Αναβολή σπουδών

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,555 μηνύματα.
Και ποτε περιπου μπορουμε να ζητησουμε αναβολη; δηλαδη τωρα θα κανουμε την εγγραφή και μετα τις 24 Σεπτεμβρίου χρειαζεται να παμε στο πανεπιστημιο και να το ζητησουμε στην γραμματεια ή πρεπει τωρα καθως κανουμε την εγγραφη;
Ειναι λιγο παραξενη περιπτωση αυτο που ζητας.
Κατ αρχη κανεις την ηλεκτρονικη εγγραφη τωρα. Στην διαδικασια αυτη δε υπαρχει δυνατοτητα να ζητησεις αναστολη.
Στη συνεχεια θα στειλεις τα χαρτια που θελει η γραμματεια και μαζι μια υπεύθυνη δηλώση οτι θες αναστολη σπουδων συν οτι δικαιολογητικο θα ζητησει η γραμματεια που να δικαιολογει την αναστολη.
Καταλαβαινεις οτι πρεπει να μιλησεις μαζι τους και αν το δεχτουν.
Για να γινει η αναστολη η γραματεια δεν πρεπει να δηλωσει μαθηματα 1ου εξαμηνου τα οποια τα δηλωνουν αυτες. Βεβαια στην περιπτωση αναστολης δεν παιρνεις βεβαιωση σπουδων και βεβαιωση για αναβολη στρατου
Ο Αrvacon ειναι μαεστρος σε αυτο , αμα θελει να πει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Ειναι λιγο παραξενη περιπτωση αυτο που ζητας.
Κατ αρχη κανεις την ηλεκτρονικη εγγραφη τωρα. Στην διαδικασια αυτη δε υπαρχει δυνατοτητα να ζητησεις αναστολη.
Στη συνεχεια θα στειλεις τα χαρτια που θελει η γραμματεια και μαζι μια υπεύθυνη δηλώση οτι θες αναστολη σπουδων συν οτι δικαιολογητικο θα ζητησει η γραμματεια που να δικαιολογει την αναστολη.
Καταλαβαινεις οτι πρεπει να μιλησεις μαζι τους και αν το δεχτουν.
Για να γινει η αναστολη η γραματεια δεν πρεπει να δηλωσει μαθηματα 1ου εξαμηνου τα οποια τα δηλωνουν αυτες. Βεβαια στην περιπτωση αναστολης δεν παιρνεις βεβαιωση σπουδων και βεβαιωση για αναβολη στρατου
Ευχαριστω πολυ 😇 . Αναβολη θελω να κανω γιατι ξαναδινω πανελληνιες κ οχι λογω στρατου γιατι δεν με πολυενδιαφερει(ειμαι κοριτσι)😆
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,555 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ 😇 . Αναβολη θελω να κανω γιατι ξαναδινω πανελληνιες κ οχι λογω στρατου γιατι δεν με πολυενδιαφερει(ειμαι κοριτσι)😆
Ωχ, χιλια συγγνωμη, πως την πατησα ετσι. Κοιτα δεν νομιζω να στεκει αυτη η αιτιολογια , κατι σε λιγα χρηματα δεν παιζει? Βεβαια η σχολη θα πει.
Arvacon πες μια καλη δικαιολογια για αναστολη σπουδων.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Ωχ, χιλια συγγνωμη, πως την πατησα ετσι. Κοιτα δεν νομιζω να στεκει αυτη η αιτιολογια , κατι σε λιγα χρηματα δεν παιζει? Βεβαια η σχολη θα πει.
Arvacon πες μια καλη δικαιολογια για αναστολη σπουδων.
Δεν πειραζει βρε😁. Αυτο με τα χρηματα κατι μπορει να γινει... Νταξει και η αναστολη να μην γινει δεν θα στεναχωρηθω κιολας, ο λογος που θελω να κανω αναστολη είναι για να μην προχωρησει το ετος και σε περιπτωση που δεν περασω του χρονου εκει που θελω να ξεκινησω στην τωρινη σχολη απο 1ο ετος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,555 μηνύματα.
Δεν πειραζει βρε😁. Αυτο με τα χρηματα κατι μπορει να γινει... Νταξει και η αναστολη να μην γινει δεν θα στεναχωρηθω κιολας, ο λογος που θελω να κανω αναστολη είναι για να μην προχωρησει το ετος και σε περιπτωση που δεν περασω του χρονου εκει που θελω να ξεκινησω στην τωρινη σχολη απο 1ο ετος.
Πολυ σωστα σκεπτεσαι και κανεις. Κοιτα αν η σχολη ειναι μακρινη επαρχια ειναι συγκαταβατικοι ( πχ κοζανη, σαμο) εκει και μονο με την κουβεντα στην κανει η γραμματεια μοναχη της . Αν ομως ειναι κεντρικη ειναι πιο ζορικοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Πολυ σωστα σκεπτεσε και κανεις. Κοιτα αν η σχολη ειναι μακρινη επαρχια ειναι συγκαταβατικοι ( πχ κοζανη, σαμο) εκει και μονο με την κουβεντα στην κανει η γραμματεια μοναχη της . Αν ομως ειναι κεντρικη ειναι πιο ζορικοι.
Ξανθη ειναι η σχολη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,555 μηνύματα.
Ξανθη ειναι η σχολη
Ωραια . Η σχολη ξανθη και συ βεροια. Οκ πες τους οτι δεν εχεις το δεκαχιλιαρο να πας ,αν ζητησουν και εχεις και μια φορολογικη δηλωση 20.000 μια χαρα.
Παντως προσπαθησε το γιατι τα 8 χρονια πιθανων δεν ειναι και πολυ αρκετα για τις σχολες της ξανθης και δεν πρεπει να γινουν 7, οποτε ενα παραπανω δεν βλαπτει.
Λεμε τωρα , του χρονου βεβαια θα σου κατσει απθ ( στην βεροια δεν προβλεπεται να γινει προς το παρον πανεπιστημιο).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Ωραια . Η σχολη ξανθη και συ βεροια. Οκ πες τους οτι δεν εχεις το δεκαχιλιαρο να πας ,αν ζητησουν και εχεις και μια φορολογικη δηλωση 20.000 μια χαρα.
Παντως προσπαθησε το γιατι τα 8 χρονια πιθανων δεν ειναι και πολυ αρκετα για τις σχολες της ξανθης και δεν πρεπει να γινουν 7, οποτε ενα παραπανω δεν βλαπτει.
Λεμε τωρα , του χρονου βεβαια θα σου κατσει απθ ( στην βεροια δεν προβλεπ
Ευχαριστω πολυ 😇κατι τετοιο θα πω τοτε 😅. Ναι του χρονου ευχομαι να πιασω την σχολη που θελω(ειτε κοζανη ειτε απθ αφου αυτες ειναι διπλα) γιατι φετος δεν επιασα τον στοχο μου 😊
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οκ πες τους οτι δεν εχεις το δεκαχιλιαρο να πας ,αν ζητησουν και εχεις και μια φορολογικη δηλωση 20.000 μια χαρα.
Πιο λιγα εχουμε απο 20.000 αρα θα βρεθει μια λυση😁
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,555 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ 😇κατι τετοιο θα πω τοτε 😅. Ναι του χρονου ευχομαι να πιασω την σχολη που θελω(ειτε κοζανη ειτε απθ αφου αυτες ειναι διπλα) γιατι φετος δεν επιασα τον στοχο μου 😊
Αχ κοριτσι μου εσυ και ολη η ελλαδα , και ποιος πιανει την σχολη που θελει?
Και 19500 να γραψεις για Ημμυ ΕΜΠ λες γιατι δεν εγραψα 19800 να με παρει υποτροφια το ΜΙΤ.
Ευχομαι η παλια σχολη να σου αφιερωσει αυτο του χρονου.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τωρα μιλαμε στα τυφλα αλλα γιατι η κοζανη ειναι καλυτερη απο την ξανθη?
Κοζανη ειναι δεν ειναι Λωζανη.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ειναι λιγο παραξενη περιπτωση αυτο που ζητας.
Κατ αρχη κανεις την ηλεκτρονικη εγγραφη τωρα. Στην διαδικασια αυτη δε υπαρχει δυνατοτητα να ζητησεις αναστολη.
Στη συνεχεια θα στειλεις τα χαρτια που θελει η γραμματεια και μαζι μια υπεύθυνη δηλώση οτι θες αναστολη σπουδων συν οτι δικαιολογητικο θα ζητησει η γραμματεια που να δικαιολογει την αναστολη.
Καταλαβαινεις οτι πρεπει να μιλησεις μαζι τους και αν το δεχτουν.
Για να γινει η αναστολη η γραματεια δεν πρεπει να δηλωσει μαθηματα 1ου εξαμηνου τα οποια τα δηλωνουν αυτες. Βεβαια στην περιπτωση αναστολης δεν παιρνεις βεβαιωση σπουδων και βεβαιωση για αναβολη στρατου
Ο Αrvacon ειναι μαεστρος σε αυτο , αμα θελει να πει.

Συντροφε, βαλε μου κανα παπακι @ μπροστα απ το ονομα αλλη φορα, μπας και μου στειλουν καμμια ειδοποιηση απ τα κεντρικα! Τυχαια το ειδα το μηνυμα. :studying:

Λοιπον οντως ισχυουν αυτα που λεει ο Τζον πιο πανω. Δεν ξερω τι ισχυει βεβαια για τις υπολοιπες σχολες, αλλα τουλαχιστον στο Παν. Αιγαιου γενικα, δε ζητανε να τους πεις καποιο λογο που αιτησαι αναστολη. Επισης εχεις το δικαιωμα να ζητησεις για οσα εξαμηνα ειναι οι σπουδες σου, πχ εγω ζητησα για 10 εξαμηνα εξ' αρχης για να μη χρειαστει να κανω ξανα κατι και θα διακοψω οποτε θελω. Να φανταστεις η γραμματεια μου ειπε οτι δε χρειαζεται να στειλω καν υπευθυνη δηλωση ή καποια αιτηση, απλα να τους το ανακοινωσω με ενα email κ αυτοι θα φροντιζαν να το περασουν στο συστημα. Εγω βεβαια εστειλα μαζι με τα χαρτια που ζητησαν για την εγγραφη και την παρακατω αιτηση, ωστε να ειμαι καλυμμενος και ολα καλα.

Μια ερωτηση βεβαια στη γραμματεια της σχολης σου, ειναι καλη ιδεα.
 

Συνημμένα

  • Αιτηση Αναστολης Φοιτησης.docx
    23.1 KB · Εμφανίσεις: 130

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,555 μηνύματα.
Συντροφε, βαλε μου κανα παπακι @ μπροστα απ το ονομα αλλη φορα, μπας και μου στειλουν καμμια ειδοποιηση απ τα κεντρικα! Τυχαια το ειδα το μηνυμα. :studying:

Λοιπον οντως ισχυουν αυτα που λεει ο Τζον πιο πανω. Δεν ξερω τι ισχυει βεβαια για τις υπολοιπες σχολες, αλλα τουλαχιστον στο Παν. Αιγαιου γενικα, δε ζητανε να τους πεις καποιο λογο που αιτησαι αναστολη. Επισης εχεις το δικαιωμα να ζητησεις για οσα εξαμηνα ειναι οι σπουδες σου, πχ εγω ζητησα για 10 εξαμηνα εξ' αρχης για να μη χρειαστει να κανω ξανα κατι και θα διακοψω οποτε θελω. Να φανταστεις η γραμματεια μου ειπε οτι δε χρειαζεται να στειλω καν υπευθυνη δηλωση ή καποια αιτηση, απλα να τους το ανακοινωσω με ενα email κ αυτοι θα φροντιζαν να το περασουν στο συστημα. Εγω βεβαια εστειλα μαζι με τα χαρτια που ζητησαν για την εγγραφη και την παρακατω αιτηση, ωστε να ειμαι καλυμμενος και ολα καλα.

Μια ερωτηση βεβαια στη γραμματεια της σχολης σου, ειναι καλη ιδεα.
Ευχαριστω arvacon. εχεις δικιο , η ζωη μας ειναι ενα παπι .
Προλαβες και πηρες πολλα εξαμηνα , τωρα με τον νεο νομο τα μειωσε στα 4 εξαμηνα
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Προλαβες και πηρες πολλα εξαμηνα , τωρα με τον νεο νομο τα μειωσε στα 4 εξαμηνα
Εχε γουστο να ισχυσει τιποτα αναδρομικα και να μου κοψουν την αναστολη...
Εχεις κανα φεκ ευκαιρο?

Αυτή η καταραμένη η Νίκη βάλθηκε να τα γκρεμίσει ολα, δε θα αφήσει τίποτα όρθιο τελικά...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,555 μηνύματα.
Εχε γουστο να ισχυσει τιποτα αναδρομικα και να μου κοψουν την αναστολη...
Εχεις κανα φεκ ευκαιρο?

Αυτή η καταραμένη η Νίκη βάλθηκε να τα γκρεμίσει ολα, δε θα αφήσει τίποτα όρθιο τελικά...
Εδω ειναι και το ΦΕΚ , Αρθρο 34.
Δεν φαινεται να εχει αναδρομικη ισχύ. Αλλα και συ ρε παιδι μου θελεις σχολη καβατζα φορ εβερ.
Παντρεψου μπας και σε βαλει σε γραμμη το κοριτσι.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Porfira

Νεοφερμένος

Η Porfira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Και εγώ προβληματίζομαι...Να την κάνω την αναστολή ή όχι.... Πέρασα Πολιτικές Επιστήμες ΑΠΘ και για προσωπικούς λόγους δεν θα μπορώ να παρακολουθώ, αυτό βέβαια δεν θα αλλάξει ποτέ. Ομως, οι 2 ώρες (το πολύ) που έχω διαθέσιμες για διάβασμα καθημερινά του χρόνου θα αυξηθούν σίγουρα.. Γνωρίζει κάποιος τον βαθμό δυσκολίας της σχολής, και το χρόνο που θα πρέπει να αφιερώνω για μελέτη;
 

Georgiam21

Νεοφερμένος

Η Georgiam21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά θα μπορούσα να εκφράσω εδώ μια απορία μου

Πέρυσι πέρασα φιλόλογια απθ αλλά δεν πήγα επειδή ξανα έδωσα πανελλήνιες γράφτηκα χωρίς να δώσω εξεταστική η να παρακολούθησω
Τελικά δεν είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα και θα πάω στην φιλολογια απθ
Κατοπιν επικοινωνίας με την γραμματεία μου είπαν ότι είναι εφικτό να δηλωθούν μαθήματα πρώτου έτους ενώ βρίσκομαι στο 2ο...επίσης όλα εντάξει και με τα συγγράμματα Ευδοξος
Απλά 3ο έτος πρεπει να δηλωθεί κατεύθυνση ενώ εγώ θα παρακολουθώ κορμού δηλαδή 2ου έτους
Μου είπαν κάνενα θέμα
Αλλά δεν ξέρω γιατί δεν τους εμπιστεύομαι και νιώθω μια ασφάλεια για όλο αυτό, έζησε κάνεις κάτι παρόμοιο
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Παιδιά θα μπορούσα να εκφράσω εδώ μια απορία μου

Πέρυσι πέρασα φιλόλογια απθ αλλά δεν πήγα επειδή ξανα έδωσα πανελλήνιες γράφτηκα χωρίς να δώσω εξεταστική η να παρακολούθησω
Τελικά δεν είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα και θα πάω στην φιλολογια απθ
Κατοπιν επικοινωνίας με την γραμματεία μου είπαν ότι είναι εφικτό να δηλωθούν μαθήματα πρώτου έτους ενώ βρίσκομαι στο 2ο...επίσης όλα εντάξει και με τα συγγράμματα Ευδοξος
Απλά 3ο έτος πρεπει να δηλωθεί κατεύθυνση ενώ εγώ θα παρακολουθώ κορμού δηλαδή 2ου έτους
Μου είπαν κάνενα θέμα
Αλλά δεν ξέρω γιατί δεν τους εμπιστεύομαι και νιώθω μια ασφάλεια για όλο αυτό, έζησε κάνεις κάτι παρόμοιο

Ανασφαλεια νιώθεις λογικά, γιατί αν ένιωθες ασφάλεια δε θα ανησυχούσες.. :angel::upside::whistle:

Έπρεπε να ζητήσεις αναστολη φοιτησης πέρυσι, ώστε να μην έτρεχαν τα εξαμηνα τζάμπα. Όμως είσαι τυχερή που το ν+2 ξεκινά να ισχύει από φέτος, οπότε ουσιαστικά δεν έχασες κάτι, απλά θα δηλώνεις μαθήματα με καθυστέρηση ενός έτους σε σύγκριση με τους άλλους. Ισχύει ότι σου είπαν, δε χρειάζεται να αγχώνεσαι, ξεκινά και θα είναι σαν να το χες κάνει πέρυσι.
 

Georgiam21

Νεοφερμένος

Η Georgiam21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου δυστυχώς δεν έκανα αναβολή γιατι χρειαζόμουν ένα επίδομα που παίρνω και χωρίς βεβαίωση σπουδών κόβεται, νόμιζα ότι το ν+2 ισχύει για όλους, αλλά έχω σκοπό να διαβάσω πολύ για να ανταπεξέλθω αυτό δεν με αγχώνει.. Καλό βράδυ να έχεις
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου δυστυχώς δεν έκανα αναβολή γιατι χρειαζόμουν ένα επίδομα που παίρνω και χωρίς βεβαίωση σπουδών κόβεται, νόμιζα ότι το ν+2 ισχύει για όλους, αλλά έχω σκοπό να διαβάσω πολύ για να ανταπεξέλθω αυτό δεν με αγχώνει.. Καλό βράδυ να έχεις

Ναι για όλους ισχύει, απλά ξεκινά να μέτρα από φέτος οπότε δεν έχασες ένα χρόνο απ αυτο, άρα αν η σχολή σου είναι 4ης, έχεις κανονικα τα 4+2 έτη μπροστά σου.
Καλό βράδυ και σε σένα. :-)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχε γουστο να ισχυσει τιποτα αναδρομικα και να μου κοψουν την αναστολη...
Εχεις κανα φεκ ευκαιρο?
:lol::lol::lol:
Ν.4777/2021 - Άρθρο 58
Έναρξη ισχύος

1. Με την επιφύλαξη των παρ. 2 έως 4, η ισχύς του παρόντος αρχίζει από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

2. Η εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με τη διαδικασία της περ. α΄ της παρ. 1 του άρθρου 13Γ του ν. 4186/2013 (Α΄ 193), όπως η περίπτωση αυτή τροποποιείται με την παρ. 1 του άρθρου 8 του παρόντος, ισχύει για τους υποψηφίους, οι οποίοι συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις από το σχολικό έτος 2020-2021 και εφεξής.

3. Ειδικά η παρ. 6 του άρθρου 13Δ του ν. 4186/2013, η οποία προστίθεται με την παρ. 3 του άρθρου 11 του παρόντος, ισχύει για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση από το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 και εφεξής. Οι αποφάσεις που προβλέπονται στην ίδια παράγραφο και αφορούν στην εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση κατά το ανωτέρω ακαδημαϊκό έτος εκδίδονται έως τις 31 Μαΐου 2021.

4. Ειδικά τo άρθρο 34 ισχύει για τους φοιτητές που εισάγονται στα Α.Ε.Ι. από το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 και ύστερα.
Για τους φοιτητές που είναι εγγεγραμμένοι σε προγράμματα σπουδών πρώτου κύκλου των Α.Ε.Ι. κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος και δεν έχουν υπερβεί την ελάχιστη χρονική διάρκεια φοίτησης, σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών, ο υπολογισμός της ανώτατης διάρκειας φοίτησης εκκινεί από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2021-2022 και καθορίζεται σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 34.
Οι φοιτητές που είναι εγγεγραμμένοι σε προγράμματα σπουδών πρώτου κύκλου των Α.Ε.Ι., κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος, και έχουν υπερβεί την ελάχιστη χρονική διάρκεια φοίτησης του προγράμματος σπουδών, διαθέτουν για την ολοκλήρωση των σπουδών τους χρόνο ίσο προς την ελάχιστη χρονική διάρκεια φοίτησης, ο οποίος εκκινεί από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2021-2022 χωρίς την προβλεπόμενη στην παρ. 1 του άρθρου 34 προσαύξηση ακαδημαϊκού χρόνου.
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Καλημερα.Θα ηθελα να ρωτησω αν στις μεταπτυχιακες σπουδες μπορει καποιος να κανει αναστολη σπουδων λογω στρατου ή δεν γινεται;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top