Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και είναι το καλύτερο να τη σηκώνει κάποιος κάγκουρας επειδή έτυχε να έχει ελληνικό διαβατήριο, χωρίς καν να σκέφτεται την πράξη του, μόνο και μόνο επειδή έβγαλε ένα βαθμό; Καμία σχέση, ειλικρινά, δεν είναι κανενός ευθύνη που σηκώνουν άνθρωποι με άλλη καταγωγή την ελληνική σημαία. Είναι δικαίωμα και μάλιστα δικό τους. Τόσο ηθικά, ως εθνική υπόσταση με τις ανάλογες πανάρχαιες δημοκρατικές κι εξωστρεφείς αξίες μας, όσο και νομικά, με τη δημοκρατική κι ευνομούμενη πολιτεία που έχει υπογράψει όλες τις συμβάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και της πλήρους ισότητας χωρίς καμία απολύτως διάκριση, είναι αυτονόητο ο οποιοσδήποτε να μπορεί να τιμάει την ελληνική ιστορική μνήμη με οποιονδήποτε τρόπο. Είτε Έλληνας στη συνείδηση και την καταγωγή, είτε Έλληνας στη συνείδηση αλλά όχι στην καταγωγή, είτε μη Έλληνας, μόνο βλάκας μπορεί να είναι κάποιος που κοιτάει με μισό μάτι κάποιον που θέλει να τιμήσει, στην τελική, την ίδια τη κληρονομιά της χώρας. Κι όχι μόνο έχει δικαίωμα να τιμήσει την κληρονομιά αυτή, αλλά στην Ελλάδα όποιος συμβάλλει στο ελληνικό οικοδόμημα, όπως αυτό εξελίσσεται και στην τελική όποιος δουλεύει για την ελληνική οικονομία δε νοείται να μην έχει μερίδιο στην κληρονομιά αυτή. Σε αυτό που είναι σήμερα οι ΗΠΑ, μερίδιο έχουν και τα 3 εκατομμύρια Έλληνες, το ίδιο μερίδιο που έχουν και οι Αλβανοί, οι Πολωνοί κλπ. για ό,τι είναι σήμερα η Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
θα σταθω μονο σε ενα σημειο. ενας ανθρωπος δε πρεπει να δουλευει για την οικονομια μιας χωρας. μεταξυ μας οι περισσοτεροι δουλευουν για το προσωπικο τους κερδος. για μενα ομως, προεχει η κοινωνια, ειτε αυτο αφορα μια γειτονια, ενα δημο, μια χωρα ή ενα πλανητη. η εργασια αφορα το καθε κοινωνικο συνολο


οφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν ένας άνθρωπος παράγει, το αποτέλεσμα είναι να παράγει για την οικονομία του τόπου, άσχετα αν είχε μοναδικό κίνητρο τη δική του επιβίωση. Όλος ο κόσμος αυτό έχει ως κίνητρο, λογικό είναι. Το αποτέλεσμα, πάντως, σχεδόν πάντα συνδέεται με συλλογική εξέλιξη, είτε ήταν επιδίωξη, είτε όχι. Από τη στιγμή που δούλεψαν πχ. κάποιες χιλιάδε αλλοδαποί στα ολυμπιακά ακίνητα, αυτοί δούλεψαν για το μεροκάματο, αλλά στην ουσία το αποτέλεσμα που είναι τα ακίνητα, ανήκουν στην ελληνική οικονομία και παράγουν γι'αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ας την πω κι εγώ την (...) μου. Διαφωνώ γενικά με τις παρελάσεις. Οπότε, το θέμα Έλληνας ή αλλοδαπός σημαιοφόρος, δε με απασχολεί μία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί μ...κια; Μια άποψη είναι με την οποία, μεταξύ μας, δεν διαφωνώ κι εντελώς, τελικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Λοιπον σειρα μου...
Πρωτα πρωτα διαφωνω με το να σηκωνουν την ελληνικη σημαια οι αλλοδαποι. Δεν ειμαι καμια προκατηλημενη ή ρατσιστρια(ισα ισα εχω παρα πολλους φιλους και κολλητες απο αλλη χωρα)απλα οπως και αν το κανουμε δεν ειναι Ελληνες. Εχουμε ισοπεδωσει καποια πραγματα στην Ελλαδα. Εισαι καλος μαθητης ή ακομα και ο καλυτερος του σχολειου αλλα αλλοπαδος; Οχι δεν θα συκωσεις την σημαια. Μπορουν να τον τιμησουν δινοντας του συγχαρητηρια ή καποιο επαινο. Αλλα ως εκει. Απο που κι ως που να σηκωσει αυτος ενα εθνικο συμβολο; Οι απογονοι του πολεμισαν ποτε μηπως; Οι παππουδες του σκοτωθηκαν και τραυματηστηκαν; Η μηπως αμα γινει πολεμος εναντια στη ψ χωρα του θα υποστηρηξει την Ελλαδα; Πολυ αμφιβαλλω...Θα παει με την χωρα του και δεν το κατακρινω αυτο! Ζει εδω, μαθαινει τα ελληνικα καμια φορα καλυτερα και απο την δικη του γλωσσα αλλα Ελληνας δεν θα γινει. Αν αγαπαει τοσο την χωρα μας ας μαθει την ιστορια και οτι αλλο θελει στην τελικη. Θελω απλα να πω οτι αυτος ο θεσμος(σημαια στους αριστουχους) δημιουργηθηκε γιατι απλα παλια δεν υπηρχαν αλλοδαποι να την διεκδικησουν! Θα πηγαινε σε χερια Ελληνα. Αυτο σημερα ειναι λαθος ομως. Στην περιπτωση λοιπον που ο αριστουχος ειναι ο καλυτερος θα παρει εναν ωραιοτατο επαινο και τιμη ενω την σημαια μας θα την σηκωσει ο καλυτερος Ελληνας μαθητης(ας ειναι και του 13 που λεει ο λογος).
Αυτα ειχα να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τι είναι αυτό που κάνει κάποιον Έλληνα (ή και οποιαδήποτε άλλη εθνικότητα) για σένα; Η εθνικότητα των γονιών του; Γεννιέσαι Έλληνας δηλαδή, είναι στο αίμα ξερώ γω; Ξέρεις ποιός έλεγε κάτι τέτοιο πριν καμιά 70αριά χρόνια και είδαμε που κατέληξε. Υπερβάλλω προφανώς λίγο ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Τι είναι αυτό που κάνει κάποιον Έλληνα (ή και οποιαδήποτε άλλη εθνικότητα) για σένα; Η εθνικότητα των γονιών του; Γεννιέσαι Έλληνας δηλαδή, είναι στο αίμα ξερώ γω; Ξέρεις ποιός έλεγε κάτι τέτοιο πριν καμιά 70αριά χρόνια και είδαμε που κατέληξε.
ναι ειναι στο αιμα μου γιατι ειναι οι γονεις μου. Αυτο ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε θα γίνει Έλληνας ποτέ, Αλβανέ, Αλβανέ, σα να λέμε; Ναι, οκ, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο point στο όλο ζήτημα. Οι απόγονοί του, ομολογουμένως, δεν πολέμησαν. Ούτε και οι δικοί σου, βέβαια, γιατί δεν έχουν γεννηθεί ακόμα. Πάντως θέλω να μου αποδείξεις με ποια ακριβώς λογική ο Πακιστανός θα σηκωθεί να πάει στο Πακιστάν αν γίνει πόλεμος. Ο αδερφούλης σου κι ο πατερούλης σου θα πολεμήσουν; Πρώτον, δεν πολεμούν οι πολίτες, πολεμούν οι φαντάροι που πληρώνονται γι'αυτό και δεύτερον, έχω πολλούς λόγους να πιστεύω ότι το 99% όσων κόβονται για την πατρίδα στα κανάλια, με το που θα γίνει πόλεμος, θα πάρουν τα διαβατήριά τους και θα την κάνουν.
Τι καθορίζει το αν θα γίνει Έλληνας; Εσύ ή το...αίμα; Είτε Έλληνας, είτε όχι, από τη στιγμή που μαθαίνει τη γλώσσα και την ιστορία, από τη στιγμή που έτσι αισθάνεται, δεν έχει κανένας δικαίωμα να του απαγορεύσει την ίση συμμετοχή σε κάθε δρώμενο του σχολείου. Ειλικρινά, τις λογικές "δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ" δεν τις καταλαβαίνω και είναι απαράδεκτες σε μια χώρα που ενέπνευσε κι εμπνέει ένα τεράστιο κίνημα Φιλελληνισμού στο εξωτερικό και μια χώρα στην οποία η μόνη αξία πρέπει να είναι η δημοκρατία, η εξωστρέφεια και η δεκτικότητα, γιατί στην τελική εμείς τα διδάξαμε αυτά στον κόσμο.
-----------------------------------------
Θέμα κληρονομικότητας είναι η πατρίδα, λοιπόν. Δηλαδή μου λες ότι ο Jules Dassin, που δεν είχε καμία σχέση με την Ελλάδα μέχρι να γνωρίσει τη Μελίνα, που τον πρόδωσε Έλληνας, αν και ο ίδιος έλεγε πως πάντα Έλληνας ένιωθε, δεν είναι Έλληνας. Και είναι ποιος; Ο Κωνσταντίνος Πλεύρης; Σεβασμός επιτέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
ναι ειναι στο αιμα μου γιατι ειναι οι γονεις μου. Αυτο ακριβως.
Κληρονομείται βιολογικά δηλαδή, αυτό λες. Βρες μου τότε κάποια ουσία στο αίμα/DNA/whatever ξερώ γω που την έχουν μόνο οι Έλληνες, περιμένω.
Κατά τα άλλα, ο,τι είπε ο miv με την διευκρίνιση οτι τέτοιες λογικές είναι απαράδεκτες σε οποιαδήποτε χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
εμένα δεν με :jumpy:μιας και είμαι από Κύπρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφώς και είναι, απλά τόνισα ότι για ένα λόγο παραπάνω, για τον ίδιο το σεβασμό στη δική μας την κληρονομιά, επιβάλλεται να είναι απαράδεκτες οι λογικές αυτές εδώ.
-----------------------------------------
Γιατί, δεν έχετε αλλοδαπούς στην Κύπρο? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Βρες μου τότε κάποια ουσία στο αίμα/DNA/whatever ξερώ γω που την έχουν μόνο οι Έλληνες, περιμένω
O ιχώρ, που λέει και ο λιακόπουλος (:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Κληρονομείται βιολογικά δηλαδή, αυτό λες. Βρες μου τότε κάποια ουσία στο αίμα/DNA/whatever ξερώ γω που την έχουν μόνο οι Έλληνες, περιμένω.
Κατά τα άλλα, ο,τι είπε ο miv με την διευκρίνιση οτι τέτοιες λογικές είναι απαράδεκτες σε οποιαδήποτε χώρα.

Το ελληνικό ταπεραμέντο είναι στο αίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Καλα ακουσα τις αποψεις σας και δεν χρειαζεται να με ''στριμωχνετε'' τωρα. Αναρκι ημουν σιγουρη για την θεση σου απο τα προηγουμενα ποστ απλα και εγω δεν αλλαζω γνωμη μεχρι στιγμης.Αυτο πιστευω και θεωρω σωστο να γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι σκοπός κανενός να σε στριμώξει, αλλά από τη στιγμή που λες ακρότητες εγώ προσωπικά δε μπορώ να μην απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το ελληνικό ταπεραμέντο είναι στο αίμα.

Εχεις αποδειξη για αυτο; Εγω θα σου λεγα οτι απλως ειναι στον τροπο που μεγαλωνεις. Οι Ελληνες δευτερης και τριτης γενιας στην Αμερικη εχουν ελληνικο ταπεραμεντο; δε νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στις συνθήκες είναι. Και οι Σουηδοί αν το κλίμα τους ευνοούσε να είναι τη μισή μέρα έξω απ'το σπίτι, αν είχαν την κατάλληλη γεωγραφική τοποθέτηση ώστε να επικοινωνούν όπως επικοινωνούσαν οι Έλληνες, την ίδια θεώρηση και το ίδιο στυλ θα είχαν. Ναι, σαφώς υπάρχει εθνική ταυτότητα η οποία μάλιστα αν διατηρείται στην οικογένεια δεν χάνεται ακόμη και μετά από τρεις γενιές, στην Ανταρκτική, αλλά αυτό δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το αίμα. Και βασικά ο Γιώργος πιο πολύ για χαβαλέ το είπε φαντάζομαι.

ps: Είναι ταΜπεραμέντο όχι ταπεραμέντο, βγαίνει απ'το temper, όχι απ'το τάπερ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top