Ανακοινώθηκε η λίστα με τα 500 καλύτερα πανεπιστήμια

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
απορω τι νόημα έχουν όλα αυτά μεταξύ σας. Ο καθένας στη σχολή του και το θεωρεί καλύτερο παν/μιο.. weird
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
On what basis? (ελπίζω όχι από όσα λέει το ischool γιατί και εκεί οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι τους γίνεται)

Άμα πάμε έτσι κι εγώ περίμενα Mit 1o, Harrrrvarrrd 5o και Stanford / Berkeley πιο κάτω (dat west coast inferiority) :P

Με βάση του τι γινόταν στις προηγούμενες κατατάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Και φανταζομαι οτι τα καλυτερα πανεπιστημια της Ελλαδας σε πρωτη φαση και κατ επεκταση πολλα ,σε χωρες που αντιμετωπιζουν την ανεργια, παρεχουν και τις καλυτερες κορνιζες με δωρο το πτυχιο μεσα,οπτικα υπερθεαματα για να συγκινειται ο καθενας που θα θυμαται οτι ηταν φοιτητης καποτε.

Στο επομενο θρεντ να γινει αντιπαραθεση πανω στις κορνιζες, για λογους ανταγωνισμου και θιγμενου εγωισμου για τα καλυτερα πανεπιστημια .Μust.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Το αμα το πτυχιο θα το κρατησει σε κορνιζα, το αποφασιζει ο φοιτητης και οχι το πανεπιστημιο.... Οσο καλο η οσο χαλια να ειναι το πανεπιστημιο, δε σου παρεχει θεση στην εργασια αλλα ουτε στην ανεργια!!! Το τι θα κανεις, εσυ με την προσπαθεια σου το αποφασιζεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το αμα το πτυχιο θα το κρατησει σε κορνιζα, το αποφασιζει ο φοιτητης και οχι το πανεπιστημιο.... Οσο καλο η οσο χαλια να ειναι το πανεπιστημιο, δε σου παρεχει θεση στην εργασια αλλα ουτε στην ανεργια!!! Το τι θα κανεις, εσυ με την προσπαθεια σου το αποφασιζεις....

Η ανεργία δεν έχει να κάνει με το Πανεπιστήμιο αλλά είναι όντως, κοινωνικό θέμα. Το Πανεπιστήμιο επιτελεί άλλο ρόλο. Αντί να χαιρόμαστε που έστω και με πενιχρά μέσα, η δουλειά στο Πανεπιστήμιο γίνεται (και ενδεχόμενα) σε καλύτερο βαθμό από θέμα ποιότητας γνώσης, καθόμαστε και μετράμε ποιος την έχει μεγαλύτερη και χοντρύτερη. Κρίμα. Η διεθνής βιβλιογραφία υπάρχει και είναι προσβάσιμη. Το ερώτημα είναι κατά πόσο ο κάθε φοιτητής έχει την διάθεση να ασχοληθεί με αυτό που σπουδάζει. Το Πανεπιστήμιο δεν κάνει "εμφύτευση" γνώσης αλλά δίνει τα ερεθίσματα για τη γνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Το ΜΙΤ τι ειναι ; Δεν ειναι τεχνολογικό; Νομίζω ειναι άτομο αυτο που είπες...

Επίσης πιστεύω και της Κρήτης θα πρεπε να ειναι κάπου στα 500...εχω ακούσει οτι προσφέρει πολλα σε ερευνητικό επίπεδο
To MIT έχει και μη πολυτεχνικά τμήματα. Aν αξιολογούσαν όλα τα τμήματα του θα ήταν πρώτο στη γενική κατάταξη.

Κανονικά και το ΕΜΠ έπρεπε να αξιολογηθεί επειδή υπάρχουν subjects που το αφορούν. Η απουσία του ΕΜΠ καθιστά τη κατάταξη αναξιόπιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Η απουσία του ΕΜΠ καθιστά τη κατάταξη αναξιόπιστη.


Γιατί δεν αποδέχεστε όλες τις λίστες που υπάρχουν και τέλος; Δεν σας είπε κανείς άχρηστους ή βλάκες. Απλά το πανεπιστήμιο σας δεν είναι απ' τα τοπ. Και το ΔΠΘ που είμαι εγώ δεν είναι στην λίστα με τα τοπ. Ε δε θα κάτσω να σκάσω.
Αυτό που άτομα 18-25 ετών προσπαθούν να βγάλουν όλες τις λίστες άκυρες πολύ με εκνευρίζει. Να το έβλεπα σε μια λίστα οτι το ΕΜΠ είναι εκτός, τότε οκ. Αλλά (σχεδόν) σε όλες;
Λέτε να έχουν κάτι προσωπικό με το ΕΜΠ και δε το βάζουν στη λίστα; Μη ψάχνετε να βρείτε δικαιολογίες για ποιον λόγο δε μπήκε στη λίστα. Μην αρχίζετε τις μπούρδες οτι «η αξιολόγηση δεν έγινε με σωστό τρόπο». Με σωστόταττο τρόπο έγινε. Εχω γνωστούς στο εξωτερικό (καθηγητές) και μου είπαν ακριβώς το ίδιο. Καλό πανεπιστήμιο ειναι το ΕΜΠ, αλλά οχι και απ' τα τοπ.
Βγάλτε τα κόμπλεξ και χαλαρώστε.


Καλήμέρα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Boston University και τα μυαλα στα καγκελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Όπως είπα η λίστα αγγίζει τα όρια της γελοιότητας για το θεμα που μας ενδιαφέρει καθώς δίνει συντελεστή 10% στην ποιότητα της εκπαίδευσης (και απο εκει και πέρα ενδιαφέρεται για Nobel &Fields βραβεια καθηγητών,και ερευνα (τομεις που δεν ενδιαφερουν για προπτυχιακο επιπεδο),χαιρω πολυ, ναι το ΕΜΠ απο τους 15 πληροφορικαριους κανεις τους δεν έτυχε να έχει nobel ή fields. To ΔΠΘ ομως που εχει και τμημα πληροφορικης, και ημμυ απθ, και και και, εχει 828 πληροφορικαριους.)

Για να δουμε ομως μερικα πανεπιστημια στο Quality of Education το οποιο οπως ειπα εχει 10% Συντελεστη

MIT 37.8
Cornell University 37.8
Princeton University 37.8
Yale University 26.7
University of Cambridge 26.7

ΕΜΠ 26.7
ΑΠΘ 0
ΕΚΠΑ 0

now,

(αυτα για computer science)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lValenl

Νεοφερμένος

Ο lValenl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Χειρότερο ranking ever! Το QS world ranking είναι το πιο αξιόπιστο, αλλά μην ξεχνάτε πως τα ρανκινγς γενικά δεν είναι να τα εμπιστευόμαστε και πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Αφήστε μας με το Πολυτεχνείο σας! Φτάνει εδω μέσα πια! Επειδη είστε φοιτητές εκει ποιοι νομίζετε οτι είστε δηλαδη ; Σας πληρώνει το ΔΣ του για να το κάνετε τέτοια προώθηση ; ΕΛΕΟΣ
μόλις τελειωσετε πάλι άνεργοι θα είστε(για να μην πω όλοι οι περισσότεροι έστω!!!) βγείτε λιγο απο τη φούσκα σας και παρατατε μας με το Πολυτεχνείο σας ! Μας κουρασατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Με βάση του τι γινόταν στις προηγούμενες κατατάξεις.

Και στις προηγούμενες κατατάξεις από όσα είδα η λίστα της Σαγκάης τα έχει περίπου στην ίδια θέση, άντε με μια θέση διαφορά στο κάθε τόσο. Not that it matters, but...

Βασικά όλο το τοπ 10 τα τελευταία 10 χρόνια φαίνεται να το έχει σχεδόν ακλόνητο στη θέση του, σε σημείο που σκέφτεσαι μήπως μας πάσαραν κάτι περσινό για να 'βγει' και η λίστα του 2013.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Αφήστε μας με το Πολυτεχνείο σας! Φτάνει εδω μέσα πια! Επειδη είστε φοιτητές εκει ποιοι νομίζετε οτι είστε δηλαδη ; Σας πληρώνει το ΔΣ του για να το κάνετε τέτοια προώθηση ; ΕΛΕΟΣ
μόλις τελειωσετε πάλι άνεργοι θα είστε(για να μην πω όλοι οι περισσότεροι έστω!!!) βγείτε λιγο απο τη φούσκα σας και παρατατε μας με το Πολυτεχνείο σας ! Μας κουρασατε!

Αυτο το topic πραγματεύεται την λίστα με τα 500 καλύτερα πανεπιστήμια. Εαν δε σ'αρεσει η συζήτηση βγες απο το τοπικ. Αν είσαι μαζόχας, deal with it 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αυτο το topic πραγματεύεται την λίστα με τα 500 καλύτερα πανεπιστήμια. Εαν δε σ'αρεσει η συζήτηση βγες απο το τοπικ. Αν είσαι μαζόχας, deal with it 8)
Αφού μιλάει για τα 500 καλύτερα πανεπιστήμια ,εσύ τι κάνεις εδώ;Αφού το ΕΜΠ δεν είναι μεσα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Αυτο το topic πραγματεύεται την λίστα με τα 500 καλύτερα πανεπιστήμια. Εαν δε σ'αρεσει η συζήτηση βγες απο το τοπικ. Αν είσαι μαζόχας, deal with it 8)

Γελάει ο κόσμος μ αυτα που λες...επειδη περασες ημμυ στο Πολυτεχνείο δεν έχεις κανει τίποτα ξες...το τι θα λέω και που θα το λέω ειναι δικιά μου δουλεια ... Αλλα ξέχασα οτι εσείς είστε ανώτεροι αυτών που δεν περνάνε στο ΕΜΠ !

Αυτο το deal with it φτάνει καραμέλα το κανες! Μάθε και κατι άλλο στα αγγλικα!και μάλλον εσυ είσαι ο ακυρος στην υπόθεση καθώς το θεμα ειναι για τα 500 τόσο πανεπιστήμια...το δικό σου δεν ειναι εκει :( κρίμα! Get over it 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Γελάει ο κόσμος μ αυτα που λες...επειδη περασες ημμυ στο Πολυτεχνείο δεν έχεις κανει τίποτα ξες...το τι θα λέω και που θα το λέω ειναι δικιά μου δουλεια ... Αλλα ξέχασα οτι εσείς είστε ανώτεροι αυτών που δεν περνάνε στο ΕΜΠ !

Αυτο το deal with it φτάνει καραμέλα το κανες! Μάθε και κατι άλλο στα αγγλικα!και μάλλον εσυ είσαι ο ακυρος στην υπόθεση καθώς το θεμα ειναι για τα 500 τόσο πανεπιστήμια...το δικό σου δεν ειναι εκει :( κρίμα! Get over it 8)

Στην λίστα του computer science η σχολή μου στον μόνο κλάδο (quality of education) που έχει σημασία είναι στα 15-20 καλύτερα στον κόσμο. deal with it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Στην λίστα του computer science η σχολή μου στον μόνο κλάδο (quality of education) που έχει σημασία είναι στα 15-20 καλύτερα στον κόσμο. deal with it.

Εγώ αυτό άμα θέλω το πιστεύω...και επίσης δεν μου λες στο quality που αναφέρεις τι συμπεριλαμβάνουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Εγώ αυτό άμα θέλω το πιστεύω...και επίσης δεν μου λες στο quality που αναφέρεις τι συμπεριλαμβάνουν ;

Τράβα δες και μόνος σου, ή μηπως στηρίζεσαι στα λόγια των αλλων χωρις να έχεις ιδέα γιατι μιλας; (οπως κανουν και οι αλλοι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Τράβα δες και μόνος σου, ή μηπως στηρίζεσαι στα λόγια των αλλων χωρις να έχεις ιδέα γιατι μιλας; (οπως κανουν και οι αλλοι)

Θες να μου πεις οτι ενα Πολυτεχνείο έχει καλύτερες υποδομές απο πανεπιστήμια της Ευρώπης και της Αμερικής που σκάνε εκατομμύρια για να διατηρήσουν το επίπεδο στον ουρανό...σε παρακαλω ασε με να εχω την άποψη μου και μην προσπαθείς να μου επιβάλλεις τη δική σου! Ναι έχεις δίκιο προσωπική εμπειρία δεν εχω γιατι δεν μπήκα μέσα στο παν/μιο σου αλλα δεν μου κουνας απο το μυαλο οτι δεν ειναι ΤΌΣΟ ΤΕΛΕΙΟ όσο θα θέλατε να ειναι...δεν ειναι τυχαίο οτι δεν ειναι πουθενα αλλου σε καμια απο τις καταταξεις που δημοσιεύουν πολλές εταιρείες με rankings...κατι παραπάνω ξέρουν απο σένα! Και δεν κατάλαβα ποιο ειναι το θεμα σου;! Σε πληρώνουν εκει μέσα για να κανεις τέτοιο πόλεμο σε όποιον δεν ειναι φανατιλα με το Πολυτεχνείο σου;! Ξεκολλα λιγο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Θες να μου πεις οτι ενα Πολυτεχνείο έχει καλύτερες υποδομές απο πανεπιστήμια της Ευρώπης και της Αμερικής που σκάνε εκατομμύρια για να διατηρήσουν το επίπεδο στον ουρανό...σε παρακαλω ασε με να εχω την άποψη μου και μην προσπαθείς να μου επιβάλλεις τη δική σου! Ναι έχεις δίκιο προσωπική εμπειρία δεν εχω γιατι δεν μπήκα μέσα στο παν/μιο σου αλλα δεν μου κουνας απο το μυαλο οτι δεν ειναι ΤΌΣΟ ΤΕΛΕΙΟ όσο θα θέλατε να ειναι...δεν ειναι τυχαίο οτι δεν ειναι πουθενα αλλου σε καμια απο τις καταταξεις που δημοσιεύουν πολλές εταιρείες με rankings...κατι παραπάνω ξέρουν απο σένα! Και δεν κατάλαβα ποιο ειναι το θεμα σου;! Σε πληρώνουν εκει μέσα για να κανεις τέτοιο πόλεμο σε όποιον δεν ειναι φανατιλα με το Πολυτεχνείο σου;! Ξεκολλα λιγο !

Εγω μιλαω για την λιστα που παραθέσατε. Τι εγινε, τωρα αμφισβητειτε αυτο που παραθεσατε; Συμφωνα με την σελιδα η αξιολογηση της ποιοτητας της εκπαιδευσης γινεται με βαση την επειται επιδοση των φοιτητων του εκαστοτε πανεπιστημιου. Αντικειμενικος ειμαι. Το ΕΜΠ εχει σιγουρα αρκετα προβληματα, αλλα πολυ λιγοτερα απο τα υπολοιπα ελληνικα πανεπιστημια . Παιρνει τα περισσοτερα εκατομμυρια απο καθε αλλο πανεπιστημιο για καθε τμημα του (με αποτελεσμα να διατηρειται στο καλυτερο επιπεδο απο τα υπολοιπα ελληνικα πανεπιστημια ), και ακριβως επειδη βγαζει καλους φοιτητες, εχει και καλο ονομα στο εξωτερικο. Το οτι βγαζει καλους φοιτητες φυσικα δεν απορρει απαραίτητα μονο απο το πανεπιστημιο, αλλα και απο το οτι εξαρχης τα ατομα που μπαινουν ειναι πολυ δουλευταραδες και καλοι μαθητες. Αλλα το ΕΜΠ μπορει να προσφερει μια πρεπουσα ωθηση και ενα κλιμα θεμιτου ανταγωνισμου.

Το ΕΜΠ σηκωνει ακομη πολλες βελτιωσεις, όμως πιστευω οτι οι φοιτητές του είναι καλύτεροι απο πολλα "Καλα πανεπιστημια" της ευρώπης οπως λες, γιατι οι εξετασεις ειναι πολυ πιο επίπονες οπότε οι φοιτητές μπαίνουν απο ενα αρκετα καλο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top