Αλλαγή Κατεύθυνσης

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
15/10:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XRISTOS8552

Νεοφερμένος

Ο XRISTOS8552 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια ειμαι νεοσ εδω θα ηθελα να σασ ρωτησω ποια ειναι η διαφορα τησ θετικησ με τησ τεχνολογικησ κατευθυνσησ εγω σκεφτομαι να παω ημμυ και δεν ξερω τι να επιλεξω !!!!!!απαντηστε μου σασ παρακαλω πολυ ευχαριστω και θα ηθελα να μαθω αν πραγματικα εχει επαγγελματικη αποκατασταση το επαγγελμα αυτο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Για την Γ' Λυκειου:

Θετικη: πιο 'wtf' μαθηματα,οπως χημεια και βιολογια κατευθυνσης.
Τεχνολογικη: ιδια μαθηματικα,φυσικη με την θετικη,αλλα αντι για χημεια και βιολογια εχουν διαφορετικα μαθηματα.

Για την Β' Λυκειου:

Θετικη: χημεια κατευθυνσης
Τεχνολογικη: ιδια μαθηματικα,φυσικη με την θετικη,αλλα αντι για χημεια εχουν Τεχνολογια Επικοινωνιων (ενα ενημερωτικο μαθημα)

Για ΗΜΜΥ,καλυτερα απο τεχνολογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XRISTOS8552

Νεοφερμένος

Ο XRISTOS8552 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
απλα ακουσα οτι η θετικη εχει προγραμματισμο μεσα και μου αρεσει η τεχνολογικη εχει προγραμματισμο???η οχι?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Η Θετικη δεν εχει προγραμματισμο,μονο η τεχνολογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
:)ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..
αποφασισα να αλλαξω κατευθυνση του χρονου και να παω θετικη..τωρα ειμαι θεωρητικη και ξερω πως εχω πολλα κενα αλλα δεν γινεται αλλο με τα λατινικα και τα αρχαια..επειδη η αδερφη μου τελιωνει φετος τη νομικη δεν σημαινει πως πρεπει να ακολουθησω τα βηματα της σωστα?:hmm:ηδη εχω τελιωσει το πρωτο κεφαλαιο σε 3 ωρες των μαθηματικων θετικης με τα διανυσματα...χημεια τωρα τελιωνω το 1ο και φυσικη δεν χρειαζεται του χρονου και ετσι διαβαζω της α λυκειου.του χρονου θα παω και φροντιστηριο στο βακαλη.:clapup:εκθεση 18 περιπου εχω..:worry:το θεμα ειναι οτι θελω να περασω ιατρικη η φαρμακευτικη και στη χειροτερη περιπτωση πληροφορικη.:whistle:και ως τρικεκνοι που ειμαστε οπου να περασψ θα με φερουν εδω στη θεσσαλονικη...

εχει κανεις αναλογη εμπειρια?:hmm:και κατι αλλο...τι μου προτινεται για περισσοτερη εξασκηση σε μαθηματικα χημεια?? ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ξερω ενα παιδι που αλλαξε απο θεωρητικη σε θετικη η τεχνολογικη, δε θυμαμαι...εβγαλε 19 και στο τελος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis1984

Νεοφερμένος

Ο panagiotis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν το κάνεις αύτο άρχισε από τώρα να προετοιμάζεσαι για τα μαθήματα κατεύθυνσης της Γ λυκείου για να καλύψεις το χαμένο έδαφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Δυσκολα.....Θελει διαβασμα.Καλο κουραγιο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Δεν ξέρω κάποιον που να το έχει κάνει αυτό! Για την ακρίβεια, δεν ήξερα οτι γίνεται κάτι τέτοιο. Η μόνη αλλαγή κατεύθυνσης που έχω ακούσει είναι από θετική σε τεχνολογική. Σίγουρα θα θέλει διάβασμα, για να καλύψεις τα κενά. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Μάλλον θα επρόκειτο για διάνοια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgosvr

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σιδηρόκαστρο (Σέρρες). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σου evagreek! Είχα και γω μια ανάλογη εμπειρία με εσένα, μιας και στη Β' Λυκείου ήμουν θεωρητική κατεύθυνση αλλάζοντας στην Γ' Λυκείου σε τεχνολογική, άσχετα αν τα πήγαινα καλά με την θεωρητική.Η αλλαγή είναι μεγάλη, η πρόκληση μεγαλύτερη και η προσπάθεια που πρέπει να καταβάλεις εξίσου μεγάλη.!Τα κενά σαφώς και υπάρχουν αλλά με μια καλή προετοιμασία μπορείς να τα καλύψεις και να πετύχεις ένα καλό επιθυμητό αποτέλεσμα.Εγώ στην αρχή, ήθελα λίγο χρόνο για να προσαρμοστώ και να ξεφύγω απο τον τρόπο σκέψης της θεωρητικής ώσπου ήρθε ο καιρός,προσαρμόστηκα και άρχησα επιτέλους να καταλαβαίνω τα της τεχνολογικής. Στις Πανελλήνιες δεν έγραψα καθόλου καλά αλλά ξέρω το γιατί.Δεν ήταν τόσο η αλλαγή κατεύθυνσης αλλά αυτό που έπαιξε ρόλο ήταν η προετοιμασία και το διάβασμα που άρχησε να λείπει από πλευράς μου τον τελευταίο καιρό.Τώρα παρόλα αυτά σπουδάζω σε μία Σχολή Μηχανικών του Εμπορικού Ναυτικού που για μένα δεν ήταν κάτι τέτοιο το όνειρο μου αλλά δεν έχω και παράπονο :) ..Συμβουλή! Μην τα παρατήσεις,κάνε αυτό που θες να αλλάξεις κατεύθυνση δηλαδή αλλά δώστα όλα για όλα και δεν θα χάσεις!! Πιστεύω να βοήθησαν αυτα που είπα και εσένα και άλλους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
:)Σας ευχαριστω πολυ που μου απαντησατε:)και οχι δεν θα τα παρατησω.!!:)και σας το λεω θα γινω η καλυτερη γιατρος :):)

αλλα εαν δεν τα παω καλα μη με παρετε με τις λεμονοκουπες..κριμα ειμαι:redface:τουλαχιστον πληροφορικος να γινω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
:)Σας ευχαριστω πολυ που μου απαντησατε:)και οχι δεν θα τα παρατησω.!!:)και σας το λεω θα γινω η καλυτερη γιατρος :):)

αλλα εαν δεν τα παω καλα μη με παρετε με τις λεμονοκουπες..κριμα ειμαι:redface:τουλαχιστον πληροφορικος να γινω


Οχι βρε....:P Μια χαρα θα τα πας!!! Αντε και αμα δν γινεις γιατρος μαζι πληροφορικακριοι!!!!
Γεμισε ο κοσμος γιατρους :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Χαίρετε.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα Ευαγγελία γιατί σκοπεύω να κάνω ακριβώς το ίδιο πράγμα!
Έχω αποδοκιμαστεί από πάρα πολλούς αλλά ξέρω ότι μπορώ να τα καταφέρω άνετα.
Ξεκίνησα τη β' λυκείου επιλέγοντας θεωρητική, και είμαι άπιαστος σε μαθήματα όπως άγνωστο, και αυτό οφείλεται κυρίως στο ότι έχω μυαλό μαθηματικού. Το θέμα είναι ότι ο αρχικός στόχος μου ήταν ψυχολογία, ενώ τώρα είτε ιατρική (ψυχιατρική) είτε φυσική. Τη στροφή 180 μοιρών την έκανα φέτος και ήταν κάτι που ξεκίνησε γύρω στις διακοπές.

Στο θέμα τώρα! Το να καλύψεις τα κενά σου δεν είναι τίποτα. Το δύσκολο είναι να μπεις στο πνεύμα και στη νοοτροπία της θετικής. Γι' αυτό πρέπει να δουλέψεις σκληρά όσον αφορά τα μαθήματα κατεύθυνσης (θετικής) και αν μπορείς να κάνεις και φροντιστήρια το καλοκαίρι ώστε να μπεις στο σχολείο με άνεση και με τον αέρα της θετικής. Αυτό είν' όλο.
Τώρα από μαθήματα, αυτά που θα σου χρειαστούν περισσότερο είναι άλγεβρα & χημεία γ.π. β' λυκείου, και φυσική α' λυκείου. Από τα μαθήματα της κατεύθυνσης στη β' χρειάζεσαι λίγα πράγματα και μπορείς εύκολα να τα αναπληρώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Θέλω να πω 2 πράγματα ακόμα.
Πρώτον, όταν βρέθηκα σ' αυτή τη θέση κατάλαβα πόσο μεγάλο όφελος είχα απ' αυτό, γιατί μπήκα στη διαδικασία να μάθω καλά και τη γλώσσα αλλά και τα μαθηματικά, κάτι που είναι πολύ σημαντικό. Έχεις κάνει ένα τεράστιο βήμα αν έχεις καταλάβει ότι στη ζωή σου θα σου χρειαστούν και τα 2, ανεξάρτητα από οποιοδήποτε επάγγελμα και αν ασκήσεις.

Δεύτερον, έχω ένα φίλο που είναι θετική κατεύθυνση, και οι βαθμοί του κυμαίνονται μεταξύ 18-20. Μάλιστα στο πρώτο τετράμηνο είχε 20 και στην έκθεση (ή 19). Αυτός λοιπόν ήταν ο πρώτος που ενέκρινε χωρίς σκέψη την επιλογή μου αυτή, επειδή ήξερε ότι είναι αυτό που πραγματικά θέλω, και μου έδωσε μεγάλο θάρρος. Είπε ότι γι' αυτόν η κατεύθυνση της β' λυκείου ήταν σαν να μην υπήρχε, γιατί δε διάβαζε καθόλου! Και στις εξετάσεις τα πήγε εξίσου χάλια! Αλλά στην γ' που έβαλε και έναν τελικό στόχο και ξαναζωντάνεψε το ενδιαφέρον του, επιδίδει όπως ανέφερα παραπάνω στην κατεύθυνσή του.
Ψάξε το θέμα πάντως! Και εφόσον έχεις ένα στόχο πλέον, με βρίσκεις 100% σύμφωνο. Συνέχισε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
κοπέλα μου μιλησε πολυ σωστα το παιδι απο πανω..επειδη ειμαι φετος θετικη θα σου πω και εγω την αποψη μου..χημεια κατευθυνσης δεν δινει κανενας βαση..αντιθετως η χημ. γ.π. ειναι πολυ σημαντικη. διαβασε την και κοιτα να μην αφησεις κενα γιατι η οργανικη της τριτης στηριζεται σε αυτα. φυσικη κατευθυνσης επισης μην ασχοληθεις..να σου πω την αληθεια στο τετραμηνο πηρα 16 γιατι δεν την πηρα στα σοβαρα,ετσι κ αλλιως δεν χρειαζεται.προσεξε την γ.π. ομως γιατι πολλα περι ηλεκτρικου πεδιου θα σου χρειαστουν στις ηλεκτρικες ταλαντωσεις του χρονου. αλγεβρα προσεξε επισης...
αν σκεφτεις παντως οτι στα περισσοτερα που πρεπει να προσεξεις ειναι αυτα της γενικης,τοτε δεν εχεις προβλημα γιατι τα εχεις παρακολουθησει ολη τη χρονια.μια χαρα εισαι λοιπον...και το οτι εισαι θεωρητικη δεν παει να πει οτι εχασες κατι. ισα ισα που εχω διαβασει ιατρικα βιβλια και εχω δει οτι ειναι γραμμενα με ενα πολυ δυσκολο λεξιλογιο που απαιτει καλη γνωση της ελληνικης. δεν φτανει να εισαι διανοια στις θετικες επιστημες μονο,αρα ειναι βοηθεια για σενα το οτι φετος εμαθες και κατι παραπανω,οχι χασιμο.
οφειλω να σου πω ομως οτι η θετικη ειναι κατευθυνση με απαιτησεις .στο λυκειο το δικο μου γινονται διακρισεις.
θετικη/τεχνολογικη εχουμε την ιδια μαθηματικο.πρωτη μερα που μπηκε στη θετικη μας ειπε οτι εδω εχει να κανει με την αφροκρεμα της δευτερας και οτι αδιαμφισβητητα θα πρεπει να ειμαστε αριστουχοι για να ειμαστε θετικοι. οταν εχουμε καποια απορια στο μαθημα μας πεταει:εχετε καταλαβει οτι δεν ειστε τεχνολογικη εδω μεσα?τετοιες αποριες τις δεχομαι μονο απο τεχνολογικους. στο διαγωνισμα του τετραμηνου μας εβαλε πανδυσκολα θεματα και πατωσαμε ολοι,ενω στην τεχνολογικη ειχε βαλει πολυ πιο βατα.τωρα στο δευτερο μας υποχρεωσε να γραψουμε κ αλλο,ενω στους αλλους τιποτα. ΑΣΧΕΤΑ αν τα μ.κ. ειναι τα ιδια και για τις 2 κατευθυνσεις. και στη γενικη παιδεια οι καθηγητες με το που μαθαιναν για καποιον οτι ειναι θετικη,περιμενουν να ειναι Ο μαθητης. εγω τετοια πιεση παντως δεν την αντεξα γι αυτο και παω τεχνολογικη του χρονου..εξυπηρετει και τη σχολη που θελω να περασω πολυ καλυτερα...
καλη επιτυχια σου ευχομαι,να τα πας περιφημα. και μην τους αφησεις να σε αγχωσουν επειδη ησουν θεωρητικη.δειξε τι αξιζεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ να σε καλα:)...:read::read::read:παντως ρωτησα μια καθηγητρια φυσικης και μου ειπε να διαβασω β λυκειου κατευθυνσης φυσικη μονο το πρωτο και το τριτο.οοχι για να μαθω απ εξω κατι απλα για να εχω μια ευχαρεια στη λυση ασκησεων..:hmm:οχι οτι δε καταλαβα αλλα πολυ τη φοβαμαι μωρε τη φυσικη..:Dυγεια ομως...εμεις να μαστε καλα...

κατι αλλο..εαν παω φροντιστηριο του χρονου λετε να μπορω να καλυψω τυχον κενα που αφησα :hmm:στο βακαλη θα παω στη θεσσαλονικη..εδω στιν ευοσμο..αν ξερει μωρε κανεις τπτ παραπανω γι αυτον να μου πει αν μπορει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
δεν ειμαι απο Θεσσαλονικη αρα δεν μπορω να σε βοηθησω..
παντως ναι αν εχεις χρονο και διαθεση ριξε μια ματια διοτι εξασκεισαι και βοηθαει και στον τροπο σκεψης γενικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
αποφασισα να αλλαξω κατευθυνση του χρονου και να παω θετικη..τωρα ειμαι θεωρητικη και ξερω πως εχω πολλα κενα ........τι μου προτεινεται για περισσοτερη εξασκηση σε μαθηματικα χημεια??
προσπαθω να φτασω τα παιδια της θετικης στα μαθηματα...αφηστε..ως γνωστον θα αλλαξω κατευθυνση (απο θεωρητικη-θετικη) και τρεχω και δε φτανω.....να διαβασω φυσικη καθολου η οχι??
Το ίδιο θέλει να κάνει και ένας συμμαθητής μου: από θεωρητική σε τεχνολογική. Αυτά που θα σου πω βασικά συμφωνούν με τους πιο πολλούς που απάντησαν, αλλά αφού θέλεις τη γνώμη μου θα σου την πω:
Από τη φυσική της κατεύθυνσης της Β ελάχιστα πράγματα θα χρειαστείς και αυτά μαθαίνονται όταν έρθει η ώρα τους στη Γ εύκολα. Άρα μην ασχοληθείς με φυσική κατεύθυνσης. Με τη φυσική της γενικής που την εξετάζεσαι σχολείο έτσι και αλλιώς όμως να ασχοληθείς και πολύ. Όχι γιατί η ύλη έχει και μεγάλη σχέση αλλά για να είσαι στον τρόπο σκέψης και στο πνεύμα της φυσικής. (Να μπεις στο πετσί της φυσικής που λέει και ο καθηγητής μου). Βασικά η ύλη της φυσικής Γ είναι συνέχεια της ύλης της Α. Το Φεβρουάριο που άρχισα προετοιμασία Γ ξεκινήσαμε από βασικά της Α όπως νόμους μηχανικής και βασικά ενέργεια. Παρόλο που τα ήξερα χρειάστηκε να εμβαθύνω.
Στα μαθηματικά η άλγεβρα γενικής της Β είναι πολύ βασική. Χρειάζονται σχεδόν όλα. Εδώ χρειάζεται να χτυπηθείς στο διάβασμα. Για τα μαθηματικά κατεύθυνσης της Β: χρειάζονται κάποια βασικά πράγματα αλλά όχι πολλά. Ο μαθηματικός του συμμαθητή μου του είπε ότι με σύνολο 5 μόνον ώρες ιδιαίτερο θα μάθει όσα θα χρειαστούν στη Γ. Βασικά χρειάζονται εξισώσεις ευθείας, κύκλου, έλλειψης, παραβολής, υπερβολής και μερικές βασικές εφαρμογές.
Για τη χημεία εντάξει χρειάζεται η γενική της Β, οι βασικές γνώσεις της Α αλλά και κάποια λίγα κομμάτια της κατεύθυνσης της Β, όπως νομίζω τη χημική ισορροπία. Για τη χημεία δεν είμαι και σίγουρος γιατί δεν έχω ακόμα ασχοληθεί. (Δεν είναι ακόμα 100% σίγουρο αν του χρόνου πάω θετική ή τεχνολογική αλλά 1ο κύκλο).
Αυτό που θέλεις να κάνεις δεν είναι κάτι εύκολο. Σίγουρα θα χρειαστείς δουλειά να ξεπεράσεις τα προβλήματα και νομίζω ότι ένα σημαντικό από αυτά είναι η αλλαγή της νοοτροπίας και του τρόπου σκέψης της κατεύθυνσης. Όμως με θέληση, επιμονή, επιμονή και σκληρή δουλειά (ούτε έκθεση να έγραφα) θα τα καταφέρεις. Καλή σου επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top