Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Λένα, είπες κάτι στην αρχή το οποίο μετά δεν το ανέφερες, τους προγόνους. Οι πρόγονοί μας όντως πολεμήσανε. Ειρωνικά τελειώς, οι απόγονοι αυτών που πολεμήσανε είναι αυτοί που κρατάνε την σημαία.
Παρωδίες δεν δεχόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Στις συνθήκες είναι. Και οι Σουηδοί αν το κλίμα τους ευνοούσε να είναι τη μισή μέρα έξω απ'το σπίτι, αν είχαν την κατάλληλη γεωγραφική τοποθέτηση ώστε να επικοινωνούν όπως επικοινωνούσαν οι Έλληνες, την ίδια θεώρηση και το ίδιο στυλ θα είχαν. Ναι, σαφώς υπάρχει εθνική ταυτότητα η οποία μάλιστα αν διατηρείται στην οικογένεια δεν χάνεται ακόμη και μετά από τρεις γενιές, στην Ανταρκτική, αλλά αυτό δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το αίμα. Και βασικά ο Γιώργος πιο πολύ για χαβαλέ το είπε φαντάζομαι.

ps: Είναι ταΜπεραμέντο όχι ταπεραμέντο, βγαίνει απ'το temper, όχι απ'το τάπερ. :D

Δεν το είπα 100% για χαβαλέ, όντως η χαβαλεδοτέτοια διάθεση και το κλασικό οι υπεύθυνοι φταίνε, όπως και το γνωστό ελληνικό χαιρέτησμα (γεια ρε μ@Λ@Κα) αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι του έλληνα και θεωρώ πως είναι στα γονίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπάρχουν εθνικά χαρακτηριστικά στο DNA γνωστά ως haplogroups, αλλά αυτά είναι συγγενικά ως προς την περιοχή, δηλαδή και οι Τούρκοι της Δυτικής Ανατολίας αυτά έχουν. Από κει και πέρα, όταν λέμε "γονίδια" μιλάμε πάντα κατ'επιφαση, εννοείται ότι δεν ορίζεται κυριολεξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ε, ναι, αυτό έλειπε, να γράφουν πάνω τα γονίδια "γεια ρε μ@λ2κα" :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fuela

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Απ΄τη στιγμή που οι "αλλοδαποί" όπως τους ονομάζουμε ζουν στην Ελλάδα, έχουν εξελληνιστεί κάθονται και διαβάζουν αντί να αράζουν στα μπαράκια και έχουν μεγαλύτερους βαθμούς από Έλληνες ,φυσικά έχουν κάθε δικαίωμα να σηκώσουν την ελληνική σημαία.Απ'όσο ξέρω μάλιστα οι περισσότεροι από αυτούς νιώθουν την Ελλάδα σαν πατρίδα τους και είναι περήφανοι όταν τους δίνεται η ευκαιρία να εξυψώσουν τη σημαία μας.
Αφού δεν παλεύουν τα Ελληνάκια αλλά αυτοί για να μπορέσουν να κρατήσουν στα χέρια τους τη σημαία αυτή έχουν το δίκιο με το μέρος τους να το κάνουν.

Α! και το τι δικαιούσαι να κάνεις ή όχι δεν εξαρτάται από αυτά που έπραξαν οι πρόγονοι σου πχ. για την ελευθερία της Ελλάδας, αλλά από αυτά που πράττεις ο ίδιος.!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να μπορούν να απολαμβάνουν τα δικαιώματα που έχει κι ένας με Ελληνική υπηκοότητα, αλλά χωρίς να ονομάζονται Έλληνες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άμα θέλουν να ονομάζονται έτσι, εμένα προσωπικά δε μου πέφτει λόγος και δεν θα έπρεπε να πέφτει και σε κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δεν είναι Αμερική η Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μ'ενδιαφέρει, δεν θα πω εγώ στον άλλον σε ποια εθνική ιδέα θα πιστεύει. Είναι κολακευτικό όταν έρχεται ο Αμερικάνος, ο Γάλλος ή ο Άγγλος και σου λέει ότι νιώθει Έλληνας και ντροπιαστικό όταν έρχεται ο Αλβανός κι ο Βούλγαρος; Κάποιοι ξεχνάνε το παρελθόν τους μου φαίνεται κι αυτό, πέρα από βλασφημία, είναι και κόμπλεξ κατωτερότητας. Αυτοί που χαρακτηρίζονται από τέτοιες λογικές είναι αυτοί που αρνούνται να θυμηθούν πως οι δικοί τους οι πρόγονοι έφευγαν σαν κυνηγημένοι πριν 40 χρόνια για ένα κομμάτι ψωμί. Κι αν και δεν έτυχε η δική μου οικογένεια να έχει ποτέ ιστορίες μετανάστευσης, πέρα από μια μόνο περίπτωση μακρινού ξάδερφου, δεν καταλαβαίνω που ακριβώς βασίζεται η ντροπή αυτή που νιώθουν ορισμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Το θεωρώ ντροπή για εμάς να μην επιτρέπεται σε αλλοδαπούς να είναι σημαιοφόροι αφού ανήκουν στο Ελληνικό κράτος, και μιας και αυτές οι γιορτές δεν αναφέρονται μόνο στο Ελληνικό έθνος αλλά και στο Ελληνικό κράτος θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουν ίσες ευκαιρίες. Κατά την γνώμη μου πάντως θα έπρεπε να καταργηθούν τελειώς οι παρελάσεις και αυτές οι μέρες να είναι απλώς αργείες.
1ον ρωτα εναν αλβανο τι νιωθει οτι ειναι και μετα απαντα μου

2ον παρεπιπτωντος στα σκοπια απο τελουνταιν Απο αλβανους βουλγαρους κα σερβους

3ον οταν πανε στο εξωτερικο οι στρατιωτες μας ειτε φανταροι ειναι αξιωματικοι αν ηξερες τι ρατσιμο τραβανε δεν θα ειχες τετοιο ρομαντισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
1ον)εσυ ως ελληνας τι νιωθεις οτι εισαι;
2ον) φερε μου αποδειξεις, γιατι και εγω εχω ακουσει για διωγμους σλαβων απο τη βορεια ελλαδα το 1900.
3ον)οφθαλμος αντι οφθαλμου, σε κανει να νιωθεις καλυτερο ανθρωπο ετσι;
εγω ξερω οτι οι κινεζοι ως λαος, ακουνε για ελληνα και ανοιγει η καρδια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
1) Νοιώθω ότι είμαι έλληνας και μπορώ να σου ορκιστώ ότι θα είμαι υπέρ της πατρίδας μου ό,τι κι αν γίνει.
2) Ναι, κι εγώ συμφωνώ με αυτό. https://www.bulgarmak.org/makedonia.htm
3) Βασικά όχι, αλλά αν αρχίσουν τα ζώα στο βορρά, γιατί όχι κι εμείς; Άλλωστε μια τους έχουμε...


Δεν ξέρω για τους κινέζους τι νοιώθουνε, ξέρω πάντως ότι βρίσκουνε αρχαία Ελληνικά αγάλματα τώρα που κάνουν ανασκαφές στην Κίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
1ον) δεν απαντησες
2ον) μακρια απο εθνικισμους ειτε ελληνικους ειτε ΠΓΔΜτικους
3ον) αμφιβαλλω, αφου κιολας δε μου δινεις πηγη, αμφιβαλλω ακομα περισσοτερο. ισως θα επρεπε και εσυ.

α ναι οσο ζωο ειναι αυτος ο βορειος. τοσο εισαι και εσυ:)
και κατι αλλο αυτα τα ζωα του βορρα(γερμανοι-σουηδοι-φινλανδοι) σε εχουν ξεπερασει εδω και πολυ καιρο. ισα ισαι γιατι χεστηκαν αν εσυ νιωθεις ξενοφοβηκα απεναντυ σε ανθρωπους.

ο ελληνισμος ειναι ιδεα, μια ιδεα που εσυ απο οτι φαινεται δεν εχεις


επιπλεον, η ελλαδα εδω και κατι χρονια προσπαθει να το παιξει το αφεντικο των βαλκανιων. πολυ δημοκρατικο ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
1) Νοιώθω ότι είμαι έλληνας και μπορώ να σου ορκιστώ ότι θα είμαι υπέρ της πατρίδας μου ό,τι κι αν γίνει.
2) Ναι, κι εγώ συμφωνώ με αυτό. https://www.bulgarmak.org/makedonia.htm
3) Βασικά όχι, αλλά αν αρχίσουν τα ζώα στο βορρά, γιατί όχι κι εμείς; Άλλωστε μια τους έχουμε...


Δεν ξέρω για τους κινέζους τι νοιώθουνε, ξέρω πάντως ότι βρίσκουνε αρχαία Ελληνικά αγάλματα τώρα που κάνουν ανασκαφές στην Κίνα.

Δακτυλος του Λιακο εισαι?:lol:Ελεος ουτε το ΛΑΟΣ να σε πληρωνε να λες τετοια..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δακτυλος του Λιακο εισαι?:lol:Ελεος ουτε το ΛΑΟΣ να σε πληρωνε να λες τετοια..:P

μη το τραβας ραζορ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο bulgarmak είναι γνωστός Βούλγαρος με εθνικιστικές και φασιστικές διασυνδέσεις. Ναι, σαφέστα έγιναν εκκαθαρίσεις, αλλά την περίοδο 1900-1925 δεν υπήρξε έθνος στην περιοχή που να μη διέπραξε και να μην υπέστη τουλάχιστον μία φορά διωγμό.
Που ακριβώς αντιμετωπίζουν ρατσισμό οι Έλληνες φαντάροι; Στο Αφγανιστάν; Στο Κόσοβο; Δεν υπάρχει μέρος που συμμετέχουν φαντάροι των ΕΛΔΥ όπου οι κάτοικοι να μη βλέπουν αυτούς τους ανθρώπους, πάνω απ'ολα, και μετά φαντάρους, ως ευεργέτες. Κι απ'την άλλη δε μ'ενδιαφέρει να ρωτήσω τι νιώθει ο Αλβανός, είναι προσωπικό δεδομένο. Προφανώς, όμως, όταν έρθει και θέλει να σηκώσει τη σημαία δεν γίνεται να έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του την...απελευθέρωση της Τσαμουριάς. Δηλαδή ξεκολλάτε λίγο, οι περισσότεροι ούτε Αλβανικά δε μιλάνε πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
1ον) δεν απαντησες
2ον) μακρια απο εθνικισμους ειτε ελληνικους ειτε ΠΓΔΜτικους
3ον) αμφιβαλλω, αφου κιολας δε μου δινεις πηγη, αμφιβαλλω ακομα περισσοτερο. ισως θα επρεπε και εσυ.

α ναι οσο ζωο ειναι αυτος ο βορειος. τοσο εισαι και εσυ:)
και κατι αλλο αυτα τα ζωα του βορρα(γερμανοι-σουηδοι-φινλανδοι) σε εχουν ξεπερασει εδω και πολυ καιρο. ισα ισαι γιατι χεστηκαν αν εσυ νιωθεις ξενοφοβηκα απεναντυ σε ανθρωπους.

ο ελληνισμος ειναι ιδεα, μια ιδεα που εσυ απο οτι φαινεται δεν εχεις


α επιπλεον, η ελλαδα εδω και κατι χρονια προσπαθει να το παιξει το αφεντικο των βαλκανιων. πολυ δημοκρατικο ετσι;

1) Νοιώθω έλληνας ρε παιδί μου, κάθε πέτρα αυτού του τόπου τη νοιώθω δικό μου κομμάτι, τι να σου κάμω, δε θέλει πηγές κι επιχειρήματα για να το εκφράσεις αυτό.
2) Ε ναι.
3) Ζώα του βορρά : μερίδα Αλβανοσκοπιανων (ΜΕΡΙΔΑ) . Πηγή: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_size_of_armed_forces
Δες που είναι η Ελλάδα και πού οι βόρειοι.

Αφού είμαστε το αφεντικό των βαλκανίων, δεν το παίζουμε. Εμείς κι οι Σέρβοι, τους πάω πολύ αυτούς τους ανθρώπους.

Αυτοί με ξεπέρασαν πριν πολύ καιρό, γιατι , την ώρα που εγώ είχα επιδωθεί σε έναν ανελέητο και ηλίθιο εμφύλιο, αυτοί ανασυντάσσονταν.
-----------------------------------------
ΟΎΤΕ αλβανικά , ε; Για έλα μια γκοπανιά μέχρι το δικό μου σχολειό (που φημίζεται για το ελάχιστο ποσοστό αλβανών) να δεις πόσο φαρσί το πάνε μεταξύ τους το αλβανικό.
-----------------------------------------
Η ζάμπια περνάει την αλβανία και η κύπρος τη φύρομ. Να δες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε και; Οι θείοι σου στη Γερμανία θα έπρεπε να έχουν κρεμαστεί που τα μιλάνε; Έλεος...Κι εν πάση περιπτώση, ένας άνθρωπος που κατά 90% θα μείνει για πάντα στην Ελλάδα κι εδώ θα φτιάξει τη ζωή του, ανήκει πλέον στη χώρα αυτή με κάθε τρόπο κι έχει δικαίωμα ν'απολαμβάνει όλα τα δικαιώματα που απορρέουν απ'το γεγονός και μόνο ότι βρίσκεται στο έδαφος της Ελλάδας, για να μη μιλήσω για όσα απορρέουν αν έχει την υπηκοότητα που αυτά είναι ακριβώς τα ίδια με τα δικά σου και τα δικά μου κι όποιος τολμήσει να το αμφισβητήσει, θα πληρώνει αποζημιώσεις σε όλη του τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οχι σε ξεπερασαν γιατι ποτε δεν επαψες να εισαι κομπλεξικος και κολλυμενος στη "μεγαλη σου ελλαδα".

ως ελληνας(που δεν εισαι, απλα εθνικιστης) και τις ιδεες που υποτιθεται οτι πρεσβευεις πρεπει να εισαι τουλαχιστον βλακας για να θελεις να το παιξεις αφεντικο καποιου.
ετσι και αλλιως αυτο το κομματι γης δεν ανηκει σε κανενα. πως να το πω βρε παιδι μου, κοψε το πολυ total war μετα απο ενα σημειο προκαλει βλαβη στον εγκεφαλο. τα εθνη δεν υπαρχουν για να κατακτας τον κοσμο.

ναι ειδα οτι η ελλαδα ειναι πολυ ψηλα. αυτο προς τιμην μας ειναι; εγω ξερω οτι χαραμιζεται και εργατικο δυναμικο με το στρατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εδώ έχεις άδικο, γιατί είναι 1000 φορές καλύτερο να είσαι ΕΠΟΠ απ'το να είσαι άνεργος ή εποχιακός σερβιτόρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top