Αναβολή σπουδών

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έχει αλλάξει κάτι για την αναβολή και το λες αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά,

είμαι απόφοιτος του 2011 και κατόρθωσα να περάσω στην ιατρική σχολή που ήθελα με το 90% των μαθητών. Έχω γραφτεί κιολας αλλα σκεφτομαι να αφιερώσω τον χρόνο που μας έρχεται σε επίσκεψη σε συγγενείς στο εξωτερικό για να αποκτήσω λίγη εμπειρία για το πως λειτουργουν τα πραγματα εκει αλλα και να ξεκουραστώ λίγο. Μπορεί σε κάποιους από εσάς αυτό να φαίνεται παράξενο ή και παράλογο, ωστόσο η ερώτηση μου δεν είναι αυτή. Θα μπορούσε καποιος με σιγουριά να μου πει τι να κάνω για να διατηρήσω τη θέση μου και να έχω τις λιγότερες δυνατές συνέπειες σε περίπτωση εναρξης μαθηματων μετά απο έναν χρόνο ή και περισσότερο? Συμφέρει περισσότερο να πάρω αναβολή(αν είναι δυνατόν) ή να γραφτώ και να μη δίνω τα μαθήματα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και
Το καλύτερο είναι να πάρεις αναβολή, όπως προαναφέρθηκε. Εγώ πάλι θα πρότεινα να κοιτάξεις να τελειώσεις γρήγορα, γιατί η κατάσταση στην Ελλάδα χειροτερεύει.

Εναλλακτικά, θα πας που θα πας εξωτερικό, κοίτα μήπως γραφτείς σε κάνα πρόγραμμα Ιατρικής στο εξωτερικό, από το 2012. Θα γλιτώσεις από καταλήψεις και πολλή βαβούρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Aυτο για την αναστολη σπουδων, επειδη θα παω αυριο στην σχολη μου να τη κανω(θα εμπαινα κανονικα στο 3ο εξαμηνο) πρεπει να δηλωσω τα μαθηματα του εξαμηνου ή δεν χρειαζεται; Επισης σου δινουν καμια δηλωση και τι γραφεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas 5

Νεοφερμένος

Ο Kostas 5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όσον αφορά τον στρατό τι ακριβώς γίνεται? Πρέπει να ζητήσει αναβολή ή όχι εαν προκειται να παρακολουθήσει κανείς κανονικά τη σχλή του ή γίνεται αυτόματα ενημέρωση του στρατου. 2η ερώτηση Για εμένα που θα παρω αναβολή σπουδών απο το Πανεπιστήμιο αλλάζει κάτι σε σχέση με το στρατό(την αναβολή της θητείας μου δλδ)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όσον αφορά τον στρατό τι ακριβώς γίνεται? Πρέπει να ζητήσει αναβολή ή όχι εαν προκειται να παρακολουθήσει κανείς κανονικά τη σχλή του ή γίνεται αυτόματα ενημέρωση του στρατου. 2η ερώτηση Για εμένα που θα παρω αναβολή σπουδών απο το Πανεπιστήμιο αλλάζει κάτι σε σχέση με το στρατό(την αναβολή της θητείας μου δλδ)?
Τσέκαρε για στρατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ρε παιδιά βοήθεια...Με έχουν τρελάνει....Πέρασα χημικό στο ΑΠΘ και σκοπευω να ξαναδώσω...Και όλοι μου λένε να κάνω αναστολή σπουδών...Ξέρει κανείς τι είναι αυτό?Και αν κάνω αναστολή σπουδών δικαιούμαι ΠΑΣΟ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
για δες

Σύμφωνα με το νέο νόμο για τα ΑΕΙ:
Οι φοιτητές ή σπουδαστές έχουν το δικαίωμα να διακόψουν, με έγγραφη αίτησή τους στη Γραμματεία του οικείου Τμήματος, τις σπουδές τους για όσα εξάμηνα, συνεχόμενα ή μη, επιθυμούν, και πάντως όχι περισσότερα από τον ελάχιστο αριθμό εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών.. Τα εξάμηνα αυτά δεν θα προσμετρώνται στην παραπάνω ανώτατη διάρκεια φοίτησης. Οι φοιτητές ή σπουδαστές, που διακόπτουν κατά τα ανωτέρω τις σπουδές τους, δεν έχουν τη φοιτητική ή σπουδαστική ιδιότητα καθ’ όλο το χρονικό διάστημα διακοπής των σπουδών τους. Μετά τη λήξη της διακοπής σπουδών οι φοιτητές ή σπουδαστές επανέρχονται στο Τμήμα.

Με βάση τα παραπάνω σας ενημερώνουμε ότι οι φοιτητές και οι φοιτήτριες που επιθυμούν να κάνουν χρήση της ανωτέρω διάταξης πρέπει να καταθέσουν αίτηση στην Γραμματεία στην οποία απαραίτητα θα πρέπει να αναφέρεται ο αριθμός των εξαμήνων που θα διαρκέσει η αναστολή σπουδών που αιτούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μια ερωτηση πανω σ'αυτο..
Οι πρωτοετεις φοιτητες πρωτα κανουν εγγραφη στο τμημα και μετα κανουν αναστολη σπουδων,οι δευτεροετεις κανουν καμια ανανεωση εγγραφης/δηλωση μαθηματων ή δεν ξερω γω τι αλλο και μετα αναστολη( ; ) ή κανονικα μπορουν να κανουν την αναστολη χωρις κανενα προβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Ρε παιδιά βοήθεια...Με έχουν τρελάνει....Πέρασα χημικό στο ΑΠΘ και σκοπευω να ξαναδώσω...Και όλοι μου λένε να κάνω αναστολή σπουδών...Ξέρει κανείς τι είναι αυτό?Και αν κάνω αναστολή σπουδών δικαιούμαι ΠΑΣΟ?
όχι φυσικά... πρέπει να δηλώσεις εξάμηνο για να έχεις πάσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Είμαι 4ο εξάμηνο. Μπορώ να ξεκινήσω πχ. του χρόνου να διαβάζω για παννελήνιες και στο 6ο εξάμηνο να κάνω διακοπή φοίτησης να περάσω σε κάποια σχολή να κάνω κατευθείαν εκεί διακοπή φοίτησης να πάρω το πτυχίο μου στην πρώτη σχολή και μετά συνεχίσω την άλλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Είμαι 4ο εξάμηνο. Μπορώ να ξεκινήσω πχ. του χρόνου να διαβάζω για παννελήνιες και στο 6ο εξάμηνο να κάνω διακοπή φοίτησης να περάσω σε κάποια σχολή να κάνω κατευθείαν εκεί διακοπή φοίτησης να πάρω το πτυχίο μου στην πρώτη σχολή και μετά συνεχίσω την άλλη;

Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Καλημέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την αναβολή φοίτησης. Είμαι φοιτητής σε ΤΕΙ και τελείωσα το 4ο εξάμηνο και τον Οκτώβρη μπαίνω στο 5ο. Δίνω επαναληπτική τώρα τον Σεπτέμβρη. Η ερώτηση είναι αν θέλω να πάρω αναβολή, δίνω πρώτα την επαναληπτική του Σεπτέμβρη και μετά κάνω την αίτηση? Στη σχολή πέρασα το 2010. Και κάτι ακόμα, αν πάρω αναβολή για δυο εξάμηνα-έναν χρόνο, ισχύει το ν+2 χωρίς τον χρόνο της αναβολής ή μετράτε και αυτός ως χρόνος φοίτησης? (τι εννοώ... η σχολή μου είναι 8 εξάμηνα - 4 χρόνια, έχω κάνει ήδη 2 χρόνια, με το ν+2 μπορώ να φοιτήσω στο ΤΕΙ για 4 ακόμα χρόνια, αν πάρω αναβολή έναν χρόνο μετά όταν ξεκινήσω θα μπορώ να φοιτήσω 4 χρόνια ή 3?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostis18

Νεοφερμένος

Ο kostis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Για πρωτοετη φοιτητη, κανει την πρωτη του εγγραφη στην σχολη, υπαρχει δυνατοτητα την ιδια ημερα να κανει και την αιτηση για αναστολη-διακοπη-αναβολη οπως τελος παντων λεγεται, σπουδων την ιδια ημερα ; Μπορει να γινει ολη η δουλεια αυθημερων ;;; Και χρειαζεται δικαιολογητικα η αιτηση αυτη ; Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sta

Νεοφερμένος

Ο Sta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ψάχνοντας στο google για την διακοπή σπουδών (ή πιο σωστά παύση ) ότι ισχύει το εξής :
Διακοπή σπουδών κάνεις με αίτηση στο τμήμα σου όποτε θέλεις, μόνο με μία αίτηση , η διακοπή δεν γίνεται να υπερβαίνει το ελάχιστο αριθμό εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου. Η απορία που μου έχει προκύψει είναι η παρακάτω:
Έστω ότι κάνεις μηχανογραφικό τον Ιούνιο περνάς σε κάποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ και γράφεσαι το Σεπτέμβρη σε αυτό αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορείς να παρακολουθείς τα μαθήματα τον πρώτο χρόνο (2 6μηνα) , γίνεται να κάνεις αίτηση για διακοπή σπουδών μόλις εγγραφείς πριν αρχίσουν τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου και να ισχύει η διακοπή από την αρχή ή θα ισχύει μόνο για το 2ο εξάμηνο; Αναφέρομαι σε σχολές που τα μαθήματα α' εξαμήνου ξεκινάνε με χειμερινό εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christosg88

Νεοφερμένος

Ο christosg88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω. Γράφτηκα στην σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ τον Σεπτέμβριο του 2012 και αμέσως έκανα διακοπή σπουδών για 2 εξάμηνα για να τελειώσω με τον στρατό. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν απαιτείται τίποτα από μέρος μου τώρα για να ξεκινήσω κανονικά τις σπουδές μου τον Οκτώβριο του 2013. Κάτι σαν άρση διακοπής ας πούμε. Θα πάρω και τηλέφωνο στην γραμματεία καλού κακού αλλά μέχρι να τελειώσουν με τις διακοπές του Πάσχα καλό θα ήταν να έχω μια γενική εικόνα. Κάθε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω. Γράφτηκα στην σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ τον Σεπτέμβριο του 2012 και αμέσως έκανα διακοπή σπουδών για 2 εξάμηνα για να τελειώσω με τον στρατό. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν απαιτείται τίποτα από μέρος μου τώρα για να ξεκινήσω κανονικά τις σπουδές μου τον Οκτώβριο του 2013. Κάτι σαν άρση διακοπής ας πούμε. Θα πάρω και τηλέφωνο στην γραμματεία καλού κακού αλλά μέχρι να τελειώσουν με τις διακοπές του Πάσχα καλό θα ήταν να έχω μια γενική εικόνα. Κάθε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ!!! :D
Αναστολή λέγεται,:P δεν νομίζω να απαιτείται τίποτα.
Πας κανονικά σαν πρωτοετής, εκτός κι αν θέλει να υπογράψεις καμιά υπεύθυνη δήλωση εκείνη την στιγμή αλλά αυτό είναι δουλειά ρουτίνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosg88

Νεοφερμένος

Ο christosg88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πω πω φίλε ZouGRaF σφαίρα είσαι...! Πίστευα σε καμία βδομάδα θα είχα απάντηση...! Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. Μακάρι να είναι έτσι γιατί αν πρέπει να πάω να κάνω επανεγγραφη και μετά να ξαναπαω τον Οκτώβρη ασ'τα να πανε... Και πάλι ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billakos1994

Νεοφερμένος

Ο billakos1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδες απορια,ειμαι φοιτητης σε ενα τει 1 χρονο τωρα ειμαι στο 2ο εξαμηνο.Μπορω να κανω παυση φοιτησης να παω φανταρος και να συνεχισω τις σπουδες μου οταν απολυθω απο τον στρατο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
παιδες απορια,ειμαι φοιτητης σε ενα τει 1 χρονο τωρα ειμαι στο 2ο εξαμηνο.Μπορω να κανω παυση φοιτησης να παω φανταρος και να συνεχισω τις σπουδες μου οταν απολυθω απο τον στρατο?

Ναι μπορεις να κανεις διακοπη σπουδων για να πας φανταρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billakos1994

Νεοφερμένος

Ο billakos1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
τα 2 εξαμηνα που θα χασω θα μετρησουνε στα ν+2 χρονια που δικαιουμε?

ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top