Αλλαγή Κατεύθυνσης

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
να σε καλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnkiller123

Νεοφερμένος

Ο johnkiller123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια φετος ειμαι στην τεχνολογικη κατευθυνση και θελω να παω στην θεωρητικη θα δυσκολευτο ποιο πολυ επειδη ημουν τεχνολογικη?Και επισης θελω να παω παιδ/ικο δημοτικης εκπ/σης η για Νηπιαγωγων...Θελω να ρωτισω μπορω να μπω και αστυφυλακων υπαρχει κανενα προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδια φετος ειμαι στην τεχνολογικη κατευθυνση και θελω να παω στην θεωρητικη θα δυσκολευτω ποιο πολυ επειδη ημουν τεχνολογικη? Και επισης θελω να παω παιδ/γικο δημοτικης εκπ/σης η για Νηπιαγωγων...Θελω να ρωτησω μπορω να μπω και αστυφυλακων υπαρχει κανενα προβλημα?
1) Θεωρητικά όλα γίνονται. Στην πράξη κάποια πράγματα όμως είναι πολύ δύσκολα. Θα πρέπει όλο το καλοκαίρι να καραξεσκιστείς στο hardcore διάβασμα και στο ιδιαίτερο να καλύψεις τα αρχαία και τα λατινικά που έκαναν οι άλλοι όλο το χρόνο και να προετοιμαστείς και για τη Γ. Ακόμα πρέπει να αλλάξεις τελείως νοοτροπία και τρόπο σκέψης και διαβάσματος.
2) Παιδαγωγικά και νηπιαγωγών πας από όλες τις κατευθύνσεις. (Δεν έχω ξανακούσει αγόρι για νηπιαγωγό!!!) Να ξέρεις όμως ότι τα μόρια που θέλεις είναι πάρα πολλά.
3) Και αστυφυλάκων πας από όλες τις κατευθύνσεις αρκεί να πάρεις μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnkiller123

Νεοφερμένος

Ο johnkiller123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αμα θελεις κατι τα παντα ολα μπορεις να καταφερεις αρκει να προσπαθησεις!!!!!!!!!
Και για νηπιαγωγος θελει 16.851 για την φλωρινα.....
Ξερεις τι θελω να μαθω οταν στο τελος κανεις το μηχανογραφικο και δηλωσω για δασκαλος η νηπιαγωγος και για αστυφυλακων τα μαθηματα οπου θα γραψω θα ειναι το ΑΟΘ και τα μαθηματικα και φυσικα της κατευθυνσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoulapi-dc

Νεοφερμένος

Η zoulapi-dc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι μαθήτρια Β' λυκείου και παώ θετική φετός με τα μαθήματα κατεύθυνσης τα πήγαινα καλά (εκτός λίγο από τα τελευταία κεφάλαια στην χημεία κατ). Οι βαθμοί μου κυμαίνονταν στα 17-18. Το ελληνικό πανεπιστήμιο δεν με ενδιαφέρει ιδίαιτερα καθώς σκοπεύω να φυγώ στη Γαλλία ομώς για την εισόδο μου στο δημόσιο γαλλικό πανεπιστήμιο χρησιμοποιώ τον βαθμότου απολυτηρίου του Λυκείου.
Μου αρέσει η θετική όμως λογώ ιοκονομικών προβλήματων δεν υπάρχει πιθανότητα να πάω φροντιστήριο σε κανένα μάθημα:(
Έτσι σκεφτόμουν μήπως θα ήτανε καλύτερο να αλλάξω κατεύθυνση καθώς μαλλον θα μου είναι πιο ευκολά στη τεχνολογική και δεν θα βασανίζομαι άδικα... Όμως δεν είμαι σιγούρη τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Βασικά ίδιο αριθμό φροντιστηρίων θα κάνεις σε όλες τις κατευθύνσεις..μην νομίζεις πως θα γλυτώσεις κάτι.... :(
Οπότε είναι πρόβλημα :( Εγώ πάντως λέω να μείνεις θετική ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skotadismenos

Νεοφερμένος

Ο Στέλμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μεγαλη σημασια πιστευω οτι εχει σε τι σχολη θα πας να σπουδασεις στη Γαλλια... Αν η σχολη εχει να κανει με κλαδο υγειας τοτε καλο θα ηταν να μεινεις θετικη για να εχεις καποιες στοιχειωδεις γνωσεις πανω στη βιολογια και τη χημεια για τις σπουδες σου... Θυμησου οτι το να σπουδαζεις σε μια ξενη χωρα ειναι ηδη ιδιαιτερα δυσκολο, και αν οπως λες εχεις καποιο οικονομικο προβλημα δν νομιζω πως θα σε βοηθουσε ιδιαιτερα να πας να σπουδασεις π.χ Βιολογια χωρις να εχεις καποιες Α γνωσεις πανω στο αντικειμενο. Αν απο την αλλη η σχολη που θες να πας ειναι ασχετη με Βιολογιες και Χημειες καλο θα ηταν να αλλαξεις κατευθυνση καθως οπως φανταζομαι θα ξερεις και η ιδια ειναι πιο ευκολο να την παλεψεις με προγραμματισμο και διοικηση παρα με Χημεια και βιολογια... Και αν και ο Φυσικος ή ο βιολογος του σχολειου σας δεν ειναι καλος το ισως να ηταν οντως προτιμοτερο να αλλαξεις κατευθυνση.

Γνωμη μου παντως ειναι να πας στην κατευθυνση που ειναι πιο κοντα στο αντικειμενο των σπουδων σου...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smapy

Νεοφερμένος

Η smapy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια θελω να ακολουθησω το επαγγελμα τεχνολογοs ιατρικων εργαστηριων ,ειμαι ομως τεχνολογικη, αν το διλωσω του χρονου στο μηχανογραφικο θα χασω μορια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
παιδια θελω να ακολουθησω το επαγγελμα τεχνολογοs ιατρικων εργαστηριων ,ειμαι ομως τεχνολογικη, αν το διλωσω του χρονου στο μηχανογραφικο θα χασω μορια;

Ναι, θα χάσεις. Οι λύσεις είναι 2: Είτε επιλέγεις θετική κατεύθυνση στη Γ΄ Λυκείου είτε παραμένεις τεχνολογική (καλύτερα να διαλέξεις τον κύκλο Ι με μαθήματα χημεία-βιοχημεία και ηλεκτρολογία) και επιλέγεις ως μάθημα γενικής παιδείας την βιολογία οπότε μπορείς να δηλώσεις και σχολές του 3ου πεδία με μειωμένα μόρια. Στην περίπτωση αυτή το απόλυτο άριστα είναι 18600 και όχι 20000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
παιδια θελω να ακολουθησω το επαγγελμα τεχνολογοs ιατρικων εργαστηριων ,ειμαι ομως τεχνολογικη, αν το δηλωσω του χρονου στο μηχανογραφικο θα χασω μορια;
Δεν υπάρχει "τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων". Υπάρχουν ΤΕΙ:
1) ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ στο 3ο πεδίο (από τεχνολογική χάνεις 1000+ μόρια).
2) ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ στο 4ο πεδίο (δεν χάνεις μόρια από τεχνολογική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ladyhawk~*

Νεοφερμένος

Η Ladyhawk~* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φέτος ήμουν θετική,κ μαλλον ήταν κ μεγάλο λάθος μου.Είχα έφεση στα θεωρητικά μαθήματα,αλλα παρ΄ όλα αυτα,επέλεξα θετική,γιατί δν μου πολυαρέσουν τα αρχαία,αν και με λιγο διάβασμα τα πηγαίνω μια χαρα είναι η αλήθεια...όλη τη χρονιά κυριολεκτικά δν καθόμουν να διαβάσω,με αποτέλεσμα να πατωσω στις εξετάσεις,και ιδιαίτερα στην κατεύθυνση που διάλεξα.Έχω κλείσει φροντιστήρια για τη Γ΄,για τεχνολογική Β,αλλα βλεποντας το τι εχω γραψει στις φετινές εξετάσεις,φρικαρα!Και η καημένη η μανούλα μου ακόμα περισσότερο,αφου πληρωνε φροντιστηρια όλη τη χρονιά για το τίποτα...Έχει σπάσει το κεφάλι μου να σκέφτεται τα υπέρ και τα κατά τεχνολογικής και θεωρητικής και άκρη δεν μπορώ να βγάλω...Σκέφτομαι απο τη μία ότι μαθαίνω απέξω εύκολα κ μ΄ αρέσουν ιστορία κ κείμενα,αλλα εχω να καλύψω αρχαία κ λατινικά..Και για να γίνει αυτο πρέπει να ξεκινήσω απο Δευτέρα εντατικά όλα αυτα που δεν έχω κάνει.....Το θέμα είναι ότι όσοι με ξέρουν συμφωνούν στην αλλαγή,αλλα δεν ξέρω εγω η ίδια,με αποτέλεσμα να έχω έναν τρομερό πονοκέφαλο και ένα μεγάλο ερωτηματικό στο κεφάλι μου....Μέχρι τώρα με ενδιέφερε το μαθηματικό,αλλα βλέποντας το πόσο χαμηλά έγραψα,μου κόπηκαν τα φτερά...και γενικά βλέπω σκούρα τα πράγματα με ταλαντώσεις κ δεν συμμαζευται...Αλλα θα πιάσω τίποτα στη θεωρητική? Ιδού η απορία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Φέτος ήμουν θετική,κ μαλλον ήταν κ μεγάλο λάθος μου.Είχα έφεση στα θεωρητικά μαθήματα,αλλα παρ΄ όλα αυτα,επέλεξα θετική,γιατί δν μου πολυαρέσουν τα αρχαία,αν και με λιγο διάβασμα τα πηγαίνω μια χαρα είναι η αλήθεια...όλη τη χρονιά κυριολεκτικά δν καθόμουν να διαβάσω,με αποτέλεσμα να πατωσω στις εξετάσεις,και ιδιαίτερα στην κατεύθυνση που διάλεξα.Έχω κλείσει φροντιστήρια για τη Γ΄,για τεχνολογική Β,αλλα βλεποντας το τι εχω γραψει στις φετινές εξετάσεις,φρικαρα!Και η καημένη η μανούλα μου ακόμα περισσότερο,αφου πληρωνε φροντιστηρια όλη τη χρονιά για το τίποτα...Έχει σπάσει το κεφάλι μου να σκέφτεται τα υπέρ και τα κατά τεχνολογικής και θεωρητικής και άκρη δεν μπορώ να βγάλω...Σκέφτομαι απο τη μία ότι μαθαίνω απέξω εύκολα κ μ΄ αρέσουν ιστορία κ κείμενα,αλλα εχω να καλύψω αρχαία κ λατινικά..Και για να γίνει αυτο πρέπει να ξεκινήσω απο Δευτέρα εντατικά όλα αυτα που δεν έχω κάνει.....Το θέμα είναι ότι όσοι με ξέρουν συμφωνούν στην αλλαγή,αλλα δεν ξέρω εγω η ίδια,με αποτέλεσμα να έχω έναν τρομερό πονοκέφαλο και ένα μεγάλο ερωτηματικό στο κεφάλι μου....Μέχρι τώρα με ενδιέφερε το μαθηματικό,αλλα βλέποντας το πόσο χαμηλά έγραψα,μου κόπηκαν τα φτερά...και γενικά βλέπω σκούρα τα πράγματα με ταλαντώσεις κ δεν συμμαζευται...Αλλα θα πιάσω τίποτα στη θεωρητική? Ιδού η απορία....
Bασικά νομίζω πως είναι λάθος να βλέπεις τους βαθμούς σου μόνο ρε συ. =/

Δηλαδή σκέψου αρχικά με ποιό επάγγελμα θα ήθελες να ασχολήθεις. Ξεκαθάρισε στο μυαλό σου αυτό το πράγμα.
Και μετά επέλεξε κατεύθυνση.Δεν ξέρω αλλά πιστεύω πως όσα κενά και να έχεις στα μαθηματικά ας πούμε ή στη φυσική είναι ευκολότερο και μπορείς να τα καλύψεις μέσα στη χρονιά,παρά να αλλάξεις εντελώς την κατεύθυνση σου.
Δηλαδή μετά θα πρέπει να κάτσεις να μάθεις γραμματική σε Λατινικά και Αρχαία,να εξασκηθείς σε άγνωστα κείμενα ,με τα οποία δεν είχες έρθει σε καμία επαφή μέχρι τώρα,να μάθεις ανώμαλα ρήματα,να διαβάσεις λεξιλόγιο για να ξέρεις τουλάχιστον τα βασικά.

Ήμουν θεωρητική κι εγώ,φέτος τελείωσα με το σχολείο,αλλά θα σου πώ πως ακόμα και τώρα μετανιώνω για την επιλογή μου γιατί η κατεύθυνση της θεωρητικής δεν έχει πολλές επιλογές ως προς τα επαγγέλματα που μπορείς να διαλέξεις. =/

Βέβαια τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο,δηλαδή άμα πραγματικά θέλεις να το παλέψεις με την θεωρητική,με τα κατάλληλα μαθήματα και με το απαραίτητο διάβασμα θα μπορείς να τα καταφέρεις.

Απλά μην αρχίζεις έτσι!
Δηλαδή μην αρχίζεις λέγοντας δεν έχω καλούς βαθμούς εκεί τι να κάνω?
Ξεκαθάρισε με ποιό επάγγελμα θέλεις να ασχοληθείς μετέπειτα και μετά αποφάσισε.
Τώρα αν είναι πολύ τραγικά τα πράγματα ως προς το ότι δεν έχεις καθόλου βάσεις ή ότι ξεκινάς από το μηδέν ακόμα και αν διαλέξεις τεχνολογική,εκεί πρέπει να το ξανασκεφτείς.
Αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι άμα διαλέξεις θεωρήτικη τα πράγματα θα γίνουν ακόμα πιο περίπλοκα,αν αναλογιστείς ότι έχεις "χάσει" έναν ολόκληρο χρόνο σε σχέση με τους άλλους της θεωρητικής..

Αν ήθελες τρελά ένα συγκεκριμένο επάγγελμα από την θεωρητική και ήσουν έτοιμη για τα πάντα,τότε θα σου έλεγα να προχωρήσεις και να το προσπαθήσεις όσο μπορείς!
Απλά βλέπω ότι αμφιταλαντεύεσαι και από το πόστ σου δεν φάνηκε να ενδιαφέρεσαι για μία συγκεκριμένη σχολή της θεωρητικής,οπότε γνώμη μου είναι να το σκεφτείς πολύ καλά.

Καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
και εγω απο θεωρητικη ελεγα θετικη...διαβασα τα παντα και χημεια...αλλα επειδη τελικα θελω να περασω στρατιωτικες σχολες θα παω τεχνολογικη,,
τι μου ελεγαν?οτι δε θα τα παω καλα και οτι εχασα πολλα...αλλα αν αγαπας αυτο που διαβαζεις τα μαθαινεις πανευκολα...

α! και το θεμα δεν ειναι που εισαι καλη...αλλα που θες να περασεις..
αν θελεις να γινεις γιατρος πχ...δε θα πας θεωρητικη γιατι δε καταλαβαινεις μαθηματικα λεμε τωρα...
προσπαθεις οσο δυσκολο και αν ειναι και κυνηγας το ονειρο σου..
και τωρα αν ειχες μια αποτυχια σιγα..ετυχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

καλλιρροη52529

Νεοφερμένος

Η hro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
γεια σας. θ ηθελα να ρωτησω αν γινεται να πας θετικη γ λυκειου απο τεχνολογικη. γιατι ξερω πωσ το αντιστροφο γινεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Όλα γίνονται,από οποιαδήποτε κατεύθυνση να πας σε οποιαδήποτε άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καλλιρροη52529

Νεοφερμένος

Η hro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
σιγουρα ? ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PraetorianGR

Νεοφερμένος

Ο PraetorianGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

καλλιρροη52529

Νεοφερμένος

Η hro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
δν θ εχω προβλημα μ την χημεια δηλαδη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PraetorianGR

Νεοφερμένος

Ο PraetorianGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

καλλιρροη52529

Νεοφερμένος

Η hro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
και η χημεια γ΄λυκειου πως ειναι? θα εχω κενα λογω τεχνολογικης κατευθυνσης που θα παω στην β΄λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top