Ανακοινώθηκε η λίστα με τα 500 καλύτερα πανεπιστήμια

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Εφόσον εμείς επιλέξαμε τα Ελληνικά Πανεπιστήμια να καλλιεργούν την κομματική παιδεία και να είναι εκτός αγοράς και διεθνών εξελίξεων, για ποιο λόγο μας κακοφαίνεται η κατάταξή τους; Παιδιά όπως ξέρετε προέχει το συλλ-αλητήριο για το βρακύ της Αλεξανδράτου από την έρευνα στο χ εργαστήριο με τα σκουριασμένα μηχανήματα και τα ετοιμόρροπα παράθυρα.

Τα ελληνικά πανεπιστήμια βρίσκονται και πάλι σε χαμηλές θέσεις, γεγονός που οφείλεται τόσο στα κριτήρια που χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη κατάταξη όσο και στην απόσταση των ελληνικών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων από την αγορά και την παραγωγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος όσοι δεν πέρασαν ΕΜΠ να βρίζουν το ΕΜΠ. Εμεις δε βρίσαμε το πανεπιστήμιο σας επειδή δεν περάσαμε σε αυτό, και γενικότερα δεν σπαταλάμε φαια ουσία εκθέτοντας με επιθετική συμπεριφορά τα κόμπλεξ μας. Εαν δε περάσω στο mit και περάσω στο yale δε θα κάτσω να λεω οτι το mit ειναι χάλια επειδη απλα δεν κατάφερα να φτάσω σε αυτό χωρίς να μπορώ να έχω άποψη αφου είμαι εκτος αυτού, αλλα θα επικεντρωθώ στις σπουδές μου στο yale.

Βλέπω φοιτητές του EKΠΑ και του ΑΠΘ (πανεπιστήμια με 3000 τμήματα) να κάθονται και να συγκρίνονται συνεχώς με το ΕΜΠ κατηγορώντας το τελευταίο. Όμως αν φοιτητής του ΕΜΠ κάτσει και υποβιβάσει τα άλλα 2, αμέσως θα τον πουν ψωνάρα. Εσεις δημιουργείτε αυτο το κλίμα. Και θεωρείστε και σοβαροί.

Καλη συνέχεια με το τμήμα σας. Παω να διαβάσω για την σχολή μου 8)

Bravo :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Οκ σορρυ αλλά από αυτά εκτός από το τελευταίο μόνο το τέταρτο μπορώ να εκλάβω ως επιχείρημα.
Ας τα δούμε αναλυτικά:
1)Αλαζόνες μαθητές είναι όλοι? Τους έχεις γνωρίσει λολ? Παντού υπάρχουν αυτά αλλά πες ότι στο εμπ είναι περισσότεροι ε δε θα ναι λιγότεροι και οι καλοπερασάκηδες:P. Αλλά και πάλι πες ότι έτσι είναι αυτό πως επηρεάζει το πανεπιστήμιο? Από πότε η προσώπικότητα(δεδομένου ότι είναι η ίδια για όλους!) των μαθητών παίζει ρόλο στην αξιολόγηση ενός πανεπιστημίου?:confused:
2)Και το πανεπιστήμιο φταίει για αυτό? Έτσι είναι φτιαγμένο το σύστημα αλλά και αυτό λίγο μετράει καθώς εσύ τι πιστεύεις ότι θα προτιμήσει ο εργοδότης εσένα ή εναν ενεργειακό?
3)Αρ γιου σίριους?

1)Είπα εγώ ότι είναι όλοι;Παραφράζεις τα λόγια μου.Το βλέπεις και από το φόρουμ ποσο κακομαθημένα είναι τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ παιδιά του ΕΜΠ.
2)Ναι φταίει το Πανεπιστημειο σου για τον αχταρμα των οδηγών σπουδών και τους απαρχιομένους καθηγητές σας.Δεν με ενδιαφέρουν τα δικαιώματα(δεν με νοιάζει το δημόσιο).Για αυτό ακριβώς πρέπει να βγει η Πληροφορική από τον οδηγό σπουδών (ή τουλάχιστον να μην λέγονται "και Μηχ.Η/Υ" με 5 μαθήματα(τότε το Ceid θα έπρεπε να λεγόταν (Υπερμηχανικοί με υπερφυσικές δυνάμεις στους Η/Υ,σε σχέση με το ΗΜΜΥ)).
3)Γιες ι αμ.

Δεν υπάρχει λόγος όσοι δεν πέρασαν ΕΜΠ να βρίζουν το ΕΜΠ. Εμεις δε βρίσαμε το πανεπιστήμιο σας επειδή δεν περάσαμε σε αυτό, και γενικότερα δεν σπαταλάμε φαια ουσία εκθέτοντας με επιθετική συμπεριφορά τα κόμπλεξ μας. Εαν δε περάσω στο mit και περάσω στο yale δε θα κάτσω να λεω οτι το mit ειναι χάλια επειδη απλα δεν κατάφερα να φτάσω σε αυτό χωρίς να μπορώ να έχω άποψη αφου είμαι εκτος αυτού, αλλα θα επικεντρωθώ στις σπουδές μου στο yale.

Βλέπω φοιτητές του EKΠΑ και του ΑΠΘ (πανεπιστήμια με 3000 τμήματα) να κάθονται και να συγκρίνονται συνεχώς με το ΕΜΠ κατηγορώντας το τελευταίο. Όμως αν φοιτητής του ΕΜΠ κάτσει και υποβιβάσει τα άλλα 2, αμέσως θα τον πουν ψωνάρα. Εσεις δημιουργείτε αυτο το κλίμα. Και θεωρείστε και σοβαροί.

Καλη συνέχεια με το τμήμα σας. Παω να διαβάσω για την σχολή μου 8)

Bravo :clapup:

Μου λειψες <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Για να καταλάβω, το Πανεπιστήμιο Πατρών ...είναι ερευνητικά απόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ρε μη το ψιρίζετε ρε, τους δίνετε πάτημα.
αφήστε τους εκεί πέρα να βράζουν στο ζουμί τους. 8)

fact is, το ΕΜΠ δεν είναι πια κορυφή

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πρέπει να κάταλάβουν ορισμένα παιδιά πως δεν είναι σωστό να φανατίζονται ούτε με τις ομάδες ούτε με τις πόλεις, ούτε για θρησκείες ούτε για σχολές. Το να κατηγορούν το ΕΜΠ, το ΑΠΘ, το Καποδιστριακό το μόνο που καταφέρνουν ορισμένοι είναι να τα ανυψώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Το ΕΜΠ παντως φετος ηταν για civil engineering 26ο στα, αν θυμαμαι καλα, QS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Πρέπει να κάταλάβουν ορισμένα παιδιά πως δεν είναι σωστό να φανατίζονται ούτε με τις ομάδες ούτε με τις πόλεις, ούτε για θρησκείες ούτε για σχολές. Το να κατηγορούν το ΕΜΠ, το ΑΠΘ, το Καποδιστριακό το μόνο που καταφέρνουν ορισμένοι είναι να τα ανυψώνουν.

Μπράβο focko.Αυτό το post σου ήταν πιο χρήσιμο και από τις εντολές που έδωσε ο Ιησούς στον Μωυσή!Keep up the good work.

ρε μη το ψιρίζετε ρε, τους δίνετε πάτημα.
αφήστε τους εκεί πέρα να βράζουν στο ζουμί τους. 8)

fact is, το ΕΜΠ δεν είναι πια κορυφή


nice smoking crab!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Πρέπει να κάταλάβουν ορισμένα παιδιά πως δεν είναι σωστό να φανατίζονται ούτε με τις ομάδες ούτε με τις πόλεις, ούτε για θρησκείες ούτε για σχολές. Το να κατηγορούν το ΕΜΠ, το ΑΠΘ, το Καποδιστριακό το μόνο που καταφέρνουν ορισμένοι είναι να τα ανυψώνουν.

Δεν κατηγορούμε τίποτα. Απλά την αλήθεια λέμε που ορισμένοι αρνούνται να την αποδεχτούν. So simple ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε καλά, αφού έχει θεα τη μεγαλύτερη γέφυρα είναι κορυφή. Ντάξει, σε δικαιολογώ εν μέρει. Είναι καλοκαίρι, και έχει ζέστη...



Δεν κατηγορούμε τίποτα. Απλά την αλήθεια λέμε που ορισμένοι αρνούνται να την αποδεχτούν. So simple ;)

Και εσύ την ξέρεις την αλήθεια ε?
ότι δε φτάνει η αλεπού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Για να καταλάβω, το Πανεπιστήμιο Πατρών ...είναι ερευνητικά απόν;

Να και μία ωραία ερώτηση πού θα έπρεπε να τεθεί σε αυτούς πού διαμορφωσαν την κατάταξη. Πάντως στο βιολογικό και στην ιατρική της Πάτρας ολημερίς είμαστε πάνω από ένα μικροσκόπιο και συμβάλλουμε στην προαγωγή της ερευνητικής δραστηριότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τα 2 έχουν κατάταξη 300+ και το άλλο δεν βρίσκεται καν στα 500 και σεις ψάχνεστε ποιος την έχει μεγαλύτερη. Φαπ φαπ φαπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Και εσύ τι ξέρεις την αλήθεια ε?
ότι δε φτάνει η αλεπού...

Δε τα λεω εγώ όμως, αυτή είναι η διαφορά. Δες τη σελίδα στο 1ο ποστ, και βγάλε συμπεράσματα μόνος σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε τα λεω εγώ όμως, αυτή είναι η διαφορά. Δες τη σελίδα στο 1ο ποστ, και βγάλε συμπεράσματα μόνος σου

Και γιατί εγώ να πιστεύσω τι λέει αυτή η σελίδα?:worry: Αν η ίδια οργάνωση δεν το λέγε αυτό είμαι σίγουρος πως θα λεγες το αντίθετο... Αν θέλετε να συγκρίνετε πανεπιστήμια να κοιτάτε αντικειμενικά κριτήρια και όχι κατατάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και γιατί εγώ να πιστεύσω τι λέει αυτή η σελίδα?:worry: Αν η ίδια οργάνωση δεν το λέγε αυτό είμαι σίγουρος πως θα λεγες το αντίθετο... Αν θέλετε να συγκρίνετε πανεπιστήμια να κοιτάτε αντικειμενικά κριτήρια και όχι κατατάξεις.


wat? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πες τα ρε φίλε Itach1, πώς μου διέφυγαν αυτοί οι εξίσου καταλυτικοί(για την κατάταξη) παράγοντες? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Αν θέλετε να συγκρίνετε πανεπιστήμια να κοιτάτε αντικειμενικά κριτήρια και όχι κατατάξεις.

Αντικειμενικότατες είναι οι κατατάξεις ;) Εχουν κάτι προσωπικά με το ΕΜΠ και δε το έβαλαν στη λίστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Το ΕΜΠ ειναι το καλυτερο πανεπιστημιο στην ελλαδα ειτε το δεχεστε ειτε οχι. Deal with it 8)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Και γιατί εγώ να πιστεύσω τι λέει αυτή η σελίδα?:worry: Αν η ίδια οργάνωση δεν το λέγε αυτό είμαι σίγουρος πως θα λεγες το αντίθετο... Αν θέλετε να συγκρίνετε πανεπιστήμια να κοιτάτε αντικειμενικά κριτήρια και όχι κατατάξεις.

Η arwu είναι σχετικά η πιο αξιόπιστη πάντως.Συγκεκριμένα γίνεται σίγουρα δουλειά γιατί προπερσυ που κάναμε πολύ καιρό κατάληψη στο τμήμα,έπεσε εκείνη την χρονιά πολύ η κατάταξη της σχολής στο cs.Δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια , αφού όλοι είμαστε υποκειμενικοί.Αυτό προσφέρουν αυτές οι κατατάξεις υποτίθεται.Αντικειμενικότητα.

Υ.Γ : @Dem : Είναι το καλύτερο Πανεπιστήμειο της Ευρώπης (@ThodorisFast : Η αλαζονεία που λέγαμε...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top