Όταν οι γονείς επεμβαίνουν στο επαγγελματικό μας μέλλον

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Καταρχην, στην Ελλαδα ειδικα οι σχολες δεν εχουν επαγγελματικη αποκατασταση γιατι πλεον δεν ζητουν ατομα οι εταιρειες και οι επιχειρησεις. Οποτε, σπουδαζεις αυτο που σου αρεσει και αμα σου αρεσει πραγματικα θα προκοψεις. Τωρα σε σχεση με αυτο που λενε οτι οι υπολογιστες ειναι το μελλον' ναι ειναι το μελλον αλλα ειναι το μελλον εδω και δεκα χρονια? Οι σχολες οπως ΗΜΜΥ, ΠΛηροφορικης ή Επιστημης Υπολογιστων εχουν γεμισει απο κοσμο και εχουν παρα μα παρα πολλους αποφοιτους. Αντιθετα υπαρχουν αλλα αντικειμενα ενασχολησης που ισως εχουν επαγγελματικη αποκατασταση στο εξωτερικο... Λχ η γλωσσολογια ειναι αρκετα καλη σχολη για ευνοητους λογους. Ομως στην Ελλαδα ή θα σου πουν οι γονεις να περασεις Νομικη-Ιατρικη για να πουλας μουρη στο γειτονα ή να περασεις σε μια σχολη με αποκατασταση για να βγαζεις λεφτα ακομα κι αν μισεις αυτο που κανεις. Α btw Alma Libre, εφοσον σε ενδιαφερει η ψυχολογια σημαινει οτι εισαι καλυτερη στα θεωρητικα. Που κολλανε οι υπολογιστες;;

Τα Τμήματα στην Ελλάδα, έχουν σχεδιαστεί με προγράμματα σπουδών που στόχευαν στο κράτος του χθες: μια θέση στο δημόσιο. Από τη στιγμή που η πρακτική εργασία και διάφορα σεμινάρια εκλείπουν ώστε οι φοιτητές να ξεφύγουν από τα σχολικά πλαίσια "διδασκαλία-εξεταστική" δείχνει πολλά για τον τρόπο που γίνονται οι σπουδές στη χώρα μας. Δεν ξέρω πόσο επαγγελματικώς ανταγωνιστικά είναι τα πτυχία των Ελληνικών Πανεπιστημίων με του εξωτερικού (χωρίς να λάβουμε υπόψιν την κατοχή κάποιου μεταπτυχιακού διπλώματος). Μπορεί όντως οι Έλληνες να έχουν καλό επίπεδο σπουδών αλλά η διασύνδεση με την ελεύθερη αγορά λείπει. Πάντα έλειπε. Ποτέ δεν απασχόλησε κανέναν ακόμη και στις καλές εποχές. Οι κομματικές παρατάξεις μέσα στα Πανεπιστήμια μαζί με τη σύμπραξη κάποιων καθηγητών τόσα χρόνια απομόνωσαν το Πανεπιστήμιο από την ελεύθερη αγορά. Υπήρχε δεδομένη η επαγγελματική εξασφάλιση. Το ρουσφέτι και το κόμμα. Πολλοί βρήκαν μια καλή δουλειά μέσω του κόμματος. Δεν είναι τυχαίο που 2 κόμματα εναλλάσσονται 40 χρόνια στην εξουσία και παράλληλα συντηρούνται και κάποια μικρότερα παρεμφερούς ιδεολογίας. Τώρα που το τοπίο αλλάζει, τα Ελληνικά προγράμματα Πανεπιστημιακών σπουδών τι ακριβώς καλύπτουν; :hmm: Τις ανάγκες της περασμένης 20ετία; Σχολές όπως ΗΜΜΥ, Πληροφορική,...κ.α. που φαντάζουν χρυσό χάπι στα μάτια των υποψηφίων και των οικογένειών τους δεν υπόσχονται κάτι. Το μέλλον είναι η Πληροφορική αλλά για εκείνον που μπορεί να κατανοήσει την Πληροφορική και όχι απλά να περάσει το μάθημα στο εξάμηνο. Αλλά κυρίως είναι το μέλλον όχι για την Ελλάδα. Συνεπώς σπουδάζουμε κάτι στην Ελλάδα για να μην εργαστούμε καθόλου στην Ελλάδα; Η Ελλάδα μέχρι χθες διόριζε. Εκεί ήταν το μέλλον της. Τώρα γκρεμίστηκε αυτό το μέλλον. Το άλλο μέλλον τι λέει; :hmm: Σπουδάστε πάλι όλοι Πληροφορική για να λύσετε το πρόβλημα της ζωής σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Τα Τμήματα στην Ελλάδα, έχουν σχεδιαστεί με προγράμματα σπουδών που στόχευαν στο κράτος του χθες: μια θέση στο δημόσιο. Από τη στιγμή που η πρακτική εργασία και διάφορα σεμινάρια εκλείπουν ώστε οι φοιτητές να ξεφύγουν από τα σχολικά πλαίσια "διδασκαλία-εξεταστική" δείχνει πολλά για τον τρόπο που γίνονται οι σπουδές στη χώρα μας. Δεν ξέρω πόσο επαγγελματικώς ανταγωνιστικά είναι τα πτυχία των Ελληνικών Πανεπιστημίων με του εξωτερικού (χωρίς να λάβουμε υπόψιν την κατοχή κάποιου μεταπτυχιακού διπλώματος). Μπορεί όντως οι Έλληνες να έχουν καλό επίπεδο σπουδών αλλά η διασύνδεση με την ελεύθερη αγορά λείπει. Πάντα έλειπε. Ποτέ δεν απασχόλησε κανέναν ακόμη και στις καλές εποχές. Οι κομματικές παρατάξεις μέσα στα Πανεπιστήμια μαζί με τη σύμπραξη κάποιων καθηγητών τόσα χρόνια απομόνωσαν το Πανεπιστήμιο από την ελεύθερη αγορά. Υπήρχε δεδομένη η επαγγελματική εξασφάλιση. Το ρουσφέτι και το κόμμα. Πολλοί βρήκαν μια καλή δουλειά μέσω του κόμματος. Δεν είναι τυχαίο που 2 κόμματα εναλλάσσονται 40 χρόνια στην εξουσία και παράλληλα συντηρούνται και κάποια μικρότερα παρεμφερούς ιδεολογίας. Τώρα που το τοπίο αλλάζει, τα Ελληνικά προγράμματα Πανεπιστημιακών σπουδών τι ακριβώς καλύπτουν; :hmm: Τις ανάγκες της περασμένης 20ετία; Σχολές όπως ΗΜΜΥ, Πληροφορική,...κ.α. που φαντάζουν χρυσό χάπι στα μάτια των υποψηφίων και των οικογένειών τους δεν υπόσχονται κάτι. Το μέλλον είναι η Πληροφορική αλλά για εκείνον που μπορεί να κατανοήσει την Πληροφορική και όχι απλά να περάσει το μάθημα στο εξάμηνο. Αλλά κυρίως είναι το μέλλον όχι για την Ελλάδα. Συνεπώς σπουδάζουμε κάτι στην Ελλάδα για να μην εργαστούμε καθόλου στην Ελλάδα; Η Ελλάδα μέχρι χθες διόριζε. Εκεί ήταν το μέλλον της. Τώρα γκρεμίστηκε αυτό το μέλλον. Το άλλο μέλλον τι λέει; :hmm: Σπουδάστε πάλι όλοι Πληροφορική για να λύσετε το πρόβλημα της ζωής σας;
Οποτε ποια ειναι η προταση σου για καποιον που θελει να σπουδασει Ελλαδα γιατι δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα ή δεν θελει να σπουδασει εξω;
Α και οι σχολες 14000-17000 μορια ειναι οι πιο καλες για μενα με την εννοια οτι δεν εχουν τοσους πολλους αποφοιτους οσο αυτες με πανω απο 17000 αλλα δεν ειναι και υποβαθμισμενες σαν αυτες με κατω απο 14000. Προσωοικη γνωμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Bασικό κριτήριο είναι σ' αρέσει αυτό που θα σπουδάσεις ανεξαρτήτως απόψεων τρίτων. Εκεί κολλάει το πράγμα. Οι τρίτοι διαμορφώνουν επιλογές. Επίσης, δεν αξιολογούμε ποτέ τη χρησιμότητα μιας Σχολής με βάση τον αριθμό των εισακτέων. Ούτε τα μόρια εισαγωγής λένε κάτι για την ποιότητα σπουδών της. Ο όρος "υποβαθμισμένες" είναι μάλλον άστοχος. Ακόμη και σε Σχολές με μόρια εισαγωγής κάτω των 14.000 μορίων γίνεται έρευνα. Τα μόρια εισαγωγής και ο τρόπος εισαγωγής έχουν πολιτικά αίτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
γιατί; τουλάχιστον μέχρι να ενηλικιωθείς δε γίνεται;;

Εσενα σου διαλεξαν σχολη οι γονεις σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Propofol

Νεοφερμένος

Ο Propofol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά να σπουδάσετε αυτό που θέλετε και μην ακούτε κανέναν. Οι γονείς είναι βυθισμένη σε μια άλλη εποχή όπου μόνο οι μισες σχολές αξίζουν. Να βρείτε κάτι που σας αρέσει και να έχετε να γίνετε οι καλύτεροι μόνο ετσι θα πάτε μπροστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εσενα σου διαλεξαν σχολη οι γονεις σου?

Τους έχω δηλώσει τις προτιμήσεις μου (Ιατρική ή ΗΜΜΥ (ή Πολυτεχνείο γενικά) ).
Το αφήνω επάνω τους να επιλεξουν ο,τι θέλουν, εξάλλου είμαι σε δίλημμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Τους έχω δηλώσει τις προτιμήσεις μου (Ιατρική ή ΗΜΜΥ).
Το αφήνω επάνω τους να επιλεξουν ο,τι θέλουν, εξάλλου είμαι σε δίλημμα.

Α. Και δηλαδη αμα γινει στραβη και δεν πιασεις καποιο απο αυτα τα δυο? Ή εστω οτι καταληξεις, επειδη σου διαλεξαν ΗΜΜΥ ενω ηθελες Ιατρικη τι θα κανεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Α. Και δηλαδη αμα γινει στραβη και δεν πιασεις καποιο απο αυτα τα δυο? Ή εστω οτι καταληξεις, επειδη σου διαλεξαν ΗΜΜΥ ενω ηθελες Ιατρικη τι θα κανεις;;;
Αν αυτοί θεωρούν το ΗΜΜΥ το καταλληλότερο, τότε με χαρά θα ακολουθήσω την επιλογή τους.
Νιώθω χαρά όταν κάνω το σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Τους έχω δηλώσει τις προτιμήσεις μου (Ιατρική ή ΗΜΜΥ).
Το αφήνω επάνω τους να επιλεξουν ο,τι θέλουν, εξάλλου είμαι σε δίλημμα.

Ιατρική να πας που την ξέρουν όλοι. ΗΜΜΥ μπορεί να χρειαστεί να εξηγείς τι είναι κτλ σε μερικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ιατρική να πας που την ξέρουν όλοι. ΗΜΜΥ μπορεί να χρειαστεί να εξηγείς τι είναι κτλ σε μερικούς.
Οκ ευχαριστώ για τη συμβουλή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Τους έχω δηλώσει τις προτιμήσεις μου (Ιατρική ή ΗΜΜΥ (ή Πολυτεχνείο γενικά) ).
Το αφήνω επάνω τους να επιλεξουν ο,τι θέλουν, εξάλλου είμαι σε δίλημμα.

Τι σχεση εχει η ιατρικη με το ΗΜΜΥ? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Τι σχεση εχει η ιατρικη με το ΗΜΜΥ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
ολοι στα 18 μας ροκ σταρς η ηθοποιοι θελουμε να γινουμε..αλλα επειδη αυτα θελουν γνωριμιες , γινομαστε ημμυ που ειναι πιο εφικτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.

Επόμενη ερώτηση:

Θα σου άρεσε να δημιουργείς σαν μηχανικός τέτοια μηχανήματα ή να τα χρησιμοποιείς σαν γιατρός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Θα σου άρεσε να δημιουργείς σαν μηχανικός τέτοια μηχανήματα ή να τα χρησιμοποιείς σαν γιατρός;
Στην πραγματικότητα τα μηχανήματα αυτά είναι προϊόν συνεργασίας των γιατρών με τους μηχανικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
παιδιά είμαι μητέρα ενος εφηβου 17 χρονων που καλείται να επιλέξει κατευθυνση θετική η οικονομικά. Τον έχω παρακαλέσει να σκεφτεί σοβαρά τα οικονομικά ή πληροφορική αφού δουλευω σε τράπεζα και έχω τη δυνατότητα να τον βοηθήσω και να μπει σε πολύ καλή θέση. Μέχρι τα χριστούγεννα ήταν μετριος μαθητης στα μαθηματικά κ τη φυσική ένω στη χημεία δεν έχει διαβάσει καθόλου. Του εκανα ιδιαίτερα στα 2 πρωτα μαθήματα και ανέβηκε αρκετά. Μου ανακοίνωσε ότι θα πάει θετική κατευθυνση και συγκεκριμένα έχει αποφασίσει να δηλώσει μόνο τη μαθηματική σχολή που έχει χαμηλά μόρια. Οι 2 καθηγητές μαθηματικών του εξηγούν ότι ειναι μία πάρα πολύ δύσκολη σχολή κ οι περισσότεροι το τελειώνουν σε 7 με 8 χρόνια ενώ κάποιοι την παρατούν τη σχολή. Ομως είναι ανέδοτος στην επιλογή του! Αδιαφορεί για μια σίγουρη θέση ξεκινώντας με πολύ καλο μισθό και επιπλέον αν παει προς την οικονομική κατεθυνση δεν θα πρεπει να πιεστεί κ να διαβάζει άπειρες ώρες φυσική και χημεία που δεν αγαπά. Οι καθηγητές του μου έχουν πει οτι για να τελειώσει καποιος το μαθηματικό θα πρέπει να ρίξει άπειρες ώρες διάβασμα και να το αγαπά πολύ το αντικείμενο. Κατι που δεν πιστεύω ότι ξαφνικά αγάπησε τα μαθηματικά απο τα χριστούγεννα μέχρι τώρα.
Πως μου προτείνετε να χειριστώ το θέμα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω Άντζελα, τα παιδιά σε αυτήν την ηλικία δεν ακούνε τους γονείς τους. Εγώ λέω να του κόψεις το χαρτζιλίκι ώστε να πάρει μια εικόνα ποιο θα είναι το μέλλον στο ταμείο ανεργίας και στην ουρά για το ΚΕΑ του ΣΥΡΙΖΑ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,057 μηνύματα.
παιδιά είμαι μητέρα ενος εφηβου 17 χρονων που καλείται να επιλέξει κατευθυνση θετική η οικονομικά. Τον έχω παρακαλέσει να σκεφτεί σοβαρά τα οικονομικά ή πληροφορική αφού δουλευω σε τράπεζα και έχω τη δυνατότητα να τον βοηθήσω και να μπει σε πολύ καλή θέση. Μέχρι τα χριστούγεννα ήταν μετριος μαθητης στα μαθηματικά κ τη φυσική ένω στη χημεία δεν έχει διαβάσει καθόλου. Του εκανα ιδιαίτερα στα 2 πρωτα μαθήματα και ανέβηκε αρκετά. Μου ανακοίνωσε ότι θα πάει θετική κατευθυνση και συγκεκριμένα έχει αποφασίσει να δηλώσει μόνο τη μαθηματική σχολή που έχει χαμηλά μόρια. Οι 2 καθηγητές μαθηματικών του εξηγούν ότι ειναι μία πάρα πολύ δύσκολη σχολή κ οι περισσότεροι το τελειώνουν σε 7 με 8 χρόνια ενώ κάποιοι την παρατούν τη σχολή. Ομως είναι ανέδοτος στην επιλογή του! Αδιαφορεί για μια σίγουρη θέση ξεκινώντας με πολύ καλο μισθό και επιπλέον αν παει προς την οικονομική κατεθυνση δεν θα πρεπει να πιεστεί κ να διαβάζει άπειρες ώρες φυσική και χημεία που δεν αγαπά. Οι καθηγητές του μου έχουν πει οτι για να τελειώσει καποιος το μαθηματικό θα πρέπει να ρίξει άπειρες ώρες διάβασμα και να το αγαπά πολύ το αντικείμενο. Κατι που δεν πιστεύω ότι ξαφνικά αγάπησε τα μαθηματικά απο τα χριστούγεννα μέχρι τώρα.
Πως μου προτείνεται να χειριστώ το θέμα?
Ίσως να τον άφηνες να δώσει φέτος αφού μάλλον δε θα περάσει και μέχρι του χρόνου να τον πείσεις είτε να διαβάσει περισσότερο είτε να επιλέξει κάτι άλλο.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αν και συνηθως υποστηριζω τα παιδια να κανουν οτι επθυμουν, σε αυτη τη περιπτωση θεωρω πως εχεις ενα δικιο. Η σχολη Μαθηματικων ειναι παρα πολυ δυσκολη και ο υιος σου θα βρεθει σε δυσκολη θεση εκει περα. Θαρρω πως πρεπει να τον μεταπισεις να αλλαξει κατι, αν οχι κατευθυνση, τουλαχιστον σχολη.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδιά είμαι μητέρα ενος εφηβου 17 χρονων που καλείται να επιλέξει κατευθυνση θετική η οικονομικά. Τον έχω παρακαλέσει να σκεφτεί σοβαρά τα οικονομικά ή πληροφορική αφού δουλευω σε τράπεζα και έχω τη δυνατότητα να τον βοηθήσω και να μπει σε πολύ καλή θέση. Μέχρι τα χριστούγεννα ήταν μετριος μαθητης στα μαθηματικά κ τη φυσική ένω στη χημεία δεν έχει διαβάσει καθόλου. Του εκανα ιδιαίτερα στα 2 πρωτα μαθήματα και ανέβηκε αρκετά. Μου ανακοίνωσε ότι θα πάει θετική κατευθυνση και συγκεκριμένα έχει αποφασίσει να δηλώσει μόνο τη μαθηματική σχολή που έχει χαμηλά μόρια. Οι 2 καθηγητές μαθηματικών του εξηγούν ότι ειναι μία πάρα πολύ δύσκολη σχολή κ οι περισσότεροι το τελειώνουν σε 7 με 8 χρόνια ενώ κάποιοι την παρατούν τη σχολή. Ομως είναι ανέδοτος στην επιλογή του! Αδιαφορεί για μια σίγουρη θέση ξεκινώντας με πολύ καλο μισθό και επιπλέον αν παει προς την οικονομική κατεθυνση δεν θα πρεπει να πιεστεί κ να διαβάζει άπειρες ώρες φυσική και χημεία που δεν αγαπά. Οι καθηγητές του μου έχουν πει οτι για να τελειώσει καποιος το μαθηματικό θα πρέπει να ρίξει άπειρες ώρες διάβασμα και να το αγαπά πολύ το αντικείμενο. Κατι που δεν πιστεύω ότι ξαφνικά αγάπησε τα μαθηματικά απο τα χριστούγεννα μέχρι τώρα.
Πως μου προτείνεται να χειριστώ το θέμα?


Αρχικά να σας διαβεβαιώσω ότι όλες οι πληροφορίες σας για τη σχολή, είναι σωστότατες. Πολλοί που επέλεξαν αυτή τη σχολή λόγω των χαμηλών μορίων και όχι επειδή είχαν μια έφεση και αγάπη προς το αντικείμενο, την εγκατέλειψαν! Αν λέγατε ότι το παιδί επιθυμεί την εισαγωγή του σε μια σχολή (όποια κι αν είναι αυτή) μετά λόγου γνώσεως κι εσείς επιμένατε να ακολουθήσει το δικό σας πλάνο, θα ήμουν κάθετα αντίθετη. Τώρα όμως που δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό του, βρίσκω τη σκέψη σας πολύ σωστή. Υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά (ειδικά τα τελευταία χρόνια) που επιλέγουν τα οικονομικά επειδή με ένα εξειδικευμένο μεταπτυχιακό υπάρχουν πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να αποκατασταθούν επαγγελματικά από ότι μέσω κάποιου άλλου αντικειμένου σπουδών. Πόσο μάλλον στην περίπτωσή σας που έχετε τη δυνατότητα να τον βοηθήσετε με μια καλή θέση εργασίας μετά την αποφοίτησή του. Τώρα για τον χειρισμό του θέματος πρώτα απ όλα δεν πρέπει να του επαναλαμβάνετε συνεχώς την επιθυμία σας! Αυτό θα φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα καθώς ως γνωστό σ΄αυτήν την ηλικία αντιδράμε απλά και μόνο για να αντιδράσουμε. Πιστεύω ότι θα πρέπει να ζητήσετε βοήθεια από πρόσωπα στα οποία το παιδί έχει εμπιστοσύνη και υπολογίζει τη γνώμη τους. Φίλοι, συγγενείς, καθηγητές, συμμαθητές κτλ. Αν γραφτεί σε κάποιο φροντιστήριο μπορείτε να έχετε μια συνάντηση με τον αρμόδιο πριν να πάτε μαζί για την εγγραφή (και ασφαλώς χωρίς να το ξέρει), να του εξηγήσετε την κατάσταση ώστε να τον οδηγήσει προς την κατεύθυνση που θέλετε αναλύοντάς του τα υπέρ και τα κατά των 2 περιπτώσεων. Επίσης σχετικά λήμματα στο ίντερνετ, γκάλοπ για την ανεργία των νέων (άνθρωποι με μεταπτυχιακά που δουλεύουν γκαρσόνια, φυγή στο εξωτερικό με αμφίβολα αποτελέσματα), επίσημες μελέτες που δεν μπορεί να αμφισβητήσει, παραδείγματα από το κοντινό σας περιβάλλον μορφωμένων παιδιών που δεν μπορούν να βρουν τον δρόμο τους κτλ, μπορεί να βοηθήσουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top