Αναβολή σπουδών

UncleJ

Νεοφερμένος

Ο UncleJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δηλαδή αν πιστεύω ότι μπορώ να περάσω τα μαθήματα χωρίς να τα παρακολουθώ και μπω στρατό , διατηρώ την φοιτητική μου ιδιότητα και μπορώ να δηλώσω μαθήματα και να συμμετέχω στις εξετάσεις?
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Δηλαδή αν πιστεύω ότι μπορώ να περάσω τα μαθήματα χωρίς να τα παρακολουθώ και μπω στρατό , διατηρώ την φοιτητική μου ιδιότητα και μπορώ να δηλώσω μαθήματα και να συμμετέχω στις εξετάσεις?
Ακριβώς αυτό, ναι.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

UncleJ

Νεοφερμένος

Ο UncleJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αν κόψω την αναβολή πχ Ιούλιο θα με δεχθούν τον Νοέμβριο? Διότι αν την κόψω Ιούνιο ,δεν θα ήθελα να με καλέσουν Σεπτέμβριο για να μην χάσω την επαναληπτική εξεταστικη. Εκτός αν όταν κόβω την αναβολή επιλέγω πότε θα μπω. Δεν ξέρω τι ισχύει?
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Παιδιά να σας κάνω μια ερώτηση : Μπορώ να πάω στρατό κατά την διάρκεια των σπουδών μου ; Δηλαδή να μπω στρατό στις αρχές του 4ου έτους σπουδών μου και να δίνω κανονικά τα μαθήματα μου (εφόσον δεν απαιτούν παρουσία) με τις άδειες για την εξεταστική περίοδο ;

Η φοιτητική άδεια απ' όσο ξέρω είναι ειδική άδεια, είναι στην ευχέρεια του διοικητή αν στη δώσει ή όχι.
Αν υπάρχει "εμπλοκή", δύσκολα να στη δώσει. Θυμάμαι κάποιοι ήθελαν φοιτητική άδεια για να δώσουν μαθήματα, ήμασταν μετρημένοι στα δάχτυλα τότε εκείνη την περίοδο για τις υπηρεσίες, και δεν πήραν. Κάποιοι πήραν υπηρεσιακό σημείωμα, πήγαν έδωσαν το μάθημα και γύρισαν στο στρατόπεδο.
Συνήθως δίνουν, αλλά μη το θεωρείς δεδομένο.

Δε ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα τώρα, πριν 6 χρόνια πήγα στρατό εγώ.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Αν κόψω την αναβολή πχ Ιούλιο θα με δεχθούν τον Νοέμβριο? Διότι αν την κόψω Ιούνιο ,δεν θα ήθελα να με καλέσουν Σεπτέμβριο για να μην χάσω την επαναληπτική εξεταστικη. Εκτός αν όταν κόβω την αναβολή επιλέγω πότε θα μπω. Δεν ξέρω τι ισχύει?
Για να καταταγείς με συγκεκριμένη ΕΣΣΟ στο Στρατό Ξηράς θα πρέπει να διακόψεις την αναβολή σου μέσα στα παρακάτω χρονικά διαστήματα:


Α/ΑΕΣΣΟΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΜΗΝΑΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ
1Α΄Από 01 Σεπ έως 31 ΟκτΙανουάριος
2Β΄Από 01 Νοε έως 01 ΙανΜάρτιος
3Γ΄Από 02 Ιαν έως 28 Φεβ (ή 29 Φεβ, εφόσον το έτος είναι δίσεκτο)Μάιος
4Δ΄Από 01 Μαρ έως 30 ΑπρΙούλιος
5Ε΄Από 01 Μαΐ έως 30 ΙουνΣεπτέμβριος
6ΣΤ΄Από 01 Ιουλ έως 31 ΑυγΝοέμβριος




Αντίστοιχα για το Πολεμικό Ναυτικό ή την Πολεμική Αεροπορία θα πρέπει να διακόψεις την αναβολή σου μέσα στα παρακάτω χρονικά διαστήματα:


Α/ΑΕΣΣΟΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΜΗΝΑΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ
1Α΄Από 01 Αυγ έως 31 ΟκτΦεβρουάριος
2Β΄Από 01 Νοε έως 31 ΙανΜάιος
3Γ΄Από 01 Φεβ έως 30 ΑπρΑύγουστος/Σεπτέμβριος
4Δ΄Από 01 Μαΐ έως 31 ΙουλΝοέμβριος







ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Τονίζεται ότι οι ανωτέρω προθεσμίες είναι δυνατόν να μεταβάλλονται για λόγους υπηρεσιακών αναγκών με διαταγή των Γενικών Επιτελείων

Δηλαδή αν θες να μπεις Νοέμβρη, πρέπει να κόψεις αναβολή ήδη εως 31 Αυγούστου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top