλου και να μπορεις να αλληλεπιδρας μαζι του αρμονικα,το θεμα δεν ειναι να "διαγραψεις"τον αλλον για χαρη μια κοινης λογικης,αυτο το κανουν άλλα κοινωνικοπολιτικα συστηματα και μονο που αυτο το θεωρεις μερος της αναρχιας φαινεταιοτι απο καπου μπαζει.Οι ανθρωποι εξελισσονται αλλαζουν ειναι φυσικη συνεπεια κατα καποιο τροπο να μην ζουν στις σπηλιες,βρισκονται σε μια διαρκη αναζητηση.Δεν θα ταν φυσιολογικο να μεινουν στασιμοι αφου το ιδιο το περιβαλλον δεν ειναι στασιμο,παντα θα ζητα την εντροπια.
Μαλλον κατι πινεις και δεν μας το λες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εγώ δεν γνωρίζω να έχει εφαρμοστεί πουθενά αναρχία.Αν ξέρεις πού, πες.
Μα, μπορεί να αντιληφθεί την αναρχία όπως θέλει γι'αυτό είναι και αναρχία.Όσα βιβλία και να διαβάσει θα την αντιλαμβάνεται όπως θέλει.Δεν μπορεί κανένα βιβλίο να του πει τι είναι [αναρχία] και οι συγγραφείς δεν νομίζω να έχουν σχηματίσει μια κοινή άποψη της αναρχίας και υποθέτω πως ο καθένας θα γράφει σύμφωνα με το πως την αντιλήφθηκε ο ίδιος.
-----------------------------------------
Τζαμπα τοσες σελιδες συζητηση,τζαμπα 402 ποστ....πριν πεις οτι πεις πριν γραψεις ολα αυτα εχεις μπει στο κοπο να διαβασεις τουλαχιστον τοσα ποστ πανω στο θεμα?Γιατι αλλο δειχνεις..οι απαντησεις σε οσα λες εχουν δοθει,απλα βαριεσαι να διαβασεις..οταν απαντατε τουλαχιστον διαβαστε λιγο τι εχει ειπωθει μην λετε οτι μα οτι να΄ναι.Μα οχι ξαναδιαβασε λιγο τι γραφεις βγαζεις νοημα?Ποια κοινη λογικη?Γιατι να υπαρχει κοινη λογικη?Καθενας εχει την δικη του,το θεμα ειναι να χεις την συνειδηση να σεβεσαι την διαφορετικοτητα του αλλου και να μπορεις να αλληλεπιδρας μαζι του αρμονικα,το θεμα δεν ειναι να "διαγραψεις"τον αλλον για χαρη μια κοινης λογικης,αυτο το κανουν άλλα κοινωνικοπολιτικα συστηματα και μονο που αυτο το θεωρεις μερος της αναρχιας φαινεταιοτι απο καπου μπαζει.Οι ανθρωποι εξελισσονται αλλαζουν ειναι φυσικη συνεπεια κατα καποιο τροπο να μην ζουν στις σπηλιες,βρισκονται σε μια διαρκη αναζητηση.Δεν θα ταν φυσιολογικο να μεινουν στασιμοι αφου το ιδιο το περιβαλλον δεν ειναι στασιμο,παντα θα ζητα την εντροπια.
Μαλλον κατι πινεις και δεν μας το λες:P
Αφού τα έχεις πει να τα κάνεις ένα copy paste και για μας που πίνουμε και δεν βλέπουμε.Απάντησε μου σε αυτά που είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42519&page=4 , για την εφαρμογη της αναρχιας ειχε μιλησε και ο λιπερμαν
Η αναρχια ως πολιτικοοινομικο συστημα εχει κατηγοριες , που εκφραζουν πιστευω , ελευθεριες , τυπους ιδιοκτησιας κτλ , οποιος ξυνει το κεφαλι του σημαινει οτι δεν εχει διαβασει αρκετα ωστε να εχει θεμελιωμενες αποψεις πανω στην αναρχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εγώ δεν γνωρίζω να έχει εφαρμοστεί πουθενά αναρχία.Αν ξέρεις πού, πες.
Μα, μπορεί να αντιληφθεί την αναρχία όπως θέλει γι'αυτό είναι και αναρχία.Όσα βιβλία και να διαβάσει θα την αντιλαμβάνεται όπως θέλει.Δεν μπορεί κανένα βιβλίο να του πει τι είναι [αναρχία] και οι συγγραφείς δεν νομίζω να έχουν σχηματίσει μια κοινή άποψη της αναρχίας και υποθέτω πως ο καθένας θα γράφει σύμφωνα με το πως την αντιλήφθηκε ο ίδιος.
-----------------------------------------

Αφού τα έχεις πει να τα κάνεις ένα copy paste και για μας που πίνουμε και δεν βλέπουμε.Απάντησε μου σε αυτά που είπα.

Κατσε διαβασε 2-3 βιβλια (ή τουλαχιστον για αρχή τα ποστ αυτου του τοπικ) και μετα μπορεις να εκφρασεις μια αποψη που θα βασιζεται σε επιχειρηματα και οχι σε εικασιες και υποθεσεις σου.

Το να εκφραζεις γνώμη σε ενα θεμα πανω στο οποιο δεν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις, βασιζοντας ολη την επιχειρηματολογια σου σε εικασιες (εκτος αν εισαι ο πρωτος ανθρωπος που ξερει τι λεει ενα βιβλιο και ενας συγγραφεας χωρις να χρειαστει να το διαβασεις, γιατι προφανως γεννηθηκες και τα ηξερες ολα..) σε κανει να φαινεσαι -αν οχι ηλιθιος- τουλαχιστον ανωριμος.

Παντα φιλικα,
Φωτης.
-----------------------------------------
ααα αυτο το θεμα ειναι αυτο στο οποιο μπορω να πω παρα πολλα αλλα ειμαι καινουρια και δεν μπορω να παρακολουθησω τη συνοχη της συζητησηηης:(

Παρε το θεμα σιγα σιγα απο την αρχη (θελει καμποσο χρονο και κοπο ειναι η αληθεια) και στο τελος προσθετεις και κατι δικο σου αν δεν εχει ηδη ειπωθει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Κατσε διαβασε 2-3 βιβλια (ή τουλαχιστον για αρχή τα ποστ αυτου του τοπικ) και μετα μπορεις να εκφρασεις μια αποψη που θα βασιζεται σε επιχειρηματα και οχι σε εικασιες και υποθεσεις σου.

Το να εκφραζεις γνώμη σε ενα θεμα πανω στο οποιο δεν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις, βασιζοντας ολη την επιχειρηματολογια σου σε εικασιες (εκτος αν εισαι ο πρωτος ανθρωπος που ξερει τι λεει ενα βιβλιο και ενας συγγραφεας χωρις να χρειαστει να το διαβασεις, γιατι προφανως γεννηθηκες και τα ηξερες ολα..) σε κανει να φαινεσαι -αν οχι ηλιθιος- τουλαχιστον ανωριμος.

Παντα φιλικα,
Φωτης.
-----------------------------------------


Παρε το θεμα σιγα σιγα απο την αρχη (θελει καμποσο χρονο και κοπο ειναι η αληθεια) και στο τελος προσθετεις και κατι δικο σου αν δεν εχει ηδη ειπωθει. :)
Γιατί αντί να μου απαντήσεις σε αυτό που σου είχα γράψει μου κάνεις τον έξυπνο?Δεν σου έθεσα αυτά τα ερωτήματα, σου είχα απαντήσει σε αυτά που είπες.Απλά απάντα σε αυτό.
Δεν σου είπα εγώ επειδή δεν συμφωνούμε να μην γράφεις:D[Πες μου ότι δεν θέλεις να με ακούς]:iagree:
Αν σου φαίνομαι ηλίθιος απλά μην μου μιλάς.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για αναρχία τι εννοούμε; Αποκλείεται να εννοούμε τους "αναρχικούς" που κατεβαίνουν στο κέντρο και τα σπάνε όλα. Αυτοί αυτοονομάζονται κάτι που δεν είναι. Τι σημαίνει πραγματικά ο όρος αναρχικός και αναρχία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Γιατί αντί να μου απαντήσεις σε αυτό που σου είχα γράψει μου κάνεις τον έξυπνο?Δεν σου έθεσα αυτά τα ερωτήματα, σου είχα απαντήσει σε αυτά που είπες.Απλά απάντα σε αυτό.
Δεν σου είπα εγώ επειδή δεν συμφωνούμε να μην γράφεις:D[Πες μου ότι δεν θέλεις να με ακούς]:iagree:
Αν σου φαίνομαι ηλίθιος απλά μην μου μιλάς.:no1:

Γιατι η απαντηση σε αυτα τα ερωτηματα εχει δωθει σε εναν ικανοποιητικο βαθμο στα πολλα ποστ αυτου του τοπικ. Αν δεν εχεις διαθεση να τα διαβασεις μου ειναι αδιαφορο, αλλα δειξε λιγο σεβασμο σε ολα τα ατομα που εχουν γραψει τοσες σελιδες σε αυτο το τοπικ και μην τα περιμενεις ολα ετοιμα.

Δεν εχω προθεση να κανω τον εξυπνο, ποσο μαλλον σε ενα φορουμ που αποτελειται κυριως απο μαθητες και ατομα μικροτερα απο μενα. Επισης δεν σου ειπα να μην γραφεις, σου ειπα να διαβασεις και να αποκτησεις μια αποψη πανω στο θεμα, πριν εκφρασεις γνωμη.

Δεν καθομαι να ασχοληθω περισσοτερο, μπορεις να συνεχισεις αυτη την παιδικη επιχειρηματολογια και να κανεις τον εαυτο σου να φαινεται ηλιθιος, δικο σου προβλημα.
-----------------------------------------
Όταν μιλάμε για αναρχία τι εννοούμε; Αποκλείεται να εννοούμε τους "αναρχικούς" που κατεβαίνουν στο κέντρο και τα σπάνε όλα. Αυτοί αυτοονομάζονται κάτι που δεν είναι. Τι σημαίνει πραγματικά ο όρος αναρχικός και αναρχία;

Αν παρεις σιγα σιγα απ την αρχη το τοπικ, νομιζω οτι θα σου λυθουν αυτες οι αποριες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Γιατι η απαντηση σε αυτα τα ερωτηματα εχει δωθει σε εναν ικανοποιητικο βαθμο στα πολλα ποστ αυτου του τοπικ. Αν δεν εχεις διαθεση να τα διαβασεις μου ειναι αδιαφορο, αλλα δειξε λιγο σεβασμο σε ολα τα ατομα που εχουν γραψει τοσες σελιδες σε αυτο το τοπικ και μην τα περιμενεις ολα ετοιμα.

Δεν εχω προθεση να κανω τον εξυπνο, ποσο μαλλον σε ενα φορουμ που αποτελειται κυριως απο μαθητες και ατομα μικροτερα απο μενα. Επισης δεν σου ειπα να μην γραφεις, σου ειπα να διαβασεις και να αποκτησεις μια αποψη πανω στο θεμα, πριν εκφρασεις γνωμη.

Δεν καθομαι να ασχοληθω περισσοτερο, μπορεις να συνεχισεις αυτη την παιδικη επιχειρηματολογια και να κανεις τον εαυτο σου να φαινεται ηλιθιος, δικο σου προβλημα.
-----------------------------------------


Αν παρεις σιγα σιγα απ την αρχη το τοπικ, νομιζω οτι θα σου λυθουν αυτες οι αποριες ;)
Ok κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Γιατι η απαντηση σε αυτα τα ερωτηματα εχει δωθει σε εναν ικανοποιητικο βαθμο στα πολλα ποστ αυτου του τοπικ. Αν δεν εχεις διαθεση να τα διαβασεις μου ειναι αδιαφορο, αλλα δειξε λιγο σεβασμο σε ολα τα ατομα που εχουν γραψει τοσες σελιδες σε αυτο το τοπικ και μην τα περιμενεις ολα ετοιμα.

Δεν εχω προθεση να κανω τον εξυπνο, ποσο μαλλον σε ενα φορουμ που αποτελειται κυριως απο μαθητες και ατομα μικροτερα απο μενα. Επισης δεν σου ειπα να μην γραφεις, σου ειπα να διαβασεις και να αποκτησεις μια αποψη πανω στο θεμα, πριν εκφρασεις γνωμη.

Δεν καθομαι να ασχοληθω περισσοτερο, μπορεις να συνεχισεις αυτη την παιδικη επιχειρηματολογια και να κανεις τον εαυτο σου να φαινεται ηλιθιος, δικο σου προβλημα.
-----------------------------------------


Αν παρεις σιγα σιγα απ την αρχη το τοπικ, νομιζω οτι θα σου λυθουν αυτες οι αποριες
;)
οκ θενκς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ποιες ακριβώς οικονομικές συνθήκες θα συντελέσουν στην ανατροπή του καπιταλιστικού καθεστώτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ποιες ακριβώς οικονομικές συνθήκες θα συντελέσουν στην ανατροπή του καπιταλιστικού καθεστώτος;
Τι εννοείς ακριβώς όταν λες συνθήκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.

Δεν ειπα και τιποτα :P, πανω κατω διαβαζοντας κανα 2 απτα κατεβατά του Leaperman περνεις μια γενικη ιδεα για καποιες βασικες αρχες..

Απλα ειναι αρκετα δυσκολο να αναλυθει ενα τετοιο θεμα μεσα σε ενα και μονο ποστ.. εχουν γραφτει πολλα βιβλια με διαφορετικες προσεγγισεις και αρχες, υπαρχουν πολλα ειδη αναρχισμου, γενικα ειναι ενα αρκετα ευρυ θεμα πανω στο οποιο δεν μπορω να πω οτι και ο ιδιος εχω επαρκεις γνωσεις. Απλα ψαχνοντας απο δω και απο κει, και διαβαζοντας οσο περισσοτερα γινεται, αποκτας μια πιο ολοκληρωμενη και σφαιρικη αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ποιες ακριβώς οικονομικές συνθήκες θα συντελέσουν στην ανατροπή του καπιταλιστικού καθεστώτος;
Τι εννοείς ακριβώς όταν λες συνθήκες?
Εννοει οικονομικες συγκυριες , διοτι οι συνθηκες εχουν ηδη θεμελιωθει.
Για την σχετικη απαντηση (ειναι τεραστια) , μπορεις να ανατρεξεις στο Μανιφεστο του κομμουνιστικου κομματος του Μαρξ και Ενγκελς , κεφαλαιο 1 "Αστοι και Προλεταριοι" για αρχη, αρκει να εχεις καποια αντιληψη του τι ειναι πλεονασμα (https://en.wikipedia.org/wiki/Economic_surplus)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leaperman

Νεοφερμένος

Ο Leaperman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
@Beatiful loser: Μιας και βλέπω ότι αποδέχεσαι την ανάλυση του Μαρξ και τον ιστορικό υλισμό, σου προτείνω (αν δε τα γνωρίζεις ήδη) να κοιτάξεις λίγο από τη μία την καστοριαδική κριτική στον Μαρξ με επίκεντρο τις καπιταλιστικές επιδράσεις στο μαρξικό έργο (οικονομισμός, εργασιακή θεωρία της αξίας), και από την ύλη την ανάλυση του Βέμπερ για τις προτεσταντικές ρίζες του καπιταλισμού, ως ένα παράδειγμα ιστορικής-κοινωνικής εξέλιξης όπου το εποικοδόμημα έχει πρωταρχικό ρόλο έναντι της οικονομίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εχω διαβασει απο το "Μαρξισμος και θεωρια επανασταστης" του Καστοριαδη, υπαρχουν σημεια απο με βρισκει συμφωνο οπως οτι στην σοβιετικη ενωση δεν εφαρμοστηκε ο μαρξισμος , γενικα ομως δεν με πειθει.
Οσο για τις βεμπεριανες αποψεις , πιστευω πως το πνευμα του καπιταλισμου ειχε προτεσταντικη προντεστατικη βαση , μια και ηταν ενα ειδος ψυχικης δοκιμης , αν δουμε λογοτεχνικια αυτης της εποχης παρατηρουμε οτι συνεδεαν την ηθικη ακμη με την οικονομικη.Εφοσον το ατομο εξελίσσεται οικονομικα αυτο απορρεει απο τα πνευματικα του χαρακτηριστικα , αρα ειναι καλος προτεστάντης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Το κακο με αυτον τον χωρο ειναι οτι υπαρχουν πολλοι fake βαζουν μια μασκα και το παιζουν αναρχιλα κι ετσι.Μαλακιες..τελικα οι ανθρωποι που ενδιαφερονται πραγματικα και ουσιαστικα γι αυτο το χωρο ειναι υπερβολικα λιγοι.Ο ρατσισμος σε εναν οποιοδηποτε αλλο χωρο πες παει στο διαλο ειναι λογικο ετσι οπως εχουμε γινει(αν και δεν θα πρεπε) αλλα στο συγκεκριμενο χωρο απλα δεν το ανεχομαι...ποζερια...Επισης μια αναρχικη ομαδα το θεωρω ανεπιτρεπτο να περνα τους ανθρωπους απο συνελευση πρωτα ή οτιδηποτε αλλο παρομοιο, για το αν θα συμμετασχουν ή οχι αυτο απλα ειναι σαν να καταργει οτι υποτιθεται υποστηριζουν..
:boom:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leaperman

Νεοφερμένος

Ο Leaperman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δίνω ένα διασκεδαστικό λινκ για το μέλος του φόρουμ που είχε αναφέρει τον Θορώ (και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται για τον αναρχοατομικισμό του 19ου αιώνα):

https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1108945
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top