Αναβολή σπουδών

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
τα 2 εξαμηνα που θα χασω θα μετρησουνε στα ν+2 χρονια που δικαιουμε?

ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου

Νομιζω πως οχι γιατι δεν δηλωνεις μαθηματα για 2 εξαμηνα αρα δεν επιρεαζετε αλλα ρωτα και στην γραμματια για ποιο απολητη απαντηση σε αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billakos1994

Νεοφερμένος

Ο billakos1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
η γραμματια στην σχολη μου ειναι απαραδεκτη και δεν γνωριζει ουτε τα βασικα.ρωτησα και ειπαν δε γνωριζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
η γραμματια στην σχολη μου ειναι απαραδεκτη και δεν γνωριζει ουτε τα βασικα.ρωτησα και ειπαν δε γνωριζουν
Μια ειναι λυσει πριξους τα κεφαλη μπας και ψαξουν να μαθουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
παιδες απορια,ειμαι φοιτητης σε ενα τει 1 χρονο τωρα ειμαι στο 2ο εξαμηνο.Μπορω να κανω παυση φοιτησης να παω φανταρος και να συνεχισω τις σπουδες μου οταν απολυθω απο τον στρατο?

Πηγαίνεις στην γραμματεία και συμπληρώνεις μια υπεύθυνη δήλωση όπου δηλώνεις το χρονικό διάστημα που θα απέχεις και τον λόγο.
Απλά δεν θα δικαιούσαι πάσο και βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
παιδια καλησπερα!λοιπον εχω περασει σε μια σχολη στο εξωτερικο και ταυτοχρονα και στην ελλαδα σε μια!γινεται να κανω παυση πουδων στην ελλαα ωστε αν δεν τα καταφερω εξω να επιστρεψω στην σχολη μου στην ελλαδα?και αν ναι ποση διαρκεια μπορει ναεχει αυτο??επισης το πασο στο ζητανε πισω απο την σχολη αν κανεις παυση??γιατι αλλιως ποιος ελεγκτης θα ψαξει στα αρχεια να δει αν οντως το πασο ισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλησπέρα!Εγώ παιδιά έχω την εξής απορία.
Περνάω σε σχολή σε άλλη πόλη αλλά λόγω οικονομικών δεν θα μπορέσω να αρχίσω τον σεπτέμβρη.
Για να μην χάσω την σχολή,πρέπει να γραφτώ και να κάνω αίτηση ότι δεν μπορώ να παρακολουθήσω για 2 εξάμηνα;
Υπάρχει περίπτωση να με πετάξουν έξω;Όταν μπορέσω να πάω θα ξεκινήσω από το 1ο εξάμηνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Καλησπέρα!Εγώ παιδιά έχω την εξής απορία.
Περνάω σε σχολή σε άλλη πόλη αλλά λόγω οικονομικών δεν θα μπορέσω να αρχίσω τον σεπτέμβρη.
Για να μην χάσω την σχολή,πρέπει να γραφτώ και να κάνω αίτηση ότι δεν μπορώ να παρακολουθήσω για 2 εξάμηνα;
Υπάρχει περίπτωση να με πετάξουν έξω;Όταν μπορέσω να πάω θα ξεκινήσω από το 1ο εξάμηνο;
Παρε μετεγγραφη αν πληρεις τις προυποθεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Καλησπέρα!Εγώ παιδιά έχω την εξής απορία.
Περνάω σε σχολή σε άλλη πόλη αλλά λόγω οικονομικών δεν θα μπορέσω να αρχίσω τον σεπτέμβρη.
Για να μην χάσω την σχολή,πρέπει να γραφτώ και να κάνω αίτηση ότι δεν μπορώ να παρακολουθήσω για 2 εξάμηνα;
Υπάρχει περίπτωση να με πετάξουν έξω;Όταν μπορέσω να πάω θα ξεκινήσω από το 1ο εξάμηνο;

θα πας να γραφτείς κανονικά και θα κάνεις κάνεις στην αρχή του κάθε εξαμήνου δήλωση εξαμήνου, η οποία γίνεται ηλεκτρονικά.Αν δεν γραφτείς δυο φορές συνεχόμενες σε εξάμηνο τότε διαγράφεσαι. Απλά να ξέρεις ότι έχεις πλέον το ν+2 . Οπότε αν η σχολή σου είναι 4 έτη, εσύ αντί για 6 θα έχεις 5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Καλησπέρα!Εγώ παιδιά έχω την εξής απορία.
Περνάω σε σχολή σε άλλη πόλη αλλά λόγω οικονομικών δεν θα μπορέσω να αρχίσω τον σεπτέμβρη.
Για να μην χάσω την σχολή,πρέπει να γραφτώ και να κάνω αίτηση ότι δεν μπορώ να παρακολουθήσω για 2 εξάμηνα;
Υπάρχει περίπτωση να με πετάξουν έξω;Όταν μπορέσω να πάω θα ξεκινήσω από το 1ο εξάμηνο;

ναι γινεται να κανεις διακοπη φοιτησης μεχρι 2 χρονια αλλα οπως λεει κ ο απο πανω εννοειται να κανεις εγγραφη ΚΑΙ δηλωση εγγραφης εξαμηνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
θα πας να γραφτείς κανονικά και θα κάνεις κάνεις στην αρχή του κάθε εξαμήνου δήλωση εξαμήνου, η οποία γίνεται ηλεκτρονικά.Αν δεν γραφτείς δυο φορές συνεχόμενες σε εξάμηνο τότε διαγράφεσαι. Απλά να ξέρεις ότι έχεις πλέον το ν+2 . Οπότε αν η σχολή σου είναι 4 έτη, εσύ αντί για 6 θα έχεις 5.

Όταν λες δήλωση εξαμήνου;Δηλαδή να δηλώσω ότι θα παρακολουθώ;
Δηλαδή το σεπτέμβρη θα γραφτώ,θα κάνω την δήλωση και στο 2ο εξάμηνο θα ξανακάνω δήλωση εξαμήνου.
Του χρόνου όταν θα μετακομίσω θα ξεκινήσω από την αρχή ή θα είναι σαν να χρωστάω μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Όταν λες δήλωση εξαμήνου;Δηλαδή να δηλώσω ότι θα παρακολουθώ;
Δηλαδή το σεπτέμβρη θα γραφτώ,θα κάνω την δήλωση και στο 2ο εξάμηνο θα ξανακάνω δήλωση εξαμήνου.
Του χρόνου όταν θα μετακομίσω θα ξεκινήσω από την αρχή ή θα είναι σαν να χρωστάω μαθήματα;

Στην δήλωση εξαμήνου δεν δηλώνεις ότι παρακολουθείς απλά είναι απλά μια τυπική διαδικασία που πρέπει να γίνεται. Δεν είσαι υποχρεωμένη να παρακολουθείς ούτε να δώσεις μαθήματα.

κοίτα αυτό που σου λέω δεν είναι διακοπή φοίτησης τυπικά, αλλά δεν ξέρω και αν μπορεί να υπάρξει τυπικά. Δεν θα χρωστάς μαθήματα γιατί δεν θα τα έχεις δηλώσει αλλά θα έχεις χάσει ένα χρόνο από τα 6 που δικαιούσαι. Δηλαδή θα πρέπει να βγάλεις τη σχολή σου σε 5 χρόνια. Παρόλα αυτά ρώτα όταν πας για εγγραφή εάν μπορείς να "παγώσεις" αυτόν τον έναν χρόνο (τυπικά) ώστε όταν θα ξεκινήσεις του χρόνου να έχεις 6 έτη στη διάθεση σου. Αλλιώς κάνεις αυτό που σου είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Στην δήλωση εξαμήνου δεν δηλώνεις ότι παρακολουθείς απλά είναι απλά μια τυπική διαδικασία που πρέπει να γίνεται. Δεν είσαι υποχρεωμένη να παρακολουθείς ούτε να δώσεις μαθήματα.

κοίτα αυτό που σου λέω δεν είναι διακοπή φοίτησης τυπικά, αλλά δεν ξέρω και αν μπορεί να υπάρξει τυπικά. Δεν θα χρωστάς μαθήματα γιατί δεν θα τα έχεις δηλώσει αλλά θα έχεις χάσει ένα χρόνο από τα 6 που δικαιούσαι. Δηλαδή θα πρέπει να βγάλεις τη σχολή σου σε 5 χρόνια. Παρόλα αυτά ρώτα όταν πας για εγγραφή εάν μπορείς να "παγώσεις" αυτόν τον έναν χρόνο (τυπικά) ώστε όταν θα ξεκινήσεις του χρόνου να έχεις 6 έτη στη διάθεση σου. Αλλιώς κάνεις αυτό που σου είπα.

χμμμ..μάλιστα.:hmm:
σε ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftapsuxos

Νεοφερμένος

Ο Eftapsuxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.

Μόλις έκλεισα το 6ο έκτος στο Πολυτεχνείο και δεν τα πάω καλά. Μου μένουν άλλα 4 χρόνια αν δεν άλλαξε κάτι από τον περσινό οδηγό σπουδών. Δεν έχω σκοπό να παρακολουθήσω φέτος, ξενοικιάζω και θέλω να κάτσω στην πόλη μου να τα βρω με τον εαυτό μου πριν πάρω οποιαδήποτε απόφαση για το μέλλον. Σκέφτομαι να διακόψω τη φοίτηση με σκοπό να διατηρήσω την ευκαιρία να τελειώσω τη σχολή, αν το πάρω απόφαση αργότερα. Να μην πάνε στράφι κι αυτά τα εξάμηνα δηλαδή.

Προβληματίζομαι, όμως, γιατί δεν ξέρω τι θα γίνει με την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Κάνω κάτι ενέσεις που κοστίζουν 1000+ ευρώ το μήνα. Τώρα είμαι προστατευόμενο μέλος των γονιών μου και κάθε χρόνο ανανεώνουμε το βιβλιάριο με μια βεβαίωση φοίτησης από τη σχολή. Είμαι 23.

Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να βγει βεβαίωση φοίτησης κατά τη διάρκεια της διακοπής-αναστολής φοίτησης;
Αν δε γίνεται, μήπως γνωρίζετε κάποιον άλλον τρόπο ώστε να αποκτήσω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κατά τη διάρκεια της αναστολής;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Ελπίζω σε απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftapsuxos

Νεοφερμένος

Ο Eftapsuxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τελικά δε γνωρίζει κανείς αν μπορεί να βγει βεβαίωση φοίτησης σε περίοδο διακοπής φοίτησης; Κάτι μου λέει πως όχι. Μάλλον θα στραφώ προς κάρτα ανεργείας + ασφάλιση ΙΚΑ στο μεσοδιάστημα, αφού παύω να θεωρούμαι φοιτητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν γίνεται αφου δεν θεωρείσαι φοιτητης αυτο το διάστημα,αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Γιατί δεν κανεις καλυετερα μια ερώτηση στη γραμματεία να σου πει ακριβώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftapsuxos

Νεοφερμένος

Ο Eftapsuxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όταν ανοίξουν και πάω για τη διακοπή θα ρωτήσω. Απλά δεν πολυεμπιστεύομαι τους υπαλλήλους καθώς πολλές φορές είναι ανενημέρωτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos8

Νεοφερμένος

Ο Giorgos8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είμαι φοιτητής του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, εγγράφηκα στη σχολή μου τον Σεπτέμβριο του 2008
Φέτος θα πάω στρατό και σκέφτομαι να κάνω διακοπή (αναστολή) φοίτησης και να συνεχίσω το χειμερινό του 2014.

Θα πρέπει να κάνω δήλωση μαθημάτων (ένα μου έμεινε + πρακτική+πτυχιακή που θα γίνουν μέσα σε 1 εξάμηνο) κανονικά όπως όλοι και στη συνέχεια να πάω στη γραμματεία για τη διακοπή;

Ο λόγος που θέλω να κάνω αναστολή φοίτησης είναι για να μην έχω κτήση πτυχίου στα 7 ή 8 χρόνια, αλλά αν πουθενά δεν αναφέρετε αυτό τότε ίσως και να μην την κάνω. Αναφέρετε πουθενά σε πόσα χρόνια τελείωσες τη σχολή ή απλά λέει έτος εγγραφής και έτος κτήσης πτυχίου;
Είναι κρίμα να έχω ένα παραπάνω χρόνο στο πτυχίο λόγω στρατού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eftapsuxos

Νεοφερμένος

Ο Eftapsuxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν κάνεις διακοπή, δεν κάνεις δήλωση. Η διακοπή σου γίνεται την περίοδο των εγγραφών.

Η δική μου πάντως εγκρίθηκε την περασμένη εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αν περασω σε μια σχολη φετος μπορω να κανω διακοπη φοιτησης σ'αυτη την σχολη γιατι θελω να ξαναδωσω πανελληνιες εξετασεις?Αν το επομενο ετος επιλεξω να φοιτησω στην σχολη που εκανα διακοπη θα φοιτησω στο 1ο εξαμηνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Εαν φετος περασεις καπου που δε θελεις, τοτε ειτε δεν πας καθολου να γραφτεις στη σχολη, ειτε πας και θεωρεισαι εγγεγραμμενος πλεον φοιτητης. Αν εσυ ξαναδωσεις του χρονου και περασεις αλλου, τοτε θα πας να ξεγραφτεις απο την πρωτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top