Αλλαγή Κατεύθυνσης

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
και η χημεια γ΄λυκειου πως ειναι? θα εχω κενα λογω τεχνολογικης κατευθυνσης που θα παω στην β΄λυκειου?

Θα υπολείπεσαι καποιων γνώσεων και είναι φυσικό,αλλα με συστηματικό διάβασμα καλύπτεις τα πάντα.Σε παραπεμπω εδώ.Κατέβασε τα βιβλία και μελέτησε τα για να έχεις μια εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καλλιρροη52529

Νεοφερμένος

Η hro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ωραιααα. σας ευχαριστω πολυ παιδιααααααααα =]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
βασικά αν από το πρώτο μάθημα της χημείας διαβάσεις με πρόγραμμα δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα όπως δεν είχα και γω που άλλαξα από τεχνολογική σε θετική στη γ΄ λυκείου.
από τη β΄χρειάζονται ελάχιστα πράγματα τα οποία δεν είναι δύσκολα.λίγη προσπάθεια θέλει μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καλλιρροη52529

Νεοφερμένος

Η hro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ξερεις..σκεφτομαι να κανω στο φροντηστηριο χημεια :) ουτως η αλλως υπολογιζω πως αν δεν περασω στο 3ο πεδιο ισως καταφερω να περασω καπου στο πολυτεχνειο. και εκει θα μου χρειαστει πιστευω η χημεια., εσυ τι λες? να κανω φετος χημεια φροντ η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
τί τάξη είσαι φέτος ?β' λυκείου ?αν ναι σου λέω να κάνεις χημεία που θα σου χρειαστεί και στη γ' δλδ γύρω στον ιανουάριο- φεβρουάριο.εκεί κάνουν χημική ισορροπία κυρίως απ' όσο θυμάμαι και αυτό θα το χρειαστείς πάρα πολύ στη γ'.
επίσης ότι θα σου χρειαστεί η χημεία στο πολυτεχνείο θα σου χρειαστεί, αλλά δεν θα σχετίζεται ιδιαίτερα με αυτή του λυκείου οπότε μην το σκέφτεσαι από τώρα και κυρίως μην το προγραμματίζεις.ένα βήμα τη φορά.;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis93

Νεοφερμένος

Ο antonis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας. στη β λυκειου ήμουν στη θετική κατεύθυνση. τελικά όμως φέτος πήρα τεχνολογική, αφου δεν με ενδιαφέρουν οι ιατρικές σχολές.
όμως τώρα τελευταία αρχίζω να σκέφτομαι οτι έκανα βλακεία, και σκέφτομαι να πάρω θετική(γουστάρω πολύ τη χημεία, τη βιολογία οχι και τόσο, αλλά μισώ το ΑΟΔΕ).
τι λέτε? συμφέρει να αλλάξω τώρα κατέθυσνη(έχω κάνει καλοκαιρινά μαθήματα τεχνολογική) ή έχω μείνει πίσω στην ύλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Από την στιγμή που δεν σε ενδιαφέρουν σχολές του 3ου πεδίου (αλλά ούτε του 5ου), το καλύτερο είναι να επιλέξεις τον κύκλο Ι: τεχνολογίας και παραγωγής της τεχνολογικής κατεύθυνσης με μαθήματα επιλογής ηλεκτρολογία και χημεία-βιοχημεία. Έτσι θα έχεις χημεία και βιολογία σε ένα μάθημα που σ' αρέσει και ακθόλου ΑΟΔΕ. Όμως υπάρχει περίπτωση να μην σχηματιστεί αντίστοιχο τμήμα λόγω έλλειψης ατόμων. Σε αυτήν την περίπτωση το καλύτερο για σένα είναι να επιλέξεις θετική κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis93

Νεοφερμένος

Ο antonis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τι άποψη έχεις για την ύλη που έχω χάσει απο τα καλοκαιρινά μαθήματα?
αυτο που λές δεν το έχω ξανακούσει, οπότε δεν νομίζω να σχηματιστεί τμήμα.
φυσικο-χημικό μπαίνω απο τεχνολογική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς απλά θα υστερείς λίγο σε χημεία. Ακολούθησε αυτό που θα σου προσφέρει τον καλύτερο βαθμό. Με το ΑΕΠΠ πως τα πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis93

Νεοφερμένος

Ο antonis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
με τη πληροφορική ώς τώρα δεν εχω πρόβλημα, και μου αρέσει σαν μάθημα.(όχι όσο η χημεία). αποτι τσέκαρα το φυσικο, το χημεικο και το βιολογικό είναι στο 2ο πεδίο, άρα μπαίνω χωρίς να χάσω μόρια σωστα? Στο χημεικο θα έχω μεγάλο πρόβλημα να το βγάλω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
τι άποψη έχεις για την ύλη που έχω χάσει απο τα καλοκαιρινά μαθήματα?
αυτο που λές δεν το έχω ξανακούσει, οπότε δεν νομίζω να σχηματιστεί τμήμα.
φυσικο-χημικό μπαίνω απο τεχνολογική?

Eχουμε παιδια που μπηκαν απο τεχνολογική κατεύθυνση.Μπαίνοντας στην αρχή ειχαν περιορισμενο σε σχεση με εμας υποβαθρο.Ομως το Πανεπιστημιο,ξαναλέω,ό,τι καινούριο απαιτεί να το ξέρεις το προσφέρει.Δηλαδη η γνώση θα σου προσφερθει.Το θέμα ειναι το αν και το πως θα αξιοποιήσεις εσύ την προσφορα.Θα υπάρξουν στιγμές στα πρώτα έτη που σε σχέση με άλλους θα χρειαστεί να δουλέψεις διπλοβάρδια.Αντιστοιχά,τα μαθηματικά σου μπορεί να είναι καλύτερα ενός άλλου κ.ο.κ.Για ένα να εισαι σιγουρος όμως : για να μπεις χημικό,πρέπει να αγαπάς τη Χημεία,κι ας σου λείπουν στην αρχη κάποια πραγματάκια.Διαφορετικά δε θα τελειώσεις τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis93

Νεοφερμένος

Ο antonis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
χημεία την πάω πολυ, απλά πιστεύω πως απο τεχνολογική ειναι πιο εύκολο να χτυπήσω ψηλή βαθμολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
χημεία την πάω πολυ, απλά πιστεύω πως απο τεχνολογική ειναι πιο εύκολο να χτυπήσω ψηλή βαθμολογία.

Καλώς.Οσον αφορα τη μοριοδότηση των σχολών τωρα δες τι ισχύει.Η Βιολογία ανηκει σε τριτο και δεύτερο πεδίο,Κι ακόμα κι αν δηλώσεις πχ 3ο και 5ο,αλλα εσυ την πιανεις μόνο με τα μόρια που έχεις στο δευτέρο,ή δηλωσεις μόνο 2ο και 4ο,και την πιάνεις με τα μορια που έχεις στο τρίτο,ΚΑΙ ΤΟΤΕ εισάγεσαι.(Εννοείται πως αν εχεις δηλωσει ενα πεδιο και περνας μεσω αυτου εισαγεσαι επισης-στο μηχανογραφικο δηλώνεις μονο δυο πεδια το πολυ)

Ωστόσο η Χημεία ειναι αν οχι η μόνη,απο τις ελάχιστες σχολες ΠΟΥ ΔΕ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ σε πεδιο στο οποιο ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑ ΒΑΡΥΤΗΤΑΣ!Κοινώς υπαρχει στο 2ο,αλλα οχι στο τριτο (το οποίο περιλαμβανει επιστήμες υγείας.)Στο τρίτο εγω είχα χίλια μόρια πάνω απο το δευτερο,επειδη ο ψηλότερος μου βαθμός ήταν στη Χημεία,κι όμως,χημικό μπήκα απο το δεύτερο.

Οπότε όχι,ούτε απο θετική ούτε απο Τεχνολογική χάνεις μόρια για αυτές τις σχολές,επειδη είναι ή και,ή μονο στο δεύτερο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Καλώς.Οσον αφορα τη μοριοδότηση των σχολών τωρα δες τι ισχύει.Η Βιολογία ανηκει σε τριτο και δεύτερο πεδίο,Κι ακόμα κι αν δηλώσεις πχ 3ο και 5ο,αλλα εσυ την πιανεις μόνο με τα μόρια που έχεις στο δευτέρο,ή δηλωσεις μόνο 2ο και 4ο,και την πιάνεις με τα μορια που έχεις στο τρίτο,ΚΑΙ ΤΟΤΕ εισάγεσαι
Όχι, δεν ισχύει αυτό. Δεν εισάγεσαι σε σχολή με τα μόρια πεδίου που δεν έχεις δηλώσει.
Στις οδηγίες του υπουργείου για το 2010: https://www.ypepth.gr/docs/odhgies_geniko_lykeio_091207.pdf
στη σελίδα 16 γράφει:
Για τις Σχολές που είναι κοινές στα δύο επιστημονικά πεδία τα οποία επέλεξε ο υποψήφιος, λαμβάνεται υπόψη για την επιλογή του στις συγκεκριμένες Σχολές το μεγαλύτερο από τα δύο σύνολα μορίων από αυτά που αντιστοιχούν σε κάθε επιστημονικό πεδίο που επέλεξε ο υποψήφιος, ανεξάρτητα από το επιστημονικό πεδίο στο οποίο δήλωσε την προτίμησή του. Αντίθετα, για τα Τμήματα που είναι κοινά σε δύο επιστημονικά πεδία, από τα οποία ο υποψήφιος επέλεξε μόνο το ένα, λαμβάνονται υπόψη τα μόρια που αντιστοιχούν στο επιστημονικό πεδίο προτίμησης του υποψηφίου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Όχι, δεν ισχύει αυτό. Δεν εισάγεσαι σε σχολή με τα μόρια πεδίου που δεν έχεις δηλώσει.
Στις οδηγίες του υπουργείου για το 2010: https://www.ypepth.gr/docs/odhgies_geniko_lykeio_091207.pdf
στη σελίδα 16 γράφει:



Στη χρονια μου τσεκαρισμενα ίσχυε.Ισως άλλαξε φέτος.(Ηθελα και Βιολογικο για αυτο το εψαξα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis93

Νεοφερμένος

Ο antonis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πάντως η ουσία είναι οτι μπορώ να περάσω φυσικο-χημικο-βιολογικο απο τεχνολογική χωρίς να χάσω μόρια, σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
είναι απαράιτητο να πάρεις θετική στην γ???? γιατί δεν παίρνεις τεχνολογική τον πρώτο κύκλο με μαθήματα μαθηματικά , φυσικά , χημεία-βιοχημεία, ηλεκτρολογία..εκτός αν θες πολύ το 3ο πεδίο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καλύτερα στη Β' θετική και στη Γ' τεχνολογική. Σίγουρα τα κενά μπορούν να καλυφθούν στη χημεία απλά θα είναι πιο χαλαρό για εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Άσχετο, αλλά σάς μιλάει κάποιος που μόλις έκανε το μεγάλο άλμα, από θεωρητική σε θετική κατεύθυνση. Ευχηθείτε μου καλή επιτυχία. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top